Erkenning van DDR veren plukken van een De DDR Lester Pearson overleden Nederlanders honkvaster Portugese ambassadeur antwoordt GPV-fractie KERSTRAPPORT ALS WEGWIJZER vandaag STRIJDER VOOR DE VREDE Stuur mij geen Nieuwjaarskaarten MINTOFF STELT WEER ULTIMATUM D binnenland buitenland Aftands Alle egards Nuttig Over de brug Emigratiecijfer voor 1972 het laagst sinds oorlog Mr. Van Walsum bedankt voor PvdA Indiase bisschop: DOOD VAN PREDIKANT Toelating Probl O <>n Minder waarde Geen raad Advies Cijfers papiep oor uw pen Hond en trimmen Kerstmis in de kranten Geldboete voor medewerker sosjale joenit Vrijdag 29 december 1972 12 13 (Van onze correspondent in Bonn) OOST-BERLIJN De kleurenfoto van de koningin zal binnenkort een passen der omgeving krijgen. Sinds haar troonbestijging hangt het portret in de Spar taanse soberheid van een van Oost-Berlijns meest pok dalige gebouwen, in een deel van een etage, die voor een prikje giehuurd is door de Nederlandse Kamer van Koophandel. Het gebouw ligt op tien voetstappen van de muur aan de Friedrich- strasse. 0 Op het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn deze week de besprekingen begonnen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de DDR op ambassadeursniveau, r dr. K. W. Reinink (rechts) de delegatieleider Hier verwelkomt de Nederlandse delegatieleide van de DDR, dr. Ingo Oeser. nigheid deed natuurlijk ook een kleine duit in het zakje, want als particuliere instelling wordt de Kamer van Koop handel in dit bijzondere geval door het Rijk gesubsidieerd. De man, die in Oost-Berlijn de Nederlandse handelsbelangen vertegenwoordigt, wipt na ge dane dagtaak elke avond door de muur. Hij behoort tot de weinige bevoorrechten die het zich kunnen veroorloven hun marktkraam in Oost-Berlijn op te slaan, maar hun tent in het westelijk stadsdeel met zijn westelijke geneugten. Hare majesteits ambassadeur in de DDR, die thans wegens de op handen zijnde erkenning in de maak is, zal niet tot de ze bevoorrechten behoren. Aan zijn diplomatieke stand is bij het verplicht alle egards ten aanzien van zijn gastland in acht te nemen en in Oost- Berlijn niet alleen kantoor te houden, maar er ook te wonen. Zolang de DDR nog niet het genoegen van een diplomatieke Het aftandse gebouw aan de Friedrichstrasse is ook symbo lisch voor de omvang van de handel met de DDR. In 1971 leverde Nederland aan de DDR goederen voor een be drag van 166 miljoen gulden. Aan vèrgelij kingen ontsnapt men niet. Het land telt om en bij de 17 miljoen inwoners, maar alleen al aan West-Ber- lijn met zijn slechts 2 miljoen inwoners raakte ons land in dezelfde periode voor 192 mil joen gulden aan produkten kwijt, terwijl de Bondsrepu bliek dit jaar voor ruim 18 miljard gulden goederen in Nederland kocht. De DDR heeft niet alleen zijn politieke, maar ook zijn econo mische heil in de Sowjetrussi- sche invloedsfeer verankerd. Het land is ook niet in staat het luxueuze goederenpakket af te nemen, dat het westen soms wel eens al te veel kleur geeft. De zeven magere jaren van de deviezennood duren hier al een kwart eeuw en dat heeft voor ons land nog een andere consequentie. treft. Voor zijn nationalisaties zal het communistische regime echter over de brug moeten komen. Als eisers staan op de achtergrond Philips, Unilever, Shell en Akzo, die evenals kleinere Nederlandse fabrikan ten bij de intocht van het com munistische regime hun bezit tingen geconfisceerd zagen. Wat ze hiervan terug zullen zien is nog een open vraag, te meer daar minister Schmelzer de