gt m brand oods kS Ministers kunnen nog geen antwoord geven Kwik in vis Iniet/wel schadelijk „ZEEBREGGE IS SPIL ZEEHAVENPROBLEEM" ANTWOORD VAN GS OP VRAGEN VAN VMZ Water schap blijft zich verzetten tegen nieuwe bestuursvorm Vissterfte in omgeving Kallo U krijgt tot bij de postspaarbank VI i ssingen: één havenschap voor Schelde Ir. drs. André Mertens: ■ÉR Wat mankeert Vlaanderen? (12) ZIELIG Kwestie Total ver gunning stad streek 1 ^eemaes Aardenburgse raad bijeen Technische school (start mei [procestechniek I Feestdag voor [bejaarden [looste tzaiicle 7 P,,us 4- Grave beneden de fluit 503 plus 1. PROBLEEM HERKOMST VARIATIE Vertaling alt{jd safe Woensdag 24 januari 1973 vat as. ;er ran ide 'an er- ien zal lan eer de- ing be- be- :el- rg, dat ing ek, ra- ers \T ins er- W ing uit Voorzitter J. Schipper laakte de houding van de Uostburgye VVV-leden die met uitstappen dreigden. „Ik vind het buiten proporties dat dit zo is ge. steld" zo zei hij. „De meeste VVV-leden in Oostburg zijn zakenlieden die van alle wal- letjes eten, die zouden toch ook moeten inzien dat streek VVV belangrijk is". Nogmaals beklemtoonde de lieer Vroegop dat het dagelijks bestuur van Oostburg vierkant achter de streek VVV staat. „Maar ik heb rekening te houden met mijn leden". Met een forse klap van de voorzit tershamer werd uiteindelijk de begroting van 1973 onver- anderd vastgesteld. Die voor zittershamer was een geschenk van de heer Basting uit Re- tranchement die de heer Schipper tijdens de vergade ring vdn gisteravond het on misbare instrument bij het goed leiden van een vergade ring overhandigde. ;rs) anti lecl de iuw ods, •ma ieer rij- De van de 10e- •hl md, brit tle De pri de arm lur- ali- tien ees- op- een den uit hid- :ha- de het de ïaar er pen van >ied ïën. ebt an- uj- iga- lie- aar iigf Dok in- ard loi zijn Jen •tel- en- toch nog in om enkele gasfles sen naar buiten te slepen. De brand ging gepaard met een verstikkende stank, vermoede lijk veroorzaakt door de opge slagen chemische bestrijdings- midelen, die de blussing een hachelijke zaak maakte. Ge vaar voor uitbreiding naar he lende percelen was niet aan wezig. Het is de tweede keer in een week tijd, dat de vrijwil lige bandweer van de gemeen te Hulst in touw moet komen. Zondagmiddag brandde in het St.-Liduinaziekenhuis een ka mer van de. verpleegstersflat volkomen uit. Ook bij c|cze brand werd een aanzienlijke ravage aangericht. (Van een onzer verslaggevers) AAKDENBURG Vanmid dag (woensdag) om 14.00 «et komt de raad van Aardenburg in een spoedeisende openbare vergadering hijeen. Het enige punt op de agenda wordt ge vormd door de uitvoering van de verontreiniging oppervlakte wateren". Zoals bekend hebben de drie colleges in West-Zeeuwscn- Vlaanderen zich uitgesproken voor het vormen van een zui veringsschap voor deze taalt De raad van Oostburg sprak zich vorige week, met vie stemmen tegen, eveneens uit voor het instellen van een zui veringsschap. De vier 'e. voelen er meer voor de ZU1V?" ringstaak op te vragen aan v waterschappen een mening die zij delen met het college va Gedeputeerde Staten van Zee land Hulst Teerdag Aan de jaarlijkse teerdag van de kaartclub Ceci lia in café Ron de Vilder t Hulst hebben 43 personen deel genomen Allereerst zat het ge zelschap aan een diner aan. waarna een zeer gezellig sa" menzijn volgde, tijdens welke verschillende spelen werden ge daan en een loterij werd Se' houden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 1 au- istus zal op de technische hoo] in Tenieuzen een voor Zeeuwsch-Vlaanderen nieuwe afdeling van start gaan, name- i een afdeling procestech- „ek. De procesindustrie heeft steens meer