Oranje maanstof nieuw voer voor geolog en... fom. ABRAHAtf i welzijn k Nederland m leubelkenner stmalle België Onze rurmtevaartmedewerker Piet Smolders, die de lancering van Apollo 17 op Cape Ken nedy meemaakte, heeft tijdens zijn verblijf m Amerika gesprekken gevoerd met NASA- officials en andere ruimtevaartdeskundigen. Hij sprak onder meer met maangeoloog Dr. Robin Brett, hoofd van de geochemische afdeling van het maanontvangstlaboraforium in Houston, over de wetenschappelijke resultaten van de Apollo-vluchten. door corn, verhoeven Slue anchor caravans B-pers. stacaravans Houten stacaravans Tourcaravans J Aldus dr. Robin Brett, geo- Boog en in dit opzicht collega astronaut Jack Schmitt, die eerste echte wetenschaps- lan met Apollo-17 naar de [aan reisde. Brett, sinds fe- ari 1969 („net op tijd voor eerste maanlanding") hoofd i de geochemische' afdeling i het maanontvangstlabora- irium van NASA in Houston, left met het oranje-grijze |aanstof dat hij kortgeleden in inden heeft gekregen, nog al- [inst het bewijs voor de iroegere) aanwezigheid van fetter op de maan. De merk waardige kleur is ook zonder istprocessen te verklaren, ar in elk geval heeft Brett een probleem bij: Hoe werd stof. dat glasachtige eigen- appen vertoont, nu precies ormd? Zo leverde elke Apol- j-vlucht nieuwe vragen op, [oewel een aantal belangrijke iaanvragen" juist dankzij [polio beantwoord kon worden. litwisseling I Hue ziet de „levensloop" van •T.'EsSM Lava Vloeibare kern 1 ZATERDAG 20 JANUARI *973 at zijn we wijzer geworden an de Apollo-maanvluchten J\JIET lang geleden werd E 1 V gevraagd zitting te E nemen in een van de E commissies die deel uitmaken E van een overkoepelend or- E gaan dat zich welzijnsraad E noemt. Een en ander speelt E zich af op zeer locaal niveau E en ik vertel het dus niet om E op te scheppen. Ik moet zelfs nederig bekennen dat ik ge- E weigerd heb aan dit voor de E medemens zo uiterst belang- rijke werk mijn krachten te wijden. Ik wil geen lid zijn van E de welzijnsraad, evenmin als ik E wil toetreden tot de commis- E sie voor de democratisering van de kunst of de werkgroep voor kortere winters. Zijn dat dan, zo dient men E nu te vragen, geen goede za- E ken, die onze persoonlijke in- E zet royaal verdienen? Ja, zijn we niet moreel verplicht om ons ter beschikking te stellen E voor het welzijn van anderen E en daarvoor het offer van e- E nige vrije tijd te brengen? E Dat is waar, zeg ik dan, maar op twee voorwaarden, ten eer- E ste dat de dingen waarvoor wij ons inzetten, werkelijk be- E staan, en ten tweede dat we E er werkelijk iets voor kunnen E doen. Anders is er sprake van nobele onzin of van baantjes- E jagerij. ;anisaties helpen wij graag andere 'an de USA. Of naar de zonne- lya. Zulke intercontinentale ituk van de ABN-Vakantiekiezer. gids waarin ruim 800 reizen eABN. ïtiekiezer voor-het-meenemen. w keuze kunt maken. „Misschien vinden we op de landingsplaats van fi^polIo-17 iets wat wijst op de (vroegere) aan- Bezigheid van waterdamp". In het Apollo-14 materiaal vonden we enkele uiterst Bleine korrels „roest", een verbinding van ijzeroxide en ^jgter. In het Apollo-16 „spul" zaten stenen met roest dat Hluidelijk zichtbaar was voor het blote oog. Dat was heel Jrrassend. Want tot nu toe heeft niemand ook maar één tuppel water uit die maanstenen kunnen persen. Je moet tatuurlijk rekening houden met de weliswaar kleine mo- Jlijkheid dat die stenen van Apollo-14 en 16 onderweg |ar de aarde of in het laboratorium wat roest opgelopen hebben. Maar in het geval van Apollo-16 zat er ook roest in diepe spleten en we zijn er eigenlijk toch wel zeker in dat dit van de maan af komt". 