net zwemuu ZVTM houdt rekening met bezwaren „Jeugd en muziek" maakte uitstekende beurt ehandicapten 1/7 hun schik Uitvoering plan De Stenen Beer /loot voor nker bij /lissingen Capaciteit trevira grondstoffenfabriek MET HULST IS NIET TE PRATEN' FESTIVAL KLASSIEKE MUZIEK IN MIDDELBURG f-h r U Vrijspraak voor man uit Hontenisse stad streék immtsMommÊÊmm Westdorpe Zuiddorpe Jruinuigen Lentebode ïegenachti Milieu Markant Hansweert 's-Gravenpolder Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, geniet zoveel meer! 4 faJjruari 1973 (Van onze correspondente) MIDDELBURG De poll. tierechter in Middelburg heeft schriftelijk vonnis gewezen m de zaak van A.L. M. uit Hon tenisse. Abusievelijk vermeld- den wij in het verslag van de zitting van de politierechter van 25 januari de eis van ue officier van justitie als de ug. spraak van de politierechter. De eis van de officier van justitie luidde namelijk een week gevangenisstraf voor- waardelijk, proeftijd twee jaar en toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoho- lisme, en negen maanden ont zegging uit de rijbevoegdheid, voorwaardelijk met de bijzon dere voorwaarde dat M. alleen een tractor mocht besturen in die negen maanden. De hele zaak Is eigenlijk Van het begin af aan aan twijfels onderhevig geweest. M. zou namelijk volgens dé politie vorig jaar maart onder invloed zijn geweest toen hij op de Hulsterweg met zijn auto in een flauwe bocht van de weg raakte, en in de er naast gelegen sloot terecht kwam. De onfortuinlijke auto mobilist was direct op weg gegaan om een tractor op te halen, waarmee hij zijn auto uit de sloot wilde trekken. In tussen was de politie al op de plaats van het ongeluk gearri veerd. Deze constateerde bij terugkomst van M. dat er al cohol in het spel was. Ook de officier van justitie was deze mening toegedaan. Vandaar zijn eis op 25 januari. De poli- 1 tierechter besliste anders en sprak M. uit Hontenisse vrij wegens gebrek aan bewijs. .al Ho en ven va- in ■aal re- e ir n jechst breidt ijit Min onze correspondent) LsSIXGEN. Nabij Vlis- Ln lissen iets meer dan Mj. schepen buitengaats om Er Antwerpen te worden ge- jjdsi Deze opeenhoping van Epen is een direct gevolg n de mist die het varen over tlVesterschelde de afgelopen Un zeer heeft bemoeilijkt. Hf liggen nu schepen bij die Els meer dan twee dagen Ehten om naar Antwerpen Lr.nen opstomen. Kaandai) heeft men op de sierschelde, gezien het feit I iei zicht zeer goed was fre- .1 kunnen varen. Dit heeft gevolg gehad dat het aan- bij de Antwerpse sluizen Tbavens zo groot was dat er leen opvaartverbod is afge- hd-gd. Eerst moeten de slui- t het grote aanbod kunnen luerken en moeten er lig- jatsen vrijkomen aan de na- As, Op tourbeurt worden nu Jschepen opgeroepen om op ftaren naar de Sinjorenstad. Oudercomité Het ouder comité van de St.-Josephschool in Westdorpe houdt op 12 en 13 februari bijeenkomsten voor de ouders in gebouw Concordia. De ouders kunnen dan o.m. een gymnastiekles bijwonen. Door middel van enquêteformulieren wil het oudercomité bepaalde wensen van de ouders betreffende ac- II tiviteiten in de school te we- ten komen. Topbiljart Opnieuw heeft de Westdorpse topbiljartclub „Oud Raedhuys" in de Zeeuwsch-Vlaamse competitie een nederlaag geleden. Met 911 verloren de Westdorpe- naren van het Anker uit Hulst. Komende zaterdag speelt „Oud Raedhuys" een thuis wedstrijd tegen STC uit Sluiskil. Dansavond Het door de carnavalsvereniging de Koe- ters georganiseerde carnavals bal in zaal Concordia is een groot succes geworden. Meer dan 300 dansliefhebbers waren op de been bij de muziek van The Williams. Rowans De rowanafde- ling Westdorpe - Sas van Gent gaat het eerste lustrum vieren. 