SPELEN IN DE KERSTVAKANTIE 'Geef gastarbeiders eigen home' peilingen I 4 O l/V w IA V Y> 1 V SITTARDS BUREAU VOOR DIENSTVERLENING HEEFT OPLOSSING De Nederlandse politiek in de Verenigde Naties Weinig nieuws onder de zon f mm kleine stem BR43-72 Werklozen Oplossing Mogelijkheden Portugal Niet voldoende Weinig garantie Beneden de maat Woensdag 27 december 1972 BR 49-72 Voor een tasje zoals o de tekening hier boven hei je een langwerpig stuk soe pel leer of kunstleer nodig Vouw het stuk dubbel en naai de zijkanten dicht Hei beste kun je hiervoor knoopsgatgaren gebruiken Maak aan de bovenkant een aantal gaatjes en rijg hierdoor een koord of een schoenveter. ft s, -T' f o/^ BR 51-72 ®PIB L/IN -» I JL COPtRHHt Het potlood op de teke ningen hiernaast heeft erg veel fantasie. Van een ver keersbord maakt het een jongetje op ski's en van een stuk van een roeiboot een vogel. Je kunt de plaatjes natekenen, of, als je dit te moeilijk vindt, al leen maar kleuren eindredactie rieja van aart Is er ijs en sneeuw, dan is de winter fijn. Je kunt schaat sen, sneeuwballen gooien, een sneeuwman maken en glijden. Regent het echter, dan kun je niet naar buiten en veel kinderen vervelen zich dan binnen al gauw. Voor degenen, die niet weten hoe ze zich moeten bezig houden in de kerstvakantie hebben we allerlei spelletjes en knutselideetjes bij elkaar gezocht voor deze pagina. Veel speel- en knutselplezier. 9 Voor degenen die van borduren houden hierboven een leuk patroon. Je kunt bijvoorbeeld de rand van een ser vet ermee versieren. Kleine kinderen moeten voor het maken van de vogel hulp vragen aan de ouders of grote broer of zus. Om de vogel te maken heb je nodig een grote sluitspeld, een stuk kurk, een lucifer en een pluk watten. Buig de sluitspeld voorzichtig als op de tekening hierboven. Pak de lucifer en maak er een punt aan met een scherp mes. Wikkel de pluk watten rond het lichaam en plak deze zo nodig vast Zet de ooievaar tenslotte op het stuk kurk. ER 51-72 Drie mannen, die schipbreuk hebben geleden dobbe ren rond op de zee. Ze willen alle drie naar het eiland. Slechts een van de drie neemt de goede weg. Wie is dat? De oplossing staat ergens anders op deze pagina. Op de tekening hierboven zie je zes verschillende mannen. In het vak eronder staan zes voorwerpen. Ieder voorwerp hoort bij een van de mannen. Zoek op wat .bij wie hoort. De oplossing staat elders op deze pagina. Oplossingen raadsels: '9-.J 'e-3 'z-a VD 'I-a 's-v mauueui saz ■guuqoir apaog ap ui }iz g luaSuijaqnaaqdupg (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Heren werkge vers: in Sittard zit de Stich ting Centraal Bureau Dienst verlening met smart te wach ten op een telefoontje, een briefje van u. Tenminste, wanneer U bij de produktie gebruik maakt van de diensten van krachten, die we vroeger gastarbeiders noemden, maar die nu meer en meer aangeduid worden als buitenlandse werknemers. De Stichting Centraal Bureau Dienstverlening kan zich heel goed voorstellen, dat U wor stelt met het onderbrengen van deze arbeidskrachten, met de huisvesting dus. Immers: de mogelijkheden zijn beperkt en lang niet allemaal even ideaal. Je kunt als werkgever een pension afhuren of wanneer de gastarbeiders dat liever hebben de huisvesting aan henzelf overlaten. Uit zuinig heidsoverwegingen kruipen de heren dan vaak met ongekende aantallen collega's in huizen die ze zelf runnen, maar waarin ze het lang niet altijd even nauw namen met de hy giëne en voor hun werk ge schikte voeding. Gevolg: zieke gastarbeiders, minder produk tie, minder winst. Daar komt nog bij dat Neder land steeds feller begint te re ageren op grote