Lager bustarief voor bejaarden B. EN W. MENGEN ZICH IN SCHOOLCONFLICT Terhole nam afscheid van pater Jeunink ■sawa—u mm JONGEREN VIEREN KERST IN SMIDSE Opzoek naar a rente? u krijgt tot 61% bfj jrbank RAADSCOMMISSIE BESTUDEERT PLAN: Openbare school Sas van Gent Middelburg legt auto's aan banden Praatstuk over welzijnsorgaan altijd safe stad streek r" Lichte vorst Gladheid verrast automobilisten Plan voor sporthal in Oost-Souburg Middelburg begroet nieuwelingen Kerkgebouw bij Parklaan in Vlissingen Woensdag 27 december 1972 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De com missie voor sociale aangele genheden van de Vlissingse gemeenteraad zal zich gaan beraden over een plan om een speciaal, voordelig bustarief in te voeren voor personen van 65 jaar en ouder. De commis sie volgt daarbij een verzoek dat is ingediend door de ste delijke raad voor het maat schappelijk welzijn. In de vergadering van de bewuste raadscommissie, die op 2 januari wordt gehouden, zal ook gediscussieerd worden over een nota van de directeur van de gemeentelijke sociale dienst, met betrekking tot de functie van de commissie van advies en bijstand voor kwes ties inzake toepassing van de bijstandswet. De directeur-van de gemeentelijke sociale dienst, mr. J. Osterman, is in een vergelijkende studie tot de slotsom gekomen, dat deze commissie zichzelf de grootste dienst zou bewijzen door zich zelf op te heffen. De zaken die de commissie behartigt, zouden beter kunnen worden overgenomen door een interge meentelijke adviescommissie, zo meenf mr. Osterman, die aan de hand van cijfers aan toont dat de bijstandswet- commissies over het algemeen in ons land nauwelijks functi oneren. Vlissingen maakte op die regel geen uitzondering. Een alternatief voor een inter gemeentelijke commissie zou kunnen zijn, aldus mr. Oster man, de uitbreiding van de bestaande commissie voor so ciale aangelegenheden met twee of drie niet-raadsleden, die voor de inbreng vanuit de! burgerij kunnen zorgen. (Van onze corresondent) TERHOLE De parochiegemeenschap van de H. Gerardus Majella in Terhole heeft afscheid genomen van pater B. Jeu nink, die na 4Vs jaar als pastoor werkzaam te zijn geweest in Terliole, per 1 januari vertrekt naar Uithoorn waar hij pastoor wordt van een grote parochie. De kerk zat voor de laatste mis van pater Jeunink stamp vol. Na afloop van de mis volgde in de kerk het officieel afscheid, waarbij de scheiden de pastoor door sprekers lo vend werd toegesproken. De heer J. - de Silva, die sprak namens de hele paro chiegemeenschap, zei het moeilijk te vinden iemand met zulke grote verdienst enals pa ter Jeunink te bedanken voor al het werk dat hij gedurende 4V2 jaar in Terhole heeft ver richt. „Door uw toedoen is het kerkgebouw tot een sfeervolle en intieme Plaats geworden", aldus de heer De Silva. trachtte de hele parochie er bij te betrekken. De mensen met zorgen en de zieken, waarvoor u steeds aandacht had. Zij allen zullen u erg missen". Christianne Nijskens, die pater Jeunink in naam van alle schoolkinderen dankte, bood hem namens de ganse parochiegemeenschap als af scheid cadeau een enveloppe met inhoud aan. Tot slot werd de scheidende pastoor waarderend toegespro ken door deken A. Blommer- de uit Middelburg, namens het bisdom Breda en burgemeestr mr. M. Somers namens het gemeentebestuur van Honte- nisse. Een duidelijk ontroerde pa ter Jeunink vroeg de parochia nen in zijn dankwoord onder andere zijn opvolger, pater Van Acker, dezelfde mede werking te geven als hijzelf heeft gehad. Na het officiële gedeelte volgde, eveneens in de kerk, een afscheidsreceptie. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: Voornamelijk droog mei lichte vorst, vooral in het noordoosten van het land. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. hoogwater Morgen, donderdag 2b dec. Bergen op Zoom 9.20 21.55 Hans weert 8.42 en 21.16 Terneuzen 8.13 en 20.47 Vlissingen 7.4B en 20.18 Wemeldinge 9.10 en 21.45. (Van onze correspondent) CLINGE Zaterdag en zondag waren de wegen in Clinge zo glad, dat veel auto mobilisten moeite hadden om op de weg te blijven. Bij de firma Van der Walle kwam een auto tegen een muurtje aan de zijgevel tot staan. Naast grote schade aan de au to. ging ook het muurtje over enkele meter lengte tegen de vlakte. Op een ander punt in de Gravenstraat kwam een au to tegen betonnen platen te recht om vandaar aan de over kant van de straat tegen een poort tot stilstand te komen. Ook hierbij ontstond aanzien lijke materiële schade. NA een aanrijding tussen twee schepen is 30 ton ammo niak in de Rijn terechtgeko men. Het ongeluk gebeurde in de Westduitse deelstaat Hes- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het college van b en w van Sas van Gent heeft het bestuur van de openbare lagere school een brief ge stuurd met daarin een verzoek om de argumenten toe te lichten, die de oorzaak zijn van het vrijdag tussen wethouder W. Gars- kamp van onderwijs en het schoolbestuur gerezen conflict. Zoals bekend hebben be stuur en .onderwijzend perso neel de gemeente laten weten, niet bereid te zijn mee te wrken aan de officiële hero pening van het gebouw. De oorzaak van het conflict ligt volgens voorzitter J. Verbrug- ge van het schoolbestuur in het verleden en het zijn enke le misverstanden rond deze heropening geweest, die de emmer hebben doen overlo pen. Ook dit weekend is de voor zitter van het schoolbestuur nog niet bereid geweest om te vertellen om wat voor wrij vingspunten het gaat. „Het is zo, dat er een aantal van die wrijvingspunten liggen, maar het gaat om een kwestie die al van jaren voorheen speelt. Die zaken hebben nu tot deze hou ding geleid", aldus het com mentaar van de heer Verbrug- ge. Woensdagavond komt het schoolbestuur bijeen om zich over de kwestie te beraden en dan ook zal bekeken worden op wat voor wijze men met deze kwestie naar buiten wil treden. Mededelingen daarover vallen zeker niet voor woens dagavond laat of donderdag te verwachten, aldus de voorzit ter van het schoolbestuur. Wethouder Garskamp heeft desgevraagd verklaard er nog steeds geen idee van te heb ben, waarom het schoolbestuur en het onderwijzend personeel zich op deze wijze tegen hem afzetten. „Sprake van conflic ten is er nooit geweest. We hebben in het verleden wel een verschil van mening ge had, maar dat is toch geen reden om zo scherp stelling te nemen", zo meent hij. „Ik vond het een onbezonnen zaak en de argumenten die tot deze houding hebben geleid begrijp ik gewoon niet." De Sasse wethouder is van -mening, dat de kinderen van de school in ieder geval niet de dupe mogen worden van deze conflictsituatie. De fees telijkheden rond de opening zullen gewoon doorgaan. „Maar die officiële opening oo zich laat ons koud. Dat "heeft bij een dergelijke spanning trouwens ook geen enkele zin. We zullen eerst de reactie van het schoolbestuur op onze brief afwachten", aldus de heer Garskamp. Het college van b. en w. heeft aangedrongen op spoed, omdat men de problemen zo snel mogelijk de wereld wil uit hebben. Wethouder Gars kamp zelf verwacht overigens de oplossing niet meer voor 1973. MIDDELBURG In de nieuwe stadswijk Dauwendae- le in Middelburg zijn voor een groot aantal straten parkeer- maatregelen in voorbereiding. In de loop van januari zullen zij van kracht worden. De maatregelen zijn noodza kelijk omdat in die „oudste" straten van Dauwendaele, die slechts meter breed zijn, het autobezit zulke vormen heeft aangenomen, dat de bestaande parkeerhavens de behoefte aan parkeerruimte niet meer kun nen dekken. Hierdoor wordt de normaile doorstroming van het verkeer geschaad. B. en w. van Middelburg hebben parkeerverboden in voorbereiding voor o.a. de Wijdaustraat, de Hoge Mees straat, de Tappershofstraiat, de Wijdauwarssfcraat. de Krieken - hofstraat, de Wateringhestraat, de Rustenburgstraat, de Rus thofstraat, de