lifiMiiH liiiilïl vrouw door telefoonZullen ze echt schieten?.... rutale gijzeling op Gelderse boerderij besluit recordreeks bankovervallen Rovers slaan op één ochtend vijfmaal toe Ruppert moet zelf knoop doorhakken BOUW SLUIS BAALHOEK- RANAAl KAN IN 1975 BEGINNEN Broer van dr. Van der Schaar in Tilburg ook op non-actief Van Veen maakt onderwijzers demo islreren onmogelijk andelaar In nep-hasj dood geschoten Vliegtuig boven Cyprus neergestort: veertigtal doden |S it 165 - Tel. 01150-3857 lat 20 - Tel. 01140-3041 Elf man maken veertig mille buit oesje Motor |A BIJLMER „TE NETJES" AUTO Ambtenaren moeten vrije dag opnemen voor demonstratie Technisch gezien Commissies Streefjaar ISRAëL: WEER BOMBRIEVEN Vagons. Er is altijd een jimte en het vermogen,die tenslotte is ook de Taunas Jote Ford familie.Eenfamilie, zo'n 85 verschillende typen die allemaal bekend staan Jingsvermogen, kwaliteit en Dat maakt de keus soms laarom staat de dichtst bij- pier altijd voor u klaar. Met een proefrit. lever- kmatische It foor extra lit Consul 1700 v.a ƒ12.418,-* Kontant/ 3.108,- p/mnd. 329,«'*» FORD WIJST DE WEG «cteur: Dr. W. A. J. M. Harkx jrfdredacteur: L. Leijendekker ^„.tie en administratie-adres: feu^aat 9, Terneuzen, tel. (OU50)-7920 ■honnementsprijs 02035 per kwartaal: i 6,88 per maand, nummers 20 cent. Ijronummer 1114111 II v Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., K.'erstraat 16, Breda DINSDAG 30 JANUARI WIS 26e Jaargang Nr. 9070 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur, Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. lyan een onzer verslaggevers) iDElL-DEN BOSCH Met t spectaculaire gijzeling in M Gelderse Deil eindigde gis pen een drukke dag voor jmkovervallers. Bij vijf over zien op één ochtend (een ab- iluut record) werd in totaal Bm veertigduizend gulden Uitgemaakt. De overvallen jerden gepleegd op een 74- Irige sigarenwinkelier in Irecht, een bijkantoor van de berenleenbank in Budel. een intoor van de Algemene Bank éderland in Bodegraven, een Istagentschap in Den Bosch en een hulppostkantoor in Vel- 91. I overvallen werden door in paal elf man gepleegd. Zij pakten gebruik van een ka- bij n, twee pistolen, drie ge- olen auto's en een motor. De eerste overval vond gister-i nrgen in de vroege ochtend en plaats. Drie jonge mannen mgen met een smoesje de ikel van de 74-jarige siga- iwinkelier R. Eertman in 'echt binnen en bedreigden daarop met een mes. Zij derden de winkel en fouil- rden de bejaarde midden stander. De buit bedroeg 100,- en goederen ter waarde van vijfhonderd gulden. De tweede overval vond om negen uur plaats in Budel- Dorpsplein. Daar stormde, één minuut nadat de kassier de deuren geopend had een met een karabijn gewapende man de Boerenleenbank binnen. Over zijn gezicht had hij een nylonkous getrokken. De over valler dwong een aanwezige vrouw en haar 3-jarig dochter tje in een hoek te gaan staan en beval kassier P- Martens een meegebrachte postzak te vullen. De buit bedroeg 16.000,- aan Nederlands geld en ongeveer vijf mille aan vreemde valuta. [AMSTERDAM (ANP) he onbekende mannen heb- bi de nacht van zondag op Mmlag in de Bijlmermeer der tetaling met een partij 1'esj van 50 kg in een auto genomen, nadat een pa hen de verkoper van deze met enkele schoten had we'd. Het slachtoffer is op 1naar het ziekenhuis in «n ambulance overleden. La- bleek dat de partij drugs arvocr de drie kopers een ord Over hadden, bestond Pt waardeloze nep-hasj. Het slachtoffer, de 37-jarige pnamer A. H. S, L„ stond L afdeling verdovende «Melen van de Amsterdamse erche bekend als hande- ir m nep-hasj. h het onderzoek is ma-an- lochtend na de