7 01600-24321 ït 8 01600- 24321 e 6 01600 - 43353/54 O. 8 01600-50850 317 01600 - 55050 288 01600-48254 01600 - 30752 01600 - 72650 raat 52 01600 - 42650 nplein 9 8 01600 - 35752 01623- 2106 01620- 4850 r 01620- 7150 m 8 01621- 2930 81 01612 - 3355/56 01618- 1955 3 01614- 3251 Jleen mogelijk bij Gebr. Abratu^B3' 4iet meer te geloven, maar toch is het NU NIEUW IN NEDERLAND lype 1973 voor slechts 5995,j met aparte slaapkamers voor 7650,1 CASTEL - CONTINENTAL - HOLIDAj van 7250i (Bergland) van 3795,'. Nog enkele STA- en TOURCARAVANS ""J 1972, met zeer verlaagde prijzen. Antwerpsestraatweg 153 HOOGER Tel. (01646) 24 12 llf^l [Enkele dagen voor het in- Jukwekkende nachtelijke ver- jek van Apollo-17 (een Ameri can: „Als het laatste oordeel >it komt zal het er waarschijn- jk zó uitzien") praat ik in het VTanned Spacecraft Center" iet een jeugdig enthousiaste bbin Brett, die nu bijna vier ar geleden zijn geboorteland tustralië voor de V.S. ruilde. Je doen een poging binnen het jur de balans op te maken van fetgene wat Apollo ons over [e maan heeft geleerd. Om te jeginnen maakt Brett duidelijk [at het maanonderzoek aller gist is afgelopen. De resulta- P van Apollo-17 moeten nog >innenkomen" en de Russen illen blijven doorgaan met fat zenden van robots die Jaangrond mee naar huis bren- ïen- Maar Apollo-17 is mis kien wel de laatste bemande taanreis van deze eeuw. Geld Rj nóg meer Apollo-vluchten Inbreekt eenvoudig. L Brett: „Bij de verkenning van laan en planeten is geld nou ïnmaal een belangrijke fac- >r. De beste manier om een [laneet te verkenpen is na- turlijk bemand. Maar omdat let. geld een beperkende factor 2a je je afvragen hoe je dat |an het beste kunt besteden. Jat is dan een combinatie van gn bemand programma van j>x vluchten en een onbemand rogramma van misschien „5x" /luchten. De onbemande vluch ten zouden dan naar plaatsen tinnen gaan die mogelijk iets jerschillen van plaatsen die emarid zijn onderzocht. Onze igollo en de Russische Loena feoben elkaar dus geweldig langevuld. Zij krijgen wat van S» 1 mons^ers en wij wat van hunne. Het zou niet beter innen zijn. Hoe langer hun °£ramma nog zal duren, hoe *ver het ons is". ombardement Tekst: PIET SMOLDERS Foto's: NASA de maan er uit op basis van wat Apollo tot nu toe heeft op geleverd? Brett: „Laat ik beginnen met te zeggen dat we de maan nog niet tot in detail begrijpen. Maar we weten verduveld veel meer dan ZVï jaar geleden. Kijk maar eens hoe we er toen voorstonden. Sommige weten schappers beweerden toen nog in ernst dat de maanzeeën (de donkere laagvlakten op het maangezicht) gevormd zouden zijn door water. Iemand als dr. Gold zei dat de maanlander zou wegzinken in het stof. Iemand anders wilde staande houden dat de maanmonsters in de LM vlam zouden vatten. 0 De landingsplaatsen van de Apollo's 11 tot en met 17. De landing van Apollo-13 ging niet door vanwege een ernstige tech nisch storing. Commandant Eugene Cernan maakt tijdens het eerste maan- uistapje van Apollo-17 een korte proefrit met de maanauto. Er zijn nog steeds geschil punten. Maar die hebben niet zozeer betrekking op het maan oppervlak als wel op diepten in de maan van honderden ki lometers. Het is natuurlijk geen gemakkelijke zaak om er achter te komen hoe die maan er van binnen precies uitziet. Waarmee de meesten het wel eens zijn is dat de maan - net als de aarde - gevormd is uit een nevel van gas en stof die zo ruwweg 5 miljard jaar geleden rond de oerzon wentelde. De samenstel ling van dit hemellichaam dat geleidelijk aan de maan werd weten we nu - is anders dan die van de zon, anders dan die van de aarde. De maan blijkt rijker aan calcium en alumi nium dan onze planeet. Ook rijker aan titanium en zware elementen als uranium. En na tuurlijk komen er veel minder vluchtige elementen - zoals wa terstof, stikstof en zuurstof - voor dan op onze aarde. De jonge maan werd in die dagen heftig gebombardeerd door allerlei brokstukken die bij de vorming van de planeten waren overgebleven. Door al die heftige inslagen liep de tem peratuur aan de buitenkant op. Tenslotte werd een laag van misschien 200 kilometer dikte heet genoeg om te smelten. In die min of meer vloeibare schil zakten de zwaardere stoffen naar beneden. Met het gevolg dat calcium en aluminium voor al aan het oppervlak bleven en de radioactieve zwaardere ele menten - zoals ijzer en uranium - een laag dieper in de maan gingen bevolken. Geleidelijk aan werd de zwervende rommel in het zonnestelsel opgeruimd en het aantal inslagen werd kleiner. De temperatuur van de buitenste lagen van de maan liep terug en het oppervlak kris talliseerde tot gesteenten die rijk