een bij de po itieisgeen 5 baan. etkunnen? Golda Meïr naar paus Twee verdronkenen in Oosterhout opgedregd tan gaat met Igeweer tekeer tegen hond '0EVIG WEERZIEN Turki idige test doen? de bon in, instuur hem op> TWEEDERDE VAN VROUWEN OVERLEEFT MAN Brits schip verliest bij Terneuzen gevaarlijke explosieven Eerste Fries Nederlands kampioen op de schaats '"RHETORICAl lordiger zelf-formulier: 5 Het dragen van een uniform A. trekt me wel aan. 0 I 6 -matiebon: en Tho zouden op het punt staan Vsetnam- overeen- komst te tekenen ENGELSE GRIEP EIST 822 DODEN IN EEN WEER KursusVerkoopkimde Kom eerst luisteren LN OVERVELD tntöïns voor ptiekenlancl Concessies Rusland Incident Man schudt twee agenten van zijn auto In Engeland Vermiste man bij toeval gevonden Matroos Zuurstofgebrek MAN KOMT OM IN CARAVAN Fruitplukker van 112 jaar verongelukt mondelinge (17 wekelijkse lesavonden) Ongeacht leeftijd of op leiding hebben talrijke mannen (en vrouwen) bij Instituut Rhetorica geleerd hoe te sla-- gen in de verkoop. Ze zijn volkomen ver trouwd gemaakt met de psy chologische en ekonomische aspekten van dit interessante beroep. Nu is het uw beurt. Wij nodigen u uit om zonder enige verplichting een interessante les van deze kur- sus bij te wonen in Breda, dinsdag 16 januari in gemeenschapshuis "De Vlieren", i Hk. Dr. Struykenstraat/van Hogendorpstraat Goes, donderdag 18 januari In hotel "Terminus", Fr. den Hoilanderlaan 37 I Aanvang 20.00 uur, tenzij anders vermeld DTSINGEL 21,TEL (01850) 37283 30388 Ucteur- Dr. W. A. J. M. Harkje fdredacteur: L. Leijendekicer jactie- en administratie-adres: Sjwstraat 9,'Terneuzen, tel. (01150)—79 20 ■innemen tsprijs 35 per kwartaal; 6,88 per maand, (se nummers 20 cent. lonummei 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., lerstraat 16, Breda id ofwei oostelijk N.-Brabant en Lim- )e mandie hiervoor centraal woont heeft n voorkeur. Het gaat onze cliënt om een werker en onvermoeibare doorzetter, kkend over het initiatief en zakelijk in- jm kansen te zien en nieuwe bronnen boren. Een uitstekend inkomen is sterk gen prestaties afhankelijk. Het is ge- dat hij met de materie op de hoogte is. ONEELSKEUZEBUREAU ISTBUS 40 EINDHOVEN :hikt bent voor politieman? Wel, je moet e volgende basis-eisen: tussen de jezondheid genieten, een voortgezette n tenminste 1.70 meter lang zijn. 1 of je uit het goede politiehout bent sst-j e-zelf-formulier" aanvragen, ulier vind je hieronder. Als je ze wilt het hokje achter het antwoord n kruisje. men 4 De mening van anderen O A. daar richt ik mij sterk naar. k. B. daar houd ik rekening mee. 0 C. laat me koud. 0 j B. vind ik normaal als er redenen i ten C. A. B. C. tan voor zijn. 0 wil ik liever niet 0 Deze advertentie heb ik uit mijn hoofd geleerd, goed gelezen. I vluchtig doorgenomen. jk gezet? Prachtig! Als nu blijkt dat je in hokje B,dan zou het best eens ikt bent voor politieman. In dat geval jen om dóór te gaan en snel de de het volledige „Test-je-zelf-formulier' rspectief1een boeiende krant politievak worden belicht. Doen! -formulier" alsmede de krant wil ik -Leeftijd:. -Opleiding:. C4-0057 ie zenden aan: de heer n Binnenlandse Zaken, 's-Gravenhage. MAANDAG 15 JANUARI 1973 26e Jaargang Nr. 9057 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1.15. iedere regel mééi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggeversl SITTARD Vermoedelijk