Kind Popmuziek nog steeds geliefd bij de jeugd Westduitsewapens grif van de hand OPLOSSING VAN KERSTPUZZELS NET SLOP? Pater Kotte eist stop verkoop van boek over Alfrink Akkoord tussen twee Jemens Overval op Frans geldtransport verijdeld ■O Piano akkoordv bender binnenland buitenland door Corn. Verhoeven Commercieel Ingeblikt Hospitaalschip Rode Kruis verkocht Elektriciteits- rantsoenering Zware sneeuwval in Sovjet-Unie paplap oor uw pan Kerstmis 1972 Vader Abraham Time: Kissinger en Nixon „Mannen van het 1 jaar éP Donderdag 28 december V9?2 *3 Ik heb een boer gekend die de naam had zeer lomp te zijn. Alles aan hem was even grof: zijn gezicht, zijn han den, zijn bewegingen en zijn taal. Als hij praatte, leek dat bijna op knorren en daar had hij dan ook zijn scheldnaam „het varken" aan te danken. Tot op zijn sterfbed in het stadse ziekenhuis gromde en knorde hij, overigens wel tot hilariteit van de verpleegsters die zijn agrarische toespelin gen niet altijd begrepen. Toch geloofde niemand in het dorp dat hij echt lomp was. Al deed hij nog zo zijn best die faam hoog te houden. Want ie dereen kende een verhaal over hem waarin hij een uitgespro ken gevoelige rol speelde. Het ging over de geboorte van zijn enig kind, een gebeurtenis waarop hij jaren had moeten wachten. Amper teas het kind ter wereld gekomen of hij nam het voorzichtig in zijn armen en liep ermee door het huis de stal en de schuur, terwijl hij alsmaar mompelde dat is al lemaal voor jou. Zo iemand is in mijn ogen niet lomp, maar elementair. Die rondgang spreekt mij aan om redenen die niet veel met ro mantisch sentiment te maken hebben. Het gaat dan ook op het eerste gezicht duidelijk om de overdracht van een tame lijk omvangrijk en veeleisend bezit. Het kind is de opvolger in het bedrijf en moet dus daarin zo vroeg mogelijk worden inge wijd: als het ware om eraan gebonden te raken. Hieruit blijkt al meteen dat bezit voor deze elementaire man een zeer concrete aangelegenheid teas en zo ongeveer de inhoud van het leven bepaalde. In een moderne flat is zo'n rondgang vrij zinloos. De di versiteit is er niet groot ge noeg en er is niets over te dragen. De meubels gaan maar een paar jaar mee en het be roep van de vader kan niet overgenomen worden. Wat in de rondgang van de boer vijf tig jaar geleden zo mooi was, slaat hier helemaal nergens op. Als het kind welkom is, dan is dat om redenen die veel min der duidelijk zijn. Hiermee vervalt, al klinkt het drastisch, een groot deel van de motivatie voor het krijgen van kinderen. In de ogen van de oudtestamentische, antieke en middeleeuwse en ouderwet se mens is het kind niet zo maar een schattig klein we zentje,'' maar de garantie dat het eigen bestaan en het eigen bedrijf zal worden voortgezet. De overdracht van het bezit, van blijvende goederen, heeft daarbij alleen een bemiddelen de functie bezit dat wat iets minder vergankelijk is dam de bezitter. Het kind is de nieuwe bezitter vam een blijvend stuk je wereld.i Als dat vervalt, krijgt ook de geboorte van een kind een heel andere beteke nis. Dit heeft, zoals voldoende bekend is, verregaande conse quenties voor het huwelijksle ven en de seksualiteit. Die consequenties zijn een rea- 'iteit waarover weinig te mo- ■aliseren valt. In verbamd met iet voorbeeld dat ik aanhaal de, meer om er begrip voor te ragen dan om het te verheer- ijken wil ik alleen op één ding wijzen. Dat is ditde vreugde om het gewenste kind wordt in een meer moderne, romantische of stadse opvat ting wel eens zeer eenzijdig aan de moeder toegeschreven. Zo ook het verlangen naar een kind. Als de baby alleen maar een schattig klein poppetje is, staat de vader die ook op de trouwdag al min