DRAMA OP MONT VENTOUX Tal favoriet in Hoogoventoernooi Sijbrands nog een punt voor Zigzaggend Dood Blankenburg en Suurbier ook in EEG-elftal Graham Euwe gaf Pachman wel antwoord ARD SCHENK EN ANS SMULDERS SPORTMAN EN SPORTVROUW VAN HET JAAR sport Donderdag 25 december 19*2 De dertiende juli '67 hing 's ochtends vroeg de hitte loom boven de Franse ha venstad Marseille. Tommy Simpson was als één der eersten aan de start van de 13e Touretappe naar Car- pentras. Bg een hek stonden twee Engelse toeristen met wie hg enige tgd sprak. Tom was in een stralend humeur. Hg lachte veel en maakte grapjes met de toeristen. Kennelijk boezemde hem de Mont Veatoux, op wiens zuur- stofarme flanken in het verle den zovele renners in moei lijkheden waren gekomen, geen vrees in. De renners gingen op pad. Het werd een martelgang in een hitte van 38 graden. Tenslotte berekite de kara vaan de voet van de Mont Ven- toux, een berg die na het pas seren van de boomgrens er uitziet als een maanlandschap. Met grauwe steenmassa's, zon der een spiertje groen, biedt deze Reus van de Provence een onheilspellende aanblik. Aan de voet van de Ventoux demarreerde de Spaanse klim mer Julio Jimenez. Lichtvoetig maakte hij zich los uit het pe loton, achtervolgd door Ray mond Poulidor. Tommy Simp son was de eerste die de vluchtelingen trachtte te ach terhalen. In het begin lukte dit vrij aardig. Onder zijn impuls viel het peloton in stukken uit een. Maar drie kilometer on der de top begon het drama Simpson zich af te tekenen. Hij reed plotseling zigzaggend over de weg en viel. Zijn ploegleider Alec Taylor en de mecaniciens Harry Hall en Ken Burd, die in een auto ach ter hem reden, waren in een ommezien bij Simpson. „Put me on my bike", stamelde hij. Men hielp hem weer in het za del en Tommy zette zijn mar telgang nog enige tientallen meters voort. Hij viel opnieuw van zijn fiets en bleef stil lig gen. Een Belgische volger pas te als eerste mond op mond beademing toe. Wat later werd hij afgelost door een der verpleegsters van de medische staf in de ronde. Tommy Simp son lag daar in die broeiend hete zon in coma. Hij ademde nauwelijks meer. Snel werd een helikopter opgeroepen en werd Simpson overgebracht naar het Centre-Hospitaal in Avignon. De Tourarts Macoric trachtte in de helikopter tever geefs de levensgeesten weer op te wekken. Om 17 uur 40 die dag was Tommy Simpson dood. Het nieuws van zijn overlijden had een shock-ef fect in de karavaan. Journalis ten verslagen bijeen nadat Tour-directeur Felix Lévitan in de perszaal te Carpentras, waar Jan Janssen de rit ge wonnen had, het gerucht als zou Simpson op de Ventoux gestorven zijn, kwam bevesti gen. Renners barstten in tra nen uit. Nog dezelfde avond gaven de organisatoren een communiqué uit waarin werd meegedeeld dat de artsen geen toestem ming verleenden voor een be grafenis. Er zou eerst een on derzoek naar de dood van Simpson worden ingesteld. Or dat moment viel het woord doping. BEVERWIJK (ANP) De bezetting van het 35e Hoogo venschaaktoernooi is een frac tie sterker dan het vorig jaar. Dat blijkt uit de eld-rating. Vorig jaar was deze 2512. Voor het komende toernooi is dat 2513. De grote favoriet is de nieuwe Russische kampioen Michael Tal. Zijn notering is veruit het hoogst: 2625 punten. Verdere kanshebbers voor de toernooizege die wederom 4000 gulden waard is zijn de Tsjechische grootmeester Hort met een rating van 2600 pun ten en de laatste tijd zich niet meer zo veelvuldig met schaak bezighoudende IJslandse grootmeester Olafsson (2570 punten). Het Hoogoventoernooi begint