lusirie nodig I ^EM-tentoonstelling op Noord-Beveland op Zelzate londemeente doet maar an eerst P. van den Bosse: nieuwe CHU- leider Rake expressie door middel van objecten Officier tilt zwaar aan wapenbezit SAS VAN GENT VEEKEURINGEN CNV probeert collectieve eis tegen De Schelde ILand- en tuinbouwwerktuigen Gemeente houdt panden aan Wouterij nog even aan Festival van Jeugd en Muziek EXPOSITIE IN ASSENEDE stad 1 111 IN STATEN Kortgene Accenten ENTOURAGE CONCERT AANRIJDING IN HULST KIJKKAST Wereldtitels Zeeuwse en Brabantse vogelkwekers ■yfiM .,1 ..'V zal al- foopte gun- kitval- het |e zie- Zee- dat nwer- Iwsch- edig |en en Iwsch- zie- erpen, Ik ge- Hij zei te hopen dat de dis. cussies rond het concept, proefplan in een rustige en opbouwende sfeer kunnen worden voorgezet. De heer Colsen merkte in dit verband onder meer op: „Het ij te hopen dat benadering van de- ze problematiek, zoals op de hoorzitting in Axel door een Hulsters arts geschiedde, a]s een emotionele uitschieter moet worden beschouwd. Het komt mij voor dat een derge- 'ijke benadering de zo brood nodige samenwerking ia Zeeuwsch-Vlaanderen im ver. band met het ziekenhuiswezen Bemoeilijkt, zo niet onmoge- lijk maakt". ge- |lf be- Meij- wat lorden. |er nu Wel |dat er igen Ier zei het |indus- vond plaats- nilieu- dt be- andere heer aan- van lin de lin dit verband de door wethouder De Beleir gedane toezeggingen tijdens een hearing in de be- grotingsbrief te missen. Wat de plannen voor de bouw vain een nieuw gemeen tehuis betreft vestigde de heer De Meijer de aandacht op de plaats van de voormalige di rectiewoning van de coöpera tieve suikerfabriek op de Oostkade. Hij vroeg het colle ge van b. en w. met deze plaats rekening te houden bij het maken van verdere plan nen. De heer De Meijer was verder van mening dat spoed moet worden betracht met de plannen voor de centrale tv- antenne en deed verder het voorstel om ten behoeve van de kleuters van de batterij een schoolbus naar Westdorpe of Sas van Gent te laten rij den. heer rie- Ickstaei be an de bd van |in de voor stra- drie- I Omdat |en aan uwseh- fen op naar zei de «u wel Jtypisch lis Sas In een Jte zou 3 e be- llippine te gaan wonen groter wordt en von 1 dat daarom aandacht aan verbetering van het leefkli- maat in Philippine moet wor den besteed. Het bouwen van I een bescheiden winkelcentrum in Philippine achtte de heer Bockstael zonder meer noodza kelijk. Aan het eind van zijn alge mene beschouwing deelde de heer Bockstael mee verontrust te zijn over de sfeer in de Sasse raad. Hij vond het ver ontrustend dat in korte tijd zowel de fractie van de Partij van de Arbeid als de fractie Gemeentebelang in beroep zijn gegaan tegen raadsbesluiten, die door de meerderheid van de raad waren genomen. De heer Bockstael vond dat in dit opzicht van weinig construc tief werk sprake is. ten ons f-hoging niniste- bemeld. maar Bf doet ilannen nieuw heer slopen deelde al bij itie zal aarlij ke nt ver- >ff met het ge- beter len. De in gro- vereni- in het over in Hij vaarom Sas van Gent niet is vertegen woordigd in het ziekenhuis!*- i stuur van Sluiskil, terwijl de ze gemeente toch voor vele miljoenen garant staat. Wat de woningbouw betreft hoopte de heer De Groff da' in de toekomst de nadruk °P het bouwen van woningwet woningen zal worden gelegd. Hij vond dat, nu de bouw grond in Sas van Gent bijna is uitgeput, Philippine meer als woonxern zal moeten worden ontwikkeld. De heer De Grou pleitte verder voor het bestu deren van de functie van Sas van Gent als koopcentrum- Vooruitlopend op deze studie zou hij graag een aantal stra ten van vrijdagavond tot en met zondagavond voor "e verkeer afgesloten willen ziel Wat de Sasse schoolkwestie betreft zei de heer Dé GroB nog dat het onderwijs buite" het politieke steekspel n"*' blijven. uertref- onder de in- enigin- eert in men optocht up aan- dat dit aterdag fbijten. wordt de mo- a. lsstich- langrij- bglijstje r ande re de jeugd zo nauw moge' lijk bij de activiteiten betrek' ken. Ook op dat gebied is "e_ streven niet zonder succes Se bleven. Als voorproefje v0° carnaval wordt samen met sozen Peace uit St.