concentraties gastarbeiders in aigenlijk „al leen voor Nederlanders" be stemde woonwijken. Dat heb ben we wel gezien in de Rot terdamse Afrikaanderbuurt en eerder al o.a. in de Haagse Natscherstraat. Gevolg daarvan: onrust onder de bevolking, onrust onder de gastarbeiders, een stemming van „wat doen die lui hier, we hebben zat werkelozen die niet aan de slag komen" en wat is het uiteindelijke resul taat Dat de gastarbeiders niet meer komen, niet meer mogen komen. Dus: weer min der produktie en nog minder winst, want geen werkgever gelooft nog dat werkeloze Ne derlanders met liefde de open gevallen arbeidsplaatsen inne men van hun buitenlandse col lega's. Welnu: het Sittardse Bureau Dienstverlening heeft een pas klare oplossing voor het huis vestingsprobleem en wilde Ne derland dat laten weten. Op uitnodiging van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond werd de vaderlandse pers bij elkaar getrommeld en naar Sittard genood voor tekst, uitleg en een rondrit langs door het Centraal Bureau ge runde gastarbeiderstehuizen. „Gezellenhuizen" heten deze verblijfplaatsen in de Lim burgse volksmond. Ze dateren niet van vandaag of gisteren, maar van 1915 toen Limburg al volop worstelde met het huisvestingsprobleem van van elders aangetrokken mijnwer kers. Ten behoeve van o.a. de Daf, Mosa en Radium be heert de stichting 12 tehuizen, die in totaal een capaciteit hebben van bijna 2400 bedden. Ideaal is deze vorm van huis vesting natuurlijk ook niet. want hóe goed de verzorging ook mag zijn, het blijft discu tabel dat het huisvestingspro bleem zo moet worden opge lost. Het bij elkaar duwen van grote groepen volwassen arbei ders kan nooit een echte oplos sing zijn, al verlost het dp zo genaamd tolerante Nederland se gemeenschap wel van een hoop problemen. Wat mag een gastarbeider van het verblijf in een dergelijk te huis verwachten. Hij wordt er zowel sociaal als materieel en cultureel verzorgd. De sociale verzorging brengt hem op vormings-weekends, bij welke gelegenheden hij op de hoogte gesteld wordt van de Nederlandse zeden, wetten en gewoonten. Bovendien krijgt hij de begin selen van onze taal bijge bracht en lenen speciaal aan gestelde maatschappelijk wer kers hun oor voor problemen waarmee de gastarbeider wor stelt. Materieel heeft hij ook niets te klagen. Tijdens gemeenschap pelijke maaltijden krijgt hij goed te eten en te drinken. De culturele verzorging ten slotte staat borg voor een fiks aantal ontspanningsmogelijk heden. Wil de gastarbeider toch liever buiten het tehuis zich ontspan nen, dan is hij vrij om te gaan en te staan waar hij wil. Wel iswaar vindt hij tegen midder nacht de deur van het tehuis gesloten, maar na een druk op de bel wordt hij zonder pro blemen binnen gelaten. Alleen ten aanzien van zijn seksuele behoeften is de gastarbeider in dergelijke huizen (nog steeds) aan regels gebonden. Vrouwen zijn in huis weliswaar niet ta boe, maar dienen wel ontvan gen te worden in de kantine. Naakt-foto's opprikken tegen de kamerwand mag, maar „te naakt" is verboden. Bij de grote gezellenhuizen is het zo geregeld dat de gastar beider zelf maximaal 6,50 per dag bijdraagt in de kosten. De rest, meestal een gelijk be drag, komt voor rekening van de werkgever, die ook nog eens opdraait voor de exploita tiekosten van het gebouw waarin de buitenlandse werk- namers ondergebracht zijn. Over het runnen van de tehui zen hoeft de werkgever zich echter geen zorgen te maken, want dat doet tegen kost prijs de Stichting Centraal Bureau Dienstverlening. Hoe kan nu ook de rest van Nederland profiteren van de ervaring, die het CBD in de afgelopen halve eeuw heeft