J. Hoek er seen onkruid Uitspraken kantonrechter Oostburg De Stem/De Vrije Zeeuw Tijdens jaarwisseling in Terneuzen: ENQUêTE ONDER BEVOLKING GENTSE KANAALZONE CHEF TERNEUZENSE PLANTSOENENDIENST Verbranding kerstbomen in Terneuzen In zeeland Kinderen BIJDRAGEN I o o O Vrijdag 29 december 1972 kerkje had op 9 november te Oostburg 5620 kg goederen te veel op zijn vrachtwagen gela den. Kis en uitspraak f 250,-. Ook de volgende verdachten waren niet op de rechtzitting verschenen en werden volgens de eis veroordeeld. Th. G. uit Gouda, wegens niet tijdig stoppen voor het vterkeersboird aan het kruispunt Tivoli, te IJzendijke f 35,-. J.A.T. uit Kimme (B), had op 31 oktober te Sluis geen juist werkende verlichting op zijn auto. Eis en uitspraak f 15,-. Tegen E. de H. uit Mar- griete, die op 30 oktober met een landbouwtractor nabij KERSTHERBERG WEER OPEN De heer Hoek op de kwekerij waar o.a. bomen wat dikker staan te worden om tezijnertijd hun plaats in liet stadsbeeld in te nemen. TERNEUZEN Het is een kruidige winterochtend. De zom breekt door de nevel sluiers en vanuit het kan- toorraam van de chef van de gemeentelijke plantsoe nendienst van Terneuzen, de heer J. E. Hoek heb je een rustgevend uitzicht op de bomen en heesters, die de sportvelden begrenzen en de Kamerlingli Onnesstraat omzomen. Er scharrelen wat mussen, spreeuwen en een enkele merel tussen de tak ken. Hier en daar gloeien trossen bloedrode lijster bessen. De heer Hoek somt eerst wat droge gegevens op, be stemd voor de (vele) mensen, die eigenlijk weinig van het werk van deze gemeentelijke dienst' weten. Zo heeft de dienst alleen al in de kern Terneuzen (de buitenkernen Biervliet, Hoek, Sluiskil en Zaamslag dus buiten be schouwing gelaten) 31 man (in vaste dienst) aan het werk.- Hierbij zijn dan niet inbegrepen de heer Hoek zelf, de opzichter voor de buiten dienst en de tekenaar, die de beplantingsplannen op papier zet. Wat vrijwel ook niemand weet .is dat de plantsoenen dienst in de kern Terneuzen zo'n honderd hectaren heeft te bewerken. Nu het winter is zou je al heel gauw geneigd zijn te denken dat het werk stilligt: er groeit immers niks. Buiten misschien niet, maar wel in de gemeentelijke kassen. De heer Hoek lacht er even om. „Dat kun je van een leek verwach ten", zie je hem denken. Over een paar dagen, zo rond het begin van het nieuwe jaar, wordt er begonnen met het zaaien van begonia's, salvia's, lobelia's, ageraten, geraniums enz. Later worden ze ver- speend, opgepot en verpot en in de tweede helft van mei als er geen gevaar meer is voor nachtvorst uitge- plant. 0 De heer Hoek propageert een gemêleerde begroeiing waarin ook bepaalde soorten onkruid. maar we kweken zelf voor ongeveer twintig procent de bomen, die we .nodig hebben. Die kun je pas verplanten als de stamomtrek op een meter hoogte 16 a 20 cm is", legt de heer Hoek uit. „Wij kweken hier geen exotische bloemen of bomen. Ze zouden te duur zijn en je moet maar afwach ten wat ze in ons klimaat doen, meestal is dat niet veel". Wat de bomen betreft houdt 'hij het bij bessen, populieren, wilgen, iepen en allerlei varië teiten. Als heesters zal men hoofdzakelijk de meidoorn, de sleedoorn, de Gelderse roos, hazelaar, vogelkers en kor noelje in Terneuzen vinden. Zij groeien gemakkelijk op deze kleigrond. „Ik heb een hekel aan het woord onkruid", zegt de heer Hoek. „Je kunt toch niet zeg gen dat het madeliefje, de