Raad Goes snel door diverse begrotingen Pachman was op tijd in Schelde- stad Goed seizoen van Ganzebad VERLIES VEERDIENSTEN VAN ZESTIEN MILJOEN Judo-finale in kerkgebouw Op Westerschelde WAARSCHIJNLIJK GEEN PROCES BORSELE- HAVENSCHAP Conflict tussen Sasse schoolleiding en wethouder stad streék SAS WIL MEER AANDRANG OP ZELZATE Kerstviering in lts te Hulst Goes Goes GASTDIENST KERSTRIT DE ZEEUWEN Mist belemmert scheepvaart „Scheldegouwen" lioudt wildrit Hontenisse Zalwdeg 23 december 1972 7 markten (Van een onzer verslaggevers) GOES Na er woensdag middag uitvoerig over gespro ken te hebben, had de ge meenteraad van Goes donder dagavond niet zoveel tijd meer nodig voor de begrotingen. De diverse begrotingen werden zonder er al te veel woorden over vuil te maken geaccep- (Van onze ooi-respondent) VLISSINGEN Ludek Pach man, de Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester, is ondanks alle sombere voorspellingen vrijdagavond op tijd in Vlis- singen gearriveerd voor de simultaan-schaakwedstrijd in de Scheldelial. Precies om 8 uur deed hij in enkele minu ten de eerste 45 openingszetten. Hij maakte steeds vier ver- schillende openingszetten, nl. C-4, D-4, E-4 en Pf-3. De heer Pachman maakte ondanks het eerder op de middag opgeno men t.v.-debat met Jan Hein Donner een ontspannen indruk. H(j onthield zich echter van commentaar en beperkte zich tot het vriendelijk toeknikken van zijn schaakcollega's. Het evenement, dat in een tijdsbestek van 14 dagen op voortreffelijke wijze door de schaakclub Vlissingen georga niseerd werd, heeft veel mede werking gekregen van een Vlissingse sponsor, de persoon lijke vriend van de heer Pach man, die naast de vergoedin gen ook de reis- en verblijf kosten van de heer Pachman voor zijn rekening nam. Loco-burgemeester J. Gil- lissen-Verschage heette de heer Pachman welkom en deed de eerste openingszet nl. C-4. De voorzitter van de schaak club Vlissingen begroette de lieer Pachman namens alle aanwezige schakers. De tegen standers van de heer Pachman waren gekozen uit de beste schakers van Vlissingen, nl. 20, een gelijk aantal kwam uit de rest van Zeeland en 5 jeugd spelers van de schaakclub Vlissingen. De drie Zeeuwsch- Vlaamse schakers bleven jam mer genoeg in de mist steken, zodat er maar twee aan het evenement mee konden doen. De party van de beste Zeeuwse schaker Cor Jansen uit Goes, werd op een, groot schaakbord nagespeeld voor de vele be langstellenden. Ook de huidige Zeeuwse kampioen Piet Duve- kot was van de party. De uit slag van deze byzonder sfeer volle simultaan-séance was ty- dens het er perse gaan van deze editie .nog .niet bekend. teerd. Het uit de christelijke groepering (die nu nog 10 in plaats van 8 leden overheeft we hadden woensdag ver geten de wethouders mee te tellen) getreden SGP-raadslid A. Maljaars was op principiële gronden tegen de begroting voor het bedrijf sport-accom- modaties. Hij had ook bezwa ren tegen enkele punten van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. De heer Maljaars wilde voorstemmen, maar toch tegen die punten zijn. Dat ging niet, want hij kon die punten niet noemen. Het SGP-raadslid stemde toen maar voor. Ir. H. Rakers Christelijke Groepering) informeerde nog naar de mogelijkheid iets te doen tegen het rangeren op het NS-emplacement, waar door het verkeer vaak moet 'wachten voor de overweg in de Van Hertenweg, welke weg een belangrijke verbinding tussen het centrum en Goes- zuid is. „Het mag toch niet meer voorkomen, in deze tijd, dat het ene algemene belang (het spoorvervoer) boven