of meer een tanhangsel bij het schattige bruidje was, bij het kraambed opnieuw voor aap. Want de jonge moeder heeft negen maanden naar dit ogenblik verlangd, etc. Haar diepste wens wordt nu vervuld etc. Ik meen dat dit een afschuwe lijke scheve voorstelling van zaken is. Getuige de hele ge schiedenis vanaf het oude tes tament, kunnen ook mannen naar een kind verlangen en daaraan uiting geven. Merkwaardig genoeg werd daar vroeger geen zwakheid in gezien, zoals dat na onze al te ■omantische rolverdeling wel iet geval lijkt te zijn. Het was lerder typisch mannelijk dan sentimenteel een kind, een op volger of erfgenaam te verlan gen. Het is goed dat er veel verandert in de wereld, maar het ergerlijke is. dat daarbij zo likwijls elementaire zaken in iet gedrang komen. ADEN (AFP) In Aden is een akkoord getekend tussen Noord- en Zuid-Jemen tot herstel van de situatie be staande vóór d» 26ste septem ber jl. en het terugtrekken van troepen die zijn samenge trokken in de sector Baida- Moekayras. Volgens een in Aden gepu bliceerd communiqué is de on dertekening verricht door ver tegenwoordigers van de presi denten van de democratische volksrepubliek Jemen (Zuid- Jemen) en de Arabische repu bliek Jemen (Noord-Je- men). GOED! Dat hebben we dan weer gehad. Een verras sing! Gezakt! Van 12 naar 17 There has been a time The Cats. Op 16 kwam binnensuizen Slade met Gudbuy 't Jane. Die ouwe trouwe Osmonds bleven op 15. En hou je nu goed vast, want wie komt daar plotseling dit pro gramma binnenspringen JuistThe SweetRam- Bam-Wig-Wam-Bam Ad Visser. Aan het woord Ad Visser, eens medepresentator en ini tiatiefnemer van Nederlands eerste „underground'' en experimentele popprogram ma op de radio, nu idooi van honderdduizenden tieners' die elke maandagavond trouw aan de beeldbuis zit ten gekluisterd. Top Pop. „Nederlands slechtste en te vens populairste „televisie programma" voor jongeren is in volle gang. Dat betekent, dat zó'n dikke zestig procent van de Nederlandse jeugd tussen 12 en 14 jaar zich voor het beeldscherm heeft geplaatst. Als het aan hen ligt krijgt het programma een dikke acht. Eén waar deringscijfer, dat nauwelijks lager ligt bij de groep jonge ren tussen 15 en 24 jaar. Van hen kijkt nog altijd de helft naar wat door de lezers van het tienermaandblad „Muziek Express" is uitgeroepen tot Nederlands leukste televisie programma. En dat allemaal voor een dertig minuten durende popshow waarin een donker- gebrilde twintiger, in rap pe en swingende taal de 20 best in de markt liggende grammofoonplaatjes opnoemt, in het voorbijgaan een dito- aantal Top Pop-shirts uit deelt en een vijftal filmpjes aankondigt, die dikwijls we kenlang elke keer weer in het programma terugkeren en waarin de meest gevierde popartiesten hun aanraders, hiptips, geheide krakers of nummertjes 1-1-1-1-1 voor wenden fe spelen, terwijl een technicus ze via een bandje ten gehore brengt. Het zullen dan ook wei niet zozeer de programma's zijn, dan de popsterren zelf, die zo'n grote aantrekkings kracht op het grootste deel van de Nederlandse jeugd uitoefenen. Ze maken nog steeds voor het merendeel oorverdovende muziek. Ze hebben nog steeds lang haar, hebben nog steeds een wilde en dikwijls aan erotische ge voelens appellerende act en hun muziek wordt nog steeds niet door volwassenen ge pruimd. Ook niet door dege nen, die tien jaar geleden midden in de Beatle-manie leefden of dweepten met de „nieuwe popmuziek". Voor de huidige tiener-ge neratie blijken de nummer tjes één-idolen nog minstens zo belangrijk dan de Beatles en de Rolling Stones, dat voor de vorige waren. Wat dat betreft is er vergeleken met wat er in de jaren zestig gebeurde nog niet zoveel