Mijnenveld onder landbouwgrond zeeuws WAAR 'T LEVEN ONZEKER IS BOER BEWEERT: Weekeindtips VVV Zeeland Kerst met Leger les Heils PRETTIG KERST FEEST stad streek Aardenburg Hoofdplaat WONEN KAART BASTION Bos Strand Museum Poppenkast Zaterdag 23 december 1972 9 (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE-HOOFD- PLAAT „Mijn knecht wil dat stuk land niet meer be werken en mijn zoon geef ik geen toestemming meer. Dat is onverantwoord". Landbouwer G. C. Buijse bewerkt al een tiental jaren een stuk land van de heer Minnaert aan de kruisweg in Hoofdplaat. De eerste jaren verliep alles rus tig, maar zo'n zes jaar geleden kwam oorlogstuig naar boven en het werd met het jaar er ger. Werd vorig jaar een land mijn gevonden, dit jaar waren dat er drie. „Waarom komt de mijnop- ruimingsdienst het hele stuk grond niet eens onderzoeken, j Volgens Minnaaert moet er nog meer liggen, want vlak na de oorlog is in de omgeving K een mijnenveld opgeruimd en heeft Minnaert met behulp van Engelse soldaten een put ge vuld met granaten en landmij nen, die de laatste jaren met de regelmaat van een klok naar boven komen." Dit jaar ploegde de zoon van de heer Buijsse een mijn naar boven. De Oostburgse en IJ- zendijkse politie kwamen de zaak in ogenschouw nemen en de mijnopruimingsdienst was enige tijd later ter plaatse." Ze ruimden de eerste op en vonden nog een tweede en nog een derde. Toen heb ik aan de politieagent die erbij was ge vraagd of het hele stuk land onderzocht kon worden, want het is levensgevaarlijk". Die politieagent zou, aldus de heer Buijsse, de zaak doorgeven, .maar tot op heden heb ik niets gehoord. En met angst in het hart gaan wij dat stuk and bewerken." Volgens de heer Buijsse heeft hij al eerder de mijn- opruimingsdienst gevraagd een zoekactie te houden toen zij bij hem waren om gevonden oorlogstuig op te ruimen. „Maar dat was te duur werd gezegd", aldus de heer Buijs se. Maar wegen mensenlevens dan tegenwoordig niet meer dan de kosten van een derge- Qe kersttijd nadert. Er wordt weer aan kerst bomen, kerstsfeer en ezelligheid gedacht. Elk aar opnieuw zijn er weer lensen die tegen dit sfeer- alle feest opzien als tegen en berg: de eenzamen. Een an de meest opvallende in- ellingen die wat voor die mzamen willen doen, mag genlijk wel het Leger des eils genoemd worden. We en voor Kerstmis brachten e werkers van dit korps iet hun zwarte offerpotten, ersierd met dennetakken, en beetje kerstsfeer in do raten. Met de opbrengst in" deze collecte worden di- orse evenementen gefinan- ';erd. Zondag 17 december egint in Zeeland, zoals het leger des Heils het zo tref- nd noemt, de tiendaagse .erstveldtocht. In Breskens Scheldezicht), 18 dec. kerst- ering voor bejaarden. Op ezelfde dag in Middelburg, de Schouwburg om zeven ur 's avonds, kerstviering, .aarten voor dit evenement .•-nnen gratis worden afge- aald. De bezoekers zullen vorden onthaald op koffie net koek. Op 20 december n Vlissingen, in hotel Bri- rnnia, kerstfeest voor be- 1 arden en eenzamen. In ïoes op 17 december een ejaarden-kerstfeest in de Craayert in Lewedorp. Op 18 lecember Kerstmis voor be- aarden in De Korenbeurs in Goes. 19 December kerstfeest im half acht voor de Vrou wenbond; 20 december kerst- 'estiviteiten met 200 kleuters en jongelui van de zondags chool. Donderdag half acht hejaardenkerstfeest in het o-pshuis Wissekerke. Op 22 lecember gaat de tiener groep van het Leger des leils kerstfeest vieren in het bejaardenhuis op de Beesten markt in