ZIEKENHUIS- BELEID ZET KWAAD BLOED SCHUIVEN MET EEN „BLOK" VAN DUIZEND HECTARE GRONDSLAGEN RAPPORT ONDEUGDELIJK Zieken verhuizing is goed verlopen ZEEUWEN KOPEN VEEL VUURWERK IN Wal mankeert Vlaanderen in) Z.-VLAANDEREN: Ontploffing Hoechst krijgt nasleep Voor de hand liggend alternatief niet onderzocht Lichte vorst BASIS INDUSTRIE KWADE KANTEN WJSaig 39 éfecem&er T95»2 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - HULST De kachel verkopen om jezelf ko len te kunnen aanschaffen. Dat is in verstaanbare taal het ziekenhuisbeleid, dat een provinciale werkgroep voor Zeeuxvsch- Vlaanderen heeft uitgedokterd. De bestaande, moderne zieken huizen in Hulst en Oostburg zullen, onder de vage naam „Flank ziekenhuis" bevroren worden, terwijl kleinere doch samenwer kende ziekenhuizen in Terneuzen en Sluiskil zullen worden uitgebouwd tot een zogenaamd „B"streek-ziekenhuis. momenteel op alle gemeente huizen ter inzage ligt, de ba sis voor het Zeeuwsch- Vlaamse ziekenhuisbeleid zai gaan vormen. De nota van de provinciale werkgroep geeft bovendien waarschijnlijk onbedoeld voedsel aan stre vingen en ambities in Zeeuwsch-Vlaanderen, die op den duur angstig veel kunnen gaan lijken op de prestigest.rijd rond de open hartchirurgie, zo vrezen niet weinig artsen en specialisten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zal zo'n prestigestrijd ont staan omdat de specialisten in bijvoorbeeld Hulst en Terneu zen niet bereid zijn om samen te werken Wij stelden deze vraag aan de internist J. van Kalmthout, geneesheer-direkteur van het ziekenhuis Sint-Liduina in Hulst. Zo luidt het ontwerp, dat de provinciale werkgroep voor de ziekenhuisvoorzieningen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft opgesteld. Een voor de hand liggend al ternatief, namelijk de natuur lijke ontwikkeling van drie ziekenhuizen in Hulst, Terneu zen en Oostburg laten voort gaan en voor de zogenaamde „B"- en „A"-functies gebruik maken van de Belgische zie kenhuizen, zoals thans ook reeds gebeurt, is door de pro vinciale werkgroep niet onder zocht. Dit heeft kwaad bloed in Zeeuwsch-Vlaanderen gezet. Steeds meer gezaghebbende stemmen gaan op, om de zie kenhuizen in Hulst, Terneuzen en Oostburg de betiteling ,.C"- ziekenhuis te geven en om het idee van „Flankziekenhuis" (een. soort veldhospitalen) maar geheel te laten varen. Bevriezing van de situatie in de nu reeds bestaande zieken huizen in Oostburg en Hulst, zal onherroepelijk betekenen, dat zowel Hulst als Oostburg en zelfs ook Terneuzen waar een streekziekenhuis ontwik keld zal moeten worden een dure rekening te betalen krij gen in de vorm van een snel in kwaliteit dalende medische zorg. Er worden, zo vernemen wij uit zeer goed ingelichte krin gen, thans pogingen gedaan om de besturen van de Zeeuwsch- Vlaamse ziekenhuizen op een golflengte te krijgen, waar het gaat om de ziekenhuiszorg in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. De voortekenen die op samen werking wijzen, zijn gunstig. Met een snel tempo breekt het inzicht door, dat er een gemeenschappelijk belang aan de orde is in Zeeuwsch- Vlaanderen. De ziekenhuispa tiënt van morgen, en dat kan ieder van de honderdduizend Zeeuwsch-Vlamingen zijn. zal er de dupe van worden als het concept-ziekenhuisplan, dat Vooruitzichten vooir zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Aanhoudend droog met lichte vorst in nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal turen zon: 1 tot 5. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder nor- maai. Max. temp.: 0 tot 4 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens-12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. V oor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden ander normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. hoogwater Morgen, zaterdag 30 dec. Bergen op Zoom 11.37 Hansweert 10.45 en 23.25 Terneuzen 10.17 en 22.56 Vlissingen 9.51 en 22-27 Wemeldinge 11.27. Konstanz 288 -2, Rheinfel- den i 86 plu» 1, Straatsburg 160 -8, Plittersdcrf 3[ 5-li. Maxau 368 iO Riochingan 139 plus 4, Mannheim 189 -5 Steinbach 122 onv., Mainz 213 -1, B:ngen 109 -4 Kaub 131 - 5, Trier 253 plus 5. Koblenz 140 -11, Keulen 102 -9, Ruhr ort 268 -10, Lobith 905 -10, Pannerdense kop 886 -9, Nij megen 711 -9. IJsselkop 85 - 6, Eefde IJssel 389 onv. De venter 265 onv., Monsin 5450 - 4, Borgharen 3875 -17, Belfeld 1108 plus 6 Grave ben. de sluis 503 p 4. Zijn antwoord luidt: „De specialisten werken nu reeds samen in geassocieerde prak tijken op als je dat zo mag zeggen elkanders grondge bied in elkanders ziekenhui zen De roep tot samenwerking klinkt juist bij hen zeer sterk!" Voor de huisartsen wier relaties tot de ziekenhuizen van wat andere aard zijn dan de specialisten geldt al dus de Hulster huisarts W. Ey- sink, zeer actief in organisatie- verband, dat er alles voor een gezamenlijke Zeeuwsch- Vlaamse benadering van het probleem van de toekomstige ziekenhuisvoorziening te zeg gen is. Zijn standpunt luidt, kort geformuleerd: „De pa tiënt moet niet heen en weer gesleurd worden, totdat hij in een of ander ziekenhuis be land met specialismen dat hij nodig heeft voorhanden is! Maar hij moet binnen een straal van zo'n vijftien kilo meter (toevallig ook de straal van een mobilofoonnet, waar van het ziekenhuis zich pleegt te bedienen) alle basisspeeia- lismen kunnen vinden. Hoe veel en welke basisspecialis men dat zijn wordt bepaald door economische factoren. Een flankziekenhuis biedt basisspecialismen niet, maar wat veel erger is: een flank ziekenhuis is gedoemd om zijn eigen dood te sterven. Dr. van Kalmthout verklaart die voorspelde doodsoorzaak aldus „Indien de minister, zulks op advies van het Zeeuwsch provinciaal bestuur, dat overigens nog geen stand punt heeft ingenomen, de zie kenhuizen in Oostburg en Hulst „bevriest" (zoals de werkgroep voorstelt) dan zal de kwaliteit van de medische behandeling in beide gebieden snel dalen, Alleen al de term „een bevroren ziekenhuis" houdt in dat de beste staf mensen het eerste naar andere betrekkingen, elders in hét land, gaan solliciteren. Je verpleegstersopleiding kun je afschaffen. Nieuwe apparatuur kun je niet kopen, de noodza kelijke routine van artsen en verpleegkundigen (een rou tine die levenreddend voor de patiënten is) verdwijnt en je kunt geen gelijke tred meer houden met de normale, tech nische ontwikkeling in de me dische wetenschap, die nu een maal dynamisch is". Dr. van Kamthout vreest met grote vreze, dat het ster vensproces van de flankzie kenhuizen niet zal worden goedgemaakt doordat eiders in Zeeuwsch-Vlaanderen een „B"-ziekenhuis, dat een streek- funetie zal krijgen wordt op getrokken. Het tegendeel kon wel eens het geval zijn, meent hii. (Van een onzer redacteuren) Als het in Antwerpen re gent, dan druppelt het in Baalhoek. Als het in Gent regent, dan druppelt het in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat is populair vertaald, de filosofie die ten grondslag ligt aan het idee om „ergens in Oost-Z.