veranderd. Toch zijn er con tradicties en die blijven niet alleen beperkt tot de consta tering, dat de presentator van een supercommercieel televisieprogramma, destijds als eerste een radioprogram ma presenteerde, waarin de nieuwe a-commerciële en progressieve popmuziek in Nederland werd geïntrodu ceerd. Al geeft dat al wel iets aan. Het zijn vooral de' popidolen zelf, die aan de vercommercialisering van de tienermuziek eonsessies heb ben gedaan. Dat geldt niet alleen voor de nieuwkomers. De tienermeisjes, die nu (na lange tijd weer) gillend de zalen afbreken, waar de jon gens van T-Rex hun goedko pe stampers spelen, weten niet. dat dezelfde jongens onder een wat moeilijker verkoopbare naam. nog maar enkele jaren geleden sprook jesachtige muziek maakten voor een aandachtiger maar aanzienlijk beperkter pu bliek. Vroegere tienerprogram ma's als Moef Ga Ga, Vjoew, Twien of Fenclub hebben ook nooit uitgeblonken door originaliteit of kwaliteit, maar een popartiest, die het niet eens was met de manier, waarop hij „gebracht" werd kon altijd nog de draak met het programma steken. Een onwillige Jimmi Hendrix, die door een trotse Fenclub-pre- sentatrice aangekondigd werd als de man, die zelfs met zijn tanden gitaar zou spelen, maar die daarna als een bewegingloze schim in beeld verscheen, is daar een van de beroemde voorbeel den van. Zijn muziek was te hard en daarom werd tijdens de repetities besloten, dat hij niet live, maar play-back zou The Sweet, moeten spelen. Zoiets is in het „ingeblikte" Top-Pop niet meer mogelijk. De Top Pop artiesten kunnen nog zo flink doen, ze kunnen nog zo dy namisch overkomen en hun act kan nog zo provocerend zijn, ze blijven allemaal zorgvuldig binnen de perken van hun (door de platenbon- zen) even zorgvuldig opge bouwde image. En die image wordt voornamelijk bepaald door de trends en de heer sende smaak van het platen kopend publiek. Van een persoonlijke inbreng bij de Top Pop-idolen is geen spra ke. Het door de popsmaakma kers voor massaconsumptie gereed gemaakt produkt be landt in de hitlijsten bij de gratie van de platenmaat schappij, door wie de super ster „gemaakt" wordt. Vol gens datzelfde procédé wer den de supersterren uit de vijftiger jaren ontworpen en dat is juist waartegen pop muzikanten en publiek zich na alles wat de Beatles had den losgeslagen zo in opstand waren gekomen. HENK POSTMA (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitsers hebben de laatste dagen van het jaar een stormloop onder nomen op de wapenwinkels om nog snel een geweer te bemachtigen voordat op 1 ja nuari strenge beperkingen van kracht worden. Na 1 januari mogen geen wapens zonder vergunning meer verkocht worden. Tot dusver kon elke Westduitser ouder dan 18 jaar zoveel ge weren kopen als hij maar wil de van jachtgeweren tot automatische wapens met een onbeperkte hoeveelheid daarbij behorende munitie. AI- DEN HAA G(ANP) Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis gaat haar eerste Rode Kruis-hospitaal- schlp verkopen aan de natio nale stichting ..Varende Recre atie". Het schip, dat „Henri Dunant" heette, zal een andere naam krijgen. leen voor pistolen en revolvers waren vergunningen nodig. Veel winkeliers raakten nu snel uitverkocht en moesten de kopers teleurstellen. Wapenbezit zonder vergun ning wordt nu strafbaar ge steld. Overtreders kunnen tot maximaal vijf jaar gevange nisstraf en boetes tot 10.000 mark worden veroordeeld. Alleen leden van schietclubs en jagers- komen nog in aan merking voor een vergunning, die pas wordt uitgereikt na een grondig examen. Deze clubs tellen nu ongeveer een miljoen leden. De ongeveer 40.000 wapen verzamelaars komen niet in aanmerking. Ieder echter