wegens het feit dat het toer nooi van Hastings'enige dagen langer duurt dan tot dusverre het geval is geweest, op 15 januari a.s. en zal duren tot 6 februari. De voortdurende kos tenbewaking in het bedrijf heeft de organisatie genoopt de traditionele zuurkoolmaal tijd voor de vierkampers van het programma af te voeren. De deelnemers: Grootmees- tergroep Grootmeester An- dersson (Zwe.), met aan rating van 2535, Donner (Ned) 2470, Hort (Tsj) 2600, Ljubojevic (Zsl) 2550, Michael Najdorf (Arg) 2540, Olafsson (IJsl) Twee momenten uit het leven van de familie Simpson. Links juichend nadat hij in 1967 de klassieker Parijs - Nice heeft ge wonnen. Rechts een huilende mevrouw Simpson toen duidelijk werd dat haar man was overleden. Later bleek dat er in de borst zak van Simpsons trui 4 am pullen waren gevonden van een verboden medicament. Nog dezelfde avond verscheen de politie in het hotel van de Engelse ploeg. De volgende dag in Sête, waar de Tour een rustdag had, werden de bagage en de auto's van de Engelse en de Belgische B-ploeg door zocht. In een bestelauto van de Engelse ploeg vond de poli tie, een platte, plastic doos waarin naast vitamines ook ta bletten dexedrine en ampullen tonedrone lagen. Ook vond de politie bij de Engelsen het pre paraat decontractil, dat tegen krampen wordt aangewend. Dit preparaat is in Zwitser land, Duitsland en Nederland in de apotheken zonder dok tersrecept verkrijgbaar. Maar in Frankrijk kan men het al leen op medisch voorschrift kopen. De politie nam de soigneurs Rudi van der Weyden en Gust Naessens van de Engelse ploeg en José Vidal van de Belgische B-ploeg voor verhoor mee. Van 's middags 4 uur tot de volgende ochtend 9 uur wer den ze ondervraagd. Het bleek dat de plastic doos met de sti mulerende middelen persoon lijk eigendom van Tommy Simpson was en de soigneurs gingen vrijuit. Tommy Simson, wereldkam- oioen op de weg in '65 in het Spaanse Lasarte, winnaar van Parijs Nice, van Milaan - San Re.no, de Ronde van Lombar- dije, Bordeaux-Parijs, Ron de van Vlaanderen enzovoort enzovoort, was dood. Zijn dood werd veroorzaakt door een samenloop van omstandig heden. Voordat hij aan de klim van de Mont Verutoux begon van Simpson met een Span jaard een café binnengegaan en had daar cognac gedronken. De alcohol, de hitte, de stimu lerende middelen, het zuur stofgebrek op de Ventoux en de geweldige inspanning te za- rqen hebben Simpson geveld. Als doodsoorzaak werd opge geven het breken van de hart- kransen. Tommy Simpson liet een vrouw (Helen) en twee doch- tertjes (Jane en Joanne) ach ter. Hij had pas en groot landhuis laten bouwen in het Belgische dorpje Mariakerke. bij Gent. Tommy heeft in deze villa slechts twee nachten ge slapen. Het huis kwam een week voor de Tour gereed. Kerstmis '68, anderhalf jaar na Tommy's dood, sprak ik in die willa met Helen Simpson, de tegenwoordig Helen Hoban heet. Ze is getrouwd met de Engelse renner Barry Hoban, een vriend van Tommy Simp son. Helen Simpson bewaart in een plastic hoes de kleren waarin Tom op de Ventoux is gestor ven. De trui met het rugnum mer 49 opgespeld, waarop bloed en teer kleven, het broekje, de sokjes, het petje. Twee dagen voor zijn dood belde Tom haar op. „Ik voel me niet zo goed," zei hij, „ik denk dat ik iets verkeerds ge geten heb." De avond voor de Mont Ventoux telefoneerde hij weer met haar. Hij was toen erg monter. „Helen", zei hij, 4 „ik heb me nog nooit zo goed gevoeld. Let op, morgen wordt het mijn dag En het werd zijn dag. Ik ben de slag nu enigszins te boven. De tijd heelt vele wonden. Maar de