bedieningsvaklie- den nodig met een gedegen |vooropieiainf. In de kanaalzone van feecuwsch-Vlaanderen zijn Verscheidene belangrijke pro- eidustrieën in bedrijf. De «hnisehe school in Terneuzen fcft in haar nieuwe afdeling icestechniek on vooroplei- .ig voor bedieningsvakman, ..tderhoudsmonteur, meet- en fegeltechmcus en laborant. Dc opleiding duurt vier jaar en bestaat uit een brugklas in iet eerste jaar, algemene me- panismeteehniek in het wecde jaar en procestechniek n het derde en vierde jaar. I (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Zo- lals dat ieder jaar gebruikelijk; werd er door het „open! «jaarden werk" ook dit jaar' 'eer een feestdag voor be- larden georganiseerd. Deze eer werd die bijeenkomst ge houden in de Krokodilbar. Na Je koffie konden belangstel- renden een dansje wagen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN HAAG Zowel in Nederland als in België is de vraag naar aanwezigheid van kwik in het oppervlaktewater en (daarmee) in vissen en schelpdieren, alom in discussie. De ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Verkeer en Waterstaat zouden op de vele, gerezen vragen over „kwik in ons milieu" verlossende, wellicht het verontrustende antwoord kunnen geven. De bewindslieden hebben echter nog steeds niet gerea geerd op vragen over dit kwik probleem, die reeds in novem ber van het vorig jaar door het PvdA-Kamerlid Roeis zijn gesteld. Naar mens ons op het de- parlement van Verkeer en Wa terstaat mededeelde, kan het antwoord vain de bewindsleden over circa drie weken tege moet worden gezien. Bij twee gelegenheden (28 november en 22 december 1972) hebben de ministers om uitstel van beantwoording verzocht- De indruk bestaat, zo vernamen wij in Den Haag, dat er onvol doende ambtelijke gegevens over het kwikprobleem voor handen zijn. Intussen wacht de heer Roels op antwoord op drie vragen: worden er in de Westerschelde metingen ver richt naar een verontrustend kwikgehalte in het water? wat zijn de exacte resultaten van die metingen? Wie veroor zaken de kwikvervuiling en welke maatregelen denkt de regering te nemen. Over „kwik in vis- en schelpdieren" verschijnen regelmatig publi- katies in de vaderlandse en Belgische pers. Vooruitzichten voor donder-' üa? en vrijdag, opgesteld door |net KNMI op dinsdag oni 18.00 uur: Plaatselijk regen of motre- j gen en vrij zacht. IV eersvooruitzichten in cij-| ers gemiddeld over Neder-' land. Voor donderdag: aantal uren ■0' 0 tot 4. min. temp: van ongeveer normaal tot 4 gra ven boven normaal max. knp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van viinstcns 12 uur: 90 procent- rans op een geheel droog et- Baal 70 procent. (Voor vrijdag: aantal uren ton: 0 tot 4 min. temp: 0 tot 5 kaden boven normaal, max. «fnp: van ongeveer normaal Jbt 3 graden boven normaal, leans op een droge periode van gunstens 12 uur: 80 procent, tans op een geheel droog et- Baal: 50 procent. hoogwater orgen donderdag 25 jan. ir6cn op Zoom 7.55 ttansweert 7.00 en 19.30 i trineuzen 6.33 en 19.00 'ssingen 6.03 en 18.29 rineldinge 7.45 en 20.07. waterstanden i Ko,n„s„tanz 259 2. Rheinfel- r? Straatsburg 122 - Phttersdorf 283 plus 2, «axau 335 plus 1, Plochingen [JU onv., Mannheim 143 - 5, Jtrinbach 123 plus 6, Mainz J70 onv., Bingen 70 - 1, Kaub plus 1, Trier 244 - 6, Ko blenz 104 plus 7, Keulen 46 - 2. Ruhrort 205 - 2, Lobith 821 P bs 1, Pannerdense Kop 802 flus 1, Nijmegen 629 plus 2, (Jsselkop 778 plus 2, Eefde ssel 308 - 2, Deventer 194 iv., Monsin 5454 - 12, Borg- aren 3876 plus 2, Belfeld (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De raad van bestuur van het haven schap Vlissingen i shet met de