COLLEGE GEEFT JAAROVERZICHT Aanstelling tan ombudsman (nog) niet nodig Oorlogs tuig gevonden ALGEMENE BESCHOUWINGEN SAS VAN GENT VEEKEURS CNV probeert eerst collectieve De Schelde M. de Grof!: havenschap doet maar Steens carnaval slaat steeds beter aan Land- en tuin stad streék FmmmmmmmÊÊrnmm AXELS COLLEGE: BEZWAAR OPRICHTING VAN Vrijdag 26 januari 1973 Wel '(Van een onzer verslaggevers) AXEL Ondanks de grote financiële proble- men, waarmee deze ge- meente kampt, is er het afgelopen jaar in Axel toch wel het een en ander hereikt. Dit blijkt uit het deze week gepubliceerde jaarverslag over 1972. Daarin wordt een over zicht gegeven van de ont wikkelingen over het af gelopen jaar. In het jaaroverzicht zeg gen b. en w., dat onder meer gebleken is, dat het culturele centrum ,De Halle' in een behoefte voorziet. Dit geldt niet alleen voor de toneelzaal, zo menen b. en w., maar ook met betrek king tot de andere ruimten. Omdat er op het gebied van de cultuur nog zeer veel te doen valt, blijft deze zaak de volle aandacht van b. en w. hebben. In het jaaroverzicht wordt onder meer nog melding ge maakt van de volgende feiten: In het jaaroverzicht wordt onder meer nog melding ge maakt van de volgende fei ten: - de gemeenteraad vergader de het afgelopen jaar elf keer en daarbij werden al les bij elkaar zo'n 256 agendapunten behandeld. - op 31 december 1971 be droeg het aantal inwoners van Axel 12.296 en op 31 cecemiber van vorig jaar waren er dat 12.141. Er werden 93 huwelijken ge sloten, 12 echtscheidingen uitgesproken, 98 huwelijken werden aangegeven, en er werden 3 huwelijkstoe stemmingen gegeven. - op 31 december van 1972 konden zich van de bevol king van Axel 6995 mensen rekenen tot de r.-k. kerk, waren 3144 mensen NH en 690 ger.k.; 1241 behoorden tot de gereformeerde kerk vrijgemaakt, 202 tot de ge reformeerde gemeente en 550 mensen hadden geen godsdienst. Tot de overige godsdiensten konden zich 218 inwoners rekenen. - op deze zelfde datum ston den in 't vreemdelingen-be- volkingsregister 647 perso-1 nen ingeschreven, onder j wie Algerijnen, Amerika-1 nen, Belgen, Britten, Cana- dezen, Duitsers, Fransen, Grieken, Marokkanen, Spanjaarden en Turken. aan rente betaalde de ge meente Axel in het afgelo pen jaar een bedrag van 1.637.034,04 gulden. de politie maakte 946 pro- cessenverbaal op, waarvan 148 wegens misdrijf en 645 voor overtredingen. Er von den in Axel 132 verkeers ongevallen plaats en daar bij vielen 8 doden te betreuren. De activiteit van het politiepersoneel wordt door b. en w. goed ge noemd. de brandweer moest 19 maal uitrukken. Door een snelle melding en doortas tend optreden kon veel schade worden voorkomen. Het korps verleende twee maal hulp bij branden in Terneuzen en Sas van Gent. Er werden in totaal 185 bouwvergunningen afgege ven en er werden 29 wo ningen voltooid. Met de jaarwisseling waren nog 89 woningen in aanbouw. In 1972 werden er 21 ge sloopt. - in de zwembaden in Koe wacht en Axel werden res pectievelijk 11.121 en 9.271 dagkaarten verkocht. Aan toegangsgelden werd in to taal 39.588 gulden ontvan gen. de Axelse markt leverde vorig jaar in totaal 36.512,80 gulden op. - het kampeerterrein De Boshoek boekte in 1972 4700 overnachtingen tegen 4595 in het jaar daarvoor. Het kampeerterrein werd bezocht door Nederlanders, Duitsers, Belgen, Fransen, Zwitsers, Oostenrijkers, Joegoslaven en Noren. Ver der waren er Canadezen en Amerikanen bij. - de jeugdherberg bracht het er minder goed af. In 1972 werden er 3536 overnach tingen geboekt, tegen 5563 in het jaar daarvoor. Ook in dit geval ging het om een internationaal gezel schap. De lijst vermeldt de namen van 18 verschillende