erkenning niet van een fi nancieel akkoord wil laten af hangen. Minister Schmelzer heeft na drukkelijk verklaard dat een bevredigende oplossing van deze problemen geen voor waarde is voor het aanknopen van betrekkingen „een di plomatieke missie is heel nut tig voor het voeren van derge lijke besprekingen" maar wel laten doorschemeren dat de besprekingen vermoedelijk lang zullen duren. In geen geval zal een Neder landse ambassadeur in Oost- Berlijn zijn geloofsbrieven overhandigen voordat daar een „permanent vertegenwoordig ger" van de Bondsrepubliek is gearriveerd, hetgeen niet voor de toelating van beide Duitse staten tot de Verenigde Naties wordt verwacht. Om vast te houden aan het concept van „eenheid van de Duitse natie" wil West-Duitsland niet in zijn oostelijk buurland vertegen woordigd zijn met een ambas sadeur zoals die in andere lan den zijn geaccrediteerd. FRANS WENNEKES Het heeft er alle schijn van, erkenning door Nederland dat het veren plukken wordt smaakte, was het een politieke eis geen officieel vlagvertoon te bieden. Zo weinig mogelijk erkenning, maar zoveel moge lijk zaken doen was het Ne derlandse devies en daarom schoof de regering de Kamer van Koophandel als haar in strument naar voren, officieel, maar niet als zodanig erkend. Een beetje Nederlandse zui- van een kale kip wanneer Ne derland tijdens de onderhande lingen over het aanknopen van diplomatieke banden de vorde ring van herstelbetalingen op tafel legt- De schadevergoe ding aan slachtoffers van het Nazi-regime zal wel ten eeu wige dage een Westduitse aan gelegenheid blijven, althans wat de westelijke landen be- 0 De eerste handdrukken waarmee het allemaal begon: Willy Brandt begroet zijn Oostduitse collega, premier Willi Stoph in Erfurt, in maart 1970. (Van onze redactie buitenland) OTTAWA Lester Pear son, ex-premier van Canada en in 1957 winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, is in Ottawa op 75-jarige leeftijd overleden. Pearson leed al ja renlang aan kanker en moest een paar jaar geleden zelfs een oog missen om verder uit breiden van de ziekte te voor komen. In 1968 trad Pearson af en droeg de functies van partij en regeringsleider over aan Pierre Trudeau. Deze heeft in middels aangekondigd dat Pear son een staatsbegrafenis zal krijgen. Lester Bowles Pearson was professor in de geschiedenis aan de universiteit van Toron to toen hij in 1928 diplomaat werd. In 1945 volgde zijn be noeming tot ambassadeur in de V.S. en drie jaar later was hij minister van buitenlandse zaken. In 1952 werd hij geko zen tot voorzitter van de alge mene vergadering van de V.N. tot een wereldwijd conflict met China en onder zijn voor zitterschap van de algemene vergadering van de V.N. kwam het in 1953 tot een wapenstilstand. Toen Pearson premier was kwam in 1967 de Franse pre sident De Gaulle op bezoek. In Montreal waagde de Gaulle de uitroep „Leve het vrije Que bec", hetgeen bij Pearson zo slecht viel dat de Franse gene raal zijn reis voortijdig moest afbreken. De Canadese diplo- maat heeft zich ook ingespan- Niet lung daarna in 1956 nen voor de ontwikkeling van werd hij geconfronteerd met de Suez-crisis. Op zijn aan dringen werd door de V.N. een multinationale vredes macht gevormd. Voor zijn op treden tijdens de Suez-crisis ontving hij de Nobelprijs. Pearson is een van de mede oprichters van de NAVO. Hij wist verder te voorkomen dat de Koreaanse oorlog uitgroeide stierf. de derde wereld. Bekend is het rapport over ontwikke lingshulp, dat onder zijn lei ding door een V.N. commissie