HONTENISSE DAMES NEMEN REVANCHE Jeugdtoernooi van SAVOK in Jong Oranje in tijdnood Goes heeft weinig moeite met DcMeeuwen f 127.- Weer gratis reizen SCHAATSPROFS MAKEN FOUTEN ENGELS TEAM ONDER 28 JAAR Schaatskalender 11 m 1 Piekfijn jKruising Sancties Een ding Sporttoto - Overwinning met 8-6 op 5».v» Delta Sport Winterweekend Sauerland Dick Jeras twee keer tweede twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ sport voordelig uit met NS Merckx weer sportman van het jaar in België •)-/> voordelig uit met NS Woensdag 3 januari 1973 13 CRACKS BLIJVEN VEG (Van onze sportredactie) DEN HAAG Anton Huiskes, redder in nood van de vier Nederlandse schaatsvedetten, die de afgelopen zomer be sloten hun talenten in dienst te stellen van de klinkende munt, nam alle schuld op zich. „Een communicatiestoornis, heren", zo verklaarde hij de afwezigheid van het illustere viertal Ard Schenk, Cees Verkerk, Jan Bols en Eddy Ver- heycn tijdens de persconferentie op het gloednieuwe gis teravond officieel geopende schaatscentrum De Uithof aan de rand van Den Haag bijna te midden van de West- landse kassen. „Echt, jullie moeten nu niet gaan denken, dat de jongens niet wiltein, maar het dis mijn schuld niet. diat ze niet ver schenen zijn. Ik dacht, dat er een persconferentie na de lo ting van donderdag zou zijn. Ik heb me dan ook zondag op het vliegtuig laten zetten, ter wijl de jongens in Inzelü zijn gebleven. Ik vond het name lijk ideaal voor die knapen om nog even te blijven. Je zou zeggen: ze kunnen hier toch ook trainen, maar donderdaga vond gaat de piste van De Uithof pas definitief dicht voor de recreamten.. En in In zeil zijn de omstandigheden nu eenmaal veel idealer. Dat is beter voor die opbouw van dit seizoen''. Door die communicatie- stoomiis kwamen die eerste of ficiële schreden naar buiten van de ImtennaitionaJ Speed Skating League (ISSL) niiet al te best over. Een stoornis, die ook weer bewees, dat de eeir- ste kinderziekten van de ISSL nog niet uit den boze zijn. „Maar," zed de grote man van de papieren van de ISSL, J. Klok, ,.elke organisatie, die van start gaat, kampt met die moeilijkheden". Klok beloofde in ieder geval dat het dit week einde pas de ISSL voor het eerst officiële wedstrijden or ganiseert - de strijd om de wereldcup op De Uithof - alles piekfijn in orde zal zijn. En niet alleen voor de toeschou- ,wers, maar ook voor de arties- diie het naar de ISSL loopt uitverkochte Uithof ko en vermaken- Tot de extra .aatregelen. die de ISSL voor de Lomen, behoren het h van het co: de stairt; lat de ISU (de amateurs) vorig jaar voor et eerst tegen de zin van -eel schaatsers afschafte. Verder k<xmt er komend .[weekeind een speciale kruis- ntwaichter iin actie, die de delingen vain de heren aatsers bij het nemen van kruising uiterst kritisch zal [bekijken. Klok: „Het is vaak jk om van een af- stand een oordeel te vormen, verzoek van de zelf hebben wij de- functie in het leven geroe- En dan speciaal voor de 1 sprinterskliaisse. Op deze ma imer weet de jury direct wan- I neer er iets gebeurt, wat er J prccifcs is gebeurd en wie de [schuldige is, want de man die ruit de binnenbocht komt mag dan wel volgens de ISU-regle- Ijmenten verantwoordelijk zijn I voor de kruising, maar dat j houdt echt niet altijd in, dat {.hij de schuld heeft". Terwijl Klok soms bijna niet te verstaan was, door het feit. dat een legertje werklie den nog bezig was de laatste i karweitjes te verrichten voor •de officiële opening door de