17 februari wordt om 19.00 uur een receptie gehouden in de raadzaal van het vroegere gemeentehuis. Buurtvereniging De buurtvereniging De Verenigde Straten in Westdorpe ontplooit een grote activiteit. Er zijn reeds positieve resultaten ge boekt in gesprekken met o.a. de woningbouwvereniging over antennegeld, Het terug betalen van rioolbelasting en de drainage van brandgangen. In het voorlopige bestuur heb ben zitting genomen mevrouw Mookhoek (jeugdzaken), de heer Van den Hengel (pen ningmeester) en de lieer Muylwijck (algemene zaken). Volgende maand wordt het de finitieve bestuur gekozen. Op het programma van DVS staan o.sa. een bingo-avond. een boomplantdag, een tekenwed strijd voor kinderen, een handtekeningenactie voor een telefooncel en een schoon maakactie in de buurt. St.-Sebastiaan In het gil* dehuis hield de handboog schuttersvereniging St.-Sebas tiaan te Westdorpe de algeme ne ledenvergadering onder o.a. een bingo-avond, een van Waes. In verband met bet feit dat de heer E. Verhelst dit jaar 55 jaar lid is van de vereniging zal er deze zomer een jubileumschieting worden gehouden. Financieel kan St.- Sebastiaan op een gunstig ja®1 terugzien. Besloten werd de contributie te verhogen van 10 tot f 12,50 per jaar. Schieting In café Cen traal werd een schieting f!e' houden met een deelname vat 48 schutters. Hoogvogel Versijp Koewacht. Eerste »J" vogel A. de Poorter Koewacht. Tweede zijvogel P. Snoeij Sh .ski'. Grootste aantal klem vogels L. van Damme stuks) te Koewacht. Volgend schieting op 10 februari. Schieting Aan de sc'1!e/ ting in het Hofzicht-Theatei werd door 52 schutters dee nomen afkomstig uit 14 P®1 tons. Hoogvogel R. van Acke Sporthuis Waarschoot. Eers zijvogel A. Hoste Dorp521^, 3t.-Magriete. Tweede zbv?«a. J. Veesaert Dorpszicht St.-j» griete. Grootste aantal vog, Boerman Hofzicht IJzen0 ke en A. Hoste beiden h10' stuks. fourtvereniging De rtvereniging e Kroon heeft de Korenbeurs baar jaar- tadering gehouden. De se- jtaris kon een verheugende dedeling doen nod. dat het talaantal gestegen was. Des- ianks zijn ook de uitgaven degen en moest de contri te gebracht worden van f (I op f 3,50. Besloten werd [vrijdag 2 maart in Ons irpshuis te Kruiningen de feestavond te hou- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/MIDDELBURG De raad van bestuur van Hoechst-Holland N.V. verwacht in de loop van dit jaar in de trevira-grondstoffenfabriek te Vlissingen-Oost tot een capaciteitsuitbreiding te kunnen komen. Uitbreiding van de fosforproduktie de omvangrijkste pro- duktietak van Hoechst in Vlissingen zit er voorlopig niet in. In deze setor is wel van belang, dat in de loop van dit jaar de zeeschepen met fosforerts, die tot dusverre in Rotterdam hun la ding losten, waarna deze met kleinere schepen naar de Sloeha- ven werd overgebracht, aan de loswal van Hoechst-Vlissingen kunnen worden ontvangen. Dit was wat de Zeeuwse poot onder het internationale concern betreft, het belang rijkste nieuws dat gisteren op een persconferentie van de raad van bestuur en directie van Hoechst te Amsterdam kon worden meegedeeld. Overigens is de Vlissingse vestiging de grootste, buiten het moederland West-Duits- land wat investeringen be treft. Nederland neemt over het algemeen een belangrijke plaats in het concern in. sinds Hoechst de verffabriek van Wagemakers in Breda heeft overgenomen en sinds het be drijf met de produktie van polystyreen in Breda begon