uit wraak heeft een nog on- iekeiide jongeman in de nacht van vrijdag op zaterdag de |3>jaar oude Duitse herder Arno in Sittard doodgeschoten. |net dier bewaakte het bezinestation van de heer R. van de Hoosdijk aan de Tuddernweg. De hond zat in het gebouwtje. Een andere herder, Astra, ■die aan een ketting achter het tankstation lag, bleef onge deerd. Op een afstand van ongeveer 30 meter heeft de on bekende jongeman tenminste 8 schoten uit een flobertge- iveer afgevuurd op Arno. Drie van de schoten troffen het lier in de nek en de bek. Urenlang is de zwaargewonde hond als een dolle tekeer legaan in het tankstation. Aan de muren, plafond, kasten ,1 kachel zat bloed. Hoewel omwonenden een schietpartij hebben gehoord omstreeks half vier, waarschuwde niemand I politie. De hond werd dan ook pas om half acht zater- pagmorgen gevonden, toen de pompbediende kwam. Mannen van de Sittardse recherche vonden acht hulzeii. Vier kogels waren in de deur van het gebouwtje terecht gekomen. Volgens de politie zijn ook schoten van minder San 30 meter op het tankstation afgevuurd. Een iu de buurt van he* tankstation wonende vrouw jieeft de jongeman steeds opnieuw het geweer zien laden J afdrukken. Zij durfde niet de straat op te gaan om de oiitie te w aarschuwen. De vrouw heeft geen telefoon. Hoewel de politie er rekening mee houdt, dat de jonge- wilde inbreken, vermoedt men toch dat het om een raakoefening tegen de heer Van de Moosdijk ging. Dit is lie de eerste keer, dat vernielingen aan het tankstation leerden aangericht. Men groep Noordierse kinderen is zaterdag in Belfast terug- perd van een vakantie in Nederland. Voor drie zusjes uit het t Rockwas het weerzien hijzonder droevig. Tijdens hun va~ was hun vader (het gezin telt 13 kinderen) overleden aan rwondingen die hij een half jaar geleden hij een homaan- [nüd opgelopen. Op de foto hoven twee van de kinderen ider de moeder met enkele van haar kinderen. AKKOORD LIJKT IN ZICIIT (Van onze redactie buitenland) PAKIJS/KEY BISCAYNE De kans op een definitief vredesakkoord inzake Vietnam lijkt weer groter te zijn geworden. Na afloop van hun bijeenkomst van zaterdag in Parijs die liefst 7,5 uur duurde, waren de beide toponderhande laars Kissinger en Le Due Tho merkbaar tevreden gestemd. Terwijl Kissinger, op weg naar de V.S, zei dat de gesprek ken van de afgelopen week „zeer diepgaand en nuttig" waren geweest, liet de woordvoerder van de Noordviet- namese delegatie in Parijs weten dat het overleg v vorige week tussen Tho en Kissinger „tot vorderingen heeft geleid". In diplomatieke kringen in Parijs leidt men uit een en ander af dat er vooruitgang is geboekt en dat er een doorbraak is bereikt in het geheime overleg. Uit Key Biscayne, waar Kis singer in het weekeinde met president Nixon en met Kissingers assistent, generaal Haig, overleg heeft gepleegd, melden diplo matieke waarnemers dat Kissinger in Parijs mogelijk zelfs al een voorlopige bestandsovereenkomst heeft bereikt met de Noordvietnamezen. Er is echter, zo liet het Witte Huis zaterdag avond weten, in ieder geval nog geen overeenkomst in Parijs getekend. - Kennelijk verwacht men dat de Zuidvietnamese president Van Thieu, die tot nu toe „dwars" heeft gelegen, milder gestemd zal zijn bij -.vat Kis singer ditmaal heeft, .