4GEN REN Nooitgedagt mentale druk was te groot KURT UNDER NAAR PLATVIS IN DE GREVELEVGEN STERFT UIT DONNER OP DE LAATSTE PLAATS Wereldkampioen Ohba verongelukt Zoetemelk renner van het jaar Selectie bij de Prix d'Amérique PORION YOUNG BOYS [Okker uit geschakeld vulmiddel voor vakman en gezin Goese damclub IDE GRAAFSCHAP BIEF VOOR AMATEURS magneet reizen Schaatser geeft Pfrommer nu gelijk Sporttoto Prijzenbedrag op renbanen sterk gestegen Henk van der Kraats naar Recklinghausen sport Van Tiggelen eerste in A-ldasse bestuurders kroostreïzen Wales gelijk tegen Engeland DE VLAM BIJ FRISOL 12 Vrijdag 26 januari 1973 13 17 (ADVERTENTIE) KOMT HET ZIEN OP DE BEURS „KARWEI UTRECHT 27 t/m 31 JAN. Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trau Scheuren en naden blijvend af» dichten, ook rondom cv-pijnen" Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap 0è vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV» reklame! Van dik tot ragdun pla! muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop. verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne piek in goot repal reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIsl TEREN. PLAMUREN EN HER. STELLEN met: PORION. dein Zwitserland ontwikkelde één-oom. ponentige, dus een kant-en-klare kunsthars vulpasta met enormé hechtkracht aan élk materiaal droog of vochtig, binnen of buiten' ook aan glas! Blijvend thermoplasl tisch en waterdicht. Krimpt niet zet niet uit, scheurt niet, buig. en slijtvast. Onschadelijk voor de han» den. Tn de emmer onbeperkt houd» baai dus geen restenverlies. 1/2 kg 1 kg 2 kg ƒ4,95 8,75 ƒ15,60 5kg ƒ30,50 Groep B15: Kapelle BI Rillandia BI 42; Hansw. a- Boys BI - Wemeldinge BI 1— a- 2. f- Groep B16: Kruiningen B2 i- Kapelle B2 3—3. •g i- (Van onze correspondent) Eindstand clubkampioen schap „Zevac". Zaamslag. Met zes punten voorsprong op zijn naaste belager is de heer T. van Tiggelen te Biervliet met 119 punten kampioen gewor den in de A-klasse, bestuur ders van de Zeeuws Vlaamse Automobiel Club. Tweede werd K. van Hoeve uit Zaamslag met 113 punten. 3 C. Verploeg, Aardenburg 106; 4 Th. Rodrigo, Terneuzen 99; 5. M. IJsebaert, Terneuzen 89. Nog geringer was het ver schil in de A-klasse navigators waar de titel werd gewonnen door C. Risseeuw uit Zaamslag met 120 punten, slechts één puntje meer dan W. van Tig gelen uit IJzendijke die twee de werd. 3 mevrouw Verploeg, Aardenburg 89; 4 H. Hazela- ger, Koewacht, 88; 5 F. Aude- naerde, Sint-Jansteen 77- In de B-kiasse bestuurders was de strijd om het kampi oenschap nog feller. Twee rij ders eindigden met een gelijk aantal punten op de eerste plaats. Het kampioenschap werd evenwel veroverd door L. Herwegh te Sint Jansteen, omdat deze drie ritten had ge wonnen en zijn concurrent D. van Hoorn uit Hoek slechts één; 3 G. Hemelaar, Terneu zen 108; 4 G. van de Vijver, Zuiddorpe 106; 5 J. Jansen, van Roosendaal, Terneuzen 101 punten. Ook in de B-klasse naviga tors bleef de spanning er tot de laatste te rijden rally in Eerste werd tenslotte J. Her wegh uit Sint-Jansteen met 124 punten; 2 W. de Vos, Zaamslag 120; 3 mevrouw He melaar, Terneuzen 108; 4 me vrouw Jansen-van Roosendaal, Terneuzen 102; 