-Vl-aanderen" dui zend hectare zeehavenindus trieterrein aan te leggen. Momenteel wordt er tot in het provinciaal bestuur toe getwist over de vraag waar men die duizend hecta re in Z.-Vlaandcren zal aan leggen. De ene groep wijst het gebied rond Ossenisse aan, waar een geheel nieuw industriecomplex zou kunnen ontstaan, zoals het Siocge- bied. De andere groep zegt: verricht „werk met werk" en leg zeehaventerreinen langs het toekomstige Baalhoekka- naal. Bleithezorgers van beide standpunten vindt men zowel bij de provinciale bestuur ders, bij de gemeenten in Z.- Vlaanderen, als bij de amb telijke diensten. Een simpele rekensom leert, dat de dui zend hectare industrieterrein vrij voordelig, bij Baalhoek kunnen worden aangelegd. Dat zou dan een soort voor havengebied van Antwerpen worden, maar dan op Zeeuwsch-Vlaamse bodem. Er zijn ook mensen die betogen dat er in het geheel geen zeehavenindustriege bied in Zeeuwsch-Vlaande ren moet komen. Daairtegeno- ver staan er evenveel die het zeehavengebied in het land van Saeftinge willen onder brengen. Zowel het plan Ossenisse als het plan Baalhoek kosten intussen goede landbouw grond en vereisen het met de grond gelijk maken van en kele dorpen. Er komen binnenkort hoor zittingen, waar iedereen die zich voor de toekomst van zijn gewest interesseert, zijn zegje over die beide plannen kan zeggen. Höe meer men sen zich daar laten horen, hoe beter het Is. Waarom moet een zeeha ven-industrieplan duizend hectare groot zijn? Kan het niet wat minder? Het ant woord is niet moeilijk. Even als een boomgaard pas bij een bepaalde omvang en een bepaald bestand aan fruitbo men, rendabel voor een on dernemer wordt, is ook een zeehavengebied pas bij een „optimale bedrijfsomvang" de moeite en de kosten van het aanleggen waard. De op timale omvang voor zeeha venindustriegebieden is dui zend hectare. Het plan Bagl- hoek heeft daarbij het voor deel boven Ossenisse, dat het in etappes kan worden aan gelegd, zonder dat de kosten van de twee eerste etappes (tot een onmvang te zamen van ongeveer 600 hectare) te hoog oplopen. De 1000 ha. zijn oox een uitgangspunt voor de economen, om tot zogenaamde modellen te kunnen komen voor (bij - vcorbeeld) de bezetting met arbeidsplaatsen van het zee haventerrein, de kosten van wegen die erheen moeten lo pen, de arbeidsplaatsen in de z.g. dienstensector, de wo ningbouw die van één en ander het gevolg is, enz. Maak je het zeenaventeiv rein te groot, dan kun je de bedrijven die zich daar ves tigen, niet van voldoende man-kracht uit de omgeving voorzien. Dan is „import" van mensen nodig, dus: gast- tarbeiders. Maak je het ter rein te klein, dan worden de grondprijzen te hoog (de kosten van wegen en andere bijbehorende werken druk ken namelijk op die grond prijzen), waardoor de bedrij ven je te duur vinden en wegblijven. Er is nogal wat verschil tussen basisindustrie en „in dustrie". Met basisindustrie wordt bedoeld: de bedrijven, die grondstoffen al of niet voorbewerkt veranderen in z.g. industriële vóórpro- dukten. Een hoogoven (basis industrie) vervaardigt uit ijzererts gegoten staal. Er zijn walserijen, pletterijen e.d. nodig, am van de sta-aü- blokken b.v. blik te