Goes. Om half drie cerstfeest in Maria ter Weel voor gehandicapte bejaarden. Op eerste kerstdag om half elf kerstsamenkomst in het eigen gebouw te Goes, Rave lijn, de Groene Jager. Op tweede kerstdag tien uur kerstfeest Poelwijk in 's- üeer Arendskerke. Om vier uur kerstfeest in Huize ter Valcke voor chronisch be jaarde zieken. In alle plaatsen worden feesten georganiseerd door het Leger des Heils. In de gebouwen van het leger zelf. Er zijn overal nog aparte bij eenkomsten voor jonge kin- d'rer en peuters. Al deze feestelijke bijeen komsten zijn gratis voor ie dereen toegankelijk. 0 Een lid van de mijnopruimingsdienst bezig met het demonteren van een bom. lijk onderzoek?", vraagtde heer Buijsse zich af. Opperwachtmeester J. van Weelden uit Oostburg was niet bekend met het feit dat vroe ger langs de Kruisweg een soort mijnehveld is geweest en dat Minnaert na de oorlog alle toen gevonden mijnen en gra naten in een put heeft gedaan. „Daar is ons niets van gezegd. Het is toch logisch als wij een dergelijk soort melding krij gen onmiddellijk actie onder nomen. Er zijn de laatste tijd wel meer van dergelijke ge richte zoekacties geweest, hoe wel die niets opleverden." De opperwachtmeester nam nog gisteren, contact met de heer Buijsse op, „want daar wil ik toch haring of kuit van hébben." De heer Vah Weelden twijfelde er niet aan dat, als inderdaad aanleiding bestaat een zoekactie langs de Kruisweg te beginne, de bur gemeester van Oostburg, wel ke gemeente voor de kosten van het zoeken opdraait, op dracht voor een dergelijk pro ject zal geven. Ons is geble ken, dat de gemeente op 19 december een brief heeft ge schreven aan de mijnoprui mingsdienst. De gemeente ver zoekt daarin een zoekactie te beginnen. De kosten daarvoor komen voor rekening van Oostburg. Uitslag ballonnenwedstrijd Slechts negen reacties zijn binnengekomen wan vinders van ballonnen, die in Aarden- burg op 27 juni werden opge laten in het kader van die .,Berenn.ings£eesten", Door de windrichting op die daig moe ten de meeste van de onge veer 500 ballons in de Noordzee terecht zijn geko men- De wel gevonden exem plaren bevestigen dit. Yolanda Rammeloo uit -Aardemburg werd winnares. Haar ballon kwam terecht in Ouddorp (ZH). Tweede werd Berny Mei-xy (Bruinisse), derde en vierde Sybille van Belieghem uit Eede en Nathalie van Waes uit Aardenburg (Haamstede) vijfde Chantal de Smet uit Eede (Wissekerke). zesde Karin van de Velde 'uit Aar- denburg (Kamperland), ze vende Jovan Thilleman uit Sint-Kruis (Biggekerke), acht ste Diana Visser uit Draaibrug (IJzendijke). en negende Elly van de Bruggen uit Eede (Sint-Kruis). De eerste vijf geklasseerdsn ontvingen een boekenbom De andere, prijs winnaars kregen een bal. De prijzen werden door het ge meentebestuur beschikbaar ge steld. Auto-ongeval In de Ko ningin Julianastraat te Hoofd plaat ontstond een verkeerson geval, doordat mevr. L. F.-T. een auto uit tegenovergestel de richting niet zag. Mevrouw F. wilde een bezoek brengen aan haar oudiers en moest daartoe linksaf slaan. Zij had echter de auto die vanuit de 'chting Biervliet kwam en bestuurd werd door de heer P S. niet gezien. De heey S. pro beerde, een botsing te vermij den en ontweek de wagen van mevrouw F., waardoor hij ech ter de wagen van de heer G S-, die da-ar geparkeerd stond raakte en schade toebracht Ook aan de auto van mevrouw F. ontstond enige schade. predikbeurten ZATERDAG 23 DECEMBER ZEVENDEDAGS-ADVEN- TISTEN. Goes: Doopsgezinde kerk aan de Westwal