schietpartij oeken, dat L. met twee Sproten zondagavond in F binnenstad tot zaken was «omen met de drie mannen, door getuigen worden om- 'eyen als „blanken met een ïhj'k te plaatsen Neder- ds accent". L. zou deze nnen 50 kg hasj leveren in Bijlmermeer, waar L. machtig was. De overvaller rende, nadat de postzak gevuld was naar bui ten en sprong achterop een ro de Jawa motor, waarop zijn partner enkele minuten lang rondjes om de bank gereden had. De bank ligt nogal afgele gen en zou binnenkort op een zogenaamd „stil alarm" wor den aangesloten. De leidingen waren al aangelegd. Om halftien stormden twee Duits sprekende mannen de Algemene Bank Nederland in Bodegraven binnen. Zij gristen ongeveer vijftienduizend gul den bij elkaar en verdwenen in een Renault personenauto, die later terug gevonden werd. De Renault bleek eerder in Boskoop gestolen te zijn. Om vijf over halftien was het postagentschap in Den Bosch dat in een sigarenwinkel ge vestigd is, aan de beurt. Een klant, die net de deur opende om de zaak te verlaten, zag tot zijn grote schrik een man die zijn gezicht met een nylon kous bedekt had uit een Simca 1200 Sport stappen. Even later stapte ook een man met een zonnebril uit. Deze zwaaide met een pistool en dwong de klant weer naar binnen te gaan. (Vervolg op pagina 9) (Van onze redactie buitenland) NICOSIA In de bergen van Kyrenia, op 600 meter hoogte in het noordoosten van Cyprus, is een vliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaat schappij Pisrair een Iljoes- jin-18 straalvliegtuig van Rus sische makelij neergestort. Alle 38 passagiers en beman ningsleden zouden om het le ven zijn gekomen. Vernomen is dat zich in de lucht een ont ploffing zou hebben voorge daan. (Van een onzer verslaggevers) ENSPIJK Twee met revolvers en met hand granaten gewapende mannen van naar schatting 25 jaar, hebben maandagmiddag omstreeks vier uur het gezin Smits in het Gelderse Enspijk (gem. Deil) gegijzeld. Bij het afsluiten van deze editie duurde de gijzeling nog voort, terwijl een grote politiemacht de boerderij belegerde. De beide mannen hadden volgens de politie gistermorgen een gewapende overval gepleegd op een bank in Den Bosch. De politie zat hen op de hielen en bij Enspijk raakte de auto van de overvallers defect. Na eerst door een boer, de heer Van Sandwijk, die hen op zijn land zag lopen, weggejaagd te zijn, klopten z(j aan bij de boerderij van de familie Smits. Een van de pantserwagens van de landmacht in de buurt van de boerderij. Man (58), vrouw (55) ent dochter (23), werden bedreigd met revolvers, handgranaten, en de beide mannen eisten een „snelle auto". Inmiddels was de eerste politieman bij de boerderij gearriveerd en vanuit een raam op de tweede verdie ping werden de onderhandelin gen geopend. Uit een telefoongesprek, dat wij met een van de overvallers in het huis van de familie Smits konden voeren, bleek dat dezen voor niets zouden terugdeinzen. „Zolang ze zich koest houden gebeurt er niets,' zei de nog vrij jonge overvaller, die overigens zelf niet bepaald over stalen zenuwen leek te beschikken, getuige zijn her haalde verzoeken om rookgerei. Terwijl zijn maat op luide toon in onderhandeling was met de, inmiddels tot een flink leger uitgegroeide politiemacht, verklaarde de overvaller door de telefoon, dat hij „op de vlucht was". Hij ontkende ech ter eerder op de dag een over val gepleegd te hebben: „Over vallen plegen wij niet, daar zijn we te netjes voor." Wel willend stond hij daarna toe, dat mevrouw Smits ook even aan het toestel kwam. „Mis schien kan zij nog wat leuke dingen vertellen," zei hij grin nikend. Mevrouw Smits vertelde ons, dat de