IS, I Regeringshulp voor heel Vietnam «pompen in jië gesloten korting Karate-ploeg „ontvoert" garagehouder 10% HAVENONTWIKKELING WEDEROPBOUW NA DE OORLOG „Vakantie- verzekering nogal eens weggegooid geld" PRÏNSEU mKAMEEL I Brood 1 ct. duurder prmeer meubelen KRIJGT TWEELING to fan de 1 Vandaag Miljoenen Nederlanders zijn de dupe van slechte schoenen X 0SSËN1SSE OF SAAIHOEK NADELIG VG9R VIKINGEN B1NNENZIEKENHÜIS OP VINGERS GETIKT 1)0011 VOLKSGEZONDHEID ■jax-Glasgow waarschijnlijk nit op t.v. Proces bisdom tegen pastoor TIJDENS DE OPRUIMING Moordpartij in Washington Kind van 2lA verdronken J )l RENDE WEEKEINDE Bankstel. ■ugsmokkel via Beierland naar Rsl-Duitsland Belgische vis weer gekoclit EEG Gevechten Konsumenten Kontakt over annuleringen Wolphaartsdijk Burgemeester van Borsele Vraagteken BOMT „PELTER5E" Directs1» RooBred. 12" Dr W. A. J. M. Harkx Jacteur: L. Leijendekker administratie-adres: Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Ahfiiimeiitsprijs 20 3 i per kwartaal: 6,88 per maand. Losse nummers 20 cent. VRUE ZEEUW r.jJL, 114111 ^^uitgeversmaatschappij De Stem B.V., 16, Breda t.n. Bei ZATERDAG 20 JANUARI 1973 26e Jaargang Nr. 9062 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur, Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. in onze weerkundige medewerker) IE BIET Er mag in morgenuren lichte worden waargeno- •II. tocli geeft de wi geen ruggegraat te 'ijdeiis het weekeinde ia Engeland een ut van de oceaan jiterbij komen, waar de kans op wat uw iets zal toene- ie depressies zijn dan ef- maar komen niet erder dan Ierland •Noord-Schotland. 0 Boertjem HUSSEL (ANP) In België is gisteren een Koninklijk it a uaardigd dat bepaalt dat alle verkooppunten voor Is oi van vrijdag 21.00 uur tot maandag 05.00 uur gesloten sn n. Dat betekent dat in het gehele weekeinde nergens 1 ië nzine te koop is. Dit besluit is uitgevaardigd om het ik te beperken van brandstoffen. Daar komt een steeds r gebrek aan, nu de staking in de olie-industrie nog steeds Buurt. Lekker-luie zitgroep. Italiaanse vormgeving. Losse matrassen op een verende onderbak voor zitcomfort van grote klasse. Rondom bekleed met sterke zachte brede rib. Tafel: nieuwe kombinatie van glas. chroom en zwart-gebeitst riet 120,-. VanderMeer is benieuwd wie de eerste is! Driezitter 2 fauteuils nderMeer ook veel mooie show- ite kortingen. Hier nog een paar het de moe/te waard is om de eerste id van 975 - voor 559.-. eethoek in wit ir 685,-, hoekbank-combinatie 1.480,- voor 1.195.-. sa!on kast in 1.195,- voor 895.-. diverse losse met grote kortingen tot 40%. Roosendaal, nkelcentrum: 350 inferieurs, rner, textielafdeling, parkeerterrein, bent u er welkom. Utrecht: 'ijn-Arnhem, afrit Utrecht/Jutphaas. i, dia-lezingen met adviezen, koffiecorner, lektuurhoek, kinderspeelkamer, parkeerterrein. i/acht.u ook in Eindhoven, im, Amsterdam, chede. twaalf tot dertien in ompen in België zul- eveer 3000 ook na 05.00 uur dicht blij - n tot het tijdstip dat it s voorbij is. Het „Ge lei ppelijk front der verdelers", waarbij Neer 3000 pomphouders on, heeft hiertoe li., besloten' na een ge- L—dc ministers van zaken! en arbeid. art aan benzine en lie voor verwarm) ngs- fcden wordt langzamer- groot. In scholen en in •ouwen heeft men de ning al moeten „terug- in" en hier en daar is ze aal uitgevallen. Ook in Jg openbare gelegenheden, :afés moet men het zon- Irwarming stellen, p Brusselaars hebben te- {ëavonden en kaartavond- ^^AorRaniseerd om vrienden die geen brand eer hebben, uit de brand [elpen. ^^Bpduslriebond NW heeft ^Bn gram aan de Bolgi- Bh, ERSUM (ANP) De volt bal wedstrijd tussen Ajax en Glasgow Rangers, die avond in het Olym- pifim Stadion in Amsterdam gespeeld, za! naar alle JchijDiijkheid niet door de isie worden uitgezonden. TROS voert met Ajax frekingen over een recht- jpe uitzending van de wed- maar lijkt weinig kans tken. sche vakbonden solidariteit be tuigd met de stakers in de Bel gische petroleumindustrie. De Industriebond heeft alle kader leden bij de olieraffinaderijen verzocht te voorkomen dat vanuit Nederland extra be voorrading van benzine naar België plaatsvindt. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Bakkerijstichting heeft de bakkers geadviseerd van maandag a.s. af dc prijs van het brood met een cent te verhogen. De bakkers plegen de advie zen der stichting op te vol gen. De vorige broodprijsverho ging met een cent was op 13 december vorig jaar. BRUSSEL (ANP) De verkoop van Belgische vis wordt langzamerhand weer normaler. Na het sterk teruglopen van de verkoopcijfers vorige week, toen de Belgische verbruikers- unie gewaarschuwd had tegen in vis voorkomend kwik. heb ben de Belgische winkeliers eind deze week wat betere zaken gedaan. IjiSSELDORF (DPA) idclaars die drugs de ^^Kremihliek bonnensmok- hebben kennelijk de rijkheden ontdekt die hei (sgebicd met Nederland E aantal handelaars en de Teel rid verdovende mid- ri die langs deze weg rfDui:-, ui d binnenkomen, ■Jet afgelopen jaar met ■gen gestegen. ^Jokens de officier van jus- kkef. Guenther Baehr, Ëen in dit gebied alleen al '2 narcotica met een tota- aarde van meer dan een en gulden in beslag geno men (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) RIJSENHOUT Garagehou der W. de Kreek (25) uit het gehucht Rijsenhout in de Haarlemmermeer is gisteren in een ziekenhuis opgenomen, na dat hij door een boze karatele- raar en vier van diens leerlin gen met geweld was ontvoerd en op een stille plaats ernstig toegetakeld met karateslagen. De ontvoerders wilden hem zodoende dwingen de gerepa reerde sportwagen van de le raar terug te geven. Door het snelle optreden van de politie kon worden voorkomen, dat de garagehouder verder werd mis handeld. Er werden vijf arres taties verricht. Aan de ontvoering was een al een week durende ruzie om een reparatienota van de 26-ja- rig'e W. L. J. A. uit Sassen- heim, eigenaar van een judo- en karateschool voorafgegaan. De Porsche van A. moest wor den voorzien van een gerevi seerde versnellingsbak, het geen 3000 gulden ging kosten. Dat vond A. teveel. Hij stond erop alvorens het bedrag vol daan werd een proefrit te ma ken. De garagehouder en zijn boekhouder, de heer G. Bent (26) vertrouwden dat niets en wilde eerst geld zien, voordat de auto van het terrein ging. A. was al tweemaal eerder ge weest om zijn Porsche terug te halen, echter zonder resultaat. Na de eerste poging, vorige week vrijdag, haalden mon teurs van de heer De Kreek de wielen onder de sportwagen vandaan es „bouwden" de wa gen tussen de andere auto's Pas vroeg in de ochtend arri^ veerde de gelukkige vader weer bij zijn bedrijf. Daar stelde hij vast dat pogingen waren gedaan de Porsche mee te nemen. Ook aan andere au to's en deuren was gemorreld, Vrijdagmorgen tenslotte kwam de boze karateleraar terug met vier van zijn leerlingen, de 26- jarige J. van de Z. uit Sassen- heim, de 25-jarige P. W. uit Alphen, de 20-jarige E. H. en de 22-jarige F. L. H., beiden uit Hillegom. Zij\ sloegen de boekhouder een blauw oog en namen garagehouder De Kreek met geweld mee. De garagehouder werd na flink geslagen te zijn, gedwon gen op te bellen en zijn men sen te gelasten de Porsche klaar te zetten. Tijdens dit ge sprek werd duidelijk waar De Kreek en zijn ontvoerders zich bevonden. Kort daarop kon de politie de karatemen- sen aanhouden en werd de heer De Kreek bevrijd. SCHAGEN (ANP) Het bisdom Haarlem heeft een civiele procedure aanhangig gemaakt tegen de ontslagen pastoor J. Rijkers uit Haarlem. Pastoor Rijkers weigert nog steeds de pastorie van de St.- Christoforuskerk te ontruimen. Hij had indertijd wel een ver klaring getekend dat hij op 1 september jl. de pastorie zou hebben verlaten. Het conflict tussen pastoor Rijkers en het bisdom dateert uit het begin van 1971. Nadat het bisdom pastoor Rijkers enkele andere parochies als standplaats had aangeboden, die hij alle afwees, werd de Schager pastoor ontslagen. 