5 A. Meertens, Hoek 95 punten. De vijf hoogst geklasseerden in de beide B-klassen zijn verplicht dit jaar in de A- klasse deel te nemen. (Van onze sportmedewerker) SOUBURG Door een 15— 5 overwinning op Souburg ,s het eerste tiental van de Goe se damclub kampioen gewor den van Zeeland in de hooid' klascompetitie. De uitslagen waren: Pp Alaart - H. Verpoest 11. de Pagter - W. Dekker 0—-l> L. van Soelen - C. Rijk 02, M. Bronke - J. Sinke 02, L. Schel - J. Schot 0—2, L. van Eenennaam - C. van Biemen 1—1, F. van Dixhoorn - C. de Klerk 02, F. Brasser - c- Holles telle 0—2. F. van Eek hout - C. van Damme 20, C. van As - W. de Leeuw 11- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM fsa een kleine week tussen hoop en vrees te hebben geleefd, heeft I Ronnie Nooitgedagt (-<>) uit Amsterdam de studieboeken weer opgezocht. Teleurgesteld omdat hij het duel met Jan Derksen om de vijfde plaats in de equipe die dit weekeinde I in Grenoble om de Europese schaatstitel gaat strijden, verloor. Teleurgesteld ook, omdat I hij, niet voor de eerste maal in zijn carrière, opnieuw de gelegenheid aan zich voorbij zag gaan definitief naar internationaal niveau door te stoten. Men kent de feiten: niet tot de voorlopige kernploeg van Leen Krommer behorend, reed de door oud-schaatser Jorre Jorr- tisma begeleide Nooitgedagt zich tijdens de- Nederlandse kampioenschappen in Heeren veen bij de eerste vijf. Een klassering die de laatste jaren Zonder meer uitzicht gaf op deelname aan de Europese kampioenschappen. Niet echter dit keer, zo vernam de Am sterdamse student fysiothera pie na afloop. Op voorstel van Leen Pfrommer moest er in Davos een laatste selectiewed strijd gereden worden tegen Jan Derksen. Nooitgedagt -eigde aanvankelijk niet te ttarten, maiair ging door de knieën. Om vervolgens met lelijk verschil door de in- DOETINCHEM (ANP) De eerste-divisieclub De Graafschap heeft met een aan tal Oostgelderse amateur clubs een afspraak gemaakt over de financiële afwikkeling net betrekking tot het aan gekken van amateurs. Naast de vergoeding van [rieduizend gulden die een profclub aan een amateurvere- liging moet betalen indien een nateurspeler een contract hordt geboden, keert De Graafschap in het vervolg dui- iend gulden extra uit voor elk paar dat een overgenomen nateur onder contract is. In- ïien een speler enkele jaren nateur blijft en pas daarna sn contract tekent, betaalt De Graafschap toch de vergoeding jran 3000 gulden. Voorts mag de betreffende amateurclub een extra bonus tegemoet zien, ndien een oud-speler na ver- |oop van tijd wordt verkocht i een andere profclub. (ADVERTENTIE) grote kinderkortingen Costa del Sol Benidorm - Salou Costa Brava Gardameer Joegoslavië Can. Eilanden en It. Rivièra j een voorbeeld: i Baby t/m 1 on I §gp kind t/m 7 jaar qrafife Voor 2e kind grote korting feeldig tot haW juni en v.a. aug.) ^vlieg-touringcar-trein-privé derdaad een goede indruk ma» kende Jan Derksen te worden geklopt. Voorai het verschil op de vijf kilometer was met tien seconden ndet gering. Als hij, teruggekeerd in zijn woonplaats Amsterdam, terug kijkt op het duel in Davos wil Nooitgedagt wel toegeven: „Jan Derksen heeft zijn plaats in