nen is. De investeringen die Hoechst-Holland in 1973 zal doen en die in de orde van 50 miljoen gulden liggen, gaan dan ook voor het leeuwedeel naar Breda. De uitbreiding van de pro duktie in de trevira-grondstof fenfabriek in Vlissingen, die overigens plaats vindt binnen de bestaande fabrieksbebou- wing, kan aldus zegt men in chemische kringen als een eerste lentebode worden beschouwd. In de kunstvezel- produktie, die denk maar aan de ENKA-affaire in een periode van malaise ver keerde, trekt de markt weer voorzichtig aan. Hoechst-Holland heeft in to taal 2800 mensen in dienst, iVooruitzichten voor woens- W en donderdag opgesteld lor het KNMI op maandag f.00 uur. Vrij zacht met af en regen. Weersvooruitzichten i cijfers gemiddeld over Ne erland. Voor woensdag: aantal uren fen: 0 tot 4; min. temp: 2 tot 7 Taden boven normaal: max. V: 1 tot 5 graden boven praal; kans op een droge Jriode van minstens 12 uur: f procent: kans op een geheel ^og etmaal: 30 procent. ■foor donderdag: aantal uren 0 tot 5: min. temp: 1 tot 6 ■Jaden boven normaal; max- PP' 0 tot 5 graden boven praal; kans op een droge jïriodo van minstens 12 uur: J procent; kans op een geheel Foog etmaal: 30 procent. [Mengen, woensdag 7 febr. Rfr °P Zoom 6.13 laveert 5.24 en 17.48 «T.Uizen 4.45 en 17 10 assmgen 4.17 en 16.38 ge 6 U3 en 18.22. I Konstanz 257 - V. Rheinfel ls'1 166 - 2: Straatsburg 135 - I; Plittersdorf 285 - 3: Maxau - 2; Plocliingen 133 - 4; J" e;m 156 - 14; Stembach P22 - 1 Mainz 193 - 14; Bin- 97 - 14; Kaub 120 - 15: Jter 268 - 20; Koblenz 148 - Keulen 120 - 17; Ruhrort P9:' - U. Lobith 923 pl li 'nnerdense kop 900 pl 4; Ijjimegen 726 pl 5; IJsselkop IJ'1- Pl 6; Eefde IJssel 396 pl Tji Deventer 270 pl 13; Mon- P'1 5474 pl 6; Borgharen 3949 Béltold 1124 - 4; Grave paaeden de sluis 502 - 5. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Er blijkt bijzonder veel belangstelling te bestaan voor het zwemuur voor gehandicapten in het Vlissingse sportfondsenbad. De groep bestaat nu al uit veer tien vaste leden. Vorig jaar op 6 juni werd de eerst zwem- instructie gehouden op initi atief van een pas in Zeeland wonende mevrouw W. de Rui ter. Er waren twee leden Nu bestaat de ploeg uit twee Koj- dekerkenaren en twaalf Vlis- sir.gers. Voor iedere gehandi capte die dat nodig heeft, is een hegeleider aanwezig. Er zijn zes vaste vrijwilligers bij betrokken. Terwijl ook voor het ver voer gezorgd wordt via parti culieren, De reacties van de gehandicapten zijn geweldig enthousiast. De meesten erva ren het zwemmen niet alleen als recreatie, maar zij vinden zelf dat de zes uurtjes ook grote therapeutische waarde hebben. Het vast zwemuur maandagavond van kwart voor acht tot kwart voor negen is niet alleen voor de gehandi capten vrijgehouden. Iedereen mag er gebruik van maken. Mevrouw De Ruiter die ook alle weekeinden voor gehandi capten op Het Zilveren Schor als actief deelneemster bijwoont ziet het zwemuur ook als een goede contactmogelijkheid tus- se gehandicapten en niet-ge- handicapten. Het grootste deel vai. die veertien gehandicap ten is nu. na acht maanden, al in staat zelfstandig in het die pe bassin te zwemmen. De meesten hebben zelfs geen be geleiding meer nodig. De so ciëteit voor gehandicapten in Vlissingen die op 21 septem ber jl. werd opgerichl kan laarentegen nog best wat be langstelling gebruiken. De soos is ook weer via de zeer actieve mevrouw De Ruiter en op initiatief van de Vlissinger H.J. van Herpen, tot stand ge komen. De soos houdt iedere donderdag van halfdrie tot halfzes open huis in het Leger des