maken, waarin weer een andere tak van nijverheid, die sperzie boontjes stopt die zo vaak op ons menu staan. De basisindustrie kan ver werkende bedrijven aantrek ken, zoals in het Waterweg gebied en in Antwerpen en Gent ook gebeurd is. In Zee land is dat proces echter (nog?) niet gelukt. Da basis industrie blijft hier alléén opereren. Zij zoekt diep vaarwater, voor de aan- en afvoer van produkten en dat diepe vaarwater kan Zeeland door middel van de Westerscheide bieden maar toeleverings- en ver werkingsbedrijven zitten ver uit de buurt. Bepaalde typen basisindus trie (petrochemie, metallur gie) noemt ment groei-indus- trieën. Anders dan bij bv. een beschuitfabriek, kan men van een olieraffinaderij of een hoogoven, vrij goed be rekenen hoe groot zijn pro- duktie in het jaar 1990 zal moeten zijn. Met die zeker heid gewapend, voert Neder land een „zeehavenbeleid", waarin nu ook Zeeuwsch- Vlaanderen in sterkere mate betrokken zal worden. Zeehaven-terrein-basisin dustrie-milieuvervuiling. De ze drie haren bij elkaar. Er zijn m"eer schaduwzijden. Basisindustrie schept per hectare industriegrond, slechts enkele arbeidsplaat sen, omdat het hier meestal om geautomatiseerde fabrie ken gaat. Zij worden veelal met buitenlands kapitaal ge sticht. Zij vragen enerzijds hoogwaardig stafpersoneel, een klein middenkader en een brede basis van prak tisch ongeschoold produktie- personeel. De goede kanten zijn, dat basisindustrieën hoe dan ook, een impuls voor een streek zijn, zoals men kan zien in Terneuzen, waar Dow-Che- mical (chemie) in korte tijd het maatschappelijk beeld heeft gewijzigd. Het is mis schien door deze omstandig heid, dait het gemeentebe stuur van Terneuzen voor stander is van zeehavenont wikkeling bij Ossenisse, ter wijl Hulst en Hontenisse krachtig streven voor zeeha venontwikkeling bij Baal hoek. Als er echter over eenhe den van duizend hectare zee havengebied wordt gespro ken, dan gaat het niet meer om een zaak van Terneuzen of Hulst, maar om een kwes tie die in een veel breder perspectief moei: warden be oordeeld. De arbeidsmarkt Indien de basisindustrie slechts 1 arbeidsplaats per ha. zou scheppen (maar het zijn er meer), dan zou de gehele reserve op de Zeeuwsch- Vlaamse arbeidsmarkt ter stond uitgeput zijn daarbij nog aangenomen, dat het aanbod van alle Zeeuwsch- Vlaamse werkzoekenden past op de vraag van de industrie, of die nu bij Ossenisse of bij Baalhoek zit. Het milieu Gesteld, dat de bewuste 1000 hectare langs het Baalhoekkanaal zou worden aangelegd moet dan niet gevreesd worden, dat het totale, met industrie, woonwijken en wegen be zaaide landschap de zoge naamde kritische drempel waarde, wat „eigen vervui ling" betreft, overschrijdt? Men dient namelijk bij alle discussies over een B-aal- hoek-zeehavengebied, datge ne te betrekken wat in Ant werpen plaatsvindt. Baalhoek en linker-Schelde-oever in Antwerpen gaan als de groei gestadig doorgaat een super-Waterweggebied vormen. Voor het plan Ossenisse spelen milieu-factoren min der sterk, maar hier luidt de hamvraag, of men met Osse nisse niet een uiterst zwakke concurrent voor het Sloege- bied in het leven gaat roe pen. Als het antwoord beves tigend luidt: waarom dan miljoenen investeren? Verbindingen Welk plan men ook voor Zeeuwsch- Vlaanderen ontwerpt, het zal altijd bestaan bij de gratie van de verbindingen met het achterland, al was het maar voor de