de kernploeg echt wel ver diend. Hiij was gewoon ster ker". Hoewel Nooitgedagt op de drie kilometer ten val kwam, was hij in feite ail ge klopt op de sprint, die aan de ze niet voor de selectie tellen de afstand voomafgimg. De zoon befaamde ex-sprinter maar 01 seconde terwijl het ver een stuk groter is. Nooitgedagt heeft hier geen verklaring voor: „Ik denk dat de mentale druk me teveel is geworden, maar dat is nauwe lijks een Opvallend is dat de aanvanke lijke woede van Nooitgedagt over het moeten rijden van een extra wedstrijd inmiddels heeft plaatsgemaakt voor be grip voor de handelwijze van Leen Pfrommer en de techni sche commissie. Niet alleen het eindresultaat van het duel is hier debet aan. Ook de lang durige gesprekken die Leen Pfrommer met hem voerde, overtuigden hem uiteindelijk van de juistheid van dat be sluit. „Het argument van Pfrommer dat het verschil van 00.16 punten in Heerenveen tussen Derksen en mij te klein was om uit te maken wie er In Grenoble zou rijden, leek me achteraf niet onjuist". BERN (DPA) Oud-PSV- trainer Kurt Linder heeft don derdag een driejarig contract bij de Zwitsere eerste-divi- sieclub Young Boys getekend. Het contract gaat in op 1 juli 1973. Momenteel is Linder, die bij Young Boys opvolger wordt van speler-trainer Hans- Otto Peters, nog oefenmees- ter bij de Franse club Olympi- que Marseille. Reisbureau De Magneet Zuid-Nederland ■I.», Breda, Passage 2, tel. 01600-33552 prtureau De Magneet Zeeland b.» Middelburg, Londense Kaai 19, tel. 15; Reisbureau Lissone Linde- :m,nLMiddelblJr3' Lan9e Delft 23, tel. VI- ^55; Reisbureau van Fraassen, "singen, P. Krugerstraat 21, tel 01184 Londen <rtr> De 24- fïige Brian Fairlie heeft don- eula5 'n de kwartfinales van F n. }nternationaal tennistoer- ■pooi in Londen voor een grote Krèrassinff gezorgd door Tom Kker uit te schakelen. De ■euwzeelander zegevierde pet 6—4 2—6 6—2. Okker a's tweede geplaatst. Hoewel na afloop vam de klei ne meerkamp in Davos de on derlinge verhoudingen weer wat waren opgeklaard, heeft Nooitgedagt ervan afgezien als reserve mee naar Grenoble te reizen. Nooitgedagt, die al op negentienjarige leeftijd in de kernploeg kwam maar nooit in een internationaal kampioen schap deelnam: „Die eer is me al eens eerder te beurt geval len. Dit keer voel ik er niets voor". Het is niet alleen het feit diat hij er niets voor voelt als toeschouwer langs de baan te moeten staan, maar ook om dat hij achterop zou raken met zijn studie, dat hij dit besluit heeft genomen. „Ik heb eigen lijk al teveel tijd besteed aan de training. Nu het toch weer op niets is uitgelopen, ga ik liefst zo snel mogelijk aan de 0 Nooitgedagt werd uit de ploeg gereden door Derksen. (Van onze hengelsport medewerker) De komende jaren gaat een groep duikers van Rijkswater staat in opdracht van de Afde ling Milieu-Hygiëne van de Deltadienst van Rijkswater staat de onderwater-flora en fauna van de Grevelingen be kijken. Eind januari zullen op een vijftal plaatsen in het af gesloten meer perspex-buizen in de bodem worden geslagen, waarin maandelijks monsters kunnen worden verzameld, van ale stoffen en organismen, die in dit, stilstaande zoute deltawater bezinken. De dui