Heilsgebouw aan de Dr St -vermanstraat in Vlissingen. Het is een neutrale instelling en dus voor iedereen toeganke lijk. Ook voor ndet-gehandi- capten. De soos heeft een vas te kern van veertien leden, die best wat uitbreiding zou kunnen gebruiken. Het vervoer gebeurt hier door vrijwilligers Volgens mevrouw De Ruiter is het streven van de soos erop gericht dat alles samen wordt gedaan om het contact binnen de groep te bewaren en groter te maken. tegen 2660 in het jaar 1971. Voor wat Vlissingen betreft blijft de Hoechst-directie, al dus het lid can de raad van bestuur, mr. J-P.C. Bury, ho pen op het zogenaamd agglo meratie-effect, dat de Hoechst- vestiging in het Sloe, samen met andere basisindustrieën, te weeg kan brengen, ondanks de stopgezette investeringspre mieregeling. Desgevraagd verklaarde mr. Bury gisteren, dat in de che mische sector over het alge meen 10 procent van de nieu we investeringen bestemd zijn voor milieubeschermencle maatregelen. Men heeft daar bij echter te maken met de noodzaak een „inhaalprogram ma" uit te voeren, omdat er jaren achtereen weinig milieu bewustzijn in de Europese landen te bespeuren was. Hoeohst volgt de trend van 10 procent, maar men kon ons gisteren geen exacte bedragen betreffende milieumaatregelen noemen. Evenmin kon worden bekend gemaakt welke vesti- gin-gsfaciliteiten Hoechst in het Sloe precies heeft gekre gen. „Wij hebben goedkoop aardgas gekregen we hebben een reductie op de grondprijs ontvangen en verder golden voor ons de normale invesle- ringspremies van de overheid, zoals die toen voor vestigingen in Zeeland werden gegeven", aldus de topleiding van Hoechst-Holland N.V.. welke onderneming zowel de pro duktie- als een verkooptak omvat. Voor Vlissingen ls nog een markant feit. dat het ziekte verzuim onder loet personeel hier, procentueel, het laagste van de Hoechst bedrijven in Nederland is, namelijk 5 pro cent, tegen Breda 7 procent en Weert maar liefst 14 pro cent. Van de produkten die de Nederlands* Hoechst bedrij ven vervaardigen wordt slechts 10% in het binnenland afgezet. De omzet van de Ne derlandse Hoechst bedrijven beliepen in het vorig jaar ruim 450 miljoen gulden, het geen een stijging van 44 pro cent betekende. Ondanks deze gigantische be dragen is de winst, als percen tage van de omzet, vrij gering namelijk 10 miljoen gul den. Concert en toneel Op za terdag 17 februari te 20.00 uur worden in de zaal Zeelandia door de harmonie Scheldegalm een concert-, toneel- gegeven. Deze begint met een concert onder leiding van diri gent A.F. Wijngaards uit Et- ten. Ten gehore zullen worden gebracht vijf muzieknummers. Daarna zal de toneelgroep Kunstvrienden uit Goes ten tonele brengen het blijspel in drie bedrijven „Een aap op visite" van Dick van Maas land. In de pauze na het twee de bedrijf is er een grote ver loting. Na het toneel bestaat tot Ö200 uur gelegenheid de avond af te ronden met een dansje. De dansmuziek zal worden verzorgd door The Rhythm Stars uit Hoogerhei- de. Feestavond Apoüo 69 Op vrijdag 9 februari houdt de sportvereniging Apollo 69 een feestavond in het verenigings- geboiw te 's-Gravenpolder, voor leden en donateurs. Aan vang 8 uur. Ook zij die dona teur willen worden zijn wel kom. De toegangsprijs be draagt f 2,50. De muziale om lijsting zal worden verzorgd door The Old Comrades. Naast deze feestavond is er op 10 februari in het verenigingsge bouw een filmavond voor de junioren. Er wordt een lach film vertoond ni. The great race in kleur. De duur daar van is 2'/2 uu., In de oauze .ordt een verloting gehou