-ere'kt. Generaal' Haig is gisteravond al naar Saigon vertrokken om Van Thieu op de hoogte te stellen van de resultaten van de jongste besprekingen. Haig reist meteen door naar de hoofdsteden van Thailand, Laos en Cambodja. In Parys verluidt dat Noord- Vietnam concessies heeft ge daan wat betreft het aantal buitenlandse waarnemers die toezicht moeten houden op de naleving van een bestand. Hanoi wilde er aanvankelijk maar 250, terwijl de V.S. er ongeveer 5000 wilden. Nu zou men elkaar gevonden hebben op 2000 tot 3000 man. Ly Van Sau, woordvoerder van de afvaardiging van de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam in Pa rijs, gaf zondag te kennen dat de V.S. bij het geheime overleg waarschijnlijk hebben afgezien van hun eis tot erkenning van de beide Vietnams en terug trekking van de Noordvietna- mese troepen uit Zuid-Vietnam. De Zuidvietnamese senator Nguyen Van Ngai, een naaste medewerker van president Van Thieu, verklaarde echter dat Hanoi tot vrijdag geen enkele concessie heeft gedaan. President Van Thieu meent dat de oorlog nog wel drie of vier jaar zal voortduren als niet binnen enkele weken een vredesovereenkomst wordt ge sloten. In een zaterdag door heit Amerikaanse tijdschrift „New Republic" gepubliceerd interview verklaarde hij ver der te geloven dat president Nixons adviseur Kissinger uit is op Russische beheersing van Indochina als tegenwicht tegen de Chinese volksrepubliek. Het interview werd Thieu door de Italiaanse schrijfster Oriana Fallaci afgenomen op 30 december jl., vóór de jongste intensieve gespreksronde in Parijs tussen Kissinger en Le Due Tho. De Zuidvietnamese president ASHINGTON (RTR) jnka gaat Griekenland en tn supersonische ^om-jachtbommenwerpers rt, heeft bij de ■flaioA eken McDonnell- Êir? J24 van die toestellen F Het deelde slechts mee 1 ri GI7an bestemd waren Amerikaanse lucht- r de rest vor een of ImM?® landen- Welinge- diC1 jlre dringen zeiden andere 76 Phantoms Griekenland en §aan. Turkije UTRECHT (ANP) „Bij twee van de drie huwelijken zal de vrouw, vroeg of laat, als weduwe overblijven'Dit staat in een publikatie van het Nederlands Interuniversitair Demografisch Instituut in Den Haag. Het wegvallen van een van de huwelijkspartners heeft in de meeste gevallen vrij ingrijpende wijzigingen in de levensomstan digheden van de nabestaanden tot gevolg. Het is daarom verwon derlijk dat vrijwel nauwelijks onderzoek is verricht naar de psy chologische en sociologische gevolgen van een veranderende ge zinssamenstelling, met name door het wegvallen van de vader. Tussen de periode 1947-1949 en de periode 1966-1970 is de ge middelde levensduur van mannen gestegen van 69,4 tot 71 jaar, terwijl de levensduur van vrouwen steeg van 71,5 tot 76,4 jaar. Conclusie uit de beschikbare gegevens: de stijging van de kans dat een kind voor zijn achttiende jaar vaderloos wordt, is opval lend, althans in gezinnen waar de vader ouder dan 35 jaar is. noemde Kissingers strategische concept .heel slim', een Zuid- oost-Azië of een Indo-China onder Russisch gezag, bedoeld om China in bedwang te hou den, „De Russen zijn minder gevaarlijk dan de Chinezen, zo dat het nodig is de Russen te vragen de Chinezen te be teugelen en Indo-China als be dreiging voor het zuiden van China te presenteren," zo zei hij. Hij leverde ook felle kritiek op de Amerikaanse wijze van oorlogvoeren in Vietnam, die hij maar half werk vond. Hij had liever veel meer bombar dementen op het noorden