zijn aan mineralen die kalk en aluminium bevatten. Zo wei den dus de lichtgekleurde hoog landen gevormd". Een van de 24 medewerkers van dr. Brett komt binnen met een klein pillendoosje. Brett: „Kijk, dat is nou toevallig een stukje maanmaterie wat door de Russische Loena-20 naar de aarde is gebracht". Ik zie een klein grijs korreltje van hoog uit een millimeter doorsnee, dat zorgvuldig tussen twee laagjes kunststof is verpakt. De Rus sische maanrftaterie ziet er al niet opwindender uit dun de Amerikaanse. O Geoloog-astronaut Jack Schmitt verzamelt kleine maan stenen aan de voet van een grote maankei tijdens Apollo-17. Links de maanauto. Brett: „Goed, terug naar waar we waren. Zo'n vier miljard jaar geleden hadden we dus aan de buitenkant van de maan al die pokdalige, lichtgekleurde korst. Maar de radioactieve ge steenten in de maan gingen toen het lichaam verhitten. Zo ontstonden de hoogste tempe raturen juist beneden de korst. Maar met de tijd bewoog die zone zich in de richting van het inwendige. Zo'n 3V2 miljard jaar geleden werd een deel van de inhoud van de maan vloeibaar. Door breuken en fikse gaten, vaak veroorzaakt door het in slaan van een meteoor, kon de lava aan het oppervlak komen. Zo werden de lagere gedeelten van de maankorst overstroomd en ontstonden de maanzeeën: de donkere vlekken op het maangezicht. Uiteraard hebben we nu kunnen vaststellen dat de oppervlaktelaag van de maanzeeën meer zware èn ra dioactieve elementen bevat, wat met dit beeld overeenkomt. De maanzeeën zijn dus een stuk jonger dan het hoogland. Om dat het aantal inslagen van me teoren uit de ruimte met de tijd danig is teruggelopen ver tonen de maanzeeën opvallend veel minder 'kraters dan de hoogvlakten". Dat betekent dus dat er al zo'n drie miljard jaar niet veel meer gebeurd is op de maan? Brett: „Ja, tenminste niet aan het oppervlak. Maar die hete zone ging verder naar beneden. Zo nu en dan kwam er nog wat lava van zeer grote diepten naar boven toe borrelen, ver mengd met grote hoeveelheden gas. Zo ontstonden de askegels, die we ook in de nabijheid van de Apollo-17 landingsplaats aantreffen. Deze laatste uitin gen van vulkanische activiteit zouden zo'n miljard jaar gele den of misschien nog recenter hebben plaatsgevonden. We ho pen dat bij het Apollo-17 ma teriaal ook iets zal zitten dat door askegels is uitgeworpen. Want daardoor zullen we mis schien iets kunnen leren van dat tijdperk waarin er nog gas sen uit de maan ontsnapten". Kan de maan nu geologisch als dood worden beschouwd? Brett: „We hebben nu regel matig nog lichte maanbevingen. Die schijnen voornamelijk te worden veroorzaakt door de aantrekkingskracht van de aar de: ze bereiken eens in de maand een maximum. Boven dien zijn er nog regelmatig in slagen van meteoren en daar zijn we erg blij mee. Want de seismometers die door de ver schillende Apollo-duo's op de maan zijn geplaatst rapporteren de trillingen en zo komen we meer en meer tea weten over het inwendige van de maan". Heeft de maan nu een vloei bare kern, zoals de aarde? Brett: „We weten dat de maanstenen in het verleden hebben blootgestaan aan een magnetisch veld. Er zit nu nog wat magnetisme in, hoewel de maan zelf op dit moment geen magnetisch veld heeft. Zo'n magnetisch veld wordt veroor zaakt door een vloeibare, me taalhoudende kern in een vol doende snel draaiende planeet, waardoor een dynamo-effect optreedt. Het kan zijn dat vanaf zo'n vier miljard jaar geleden gesmolten materiaal, rijk aan ijzer, naar het centrum is ge zonken om een vloeibare me taalhoudende kern te vormen. In het centrum van de maan heerst natuurlijk een grote druk en daardoor worden tempera- tuurverhogingen in de hand gewerkt, (Denk aan een fiets pomp). Maar in elk geval werkt die dynamo nu niet meer. Een paar weken geleden heb ben we een fikse inslag van een meteoor gehad, waarvan de tril lingen tot diep in de maan doordrongen. Die trillingen zijn geregistreerd door onze seis mometers. Mijn collega die ver antwoordelijk is voor het seis mometer-experiment is ervan overtuigd dat die trillingen wij zen op een vloeibare, steen achtige kern in de maan. Dus geen metaalkern. De