opgedaan In het westen en noorden zij geen of nauwe lijks leeg staande kloosters, geen speciaal voor dat doel ge bouwde gezellenhuizen. Maar wèl is er een nauwelijks bekende subsidieregeling voor de bouw van „gezellenhuizen" Er kan dus gedeeltelijk op kos ten van vadertje staat nieuw bouw gepleegd worden. Nieuwbouw, die voor de huis vesting van gastarbeiders be stemd is Zolang de Nederland se economie deze krachten nog nodig heeft. Daarna kunnen deze gebouwen geschikt ge maakt worden als bejaardente huizen, als opvangcentra voor bepaalde groepen in de samen leving. al te Mogelijkheden genoeg dus, blijft het natuurlijk te mal dat de Nederlandse samenleving de buitenlandse werknemer geen kans geeft om normaal leven in bestaande woonwij ken. Wegstoppen in tehuizen i probleemlozer èn beter voor de Nederlandse economie. Dus de telefoon zal" wel niet staan bij het CBD. stil Het overleg dat de delega ties der negen EEG-Ian- den bij de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties gedurende de laatste zitting hebben gevoerd, heeft aange toond dat de Negen het in hoofdlijnen eens zijn over de problemen van de buitenland se politiek die in New York aan de orde zijn geweest. Dit overleg had in het alge meen het uitwisselen van er varingen en gezichtspunten ten doel. Zou men het bereiken van gemeenschappelijke standpunten en een uniform stemgedrag hebben beoogd, dan zouden zich binnen de groep van Negen ongetwijfeld botsingen en meningsverschil len hebben voorgedaan. Het doel van het overleg over de buitenlandse politiek, zoals dit de afgelopen twee jaar in het kader van de Zes (en later de Negen) is gevoerd, is echter vooralsnog meer het bereiken van gemeenschappelijke uit gangspunten dan van een identiek beleid. Het beleid van de Neder landse delegatie is, wellicht meer dan voorheen, gericht geweest op het accentueren van de elementaire uitgangs punten, het duidelijk vastleg gen hoe de Nederlandse rege ring denkt over wat zij als de voornaamste elementen van een politiek probleem be schouwt. Dit is o.m. gebleken bij de stemming over de zeven reso luties over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, en de Por tugese „overzeese gebiedsde len". Nederland heeft vijf van de ze resoluties gesteund en zich t. a. v. twee van stemming, onthouden. Het onthield zich van stemming ovér een aanbe veling, economische en andere sancties tegen Zuid-Afrika te treffen omdat het tegen isole ring is gekant en, eveneens ervan uitgaande dat de apart heid in beginsel moet worden verworpen maar dat bepaalde voorstellen onaanvaardbaar kunnen zijn, over het inscha kelen van de Afrikaanse be vrijdingsbewegingen bij het werk van internationale orga nisaties. Overeenkomstig het tot nu toe gevolgde beleid heeft Ne derland eveneens een resolutie gesteund waarin het zelfbe schikkingsrecht voor de volke ren van de Portugese koloniën in Afrika wordt bepleit. Deze steun werd verleend ondanks het feit dat er, naar Neder lands oordeel, niet voldoende inzicht bestaat in de vraag in hoeverre de bevrijdingsbewe gingen de enige authentieke vertegenwoordigers van deze volkeren zijn. De inwoners van Angola, Mozambique en Guinea-Bissao zijn immers, al is dat dan een gevolg van het Portugese bestuur, nooit in staat geweest zich uit te spre ken. De door de landen van de derde wereld ingediende, en kort voor de sluiting aangeno men resolutie over terroris me biedt naar Nederlands oor deel zeer weinig garantie voor doeltreffend optreden. Zij komt in feite neer op het in stellen van een commissie waarin 35 landen vertegen woordigd zullen zijn, en men kan zich afvragen of het werk van deze