nationaliteiten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Axelse ge meenschap is nog niet zo ge compliceerd, dat het noodzake lijk zou zijn een gemeentelij ke ombudsman aan te stellen. Dit zeggen b en w. in ant woord op vragen van het raadslid de heer Diederick, die het college de mogelijkheid tot het aanstellen van een om budsman in overweging had gegeven. „Uit het feit, dat de inwo ners nog vaak raadsleden om inlichtingen vragen, kan wor den geconcludeerd, dat in deze gemeente de afstand tussen de bestuurders en de bestuurden nog niet te groot is", zo menen burgemeester en wethouders. Het college kan zich niet voor stellen, dat de inwoners van de gemeente niet zouden we ten bij welke instanties ze moeten aankloppen. .We zijn ervan overtuigd, dat de instel ling van de bestuurders en van de ambtenaren zodanig is, dat men steeds bereid is om hun, die inlichtingen vragen, met raad en daad van dienst te zijn". Het Axelse college van b. en w. wil in de toe komst wel de privacy gaan beschermen van inwoners, die aan de gemeente vragen om de rente en aflossing te garan deren van geldleningen, die door particulieren worden aan gegaan voor de financiering van de bouw of koop van een eigen woning. Die mogelijk heid bestaat al' sinds geruime tijd, maar de voorstellen daar toe worden steeds openbaar behandeld in raadsvergaderin gen. B. en w, vinden, dat bij de behandeling daarvan voor de aanvrager vertrouwelijke gegevens „onvermijdelijk min of meer in de openbaarheid" komen. „Dit zal door de be trokkene dikwijls als een be zwaar of als een inbreuk op de privacy worden gevoeld", aldus b. en w. Dit bezwaar zou voorkomen kunnen worden als de beslis singen voortaan door b. en w. genomen worden, maar dit is in verband met de bepalingen in de gemeentewet niet moge lijk. De besluiten moeten ge nomen worden door de ge meenteraad. Daarom stelt het Axelse college aan de raad voor om een besluit te nemen, waarbij reeds de betaling van rente en aflossing gegaran deerd wordt van leningen, die door toekomstige aanvragers worden aangegaan. Die aan vragen hoeven dan niet steeds ieder afzonderlijk in de raad te worden behandeld, maar b. en w- kunnen zich belasten met dc uitvoering van dit be sluit. Het voorstel komt aan de orde op de raadsvergade ring van dinsdag 30 januari. 0 VOGELWAARDE. Zo de ouden zingen, zo piepen de jon gen. Wanneer dan tussen Vogelwaarde en Hengstdijk de weg is opengebroken en er aan zware kabels wordt gelrokken is dat al gauw aanleiding voor vier stevige Zeeuwen om er een avontuurlijk spel van te maken. Met behulp van een excentrieke fiets met drie wie len en twee zadels wordt dan onder veel gesteun en geroep zwaar sleepwerk verricht. DB actie Gast aian Tafel van de Novib heeft in 1972 1,1 miljoen gulden opgebracht. Het geld wondt gebruikt om projecten voor verbetering van de voedselvoorziening in de ontwikkelingslanden op te zetten en uit te voeren. (Vervolg van pagina I). De heer Buy ze verklaarde toen met angst dit stukje grond te bewerken, „Nu ben iik een stuk geruster", zo ver klaarde hij ons gisteren, „Er is een hele hoop oorlogstuig uit de grond gehaald al zijn er da-n geen mijnen meer gevon den, wat ik eigenlijk wel ver wachtte". De hees- Dekker, naast wiens huis de 80 hand granaten werden aangetroffen, meent dat iin de Rode Hoek nog veel munitie in de grond zit. „Hier vlakbij stond tijdens de oorlog een opslagloodsje voor munitie en als ze nog eens zo'n zoekactie in de om geving zouden opzetten, vin den ze volgens maj nog eens zo'n hoeveelheid ails in de af gelopen dagen". Voor de vier dienstplichtige militairen die onder leiding van adjudant Snoeys de oprui - mingsploeg vormen, is de zoekactie een mooi succes. De