Begroting baart Aardenburgs college zorgen Wandkledenbeste werk ,van Emmy de Klerk FILMS IN ZEELAND zeeuws „COMPETITION'' VIERT HOOGTIJ GEDICHTEN VAN LEZERS stad streek Kelen schor Monica Vroom BELASTINGEN GAAN IN 1973 OMHOOG Het is merkwaardig te zien dat ieder creatief mens van nature blijkbaar de aanleg bezit zich uit te drukken in een bepaald materiaal. Bij Emmy de Klerk-Hontelez uit Kloosterzande, die zoals de berichten luiden met haar werk geen andere pretentie heeft dan amateuristische kunstbeoefening tot eigen plezier, is dit ongetwijfeld het wandkleed dat zij voornamelijk in appliqué-techniek ver vaardigt. MOTIEVEN IJzendijke DE WENS VAN EEN MENS KERSTMIS Scholieren Prijzen Vrijdag 29 december 1972 7 kennissen kunt tonen lijkt het meteen of je iets gepres teerd hebt, maar dat moet je jezelf altijd wel kritisch blij ven afvragen. Verder moet er me één ding van het hwrt: de meisjes worden op school nog achter gesteld hij de jongens. Ik wist niet dat dat nog moge lijk was. Speciaal als sport- liefhebster voelde ik me in mijn waardigheid aangetast. Bijna alle meisjes zonder uitzondering gillen zich urij- dagscuvonds gedurende de sportwedstrijden football basketball, worstelenbase ballvolleybal enz.) voor de jongens de kelen schor bij wijze van aanmoediging en geestelijke bijstand. Denkt nu niet dat dit de meisjes ook ten deel valt: nee, verre van dat, er is zelfs geen enkele competitie met andere scholen. Helemaal niets. Er wordt een speciaal bedrag voor sportieve doel einden als subsidie aan de school toegekend - Daar dit niet voldoende is voor jon gens en meisjes wordt het dus aan de jongens gegeven (waar halen ze de logica vandaan?). Het gekke is dat de meisjes er niet eens tegen in verzet komen. Een andere wetenswaardigheid: de .,dresscode" (dit is de regel, die meisjes verplicht om een jurk of rok te dragen) is pas sinds twee jaar afgeschaft. Dan zeg ik: „Leve de Wo men's Lib...*'. eindredactie bas augustijn (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „De be- 1 grotfng voor 1973 baart ons wel enige zorg- De post on voorzien is veel lager dan vo rig jaar, namelijk f 17.606,93 tegen f 55.867,33. De oorzaak hiervan is dat de uitgaven de laatste jaren behoorlijk geste gen zijn, terwijl daar tegeno ver de eigen inkomsten van de gemeente, afgezien van tarie ven voor zwembad en speel tuin, nie» zijn verhoogd". Dit schrijft het Aardenburg- se college van b. en w. in zijn begeleidingsbrief bij de aan bieding van de gemeentebe groting voor 1973. In dit schrijven wordt gewezen op bepaalde uitgaven, waartoe af gelopen jaar werd besloten, die blijvend op de begrotingen zullen drukken, waaronder bij dragen aan een regionale brandweer, Regionaal Pedago gisch Centrum e.d. „Om in 1973 behoorlijk te kunnen werken is het daarom noodzakelijk de gemeentelijke belastingen te verhogen", al dus het college. Aangestipt wordt dat het belastingpeil in Aardenburg nog betrekkelijk laag is. Aangekondigd wordt dat voorstellen in de richting van belastingverhogingen opx korte termijn verwacht kun nen worden. Ernstige zorgen maakt het college zich ook over de toe nemende verontreiniging in de gemeente. „Het huisvuil neemt in hoeveelheid toe, de reinigingsrechten brengen minder op dan geraamd is en het gevolg hiervan is een toe nemende verontreiniging van onze gemeente". Het college vindt dat een beroep op de bevolking gedaan moet wor den de vele plantsoenen en bloemperken in de gemeente netjes te houden. Verder wordt erop gewezen dat in het kader van de belastingverho ging ook aandacht zal ge schonken worden aan een eventuele wijziging van de reinigingsrechten. In zijn begeleidingsbrief spreekt het Aardenburgse col lege de hoop uit dat de ge meente ieder jaar in aanmer king zal komen voor de toe