beide overvallers vrien delijk voor de gijzelaars waren, maar dat het daar dan ook bij bleef. „Mijn man zit nu in de stal, hij blijft gewoon door werken. Dat vinden ze ook goed. Maar we mogen er niet uit. Dat is juist het vervelende. Ik ben verschrikkelijk zenuw achtig, ik sta te trillen op mijn benen. Wat denkt u, zul len ze echt gaan schieten...?" De onderhandelingen met de politie hadden inmiddels geleid tot de toezegging, dat een auto, die ten mmste 200 kilometer per uur kan rijden, beschikbaar werd gesteld. De overvallers hadden dit geëist. Zij stelden op het eind van de middag een ultimatum van een uur en een kwartier, maar dat stelde wei nig voor, want vele uren later was er nog niets gebeurd. Op het politiebureau te Gelder- malsen werd ijlings een zeer snelle wagen in gereedheid gebracht. De gehele omgeving was intussen hermetisch afge sloten. Politiebusjes, volgeladen met zwaar bewapende scherpschut ters, reden af en aan. Ook de officier van justitie te Arnhem en de commissaris der koningin arriveerden ter plaatse om de actie te leiden. Gisteravond laat bevonden de overvallers en hun gijzelaars zich nog in de belegerde boer derij. De .situatie werd door districtscommandant Flettel „bijzonder ongunstig" genoemd Tegen tien uur gisteravond verschenen twee pantserwagens. (Van onze parlementaire redactie 1 DEN HAAG Het gesprek van de progressieve en de confessionele politieke leiders, gisteren onder leiding van ka binetsformateur dr. M. Rup pert, heeft geen wijzigingen gebracht in de wederzijdse standpunten. Dit betekent dat dr. Ruppert, die naar ver wachting vandaag zijn eind rapport aan de koningin zal schrijven, zelf de knoop moet doorhakken. De informateur staat in deze situatie na twee maanden puz- zelwerk voor een moeilijke keuze, uit, naar het lijkt, drie mogelijkheden: hij kan het staatshoofd ad viseren een socialistische formateur te benoemen: hij kan een confessionele formateur aanbevelen; hij kan het advies geven een nieuwe informateur te laten optreden, die moet nagaan of er „een kabinet" (in de ruimste zin geïnter preteerd kan worden ge vormd. Uitgesloten is, dat de infor mateur de koningin zal aanbe velen het ontslag van het de missionaire kabinet-Biesheuvel te weigeren. Want over dat punt waren de zes fractielei ders het gisteren roerend eens: „Dat is een zwarter dan zwar te oplossing" (Biesheuvel zelf sprak van „pikzwart"). Indien Ruppert na bestude ring van de definitieve frac tiestandpunten (vandaag om twaalf uur moeten die bij hem binnen zijn) zou besluiten het staatshoofd te adviseren een formateur te benoemen van een links dan wel confessio neel minderheidskabinet, zal hij zich vermoedelijk laten lei den door de getalsverhouding in de Tweede Kamer en op grond daarvan een „Linkse" formateur aanbevelen. De progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR) hebben 56 ze tels en kunnen in belangrijke mate rekenen op steun van CPN (zeven zetels) en PSP (twee zetels). Er zijn dan nog maar elf „overlopers" uit het confessionele kamp nodig om zo'n kabinet althans op de eer ste dag van zijn optreden in het zadel te houden. Als mo gelijke formateur wordt nog steeds mr. J. W. Burger (lid van de Raad van State) ge noemd. (Vervolg op pagina 9) 'S AMSTERDAM - DEN HAAG (ANP) Minister Van Veen van Onderwijs en Wetenschappen heeft liet de onderwijzers onmogelijk ge maakt op 6 februari in Den Haag deel te nemen aan de demonstratie tegen het verho gen van de pensioenbijdrage van de ambtenaren, om meer geld in de staatskas te krijgen. Het hoofdbestuur van de Al gemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) heeft bij minister Van Veen