kers zullen met camera's en filmapparatuur worden uitge rust om studie-materiaal van alles wat leeft en groeit in dit (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE Het is duidelijk te merken dat de punten kostbaar worden in het Hoogovenschaaktoemooi. Na de rustdag van woensdag, 0 Leen Pfrommer had het bij het juiste eind in de kwestie Nooitgedagt. TOKIO (AFP) De Ja panse wereldkampioen bok sen in het lichtgewicht, Ma- sao Ohba, is donderdagmor gen in Tokio bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De auto die hij be stuurde was op een vier sprong betrokken bij een hotsing. De 23-jarige Ohba werd daarbij op slag gedood. Ohba maakte zijn debuut als prof in november 1966 en werd in 1968 vlieggewicht kampioen van Japan. Hij ver overde de wereldtitel ver sie WBA in het lichtge wicht op 22 oktober 1970. De Thailandse bokser Chtvonchai ging in de dertiende ronde k.o. Vijfmaal heeft hij daarna met succes zijn wereldtitel verde digd. De laatste maal dat hij in de ring verscheen was op 2 januari jl. Tegen de Thailan der Chartchai Chinoi. Masso Ohba heeft in totaal 35 over winningen, waarvan 16 door k.o. behaald, leed twee neder lagen en bokste eenmaal in zijn korte carrière onbeslist. werd er gisteren zeer behou dend gespeeld. Een groot aan tal remises waren daar het gevolg van. Zo speelden Naj dorf en Tal remise, evenals de beide koplopers Balasjow en Hort. De enige belangrijke ze ge werd behaald door Anders- son, die zich hiermee bij de kop voegde. Het nationale duel tussen Ree en Donner eindig de in een nederlaag voor Don ner, die nu genoegen moet ne men met de laatste plaats in de grootmeestergroep. RONDE GROOTMEESTER- GROEP: Ree - Donner 10, Naj- dorf - Tal (4Vz. Lange- weg - Enklaar afgebr., Was- joekow - Ribli 01, Anders- son - Szabo 10, Hort - Ba lasjow VzVz, Ljuibojevic - Planinc afgebr. Hartoch Zuidema (4Vz- STAND NA 8 RONDEN: 1-4: Andersson, Hort, Bala sjow, Ta,l 5. 5-6: Szabo, Was- joekow 4(4, 7: Ljubojevic 4 pl. 1 afgebr. 8-10: Zuidema, Ribli, Najdorf 4. 11: Enklaar 3(4 pl. 1 afgebr. 12: Ree 3(4, 13: Pla ninc 3 pl. 1 afgebr., 14: Lange- weg 2y2 pl. 1 afgebr.15: Har toch 2(4, 16: Donner. 2 MEESTERGROEP 8e RON DE: Reioher - Bednaraki 1-0, Markland - Scheltinga VzVz, Quinteros - Nijdam 10, Portisch - Ghitescu Vz—Vz, Antunac - Sax (4Vz, Adorjan - v.d. Weide 10, Kurajica - Hecht afgebr. Gerusel - Kush- niir VzVz. STAND NA 8 RONDEN: 1: Ghitescu 6. 2-3: Quinte ros, Portisch 5. 4: Hecht 4(4 pl. 1 afgebr.. 5-7: Antunac, Siax, v. Scheltinga 4V2, 8: Ku rajica 4 pl. 1 afgebr.. 9-11: Adorjan, Gerusel, Reicher 4; 12: Bednarski 3'4. 13-14- Kushnir, v.d. Weide 3. 15: Markland 2. 16: Nijdam 1(4. DAMES-ZONETOERNOOI 8e RONDE: Zivkovic - Ivanka afgebr., Wasnetsky - Teodorescu af gebr.. Hartston - Pihajlic (4 Vz, Wettstein - Laakmann af gebr., Vreeken. - Polihroniade afgebr. Merlini - Jovano-vic af gebr., Borisova - Timmer af gebr., Ferrer - O'Siochru af gebr., Radzokowska - Kattin- ger 10. STAND NA 8 RONDEN: 1-2: Borislava Borisova, Lju- bica Zivkovic 5(4 pl. 1 af gebr. 3: Jane Hartson 514, 4: Elisabeth Polihroniade 5 pl. 1 afgebr. 5-6: Katja Jovanovic, Conry Vreeken 414 pl. 1 afgebr. 7: Kristina Radzikowska 4(4. 