411 RIO DE JANEIRO (AP) Een Braziliaans meisje van 12 jaar heeft het leven geschon ken aan een tweeling. De kinderen, twee meisjes, maken het goed. De vader, die tweemaal zo oud is als de jonge moeder, heeft laten weten met het meisje te gaan trouwen. KORTING OP ALLE BONTMANTELS BONTHOEDEN CRAVATTEN-SHAWLS Heuvelstraat 44 Tilburg Schapenmarkt 17 Den Bosch Eindstraat 14 Breda Schmelzer (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/SAIGON De Nederlandse regering is bereid om na het staken van de vijandelijkheden in de landen van Indo-China (Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja) bij te dragen aan de wederopbouw van deze landen. Zij geeft de voorkeur aan hulpver lening in het kader van de Verenigde Naties, maar zij zal zich in haar beslissingen mede laten leiden door de wensen die de regeringen van de betrokken landen naar voren zullen brengen. Dit is gistermiddag meege deeld door de ministers Schmel zer van Buitenlandse Zaken en Boertien van Ontwikkelings samenwerking tijdens een bij eenkomst met de vaste kamer commissies voor Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamen werking. Over de omvang van de hulp verlening konden de hewinds- liedon in dit stadium nog geen uitspraak doen. Hoewel de regering >d het zwaartepunt van haar hulp verlening duidelijk op de we deropbouw wenst te leggen, hetgeen eerst na de beëindiging van de vijandelijkheden op zin volle wijze kan plaatsvinden, juicht zij het particuliere ini tiatief toe dat in Nederland al op gang gekomen is. Het Europese parlement heeft gisteren de ministerraad van de EEG, de Europese Commissie en de negen nationale regerin gen gevraagd, na te gaan hoe de Europese gemeenschap kan helpen bij de wederopbouw van Indo-China als de vijan delijkheden zijn gestaakt. Hiertoe is een resolutie aan genomen, waarvoor 't Tweede- Kamerlid mr. J. A. Mommer- steeg (KVP) het initiatief had genomen. Intussen heeft gisteren de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran Van Lam de al van vele zijden ge uite mening nog eens bevestigd dat een bestand in Vietnam na bij is, maar dat nog enkele punten opheldering' behoeven. Hij weigerde te voorspellen wanneer precies een bestand zal ingaan, maar zijn verkla ring leek een bevestiging van berichten uit regeringskringen in Saigon dat een vredes akkoord zal worden getekend vóórdat het Vietnamese nieuw jaar op 3 februari zal worden gevierd. In Zuid-Vietnam woeden op het ogenblik overigens aan vier belangrijke fronten zware gevechten. Volgens waar nemers is de strijd begonnen om meer terreinwinst vóór een wapenstilstand. De grote veldslagen woeden thans langs de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam, in de Son- vallei, aan de noordkust, het centrale bergland en ten noor den van Saigon. Ook de Amerikaanse lucht aanvallen op Zuidvietnamese doelen worden de hevigste sinds oktober vorig jaar ge noemd. Voor cfe Amerikaanse am bassade in Den Haag is gis termiddag een 24-uurs demon stratie begonnen tegen de oorlog in Vietnam. WASHINGTON (Rtr.) De politie van Washington stelt een ongekend grootscheeps on derzoek in naar de vraag of een moslem-sekte in een soort van religieuze oorlog vijf kin deren en twee volwassenen heeft vermoord van een riva liserende sekte. De moordpartij deed zich donderdagavond voor in het noordwesten van de stad. STAD EN STREEK Emotionele taferelen tijdens hoorzitting Axel Pagina 3 Baalhoeknota-. G.S. twijfelen. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Actie tegen kindermoord op de weg. Pagina 11 Geen brood op de plank bij „kleine" Nederlandse popmusicus. Pagina 13 SPORT Willy Olsen rekent niet opnieuw op tweede plaats. Pagina 25 RADIO EN TELEVISIE Weekendprogramma's op pagina 27 VRIJUIT •füs Voor de kerk geldt: kruis én munt. De maan na Apollo. •h Netty Rosenfeld en de werkende jongeren. Solo op hoog niveau •ti Tussen de Wielen - Denksport DEN HAAG (ANP) De z.g. annulerings verzekeringen die veel vakantiegangers afslui ten voor het geval de voorgenomen vakantie niet door mocht gaan, hebben volgens het Kon sumenten Kontakt niet veel te betekenen en zullen in een aantal ge vallen weggegooid geld blijken te zijn. Het is volgens deze consumentenorganisa tie namelijk gebleken dat de verwachtingen die de vakantiegangers in het algemeen van dit soort verzekeringen heb ben, niet met de werke lijkheid overeenkomen, het begrip „annule- ringsverzekerb'?" sugge reert, zo zegt bet Konsu menten Kontakt, dat de vakantieganger zijn reis geld terugkrijgt, wan neer de reis plotseling niet door kan gaan als gevolg van omstandighe den waar hij zelf niets aan kan doen. Dit is echter lang niet altijd het geval. In de praktijk blijkt dat de verzekering in het algemeen alieen voor ziet in het geval de verzekeringnemer of één of meer van zijn naaste medereizende familie leden of niet-mederei- zende familieleden, overlijdt, plotseling ern stig ziek wordt of een ernstig ongeval krijgt. Sommige maatschap pijen dekken ook het uitvallen van de auto en het ontstaan van schade aan eigendom van dc vakantieganger door brand of natuurkracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Miljoenen Ne derlanders zijn als ze wat ou der worden, slecht ter been, 65 proeent heeft voetklachten. Vaok lopen ze zelfs heel ge brekkig. Dat geldt vooral voor honderdduizenden oudere vrouwen. Meestal, niet altijd natuurlijk, zijn die voetafwij kingen een gevolg van het ja renlang dragen van ondeugde lijke schoenen. Die waren dan wel modieus hoge hakjes, zeer puntig toelopend, geen comfort, maar hebben de voeten voorgoed kapot ge maakt. Dit is des te opvallender om dat elke huisvrouw die zulke modieuze, maar voor de voeten slechte schoenen, draagt, ge middeld 25 kilometer per dag moet lopen. Bovendien komen veel rugklachten en andere af wijkingen in de lichaamshou ding, ook menigmaal voort uit het dragen van ondeugdelijk schoeisel. Dat alles is gisteren in Den Haag op een persconferentie gezegd door een groep deskun digen 7— orthopedische chirur gen, wetenschappelijke onder zoekers en schoenfabrikanten. Ze boden er hun studie „Voet en Schoeisel" aan. Duizenden vrouwen in Ne derland hebben de kleine te nen operatief moeten lalen verwijderen, omdat deze door te nauwe schoenen vergroeid waren. Ze zullen nooit meer echt ontspannen kunnen lopen. Van de 4700 Nederlandse schoenwinkeliers zijn er niet meer dan 500 echte vaklieden die een opleiding hebben ge had. Alleen die vakmensen zijn in staat hun klanten schoenen te verkopen die voor hun voe ten zijn gemaakt. Zeventig procent van alle Nederlanders vooral kinde ren draagt te kleine schoe nen. De gevolgen daarvan kun nen voor het hele verdere le ven funest zijn. (Zie ook onze pag. financiën) (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK In eén vijver nabij het voormalige gemeentehuis te Wolphaarts dijk is het 2 Vi jaar oude meisje J. S. Hoogerland verdronken. Het kind werd te 12.45 uur door haar ouders vermist. Om 13.20 uur werd aangifte gedaan bij de gemeentepolitie te Goes. Even later werd door omstanders gemeld, dat „iets" dreef in de vijver nabij het voormalige gemeentehuis. Dooi de politie werd het kind uit het water gehaald. De plaatselijke dokter kon niets anders dan de verdrinkingsdood constateren. Aangenomen wordt dat het kind spelenderwijs in het water is geraakt. Rondom de vijver staat een hek, doch dit hek werk is aan één zijde kapot. Juist aan deze kant is ook het kind te water geraakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de in het Tcrneuzense stadhuis gehouden vergadering van de raad van bestuur van liet havenschap Vlissingen was burgemeester G. van Waes van Borsele de enige die het standpunt innam dat een nieuwe haven- en in- 9 Prinses Beatrix, die met prins Claus op bezoek is in Tu nesië, maakt een kameelritje in een oase in het zuiden van het land. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA Hel ministerie van Volksgezondheid heeft het Binnenziekenliuis in Eindhoven gisteren gewezen op de afspraak dat dit ziekenhuis geen hartoperaties mag verrich ten. waarvoor de aanwezigheid nodig is van een goed functione rend en volledig geoutilleerd hartchirurgisch team. De waarschuwing volgde op een bezoek van de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Brabant, dr. W. .1. C. van Gestel, op het ministerie aan de directeur-generaal, dc heer W. B. Gerritsen, en de hoofdinspecteur van de volksgezond heid, de heer R. Brion. Dr. Van Gestel bracht verslag uit over de hartoperatie, die donderdag in het Eindhovense ziekenhuis is uitgevoerd onder eiding van dr. V. Mtsshour. De heer Masshour was assislent van de hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, die na een conflict met de staf van het ziekenhuis op non-actief is ge steld. Een woordvoerder van het ministerie deelde desgevraagd mee, (lat de operatie niet is uitgevoerd met instemming van dr. Van Gestel, zoals de voorzitter van het ziekenhuisbestuur drs. 't Ver dijk, woensdagavond heeft verklaard. Tegen de operatie is, zoals gemeld, fel geprotesteerd door de Nederlandse Hartpatiëntenver eniging. Voorzitter Fievel van die vereniging toonde zich gisteravond tevreden over wal hij „een berisping voor het Binnenziekenhnis- bestnur" noemde. Tegelijkertijd betreurde hij het dat het terie niet vóór de hartoperatie h 'd insrer-ncn. 'Zie enk p-, - ij dustriëie ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen nadeel kan berokkenen aan de belan gen van het havenschap Vlis singen. Hij voelde er meer voor eerst Vlissingen-Oost vol te bouwen, voordat elders in Zee land nieuwe havens en indus trieën worden ontwikkeld. Over een duidelijke keus tussen Ossenisse of BaaHioek wilde de heer Van Waes zich niet uitlaten. De heer Filius ineende dat er meer kans op een agglomeratie-effect tussen Vlissingen en Ossenisse zal zijn dan tussen Vlissingen en Baai- hoek. Hij geloofde ook dat het havenschap Vlissingen zich niet neutraal dient op te stellen met betrekking tot de nota Ossems- se-Baalhoek. Burgemeester Van Waes wees ook op industriële ontwikke lingsmogelijkheden op de zoge naamde Axelse Vlakte, die ten goede kunnen komen aan de werkgelegenheid. Volgens ge deputeerde A. Kaland, die de vergadering voorzat, zit de mo gelijkheid er in dat een nieuwe industriële aanzet in Zeeuwsch- Vlaanderen ook Vlissingen ten goede zal kunnen komen. Ook is de mogelijkheid niet uitge sloten dat de havenschappen Vlissingen en Terneuzen nog eens in een hand zullen komen gezien tegen het licht van de totale ontwikkeling van het W esterscheldegebied Drs. F. W. Dirker, directeur regionale industrialisatie van het ministerie van Economische Zaken, zette een vraagteken bij een mogelijke agglomeratie- werking van industrie bij Os senisse met Vlissingen-Oost. Hij zag een concurrentie tussen beide havenschappen niet zo zitten. Gedeputeerde Kaland wees er op dat er in Vlissingen Oost in feite nog maar grond vrij is voor één grote klant. „En Borsele zit ook niet te springen om een uitbreiding van industrie naar Sloe 2", al dus de heer Kaland. If. J. Zuurdeeg meende dat een afwijzing van industriële ontwikkeling in Zeeuwsch- Vlaanderen kan betekenen dat deze industrialisatie wordt ver plaatst naar Borsele-Oost. Bur gemeester Van Waes zwakte zijn bezwaren tegen Ossenisse of Baalhoek af door te stellen dat hij bedoelde dat deze ha ven- en industriële ontwikke ling er niet binnen een jaar of tien mag komen. Wat dat be treft stelde gedeputeerde Ka land heiri gerust door te wijzen op de langdurige procedure van streekplannen, bestem mingsplannen en planologische maatregelen. (Zie ook pagina 5) (ADVERTENTIE) Profiteer NU van onze Speciale Prijzen Ons kwaliteits-bontwerk is om te „stelen" l zoals gebleken is BREDA Ginnekenweg 35 Tel. 36834 ROOSENDAAL Molenstraat 43 Tel 37503

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1