DIPLOMATIEKE CRISIS TUSSEN ZWEDEN EN Y.S. Zwaarste dagaanvalien op Hanoi STORMACHTIGE KRITIEK OP EMS-BELEID Peuter-invasie in Tilburgs stadhuis ANWAR SADATOORLOG IS ONVERMIJDELIJK )e;re|ya GIJSEN BENOEMT PERSCHEF EN SECRETARIS Amnesty International over Sovjet-Unie Drie Nederlanders Spaanse cel in HARRY S. TRUMAN B ONRUST BIJ DE ARTILLERIE INRICHTINGEN commentaar binnenland buitenland Krachtmeting op komst Betalingsbalans verbeteide met 1 miljard in drie maanden ZWEDEN KERKEN VIETNAM Groep vrouwen besteelt winkeliers J Minder loon 11 Tiet Amerikaanse weekblad Time heeft president Nixon en zijn trouwe schaduw Henry Kissingër uitgeroepen tot de Mannen van het Jaar. Op 't moment dat de Verenigde Staten en hun staatshoofd zich de verontwaardiging en de woede van de wereld op de hals hebben gehaald door hun Vietnam-poli- tiek, heeft dat de schijn van een uitdaging. Maar Time heeft wel andere motieven voor deze uitverkie zing. Het blad herinnert eraan dat de Verenigde Staten zich een jaar geleden in grote economische moeilijkheden bevonden, die haar uitdrukking vonden in een zwakke positie van de dollar Dank zij een strenge soberheidskuur, met een krachtig gehan teerde loon- en prijsstop, is Amerika deze crisis te boven. De dollar is opnieuw een gewaardeerd ruilmiddel geworden. De Amerikaanse economische invloedssfeer is vele keren doeltref fender dan de politieke. Het is dit Amerika dat in 1973 een vergrote Europese Ge meenschap tegemoet treedt. Daarbij zal het vooral tot een krachtmeting op landbouwgebied komen. In het najaar wordt immers een grote landbouwconferentie gehouden en het is wel zeker dat Nixons onderhandelaars niet teder zullen zijn voor een gemeenschappelijke markt die zij als een burcht van pro tectionisme beschouwen. Die vesting lijkt overigens sterker dan ze is. Met het Ver enigd Koninkrijk treedt een land toe met een achtergebleven technologie, een wankele economie en een weinig doorzich tige politiek. En er zal geen Mansholt meer zijn om met het geduld van de gelovige zijn stelsel van marktordening op basis van verdelende rechtvaardigheid te beschermen en te be houden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na vijf uur stormachtig vergaderen heeft de aandeelhoudersvergadering donderdag de jaarstukken van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen EMS N.V. goedgekeurd met 118.352 stemmen voor, 21.521 tegen en 599 onthoudingen. De tegenstemmers kwamen van de zijde der kleine aandeelhou ders, de voorstemmers waren te vinden in kringen van de Zwols- mangroep, die de meerderheid van het aandelenpakket in handen hebben. In de tot de laatste plaats bezette Kurzaal kregen com missarissen en directie een spervuur wan vragen te door staan. Felle kritiek richtte zich miet name op het „niet realiseren van beloften" door commissaris W. C. Posthumus Meyjes, het voorstel de heer Zwolsman te benoemen tot commissaris en de politiek van de gemeente Den Haag t.o.v. de EMS. Aan het begin van de in totaal zes uur durende bijeen komst deelde commissaris dr. G. M. J. Veldkamp mee dait de EMS zonodig twee jaar uitstel wan haar belastingverplichtin gen van 9,8 miljoen gulden zal krijgen. In deze periode heeft de maatschappij dan de tijd om in alle rust over te gaan tot verkoop van omroerend een verlies van 31 miljoen gulden. Zwolsman zei dat volgens hem de omstandigheden op dit moment zodanig zijn dat een sloopvergunning voor het Kur- haus zal worden verleend. Als daartoe vergunning wordt ver leend hoopt de EMS dat de verkoop van haar Haagse en Scheveningse bezit voor 30 ju ni 1973 een feit kan zijn, al dus Zwolsman. Hij zei geen reden te zien tot het aanvragen van surséan ce of faillissement. „Eriis geen reden voor paniek of panische verkopen", voegde hij er aan toe. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Meer dan tweehonderd „afgevaardig den" van zeventien Tilburgse clubs, in leeftijd variërend van twee tot vier jaar, heb ben donderdag op het feest van Onnozele Kinderen dus de Burgerzaal van het Tilburgse stadhuis enkele uren tot hun domein ge maakt. Niet op verzoek van het gemeentebestuur, inte gendeel. De bedoeling (van hun ouders althans) was, het gemeentebestuur ervan te overtuigen dat het zijn standpunt ten aanzien van kindercentra nodig eens moet herzien. De Tilburgse kindercentra krijgen geen subsidie. Het gevolg daarvan is, dat de prijzen, in 1970 nog f 1,- per ochtend of per middag, mo menteel f 4,25 zijn, een be drag dat voor vele ouders niet te betalen is. Niettemin hebben alle centra nog een wachtlijst. Op een subsidie-aanvrage van enkele jaren geleden hebben b. en w. in oktober 1969 aan het bestuur van de katholieke stichting voor bij zonder gezinswerk en jeugd zorg laten weten, dat „het subsidiëren van kindercrè ches een ernstige aantasting is van de eigen verantwoor delijkheid van de ouders". Officieel is dit standpunt sindsdien niet gewijzigd. De „bezetting" van don derdag was er speciaal op gericht het gemeentebestuur nu eens duidelijk te maken, dat ouders hun peuters met heel andere bedoelingen naar peutercentra sturen. In een aantal gevallen is dat vanwe ge gebrekkige huisvesting waartoe ook flats vaak te rekenen zijn de behoefte van kinderen uit kleine ge zinnen om met leeftijdge nootjes om te gaan en ook andere sociale en medische gronden. Slechts een klein percentage gaat naar de crè che omdat de moeder moet werken. Afgezien van de wachtlijs ten gaat het in Tilburg in totaal om ruim zevenhonderd kinderen. Diegenen daarvan die donderdag naar het ge meentehuis waren gekomen hebben er een paar plezieri ge uren aan overgehouden. De peuters hadden "hun ge reedschap, verf, kwasten, plakpotten, papier en blok ken, in overvloedige mate meegebracht, zodat het een gezellige pan werd. Aange paste kliederkleding, zowel van kinderen als van ouders, was met duidelijke leuzen versierd. Ter plaatse werden affiches en spandoeken ge maakt, zodat alles in gereed heid was toen het voltallige college van b. en w. de bonte happening met een bezoek kwam vereren. Namens de ouders werd burgemeester mr C. Becht duidelijk gemaakt dat kin dercentra een belangrijke en nuttige functie hebben voor een groot aantal kinderen, dat de gemeente Tilburg, net ais vele andere gemeenten, de crèches moet subsidiëren zolang het rijk dat niet doet en dat Tilburg voor 1973 minstens f 100.000 daarvoor moet reserveren. „Leuk", zei burgemeester Becht, toen hij zijn ogen liet dwalen over enkele honder den van zijn jongste ingeze tenen. Maar of het gemeente bestuur inmiddels zijn stand punt heeft herzien of dat als nog zal doen zei hij niet. Dat wordt dus afwachten. (Van onze redactie buitenland) HANOI/PAKIJS/STOCKHOLM Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren de zwaarste aanval op Hanoi gedaan die zij ooit hebben uitgevoerd. Dat beeft de Zweedse consul in de Noord Vietnamese hoofdstad het ministerie van buitenlandse zaken in Stock holm gemeld. Een correspondent van het persbureau Tass noemde Hanoi een stad van ruïnes. Volgens hem zijn enige wijken van de aardbodem weggevaagd. Sinds Nixon op 18 december opdracht gaf de luchtoorlog te hervatten hebben de V.S 50.000 ton bommen op Noord- Vietnam laten vallen. Dat is tweeëneenhalf maal zoveel als de explosieve kracht van de atoombom die de Amerikanen in 1945 op Hirosjima gooi den. Volgens dè Zweedse consul hadden de bombardementen gisteren de kracht van een aardbeving- Het Amerikaanse opperbevel' heeft inmiddels het verlies van 14 B-52 bom menwerpers toegegeven. Hanoi DEN HAAG (ANP) Am nesty International is van me ning dat de Sovjet-Unie de grootste actie sedert jaren is begonnen om alle vormen van binnenlandse oppositie de kop in te drukken. Amnesty con cludeert dat onder meer uit het laatste nummer van de „kroniek van lopende gebeur tenissen", het ondergrondse blad van de beweging voor burgerrechten in de Sovjet- Unie. Nummer 27 van de vijfde jaargang van de kroniek geeft