wijzing van een woningcontin- gent, waarbij gedacht wordt aan een aantal van 20 tot 30 in de eerstkomende jaren- De ge dachten gaan hierbij ook uit naar realisering van woning wetwoningen in Eede, waar aan de mgr. De Backerestraat bouwgrond beschikbaar is. Het college heeft overigens nog meer bouwplannen. Het vindt de huidige situatie in het gemeentehuis onhoudbaar. „In deze tijd moet het gemis aan ontvangstruimte voor de inwoners en een aparte werk ruimte voor specifieke afde lingen als een groot nadeel worden beschouwd". Het col lege heeft al aar) een architec tenbureau opdracht gegeven een schets te maken voor een toekomstige uitbreiding van het gemeentehuis, een schets die men inmiddels heeft ge kregen. De werkloosheid in de ge meente is het college een voortdurende zorg. De sluiting van Veneco is als een onpret tige verrassing ervaren. Te vreden is men over het voor nemen van een overhemdena telier te beginnen in Eede, wat als een nieuwe impuls voor deze woonkefn wordt ge zien. Gunstige resultaten zijn bereikt met zg. E-objecten, waar oudere werklozen in dienst genomen kunnen wor den. De bedoeling is, als het mogelijk is, hiermee door te gaan. In dit kader zijn een aantal straten in de gemeente al opgeknapt. Nieuwe plannen voor de verbetering van de Burchtstraat en de Busschie tersstraat zijn ingediend, aldus het college. Zeer tevreden toont het col lege zich voor de activiteiten van de commissie van advies en bijstand jeugdbeleid, waar van de leden zich volgens het college consciëntieus wijden aan hun taak. De plaatselijke jeugd- en sportverenigingen kregen in totaal f 4.905,83 aan subsidie- Ook dat wekt weer geen verwondering want haar be gaafdheid is vooral grafisch gericht. En dit grafisch gericht zijn blijkt weer heel duidelijk uit de reeks even speelse als wezenlijke aquarellen van vis sen, die ons iets van de aard van deze in speelse composi ties gerangschikte waterwe zens vertellen. Daarentegen bewijst ieder schilderij van Emmy de Klerk dat olieverf niet haar expres siemiddel is. Haar schilderijen blijven in de verf steken, verf is voor haar een soort van gekleurde klei die ze niet doorzichtig of brillant weet te maken en ofschoon men mede aan de hand van vers fragmenten van moderne dich ters die er naast hangen voelt wat ze tot uitdrukking wil brengen, het komt nooit zo zuiver over als wanneer ze zich in het wandkleed of de aquarel uit. Haar wandkleden geven ve le motieven te zien: dorpsge zichten, taferelen uit het fami lieleven, religieuze scènes. Tot de zeer geslaagde werkstuk ken behoorden voor ons, Dorp II, Het Venster en Ego waarin zeer bewerkelijke problemen soeverein werden opgelost. In de buurt van dit laatste boeiende wandkleed hangt overigens een merkwaa2'dig en nogal storend expositiestuk: een ingelijste kaart waarop kleu renfoto's van de op haar ten toonstelling in het Raadhuis van Hulst verkochte werken. Spreekt hieruit een drang het niet meer werkelijk zichtbare werk. Spreekt hieruit een drang het niet meer werkelijk zichtbare werk toch te tonen of moet het de Oostburgse be zoekers tot kopen aanwakke ren?. Zoals gezegd een ietwat twijfelachtige „collage" tussen werk dat getuigt van talent en fantasie. Wij zijn benieuwd hoe Emmy de Klerk zich zal ontwikkelen ook in verband met de vooral uit de Oost- Europese landen afkomstige tendenties in de richting van een nieuwe textielplastiek. De expositie is tot 8 januari te bezichtigen gedurende de ope ningstijden van de openbare bibliotheek. WILLEM ENZINCK. Schieting De kalkoen- schieting die werd gehouden in het Hof zicht Theater te IJ zendijke blonk uit door een grote deelname. Niet minder dan 95 schutters spanden de boog. Succesvol was A. Ivens van Hofzicht te Sluiskil, die de hoogvogel en de tweede zijvo gel wist