adviescommissie bedrijfsleven havenschap Vlissingen eens dat de vorming van een ha venschap voor de Westerschei de gewenst is. Dit houdt in dat men dus voorstander is van het samenvoegen van de havenschappen van Vlissingen en Terneuzen. Dit schrijft de raad van be-i stuur van het havenschap] Vlissingen In een grief aan Gedeputeerde Staten van Zee-i land, een brief, waarin de me-; ning van dit havenschap over' de industrialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt i weergegeven. Deze mening werd gevormd tijdens de ver gadering die het havenschap op 19 januari in Terneuzen hield. De raad van bestuurs van het haven scnaD Vlissin-' gen meent dat een fusie van] beide havenschappen rond de Westerschelde niet zozeer ter verbetering van de coördinatie gewenst is. De coördinatie is goed omdat de meeste leden van de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen ook zitting hebben in het Terneu- zense havenschapsbestuur. Het in vervuiling laten gaan van de wens om voor het Wester- scheldegebied tot een haven schap te geraken is volgens de raad van bestuur van het ha venschap Vlissingen minder eenvoudig dan op het eerste gezicht lijkt. Dit komt doordat voor beide havenschappen de problemen verschillend zijn. Professor doctor P. KorrAn- ga, een Nederlands visserij- deskundige van grote faam heeft recente conclusies van de Belgische Verbruikers Unie over „kwik in vis" vergezocht genoemd. Volgens de Verbrui kers Unie zou het eten van een pond vis per dag ail ge vaarlijk voor de menselijke gezondheid zijn. Hanteerbare normen om de mate waarmee kwik in visserijproducten voorkomt vast te stellen, ont breken echter in Nederland. Er is echter wel een Indica tie te geven. „Wij weten uit onverdachte bron, dat Neder land met een kwikprobleem te maken heeft", zegt de heer L. van de Pol te Middelburg, woordvoerder en medewerker van de vereniging milieuhy giëne Zeeland. De heer Van de Pol heeft een officieel rap port, getiteld „Koper in het Nederlands Milieu", doorvorst en werd daarbij getroffen door een conclusie in een kort onopvallend hoofdstukje over het kwikprobleem. Het bewus te rapport is opgenomen in PBNO-ndeuws van september 1972 en het verschaft gfege- vens over de in mossels aan getroffen hoeveelheden kwik, De conslusie van de studie, gebaseerd op metingen in 1971 aan verse mossels die van noord tot zuid langs de Neder landse kust zijn aangetroffen, luidt: „De gehele Nederlandse kust is met kwik vervuild". Er wordt, aldus de heer Van de Pal, ook een mogelijkheid genoemd voor de herkomst van het kwik in de langs de kust en in de Zeeuwse stro men gevonden mossels die kwiksporen vertoonden. „Met het Rijnsldb kan permanent een zekere hoeveelheid kwik naar zee zijn afgevoerd. Dit is echter niet met zekerheid na te gaan, omdat er geen verge lijkingsmateriaal uit bijvoor beeld 1900 of daarvoor be-j schikbaar ils", aldus het rap- port dat in TNO-nieuws is op-' genomen. „Er moet nog veel laboratoriumwerk worden ver richt, om de effecten van de aanwezigheid van kwik in de fosseis, zowel fysiologisch als ecologisch te kunnen vaststel len", aldus TNO-nieuws. Er zijn onverklaarbare vari aties in de gemeten hoeveelhe den kwik in mossels. Per kilo gram vers mosselvlees vindt men bijvoorbeeld 25 mijl ten westen van IJmuiden 25 tot 34 micro-gram kwik, op de Hebri- den 32 tot 38 microgram en in Dublin 20 microgram. Dit zijn zeer onschuldige hoeveelhe den. Voor de kust van West Kapelle trof men echter 171 microgram per kilogram vers mosselviees aan en in het Eems-Dollard estruarium werd het record gemeten: 488 mi crogram. De heer Roels zei ons desgevraagd, nadat hij ge confronteerd