burgemeester vhm Den Haag jiMarijnen, werd bekend ge naakt, diat er op verzoek van le kersverse profs zelf een strenge dopingcontrole zal ([worden uitgevoerd bij wed strijden van de ISSL. Klok. j„De controle wordt gedaan door de artsen Waard en Hoogslag, I terwijl aan dit tweetal nog oen buitenlandse arts zal wor- J den toegevoegd om elke schijn [gSm beïnvloeding te vermij- j den". De beide artsen hebben [[besloten voor die loting vast te welke startnummers gecontroleerd zullen worden. Die nummers worden dan in een gesloten envelop gedepo- Ineerd en na elke race geo- I pend. De controle van de uri- Inemonsters van de schaatsers jzal worden verricht door het I laboratorium van de universi- i teit van Nijmegen. Bij eventu- positieve reacties wachten |!de schaatsprofs zware sancties, p Wordt een van hen voor de eerste feeer betrapt dan zal hij een boete van vijfduizend Zweedse kronen (ongeveer 3750 gulden) moeten betalen. Vindt het Nijmeegse laborato rium voor de tweede maal binnen het seizoen bij dezelf de schaatser verboden stoffen dan wordt dale man voor een vol seizoen van deelname aan wedstrijden van de ISSL uit gesloten. De ISSL heeft voor die rest besloten de reglementen van de ISU over te nemen, het geen bijvoorbeeld betekent, dat er in de ail-round-klasse geen landgenoten tegen elkaar kunnen uitkomen- Een regel, die door de 4 Nederlandse profs - aldus Huiskes - betreurd wordt. Huiskes„Dlie andere drie willen allemaal die Lange eraf rijden". En dan verkla rend: „Kijk, Verkerk, Bols en Verheyen willen dit seizoen maar een diiireg bereiken en dat is Ard Schenk verslaan. Daar om zouden ze hiet helemaal niet erg vinden om tegen Schenk te rijden. Maar ook weer om alle schijn te vermij den heeft de ISSL besloten de regel van die ISU over te ne men." ROB VAN DEURSEN 0 Anton Huiskes (links) en technisch organisator J. Klok samen bij de wereldbeker. (Van onze handbalmedewerker) TERNEUZEN In de afde ling eerste klas handbal dames speelde Hontenisse uit Kloos- terzande voor de derde maal in veertien dagen tegen Del- tasport uit Zierikzee. Twee weken geleden verloor nisse thuis met 15. tweede kerstdag in het gende Hollandertoernooi werd Deltasport in de finale met 43 verslagen. Deltasport ont ving Hontenisse nu thuis in Sporthal Onderdak in Zierik zee. Vooral in de eerste helft leek het erop, dat Deltasport revanche zou nemen, want binnen 5 minuten brachten Ria Schaalje en Onna Siemens de stand op 20 voor Delta sport. Hontenisse kon daarna toch nog naast Deltasport ko men via Ineke Heese en Riet Mei: 22. Ria Schaalje bracht vlak voor rust de stand op 3 2 voor Deltasport. Na rust ging het mis in de verdediging van Deltasport, waarvan de Hontenisse-speelsters goed profiteerden door viermaal te scoren, wat de stand op 63 bracht. Toch liet Deltasport het niet op zich zitten en via Marja Vos, Nel Verhey en we derom Ria Schaalje werd het weer gelijk- Daarna verloor Deltasport eigenlijk de wed strijd door zwak verdedigen en een paar maal balverlies. Ineke Heese strafte dit goed af en Hontenisse kon de twee (Van onze sportmedewerker) HULST Het district Zeeland van de Nederlandse volleybalbond houdt In sa menwerking met de volley balvereniging SAVOK uit Sas van Gent op 6 januari een groot jeugdvolleybaltoer- nooi dat plaatsvindt in de sporthal in het Belgische Zelzate. Omdat de gemeente Sas van Gent geen sporthal rijk is waar deze tak van sport beoefend kan worden, moesten de organisotors naar België uitwijken. Buiten alle