den. VLAKBIJ een metrostation in het centrum van Rome is maandagmorgen het lichaam gevonden van een Egyptenaar die kennelijk door slagen met een fles om het leven was gebracht. In zijn jas werd een identiteitkaart gevonden met de naam Yoessef Camel Ja coeb .geboren 14 aug. 1921 in Cairo. (Van onze correspondent) SLUIS. Gezeten op een laadschop gaf de Sluise burgemees ter mr. H. P. L. van den Beid de start voor de uitvoering van het nieuwe bestemmingsplan De Stenen Beer dat als de verwachtin gen dienaangaande uitkomen binnen vier a vijf jaar gerealiseerd zal zijn. De officiële handeling'in een kille mistige atmosfeer werd gadegeslagen door vertegen woordigers van het Sluise ge meentebestuur en aannemings bedrijf Leenhouts en de bouw en projectenontwikkelings- maatschappij De Stenen Beer., In de daaropvolgende bijeen komst in het café-restaurant De Lindenhoeve gaf de Sluise burgemeester uiting aan de vreugde van het gemeentebe stuur dat na een reeks jaren van voorbereiding thans aan de uitvoering van dit voor Sluis zo belangrijke plan, waar het vorige gemeentebestuur de ba sis voor heeft gelegd, kan wor den begonnen. Hij dankte de firma Leen houts voor de medewerking welke werd verleend om de vorm te vinden om dit plan te realiseren. Deze vorm is gevon den in een bouw en projectont wikkelingsmaatschappij. de 1ste in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij wenste deze maatschappij bij zonder veel succes toe met de uitvoering. Uit de door de directeur J. M. Leenhouts verstrekte toe lichting bleek dat de uitvoering in fasen zal plaatsvinden. De eerste fase omvat de bouw van een dertigtal bungalows en twintig a dertig eengezinswo ningen, waarvoor nu reeds veel belangstelling is. Hij wees erop dat dit mooie stukje Sluis met de uitvoering van dit plan ver dwijnt. Het bestaande groen zal zoveel mogelijk worden ge spaard. Zo zullen de mooie po pulieren langs de Brassevaart in ieder geval behouden blij ven. Hij dankte het gemeente bestuur voor het vertrouwen om de realisatie van dit plan aan een particuliere bouwer over te laten. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een deel van de kritiek, die de ge meenteraad van Hulst de afgelopen maand op de ZVTM heeft uitgeoefend, heeft directeur dr. H. van Zuylen teruggespeeld op het gemeentebestuur. „Met die gemeente is niet te praten", aldus zijn betoog. „Je krijgt niet eens antwoord op je brie ven. Wat wil je dan?" De heer Van Zuylen wijt het aan deze „moeizame" verhoudingen, dat de ZVTM in Hulst geen stap verder komt met het zoeken naar afdoende op lossingen voor de proble men op het gebied van het openbaar vervoer. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In de nieuwe dienstregeling van de Zeeuwsch-Vlaam se Tramweginaatschappij zal tegemoet gekomen worden aan verschillende bezwaren, die de afgelopen maanden tegen het huidige schema zijn ingebracht. Daar staat tegenover, dat er ook drastisch wordt ingegrepen in lijnen, waarvan het bestaansnut sinds mei niet of onvoldoende is bewezen. waaide en Graauw. Wat er op IVelke wijzigingen doorge voerd zullen worden is in dit stadium nog niet meegedeeld. De nieuwe dienstregeling is in concept gereed, maar verschil lende instanties zullen daar aan hun fiat nog moeten geven, voordat de regeling bekend wordt gemaakt. Een van de wijzigingen is, dat de Bredabus voor wat Hulst betreft, niet meer het station als voornaam ste halte heeft, maar het zie kenhuis. Daardoor wordt met name de situatie voor de be woners van het bejaardentehuis en de nieuwe wijk in deze om geving, een