Zwerfluststraat. de Landlustsrtraat, de Toren hofstraat en de Vreedenburg- straat- De parkeerverboden zullen in bovengenoemde straten voor beide zijden van de straat gelden, uitgezonderd de plaatsen waar parkeerhavens en -vakken bestaan. Eenzijdige parkeerverboden zullen er komen in de Wij- dauwdwarsstraat en de Vluch- tenburgstraat. Het beginsel: eigen blik voor eigen huisdeur zal daar mee voor een groot deel tot het verleden behoren. In het gebied dat door de maatrege len wordt bestreken, staan 719 woningen. Er zijn (de auto boxen meegerekend) 777 par keerplaatsen. zodat in theorie iedereen een plekje voor zijn auto heeft, zij het niet pad voor zijn deur. Er kunnen tot 18 januari bezwaren worden ingediend bij de kroon. De bezwaren moeten worden geadresseerd aan de commissiaris der koningin in Zeeland, Abdij 1 te Middelburg. i r* -, jjjpfcC fcr -ü "t. "MKi'sSr A-.. -■aï HULST Veertig jongeren uit Hulst en omgeving hebben een deel van het kerstfeest gevierd in een voormalige smidse aan de Zandstraat in het buurtschap Schuddebeurs onder Hulst. Een van de voornaamste activiteiten, waarmee ze zich bezig hebben gehouden was discussie met moderne thema's als uitgangspunt. (Van een onzer verslaggever VLISSINGEN De ge meente Vlissingen is met uit gewerkte plannen gekomen voor de bouw van een sport hal, die zal opgenomen wor den in een sportveldencom- piex, aan het Koopmansvoet pad te Oost Souburg. De stichting sportbelangen Vlissingen heeft het plan voorbereid. De sporthal, waar aan gedacht wordt, zal een voudig op opzet zijn. B. en w. van Vlissingen willen, &m geen vertraging te laten ont staan, voor de bouw van de sporthal, door middel van èen voorbereidingsbesluit, op het ter plaatse in ontwerp zijnde bestemmingsplan vooruit lopen. Het sportveldencomplex om vat een vijftal terreinen, waarnaast de sporthal zal ko men. (Vzn onze correspondent) TERNEUZEN De direc teur van de centrale stichting voor sociaal cultureel werk in Terneuzen, de heer H.D. van den Berg, heeft een „praat stuk" samengesteld, waarin hij stelt mogelijkheden te zien voor een welzijns-stiehting in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaal zone. Als uitgangsstelling doelt de heer Van den Berg op een samenwerkingsorgaan ten be hoeve van een integraal alge meen welzijnsbeleid voor de bevolking van de te kiezen regio. Voor wat betreft alleen Ter- neuzen veronderstelt directeur Van den Berg dat dit waar schijnlijk te klein is, omdat de rijkssubsidieregleing voorziet in instellingen als bedoeld voor een regio van tenminste 70.000 inwoners. Gezien de voorgeschiedenis, de gelijke industriële structuur en het bestaan van twee specifiek ge richte welzijns-stichtingen in Terneuzen en Sas van Gent, acht hij de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone de „meest haalbare kaart". Als reden geeft hij op het tot stand brengen van een goed „open (regionaal) over leg teneinde beleidsbeslissin gen voor een welzijn van de bevolking in een zo optimaal mogelijke democratische pro cedure te kunnen voorberei den (beleidsadvisering als be langrijkste generale func tie). De problematiek van de drie kanaalzone-gemeenten (Axel. (uaznaujaj, ua )uao UBA SES loopt voor een deel gelijk op. Het gebied heeft voldoende inwoners voor een gesubsidi eerde welzijnsstichting. Welis waar nog geen 70.000 inwo ners, maar de ontwikkelingen tenderen wel in die richting. De tweede bestaande sociaal- culturele stichtingen zouden belangrijke hand- en span diensten kunnen verrichten bij de voorbereiding en de opzei voor een regionaal welzijnsor gaan. Bestuurlijk lijken vol gen de heer Van den Berg hier evenwel nog wat moei lijkheden te liggen. Met name uit efficiency overwegingen lijkt een regio nale welzijnsstichting voor Zeeuwsch Vlaanderen de beste oplossing. Een welzijnsorgaan met al zijn generale functies van onderzoek, planning, pro grammering, service, begelei ding, advisering en stimule ring lijkt