Zeeuwse j eugdteams, ongeveer veer tig, nemen ook nog een tien tal Belgische verenigingen deel. De deelnemende teams worden verdeeld in vier ca tegorieën, jongens aspiranten, jongens junioren, meisjes as piranten en meisjes junioren. Bij de jongens junioren is EVVC uit Vlissingen de gro te favoriet, maar het zal op een sterke tegenstand van vooral Watney-Taktika uit Hulst moeten rekenen. Bij de jongens aspiranten is Wat ney-Taktika uit Hulst het te kloppen team. De grootste concurrent is hier ongetwij feld het Belgische team Atheneum, uit St.-Niklaas, dat misschien wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen. Bij de meisjes junio ren is De Kikkers uit Aar denburg de grote favoriet, maar Savok uit Sas van Gent en de St.-Jozef Mavo uit Hulst mogen ook tot de kanshebbers gerekend wor den. Bij de meisjes aspiran ten is Watney-Taktika uit Hulst een van de favorieten. Er zijn in de verschillende categorieën een aantal Belgi sche teams ingeschreven, waarvan de sterkte nauwe lijks of niet bekend is. Hier door zal het aan de nodige spanning zeker niet ontbre ken. LONDEN (ANP) Lange tijd is het dinsdag twijfelachtig geweest of die avond in Lon den de vriendschappelijke voetbalwedstrijd Jong Enge land - Jong Oranje wel zou kunnen doorgaan. Dichte mist vanaf oudejaar was er de oor zaak van dat vrijwel geen toe stel op het vliegveld Heathrow kon landen. Jong Oranje, dat om negen uur in de ochtend moest vertrekken voor de ont moeting die om halfnegen 's avonds zou beginnen, kwam in ernstige tijdnood. Het vliegtuig, waarop ge boekt was, zou niet voor 's mid dags een uur kunnen opstijgen en zelfs dat leek uiterst twij felachtig. Gepoogd werd via Manchester, waarvan dan on geveer 300 kilometer per trein zou moeten worden gereisd, de Engelse hoofdstad te bereiken. De ploeg zou dan echter pas enkele minuten voor het begin- signaal in Londen arriveren. Overboeking naar een vroeger toestel, dat ook verlaat was, redde Jong Oranje. Om twaalf uur ging de Londense lucht haven weer open, waarna de DC-9 het eerste vliegtuig dat in het nieuwe jaar op Heathrow landde, het Nederlandse team overvloog. De Engelse voetbalbond ver keerde echter in de veronder stelling dat de Nederlandss equipe met een latere machine zou aankomen. Er was dan oof geen autobus om de spelers en officials te vervoeren. Na de nodige wachttijd bereikte men het Highbury-stadion tenslotte met een aantal taxi's. De afwe zigheid van „groundsmen" in het stadion van Arsenal was er de oorzaak van dat een korte training ook alweer werd verlaat. Een kleine drie uur voor de ontmoeting arriveerde het gezelschap in het White's hotel, dat uitziet op Hydepark, om hun kamers te betrekken en vervolgens eindelijk een sportmaaltijd te gebruiken. Veel tijd restte de Nederlanders niet. De busrit naar het High bury-stadion door het Londense spitsuur zou immers meer dan een vol uur vergen. LONDEN (RTR) Het En gelse elftal, spelers onder 23 jaar, diat dinsdagavond op Highbury tegen Jong Oranje speelt is door sir Alf Ramsey als volgt samengesteld: Stevenson (Bumley), McDo well (West Ham United) en Pejic (Stotee City). Cantello (Weist Bromwiich Albion), Taylor (West Hani United) en Beattie (Ipswich Town). Mor timer (Coventry Oiity), Kenne dy en George (Arsenal). Why- mark (Ipswich Town) en Cur- rie (Sheffield United). (Van onze sportredactie) BREDA Door een techni sche fout zijn de wedstrijden Manchester United - Everton en Newcastle United - Shef field United in de uitslag van de sporttoto die wij gisteren publiceerden verwisseld. De kruisjes stonden wel goed. Voor Manchester United Everton had dus een 3 inge vuld moeten worden en voor Newcastle United - Sheffield United een 1. 