was met deze ge gevens: „Des te meer reden voor de verantwoordelijke mi nistens o-m de kwestie ernstig te nemen"! (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG „Bezie het Westerschelde-bekken in het grotere verband van de totale ontwikkeling van zeehavens in West-Europa!" Dat is, kort samengevat, de waarschuwing die ir. drs. André Mertens uit Brugge plaatst in verband met onze vraag: „Wat mankeert Zeeuwsch-Vlaanderen?". Volgens de heer Mertens die hiervoor grondige rede neringen heeft opgezet, is Zeebrugge de spil waarom de hele zeehavenproblema- tick in ons deel van West- Europa draait. Mertens houdt zich al zo'n 40 jaar lang met de problemen van wat hij noemt de Schelde- streek bezig. Zijn geluid klinkt altijd daar waar het gaat over planologie en nauti sche kwesties in het Benelux- gebied. Omdat Mertens een meester op vele wapens tege lijk is, terwijl hij bovendien de deskundigheid van andere nautische specialisten in zijn land niet hoog aanslaat, neemt men hem niet altijd serieus. Ook niet als hij dingen zegt, die het overwegen minstens waard zijn. De voornaamste grief van Mertens tegen de beschouwin gen over Zeeuwsch-Vlaande ren in het ontwikkelingsbeeld dat men zich voor de Wester schelde voor ogen stelt is de ze: „Er wordt beperkt Zeeuwsch-Vlaamsch gedacht. Een man als Ackermans zegt bijv.: „Een schoon bedrijf met drie a vierhonderd arbeids plaatsen lost het probleem van de Zeeuwsch-Vlaamse werkge legenheid op!" Mertens: „Is dat niet zielig? Het zegt alles, maar betekent niets op langere termijn". Mertens laat daarop zijn ei gen licht op de kwestie schij nen. „In het actueel perspec tief, en dit sedert meerdere decennia, is het waterloopkun dig aspect (de nautische Wes- terschelde-problematiek) es sentieel, maar door bijna nie mand aangeraakt". De verklaring daarvoor is, aldus Mertens, deze: „Den „ondanks een duidelijke be hoeft aan werkgelegenheid en economische expansie. -■> ,,.L ik Mertens bekijkt de Wester schelde in het perspectief van de ontwikkelingen in de zee scheepvaart in de wereld. Hij laat dan het oog vallen op de Noordfranse havens, die zich gereed maken om tankschepen van 50.000 zelfs een miljoen ton te ontvangen, waarmee zij aan het type zeeprestige van Rotterdam beginnen te kna gen. „Elke discussie over Baalhoek of Ossenisse is non sens", concludeert de heer Mertens ferm, „indien de Wes terschelde niet toegankelijk kan worden gemaakt voor schepen van 250.000 a 500.000 ton die steeds moeilijker in Rotterdam kunnen afmeren. Volgens Mertens is de ontwik keling in de scheepvaart (al thans wat tankschepen be treft) aldus: - De schepen van minder dan 80.000 ton, die - met enige aanpassingen - de Wester schelde kunnen bevaren, zijn niet bepalend voor de toekomst van een domine rend zeehavengebied en het achterland daarvan. - 'Voor de toekomst zijn sche pen van meer dan 200.000 ton van doorslaggevende be tekenis. Volgens, Lloyds Register of Shippings^ zijn er nauweljks tankschepen met een tonnage dat tussen de 80.000 ton als maximum en 200.000 ton als minimum varieert. Haag, Rotterdam en anderen hebben een taboe van die kwestie gemaakt. Behalve als de beker van het leefmilieu teveel overloopt langs de kant van Botlek en Vlaardingen. Dan wordt opeens „centraal planologisch" gedacht en wenst men meer basisindustrie in Zeeland. Daar breken dan de geconditioneerde milieupro- testen los", aldus Mertens, Mertens noemt al het gedoe in België en Nederland om door micjdel van zeehavenont- wiklkeling een steviger been onder een regionele economi sche expansie te plaatsen, zie lig. Hij vindt trouwens de petro chemie als pak van basisnij verheid helemaal