jongens, vrijwilligers, hebben hiervoor een speciale opleiding gehad en de speurtocht in Zeeland betekende hun eerste daadwerkelijke zoekactie. „Het is erg spannend weirk", zo zei een van hen. „Je wordt bezeten dioor het zoeken. Bo vendien doe je nu toch nuttig werk tijdens je diensttijd". Enthousiast sjouwden ze gis terenmiddag de loodzware granaten en kistjes handgrana ten over het mulle zand naai de twee meter diepe kuil diie na iedere ontploffing weel moest worden uitgegraven. Hoe krachtig de explo-sdeven nog zijn blijkt wel uit het feit, dat ondanks de twee meter dikke zandlaag boven de mu nitie, veel granaatscherven rondom de plaats van de ont ploffing worden aangetroffen. „Het is gevaarlijk spul", aldus adjudant Snoeys, die een be roep deed op mensen die mu nitie weten te zitten, dit te melden. ..Anders Komen we er nooit af", aldus de adjudaint. Hij be aamde de opmerking van de heer Dekker dat na verloop van Jaren negraven munitie de neiging heeft naar boven te komen. „Een ongeluk zit in dat goval in een klein hoekje", aldus de adjudant. W. Colsen: snel industrie nodii (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Waar nemend burgemeester W. Col sen van Sas van Gent is van mening dat op korte termijn een beslissing moet worden genomen over de plaats waar Zeeuwseh-Vlaanderen zeeha ven-industrie zal moeten krij gen. „Hoe men ook denkt over de verdere industrialisatie en over de situering van de ter reinen in de regio, feit is dat, rekening houdende met de ernstige toename van de werkloosheid in Zeeuwseh- Vlaanderen veel en lang pra ten niet langer verantwoord is. Een spoedige beslissing zal moeten worden genomen", al dus de heer Colsen, die hoopte dat die beslissing dan ten gun ste van Ossenisse zal uitval len. Naar aanleiding van het conoept-proefplan voor de zie kenhuisvoorzieningen in Zee land zei de heer Colsen dat naar zijn smaak de samenwer king tussen de Zeeuwseh- Vlaamse ziekenhuizen spoedig tot stand zal moeten komen en dat opname van Zeeuwsch- Vlaamse patiënten in de zie kenhuizen van Antwerpen, Gent en Brugge mogelijk ge maakt moet worden. Hij zei te hopen dat de et» cussies rond het concept, proefplan in een rustige es opbouwende sfeer kunnes worden voorgezet. De heet Colsen merkte in dit verbanj onder meer op: „Het ij hopen dat benadering van de. ze problematiek, zoals op hoorzitting in Axel door ees Hulsters arts geschiedde, een emotionele uitschiet# moet worden beschouwd. Het komt mij voor dat een derge. 'ijke benadering de zo brood, nodige samenwerking Zeeuwseh-Vlaanderen in ver. band met het ziekenhuiswez# oemoeilijkt, zo niet onmoge. lijk maakt". ZLM-t op No L de Meijer: éuk on Zelzattl* (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „Kan er bij de minister niet op aan gedrongen worden Zelzate te verplichten tot aansluiting op de afvalwaterleiding totdat zuiveringsinstallaties gereed zullen zijn. Dit om de ergste vervuiling te beperken". Deze vraag stelde gisteravond de heer L de Meijer namens de fractie gemeentebelang in zijn algemene beschouwing. Kij maakte tevens de op merking dat acties van parti culieren tegen de kanaalver- vuiliing en de verontreiniging van de CanisvMetk-reek kenne lijk betere resultaten opleve ren dan de brieven, die op ambtelijk nivea-u hierover worden uitgewisseld en de conferenties, die ook op dit niveau hierover worden ge houden. Wat Sas van Gent zelf be treft meende de heer De Meij er dat het bouwtempo wat getemporiseerd moet worden. In Sas van Gent staan er nu ook al woningen leeg. Wel vond de heer De Meijer dat er een gebrek is aan woningen voor alleenstaanden. Ook de heer De Meijer zei voorstander te zijn van het vestigen van zeehavenindus