0 De winnaar van het vierschansen toernooi in vogelvlucht. De Oostduitser Ranier Schmidt vliegt op de zege af. (Van een voetbalmede werker) GOES In de vriendschappelijke wed strijd tegen de zaterdag tweede klasser De Meeuwen heeft Goes geen enkele moeite ge had om met 30 te zege vieren. Goes dicteerde het spel zowel voor als na de rust. Technisch stond het spel van De Meeuwen op behoorlijk niveau maar vooral aanvallend was het niet effectief, omdat het verrassings element ontbrak. De gasten moesten doelman Flipse, Francke en Pattenier en bij Goes ontbraken Lamain, De Roo en Van der Sluis. Op dit punt speelde men dus fifty-fifty, maar bin nen de lijnen bleek al spoedig dat Goes sterker was. Drie serieuze doel kansen voor de thuisclub bleven echter voor de rust onbenut. Eerst schoot Nieuwersteeg te gen de paal. Harinck kopte daarna op de lat en Peter Bal schoot ver volgens een paar centi meter naast. De gasten stelden daar een schot van Van der Heijde te gen de paal tegenover. Goes zette in de tweede helft drie jonge spelers in, van wie Wim Paar- dekooper in de tiende minuut de openingstref fer maakte: 10. Nog even kwam Meeuwen terug, maar vanaf de 20e minuut domineerde Goes zo sterk, dat doelpunten niet meer konden uit blijven. Van Zweeden bracht de stand op 20 en een loeier van Simon Harinck, dat de lat beukte, was de inlei ding tot 30. Harinck zelf kopte n.l. de terug komende bal beheerst r Honte- 4 O punten door een 86 overwin ning mee naar huis nemen. Het Vlissingse Olympus 2 dat door een overwinning op GSC stevig aan de kop zou zijn gekomen, liet deze keer een steek vallen. In een door Olympus aanvallend zwak ge speelde wedstrijd kon GSC vooral door de snelle speel ster Rieneke de Punder de overwinning behalen. GSC, dat zonder wisselspeelsters speelde, had op zeker moment een 40 voorsprong, waaraan door de dames van Olympus weinig gedaan kon worden. Werd er aanvallend zwak ge speeld, de factor pech speelde Olympus ook veel parten. Drie schoten op de paal en twee op de lat. De ruststand was 51. Na de rust hetzelfde beeld, zodat GSC rustig naar de eindstand van 94 kon freewheelen. Zeeland Sport had weinig moeite met stadgenoot Mara thon: 222 In de heren eerste klas won nen de beide koplopers en Fortuna 2 beide hun wedstrij den: GSC had in Vlissingen weinig moeite met Walcheren 2 238. Fortuna 2 speelde thuis tegen Volharding uit Goes en won met 2011. Del tasport ontving het Vlissingse Olympus 2, waar het de han den vol aan had. Olympus 2, een team dat uit vrij jonge spelers bestaat, bracht in de laatste minuut de stand in evenwicht. In een vrij slap gespeelde eerste helft had Olympus reeds een 87 voorsprong opge bouwd. Na rust ging de ploeg van Deltasport over tot een 51 verdediging, waarmee men het ritme van de goed draaiende Olympus-ploeg wil de doorbreken. Dit lukte vrij redelijk, waardoor Deltasport via de goed spelende Jaap Consemulder, Hans van Urk en Piet van Dalen op een 127 voorsprong kwam. In deze stevige tweede helft liet Jaap Consemulder als topsco rer zich ook niet onbetuigd bij het nemen van vier toegewe zen penalty's- Hij benutte ze alle. Deltasport had bij de 5 1 verdediging één nadeel: er was teveel balverlies. Dit kostte Deltasport nog de over winning. Precies in het laatste fluitsignaal