8: Maria Ivanka 4 pl. 1 afgebr.. 9-11: Pepita Ferrer, Rie Tim mer, Maria Teodorescu 3(4 pl. 1 afgebr. 12-13: Ursula Was netsky, Milunka Merlini 3 pl. 1 afgebr. 14: Anna Laakmann 2(4 pl. 1 afgebr., 15: Amalia Pihajlic 2(4, 16: Inge Kattin- ger 2, 17: Oarla Wettstein 1(4 pl. 1 afgebr. 18: Doran O'Sio chru 1 pl. 1 afgebr. DEN BOSCH (ANP) Joop Zoetemelk, de uit Rijp- wetering afkomstige, maar thans in Frankrijk wonende prof-wielrenner, is uitgeroepen tot de „renner-van-het-jaar", waarvoor hem donderdaga vond op een bijeenkomst van de „club 48" in Den Bosch de Gerrit-Schultetrafee is uitge reikt. De 27-jarige Zoetemelk kreeg in 1969 de Tobogabeker toegekend als de „renner-van- de-toekomst", welke onder scheiding voor 1972 te beurt is gevallen aan de bijna 24-jarige Hennie Kuiper, de olympische kampioen 1972 op de weg. De ere-lijsten voor de beide trofeeën zijn: Gerrit-Schulte- trofee: 1955 Arie van Vliet, 1956 Frans Mahn, 1957 Jan Derksen, 1958 Gerrit Schulte, 1959 niet toegekend, 1960 Ab Geldermans, 1961 Michel Stol- ker, 1962 Jo de Roo, 1963 Pe ter Post, 1964 tot en met 1968 vijfmaal achtereen Jan Jans sen, 1969 niet toegekend, 1970 Peter Post, 1971 Leyn Loeve- syn, 1972 Joop Zoetemelk. Toboga-beker: 1961 Henk Nijdam, 1962 Arie den Hartog, 1964 Tiemen Groen, 1965 Ger- ben Karstens, 1966 Eddy Beu gels, 1967 Fedor den Hertog, 1968 Jan Krekels, 1969 Joop Zoetemelk, 1970 Jo van Pol, 1971 Cees Priem, 1972 Hennie Kuiper. 0 Kun Linder heeft het bij Marseille ook niet kunnen bol werken. DEN HAAG (ANP) De uitslag van toto no 26 d.d. 20 en 21 januari 1973: Deelne mers: 606.395. bruto inleg: fl 1400.103,- prij zenbedrag: fl. 592.243.57. Ie, 2e, 3e prijs en de premie elk fl 148.060,90. Ie prijs: 6 winnaars, die elk bru to fl 24.676.80 ontvangen. 2e prijs: 76 winnaars, die elk bruto fl. 1.948.10 ontvangen. 3e prijs: 1004 winnaars, die per kolom fl 147,40 ontvangen. De premie wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 14 februari 1973 bij loting toegewezen a een van de eerste prijswin naars. *L^> LONDEN (Reuter) Wales heeft in Londen In een wed strijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal 1974 met 1I gelijk gespeeld tegen Engeland. Er waren 80.000 toeschouwers in het Wembley-stadion. John Toshack gaf Wales na 23 minuten de leiding. Nor man Hunter zorgde vier minu ten voor het rustsignaal voor de gelijkmaker. De stand in groep 5 van de voorronden is: Engeland 2 1 1 0 3 21 Wales 2 0 111 1—2 Polen, dat eveneens deel uit maakt van deze groep, speelt zijn eerste wedstrijd op 23 maart a.s. Wales is dan op eigen terrein tegenstander. 0 Joop Zoetemelk was de bes te Nederlandse coureur van het afgelopen seizoen. nieuwe milieu, te verzamelen. De visserij-biologen en henge laars hebben grote belangstel ling voor dit voorbereidende milieu-onderzoek, omdat de duikers wellicht meer nieuws kunnen vertellen van het ge drag van de uitgezette regen boogforellen en de beschikba re voorraad platvis en aal op de Greveligen. Deze duikers kunnen met eigen ogen bekij ken. wat bepaalde proefvisse- rijen nooit boven water bren gen. De Milieu-afdeling van Rijkswaterstaat wil desnoods ook sportduikers voor dit werk inschakelen. De