-Janstee] en De Kuil uit Heikant op februari in het verenigings^* bouw in Heikant een gh" jongerenbal gehouden. Op oo'. februari brengt de Steent carnavalsclub een bezoek aa" de zustervereniging in Ham"1 en op 3 maart hopen de Stee® se prins en raad van elf "e'f reed te staan om het nege<™ officiële vierdaagse Steens carnaval in te luiden. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Het Chris telijk Nationaal Vakverbond al proberen het conflict over de uitbetaling van de onvrij- illige stakingsuren bij de werf De Schelde collectief aan de Kantonrechter voor te leg gen. Dat is in ieder geval min der omslachtig dan een proce dure voor elk lid van de chris- elijke metaalbond afzonder- Bijk. Het geding zal moeten worden gevoerd tegen de Rijn- 'ichelde-Verolme-groep, die de «langen van haar Vlissingse ichteronderneming behartigt. Zoals wij al eerder hebben liteengezet gaat het geschil issen het CNV en De Schelde [over de uitbetaling van de sta- 'igan aan die personeels- den die tijdens de door de jJetaalbond-NW uitgeroepen aking van een jaar geleden «rel wilden werken, maar niet enden omdat de stakers de eganspoorten van De Schelde adden gebarricadeerd. Het CNV heeft haar leden «eti uit de stakingskas een orschot gegeven in de ver pachting dat De Schelde deze dragen later zou terugbeta len. Een individuele niet-geor- niseerde arbeider, die een ces tegen De Schelde aan- nde, werd door de Middel- rgse Kantonrechter in het felijk gesteld en in hoogste in tentie besliste ook de Hoge laad dat De Schelde aan deze erkwillige moest betalen. Op lit precedent berust ook de kim van de Christelijke Me- fllbond. Desondanks heeft de aad van bestuur van Rijn- tehelde-VeroIme gemeend niet op de eis van het CNV te moe ien ingaan. V [Vooruitzichten voor zaterdag _zoridag, opgesteld door het *MI op donderdag om 18.00 Uur. TVrij zacht met af en toe jegen. later opklaringen. J Weersvooruitzichten in clj- S®rs gemiddeld over Neder- md. Voor zaterdag: aantal uren !on: o tot 4. Min. temp. 0 tot 5 paden boven normaal. Kans een droge periode van min- 5t( s 12 uur: 80 procent. Kans een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren ;J°n: 1 tot 5. Min. temp.: 1 tot L L gradenboven normaal. Max. 0 tot 5 graden boven lormaal. Kans op een droge jeriode van minstens 12 uur: JO procent. Kans op een ge- peel droog etmaal: 50 pro- hoogwater Morgen, zaterdag 27 jan. JBöjgen op Zoem 9.19 B-I..:;. insweert 8.42 en 21.22. èrneuzen 8.17 en 20.54. mgen 7.48 en 20.25. emeldinge 9.09 en 21.45. K heim waterstanden Konstanz 259 -1, Rheinfel- len 165 -2, Straatsburg 122 -3 iittersdorf 268 -9, Maxau 329 Plochingen 128 -1, Mann- ln MO -4, Steinbach 117 -3, a™ 168 -2, Bingen 68 -5, aub 87 -4, Trier 249 -16, Ko- tenz 100 .8, Keulen 56 plus 8, «hrort 210 plus 2, Lobith 820 3. Pannerdense kop 803 1. Nijmegen 627 plus 1 me'5 l76 plus 2' Eefde IJs 306 -2, Deventer 190 -2, onsin 5456 -26, Borgharen -27 Belfeld 1117 plus 15, e beneden de sluis 502 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tot voorzitter van de CHU-Statenfractle is benoemd de heer P. G. van den Bosse. de gemeentese cretaris van Axel. Hij volgt als zodanig de heer C. van der Peijl op. De heer Van den Bosse heeft tijdens de ziekte van de heer Van der Peijl en na diens afscheid als Statenlid in december als waarnemend fractievoorzitter gefungeerd. De heer Van den Bosse, die nu 50 jaar is en in Mid delburg werd geboren, heeft zijn zilveren jubileum in de politiek al enkele jaren ach ter de rug. In 1945 namelijk ging hij zich in de CHU- geiederen met de politiek bezighouden en al die jaren daarna is hij deze partij trouw gebleven. Binnen de CHU heeft de heer Van den Bosse diverse functies ver vuld en hij is momenteel naast Statenlid nog voorzitter van de CHU-Statenkring Hulst. Tevoren is hij in vori ge woonplaatsen altijd be stuurslid van de daar aanwe zige Statenkring geweest en heeft bovendien enkele jaren zitting gehad in de landelijke Unieraad van de CHU. In 1967 is de heer Van den Bosse Statenlid geworden. Hij volgde toen jhr. mr. Beelaarts van Blokland op, de vroegere burgemeester