niet het ein de van alle wijsheid. Meer waarde hecht hij aan de erts en staal- of niet-ijzerhoudende metaalverwerkende bedrijven, waarvan België er met name enkele heeft verspeeld. Het betoog d,at Mertens ten aanzien van de Westerschelde opbouwt, kan worden samen gevat in het volgende credo: „Met zijn thans teveel noord waarts en te weinig land-in- waarts liggende zeehaven kan Rotterdam geen blijvende steun vanuit Antwerpen ver wachten, zelfs niet op midden lange termijn, tegen de type zeehavendruk vanuit Frank rijk (zelfs uit Marseille, tenzij de Seheldestreek in Benelux- verband als diepzeehavenge bied planologisch en vooral mi lieuverantwoord ingericht wordt). Maar dit is uitsluitend mogelijk via Zeebrugge. Zo zouden Zeebrugge, Terneuzen- Gent en Antwerpen, dool' mid del van een superkanaal voor 250.000 tonners of meer kun nen worden verbonden tot een evenwichtig diepzeehaven are aal. Wat heeft P. Caland een eeuw terug in de randstad an ders teweeg gebracht? Een ernstig beraad tussen Zeeland en Noord-Vlaanderen lijkt mij nodig." Zijn praktische bijdrage aan de discussie over Zeeuwsch- Vlaanderen is tenslotte de vol gende: „Wat ik u het meest meen te mogen suggeren, is het inrichten van een overleg orgaan ergens in Zeeuwsch- Vlaanderen over de werkelijke basisproblematiek, welke nu tot mijn grootste genoegen in Zeeland pas begint wortel te schieten onder invloed van de randstad-moeilijkheden en de plaatselijke werkgelegenheids problemen!!" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De proce dure rond de inwerkingstel-j ling van de olieraffinaderij van Total vindt niet plaats volgens de regels van de Wet; op Luchtverontreiniging maar volgens die van de Hinderwet. Dit komt, omdat de door Total ingediende hinderwetaanvrage voor 18 september 1972 bij het college van b. en w. van Bor- seie, zijnde de verantwoorde lijke instantie, is gearriveerd. Na 18 september vinden der gelijke aanvragen plaats in het kader van de Wet op de Luchtverontreiniging. Wel is het zo, dat de uiteindelijke beslissing op de aanvrage voor een vergunning tot het in wer king stellen van de olieraffi naderij door het college van G.S. wordt genomen. Dit heeft het provinciaal be stuur van Zeeland gisteren la ten weten in antwoord op een brief van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ). De vereniging was van oor deel, dat het bedrijf van Total onder de werkingssfeer van de wetten inzake de luchtveront reiniging en de wet Verontrei niging Oppervlakte Wateren zou moeten vallen. De VMZ had ook aangedrongen op een langere termijn van ter visie legging van hinderwetaanvra- gen, met name die van Total. Volgens G.S. kan deze ter mijn, hoewel hij formeel op 10 dagen is gesteld, tot 21 dagen uitlopen namelijk tot op de dag waarop de openbare hoor zitting over de betreffende aanvrage wordt gehouden. Verlenging van de termijn vinden G.S. dan ook niet no- dig. De VMZ had. voorts ge vraagd, of belangrijke stukken inzake nieuwe bedrijfsvesti gingen, zoals bij Total het ge val is, op enkele centrale plaatsen in de provincie ter inzage zouden kunnen worden gelegd. G.S. zeggen daarop: „De ter visie legging ter ge meentesecretarie van Borsele biedt belanghebbenden vol doende gelegenheid om van de bescheiden kennis te ne men". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De leden van het algemeen bestuur van het waterschap Walcheren kun nen zich nog steeds niet vereni gen met de ideeën die Gedepu teerde Staten van Zeeland koesteren ten aanzien van dc samenstelling van een nieuw algemeen bestuur. Er moet een nieuw bestuur komen, omdat de taak die het waterschap altijd heeft gehad, nu uitgebreid wordt. Het wa terschap moet in het vervolg namelijk ook zorg gaan dragen voor de zuivering van het wa ter, en die taakverandering brengt met zich mee dat een andere samenstelling van het bestuur gewenst is. GS, en ook het oude bestuur van het waterschap, bonden het redelijk om uit de grote ver vuilers, waartoe de meeste in dustrieën, campings, hotels enz. horen, en kleinere vervuilers, een aantal bestuursleden voor het algemeen bestuur te kiezen. Over de verschillen bestond wel verschil van mening, want GS wilden 16 vertegenwoordi gers uit de agrarische sector, 8 vertegenwoordigers van de be bouwde gebieden en 8 verte genwoordigers uit de vervui lers. Het waterschap was het daar echter niet mee eens. en wilde veertien agrarische afge vaardigden, tien uit de bebou wing en 8 vervuilers, waaruit 2 agrarische vervuilers. Tot nu toe was dat het be langrijkste geschilpunt tussen GS en waterschap. Het is ook na gisteren, toen het Water schap vergaderde, het belang rijkste geschilpunt gebleven. De vergadering besloot om nogmaals een brief te schrijven, maar nu aan de provinciale staten, omdat die uiteindelijk moeten beslissen. (ADVERTENTIE) De stukken die betrekking hebben op Total zijn zo zeggen G.S. in het Engels gesteld. „Voor zover mogelijk is ook een Nederlandse verta ling bijgevoegd", zo wordt meegedeeld. De direct verantwoordelijke instantie voor de gang' van za ken rond de vestiging van To tal is overigens het college van b. en w. van Borsele, aldus het provinciaal be stuur. (Van een onzer verslaggevers) KALLO Niet alleen Zeeuwsch-Vlaanderen wordt regelmatig getroffen door vis sterfte als gevolg van de toe nemende vervuiling, maar ook onze zuiderburen hebben daar nu last van. Momenteel wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een mas sale vissterfte in waterlopen in de omgeving van Kallo. De rijkswacht van het Bel gische Beveren heeft in een waterloop een aantal water monsters genomen, nadat er een vissterfte was geconsta teerd in een waterloop aan de St.-Jansstraat tussen Kallo en Kieldrecht. De ellende wordt veroorzaakt door een bruin achtige substantie, waarvan de herkomst niet precies be kend is- Vastgesteld is wel, dat het afval afkomstig moet zijn van het nieuwe industrie terrein ter hoogte van Progii. Van de vervuiling zijn onder andere honderden karpers het slachtoffer geworden en ver der rietvoorn en baars. Ge vreesd wordt, dat de uiteinde lijke gevolgen van deze vuil- waterlozing niet te overzien zijn, omdat de dode vis wordt opgeruimd door meeuwen, die op hun beurt weer het slacht offer kunnen worden van het afvalwater, zo dat giftige be standdelen bevat. Ook voor de Nederlandse waterlopen dreigt gevaar, zo is gebleken, omdat het vervuilde water zich langzaam verplaatst naar de kreken in Kieldrecht en mogelijk via deze weg Ne derlands gebied kan binnenko men. De vervuiling van de waterlopen rond Kallo kan ook op langere termijn funge ren als een soort „kinderka mer" voor jonge vis. Overi gens volgen de berichten over vissterfte elkaar de laatste maanden in steeds sneller tempo op. Aanvankelijk was het in Nederland de NSM, die voor een massale vissterfte zorgde als gevolg van een breuk in een pijpleiding. Daarna kwam er in Hulst een kreek in het nieuws, waar als gevolg van ruilverkavelingser- ken de vissen bij honderden de laatste adem uitbliezen. Vorige week was het op de Graauwse Kreek, waar ternau wernood honderden karpers aan een gewisse dood konden ontsnappen, dank zij de in- spannig van een aantal vrijwilligers. En nu is het dan Kallo, dat met deze problemen worstelt. Opzoek naarh?ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1