een gedetailleerd overzicht van arrestaties op grote schaal, politieke processen, verdere stappen tegen dis sidenten in psychiatrische in richtingen, ontslagen, huiszoe kingen en ondex-vragingen. (Van onze redactie buitenland) CADIZ De 24-jarige uit Sluis afkomstige A. P. B. is in het Spaanse Cadiz veroordeeld tot een jaar celstraf wegens het in bezit hebben van verdo vende middelen- Een 25-jarige Amsterdammer werd veroor deeld tot acht jaar. De Nederlander, die begin deze week komend uit Ma rokko in Algeciras werd aangehouden, blijkt Rudolf V, uit Heusden te zijn. Samen met een Amerikaanse vriend kwam hij per auto Spanje in. Bij controle werd een halve kilo hasj gevonden. Na een schrorsing van drie kwartier gingen commissaris sen en directie in op de ge stelde vragen. Dr. Veldkamp verzekerde dat het bestuur van plan was geweest wél tij dig met het jaarverslag te ko men. „Door de onderhandelin gen met het bouwconsortium was dit met openbaarmaking van de jaarstukken in een vroeger stadium". De heer Posthumus Meyjes wilde voorbijgaan aan de aan vallen op hem die „zuiver per soonlijk waren". Ik bestrijd de mening dat ik alleen voor de kleine aandeel houders zou opkomen, ik werk voor allemaal. In mei 1971 hoopte ik inderdaad dat we quitte zouden kunnen spelen, maar ik zei het met veel sla gen om de arm". De EMS heeft zoals gemeld In 't kort IN het kunstmuseum in Bern (Zwitserland) wordt van 24 ja nuari tot 1 april 'n tentoonstel ling gehouden van 49 schilderij en en 32 tekeningen van Vin cent van Gogh. DE douane op Schiphol heeft twee vrouwelijke passagiers aangehouden die 61 kilo hasj in hun bagage wilden vervoe ren. PRESIDENT Idi Amin van Oeganda bezocht een super markt in Kampala met een Britse directie. Na afloop gaf hij zijn minister van handel en industrie opdracht de zaak te koop aan te bieden en vóór 31 december in handen te ge ven van een Oegandese gega digde. PERU en Oost-Dultsland zul len diuloivtieke betrekkingen aanknopen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO President Anwar Sadat van Egypte heeft ver klaard dat de strijd de enige weg naar de toekomst is. Hij heeft zijn regering gevraagd plannen op te stellen voor het geval de oorlog met Israël wordt hervat. Sadats rede voor een bijzondere zitting van het par lement werd rechtstreeks door radio en televisie uitgezonden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ruim een miljard gulden is de betalings balans verbeterd in het derde kwartaal van dit jaar. Volgens de voorlopige cijfers van het ministerie van Financiënë was er in het derde kwartaal een overschot van ong. f 126 milj. op de lopende rekening van de betalingsbalans op transactie basis. Dit betekent een verbe tering van 1.080 miljoen gul den tegenover het derde kwartaal van 1971. In de eerste negen maanden Van 1972 was er een surplus van ruim twee miljard gulden (ruim 2.050 miljoen) vergele ken met een tekort van bijna een miljard gulden (980 mil joen) in de eerste negen maanden van het vorige jaar, een verbetering dus van drie miljard gulden- „Het ogenblik is gekomen om onszelf en anderen te vertellen dat niets ons zal tegenhouden. Geen macht kan ons intimide ren en geen vijand kan ons angst aanjagen. Ik heb de re gering gevraagd zich voor te bereiden op de mogelijkheid van het uitbreken van gevech ten", zo zei Sadat onder luid applaus van de afgevaardigden. Hij kreeg ook warm applaus toen hij aankondigde dat hij be sloten had vrije discussie toe te staan, zoals is gebleken uit de tot dusver ongekende kritiek die het parlement eerder deze maand uitoefende op het rege ringsbeleid. De V.S. verweet hij dat ze van Israël een wapen-arsenaal maken en „een bruggehoofd van terreur tegen onze natie". Wij houden vast aan de Ara- bisch-Russische vriendschap, die van groot belang is voor onze strijd, hoewel we wel re kening moeten houden met de omstandigheden en de beper kingen van onze vrienden, al dus Sadat. Politieke waarnemers zien hiei'in een verwijzing naar de aarzeling van Moskou om hoog-ontwikkelde aanvalswa pens te leveren aan Egypte. zegt er 31 te hebben neei-ge- schoten, naast 40 andere vlieg tuigen. 