commissie niet in oeverloze discussies zal ver zanden. Nederland lijkt voor alsnog niet enthousiast om in deze commissie zitting te ne men. De noodzaak van een inter nationale conventie tegen ter rorisme wordt in deze resolu tie niet met zoveel woorden erkend. In de Amerikaanse ontwerp-resolutie die ech ter, net zo min als het vooral door Italië geïnspireerde ont werp, in stemming kwam werd wel sterk de nadruk ge legd op het belang van een conventie. In Nederlandse kringen is men geneigd het ver beneden de maat gebleken resultaat van de discussie over terroris me op de agenda van de Alge mene Vergadering te plaat sen. Wat betreft een wereldont wapeningsconferentie, onder werp van felle meningsver schillen tussen China en de Sovjet-Unie, is men in feite ook geen stap vooruitgekomen. Besloten is een commissie van 35 landen in te stellen die alle ter tafel gebrachte standpun ten zal onderzoeken. Deze lan den moeten worden aangewe zen door de secretaris-gene raal. In 1996 kwam er in Neder land een nieuw tijdschrift op de markt. Het heette „Het Leven" en de redactie had zich voorgenomen die titel niet te verloochenen. Alles wat er aan opzienbarends ge beurde, al het nieuwe dat zich aandiende, moest door middel van een aansprekende tekst en suggestieve foto's regelrecht bij de lezer worden ge bracht. Vijfendertig jaar is Het Le ven blijven verschijnen. Het blad besteedde aandacht aan de eerste bescheiden vluchten van de gebroeders Wright, aan de voortekenen van de Russi sche revolutie, aan de Londen- se suffragettes die op het oor logspad gingen en aan de ellen de van de Belgische vluchtelin gen in 1914. Het bracht fasciy nerende foto's van de ramp met „De Hindenburg" en wijdde uitvoerige aandacht aan het veertigjarig jubileum van Esther de Boer-Van Rijk. Het was ea nieuwsweekblad en ais zodanig registreerde het alles wat de lezer zou kunnen interesseren. Leonard de Vries heeft nu een aantal van de meest mar kante reportages (of fragmen ten daarvan) uit Het Leven verzameld en in een boek van 160 bladzijden samenge bracht- Degenen die zelf herinnerin gen hebben aan de twintiger jaren en de jaren dertig (en misschien nog aan de periode daarvoor) zullen er uren in kunnen bladeren. Want is het niet fascinerend nog eens re gelrecht geconfronteerd te worden met alle aansprekende gebeurtenissen van toen? Met de moord op aartshertog Frans Ferdinand in Serajewo, de vlucht van de Duitse keizer naar Nederland, de Russische revolutie? Met de Rijksdag brand en de meer vaderlandse capriolen van Toon de Soep en Piet de Bie? Beelden die nog maar vaag in het geheugen zijn gebleven krijgen door deze bloemlezing uit Het Leven weer hun oor spronkelijke scherpte. Wie de jaren in kwestie zelf niet bewust heeft meege maakt, kan uit deze verzame ling van vakkundige journalis tieke produkten nog iets an ders leren, namelijk dat er momenteel niet zó veel nieuws onder de zon is. Want ook toen ail werden er tijdschriften in beslag genomen wegens het publiceren van onwelvoeglijke prenten, ook toen al waren er lieden die de vreemdste re cords najoegen en de politici waren even optimistisch als nu. De laaste levensjaren van Het Leven waren minder glo rieus. De samensteller van de ze bloemlezing heeft dat dui delijk laten uitkomen. Want de laatste foto uit het boek toont een welvarende en glim lachende Nederlandse jonge man, die geïntereseerd kennis neemt van Hitiers Mein Kampf. Hij heeft zich zojuist gemeld bij de S.S.-Standarte West) and. J.V. (Het Leven, 1906-1940. Sa menstelling Leonard de Vries. Scarabee. N.V-, Laren f 19,90). A k

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 14