werd samengesteld. Nadat hij het politieke leven vaarwel had gezegd begon Pearson met het schrijven van zijn memoires. Het derde deel was nog niet klaar toen hij (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De afnemen de emigratiedrift van de Ne derlanders heeft dit jaar ge leid tot het laagste emigratie- cijfer van na de oorlog. Er vertrokken (afgerond) 4900 Nederlanders naar het buiten land, iets meer dan tien pro cent van het topjaar 1952 toen maar liefst 48.000 Nederlan ders hun heil in het buiten land zochten. Het aantal van 4900 (de laatste dagen van december zijn nog niet meegerekend) is weer 600 lager dan verleden jaar- De terugloop van het emigratiecijfer werd vooral veroorzaakt door de strengere selectienormen, die Australië ROTTERDAM (ANP) Mr. G. E. van Walsum, oud burgemeester van Rotterdam, heeft Éedankt als lid van de PvdA „dat zal voor u geen verrassing zijn. Het zal u eer der verbazen, dat ik er nu pas toe kom", zo zegt mr. Van Walsum in een brief aan PvdA-voorzitter Van der Louw. Het is niet de bedoeling van mr. Van Walsum zich bij een andere partij aan te sluiten. hanteert. Vertrokken er verle den jaar 2161 Nederlanders naar het land van de Aussies, dit jaar waren het er maar 1350. Ook de emigratie naar de Verenigde Staten liep terug, waarschijnlijk mede onder in vloed van de gebeurtenissen in Vietnam. Het aantal emigranten naar het land van de apartheid, Zuid-Afrika, bleef vrij stabiel om de duizend schommelen, naar Canada vertrokken dit japr meer Nederlanders dan het vorige jaar: 1300 tegen 1100 toen en ook de emigratie naar Nieuw-Zeeland nam toe. Er gingen dit jaar 700 mensen heen tegen 500 verleden jaar. HYDERABAD (KNP) Aartsbisschop Saminini Aru- lappa van het bisdom Hydera bad in India heeft aan de katholieken van zijn diocees gevraagd hem dit jaar geen nieuwjaarskaarten te sturen. In plaats daarvan heeft hij zijn gelovigen gevraagd, het bedrag dat zij voor de nieuw jaarskaarten zouden hebben uitgegeven over te maken op de rekening van het Prema Seva Fonds. Dit fonds werd door de aartsbisschop bij zijn benoeming in maart j.l. in het leven geroepen, om arme kin deren een schoolopleiding te kunnen geven. VALETTA (UPI-AFP) Premier Don Mintoff van Mal ta heeft Engeland en zijn NA- VO-partners in bedekte ter men opnieuw een ultimatum gesteld voor de pacht van de militaire bases op het ei land. In het parlement deelde hij mee dat hij Engeland tien pro cent meer heeft gevraagd als compensatie voor de waarde vermindering van het zweven de pond sterling. De Britse regering reageerde echter af wijzend. Mintoff verklaarde dat hij Engeland heeft laten weten dat het tien procent meer zal moeten betalen wil het ge bruik blijven maken van de bases op Malta op grond van de defensie-overeenkomst van 26 maart j.l. Malta wilde dat Engeland en de NAVO voor 1 januari een besluit namen. De Britse regering had echter ge antwoord dat zij de overeen komst op oude voet wenste voort te zetten. De Maltese socialistische premier sprak niet uitdrukkelijk van een nieuw „betaal-of-verdwijn"- ultimatum zoals hij eind vorig jaar met veel succes had ge steld. Maandenlange onderhan delingen leidden toen tot het akkoord van 26 maart, waarbij Engeland een jaarlijks bedrag van 14 miljoen pond toezegde (i.p.v. 5 miljoen pond zoals het eerder betaalde), Italië 2,5 miljoen ineens en de andere NAVO-landen zeker 7 miljoen als -bilaterale hulp. De moge lijkheid dat landen van het Warschau-pact het eiland zou den gaan gebruiken, was daar mee voorlopig van de