9 Gisteren is in zijn laatste eigen verzoek bij de HarnS. woonplaats Independence de Truman-bibliotheek. Hier de oud-president van de Verenig- kist onderweg naar de begraaf - de Staten, Harry S. Truman, plaats, gevolgd door Trumans begraven. Dat gebeurde op zijn dochter mevr. Margeret Tru man Daniel met achter haar v.l.n.r. William Wallace Daniel, Clifton Truman Daniel en Tho mas Washington Daniel. ROERMOND (KNP) Bij het algemeen secretariaat heeft bisschop Gijsen van Roermond, drs. P. L. J. Moo- nen, secretaris van het bisdom, op diens verzoek en op ver zoek van het curatorium ter beschikking gesteld van de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen. Als op volger van drs. Moonen heeft de bisschop tot algemeen se cretaris en kanselier van het bisdom benoemd drs. G. N. H. Habets te Heerlen. Drs. Habets werd in 1966 tot priester gewijd. Hij studeerde taalwetenschap, filosofie en theologie, achtereenvolgens aan de universiteiten van Nij megen, Wenen en Bonn. Hij hoopt in de komende zomer zijn studie af te sluiten met een promotie aan de theologi sche faculteit van de universi teit van Bonn. Tenslotte heeft mgr. Gijsen benoemd tot perschef van het bisdom Roermond de heer J. Spanjaard (51 jaar), journalist te Heerlen. De heer Spanjaard is na de fusie van een viertal bij de NKV-centrale aangeslo ten vakbonden met de Indus triebond NKV belast met de public relations van deze bond en de verzorging van het vak blad „De Industrie-Revue". Inmiddels dreigt er een scherpe diplomatieke crisis te ontstaan tussen de V.S. en Zweden. De leiders van alle Zweedse politieke partijen hebben gisteren een nationale verklaring uitgegeven, waarin beëindiging van de bombarde menten op Noord-Vietnam werd geëist. De tekst is opge steld door premier Olof Pal mer en de leiders van de vier grootste partijen. Palmer heeft vorige week al in een televisiegesprek de bombardementen onder meer vergeleken met de nazi-misda den tijdens de tweede wereld oorlog. Daarop werd de Zweedse ambassadeur in Was hington ontboden om een krachtig pi-otest tegen deze uitlatingen in ontvangst te ne men. De „nationale verkla ring" is een Zweedse reactie op het Amerikaanse protest. De raad van kerken in Ne derland heeft op verzoek van „velen die spontaan aan zijn oproep tot gebed tijdens de kerstdagen gevolg hebben ge geven", nu gevraagd om te getuigen van het mee-lijden met het volk van Vietnam door rond de jaanvisseling handtekeningen in Nederland te verzamelen. De raad van kerken verzoekt deze lijsten toe te sturen aan zijn adres Maliebaan 88 te Utrecht. De Belgische regering heeft de Amerikaanse regering laten weten de bombardementen diep te betreuren. In Israël heeft een regeringspartij het zelfde gedaan. Ook in ons land blijft het protesten ï-egenen. Voor komende zaterdag zijn o.a- in Breda, Maastrichten Groningen demonstraties aan gekondigd. Gistermorgen wei-d na vijf dagen de scherpe politiebewa king bij en op de terreinen van Dupont de Nemours in Dordrecht teruggetrokken. De bewaking werd nodig geacht nadat het bedrijf in het kerst weekeinde drie anonieme tele foontjes had gekregen waarin met aanslagen werd gedreigd als wraakoefening voor de bombardementen. Even voordat zijn speciale bevoegdheden zouden verval len heeft president Van Thien van Zuid-Vietnam gistermor gen een wet uitgevaardigd op de politieke partijen waardoor deze voor het merendeel worden verboden. Van de 25 partijen zullen er maar drie overblijven, uitsluitend rege ringsgezinde. De voorzitter van het Ame rikaanse huis van afgevaardig den, Carl Albert, meent dat het congres een volledig rap port moet krijgen over de bombardementen voordat hij tot een stemming komt over het afsnijden van de financiële middelen voor de oorlog in Vietnam. Albert wil ook we ten waarom