stuk gunstiger. Tot dusver moesten ze er een fikse wandeling voor over hebben om bij de Bredabus te komen, omdat de halte gezien van uit de Dullaertwijk precies aan de andere kant van de stad ligt. Met het oog op deze wijzi ging wordt ook bekeken of het nog wel zin heeft bij het station een permanente passagiersac commodatie te scheppen. Na gegaan wordt of het niet beter is een dergelijke voorziening in de buurt van de Glacisweg bij het ziekenhuis te treffen. Tot enkele maanden na het in werking treden van de nieuwe regeling, moesten de passagiers voor de Bredabus genoegen ne men met een ongerieflijke wachtplaats in de open lucht op het onbeschutte parkeerter rein voor het station. Nu kan men volgens de ZVTM gebruik maken van het conducteursver- blijf. Een tweede ingrijpende verandering in het nieuwe sei zoen is, dat de Bredalijn niet meer wordt onderhouden door afwisselend de BBA en de ZVTM. De Zeeuwsch-Vlaamse Tramwegmaatschappij gaat de dienst helemaal voor eigen re kening nemen, waardoor er een verschuiving zal komen in de vertrek- en aankomsttijden. Ook hierdoor wordt volgens de ZVTM-directie de situatie iets gunstiger. Tot een van de minder pret tige maatregelen hoort een kri tische beschouwing van enkele minder rendabele lijnen. Ver moedelijk zal op verschillende daarvan de frequentie worden teruggebracht. Aandacht heb ben in dit kader de verbindin gen met Walsoorden, Lams- deze lijnen precies gaat veran deren zal eveneens nog nader bekend gemaakt worden. De verbinding met Zelzate zal in de nieuwe dienstregeling worden onderhouden via de oostzijde van het kanaal. De dienst van Terneuzen naar Sas van Gent blijft gehandhaafd, maar in deze stad komt de hal te bij het postkantoor te ver vallen. Ook daartoe wordt men door de omstandigheden ge dwongen, aldus de directie. Naast zorgelijke, zijn er over de afgelopen maanden rond de ZVTM ook positieve geluiden te horen. Het invoeren van de avondretours is een zij het bescheiden succes gebleken. Daarvan is aanvankelijk een aarzelend gebruik gemaakt, maar tot december is er een duidelijk stijgende lijn te zien geweest. Het aantal avondpas sagiers bedraagt gemiddeld veertig per dag, gerekend over de maand december. Ander po sitief punt is. dat de vervoers- afval bij de ZVTM procentu eel en landelijk gezien niet on gunstig is. Bij de ZVTM be droeg dit percentage 2, terwijl het landelijk tussen de 5 en 7 procent ligt. De kritiek, die er over de verplaatsing van de bushaltes nog dagelijks te be luisteren is, begrijpt directeur dr. H. van Zuylen nog steeds niet: „Men doet of het moord is, als men driehonderd meter moet lopen om bij een bushalte te komen". Hulst hoeft er ove rigens ook bij deze nieuwe dienstregeling niet op te reke nen. dat de bussen terug naar de binnenstad komen. Het ver keersplein, zoals de gemeente het binnenkort wil uitvoeren biedt geen soelaas, zo meent de heer Van Zuylen. Om tegemoet te komen aan de wensen van het openbaar vervoer zouden er zulke rigoureuze maatregelen genomen moeten worden, dat ze voor Hulst onaanvaardbaar zijn. Zoals bekend was een van de voornaamste argumenten voor het verdwijnen van de bussen uit de binnenstad, dat hier door verkeersobstakels teveel vertraging ontstond. Volgens de heer Van Zuylen is het niet abnormaal, dat het openbaar vervoer de centra van kleine stedelijke concentraties mijdt. JEUGD EN MUZIEK Zeeland heeft zater dag een uitstekende beurt ge maakt met het in de Middel burgse Schouwburg georgani seerde festival klassieke mu ziek. Van vier uur 's middags tot ruim over het middernach