ere' prijs en nog zoveel andere in het wild voorkomende soorten, onkruid zijn dat zonodig ver delgd moet worden"? Er is een tijd geweest dat men er werkelijk zo over dacht, maar velen komen èrop terug. Wat is er mooier dan een wei, die wit ziet van de madelie ven en geel van de boter- en paardebloemen. Hoë mooi zijn de bloedrode klaproos en de blauwe korenbloemen. Alleen als er een mindere opbrengst door zouontstaan, moet je ze er wel uit doen. Een boer zal met zorg het „onkruid" uit zijn aardappelen, graan en bieten halen omdat het de ge wassen zou overwoekeren met het gevolg dat de opbrengst van zijn land niet best zou zijn. „Ga in rhei-juni eens'kij ken naar het gazon voor Bach- ten Dieke, daar ligt in die tijd een paarse gloed over van de bloeiende ere-prijs. Dat ga je toch niet doodspuiten?, vindt de heer Hoek. Bomen, heesters en bloemen ziet do heer Hoek als een noodzakelijk onderdeel van het leefklimaat. Zij zijn niet alleen aangenaam om emaar te kijken, maar vervullen een onontbeerlijke functie in het natuurproces en trekken de vogels aan. Een gemeente zon der beplanting is volgens de heer Hoek een dode gemeente. Een van zijn wensen is dat er nog veel meer bomen in Ter neuzen komen. „Wat geven de afgevallen bladeren in herfst en winter voor last. Zij horen erbij en maken de grond ge zond". Op de vraag of er aan het openbaar groen in Terneuzen veel vernielingen worden aan gericht, haalt de heer Hoek de schouders op. „Wat is veel", zegt hij. „Bloemen, planten en bomen moet je vanaf het eer ste begin begeleiden om ze gezond en mooi te doen op groeien. Wat voor verschil is er in feite met kinderen". De vernielingen vindt hij een moeilijk probleem. Vroeger hadden de kinderen veel meer ruimte en was er veel meer te zien aan groen en bomen. Nu is er voor de kinderen veel minder speelruimte en om daarvoor alternatieven te be denken is geen gemakkelijke zaak. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kerstherberg in Terneuzen, waarvan vele inwoners van Terneuzen, «lie om wat voor reden dan ook- niet in slaat waren om in de eigen omgeving het kerstfeest te vieren, gebruik hebben gemaakt, zal ook tijdens de jaarwisseling voor deze groep mensen geopend zijn. Ook nu weer zal de kerst- herberg in het voormalige gemeentehuis aan de Noord straat worden onderge bracht. Het openstellen van de kerstherberg rond de jaarwisseling gebeurt vooral op verzoek van de mensen, die zich hier tijdens de kerstdagen thuis hebben ge voeld. „Er is ons gevraagd of de kerstherberg ook niet met oud en nieuw open kan zijn. We hebben gezegd: we zullen het proberen. Het is ons nu gelukt om weer het voormalige ge meentehuis hiervoor beschik baar te krijgen," vertelde gis terochtend de heer W. Koste-, een van de mensen van 't comi té, dait zich in Terneuzen met het goed functioneren van de kerstherberg heeft belast. De kerstherberg wordt nu zaterdagmiddag om twee uur heropend. Tot en met maandag avond acht uur kan men er dag en nacht terecht. Net als tijdens de kerstdagen kan men er zich vermaken met gezel schapsspelen, biljarten t.v.