Kissinger zich zo vergiste toen hij in november verklaarde dat de vrede „bin nen handbereik was". (Van onze correspondent) AMSTERDAM De eigenaar van een" boekhandel annex postagentschap in de Barenlsz- straat in Amsterdam, is woens dagavond bij het opmaken van zijn kas tot de ontdekking ge komen, dat hij voor meer dan tienduizend gulden is bestolen. Waarschijnlijk is het geld enkele uren tevoren verdwenen toen een groepje druk doende vrouwen de winkel binnen kwam, zich verspreidde en ten slotte na het kopen van een paar kerstkaarten verdween. Ook een winkeliier aan de Amstei-damse Wethouder Fran- keweg kreeg bezoek van een groep vrouwen. Hij miste 7000 gulden. EEN 23-jarige man heeft zich tijdens een inbraak bij een bedrijf in een dorp bij Le Havre kennelijk zo opgewon den dat zijn hart eraan bezweken. Toen personeel van het bedrijf donderdagochtend op het werk verscheen vond men de dode iribreker. Het jaar 1972, dat op drie dagen na gepiept is, heeft een wat rommelige indruk bij mij achtergelaten. Maar wat willen we na 363 dagen vol actie en reactie ter linker- en ter rech terzijde? Jawel, 363 dagen. Met van daag, morgen en overmorgen erbij maakt dat 366. Juist, een schrikkeljaar. Het is niet zo „positief' misschien, maar ik zou deze terugblik willen beginnen met de conflicten. Die waren er vele. In het groot natuurlijk: Vietnam het Midden-Oos ten. 't En heeft gestaan ten boos- t en. Denk maar aan München. Olympische Spelen, die uitlie pen op een drama. De spelen gingen wel door, daar zag men teveel brood in. Dichter bij huiwaren er ook vele conflicten. In het ka binet-Biesheuvel het eerste hooglopende ruzie. D rees (jr.) en De Brauw (jhr.) lie pen er tenslotte met kwaaie (en voor de gelegenheid: rode) koppen uit. We hebben het geweten: er is nog geen nieuw kabinet. En dan Arie Groene velt: eerst ruzie met P. Brussel en de andere metaalbonden, en toen ruzie met Harry ter Hei de, en toen ruzie met ongeveer heel rechts en midden-Neder land. Het gaf een hoop bomb- Arie. Nog iemand die overhoop heeft gelegen met nagenoeg half Nederland je zou kun nen zeggen met de andere helft mgr. Gijsen. En hij is voorlopig nog niet weg, al zit hij op een bis-schopstoel. Om nog een paar conflict modellen te noemen: De Kos ter - VVDM, Fievet - Stuyt - Van der Schaar, Hans - Bas, Corry - De'Rekels, Pachman - Euwe - Donner .Geesink - Bu- dobond. En wat te denken van het wereldbeheersende conflict Spasski Fischer? En Platje - Peiger. En Smalhout - anes thesisten. Bisschop Bluyssen - kerkbe- zetters, Enka-bezetters - Enka- bezitters. En over de grenzen: Brandt Barrel, Amin - Aziaten, Nixon - McGovern. En niet te vergeten: alle Belgen - alle Nederlanders. Maar als we nu zo'n rijtje, dat natuurlijk maar een vrij willekeurige greep is, over zien, dan blijken er toch nogal wat ruzies te worden bijge legd. En dat is verheugend. De toestand is niet zo grijs en grauw als ik vreesde, vrienden. Tot morgen. MERIJN ZAANDAM (ANP) Onder de 1200 personeelsleden van de Artillerieinrichtingen is onrust ontstaan. Oorzaak is dat zij na 1 januari feitelijke loonsver lagingen 25 tot 40 gulden per maand hebben te ver wachten. Met ingang van 1 januari wordt het staatsbedrijf artille rieinrichtingen opgeheven. Het bedrijf wordt dan gesplitst over twee afzonderlijke naamloze vennootschappen: Eurometaal n.v. voor de militaire sector en n.v, gereedschapswerktuigin dustrie Hembrug voor de civie le sector. Dit betekent voor het personeel, dat de status van ambtenaar verliest, toch pen sioenpremie moet blijven beta len aan het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, maar ook aan het bedrijfspensioenfonds voor de metaalindustrie. Dat leidt dan tot wat beschouwd wordt als een verlaging van het netto lqon. HET parlement van Noord- Korea heeft premier Kim 11 Soeng gekozen tot president. De huidige president, Tsjol Yong-Koen, Is benoemd tot vi ce-president.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11