ge zien. In Bonn is gisteren door 20.000 mensen gedemonstreerd tegen de Amerikaanse bombar dementen in Vietnam. Eenmaal kwam het hierbij tot een inci dent, toen betogers met fles sen, stukken ijzer en vuurwerk de politie bekogelden. De vroe gere studentenleider Rudi Dutschke voerde het woord. In Oost-Berlijn hebben tien duizenden mensen meegelopen in een demonstratie „tegen de Amerikaanse misdaden in Viet nam". In Hamburg zijn enkele rui ten van de Bank of America met stenen vernield. In Genève is het gebouw van de Ameri kaanse diplomatieke vertegen woordiging met stenen beko geld. Ook Amerikaanse banken en zakenpanden moesten er aan geloven. De burgemeester van Hanoi heeft zondag in Oost-Berlijn blijkens een bericht uit de DDR gezegd dat de Ameri kaanse bombardementen uitge voerd tussen 18 en 30 decem ber in zijn stad 2196 mensen hebben gedood en 1577 gewond, en dat ongeveer 10.000 huizen en woningen werden verwoest. (Van onze correspondent). EINDHOVEN De Eindho- vense politie heeft het afgelo pen weekend de 27-jarige M.B. uit Waalre gearresteerd. De man wordt ervan verdacht eind vorige week twee politie mannen van zijn auto te heb ben geschud toen deze hem wilden beletten verder te rij den. De politiemannen vermoed den, dat de man teveel ge dronken had en wilden de au tosleutel uit het contact halen. De man reed daarop bruusk weg. Een van de agenten werd vrijwel onmiddelijk afge schud. De tweede smakte tegen de grond, nadat B. zijn auto tegen een vluchtheuvel had laten botsen. Volgens de agenten probeerde B. zijn tweede bela ger te overrijden maar de agent wist zich op de vlucht heuvel in veiligheid te stel len. B. vluchtte. Beide agenten liepen kneuzingen en ontvel lingen op. B. wordt morgen voor de officier van justitie geleid. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Engel se zeeschip „Ixia" heeft gister middag op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen drie containers verloren die zeer explosieve en brandbare rook bommen, lichtsignalen fakkels en vuurpijlen bevatten. De drie containers zijn elk 20 bij 45 cm groot en hebben een blauwgrijze en groengrijze kleur en zijn voorzien van drie rode schroefdoppen die ook door kinderen makkelijk met de hand verwijderd kunnen worden. Bij ondeskundig ge bruik en vooral in handen van kinderen kunnen deze explo sieven bijzonder gevaarlijk zijn. De containers zijn zondag middag bij eb overboord gezet door een matroos die niet wist dat er explosief materiaal in zat. De rijkspolitie te water heeft met assistentie van de rijkshavendienst in Vlissingen een grootscheepse zoekactie gestart. De zoekactie is bij het invallen van de duisternis zon der resultaat gestaakt, maar zal vandaag worden voortge zet. Vinders van deze explosie ven wordt door de rijkspolitie te water in Ter-neuzen verzocht zich onmiddellijk met de plaat selijke politie in verbinding te stellen. ROME Premier Golda Meïr van Israël brengt van daag een bezoek aan paus Paulus. Gisteravond landde zij vanuit Parijs, waar zij de soci alistische internationale heeft bijgewoond, op het vliegveld van Rome. Mevrouw Meïr zial eerst een beleefdheidsbezoek brengen aan president Leone van Ita lië. Daarna gaat zij naar de paus. Aangenomen wordt, dat paus Paullus en mevrouw Meïr het hoofdzakelijk zullen heb ben over de status van Jeruza lem en de heilige plaatsen. On langs heeft