trie bij Ossenisse. Hij vond dat door een dergelijke plaats bepaling spreiding van milieu vervuilende centra wordt be reikt. Net als enkele andere raadsleden drong ook de heer De Meijer aan op meer aan dacht voor verbetering van straten en riolering in de zwarte hoek. Hij zei in dit verband de door wethouder De Beleir gedane toezeggingen tijdens een hearing in de be. grotingsbrief te missen. Wat de plannen voor de bouw van een nieuw gemeen tehuis betreft vestigde de heer De Meijer de aandacht op dt plaats van de voormalige rectiewoning van de cofipera' tieve suikerfabriek op dt Oostkade. Hij vroeg het colle ge van b. en w. met de» plaats rekening te houden bi] het maken van verdere plan nen. De heer De Meijer war verder van mening dat spoed moet worden betracht met plannen voor de centrale tv- antenne en deed verder hel voorstel om ten behoeve van de kleuters van de batterj een schoolbus naar Westdorpr of Sas van Gent te laten rij den. Botkstael: Sas woongemeentt (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In ver-! band met de- plannen voor de bouw van een nieuw huis in Sas van Gent heeft dc heer J. Bockstael namens de Sasse raadsfractie Confessionele Groepering in zijn algemene beschouwing gisteravond de suggestie gedaan om een spe ciale commissie te belasten met het voorbereiden en het uitvoeren van de plannen. Hierin zullen volgens de heer Bockstael ook niet-raadsleden zitting moeten hebben. Het feit dat niet overal met evenveel enthousiasme aan een oplossing voor de kanaal vervuiling wordt gewerkt, zo dat een definitieve oplossing van de problemen nog wel eens lang op zich zal kunnen laten wachten, noemde de heer Bockstael „een kwalijk rie kende zaak". Ook de heer Bockstael schonk im zijn algemene be schouwing aandacht aan de problemen op het gebied van straten en riolering in de Zwarte Hoek. Hij stelde voor om voor verbetering van stra ten en riolering een soort drie jarenplan op te stellen. Omdat momenteel bij het denken aan industrialisatie in Zeeuwseh- Vlaanderen de gedachten op de eerste plaats uitgaan naar Baalhoek of Ossenisse zei de heer Bockstael dat het nu wel zin zou hebben als een typisch industriële gemeente als Sas van Gent nu eens aan een functie als woongemeente zou denken. Hij wees erop dat de be langstelling om in Philippine ie gaan wonen groter wordt e von 1 dat daarom aandacht aa verbetering van het leefkli-I maat in Philippine moet wor-l den besteed. Het bouwen vaal een bescheiden winkelcentra»-! in Philippine achtte de Bockstael zonder meer noodzij kelijk. Aan het eind van zijn alge-| mene beschouwing deelde heer Bockstael mee verontrust te zijn over de sfeer in dt Sasse raad. Hij vond het ver ontrustend dat in korte tiji zowel de fractie van de Partij van de Arbeid als de fractie Gemeentebelang in beroep zijl gegaan tegen raadsbesluit» die door de meerderheid vat de raad waren genomen. Df heer Bockstael vond dat in dit opzicht van weinig construe tief werk sprake is. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De heer M. I'. de Groff, voorzitter van de PvdA-fractie in de ge meenteraad van Sas van Gent heeft zich in zijn algemene beschouwingen gisteravond bezorgd getoond over het feit dat de Sasse zwembadtarieven mogelijk straks aanzienlijk verhoogd moeten worden. Oorzaken hiervan zijn dan volgens de heer De Groff het niet meer kunnen gebruiken van het kanaalwater om het zwembad te vullen en het feit dat het havenschap de erf- pachtprijs voor de onder grond van het zwembad van drie cent naar één gulden wil verhogen, hetgeen een verho ging van 3000 procent is. De heer De Groff vond dat bij het havenschap op een mati ging van deze erfpachtprijs moet worden