van 10 tot 11 uur bijbelstudie en van 11 tot 12 uur bediening des woords. Vic. A. Steens. Middelburg: Doopsgezinde kerk aan de Lange Noord straat van 10 tot 11 uur bijbelstudie en van 11 tot 12 uur bediening des woords. ds. A. Dingjan. Vlissingen: Doopsgezinde kerk aan de Vrijdomweg van 9.15 tot 10.15 uur bediening des woords en van 10.15 tot 11.15 uur bijbelstudie, ds. A. Dingjan. ZONDAG 24 DECEMBER NED. HERV. KERK Aardenburg: 10 uur (Ger. kerk) ds. J. Luteyn en da. H. Valk; 22.30 uur da. H. Valk. Axel: 10.30 uur ds. P.J. Pen- nings; 23 uur ds. J. Ver heul. Biervliet: 10 uur ds. W. Meeu- se. H.A. Breskens: 's morgens geen dienst; 20 uur Kerstnacht dienst het Leger des Heils Vlissingen. Cadzand: 9.30 uur ds. J.W. Schokking; 19 uur ds. J.W. Sehokking en E. v. d. Bij. Groede: 11 uur da. M.P. Sto] ds. D.J. Baars en pastoor H. Fassaert. Hoek: 10 en 23 uur ds. W.J. van Meeuwen. -Hontenisse: 10.30 uur da. H.B. de Neeling H.A. Hoofdplaat: 10 uur dr. C. Ro- zemond. Hulst: 9 uur da. H.B. de Nee ling H.A. Nieuwvliet: 9.30 uur ds. D.J. Baars. Oostburg: 23 uur ds. Paksi en ds. J. v. d. Hoek. Philippine: 10 uur ds. E.J. Rietveld. Retranchement: 11 uur ds. J.W. Schokking. Sas van Gent: 23 uur ds. J.L. v. d. Eijk. Schoondijke: 20 uur ds. P.A.L. Brinkman en de heer JA. Moggré. St. Anna ter Muiden: geen dienst. St. Kruis: geen dienst. Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. Sluiskil: 10 uur ds. J.L. v. d Eijk. Terneuzen: Grote kerk: 10 en 23 uur ds. G.C. Vijzelaar. Goede Herderkerk: 10 uur ds. J.A. Poelman; 23 uur E.J. Rietveld en P. v. d. Veen. Opstandingskerk: 10.30 uur ds. J. Scholten; 21 uur ds. E.J. Rietveld en ds. P. v. d. Veen. IJzendijke: 9.30 uur ds. P.A.L. Brinkman dagschool. Zaamslag: 10 uur ds. A.T. Dei- num; 19.30 uur ds. A. Vos en ds. A. T. Deinum. Zuidzande: 9.30 uur ds. J. v. d. Hoek. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur ds. A. Veefkind. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 10 en 14.30 uur ds. D.J. van Vuuren. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur lees- dienst. T=rneuzen (Vlooswijkstraat) 9.30. 14 en 18 uur lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal) Axel: 10 en 14.30 uur lees- dienst. Terneuzen(Frans Halslaan): 10 en 15 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 9.30 uur bidstond; 10 en 19.30 uur samen komst. EERSTE KERSTDAG HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur da. H. Valk. Axel: 10.30 uur ds. P.J. Pen- nings. Biervliet: 10 uur ds. W. Meeu- se. Breskens: 9.30 uur ds. E. v. d. Bij. Cadzand: 10 uur ds. J.W. Schokking. Groede: 9.30 uur ds. Ph. J. Leenmans. Hoek: 10 uur ds. W.J. van Meeuwen. Hontenisse: 10.30 uur da. H.B. de Neeling. Hoofdplaat: 10 uur dr. C. Ro zemond. Hulst: 9 uur da H.B. de Nee ling. Nieuwvliet: 11 uur ds. E. v. d. Bij en ds. D. J. Baars. Oostburg: 11 uur de heer P.M. van Kranenburg. Retranchement: 10 uur da. C.W, den Herder-Brug man' Sas van Gent: 16 uur ds. J.L. v. d. Eijk. Schoondijke: 10 uur ds. P.A.L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur da. H. Valk. Sluis: 9.30 uur ds C. Balk. Sluiskil: 10 u-ur ds. J.L. v. d. Eijk. Terneuzen: Grote Kerk: 10 uur ds. J. Scholten. Goede Herderkerk: 10 uur ds. J.A. Poelman. Opstandingskerk: 10.30 uur ds. E.J. Riet veld. Waterlandkerkje: 11 uur ds. J. v. d. Hoek. IJzendijke: 9.30 uur ds. D.J. Baars, Rubens. Zaamslag: 10 uur ds. A.T. Dei num. Zuidzande: 10 uur ds. J. v. d. Hoek. De Zeeuwse redactie van De Stem wenst al le lezers