voor een gebied als de regio de meest haalbare kaart. Bestuurlijk, zo denkt de heer Van den Berg, zouden hier evenwel de grootst moge lijke moeilijkheden liggen. Mentaal heeft men de samen voeging van een aantal ge meenten nog niet verwerkt. De ontwikkelingen van sa- menwerkings-organen zijn echter in volle gang en derhal ve lijkt het toch zinvol om in de bepaling van alternatieven ook hieraan te denken. Direc teur Van den Berg hegft aan zijn „praatstuk" een pian toe gevoegd hoe het professionele apparaat voor de kanaalzone er zou moeten uitzien: een di recteur/opbouwer. twee op bouwers, een administrateur, een secretaresse-typiste en een huishoudelijke dienst, waarvan hij de jaarlijkse kosten schat op f 180.000.-. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op don derdag 11 januari zal in de burgerzaal van het Middel burgse stadhuis een zogenaam de begroeting en voorlich tingsavond voor nieuwe bewo ners worden georganiseerd. Op de bijeenkomst, die om 20 uur begint, zullen niet alleen inge wijde leden van het college van b. en w. met de nieuwe inwoners van gedachten wis selen, maar er kunnen ook vragen worden gesteld aan de verschillende hoofden van ge meentebedrijven. De jongeren kwamen zondag avond tegen 21 uur bij elkaar om de kerstnacht gezamenlijk door te brengen. Het kerst feest begon voor hun met een nachtelijke wandeling; in de richting van het woonwagen kamp aan de Liniedijk, waar ze in een hangar soep kregen aangeboden. De tocht ging daarna terug naar de oude smidse van Berno Mai-tens, waar pater De Koning een kerstdienst hield, gevolgd dooi discussie. Het was vier uur in de moi- gen voor de laatste gasten hun slaapzakken opzochten en ver moeid in een diepe slaap vie len, die overigens niet zo lang duurde, want om tien uur 's morgens op de eerste kerstdag werd het ontbijt gebracht. Daarna werd een film ver toond met Londens straatter reur als onderwerp en ook weer gevolgd door een inte ressante discussie, waarbij on der andere de schuldvraag werd besproken. Deze bijzondere kerstbijeen komst heeft tot maandagavond geduurd. Daarna is iedereen naar huis vertrokken oir. het feest in familiekring verder te vieren. De organisators toon den zich na afloop bijzonder voldaan over het verloop van de bijeenkomst, die volgens Berno Martens on alle opzich ten een succes is geworden. De belangstelling voor het initiatief was tevoren al zo groot, dat men de werving van deelnemers heeft moeten be perken, omdat men in de smidse slechts veertig jonge ren kon bergen. Zelfs dege nen, die het initiatief met eni ge schroom volgden, omdat te voren op geen stukken na was te bekijken hoe de zaken zich zouden ontwikkelen, toonden zich na afloop tevreden. VLISSINGEN De gere formeerde kerk van Vlissingen wil op zo kort mogelijke ter mijn beginnen met de bouw van een kerk aan de Parklaan in West-Souburg. Deze gereformeerde ge meente heeft al sinds 1968 concrete plannen voor de bouw van een nieuwe kerk, maar het terrein waarop men het oog had laten vallen (in de buurt van die dir. Staver- manstraait) komt. wegens het feit dat de gemeentelijke mts het terrein in gebruik heeft, niet in aanmerking- B. ,en w. van Vlissingen hebben de raad voorgesteld om zo spoedig mogelijk wette lijke mogelijkheden voor de gereformeerde gemeente te scheppen, waardoor de bouw gerealiseerd kan worden. Een van de voorwaarden waaraan de gereformeerde gemeente bij de verdere ontwikkeling van de plannen moet voldoen is, dat er op tien zitplaatsen in het kerkgebouw, tenminste een pairkeerplaats buiten het gebouw aanwezig moet zijn. De gemeente Vlissingen wil een térrein van 230 m2 tegen de symbolische som van een gulden aan de gereformeerde gemeente overdragen. De ge- retormeerde gemeente zal voor een anderdeel van de benodig de grond een koopsom van f 25000 moeten betalen. (ADVERTENTIE) De postspaarbank Is altijd vlak bij Woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3