aangedrongen. De heer De Groff zei in dit verband zelfs: „We vragen ons af of deze grondprijsverhoging niet bij het beti-okken ministe rie moet worden aangemeld. Iedereen moet matigen, maar dit semi-overheidsbedrijf doet maar". In verband met de plannen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis drong de heer De Groff aan op het slopen van het „klooster". Hij deelde mee dat zijn fractie al bij voorbaat tegen restauratie zal stemmen. Het vervoer van gevaarlijke stoffen door Sas van Gent ver vulde de heer De Groff met zorg. Hij meende dat het ge meentebestuur hierover beter geïnformeerd moet worden. De heer De Groff zei zich in gi;o- te trekken te kunnen vereni gingen met hetgeen in het concept-proefpïan staat over ziekenhuisconcentratie in Zeeuwsoh-Vlaanderen. Hij vroeg zich echter af waarom Sas van Gent niet is verleg® woordigd in het ziekenhuis&t stuur van Sluiskil, terwijl ze gemeente toch voor velt miljoenen garant staat. Wat de woningbouw betre'j hoopte de heer De Grof! ln de toekomst de nadruk het bouwen van wonlngwj woningen zal worden gek.-1 Hij vond dat, nu de bouf| grond in Sas van Gent bijna J uitgeput, Philippine meer woonxern zal moeten wordt' omwikkeld. De heer De Grc- pleitte verder voor het bes'» deren van de functie van S3 van Gent als koopcentnd Vooruitlopend op deze stud-1 zou hij graag een aantal stri- ten van vrijdagavond tot met zondagavond voor verkeer afgesloten willen s# Wat de Sasse schoolkwess betreft zei de heer De Gro^ nog dat het onderwijs buik het politieke steekspel "0 blijven. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN „Wij verheugen er ons ten zeerste over, dat de Steense bevolking nog meer dan de afgelopen jaren, zo positief tegenover het Steense carnaval staat". Dit is het commentaar van carnavalspromotor Carel van Hecke uit Sint-Jansteen op het initiatief uit de bevolking van dit dorp, om steeds meer wijkcomités in het leven te roepen. De officiële carnavalsstich ting beschouwt dit bepaald niet als een onaanvaardbare vorm van concurrentie, of een Weinig solidaire houding, al dus de Steense carnavalsprins. „Ik heb de afgelopen dagen verschillende telefoontjes ge kregen van mensen, die me vroegen of er misschien spra ke was van moeilijkheden binnen de carnavalsstichting. En dat alleen vanwege het feit, dat er weer een wijkver- eniging is opgericht. Maar der gelijke initiatieven worden van onze kant juist gestimu leerd, Hoe meer activiteiten, hoe liever we het hebben", aldus de heer Van Hecke. Elk jaar opnieuw heeft de stich ting in Sint-Jansteen er op aangedrongen, dat vooral die buurten en verenigingen hun onontbeerlijke steun moeten verlenen om het carnaval in stand te houden. „Daarom juist zijn wij blij, dat er weer een carnavalsvereniging „De Bokkenpolder" is opgericht. Hoe meer wijken en vereni gingen er mee doen, hoe liever dat we het hebben"- De Steen se carnavalsstichting wil zelfs nog verder gaan en heeft op alle clubs een beroep gedaan om contactpersonen aan te wijzen, die mogelijk zitting kunnen krijgen in de stich ting. Het bestuur daarvan be staat op dit moment uit vijf tien mensen, maar het plan bestaat om dit aantal tot twin tig uit te breiden. Uit deze leden wordt namelijk ook de raad van elf gekozen. „Bij ve len bestaat het misverstand dat iemand die in de stichting zit, automatisch ook zitting moet hebben in de raad van elf. Daar is geen sprake van. Wel wordt van een stichtings lid verwacht, dat hij daadwer kelijk meewerkt aan de voor bereidingen van het carnaval", aldus het commentaar van de heer Van Hecke. Zoals het er nu uitziet zal het aantal groe pen en wagens, dit jaar, het aantal van vorig jaar overtref fen. Dit succes wordt