baan. IN de nacht van woensdag op donderdag is overleden prof. dr. A.F. Lekkerkerker. Prof. Lekkerkerker (60) werd her vormd predikant te Noordlaren in 1939, te Loosduinen in 1944, Utrecht in 1948. In 1959 werd hij kerkelijk hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Gronin gen. DEN HAAG (ANP) De Portugese ambassadeur in Ne derland, Carlos Fernandes, heeft in een telegram aan de GPV-Tweede Kamerfractie gezegd, dat de presbyteriaanse predikant Zadequias Mangan- hela, die gevangen zat in Por tugees Mozambique, dood in Ruw geschat zijn er weer zo'n ZVz miljoen (2.500.000) kerstrapporten uitgedeeld. In de meeste gevallen zal dat rapport wel korte of langere tijd punt van dis cussie zijn en dan gaan ook vader en moeder weer over tot de zorgen van alledag met Pasen zien we wel weer. In een paar honderdduizend gevallen heeft het kerst rapport een grotere rol: het wordt als een wegwijzer naar de toekomst gezien. Dat gaat op voor de honderd duizend jongens en meisjes, die voor hun eindexamen zit ten. Het gaat ook op voor de kei van de Eindhovense rector dr. H. van Galen in het deze week verschenen nummer van „Omologie" (maandblad ,van Ons Middelbaar Onderwijs). De rector van het Van Maer- lantlyceum zet de al eerder door drs. J. Struijk gesigna leerde problemen van het voortgezet onderwijs nog eens op een rijtje. Dat zijn dan pro blemen die te maken hebben met de toelating tot de scholen van vervolgonderwijs. Alleen de drie „hoogste" op de lagere school aanslui tende onderwijsvormen (gym nasium, atheneum en h.a.v.o.) zijn verplicht een toelatings- ho'ndêrddiSzëndT "die dit onderzoek in te stellen, naast schooljaar het vakkenpakket voor hun eindexamen moeten samenstellen. Daarmee snijden ze in elk geval een aantal toe komstmogelijkheden af. Het Kerstrapport geeft evenwel niet zelden duidelijke aanwij zingen voor de keus, die nu eenmaal gemaakt moet wor den. Tenslotte zijn er de tweehonderdduizend kinderen, die in de hoogste klas van de lagere school zitten en waar voor een vorm van vervolgon derwijs moet worden gekozen. k ver d - aatste categorie *van!i> wat meer, mede naar aanleiding van een arti- wordt gehecht. Hij noemt een paar oorzaken: 1) Veel onderwijzers vinden dat de lagere school zich zelf standiger dient op te stellen. De lagere school heeft een ei gen taak en wel in het belang van alle kinderqn. Een oplei ding die zich te veel op die schoolvorderingentest richt, is daarmee in strijd. 2) Terwijl die schoolvorderin gentest hier en daar sterk de nadruk op kennis legt, voelen veel onderwijzers meer voor het bijbrengen van inzicht en vaardigheden. Ze vinden het belangrijk om de kinderen zelfstandigheid bij te brengen, hen te leren hoe ze moeten sa menwerken enz. 3) Veel onderwijzers hebben r. van Galen meent even- tegen de schoolvorderingen- wel dat aan dé uitslag van test, dat hierin te veel geselec- die schoolvordéringentest de teerd wordt naar milieu. Stijl laatste tijd minder waarde en dictee spelen een dermate belangrijke rol, dat kinderen In dat laatste geval kan het uit taalarme milieus geen kans best zijn dat de onderwijzer het advies dat ze van het hoofd der school ontvangen. Het hoeft weer niet, als één of meer van deze scholen samen met een m.a.v.o. in een scho lengemeenschap zitten. Andere scholen dan gymnasium, athe neum en h.a.v.o. hoeven geen toelatingsonderzoek te houden, maar ze mogen dat wel doen. Veel gehanteerde vormen van een „toelatingsonderzoek" zijn een schoolvorderingentest en een psychologisch onderzoek. hebben een behoorlijk