werd de stand op 1212 bepaald. In de dames tweede klas zette Sluiskil zijn zegereeks voort. Nu werd Zeelandsport van het veld gespeeld. De da mes van Sluiskil die in dit soort wedstrijden de combina ties uit kunnen proberen, speelden nu veel op break outs. Vooral de dames Ans de Hamer, (8x), Els Kips (7x) en Marijke Schelfhout (6x) scoorden er lustig op los, eind stand: 250. GSC 2 bleef Sluiskil goed volgen door een 130 over winning op DHC uit Dom burg. In de heren tweede klas speelde koploper Scheldesport uit Terneuzen een uitwedstrijd tegen Deltasport. Deltasport, dat vorig jaar onderaan in de derde klas bengelde, doet het dit jaar in de tweede klas stukken beter. Tot voor deze wedstrijd stond deze ploeg op de derde plaats. Deltasport scoorde via Jo Goethart in de eerste minuut 10, maar de Zeeuwsch-Vlaamse ploeg ging pas draaien na het eerste doel punt. Via snelle en goed opge zette combinaties nam Schel desport afstand van Delta sport. Dit vooral via de spelers Tonnie van Hoorn, Tonnie Roose en Jan Weber. Rust stand: 93- De doelpunten van Deltasport kwamen alle op nam van de linkshandige speler Jo Goethart. Na rust een nog sneller spelend Schel desport, dat door bleef gaan en dit via de cirkelspelers goed deed. Keeper Sieperda van Deltasport werd door Ma- ehiel van Luijk goed vervan gen, maar tegen dit Schelde sport kon ook deze keeper niets uitrichten. Topscorers bij Scheldesport waren Tonnie van Hoorn (8x), Rob Uylen broek (7x) en Jan Weber (4x). Het enige tegendoelpunt in de twede helft werd ge scoord door keeper Machiel van Luijk door het benutten van een penalty tegen zijn collega Kees Hamelink, die overigens een goede wedstrijd speelde. Eindstand 244. De nummer twee in deze klas, GSC 2 versloeg Fortuna 3 uit Bergen op Zoom met 1713. Zeelandsport had in Vlissingen weinig moeite met Marathon 2 18—9. In de heren derde klas gaat het team van Sluiskil steeds beter draaien. Zonder Henk Allonsius (blessure) verloor het ternauwernood van het Middelburgse EMM. Vooral in de verdediging sloot het bij Sluiskil goed en spelend met vaste hoekspelers brachten Johnny Schelfhout (5x), Rudy Vonk en Rudy Schelfhout (ie der 2x) het er goed af. De altijd goed keepende Sjaak Valks deed het ditmaal weer uitstekend. Bij de stand 11— 11 in de laatste minuut wilde hij door een break-out de overwinning behalen. Dit pak te precies andersom uit. EMM kon het winnende doelpunt maken: 1211. Haringman 2 werd in de wedstrijd tegen GSC ook nu niet bedreigd: 209. Operatie 71 uit Oostburg kon het niet tegen het uit oud-handballers bestaande vijfde team van Olympus bolwerken- Het ver loor met 1711. Dames eerste klas: Olympus 2 - GSC 1 49, Marathon 1 - Zeeland Sport 1 222, Delta sport 2 - Hontenisse 68. Dames tweede klasse: Zee landsport 2 - Sluiskil 025, GSC 2 - HDC 13—0. Dames junioren tweede klas: EMM 2 - Zeelandsport 1 0—26, Deltasport 1 - Walche ren 2 92. Meisjes adspiranten tweede klas: Olympus 2 - HDC 213, EMM 2 - Marathon 2 1— Walcheren 3 - Walcheren 2 10—7. Meisjes pupillen eerste klas: GSC 1 - Fortuna 1 3—17. Heren eerste klas: Walche ren 2 GSC 1 8—23, Delta sport 1 - Olympus 2 1212, Sios 1 - Marathon 1 25—11, Fortuna 2 - Voharding 1 20 11. Heren tweede klas: Olym pus 3 - EMM 2 niet doorge gaan, Zeelandsport 1 - Mara thon 2 189, GSC 2 - Fortuna 3 1713, Deltasport 2 - Schel desport 1 424. Derde klas heren: EMM 3 Sluiskil 1211, Olympus 5 Operatie 71 1711, GSC 3 Haringman 920, Sios 2 Olympus 4 1026,. Heren junioren eerste