van Wolphaartsdijk. De amb telijke loopbaan begon voor de heer Van den Bosse in '41 toen hij als volontair op de gemeentesecretarie van Se- rooskerke begon en daar tot eerste ambtenaar opklom. In 1946 werd hij eerste ambte naar en waarnemend secreta ris in Kortgene. In Serooskerke had de heer Van den Bosse in de oorlogsjaren de inundatie van Walcheren meegemaakt, in Kortgene maakte hij de watersnoodramp van 1 febru ari 1953 mee, die in Kortge ne veel slachtoffers maakte. „Met veel geluk ben ik er heelhuids afgekomen", zegt de heer Van den Bosse. In 1953 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Kioe- tinge en in 1958 volgde zijn benoeming tot gemeentese cretaris van Axel. Als fractievoorzitter is de lieer Van den Bosse niet van plan een nieuwe koers te gaan varen. „De hoofdlijnen van het uitgestippelde beleid zet ik door. Bovendien: de fractie heeft ook wat in te brengen. Ik ben natuurlijk een andere figuur dan mijn voorganger en mogelijk dat sommige accenten iets anders komen te liggen'', zegt de heer Van den Bosse, de sa menwerking tussen de sta tenfracties onderling vindt hij goed. „De tegenstellingen '•allen wel mee", is zijn oor deel. (Van een onzer verslaggevers) GOES Donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni houdt de ZLM op Noord - Beveland weer een grootscheepse land en tuinbouwtentoonstel ling bestaande uit een expositie van land- en tuinbouwwerktuigen, uit rundvee- en paardenkeu- ringen en demonstraties. Het evenement, dat de naam „ZLM Land- en Tuinbouwtentoonstelling Delta '73" krijgt, zal wor den gehouden op een ter rein van achttien hectaren op de Schotsman-Ruiter- plaat van de domeinen. Dit terrein ligt aan de oever van het Veerse Meer tussen Kamperland en Wis- sènkerke. Het is 'n bijzonder mooi terrein, dat beschut is gelegen doordat het door opgaand jong bos is om zoomd en door enkele wind- singels wordt doorsneden. Met de naam Delta 1973 haakt de ZLM in op de in 1961 gehouden ZLM-tentoon stelling op Noord-Beveland, de tentoonstelling Delta einde eerste fase. Deze tentoonstel ling werd toen gehouden ter gelegenheid van het gereedko men van de eerste Deltadam en vaste verbinding tussen Walcheren en Noord-Beveland. Tijdens deze tentoonstelling werd onder leiding van Carel Briels een uniek schouwspel opgevoerd. De laatste ZLM-tentoor.st?l- ling dateert overigens niet van 1961, maar van 1968. Vroeger werd er elk jaar een ZLM- tentoonstelling gehouden. De federatie Het landbouwwerk tuig vond het op een gegeven moment wat teveel om naast de tweejaarlijkse tentoonstel ling, die deze federatie zelf in de RAI houdt, ook nog aan tal van regionale tentoonstellingen mee te werken. Wat de ZLM- tentoonstelling betreft werd in 1965 afgesproken het in Zee land om de drie jaar te gaan doen. Vandaar dat in 1968 een ten toonstelling in de Wilheimina- polder werd gehouden. Daarna werd de situatie in de land en tuinbouw zodanig dat het geen zin had om in 1971 weer een land- en tuinbouwtentoon stelling te houden. In overleg met de federatie Het Land bouwwerktuig heeft de ZLM besloten om de nieuwe ten toonstelling pas dit jaar t.e la ten plaatsvinden. Dat 1973 is gekozen houdt overigens geen verband met het feit dat de ZLM dit jaar 130 jaar bestaat, want aan dat jubileum wordt geen aandacht geschonken. Inmiddels is een ZLM-com- missie al druk met de voorbe reiding van de tentoonstelling bezig. Het is ditmaal wel de bedoeling om de entourage in vergelijkking met voorgaande tentoonstellingen wat sober te houden van openluchtspelen is van militaire kapellen en het houden van openluchtspeln is niet meer te betalen. Boven dien trekt het naar verhouding ook niet zoveel publiek", aldus de heer Sinke van de ZLM. Behalve werktuigen voor de land- en tuinbouw kan men tijdens de komende ZLM-ten toonstelling ook prdukten van bedrijven bekijken, die direct of indirect bij de land- en tuinbouw en bij de veehoude rij zijn betrokken. Gisteren is de ZLM begonnen om aan be drijven, die als kandidaat standhouder kunnen worden aangemerkt, inschrijfformulie ren toe tg zenden. Naast de expositie van werktuigen e.d. zullen