resul taat te behalen. Het gevolg van die verande rende houding van veel onderwijzers ten aanzien van die schoolvorderngentest is, dat de vervolgschool geen raad meer weet met de uitèlag van van Gaien acht dat ook geen dre test. Een onvoldoende re- oplossinig en dan wü hij het sultaat kan betekenen. n£>g njej eens hebben „over die dat de leerling te weinig paaf onbekwame onderwijzers, vermogens heeft; dielofwel hun vak niet beheer- dat de onderwijzer de sen, ofwel didactisch gezien leerling te weinig heeft ge- niet tot de sterksten behoren." Het gaat hem veel meer om die onderwijzers „die geen en- de vervolgschool adviseert de leerling wel aan te nemen, ook al was de test niet best. Je zou dus kunnen zeggen: schaf die test dan af en ga geheel af op het advies van het hoofd van de school. Dr. leerd; dat de onderwijzer die test niet zo belangrijk vindt, maar de kinderen wel andere waar devolle dingen heeft geleerd, die je met zo'n test niet hebt onderzocht. kei inzicht in hun eigen situa tie hebben." Het oude verhaal speelt op nieuw: je hebt zeer voorzichti ge en zeer overmoedige hoof den van scholen, er is behoefte aan een objectief gegeven. Nu die test die rol niet zo goed blijkt te vervullen, wil dr. van Galen naar een tweede advies. Hij wil advies over de advi seur: hij wil dat de schoolbe geleidingsdienst aangeeft wat het advies vara het hoofd der school ongeveer waard is. Ik ben wel bang dat we bij reali sering van dit plan over een aantal jaren een volgend arti kel kunnen verwachten: „Wat is het advies van de schoolbe geleidingsdienst eigenlijk waard Je hebt goede en min der goede diensten. Je zou ei genlijk moeten weten enz." Selectie blijft een groot pro bleem. Een buitenstaander is gauw geneigd deze hele proble matiek te onderschatten. Op het rapport staan toch cijfers, wat wil men nou nog meer Cijfers zeggen evenwel niet zo erg veel over de vermogens van die ene leerling, maar veel meer over zijn positie in de klas. In een slechte klas heb ben de zwakke broeders een goeie kans om tot de midden moot te behoren, in een goede klas zitten ze zwaar in de on voldoendes. Wie over de on macht van de cijfers wil wor den ingelicht leze het boek „Vijven en zessen" van prof. A. D. de Groot. JOS AHLERS zijn cel is aangetroffen. Daar bij had Manganhela een brief achtergelaten, waarin stond dat hij op het punt stond zelf moord te plegen. De ambassadeur antwoordde hiermee op een brief van de GPV-fractie, waarin deze in lichtingen vraagt over de dood van de predikant. „De Mozambd'kaanse autori teiten hebben een onderzoek gelast en de president van het hooggerechtshof van Lorenoo Marques, dr. Valada Preto, be last met de leiding daarvan" zo schrijft de ambassadeur. „Ik kan u verzekeren dat ds. Manganhela niet vervolgd werd vanwege zijn godsdien stige praktijken. Het is niet correct van de persagentschap pen de illegale activiteiten van ds. Manganhela te verwarren met zijn gsodsdienstige belij den en de uitoefening daar van", aldus de heer Fernan des. Volgens hem heeft Portugal geen officiëële religie, hoewel algemeen het katholicisme wordt aangehangen. Alle gods diensten hebben dezelfde posi tie voor de wet. Wij hebben op ons grondgebied vele pro testanten en nog meer mos lims, zo schrijft de ambassa deur. „Niemand wordt ver volgd of gehinderd vanwege zijn godsdienst of de uitoefe ning daarvan". „Wanneer wij het resultaat hebben van het onderzoek naar de zelfmoord van ds. Manganhela, zal ik u opnieuw schrijven. Sommige persagent schappen hebben enkele maanden geleden ook bericht dat eind juli de protestantse ds. Jose Sidumo in gevangen schap zelfmoord had gepleegd. Dat is niet juist. Ds. Sidumo stierf een natuurlijke dood, zoals later bevestigd is door een medisch onderzoek" aldus de ambassadeur in zijn t.ele gram. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In het artikel Advies van Deskundige Schaf een hond aan" in Dagblad De Stem van 18 december 1972 heb ik met verbazing de uitlatingen gele zen van de directeur van de dienst Jeugd en Sport in Bre da. De heer J.M. Cbristiaansen schrijft in zijn artikel geen twijfel te kennen over het feit dat een van de beste dingen om fit te blijven is het aan schaffen van een hond. Ook als je op een flat woont. Dit bewijst mó. dat de heer Chris- tiaansen geen hondenliefheb ber is, anders zou hij zoiets niet adviseren. De heer Chris- tiaansen mag dan veel van jeugd en sportzaken afweten maar met de hondenwereld is hij waarschijnlijk niet op de hoogte. Als iemand wil trim men, laat ze maar trimmen, dat is niet erg maar werk als tublieft uw buikje niet weg ten koste van een hond. Een gevolg van aanschaf van een hond om te kunnen trimmen is dat in de vakanties weer grote aantallen honden uit de wagens gezet worden en in de bossen of elders achtergelaten worden, om zelf heerlijk op vakantie te kunnen gaan, ter wijl de Huisvriend aan zijn lot wordt overgelaten. Dat is toch geen dierenhefde!- Bij de aanschaf van een hond wordt ook te weinig re kening gehouden met het feit, dat de man meestal een hond wil, maar dat de vrouw in de praktijk met het dier zit opge scheept. Als men nu pas een hond wil aanschaffen om te kunnen trimmen, dan is de hond niet gewenst, anders zou men al in het bezit zijn van een hond. Ik ben zelf in bezit van 3 rashonden (2 Duitse herders en een Zwitserse Jura Laufhund). Ik ben het ook niet eens met de uitspraak, dat een grote hond in een flat gehouden kan worden. Ik ben ervan overtuigd dat zeer zeker een grote hond ruimte en be weging nodig heeft. Dat krijgt hij niet op een flat, wanneer hij 2 keer per dag wordt uit gelaten. VOGELWAARDE W. RIEKEN Reclames in de krant Menu's - waar gaan we heen? Pagina 6 vol lekker eten Pagina 9 avondkleding Volgend bladzij juwelen! Ik sla om: „Waarheen met Kerst?!" Reisbureaus en trips Verlicht Parijs of Alpen?' Daartegenover moord - bero ving Waar vind ik 't Godskind? Ik zoek en zoek Hulsttakjes - engeltjes van cellofaan Kits - kits- rommel kunst sneeuw Speeldoosjes met Stille Nacht En draaiende engeltjes Hoe langer hoe banaler Hoe langer hoe leger! Waar vind ik het Kind?! O, hier 'n kerstverhaal Vol sentiment, zonder kern Waar vind ik 't Kind? Frommel de krant In de prullebak... Stil stil! geen radio - geen lawaai En, in de stilte vind ik 't Kind en dan ook in mijn even mens! BREDA SLOOTS AMSTERDAM (ANP)) De 28-jarige Bennie M. B. me dewerker aan de „Sosjale Joe nit" in Den Haag, is donder dag aoor het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden wegens het verborgen houden van een van huis weggelopen minderjarig meisje, B. had rond Kerstmis 1970 de 14-jarige Ans van Heertum uit Schijndel, die wegens een ruzie met haar ouders naar Den Haag was gekomen en bij de Sosjale Joenit om steun had aangeklopt, gewaarschuwd voordat hij de politie het adres gaf waar zij verbleef. Nadat de rechtbank en het hof in Den Haag B. Hadden vrijge sproken verwees de hoge raad de door de procureur-generaal 2ecasc~° Hp zaak terng naar het gerechtshof te Amsterdam. A

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12