afgelopen week hebben visserij-biologen op de Greve lingen ontdekt dat de mossels en het mosselzaad dat het af gelopen jaar in dit zoute bek ken is „gevallen", ernstig blijkt aangetast door de mos selparasiet. Tot nog toe waren er optimistische geluiden over het voortbestaan van de mos sels, die hun voedsel kenne lijk uit het door de wind ge dreven stromende water, haal den. De steekproeven op de Grevelingen-mossels hebben aangetoond, dat ruim 90 pro cent van de mossels door de beruchte mosselparasiet is aangetast. Vooral de paling huist graag tegen de mossel- banken. Een andere ontdek king van de RIVO-bioloog Dr, Boddeke was, dat veel schol en bot zich voedt met de brak watergondel, een klein visje, dat kennelijk - het normale voedsel in stromend water (schelpdieren en diverse wormsoorten) vervangt. De visserij-biologen ver wachten, dat de voorraad plat vis, die in het Grevelingen- bekken zit opgesloten, snel zal afnemen. Er gaat door de in tensieve sportvisserij en zelfs door de beroepsvissers (niet officieel) veel vis uit het meer. Tot nog toe is er geen aanwijzing dat de schol, bot en schar, die met de sluiting van de Brouwersdam werd op. gesloten, zich op het meer voortplant- De enige kans lijkt dus nog de komende jaren grote aantallen jonge plat vis jes. die buiten op zee of de Zeeuwse stromen worden ge vangen, in de Grevelingen uit te zetten. Een proef destijds op het Veerse Meer heeft wei nig succes gehad. De hele hy drografische toestand en het voedselaanbod op de Grevelin gen verschilt echter veel van het Veerse Meer, zodat deze proef wel meer perspectieven biedt. De enige kans om de vis stand op de toekomstige Oos- terschelde en het Grevelingen- meer te redden lijkt echter een stuk eb en vloed te hand haven. De kans, dat dit goed lukt door de bouw van een spuisluis in de Oosterschelde- dam (1500 kuub per seconde in of uit) lijkt klein. Al geeft deze sluis op het werkeiland Noordland in elk geval enig perspectief voor de visserij, De beste oplossing lijkt de voormannen van de hengel sportbonden de aanleg van een opening in de Oosterschelde- dam aan de Schouwse kant, die 75 cm tot lm eb en vloed in de afgesloten Oosterschelde en Grevelingen kan brengen. Een dergelijke opening in de Oos terschelde dam zou voldoende beveiligd moeten kunnen wor den tegen uitspoeling. En dat gat in de dam zou ook bij zware stormvloeden het ach terland alle veiligheid moeten kunnen garanderen. Halvering van het eb en vloedgeweld zou het hele milieu redden de recreatie voor milioenen hen gelaars veilig stellen en ook de voortzetting van de schelp dieren-cultures kunnen garan deren. Nog belangrijker is na tuurlijk, dat halvering van de vloed en beperking van de stroomsnelheid door bepaalde waterbouwkundige werken met stroomgeleiding van de Schouwse wal af, elk gevaar voor nieuwe stormvloedram pen zou kunnen bezweren. Of dit tedhisch mogelijk is zal aan het oordeel van de Delta dienst van Rijkswaterstaat moeten worden overgelaten. In kringen van waterbouwkundi gen acht men dit zeer wel mogelijk. AMSTERDAM (ANP) De kleine, nationaal gerichte prof- wielerploeg van Frisol heeft een nieuwe renner gecontrac teerd, de 25-jarige Wil de