telijk uur getimed was tot 11.30 uur, maar een feest, en dat was het, met zoveel pro gramma-onderdelen loopt na tuurlijk uit was er in de foyers veel en goede muziek te belu;steren: instrumentaal en vocaal; van barok tot ei gentijdse muziek en uitge voerd door amateurs en be roepsmusici. Op zeer informe le wijze en dat was de opzet kon een overvloed van muzikale expressie wor den geconsumeerd. Men was niet aan zijn zetel gebonden, maar kon rustig rondwandelen en overal, voor zover niet sto rend, in gezellige kout met „vriend en maag" zijn musi- kaal, dan wel stoffelijk of vloeiend graantje meepikken. Iets van het café-concert was er wel bij. Niet alles konden we meemaken. Wel het begin en een flink stuk „einde". En dat was inderdaad „hèt ein de", in het bijzonder de aan grijpende uitvoering van de ouverture tot het oratorium „La création du monde" van Darius Milhaud, door het mo biel ensemble „De Volhar ding" onder leiding van Louis Andriessen. Elf solisten (fluif, trompet, hoorn, drie trombo nes, drie saxofoons, contrabas en piano), w.o. alt-saxofonis/ Willem Breuker brachten een indrukwekkende vertolking van deze door Andriessen voor bet ensemble bewerkte ouver ture. Werk van Cage en Berio (solo for voice en Circles) werd overtuigend verdedigd door de sopraan Anne Haenen, in Circles bijgestaan door Mi chael de Roo en Arthur Cunen op een uitgebreid slagwerkin- strumentarium en de Engelse harpiste Anne Morgan. Rond zes uur vormden de slagwer kers met medewerkers uit het publiek een slagwerkwork shop, waarin ook het overige publiek actief werd betrokken. Voortreffelijk musiceerde on der overigens akoestische niet te gunstige omstandigheden bet Belgische Kamerorkest o-l.v. George Maas, dat o.a. met pianist Geoffrey Madge in de loop van het festival drie piano (oorspronkelijk clave- cimbel) concerten van Johan Sebastian Bach uitvoerde en een serenade voor fluit, hobo en strijkorkest van de Belgi sche componist L. de Mees ter. Ook Zeeuwsche ensembles hadden een flink aandeel in het programma. Het Zeeuwsch Barokensemble onder leiding van Peter Jense mocht de spits van het festival afbijten en hij deed dat met zijn jonge musici bijzonder aantrekkelijk o.a. met het concert voor altvi ool en orkest van Telemann met Ghisella Bergman als ver dienstelijk soliste. Direct daar na volgde het optreden van Het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. Bart Leijnse. Voorts tra den het trio Hutyra (Ferene Hutyra, fluit, Marinus HUle brand, cello en Ellegaard Jen se, piano) en het blokfluitduo Dick Boon en Frank Witte met succes op De ontspanning werd gebracht met kolderiek cabaret en mime door het spektakel Peter en Adriaan Peter Faber van het Werkthe ater Amsterdam en Adriaan Adriaansen van het gezelschap Carrousel. Ten gerieve van jonge ouders was het grote schouwburgtoneel omgetoverd tot een kleurrijke crèche, v lar de peuters en kleuters en dat waren er vele tot „kinderbedtijd" door een drie tal kleuterleidsters-in-oplei- ding van de Tilburgse Acade mie naar de inzichten van de Duitse avant-garde componist Kagel bezig werden gehouden met het spelen met klanken, geluiden en beweging. Conclu sie: onder het talrijke festival- publiek veel jonge ouders, wier kroost al vroeg spelen derwijs met de theatersfeer met zijn mogelijkheden voor creatieve expressie en kunst zinnige vorming leert kennis maken. Jeugd en Muziek maakte met dit festival zijn naam in dubbele zin op voor treffelijke wijze waar. d. R. (ADVERTENTIE) PETER «TE

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 3