kinderen begrijpen niet dat daddy nooit meer komt. Ze waren er aan gewend geraakt dat Tom vaker voor langere tijd van huis was. Ze maken nu, anderhalf jaar later, op school nog tekeningen voor hem en ze vragen dikwijls: Wanneer komt hij nou terug? Dan zeg ik: Jullie moeten heel veel slapen, dan komt daddy weer." Tommy Simpson werd begra ven in het Engelse mijnwer kersplaatsje Hartworth. Op de Mont Ventoux heeft men een gedenkteken voor hem ge bouwd. Op 3 km van de top, op de plek waar hij viel. In '70 werd de Mont Ventoux voor het eerst weer in 't rou teschema van de Tour opgeno men. Een superieure Eddy Merckx klom alleen naar de top. Toen hij het gedenkteken van Tommy Simson passeer de, nam hij zijn petje van het hoofd en bracht een groet aan de man die eens zijn vriend was. Drie km verder werd Merckx bij de finish met ap plaus begroet. Hij stapte van zijn fiets en liep naar de tele visiecommentatoren voor een interview. Plotseling zakte Ed dy door de knieën. Hij werd vaalbleek, zijn mond hing ver open, hij snakte naar adem. Men droeg hem snel een zuur- stofterut binnen. De Ventoux die illustere en onheilspellende Reus van de Provence, had weer eens toegeslagen. uit „Vedetten van de weg" door Jean Nelissen. Uitg. De Boekerij Baarn). ZÜRICH (RTR) De Aja- cieden Wim Suurbier en Horst Blankenburg zijn alsnog opge nomen in de selectiegroep waaruit het elftal van de zes EEG-landen van het eerste uur zal worden samenge steld, dat op 3 januari in Lon den speelt tegen een ploeg uit de nieuwe lidstaten, waaron der England en Denemar ken. Hun uitverkiezing is het ge volg van het terugtrekken van de Westduitsers Franz Bec- kenbauer (de Europese voet baller van het jaar 1972), Gerd Müllar en Paul Breitner, allen van Bayern München. Bayern heeft een contract lo pen om op 2 en 5 januari met zijn sterkste elftal vriend schappelijke wedstrijden te spelen. Verder is nog geselec teerd Berti Vogts van Borussia Mönohengladbach. Voor het EEG-elftal waren reeds Piet Keizer, Ruud Krol en Gerrie Mühren uitgenodigd. MANCHESTER (AP) Tommy Docherty, de nieuwe manager van Manchester Uni ted, heeft woensdag de aankoop bekendgemaakt van een speler: George Graham, van Arsenal. De transferprijs bedroeg 100.000 pond (ruim acht ton). AMSTERDAM (ANP) Dr. Max Euwe is in het bezit van een brief van Ludek Pachman, ge dateerd 12 april 1971, waarin de Tsjechische grootmeester zijn dank uitspreekt voor de hulp die de Nederlandse pre sident van de wereld- schaakhond (FIDE) hem heeft geboden. Dat bewijs produceer de dr. Euwe woensdag middag tijdens de pers conferentie van het Hoogoventoernooi ter ontzenuwing van de op merking van Pachman een dag of tien gele den voor de televisie dat hij tijdens zijn ge vangenschap in Praag op vier brieven aan dr. En- we geen enkel antwoord zou hebben ontvangen. „Ik wil graag nu op déze kwestie ingaan", aldus dr. Euwe, „omdat ik tot dusverre geen ge legenheid heb gehad de zaak uit de doeken te doen. Toen ik wist dat Pachman voor de televi sie zou verschijnen, heb ik de VARA gevraagd mij tijdens de uitzen ding op te hellen om mijn zienswijze te ge ven. Men zei dat toe, maar het is er niet van gekomen". 