prettige kerst dagen. De mensen, die vandaag, morgen, maandag of dinsdag voor redactionele aan gelegenheden contact zoeken met de Zeeuw se Stern-redactie kun nen zich wenden tot de heren A. Koopman, tel. 01180-7764 (voor Mid den-Zeeland) en A. Verlind. tel. 01140-3103 of 01140 - 3751 (voor Zeeuwsch-Vlaande- ren) Alp het jaar zich ten einde spoedt nemen gevoelens van weemoed de overhand in mijn, de laatste jaren toch al zo geprangd gemoed. Uren, dagen, maanden, jaren vlie den als een schaduw heen. Het is maar al te waar. Op sommige momenten, die daarvoor van overheidswege zijn aangegeven door middel van onze tijdrekening, kijk je achterom en dan vraag je je af: Wat is dit jaar nu eigenlijk waard geweest Zal het, na 1 januari 1973, plotsklaps anders worden Zullen onze eigen, goede be doelingen door zoveel anderen worden gedeeld, dat we met recht kunnen zeggen: Volgend jaar zal een nieuw jaar zijn Ik heb daar grote twijfels over. De 3e overweging toespit send op onze eigen provincie, dit dierbare door moeder na tuur al zo verknipte stukje Nederland, moet ik zeggen: wij leven niet langer in een land waar het leven goed is. Zou je, in navolging van Zeeuws-meisje-margarine, een slagzin voor het Zeeland van volgend jaar moeten be denken, dan zou die luiden; „Zeeland: land waar het le ven onzeker is". Een vluchtige kennisne ming van alles wat er in en rond onze provincie gaamdte is, doet je alras constateren, dat aan het hooggeroemde welzijn in onze provincie nu juist datgene ontbreekt dat welzijn tot welbevinden maakt, en dat ene ontbreken de is: zekerheid. Fundamenteel voor welzijn lijkt mij dat je althans onge veer weet wat de dag van morgen brengen zal. Tiendui zenden Zeeuwen weten dat niet. Ik denk hierbij niet aan problemen als die van de werkgelegenheid, de milieu- vervuiling en de toekomst van de landbouw. Dat zajn, welbeschouwd, vage onze kerheden, die je allerminst moet onderschatten, maar die toch pas volle realiteit wor den als ze pal voor je deur stilstaan en aankloppen. Maar er zijn, voor tiendui zenden onzer, veel griezeli ger onzekerheden. Dat huis waarin u woont, en dat u ten koste van veel geld, arbeid en liefde hebt gémaakt tot wat het is geworden, zal dat huis er over pakweg tien jaar nog wel staan? Die vraag is uiterst con creet geworden voor zeer ve le mensen die wonen in een gebied als de Baaihoek-zone (in zijn ruimste betekenis) in de streek rond Ossenisse en in een deel van de Zeeuwsch-Vlaamsë kanaalzo ne. En voorts in de „zak" van Zuid-Bevetand. Voor zeer vele mensen in deze gebieden geldt, dat wat generatie op gerieratie van zelfsprekend was, namelijk dat je oud mag worden in de woning waarin je eerste kind geboren werd, nu opeens ui- teret onzeker is, IJdaar er is nog vëel meer,' diat ons nu het jaar langzaam uitdooft doet zeggen, dat dit een land is, waarin het leven als onze ker moet worden be schouwd. Tholem eens. Zijn zij er daar wel zeker van dat zij elkaar over een jaar'of vijf nog kunnen horen spreken7 Of zal het geluid van hun stem men overdonderd worden door het geraas van straal vliegtuigen, die opstijgen van een eventueel Westbrabants vkegveld? En ga eens in West-Sou burg luisteren. De mensen daar weten niet zeker of zij over een vijftal jaren hun dokter, hun seholen en hun kerk zullen kunnen bereiken, omdat tegen de late zeventi ger jaren hun „eigen" ka- naalbrug weieens naar de sloper gebracht kan zijn. Onzekerheid, ook in Bres kens, wiaar de toekomst van de visserij op het spel