het andere (het verkeer in de stad) preyeleert, aldus de heer Rakers. „Is daar nu niets aan te doen.?". „Nee", antwoordde wethouder L.H. de Leeuw, „de spoorwegen staan hier enorm sterk". De wethouder legde verder uit, dat er geen plaats is voor voetgangers- en fiet serstunnel onder de overweg en de oude Rijksweg bij res taurant Ockenburg. Wethouder J. Roose kon nog meedelen, dat het onderwij zend personeel van mavo Van Dusseldorp open blijkt te staan voor de vorming van een scholengemeenschap met het Goese Lyceum. Daarover zul len begin volgend jaar nadere besprekingen worden ge voerd. (ADVERTENTIE) Kerstdienst Op eerëfe kerstdag is er om 10.00 uur in De Vesrte een kerstdienst onder het thema: „Jezus geboren, niet uitvlakken s.v.p" In deze dienst wil men de traditionele manier van kerstfeest vieren, tegenover de werkelijke bete kenis van Jezus' komst zetten. In deze dienst is er tevens een mimespel en wordt er gebruik gemaakt van dia's, bandopna men en grammofoonmuziek. De liederen worden begeleid met o.a. drums en piano. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT —De ge. meenteraad van Sas van Gent gaat er onder meer bij het ministerie van Buitenlandse Zaken op aandringen dat aan de Belgische gemeente Zelzate geen toestemming wordt gege ven om het rioolwater te laten lozen in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De raad van Sas van Gent vindt dat de Belgische regering er nog maals op moet worden gewe zen om het afvalwater van Zelzate via de in de Kanaalzo ne aanwezige afvalwaterlei ding rechtstreeks naar de Westerschelde te transporte ren. Zoals bekend heeft de Belgische regering onlangs aansluiting van Zelzate op de afvalwaterleiding niet toege staan. De gemeenteraad van Sas van. Gent besloot gisteravond het nemen van beslissingen op verzoeken om gemeentelijke garantie voor de bouw van eigen woningen aan het colle ge van burgemeester en wet houders te delegeren op voor- waande dat de aanvragers zo nodig bij de raad in beroep kunnen gaan. Op aandringen van het raadslid G. van Waes beloofd* loco-burgemeester W. Colsen dat de gemeente voortaan gaat trachten om bij het overnemen van wegen van waterschappen voor het onderhoud van die wegen een vergoeding van het waterschap te vragen. HET KATHOLIEK DOCUMENTATIE CENTRUM TE NIJMEGEN zoekt voor zijn archief foto's, afbeeldingen, films, geluidsopnamen die betrekking hebben op het katholieke leven in de jaren 1900-1970 zoals van kerkelijke plechtigheden en evenementen, bede vaarten en processies, priesterwijdingen, kerkconsecraties, missie, jeugdbeweging en sportbeoefening, ook van kerk interieurs en kerkeiyke kunst. Zowel enkele foto's en opnamen als uitgebreide collecties van particulieren, instellingen, persbureaus e.d. zijn welkom. Aanbiedingen of materiaal (liefst met beschrijving) kunt u ongefrankeerd opzenden aan: Katholiek Documentatie Cen trum, Antwoordnummer 213, Nymegen. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de directeur: (080) 55 87 11 toestel 2412. Jsudefe.pjKfomrt- (Van onze correspondent) GOES Ondanks het min er gunstige weer in de af ge- open zomer is het seizoen van liet Ganzebad toch succesvol gt veest. Weliswaar bedroeg het aantal bezoekers dit jaar 173-.600 tegen 202.000 in 1971, ma'fr de andere activiteiten die georganiseerd werden, verliepen zeer succesvol. Dit blijkt uit het verslag dat is opgenomen in Samenspel. het contactblad van het Goese ge meentebestuur. In dit seizoen werden er 6 afzwemfeesten gehouden, waaraan door 1105 personen werd deelgenomen. Het aantal