ge woontegetrouw tijdens de ten- toonstellingsdagen de rundvee- en paardenkeuringen worden gehouden. De commissie Le vende Have met 's voorzitter J. Nieuwenhuyse uit Lewedorp is al druk met de voorberei ding hiervan bezig. Omdat het werkgebied van de ZLM zich door de fusie met de Noord brabantse maatschapij van Landbouw ook tot Brabant uit strekt, kan ook Brabantse deelname en belangstelling worden verwacht. Bijzonder aantrekkelijk voor de bezoe kers is ook dat de Zeeuwse dag van het paard meewerkt en op zaterdag keuringen en demonstratie verzorgt. Voorafgaand aan de tentoon stelling houdt de ZLM woens dag 20 juni een algemene ver gadering in Goes. Daarna biedt de ZLM aan de leden en aan de Zeeuwse bevolking een concert in de grote kerk aan. Het Antwerps Philharmoniseh Orkest onder leiding van de uit Noord-Beveland afkomsti- de dirigent Eduard Flipse, zal deze concertavond verzor gen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Als de gemeente raad daarmee akkoord gaat zullen de bewoners van de panden Wouterij 1 en 3 in Koewacht hun onbewoonbaar verklaarde woningen nog niet hoeven te verlaten. De ontruimingstermijn is in middels verstreken, maar de mogelijkheid bestaat om deze met 1 jaar te verlengen. B- en w. willen daarvan gebruik maken, omdat er nog steeds geen vervangende woongele genheid is gevonden voor de betrokken tjewoners. Een an der voorstel, dat op de raads vergadering van 30 januari aan de orde komt betreft het toetreden van de gemeente Axel tot de stichting Streek- VVV Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Volgens de contact-com missie VVV's Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben alle ge meenten in dit gebied in prin cipe verklaard te zullen toe treden. Omdat het in Zeeuwsch-Vlaanderen niet mogelijk blijkt tot één Streek- WV te komen, stellen b. en w. de gemeenteraad voor om toe te treden tot de Streek- VVV Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. In dezelfde raadsvergade ring komt eveneens een aantal voorstellen tot grondverkoop aan de orde. (Van onze correspondent) HULST L. C. uit Hulst die met zijn auto geparkeerd stond in de Van Waesberghe- straat te Hulst, gaf bij het wegrijden geen voorrang a-an een auto die juist passeerde en die bestuurd werd door I. F. eveneens uit Hulst. Beide voertuigen liepen materiële schade op. (Van onze kunstredactie) MIDDELBURG Op zater dag 3 februari organiseert Jeugd en Muziek een Festival Klassieke Muziek in de schouwburg van Middelburg. Er is een rijk programma, dat een groot deel van de muziek geschiedenis beslaat. Het be gint om 16 uur en duurt tot 23.30 uur, terwijl er tot 20 uur ook een gratis muzikale crèche aanwezig is. Het programma vermeldt de volgende onderdelen: het Bel gisch Kamerorkest met drie piano-concerten van J.S. Bach, waarbij Geoffry Madge de so list is. Trio Hutyra met mu ziek van 11 ayili en Von We ber, de Volharding o.i.v. Louis Andriessen met La Création du Monde van Darius Mihaud, slagwerkensemble met muziek van Berio, waarbij Anne Ilae- nen, sopraan, solist is; het blokfluo D. Boon-F. Witte, het pianoduo Louis Andriessen-D. Wagenaar, het Zeeuws barok- ensemble, het Middelburgs Kamerkoor, Spektakel Peter en Adriaan. Entree f 5.50. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Mid delburgse politierechter eiste tegen de 24-janiige W de B. uit Oosterland twee weken ge vangenisstraf onvoorwaarde lijk voor het in bezit hebben van een windbuks met patro nen. Tegen D. C. D., 31 jaar, uit Zierikzee. die een pistool in bezit had, twee welken ge vangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en 350 gul den l»ete en tegen H. P. vain 't S. uit Zieriikzee. 