staat, hetgeen iin de praktijk bete kent dat heel wat gezinnen zullen moeten verhuizen orn hun broodwinning als van ouds 'is het nog wél als vanouds?) te kunnen voort zetten. Loop eens door Yerseke en vraag de vele mensen die bij de schelpdierencultuur be trokken zijn, hoe zeker hun toekomst is. Klop eens aam bij de boeren op Noord-Be véland en vraag hen dan maar eens of dit uitsterven de, vergrijsde gebied over zo'n jaar of tien, misschien al eerder, nog wel leefbaar zal zijn. U kunt ook in Goes infor maties gaan inwinnen. Daar zult u horen, dat een van de grootste werkgevers, de Ap paraten en Ketelfafariek, waarschijnlijk de wijk naar elders zal nemen, als de Goese sliuis niet wordt ver breed. Dit zijn allemaal vrij „ze kere" onzekerheden. Daarbij voegen wij nog een aantal onzekere onzekerheden-, Om er een paar te noemen: zal Gent op een slecllte dag toch de kans krijgen om dwars door Zeeuwsch-Vlaanderen eeii parallelkanaal van het kanaal Gent - Terneuzen te graven? Zal de onstuimige indus triële groei op de linker- Schelde-oever in Antwerpen de brave, geduldige Wester- schslde niet reddeloos ver vuilen, daarbij geholpen door de smeerpijp bij Waarde en andere vervuiiingsbron- nen? Zal Zeeland zich dis recre- atieland kunnen handhaven, als zwemmen hier om ge zondheidsredenen verboden moet worden? Het zijn vage onzekerheden, maar zij lig gen sluimerend op de achter grond van de reële onzeker heden die ér nu al zijn. Dc mens moet leren leven met onzekerheden, dat is waar. Maar om dat te kun nen, dien je toch tenminste een zekerheid. Een overtui ging of heilig geloof in het achterhoofd te hebben. In de ontwikkelingsdrift van kortgeleden hadden de Zeeuwen zo'n zekerheid. Het was deze: „De industriële expansie zal ons nieuwe be staanszekerheid verschaffen". De komst van grote fabrie ken, met de bijbehorende zeehavens, zal een nieuwe poot onder de economie van dit gewest zetten een poot waarop wij tientallen jaren veilig en zonder te wankelen kunnen blijven staan. Maar ach, nu wordt er al weer driftig aan die ene poot gezaagd en gehakt. Economische groei, zo hoor je steeds meer verklaren (en in steeds minder obscu re kringen), moet onder bepaalde omstandigheden worden afgewezen, omdat zij het tegendeel doet van wat ze belooft. Ze brengt wel geweld, maar geen welzijn. Ze kan een gevaar zijn, zelfs, en bovendien een versterking van het onrecht in de wereld. -_t En zo blijf je dan zitten, oopyol wachtend op een toekomst, die nog onzeker der belooft te worden dan Vraag de bevolking van het heden al is. Proost. Het komende kerstweek einde is er veel tijd om er even tussenuit te trekken, sommigen van u hebben zelfs de hele week tussen kerst en nieuwjaar vrij, van daar dat wij u een lange en enkele korte tips geven voor deze keer. Het prachtige gebied in de domaniale bossen en duinen in de westhoek van Schou wen, noodt vooral in deze tijd van het jaar tot het ma ken van lange wandelingen. Zelfs bij zeer sterke wind is het hier rustig en loopt u overal heerlijk beschut. Dit gebied had in de periode 1918-1922 erg veel te lijden van zandverstuivingen. Om die tegen te gaan besloten de „domeinen" (deze bossen zijn staatsbezit) de duingron- den vast te leggen met helm en dennen, voornamelijk Oostenrijkse en Corsicaanse dennen. Daarnaast is er ook heel wat loofhout, o.a. eik, esdoorn, lijsterbes, berk en vlier, geplant. Bij deze op somming die overigens verre van compleet is. mag zeker niet de oorspronkelijke be groeiing van