per te legram met klem geprotes teerd tegen zijn ingrijpen. De minister heeft de inspec tie opdracht gegeven voor 6 februari geen afwijking van het lesrooster toe te staan. De ABOP acht dit ingrijpen in het verlenen van verlof aan on derwijzend personeel, om aan de demonstratie deel te ne men, ongeoorloofd. Het onderwijzend personeel moet dit verlof vragen bij het school- of gemeentebestuur, dat het kan verlenen als de inspectie toestemming geeft voor afwijking van het les rooster. De ABOP meent, dat bevoegdheid tot beoordeling van roosterafwijking niet ook de bevoegdheid inhoudt tot beoordeling van de juistheid of gewenstheid van het verle nen van het verlof. De ministerraad heeft beslo ten. dat aan het overheidsper soneel geen buitengewoon ver lof kan worden verleend ter gelegenheid van de protestde monstratie. Een uitzondering is gemaakt voor kaderleden van de organisaties van over heidspersoneel, die daarom verzoeken. Het verzetten van de mid dagpauze teneinde ambtenaren in de gelegenheid te stellen aan de demonstratie deel te nemen, kan eveneens niet worden toegestaan. De mogelijkheid normaal vakantieverlof aan te vragen staat hier buiten. Vakantiever lof kan worden verleend, als de belangen van de dienst zieh niet daartegen verzetten, zo deelde de Rijksvoorlichtings dienst mee. STAD EN STREEK Plan voor telefonische hulpdienst in Zeeland. Pagina 3 Grenspomphouders blazen uit. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Beroering op Londense beurs Pagina 15 BINNEN- EN BUITENLAND Zwaar karwei voor Nederlandse slepers. Pagina 9 „De mensen konden zich zo'n ramp niet voor stellen". Paginal 1 SPORT Grote kans voor Reitsma tweede doelman van Feyenoord, Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Swiebertje-burgemeestei is een heer van stand. Pagina 14 (Van een onzer verslaggevers) HULST - GRAAUW Technisch zal het hoogstwaar schijnlijk mogelijk zijn om in 1975 te beginnen met de bouw van een sluis ten behoeve van het Baalhoekkanaal. Dit is be vestigd door hoofdingenieur C. F. W. Rietveld van het bouw bureau Schelde-Rijn-verbin- ding van Rijkswaterstaat in Bergen op Zoom. Als het Baalhoekkanaal wordt aangelegd, zal dit ge schieden onder supervisie van hetzelfde bureau, dat nu is belast met de aanleg van de Schelde-Rijn-verbinding, Ir. Rietveld benadrukt overigens, dat zijn prognose geheel los gezien moet worden van de politieke verwikkelingen rond het kanaal van Antwerpen naar Baalhoek. „Dat moet ik duidelijk stel len om misverstanden te voorkomen. Het is niet zo, dat nu al vaststaat, dat over twee jaar met de aanleg van het kanaal wordt begonnen", aldus ziin commentaar. Zoals gemeld wordt de ma terie momenteel door drie commissies bestudeerd, waar van er een werkzaam is op technisch vlak en de twee an dere zich bezighouden met de economische en milieuhygiëni sche, aspecten. „Ik kan op dit moment alleen de technische commissie overzien en die kan in de loop van dit jaar voor een belangrijk deel klaar zijn met het werk", zo meent ir Rietveld. De technische werkcommis- sie moet ook materiaal aandra gen voor het eoncepttractaat. waaraan op dit moment al wordt gewerkt. Daarin komen uiteraard ook gegevens in voor omtrent de afmetingen van de werken en het wegenplan. Ook van dit aandeel van de technische commissie in de sa menstelling wordt verwacht, dat het binnen enkele maan den gereed zal zijn. Wanneer het volledige concept-traetaat aangeboden kan worden, zal verder afhangen van de vor deringen in de andere twee commissies. Ir. Rietveld: „Als het defini tieve tractaat er op tijd is, zal in 1975 inderdaad met de aan leg van het kanaal begonnen kunnen