onder meer toegeschreven aan de in zet van de diverse verenigin gen. Sint-Jansteen verkeert in de omstandigheid, dat men voor de traditionele optocht geen beroep kan doen op aan grenzende plaatsen, omdat dit dorp op carnaval-zaterdag steeds de spits moet afbijten. In alle andere plaatsen wordt de optocht of op hetzelfde mo ment gehouden, of daarna. De Steense carnavalsstich ting heeft nog meer belangrij ke punten op het verlanglijstje staan. Zo wil men onder ande re de jeugd zo nauw mof lijk bij de activiteiten be"'™ ken. Ook op dat gebied is streven niet zonder succes bleven. Als voorproefje w* carnaval wordt samen pet sozen Peace uit St.-Janst®, en De Kuil uit Heikant °P februari in het verenigingsF bouw in Heikant een gTd jongerenbal gehouden. Op februari brengt de Steeï carnavalsclub een bezoek de zustervereniging in en op 3 maart hopen de Stew se prins en raad van elf reed te staan om het nege™ officiële vierdaagse Stee®' carnaval in te luiden. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Het Chris- .elijk Nationaal Vakverbond zal proberen het conflict over de uitbetaling van de onvrij willige stakingsuren bij de werf De Schelde collectief aan de Kantonrechter voor te leg gen. Dat is in ieder geval min- |er omslachtig dan een proce dure voor elk lid van de chris telijke metaalbond afzonder lijk. Het geding zal moeten worden gevoerd tegen de Rijn- Schelde-Verolme-groep, die de selangen van haar VLissingse lochterondememing behartigt. Zoals wij al eerder hebben feiteengezet gaat het geschil issen het CNV en De Schelde I fcr de uitbetaling van de sta- ingsdagan aan die personeels leden die tijdens de door de Metaalbond-NW uitgeroepen (taking van een jaar geleden wel wilden werken, maar niet ronden omdat de stakers de oeganspoorten van De Schelde ladden gebarricadeerd. E Het CNV heeft haar leden oen uit de stakingskas een »orschot gegeven in de vec- vachting dat De Schelde deze «dragen later zou terugbeta- Een individuele niet-geor- janiseerde arbeider, die teen proces tegen De Schelde aan- pande, werd door de Middel- ;se Kantonrechter in het gelijk gesteld en in hoogste in- ftantie besliste ook de Hoge jRaad dat De Schelde aan deze «werkwillige moest betalen. Op Idit precedent berust ook de Iciaim van de Christelijke Me- (taalbond. Desondanks heeft de Raad van bestuur van Rijn- 'Schelde-Verolme gemeend niet jop de eis van het CNV te moe ten ingaan. Vooruitzichten voor zaterdag jen zondag, opgesteld door het PLNMI op donderdag om 18.00 Vrij zacht met af en toe ►egen. later opklaringen. 1 Weersvooruitzichten in clj- lers gemiddeld over Neder land Voor zaterdag: aantal uren zon: o tot 4. Min. temp. 0 tot 5 «raden boven normaal. Kans [op een droge periode van min istens 12 uur: 80 procent. Kans [S3? een Eeheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren 1 tot 5. Min. temp.: 1 tot gradenboven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: procent. Kans op een ge el droog etmaal: 50 pro- ®nt. hoogwater Morgen, zaterdag 27 jan. «rgen op Zoom 9.19 1.55. ris. sweert 8.42 en 21.22. j Terneuzen 8.17 en 20.54. ■Vhssingen 7.48 en 20.25. I Wemeldinge 9.09 en 21.45. waterstanden Konstanz 259 -1, Rheinfel- Jen 165 -2, Straatsburg 122 -3, Rhttersdorf 268 -9, Maxau 329 t -A Plochingen 128 -1, Mann- iV?im 140 "4- Steinbach 117 -3 Mamz 168 -2, Bingen 68 -5, Kaub 87 -4, Trier 249 -16, Ko- blenz 100 -8, Keulen 56 plus 8. I !i 210 Plus 2- Lobith 820 IP1US 3, Pannerdense kop 803 Plus 4, Nijmegen 627 plus 1 «LiSSe™?p 776 plus 2- Eefde Us •ei ,106 -2, Deventer 190 -2 Monsm 5456 -26. Borgharen "27- Belfeld 1117 plus 15, |onvVe beneden de sluis 502

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 2