33 jaar oud twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk twee jaar proeftijd en een geldboete van 250 gulden. Deze laatste verdachte had het im zijn bezit zijnde pistool verkocht aan de B. Met deze eisen joeg de offi cier van Justitie de dirie man nen wel de sahriik op het lijf. De politierechter mr. P. van Empel voegde de drie mannen toe dat het in bezit hebben en het verhandelen van wapens een bijzondei- gevaarlijke aan gelegenheid is. De B. zei een liefhebber van wapens te zijn- Een hobby die hij volgens de politierechter beter om bon zetten in postze gels verzamelen. Volgens de officier van justitie zou deze verdachte minstens duizend togels hebben afgevuurd met zijn windbuks in de Schouwse Westhoek. S. verleende zijn vriend de B. een vrienden dienst door diens buks in be waring te nemen en door als tussenpersoon te fungeren bij de verkoop van het pistool van 't S. aan de B. De politierechter zei te ho pen dat de eis van de officier een flinke schrikreactie te weeg h-ajd gebracht zodat ze goed beseften dat het voorhan den hebben van vuurwapens niet getolereerd wordt. De politierechter veroordeel de de B. tot twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en een geldboete van 350 gulden. S. tot een week gevangenisstraf vo c-rwaardelijk een proeftijd van twee jaar en 200 gulden boete en S. tot twee weken ge vangenisstraf voorwaardlijk en twee j-aar proeftijd en een geldboete van 250 gulden plus verbeurdverklaring van alle wapens. ASSENEDE Wie naar de jongste tentoonstelling van ga lerij Margarctha de Boevé gaat in de veronderstelling daar een vertrouwde vorm van wand-, kamer- en huissmuk te zullen zien, komt bedrogen uit. Want John den Blanken die er momenteel zijn laatste werken exposeert, is geen schilder of beeldhouwer, maar een objectenmaker. Zijn mate rialen zijn polyester, pers- plexglas en mammoetkiezen en -beenderen. Met deze materialen in hoofdzaak vervaardigt hij ob jecten, evenals zijn Rotter damse college Woody van Amen of als Jan van Munster. Hij maakt doorzichtige dozen waarin buizen met echte gar nalen-op-sap en andere voor werpen die op Zeeland be trekking hebben en noemt die „Hommages aan Zeeland". Hij snijdt in rond plexiglas een abstract teken uit, waarachter een blauw licht brandt. Om een mammoetkies en een been brengt hij met enige tussen ruimte een zwart glanzend po lyester vierkant aan en legt op Jeze wijze de nadruk op oor- werpen, die oeroud zijn en toch de tijd hebben weer staan. Die mammoetkiezen en -beenderen houden Den Blan ken bezig. Ze zijn hem niet alleen symbool voor de eeu wigheid, die maar één dag oud schijnt, maar ze dienen hem b.v. ook als hoofdelement in een tafereel, waarin hij zijn weerzin tegen het kerstbe stand in de Vietnamoorlog tot uitdrukking brengt. De ver weerde mammoettand vervult voor hem dan de functie van een kaal, uitgeloogd heuvel landschap, waarover zich sol daten voortbewegen, terwijl rechtsboven in het tafereel een rood heiligenlampje brandt naast een wijwaterbakje. De meeste werken van John den Blanken zijn kijkkastjes, waarin liet een en ander ge beurt en het perspex maakt die gebeurtenissen dubbel in tens en zet ze in een zeer helder licht. Verrassend is het om te zien hoe John den Blamken in zijn latere en laatste werk minder objecten aan zijn „binnenge- beurens" laat deelhebben dan in vroegere. Hij zoekt en. vindt een steeds strakker en raker expressie met minder middelen, waarbij het verheu gende dan is dat hetgeen hij wil uitdrukken zonder omwe gen of uitleg tot de beschou wer overkomt. Een boeiende en sympathie ke expositie die, nu de Belgen zich wegens bezinegebrek moeilijk verplaatsen, wel wat extra-bezoek uit Nederland en Zeeuwsch-Vlaanderen ver dient. Te bezichtigen tot 15 februari a.s. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDA M Twee Zeeuwen en Twee West-Bra bander hebben eerste prijzen gehaaid op de sterk bezette wereldtentoonstelling van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers, die vanmiddag door minister Engels van drm in de Rivièra-hal van dier gaarde Blijdorp in Rotterdam zai worden geopend. Wereldkampioen werden de inzendingen van A. van Liempd te Breda (afdeling postuurkanaries), A. Laseroms te Krabbendijke (afdeling kleurkanaries). M. Westrate te Krabbendijke (afdeling gras parkieten) en C. Hillebrand te Rilland Bath (afdeling agapor- niden). Op de tentoonstelling, die vanaf morgenochtend tot 4 fe bruari voor het publiek toe- ankelijk is. zijn ongeveer 4000 vogels bijeen gebracht. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 3