worden". Of daarover in 1975 inderdaad een akkoord bereikt zal zijn, kan in dit stadium nog niet gezegd wor den. Volgens ir. Rietveld, zijn er geen aanwijzingen, dat door de regering 1975 inderdaad als een streeft'aar voor het begin der werkzaamheden is geno men. TEL AVIV (RTR) De Israëlische ve'ligheidsdienst heeft vijf bombrieven onder schept en onschadelijk ge maakt, die op 25 januari in ïstanboci waren gepost en die bestemd waren voor enige part'culieren en ondernemin gen in Israël. On 14 januari waren in Is raël ook drie bombrieven aan gekomen. Een ervan ontploft» waardoor een onderwijzer werd gewond. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De hartchirurg dr. H. van der Schaar mag niet langer in het Tilburgse St.-Elisabethziekenhuis blijven werken. Na dr. Wieberdink in Utrecht en zijn broer dr. P. van der Schaar in Eindhoven is dr. H- van der Schaar de derde hartchirurg, die door een conflict met zijn collega's op non-actief wordt gesteld. „Nu is het welletjes" zo rea geerde gisteravond de heer H. Fievet, voorzitter van de Ne derlandse Hartpatiëntenvereni ging, grimmig. „Wij zuilen hierin niet berusten. Dii wordt steeds meer een politieke zaak waarvan de hartpatiënten de dupe worden. We zullen nog deze week contact opnemen met de ministers Stuyt en Van Veen en de vaste commissie voor volksgezondheid in de Tweede Kamer". Dr. H. van der Schaar heeft sinds begin 1972 een conflict m zijn collega's, de chirur gen H. Lobach en dr. C. Wijf- fels- Daardoor is toen een eind gekomen aan het verrichten van open hartoperaties, waar mee in april 1971 in het St.- Eiisabethziekenhuis een be seheiden begin was gemaakt (in totaal zijn 15 operaties uit gevoerd). Dr. II. van der Schaar moet vertrekken in verband inet de uitspraak van een arbritage- commissie, die op verzoek van de drie chirurgen door de voorzitter van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst is inge steld. De De arbritage-com- missie telde drie leden. Haar rapport is niet openbaar ge maakt. Dr. II. van der Schaar is door het St.-Elisabethzieken- huis, evenals zijn twee colle ga's, aangesteld als algemeen chirurg. Hij zou op het stand punt zijn gaan staan dat zijn specialisme, de cardio-chirur- gie en met name de open- hartchirurgie, niet langer als onderdeel van die algemene chirurgie kan worden beoe fend. Er zou daarvoor z i. een afzonderlijk team gevormd moeten worden. Dit bestrijden de chirurgen Lobach en Wijf fels. Zij menen dat een apart super-specialisme, zoals dr. Van der Schaar zich dat voor stelt. on den duur vrijwel alle ziekenhuisdiensten gaat opei sen waardoor de algemene chirurgie in het gedrang zou die er op neer komt dat hart- - j1„„Lli'.i i<r.>n n lo oen nnor komen. De arbitrage-comnus sie heeft de chirurgen Lobach en Wijffels in het elijk ge steld. In het contract van dr. Van der Schaar staat dat hij zich bij een verschil van me ning bi.i de uitspraak van de arbitrage-commissie moet neerleggen. De heer H. Fievet vindt de uitspraak onbegrijpelijk tegen de achtergrond van de princi pe-beslissing, die de vereni gingen van algemene c" :-ur- gen en hartchirurgen eind vo rige week genomen hebben en en longchirurgie als een apart specialisme beschouwd moeten worden. De Nederlandse hartpatiën- tenv leniging overweegt liet tot nu toe geheim gebleven dossier va de commissie-Don- ncr openbaar te maken. Dit dossier behandelt de affaire rond dr. Wieberd'nk, de eerste hartchirurg, die enkele jaren geleden buiten spel is komen ie staan- De heer Fievet zei te vrezen dat binnenkort een vierde hartchirurg op non-ao- zal worden gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1