de paus nog ge pleit voor een internationaal handvest, dat de rechten van alle volkeren in Jeruzalem waarborgt. (Zie voor een verslag van de socialistische internationale pagina 5). LONDEN (DPA) De En gelse griep heeft in Engeland in de eerste week van januari 822 doden geëist, bijna twee maal zoveel als in de laatste week van december 1972. Ook het aantal sterfgevallen als gevolg van longontsteking en bronchitis steeg in de week tot 5 januari tot resp. 2.829 en 1.488. Drie kampioenen. Van links naar rechts: Jos Valentijn sprintkampioen)Atje Keulen- Deelstra (kampioene lange baan dames) en Jappie van Dijk (kampioen lange baan heren). (Van onze sportredactie) HEERENVEEN-BKEDA De 28-jarige Jappie van Dijk is als eerste Fries en voor de eerste maal in zijn loopbaan schaatskampioen van Neder land geworden. Hij had een puntentotaal van 179.619. Tweede werd Piet Kleine met 179.806 punten en derde Hans van Helden met 180.471 punten. Harm Kuipers stelde teleur met een vierde plaats. Bij de dames prolongeerde Atje Keulen-Deelstra haar ti tel van vorig jaar. Jos Valen tijn was sur ar bij de sprinters. Hij 'toon alle vier de afstanden. Nu de eerste ronde van het gevecht tussen de schaatsprof en amateurs is afgesloten, lijkt het er op, da t de amateurs op punten voor staan. Voornaamste pluspunt van Heerenveen is geweest de ongekend spannende strijd om de herentitel. Waar op de Uithof al van/tevoren vaststond wie met de 35.000 gulden zo-u g-aan strijken, bleef in Heerenveen het gevecht om de lauwerkrans tot de laatste meters open, met maar liefst vier serieuze kanshebbers. Met de invoeging van een premiestelsel voor de kernploegleden riskeert de KNSB wel eventuele uitsluiting bij de volgen de winterspelen. Jan Cot- taar, directeur van het NOC en aanwezig in Heerenveen zegt hierover: „Voor het IOC zal dit ab soluut onaanvaardbaar zijn". Ook Henny Roos, vice-voorzitter van het ISU had grote bezwaren: „Persoonlijk ben ik erop legen". Bij internationale wed strijden op de baan te Dawos heeft de Noor Las- se Efskind zaterdag het wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Hij bracht het op 1.17.6 minu ten. Het ou-de record stond op naam van de Westduitser Erhard Kei ler met 1.18.5, d,at hij in Inzeil vestigde op 4 maart 1972. Zowel Efskind als Sylvia Burka verbeterde het we reldrecord puntenklasse ment van de sprintvier kamp. Efskind bracht het op 154.400 pnt. De Cana dese bracht het op 174.095 punten. Twee arbiters uit het be taalde voetbal moesten gistermiddag m«-t behulp van een natte spons opge lapt worden. Scheidsrech ter Frans Derks werd tij dens de eerste helft van de wedstrijd Haarlem- FRANS DERKS getroffen Ajax door een schot van Piet Keizer getroffen. De Bredase fluitist stortte als een steen ter aarde en bleef gedurende een drie tal minuten roerloos lig gen. Na echter door de verzorgers van Haarlem en Ajax verzorgd le zijn, kon hij de wedstrijd nor maal verder leiden. Joop Vervoort werd gister middag tijdens de wed strijd HVC - Vitesse het slachtoffer van een eigen schijnbeweging. Bij een duel tussen twee spelers probeerde Vervoort zich uit" de voeten te maken en hij koos voor de kort ste weg: achter de spelers om. Zijn keuze bleek minder gelukkig want hij werd getroffen door een trap in zij nrug. Ook hij ging groggy. Maar het snelle hulpbetoon van Vi- tesseverzorger Mesrits hielp he mna een