-kij- ken, schaken dammen, etc. In tegenstelling tot de kerst dagen worden er ditmaal al leen op de daarvoor bestemde (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE In het derde kwartaal van 1973 zal door het actiecomité leefmilieu te Gent een enquête worden gehouden over het milieubewustzijn van de bevolking in de Gentse Ka naalzone. Het actiecomité krijgt in verband met deze enquête de financiële steun van de bond Beter Leefmi lieu. Met deze enquête wordt ge tracht een antwoord te vin den op vragen als: welk deel van de bevolking is zich be wust van de milieuverslechte- ring, wat is de materiële waardering van de milieuhin der, welke offers wil de be volking brengen om de milieu problemen te helpen oplossen en wordt verdere industriali satie wenselijk geacht. De re sultaten van de enquête zullen tezijnertijd aan de bevoegde instanties worden doorgegeven en het actiecomité zal er zijn verdere actieprogramma op baseren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De traditi onele kerstboomverbranding in Terneuzen vindt deze keer plaats op 2 januari 2973. Plaats van handeling: de Ser- lippensstraat. De verbranding wordt geor ganiseerd dooc- het wielercomi- té Terneuzen in samenwerking met het actiecomité Terneu zen. Zoals gewoonlijk is aan de kerstboomverbranding een loterij verbonden. Tegen inle vering van een boom krijgen de kinderen een lot. De trek^ king van de 'loterij heeft plaats tijdens de verbranding, die om 19 uur begint. Bomen kunnen ter plaatse vanaf 15 uur worden ingeleverd. tijden broodmaaltijden ver strekt. Verder kan men er koffie, thee en frisdranken krijgen. Alcoholische dranken worden echter niet ver strekt. De vrijwilligers en vrijwil ligsters ,die aan een gesmeer de organisatie van de kersther berg tijdens oud en nieuw wil len meewerken worden van avond om acht uur in het voormalige gemeentehuis ver wacht. Daar zal dan het orga- nisatieshema worden bespro ken en zullen de taken wor den verdeeld. Volgens de heer W. Koster is in Terneuzen de behoefte aan een gelegenheid als een kerstherberg, waar mensen, die niet in huiselijke kring de typische familiefeesten als Kerstmis en 'oud en nieuw kunnen vieren, het onder el kaar gezellig kunnen maken, groot. „Het is overweldigend wat voor leed en verdriet er zijn onder de mensen, ook in een plaats als Terneuzen. Leed en verdriet, die voornamelijk door een gebrek aan liefde onder de mensen worden ver oorzaakt. Daarom is het zo be langrijk dat men in de kerst herberg mensen kan aantref fen, die openstaan voor andere mensen", aldus de heer Kos ter. De financiële kant van de heropening van de kersther berg is nog niet rond. De heer Koster vertrouwt er echter op dat alle mensen, die zich bij het lot van mensen, die min der goed zijn bedeeld, betrok' ken voelen, toch in financieel opzocht hun steentje zullen bijdragen. In de kwekerij zelf werken een voorman en twee vaste medewerkers. De kwekerij beslaat een oppervlakte van 1,8 ha en is verdeeld in een afdeling voor bloemen en een afdeling voor bomen. „De be hoefte aan bloemen voor de gemeente kunnen we zelf aan, (Van onze correspondent) OOSTBURG Behalve de 19-jarige G.S. uit Breda, die ter zake van enkele technische onvolkomenheden aan zijn bromfiets moest terecht staan, was er niemand van de gedag- vaardigden verschenen om zich voor verkeersovertredin gen te verantwoorden. De jon ge Bredanaar had op 5 augus tus 1972, toen hij op de camping te Cadzand verbleef, met zijn bromfiets zonder bel gereden. Bovendien was bij verder onderzoek komen vast te staan dat er aan het mechanische gedeelte „geknoeid" was, ten gevolge waar-van de bromfiets een snelheid van 50 km haal de. De jongeman, zonder ver diensten, en