die voor één januari een vuurwapen heeft gekocht krijgt automatisch een vergunning wanneer hij het voor eind juni laat registre ren. De wapenhandel heeft alles gedaan om de nieuwe wetge ving te voorkomen. Dé hande laars menen dat de misdaad er niet mee wordt bestreden om dat misdadigers hun wapens gewoonlijk niet in de winkels kopen, waar zij ook nu al hun naam moesten opgeven. Zij verwachten een tot nu toe on gekende zwarte handel in wa pens in West-Duitsland. (Van onze correspondent) PARIJS Als gevolg van de aanhoudende droogte zal vanaf één januari op het ei land Corsica elektriciteits rantsoenering doorgevoerd moeten worden. De beide gro te hydraulische centrales die door de stuwmeren van Tolla en Calacuccia gevoed woeden zijn namelijk bij gebrek aan water totaal uitgevallen. De nationale Franse elektri citeitsbedrijven hebben inder haast een 40-tal generatoren naar Corsica verscheept, waar van er 20 inmiddels in ge bruik gesteld zijn. Deze gene ratoren hebben een gezamen lijke capaciteit van 8000 kilo watt maar zullen geenszins voldoende zijn om aan de vraag naar elektrische stroom te beantwoorden. Indien de se dert maanden aanhoudende droogte in de komende dagen geen plaats maakt voor over vloedige regenval zullen de Corscicanen hun stroomver bruik bij het begin van het nieuwe jaar ingrijpend moeten gaan beperken. (Van onze redactie buitenland) MARSEILLE Drie man nen van een onderneming voor geldtransport hebben door hun moedig optreden in de buurt van Marseille een overval door gewapende en gemaskerde bandieten afgeslagen. Zij vervoerden in hun ge pantserde auto de kerstinkom sten van een supermarkt, groot 1,7 miljoen frank, naar een bank, toen zij op een dwars op de weg gezette vrachtwagen reden. Hun auto werd bij de botsing ernstig beschadigd. Uit de vrachtwagen sprong een gemaskerde man, die met een ijzeren staaf de voorruit stuk sloeg. Op hetzelfde ogen blik doken uit een dichtbij staande bestelwagen en een personenautoverscheidene an dere gangsters naar voren. De chauffeur van het geld transport en zijn twee bege leiders hielden het hoofd koel. Zij kropen in het gepantserde deel en openden het vuur. De bandieten begrepen toen dat hun spel uit was en vluchtten in hun bestelauto. DEN BOSCH (KNP) Pa ter J.A. Kotte heeft behalve de journalist Ton Oostveen, nu ook uitgeverij Malmberg be dreigd met een kort geding. Pater Kotte eist van de uitge verij L.C.G. Malmberg te Den Bosch de verkoop te staken van het boek „Bernard Al frink, katholiek" van Ton Oostveen. Ook wenst pater Kotte dat de uitgeverij de exemplaren van het boek, die de boekhandel in voorraad heeft, terugneemt. Pater Kotte is voornemens de inwilliging van zijn eisen in een kort geding af te dwin gen, zo heeft zijn advocaat, mr. L. van Heijningen te Den Haag, aan de uitgever laten weten. Pater Kotte maakt be zwaar dat in het boek over kardinaal Alfrink over hem wordt beweerd dat hij „pre- conciliar" is en dat hij „een adept van de in Noord-Frank rijk vertoevende tegenpaus Clements 15" is geweest. Aan de schrijver van het boek had mr. Van Heijningen reeds enkele dagen geleden namens pater Kotte gevraagd zich in het vervolg te onthou den van deze en dergelijke uitlatingen in het openbaar. Indien Ton Oostveen zich daartoe niet in een contract met een boetebeding verplicht, zal ook tegen hem een kort geding worden aangespannen. De heer Oostveen heeft inmid dels laten weten niets van het geschrevene te willen terugne men, noch bereid te zijn toe te zeggen dat hij hetzelfde nooit meer zal zeggen of schrij ven. De directeur van de uitgeve rij Malmberg, mr F.A.M. Cup pen, heeft de schrijver van het boek om commentaar op de eis van pater Kotte