te bemachtigen. De eerste zijvogel ging naar E. Laureijns Slachthuis Malde- gem België. De meeste vogels werden afgeschoten door W. Santems Klimop Oost Eekloo België. De extra prijs w-as voor W. Ongenae, Hofzicht IJ zendijke. De volgende schiet ting is op 7 januari. Het wandkleed ,J)orp II" behoort tot de beste werken van Emmy de Klerk. Een boeiend werkstuk is „Ego". Ook dit is een van de wand kleden, waarin Emmy de Klerk haar expressiviteit hei beste uit. Na het gezinsleven en de Amerikaanse voorbereiding op het kerstfeest aan een mild-kritisch onderzoek te hebben onderworpen, gaat Monica Vroom uit Middel burg, die nu een jaar in Amerika doorbrengt, onze le zers in haar brief, die hier volgt, wat vertellen over de wedstrijden, die op de middelbare scholen in de Ver enigde Staten veelvuldig worden gehouden. Het woord aan Monica: - „Afgelopen zaterdag werd één van de vele krachtmetin gen gehouden. De muzikan ten van onze Folsomse High School-Band zouden einde lijk tonen welke geluid ze na heel wat uurtjes oefenen on der leiding van de muziekle raar ten gehore konden bren gen. Gedurende alle football-, basketball- of wat-dan-ook- gaanes hadden ze altijd vol inspirerende noten gezet, maar nu ging het erom wat ze in vergelijking tot andere High Schoolbands waard wa- 1!IIII!I!I!I1Ï!III!III!1IIIHI!III8i!ll8lllll!ll!!l3ll!llllllllllllIIIIIIII28IIIIIIIIIIIBII Het kerstfeest en het naderende nieuwe jaar hebben enkele van onze lezers aan het dichten gezet. In het eerste gedicht treft men de oudejaarsgedachten aan van de heer J. C. van de Vrede, Heer Janstraat 3 uit Zaani- slag. In de laatste maanden van het jaar Vindt bijna geen mens het raar Als de dagen steeds maar korten gaan En aan de bomen in de laan Geen blaadje meer te vinden is. Toch is dit niet het grootste gemis Want in onze huidige tijd Vindt men overal haat en nijd Overal het principe van de lust Men is zich van geen kwaad bewust In heel de wereld van kust tot kust Ontbreekt het aan innerlijke rust. En wat te denken van de landen Waar men gewapend tot de tanden Moet vechten voor het bestaan En daarvoor soms moorden moet begaan. Ja, welvaart is een mooi woord Maar velen hebben het nooit gehoord In Nederland kent men het wel Toch is er geregeld nog een rel Om een of andere kleinigheid En kennen veel mensen eenzaamheid Zowel in de stad als op het land Zijn de mensen daar niet op gebrand. In deze dagen zo rond de Kerst Komt men in de regel wel het verst Als men aan zowat alle mensen Veel heil en voorspoed durft te wensen Want komt dit recht uit het hart Dan bespaart men heel veel smart Mijns inziens is dit van veel waarde Elk heeft het nodig op deze aarde. Het volgende kerst gedicht is van Ans Serrarens. Helaas ontvingen wij het te laat om het nog in het Zeeuws Dagboek van voor de kerstdagen te plaatsen, maar we gie- loven dat het in deze tijd van bezinning aan de vooravond van het nieuwe jaar toch ook tot zijn recht komt. Kerstmis, schoonste aller dagen Dit is de dag, die de Heer heeft gemaakt Het Kind in de kribbe, zijn liefde omvat ons allemaal Mogen wij met blijdschap die dag herdenken Het Kind bracht ons vrede voor alle mensen In Bethlehems velden klinkt een nieuw lied Van engelenkoren en hemelmuziek De ster aan de hemel, die leidt ons de weg Die wij moeten volgen, steeds vroom en oprecht. ren. Er wpren zeker vijftien bands, die allemaal, stuk voor stuk, de honderd dollar- prijs in de wacht wilden sle pen. Het was een groots spektakel: blinkend geboen de instrumenten en fraai ge borduurde uniformen, die trots de schoolkleuren show den. Elke school heeft name lijk zijn eigen kleurencombi natie en mascotte (een dier). Folsom houdt hel rood-blauw hoog en zijn vechtlust wordt door een bulldog weergege ven. En ja hoor. De stugge trai ning