2570, Planic (2sl) 2520, Szabo (Hong) 2555, Tal (Su) 2625. Voorts de internationale mees tens: Balasjov (Su) 2560, Har- toch (Ned) 2430, Langeweg (Ned) 2425, Ree (Ned) 2480, Ribld (Hong) 2505, Zuidema (Ned) 2430. De enige niet- meester, de winnaar van de meestergreep van het vorig jaar is Enklaar (Ned) die kan bogen op een rating van 2410. Het toernooi is ondergebracht in categorie 11, d.w.z. dat voor het behalen van 'n grootmees terresultaat negen punten moeten worden gescoord en waar een meesterresultaat 6% punt. Meestergroep (16 spelers): Adorjan (Hong), Antunac (Zsl), Bednarskd (Pol),'Geru- sel (W.Dlid), Ghitescu (Roem), Hecht (W. Did.) Kurajica (Zsl>, Kusjnir (SU), Markland (GB), Nijdam (Ned), F. Portisch (Hong), Quinteros (Arg), Reicher (Roem), Sax (Hong), T. D. van Scheltinga (Ned), en E. van der Weide (Ned). Het damestoernooi wordt gehouden in-de vorm van het kandidaten toernooi in de Eu ropese zone. Daaraan wordt deelgenomen door 18 speel sters. De nummers een, twee en drie plaatsen zich voor het interzonale toernooi, waarvan de KNSB tot 31 december van dit jaar een optie heeft. De deelneemsters zijn: Bori- sova (Buig), Ferrer (Sp), Hartson (GB), Ivanka (Hong), Kafja Jovanovic en Rosa Jovanovic (beide Zsl) Kattinger (Oost), Laakman (W. Did), Makay (Roem), Merlini (Fr), Polihroniade (Roem>, Rarizikowska (Pol), O' Siochru (Ier), Timmer (Ned), Vreeken (Ned), >Was- netsky (W. Did) Wet Stein (Zwi) en Zivkovic (Zsl). HILVERSUM (ANPj. Ard Schenk en Ans Smuldersvan Gerwen zijn door de AVRO uit geroepen tot sportman en sport vrouw van het jaar 1972. Zij kregen daarvoor woens dagavond tijdens een bijeen komst in de Sweelindkzaal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag een beeldje van Jaap Eden, vervaardigd door de Amsterdamse kunstenaar Jits Bakker. Ard Schenk ontving de onderscheiding uit handen van Jaap Eden jr, een kleinzoon van de legendarische Neder, landse schaatsenrijder en wiel. renner. Ans Smuldersvan Gerwen kreeg de prijs uit han den van Sjoukje Dijkstra. De verrichtingen van Ajax in het vaderlandse en internatio nale voetbal waren aanleiding om deze Amsterdamse club uit te roepen tot sportploeg van het jaar. AMSTERDAM (ANP) In het internationale Suikerdam- toernooi blijft de spanning on verminderd voortduren. Sij brands bleef door een over winning op Drost alleen aan de leiding, maar zijn belagers Andreiko en Wiersma volgen hem met een punt minder als een schaduw. Dorst lanceerde een aanval op de lange vlleugei van de wereldkampioen en er ont stond een karakteristiek van het Roozenburg-spelsysteem, waarin de Fries steeds schijf 23 aanviel en Sijbrands het witte stuk 27 van zijn tegen stander. Op een bepaald mo ment kon Sijbrands doorstoten naar veld 36 van Drost en dit resulteerde tenslotte in een doorbraak op zijn lange vleu gel. Andreiko en Faal hadden een soortgelijke partij met dit verschil dat de Gaimbiaan zijn centrumschijf 23 diolor de her haalde aanvallen van de Rus verloren zag gaan. De langste partij was die tussen Smith en Wilersma, waarin de Fililes groot voordeel wist te verkrij gen. In een 7 om 7 stand vlocht de Amerikaan een fraaie meerslag-combinatie in de positie waardoor Wiersma de sterkste zet niet kon spe len. Er ontstond een heel moeilijk eindspel waarin Wiersma er toch in slaagde om Smith een nederlaag toe te brengen. Er zijn nog twee ron den te spelen. Sijbrands ont moet nog Baba Sy en Andrei ko, Wiersma neemt het op te gen Van dér Sluis en Baba Sy en Andreiko zal nog spelen tegen Drost en Sijbrands. Uitslagen negende ronde: Drost - Sybrands 02. An dreiko - Faal 20, Jansen - Roozenburg 11, Mostövoy Hermelink 0—2. V. d. Sluis - Baba Sy 11, Smith - Wiers ma 02. Stand: 1. Sybrands 16 pun ten, 2. Andreiko en Wiersnw 15, 4. Drost 11. 5. Roazenburïg 10, 6. Baby Sy 9, 7. Hermelirik 8, 8. Smith 7, 9. v. d. Sluis 6, 10. Mostovoy en Jansen 4, 12. Faal 3. SIMPSON'S GEDACHTE KWAM ANDERS UIT

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15