afvoer van produk ten. Zeeuwsch-Vlaanderen is van nature, en door staat kundige oorzaken, zoals wij gisteren al betoogden, aange wezen op België. Voor overig West-Europa is Zeeuwsch- Vlaanderen in figuurlijke, maar helaas ook in prakti sche zin, een eiland. Zonder vaste oeververbinding als centrale verkeersader is een cmvangrijk zeehavenplan in Zeeuwsch-Vlaanderen een luchtballon. Dc schaal Zeeuwsch- Vlaanderen is niet veel meer dan een lange oeverstrook, die hier en daar wordt aan geraakt door de bij gratie van ae natuur ontstane diepe vaargeulen in de Wester scheide. Op de plaatsen waar de vaargeul de oever aan loopt, dienen zich de vesti gingsplaatsen voor zeehaven gebied aan: Ossenisse en Baalhoek. Dat natuurlijk toe val is de enige troefkaart. De vraag blijft evenwel, of de schaal van Zeeuwsch-Vlaan deren ruim genoeg is, om daarin met duizend hectare industriegebied, plus wat er bijkomt aan woonwijken, wegen, recreatiegebieden, etc. etc. te manipuleren. Is het niet ailsof men een piano m de muurkast onder brengt? He^ zijn vragen waarmee men zien in Zeeuwsch- Vlaanderen zal moeten be zighouden juist, omdat de plannen iedere inwoner van dit gewest raken. Het zou fataal zijn, indien de discus sie over deze, voor Zeeuwsch-Vlaamdteren zo in grijpende zaak, zich zou be perken tot het over en weer gooien van argumenten, die kennelijk vanuit een ge meentelijk belang dan ook verdedigd (hoe men dit ge meentelijk belan g dan ook wenst te zien). De discussie dient daarentegen het gehele gewest te omvatten. Omdat het ieder persoonlijk aan gaat! IK. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/HULST. Met harde en uit onaanvechtbare bron afkomstige cijfers kan worden aangetoond dat het idee „streekziekenhuis" voor Zeeuwsch-Vlaanderen een fictie is. Dat volgt reeds uit het bevolkingsaantal in het gewest waarvan men de haalbaarheid van medische specialismen kan en moet afleiden. Voor een uroloog geldt b.v. dat hij om zowel zijn routine als zijn inkomen veilig te stel len 'n bevolkingsagglomera- tie van 200.000 mensen om zich heen moet hebben: het dubbele van het aantal dat Zeeuwsch- Vlaanderen biedt. Voor een specialist in de orthopedie is het 100.000 evenals voor een cardioloog. In de beide laatste gevallen zou Zeeuwsch-Vlaan deren redelijk plaats bieden aan een van beide specialisten. „Maar let op!" zegt J. van Kalmthout, internist en ge neesheer-directeur van het zie kenhuis Hulst, „dat worden dan eenmanspraktijken. En dat be tekent dat tijdens vakanties, weekends, ziekten en dergelij ke, je broodnodige specialist nergens is tenzij hij een team genoot heeft. Maar in dat ge val is ons bevolkingsareaal weer precies de helft te klein." Strijdt Hulst, zo vragen wij dokter Van Kalmthout, voor het behoud van een met enorm veel inspanning verkregen zie kenhuis, dat (hoe bewonderens waardig de medische voorzie ningen daarbinnen ook zijn) toch een statussymbool is? Dat zou alleen maar kunnen als het St.