duinroos, kruip wilg, liguster etc. vergeten worden. Kortom, alleen al de be planting is zeker de moeite waard om erheen te gaan. Doet u dat inderdaad, zorg dan wel dat ze niet bescha digd wordt. Het is een der mooiste bossen in Zeeland en bijna overal vrij te betreden. Zorgt ook u dat dit zo blij ven kan. Wat de bevolking betreft kunnen wij meedelen dat u tijdens uw wandeling zeker interessante bewoners zult kunnen waarnemen. Behalve kouwtjes, kraaien, roodborst jes, winterkoninkjes en veie soorten vinken kunt u wanneer u geluk hebt zelfs een' buizerd of toren- valkje zien, die hier zij het ook in beperkt aantal verblijven. Andere interes sante vogels zijn zeker de koperwiek, die meestal in de directe nabijheid van de duindoorn te vinden is, goud haantjes, kruisbekken en de zwarte mees. Hierbij moet wel aangetekend worden, dat sommige van deze - vogels wegtrekken zodra de vorst komt. Wat de viervoeters be treft, zult u zeker konijnen aantreffen en, indien u erg stil bent, misschien wel een ree. Volgens- gegevens zou den hier ruim 75 reeën moe ten zijn. Maar deze prachtige dieren zijn erg schuw en daarom slechts zelden te zien. Wilt u in dit werkelijk unieke gebied niet op goed geluk lopen, ga dan eerst evens langs het WV-kanitoor in Haamstede of Renesse en koop daar de „zandloper" (f 1,25). In deze handige folder staan op de ene zijde een viertal routes met de bijzon derheden van deze routes be schreven en op de andere zijde een praktische kaart van het gebied. De uitgezette routes variëren in tijdsduur' van een tot drie uur wande len. voor elk wat wils, dus! Wanneer het weer het enigszins toelaat ziet men in de weekends overal strand- wandelaars. Begrijpelijk, want juist in de winter is het strand heerlijk rustig, zonder lawaaierige zonaan- bidders. De zee is dan prach tig diepblauw en de lucht ruikt heerlijk fris. Het maakt nauwelijks ver schil of men langs het strand van Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren of Schouwen loopt, terwijl ook een stevige wandeling langs de zeedijken van Zuid- of Noord-Beveland aan te bevelen is in deze tijd van overdadige kerstdiners en andere extra's. Men kan er overal genieten van de zee, het strand en de lucht. 0 Een beeld van het leuke poppentheater „De Krieke- putte" in Hulst, waar op twee de kerstdag de extra-voorstel ling wordt gegeven. Degenen, die de vrije tijd van de feestdagen anders willen doorbrengen, wijzen wij er nogmaals op dat het Zeeuws Museum te Middel burg op de tweede kerstdag (alleen 's middags) en 27, 28 en 29 december a.s. (gehele dag) gratis toegankelijk i«. Nog steeds is bij maar weinigen bekend dat er in Zeeland een erg leuk pop- penkasttheater is. Het staat in Hulst, Zoutestraat 32 en heet „de Kriekeputte". Op tweede kerstdag wordt er een extra-voorstelling ver zorgd, die begint om 2.30 uur en duurt tot 4.00 uur. Het entree bedraagt f 1,25 voor de kinderen en f 1.75 voor volwassenen. Opgevoerd wordt „de Kerstgave van de rovers". Een herhaling van deze voorstelling vindt op 31 december a.s. Aanvang 2.30 uur. In deze tijd van het jaar zijn er tal van tentoonstellin gen die interressant zijn voor volwassenen, maar vaak ook voor kinderen. De reeks is te lang om op te noemen in deze weekendtip. Wij advise ren u hiervoor de weekeind- agenda in deze krant te raadplegen: u kunt ook op het kantoor van de provinci ale VW (01180-8051) infor meren. Tot slot wensen wij u prettige feestdagen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9