Vlam uit Sambeek. De Vlam zal dit voorjaar een proflicentie aan vragen om zich als beroepsren ner aan te sluiten bij de groeo die tot nu toe bestaat uit: Priem, Duyker, Benjamins en Broere. koelhuisboter. DEN HAAG (ANP) De 48ste editie van de Prix d'Amérique, die zondag in Vincennes wordt verreden trekt ditmaal weer uit vele landen belangstelling. Overheersten vorige ja ren de Franse dravers te veel, waardoor andere nationaliteiten wel eens wegbleven, nu staan weer paarden uit o.a. Zweden en Italië aan de start, waardoor zelfs het maximale aantal van 16 dravers ruimschoots is overschreden en er een selectie zal moeten wor den toegepast. De Franse drafwon- ders Tidalium Pele (10 jaar), Tony M (10 jaar) en Une de Mai (9 jaar) zullen zware concurren tie krijgen van de snel opdringende jeugd, als een Buffet 2. Bill D, Blizzard, Cotentan, Belli- no 2, Latest Hanover. Une de Mai. die in totaal een prij zenbedrag van meer dan vijf miljoen gulden bij elkaar heeft gelopen, is nog de onge kroonde koningin in de drafsport, maar geldt niet als de favoriet. De Prix d'Amérique heeft deze Franse draver nog nooit gewonnen. Todali- um Pele, ook een paard dat vele draverijen op haar naam bracht, zege vierde tweemaal in Vin cennes: in 1971 en 1972 en kan dus de hattrick verrichten. Het Franse paard sukkelt echter met een beenblessure. Vorig jaar was dat ech ter ook het geval, maar toch won Tidalium Pele met zijn jockey Jean Mary. DEN HAAG (ANP) De record-omzet aan de paardesporttotalisator van 75(4 miljoen gulden heeft zijn invloed op de draf- en rensport in ons land niet gemist. In to taal werd op 283 wed strijddagen in de dra verijen en in de rennen 7.370.925 gulden aan prijzen aan de deelne mers uitgekeerd, het geen ten opzichte van vorig jaar een vermeer dering betekent van t 1.217.148,-. Het uitgekeerde be drag aan fokpremies steeg met ruim f 102.000,- tot f 686.284,-, waardoor het totaal aan prijzen en fokpremies verreden bedrag komt op 8.057.209 gulden, het geen 1.319.501 gulden meer is dan in 1971. Voorts werd door de baanverenlgingen nog ruim twee ton aan reis- vergoedingen uitge keerd. Het merendeel van de ze bedragen ging naar de draverijen, namelijk f 6.583.510.- of f 1.123.888.- meer. In de rennen stegen de prijzen met bijna f 94.000,- tot een totaal van f 787.415,- De meest succesvolle dravers in het afgelopen jaar waren Flamingo Six met een gewonnen be drag van 100.920 gulden, Jojo Buitenzorg f 68.570.-. Eland f 63.950,-, de 3-jarige Karin f 58.005,-, For Ever f 49.600,-, Keen Speed f 39.440.-. Gudo van Bonni f 39.600,-, Happy First f 36.950,-, Habanera f 36.750,- Unimel B f 36.350.- en Henri Bui tenzorg f 35.500,-. Ook de buitenlandse paarden lieten zich niet onbetuigd. De Belg Fi deel won 91.000 gulden en de Zweed-Amerikaan Dart Hanover 43.000 gul den. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse joc key-kampioen Henk van der Kraats start zaterdag 24 februari in een dra verij te Recklinghausen, waarvoor de bekendste Europese jockeys een uitnodiging ontvangen. Henk van der Kraats rijdtt dan op sulky waar voor hij zich nu reeds aan hef voorbereiden Is. J.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13