-Liduinaziekenhuis een soort opgeblazen ballon was, het tegendeel is nu juist het geval, zoals wij zelf hebben kunnen constateren. Slechts een hard cijfer om dit laatste te illustreren: jaarlijks komen 80.000 mensen in het Hulster ziekenhuis voor revalidatie en fysiotherapie. Daaronder: pa tiënten uit Breda en Tilburg Is het Hulster ziekenhuis dan te klein om levensvatbaar te zijn? De huisarts dokter Eysink, gewapend met landelijke cij fers, zegt daarvan: „Neen, op 250 ziekenhuizen die in Neder land zijn geïnventariseerd, wa ren er maar liefst 193 met een bezetting van minder dan 200 bedden. Hulst zit met zijn o.a. 180 bedden derhalve in een gro te en aanzienlijke familie." Is het ziekenhuis in Hulst dan wellicht te duur? Een inventarisatie onlangs in De Stem verschenen toont zon neklaar aan, dat Hulst (vfer- pleegprijs 81,05 per dag in clusief medicijnen) goedkoper is dan b.v. de nieuwe Brabant se ziekenhuizen Lievensberg 114,30) en St.-Franciscus 95,50). Er blijft maar een conclusie over en die wordt in~Zeeuwsch- Vlaanderen steeds duidelijker verkondigd: het rapport van de provinciale werkgroep zieken huisvoorzieningen berust op on deugdelijke grondslagen. Wij komen daarop nader te rug. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Sinds giste ren is het nieuwe Sint-Antoni- usziekenhuis in Oostburg een echt „ziekenhuis". Gisteroch tend vroeg begon men met het overbrengen van de ruim 60 nog in het oude ziekenhuis verblijvende patiënten naar het nieuwe onderkomen aan de Veerhoekpolder. Bij het overbrengen werd gebruik gemaakt van speciale trailers van de firma Geyten- beek, die is gespecialiseerd in dit soort verhuizingen. Op de trailers, 18 meter lang, kunnen 8 bedden met patiënten en eventuele medische apparatuur als infuus e.d. in een keer worden overgebracht. Een deel van de patiënten werd ver voerd met wagens van het Ro de Kruis. Om 14.00 uur gistermiddag was de laatste patiënt overge bracht en daarmee was het belangrijkste deel van de drie dagen durende verhuizing ach ter de rug. In de namiddag draaide het ziekenhuis op volle toeren, want behalve de patiënten uit het oude ziekenhuis waren reeds 6 nieuwe patiënten op genomen. De totale verhuizing loopt iets voor op het geplande schema. Verwacht wordt dat in een paar ritten vandaag het resterende deel van de inven taris kan worden overgebracht en dan treedt de geschiedenis van het Sint-Antoniuszieken- liuis in een nieuwe fase. (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG GOES - TERNEUZEN In Zeeland is de run op de winkels mei vuurwerk begonnen. Meteen is ook liet geklap van rotjes en andere iawaai-produkten be gonnen want vele mensen kunnen niet- wachten tot het oude jaar moet worden uitge luid. De winkeliers hebben het er druk mee. In Terneuzen wordt alleen verkocht aan mensen boven de achttien jaar. „Als we aan jon geren vuurwerk zouden verko pen, dan waren we zo uitver kocht. Want die lopen de deur plat", vertelde gisteren een winkelier in Terneuzen. En thousiast is hij nog over de verkoop van vorig jaar toen hij snel uitverkocht was en de laatste dagen zelfs „nee" moest verkopen. Dit jaar heeft hij aanmerkelijk meer inge kocht. Opmerkelijk is het vol gens deze winkelier dat de dure vuurwerkpakketten en vuurpijlen het snelst weggaan. De pakketten van rond de f 15 zijn erg in trek en ook vuur pijlen van f 25 tot f 30 per stuk gaan ondanks deze hoge prijs toch nog vrij vlot de deur uit. Het goedkopere ma teriaal blijft wat langer liggen, maar naarmate het oudej aarsa vondje nadert vliegt ook dit spul weg. „Alles wat je dan op tafel legt wordt verkocht", aldus de Terneuzense winke lier. In Goes gaat het vuurwerk ondanks het 1'eit dat de ver koop nu pas op gang begint te komen, vlot van de hand. Voor al wat grotere stukken liggen goed in de markt. De rotjes, gillende