wierp zijn vruchten af. Tijdens het marcheren werd er geen stapje uit de maat gelopen, de majorette was op haar elegantst en de muziek klonk uiterst zuiver. De ernst, discipline en het en thousiasme, waarmee de scholieren in uitvoeringen en wedstrijden te werk gaan is werkelijk bewonderenswaar dig. Bij dit alles houden ze zich, behalve dat ze door winnen hun eigen aanzien verhogen, vooral ook voor ogen dat ze de school verte genwoordigen. De combinatie bracht onze band aan de top. Als winnaars kwamen ze in het bezit van een trofee, die de formidabele lengte van een halve meter bezit. De foto van de band werd in een plaatselijke krant ge plaatst. Zo gaat het in alles: een harde training met zeer goe de resultaten. Het leuke is echter dat iedereen de kans heeft om ergens in uit te munten. Er zijn dermate veel activiteiten, die door de school georganiseerd worden 'dat je ruim in de gelegen heid wordt gesteld om op .je eigen favoriete gebied prij zen in de wacht te slepen. Maar sport staat wel als nummer één genoteerd. (De gebroken armen, benen en neuzen zijn legio). Zie je sport echter niet als het enig zaligmakende, dan kun je b.v. in het schoolkoor gaan en je daar waar maken. Door alles wat maar mogelijk is worden er wedstrijden uitge schreven, de „competition" viert hoogtij. Bijna elk huis heeft dan ook zijn speciale trofeeënafdeling, waarbij het aantal en de afmetingen het belangrijkste zijn. In het toekennen van prij zen is men zeer gul. Mijn pleegbroert je Mike (12) kreeg al een kolossale trofee enkel en alleen omdat hij dit jaar in de football-competitie had meegedaan (in totaal twee gewonnen wedstrijden). Ik zelf kreeg een medaille enkel en alleen omdat ik aan een politieke scholierenacti viteit had deelgenomen. Als je zoiets aan vrienden en dolle avonturen rond een stel verwisselde koffers, waarbij het stel erin slaagt met een bakfiets een flink aantal ach tervolgende auto's de baas te blijven. Dus ook in Goes, evenals in Middelburg en Vlissingen, luchthartig en ko miek amusement. Woensdag middag draait in Grand „Heintje, mijn beste vriend". TERNEUZEN LUXOR: „Shalako". Brigitte Bardot hierin gekoppeld aan Sean Connery, beleeft een fiks aantal spannende avon turen. In deze film is op de kosten niet gekeken en wordt de toeschouwer ge trakteerd op een spectaculair schouwspel. Zondag- en maandagmiddag draait in Terneuzen „Winnetou en de Witte Buffel", waarin de voormalige Tarzanfiguur Lex Barker nu als Old Shatter- hand op het witte scheym verschijnt. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Blue Movie". (Negen maanden, het bevalt kennelijk wel). Zondag en maandagmiddag Stan Laurel en Oliver Hardy in „Kolder op Zolder". Louis de Funès als zakenman in de film „Sur une tranche perché". In Middelburg is hij een van de hoofdfiguren in „Samen uit, samen thuis", opnieuw een Franse comedie. VLISSINGEN ALHAMBRA: „Zeg maar ja tegen het leven". Vijf vrien den worden opgeroepen voor militaire dienst. Eigenlijk vor men zij een popgroep. Om de dienst te ontlopen en in de hoop gek verklaard te war den verschijnen zjj spier naakt op de kazerne. Dat is een begin van een ontzetten de hoeveelheid „Franse slap stick". Erg goed. MIDDELBURG CITY: „Samen uit, samen thuis". Twee Franse topko- mieken, Bourvil en Louis de Funès, schitteren in deze sprankelende komedie, waar in een arrogante dirigent en een simpele Franse huisschil der een stel per parachute gedaalde RAF-vliegers door bezet Frankrijk loodsen. De doldwaze situaties zijn niet van de lucht, maar deson danks komt alles op zijn poot jes terecht. Leuik amusement voor iedereen. GOES GRAND: „What's up Doc". Ryan O'NEAL (Rodney Har rington uit Peyton Place) en Barbara Streisand beleven

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7