gevraagd. „Nu de heer Oostveen mij heeft medegedeeld dat hij overtuigd is van de juistheid van zijn beweringen over pa ter Kotte, zie ik geen reden om aan het verzoek van pater Kotte gevolg te geven", aldus de heer Cuppen. Zowel uitgever als schrijver hebben daarom beiden de af wikkeling van de kwestie toe vertrouwd aan een advocaat, mr. M.P.C.A. Mol te Den Bosch. Pater Wijnand Kotte is de leider van de Sint-Willibror- dusstichting te Utrecht, die buiten verantwoordelij kheid van kardinaal Alfrink kerk diensten voor uiterst behou dende katholieken verzorgt. In zijn boek gewaagt Oostveen van verdeeldheid in deze stichting, welke volgens Oost veen zijn oorzaak vond in be zwaren van rechtzinnig katho lieke leden van de groep tegen de persoon van pater Kotte, sinds zij vernamen van het feit, dat hij een volgeling van de tegenpaus Clements 15 in Frankrijk is geweest. Van het boek „Bernard Alfrink, katho liek" zijn inmiddels drie druk ken verschenen. MOSKOU (AP) De Sov jet-Unie heeft melding ge maakt van „ongeëvenaarde sneeuwval" in de Kaukasus. Vliegtuigen, militairen en skiërs organiseren een red dingsoperatie voor een onbe kend aantal mensen dat in enorme sneeuwjachten in moeilijkheden is geraakt. Per helikopter zijn artsen, voedsel, eerste levensbehoef ten en medic aimenten ge bracht. Dit is de oplossing van de Variatie-puzzel, die eind vorige week in het Kerstnummer stond. 9 Hier de oplossing van de gewone kruiswoordpuzzel, die op de zelfde pagina in het Kerstnummer stond. Brieven voor deze rubriek moet«r\ met volledige _naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevalle»? eens is met inhoud, c.q. strekking. Glanzende ballen, flonkerende lichtjes, met engelenhaar en zilver als tooi; Vurige monsters, doodsbange mensen, dat brengt Nixon met Kerstmis aan Hanoi. Kleurige pakjes, met goudgele lintjes, een Kerstlied, een stralend kindergezicht; Tonnen en tonnen vallende bommen; de eerste klap, voor de komende jaren, is de klap van Amerika en de wereld die zwicht! Wij bidden om vrede en zingen: „Ere zij God in den Hoge". Wij vragen om mensen „Van goede wil". Vietnam rokende steden, smekende kinderen, wanhopige ouders; In straat na straat, wordt het stil De klokken die luiden en verkonden, vol stralende blijdschap: „Een nieuw leven vangt aan" Sirenes die loeien; In Vietnam kan men alleen nog maar vragen: „O Godlaat ons niet allen vergaan. Mijn Jezus, kom op de wereld, Kom op de wereld, in Vietnam! Stop het geweld van de dwazen, ontneem elk recht aan die ene man Red daar Uw volk, dat dreigt te vergaan; Wij kennen Uw macht, Gij kunt het monster verslaan! ETTEN-LEUR ED. ERDELMANN. Naar aanleiding van uw ar tikel over Vader Abraham van enkele dagen geleden wil ik het volgende opmerken. In dat artikel stond dat er mensen waren die het niet eens waren met de tekst van het liedje en wel omdat het liedje gaat over zonen die buiten het huwelijk zijn geboren. Ik vind dit de reinste onzin. Dat zijn natuur lijk allemaal mensen van bo ven de Moerdijk. Die kunnen er natuurlijk niet tegen dat het zuiden ook eens een keer een goede carnavalsplaat heeft gemaakt. BREDA HENK V. D. HEU VEL 99 NEW YORK (Reuter-AFP) Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft president Ri chard Nixon en zijn raadsman Henry Kissinger aangewezen alls .mannen van het jaar". Als reden voor de uitverkie zing noemt het blad het feit dat beide mannen de politieke verhoudingen in de wereld meer dan wie ook hebben ver anderd sinds het begin van de koude oorlog. (ADVERTENTIE) „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettnerSCduwaer deskundig in klank Breda: Van Coothpleïn 12

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13