keukenmeiden en voetzoekers zijn voornamelijk bij de jeugd in trek. Nieuw op het vuurwerkfront is de „dolle mina", een stuk vuurwerk dat een fluittoon produceert. Op vallend is dat veel mensen hun vuurwerk al geruime tijd van tevoren besteld hebben om aan het eind van deze week geen genoegen te moe ten nemen met restjes. De vuurwerkverkopers in Goes hebben er alle vertrouwen in dat ze hun voorraad voor de jaarwisseling aan de man heb ben gebracht. De vuii (Werk ver koop ver schilt op Walcheren van plaats tot plaats. In Vlissingen b v. mocht pas gisteren begonnen worden met de verkoop. Maar in Middelburg hebben de vuurwerkverkopers het idee dat er dit jaar veel meer ver kocht wordt dan vorig jaar. De Middelburgse rijwielhandel P. Voskamp, is al een week geleden begonnen met een enorme reclamecampagne. „Ja ik verkoop lekker", vertelt hij opgetogen, „er is veel vraag naar piraten, rotjes en astro nauten. Gemiddeld gaat er voor vijf a acht gulden per klant de deur uit. Maar er zijn ook uitschieters van klanten die op oudejaar voor 150 a 200 gulden de lucht in knallen. „Bij de firma Hillebrand in Oostkapelle is de verkoop van vuurwerk tot nu toe matig. In Biggekerke verkoopt Henk Barentsen al meer dan tien jaar vuurwerk. Hij is zelf een liefhebber. Vroeger was het zo, vertelt hij, dat ik het vuurwerk verkocht totdat de kosten eruit waren. De rest stak ik zelf op met oudjaar. Dit jaar zit Henk een beetje in de puree. Er is namelijk een enorme vraag naar vuur pijlen en Bengaals vuur. Ze geven in Biggekerke ineens niet meer om ordinaire knal len, maar meer om lichteffec ten. Laai ik nu een grote voorraad knallers hebben aan geschaft- En die blijft liggen. Terwijl ik wat de lichtpijlen betreft bijna uitverkocht ben. Er komen veel jongelui om rotjes maar die moet ik onver- richterzake terugsturen. Want bij mij krijgen ze pas vuur werk mee als ze achttien zijn". Is dat niet zo dan was ik nu al uitverkocht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De ont ploffing in het tweede ovenhuis van Hoechst-Vlissingen, krijgt een juridische nasleep. Naar wij vernemen, zal het bestuur van de VMZ van Vlissingen zich zeer binnenkort tot b. en w. van Vlissingen wenden en in verband met de explosie wij zen op artikel 27 sub 2 van de hinderwet. Dit artikel eist, dat als, een deel van een industriële inrich ting wordt verwoest een nieu we vergunning voor het op nieuw in werking brengen van het vernieuwde deel moet wor den aangevraagd. Namens de directie van Hoechst is, zoals De Stem gis teren meldde, verklaard, dat er geen gevolgen op grond van de hinderwet te vrezen waren. In een kort commentaar op het bericht over de ontploffing in ons blad zegt eon woordvoer der van de VMZ: „Goddank, dat er geen slachtoffers gevallen zijn. Wij willen hopen, dat her halingen van zulk soort explo sies, die aan technische kleinig heden te wijten zijn, worden voorkomen. Als vanzelfspre kend denken wij dan ook aan de kerncentrale in Borssele die vol zit met „automatisch aan sprekende veiligheden". De VMZ-woordvoerder wijst overigens op de ironie van het lot, dat heeft gewild dat juist de tweede fosforoven van Hoechst, en alles wat daarom heen is gebeurd, zoals de inbe- drijfstelling zonder hinderwet vergunning, destijds heeft ge leid lot de oprichting van de VMZ. di" thans meer dan twee duizend leden telt.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3