mogelijk heid blijft dat het om een vrij grote vloeibare kern gaat diexin zijn binnenste een kleine mè- taalkern herbergt die niet vloei baar meer is, omdat de tempe ratuur in de maan lager is ge worden". Denkt U dat deze zes Apollo- landingen genoeg hebben opge leverd om op den duor tot een redelijk betrouwbaar beeld van de maan te komen? Brett: „Ik ben blij met de uit drukking „redelijk betrouw baar". Voor wetenschappers zijn de Apollo-vluchten met grote snelheid afgewerkt. Er is nog een berg werk te verzetten, zelfs wat de Apollo-11 monsters be treft. Over vijf jaar zullen we heel ver zijn, over tien jaar nóg verder. En we zijn niet zo verwaand dat we denken dat wij alle antwoorden op alle vra gen zullen vinden. Het grootste deel van de Apollo-monsters is zorgvuldig in de ijskast gestopt voor latere generaties die over nog meer kennis en nóg betere middelen van onderzoek zullen beschikken. Misschien vinden sommige mensen het teleurstellend dat we nu nog niét alles weten. Indertijd werd al gesuggereerd dat Apollo-11 ons alle antwoor den zou geven. Maar de weten schap werkt niet op die manier. Die roept altijd meer vragen op dan zij beantwoordt. En dat is gezond". TT/AT dat eerste be- fTjr treft, dat lijkt nog al voor de hand te lig gen. Maar ik zou niet graag de mensen de kost geven die hem nu verdienen met hun inzet voor zaken waarvan 't bestaan niet aantoonbaar is, en die dus ook moeilijk op aantoonbare wijze te bevorde ren zijn. Dat klinkt weer eens goed negatief, maar ik kan het- ook niet helpen. Om mij tot het „welzijn" te beperken: het is al jaren duidelijk dat dit woord iets heel anders be tekent dan „welvaart". Hier uit volgt natuurlijk niet, dat dat „andere" waaraan we te midden van de welvaart be hoefte hebben, ook inderdaad bestaat. Woorden kunnen heel goed een slag in de lucht zijn: denk maar eens aan „een stuk duidelijkheid" of „een brok menselijkheid"Zij wor den uitsluitend gebruikt op 't niveau waar alleen maar ge praat wordt, en waar woor den dus alleen maar naar an dere woorden verwijzen. Zo verwijst „welzijn" naar „wel vaart": het is daarvan afge splitst, tot iets zelfstandigs geworden en in korte tijd heeft hel zich ontwikkeld tot het tegendeel daarvan. Welvaart is materieel, wel zijn is geestelijk, en omdat 't ene bestaat, bestaat ook het andere of anders moet het er gauw komen. Zo eenvoudig liggen die zaken en iedereen weet dat. Probeer maar eens een discussie te beginnen o- ver welvaart: het zal geen vijf seconden duren voordat ie mand met een geleerd gezicht en een docerende vinger de snedige opmerking plaatst „dat welvaart nog geen wel zijn is". Dat is dan weer moei lijk tegen te spreken, al wordt de nieuwsgierigheid naar de aard van dat welzijn door zo'n opmerking niet bepaald be vredigd. Het is genoeg dat 't iets anders is om er volgens een merkwaardige logica een tegendeel van welvaart van te maken en volgens een nog merkwaardiger geloof iets dat bestaat en bevorderd kan worden. A LS het eenmaal zover is y~l kan niemand meer het ontstaan van een spe ciale welzijnsraad, de benoe ming van daarvoor getrainde functionarissen, de ontwik keling van een jargonen de toekenning van subsidies te genhouden. Er is werk aan de winkel, er wordt flink ver gaderd en de stapels dossiers groeien als kool. Na een pe riode van stryd, onbegrip en tegenwerking, waarin er zelfs mensen zijn die zich afvragen of welzijn wel iets is, komt de dienst van de grond, de di recteur wordt referendaris en overspannen, de staf breidt zich uit met deskundigen van velerlei disciplines. Psycho loog of jurist bij de welzijns raad wordt een mooie acade mische werkkring. De staf vergaderingen verlopen als gevolg van de moderne aan pak zakelijk en efficiënt: ge zwam in de ruimte is er niet bij. Op dat moment is het ondenkbaar geworden en bo vendien onbehoorlijk nog vra gen te stellen naar de aard en het bestaan van „welzijn". Het welzijn bestaat omdat ei- een welzijnsraad bestaat. Dat is heel eenvoudig, en het kan bevorderd worden omdat die raad uitgebreid en opnieuw gestructureerd kan worden. IMIliillllllllllll 1

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 19