klas: Sios 1 - Olympus 1 328. Jongens aspiranten: Mara thon 1 - Olympus 1 724, Olympus 2 - Operatie 71 8 16. Jongens pupillen: Olympus 1 - Walcheren 1 130, Olym pus 2 - GSC 1 2—11, EMM - Operatie 71 64, Fortuna 1 - Marathon 1 63. DEN HAAG Voor woensdag 3 en donder dag 4 januari zijn de vol gende schaatswedstrijden en -tochten vastgesteld: 3 JANUARI: Vorchtein-Marie (Overijssel) nationale wedstrijd korte- baan heren aanvang 13.30 uur. Aanmelden 05783 207. Steenwiti'k (Overijssel): ron- denwedistrijd 60 kilometer Aanvang 19 uur. Aanmelden 05210—3668. Akkruim (Friesland): geweste lijk kampioenschap lange- baan jongens en meisjes 11- 12-13-14 jaar, afstanden 400 en 500 meter. Aanvang 11 uur, aanmelden 05665-502 Siddeburen (Groningen): ge westelijk kampioenschap langebaan diaimes en heren (senioren). Aanvang 9.30 uur- Aanmelden 05983 622. Smilde (Drente): gewestelijk kampioenschap kortebaan, dames junioren B. Aanvang 13.00 uur. Aanmelden 05927—2713. 4 JANUARI: Ochten (Gelderland): gewes telijk kampioenschap lange baan heren. Aanvang 11.00 uur. Aanmelden 03444 213. Zijderveld (Zuid-Holland V gewestelijk kampioenschap heren juramiioiren A-B. Aan vang 10.00 uur. Aanmelden 03472—237. Kamperaiiland (Overijssel): nationale wedstrijden korte- baam dames- Aanvang 13.00 uur. Aanmelden 05202- 8388. (ADVERTENTIE) Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef de sfeer en feniet van het prachtige euvellandschap met zijn witbesneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus incL logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek op de vrijdagen 12,19 cn 26 januari, 2,9,16 en 23 februari en 2 maart. Alle informatie in de brochure „Toeren metNS" op de stations. pyLttrarss BRUSSEL (BELGA) Ed dy Merckx is voor de derde maal tot sportman van het jaar in Belgie uitgeroepen. De veelvoudige winnaar van de Tour de France vergaai-de 106 van de 144 stemmen. Tweede werd Emiei Putte- mans met 21 stemmen en der de Karei Lismont met 7 stem men. (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG Een Zeeuwse delegatie nam deel aan een internationaal tafel tennistoernooi in het Gelderse Terborg. Driemaal werd de finale bereikt en steeds werd met gering verschil in deze eindstrijd verloren. De Vlis- singer Dick Jeras (Wilno) zag zich in de jeugdklasse A in de eindstrijd geplaatst tegenover de Duitser Schaffeld, in wie hij zijn meerdere moest er kennen. Ook in het dubbelspel werd Jeras, samen met Frots van der Kooy, finalist. Hij werd opnieuw geklopt door Schaffeld, met partner Kre- feld- Jan Meys en Cees Dert (Wilno) behaalden eveneens een fraaie tweede plaats in het dubbelspel pupillen achter Jongmans-De Bruin (Oldra). Het Zand-duo Baronner-Tuin- hof haalde in het dubbelspel junioren de laatste vier. Dit zelfde resultaat bereikte in de aspirantenklas Brakman-Hage- man (Zand). In het enkelspel struikelde Brakman in de kwartfinale over Schroder (Oldra). Cees Dert had in de pupillenklas tweemaal de pech vroegtijdig tegenover Jong- mans te worden geplaatst, te gen wie hij het niet redde. Dezelfde speler wist in de hal ve eindstrijd J. Willemse (Laurens) te verslaan en werd ook winnaar in de finale. Van de senioren wist alleen het duo Kerkhove-Rijkse het tot de kwartfinales te brengen. De overige Zeeuwen werden reeds eerder uitgeschakeld. (ADVERTENTIE) Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60 f 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60 f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13