met een werkloze vader als getuige, verklaarde dat zijn vader de bromfiets in Breda voor hem had gekocht. De vader ven-klaarde op zijn beurt dat de leverancier gun stig bekend staat en dat deze op uitdrukkelijke vraag van de vader bevestigd had dat er rtiet aan de brommer was ge knoeid. Er was een schikking voorgesteld, maar zowel vader als zoon hadden er de voor keur aan - gegeven naar Oost burg te komen. De schikking luidde f 15,- voor het ontbreken van de bel en f 75,- voor de technische gebreken. De officier'van jus titie, mr. W. Mijnssen, hield er rekening mee dat de bromfiets inmiddels was gestolen, zoals verdachte verklaarde- en eiste f 15,- en f 50,- met onttrek king van'de foutieve onderde len van de brommer aan het verkeer. De kantonrechter, mr. A.A.R. de Mul, was van .me ning dait de kositén toch wel door de vader moeten worden betaald. Hij maakte er f 15,- en f 25,- van en conformeerde zich aan de laatste eis van de officier. C.J. de N. uit Waterland- Aardenburg over de weg reed met een ploeg op zijn tractor, waarvan de uitstekende delen niet waren voorzien van een rode lap, moet f' 25,- betalen. J.L.A.V. uit Jabbeke (B) werd op 4 november te Sluis aangehouden omdat een ach terlicht riet functioneerde, f 30,- boete. Voor het rijden van 70 km, in plaats van 50 km te Schoondijke op 1 november kreeg G.A. v.d. R. uit Bellé- gem (B) f 40,- te betalen. R.P. uit Schoondijke volgde nabij Oostburg op 15 november niet de rijrichting, zoals die door middel van een pijl op de weg staat aangegeven. Dit kostte hem f 25,-. BERGEN OP ZOOM Luxor 20 uur: Lucky Lu ke a.l. Roxy 20 uur: Blond jes in hun blootje 18 j. Hal Stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (t.m. 31 dec.) Ma. t.jn. vrijd. van 912.30 en van 13.39— 17.30 uur. GOES Grand 20 uur: What's up doc? a.l. HULST Sporthal 19.30 uur: Pop concert met „Super Sister" en „Sandy Coast Boekh. van Geyt, Steen straat 20. expositie „Kunst 73" (t.m. 15 jan.) Warkd. van 9 12 en 13—18 uur. zon van 14 17 uur. KRUIN1NGEN Galerie Fluctus Cantibus Il lusie, expositie kunstwerken van Teun Gijssen dag. geo pend van 12—20 uur, zond. gesloten. MIDDELBURG City 20 uur: Samen uit, samen thuis a.l. Galerie Papaver, Kinderdijk, expositie Paul Citroen en Sam Middlieton. dl t.m. zat. van 1422 uur (t.m. 3 jan.) Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Bueys en expositie „Het leven ih Ovezamde" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec.) Werkd. van 912.30 uur, en van 13.3017 uur. In dec. ook op zat. van 1417 uur. Cof feeshop St.-John, expositie grafisch werk van Gerard Wiegmans, Rijksarchief, expo sitie „Geschiedenis als hobby" (t.m. 24 februari). Ma. t.m. vrijd. van 912.30 en van 13.30—17 uur. zat. van 9.30 12.30 uur. Stadhuis (Vleeshal) kerstexpositie met o.a. goua ches, beeldhouwwerk, kera miek, wandkleden, enz. (t.m. I3jian.) DOigdlijks van 1417 uur op 1 jan. gesloten. Kunstz. Benthem en Jutting, Lange Delft, expositie religiieuse te keningen van Redmond Kdlmpe (t.m. 6 jan,) Ma. tjm, zat. van 9—17 uur. OOSTBURG Uedel Theater 20 uur: Blue Movie 18 j. - ROTTERDAM De Doelen Grote zaal) 20.15 uur: Topstar Festival. De Doelen (Kleine zaai) 20.15 uur: „Neerlands Hoop in Pa nama" met Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Hofplein Theater 20.15 uur: „U spreekt met uw moordenaar", thriller met Yoka Beretty en Ton Lensink. Piccolo Theater 20.15 uur: „Moeder Adam" van Charles Dyer. Theater In den Twijfelaar 20.15 uur: „In voorarrest", cabaret met Louis Kockelmann. Loes Vos en Bert Nicodem. Theater De Lantaren 20.30 uur: Mixed Media uit Rotterdam, (baillet- galuid). SAS VAN GENT Tijl Uilenspiegel, Expositie Carry Duyser. applicaties (t.m. 31 jan.) Dagelijks van 912 en 13.3018 uur, vrijd. tot 21 uur. Zon. van 1418 uur, op ma. gesloten. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Zeg maar ja tegen het leger ajL WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte. Singel 45, expositie Marieke Geys met schilderijen en Jan van Stok met plastieken en kera miek (t.m. 30 dec.) Werkd. van 918 uur, zondags van 14—18 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: „Hello, Dolly," van J. Herman. Dirigent Ikons Cau- wenberghs. Fakkel Theater 20.30 uur: Berichten uit de samenleving (Gheuens). Kon. Museum van Schone Kunsten. expositie Jacques Charlier (t.m. 7 jan.) ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevé, Hoogstraat 4, expositie Pietei' Cecile (t.m. 30 dec.) BRUGGE Korrekelder. Kraanplaats 20.30 uur: „Ben eindeloze lief de" van André Riaussiin. GENT Kon. Opera „Rigoletto". Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baartsoen Ot.m. 6 jan.) TERNEUZEN Aan het seholentoernooi volleybal dat door de sportvereniging „Scheldesport" i nde sporthal ,,'t Zwaantje" te Terneuzen gisteren werd gehouden na men 19 teams van Zeeusch Vlaamse scholen deel. De eindstanden waren: meisjes 16 jaar en ouder: 1. Janseniuslyceum, Hulst; 2. Kon. Wilhelminalyceum, Oost burg; 3. St. Eloy, Oostburg; 4. St.-üosef, Hulst; 5. Petrus Hondius 1, Terneuzen; Ph 3; 7. Ph. 2:8. Ph 4 (PH is Petrus Hondius, Terneüzen). Meisjes tot 15 jaar: 1. St.- Josef 1, Hulst; 2. St.-Josef 2 3. St.-Eloy; 4. Scheldespirt; 5. Petrus Hondius 2; 6. Petrus Hondius 1. Jongens 16 jaar en ouder: 1. Jansenius lyc. Hulst 2. Mts Terneuzen; 3. Kon. Wilhelmi- ma; 4. St.-Eloy; 5. Zeldenrust- college, Terneuzen; 6. Mts 2; 7. Petrus Hondius, Terneuzen; 8. Chr, mavo; 9. levens-1 Eloy; 2. Zéldenrustcollege; 3. school. Chr. mavo; 4, Petrus Hondius, Jongens t.m. 15 jaar: 1. St.-I Terneuzen. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, Editie Zeeland RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.1512.30 en 13.3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pla ters, Brouwerijstraat 4. tel. 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Breda: maandag t.m. vrijdag 19.0021.00 uur, tel. 01600-22341; zaterdag 9.0012.00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20.00—22.00 uur, tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel. 01150-5745 algemeen redac teur Zeeland: A. F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4. Middel burg, tel. 01180-7764, privé tel. 01180-7438: redacteur Midden- Zeeland: B. Jansen, kantooi Klokstraat 1, Goes. tL 01100-8030, privé tel. 01100-7007; redecteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé tel 01150-4866; redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind, kantoor Steenstraat 14, Hulst. tel. 01140-3751, privé tel. 01140- 3103; redacteur W.Z-Vlaanderen: R. van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel 01150-7920. privé tel. 01150-4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen, tel. 01155-1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, teL 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5