minuut of drie weer op de been. I Uitslagen betaald voet bal: Eredivisie: FC Utrecht - Excelsior 20, Sparta - FC Den Haag 3—1, MVV - FC Den Bosch 11, AZ 67 - FC Twente 2—2, Haarlem - Ajax 04, FC Amsterdam - Telstar 2 0, Go Ahead Eagles - NAC 3—0, PSV - FC Groningen 00, NEC - Feyenoord 23. Eerste divisie: Wageningen - De Graafschap 40, SC Cambuur - Roda JC 11, Volendam - Heracles 3 1, FC VVV - Fortuna Vlaardingen 00, Fortuna SC - Volewijckers 11, SW - Willem II 0—1. Helmond Sport - Veen- dam 30, HVC - Vitesse 24, FC Dordrecht - PEC Zwolle 12. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Politie en brandweer hebben aan het Wilhelminakanaal Noord in Oosterhout het afgelopen week einde de stoffelijke over schotten opgedregd van de 29- jarige J. Loonen en de 9-jarige Tonny Maas, beide uit Ooster hout. Bij toeval haalden leden van de Oosterhoutse brandweer en van de gemeentepolitie zater dagmiddag omstreeks vier uur bij het dreggen in heit Wilhel minakanaal het stoffelijk overschot op van de 29-jarige man J. Loonen, die sinds 15 december werd vermist en waarvoor een opsporingsver zoek was uitgegaan. Het stof felijk overschot toonde geen sporen van geweld. De oor zaak van de verdrinking van de heer Loonen is onbekend. De brandweer en de politie waren aan het Wilhelminaka naal Noord zaterdagmiddag gaan dreggen naar de 9-jarige Tonny Maas. De jongen was zaterdagmiddag omstreeks drie uur te water geraakt, ter wijl hij aan het spelen was met drie vriendjes van respec tievelijk 7, 8 en 10 jaar. De vriendjes holden na het onge luk naar de flats aan het Wil helminakanaal, maar vonden er geen gehoor. Zij renden toen naar huis om het gebeur de te vertellen. Eerst daarna werd de politie gewaar schuwd. Deze rukte onmiddel lijk uit, samen met de brand weer. Bij het dreggen naar Tonny Maas vond men na korte tijd het lichaam van de heer J Loonen. De rijkspolitie te wa ter slaagde er zondagmorgen om tien uur in het stoffelijk overschot van Tonny Maas op te dreggen nabij een demon stratieboot van de PTT, welke al enige tijd ligt afgemeerd aan het Wilhelminakanaal- Noord in Oosterhout. De 23 jarige Oosterhoutse matroos H. Koziura is vrijdag middag in Ouderkerk aan de IJssel van zijn schip gevallen en verdronken. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. ATHENE (RTR) Vele bergdorpen in Midden-Grie kenland zijn door zware sneeuwval van de buitenwe reld afgesneden. APELDOORN (ANP) De 22-jarige R. Worst uit Amster dam is zondagmiddag door fa milieleden dood in zijn cara van op een kampeerterrein in het Gelderse Vaassen aange troffen. Zijn 21-jarige echtgenote en zijn 56-jarige schoonmoeder la gen bewusteloos in dezelfde caravan, zij zijn na deze ont dekking in allerijl voor behan deling naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Uit verklaringen van de fa milieleden is gebleken dat men zaterdagavond een butagasstel had ontstoken om de caravan te verwarmen. Daarna is het drietal gaan slapen. Tijdens de slaap zijn de man en de twee vrouwen door zuurstofgebrek bewusteloos geraakt. GUAYAQUIL (RTR) De 112-iarige Ecuadoriaanse land arbeider Jose Laurato Mora is dodelijk verongelukt, toen hij tiidens het plukken van fruit uit een mangoboom viel. Lautaro Mora laat achten twintig kinderen cn zijn derde vrouw Rosa die zijn 29ste verwacht achter.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1