geslaagden voor het A-diploma bedroeg 498, afge wezen 1, voor het B-diploma 395, afgewezen 1, voor het C- diploma 89, afgewezen 2, voor het D-diploma 49, afgewezen 2, voor het E-diploma 35, afge wezen 1, voor het F-diploma 32, afgewezen geen. Deze cij fers worden met trots ge noemd, omdat geen der andere Zeeuwse baden tot nu toe een dergelijk aantal geslaagden heeft afgeleverd. Ook de door de Nederlandse Sportfederatie gehouden trim- test trok veel deelnemers. Uit het totaal aantal van 47146 schoolzwemmers blijkt dat veel scholen veel lessen lichamelijke opvoeding in het zwembad hielden. Aan de schoolzwemdag voor de leer lingen van de Goese basis scholen werd door ruim 900 leerlingen deelgenomen. Ondanks het aantrekken van zoveel mogelijk instructeurs en instructrices bleek het niet mogelijk te zijn om aan alle aanvragen voor het volgen van de zwemlessen te voldoen. Dit laatste zal gemakkelijker wor den als het overdekte zwem bad in gebruik kan worden genomen. De acties om het benodigde bedrag van f 75.000,- van de bevolking bijeen te krijgen brachten tot nu toe plm. f 55000,- op en het ge meentebestuur heeft er dan ook goede hoop op dat het streefbedrag van f 75000,- met inzet van alle krachten zal worden gehaald. 0 Kom je na een middag op de kleuterschool „Klein Duimpje" in Axel thuis met je hoofd vol kerstfeest. Ben je blij met de versierde boom in de huiska mer en wat zie je danHet sparretje in de voortuin dat an ders blauw-groen gekleurd is blijkt vandaag in de mist hele maal wit berijpt te zijn. Een spin zorgde voor de mooiste versiering die je ooit zag. Je vergeet gewoon je feestballon er bij op te blazen. Trimbaan Op 10 januari zal burgemeester mr. F.G.A. Huber de trimbaan in de wijk Goes-Zuid officieel in gebruik stellen. De genodigden zullen om 2 uur bijeenkomen in het schaftlokaal van De Betho aan de Industriestraat. Na een kort welkomstwoord maakt men een korte wandeling naar de nieuwe trimbaan waar de offi ciële openingshandelingen zul len plaatsvinden. Kerstvakantie De Veste Het ontmoetingscentrum De Veste heeft voor de kerstva kantie een aantrekkelijk jeugdprogramma opgesteld. Zaterdagmorgen ((vandaag) kan de jeugd er om tien uur terecht voor een filmvoorstel ling. Kosten 50 cent. In de namiddag kan men er tussen 2 en 3 uur terecht voor het ma ken van kerststukjes. In de week tussen kerstmis en oude jaar zijn geen speciale jeugd- activiteiten op touw gezet. Op 3 januari begint om 2 uur een voorstelling met teken- en lachfilms. Kosten 25 cent. Op 4 januari tussen half 10 en half 12 en op 5 jhnuari tussen 2 en 4 uur wordt er een in stuif gehouden. Dan kan de jeugd zich vermaken met han denarbeid. Leeshoek en speel zaal staan voor de jeugd open. Ook hiervoor zijn de kosten 25 cent. De dag daarop is er 's morgens weer een filmvoor stelling, die om 10 uur begint en waarvoor de kosten 50 cent bedragen, 's Middags is er voor de kinderen tussen 4 en 9 jaar een instuif, welke om half 2 begint. Kerstnacht. De nachtmis op zondag 24 december in de Maria-Magdalenakerk zal niet te middernacht, maar om half elf beginnen. Een liederenpro- gramma door de Zeeuwse Koorschool te verzorgen, be gint al om tien uur. In „De Hoogte" is er ook nog een jongerennachtmis die om kwart over elf begint. Kerstviering GMVO. Dit jaar heeft de Goese Midden stands Vrouwen Organisatie behalve voor haar leden, ook voor de kinderen van die leden een kerstfeest georganiseerd. Dit kinderfeest werd gehouden op maandag jl. in Slot Ostende. Er was een groot aantal kin deren aanwezig. Ze maakten per leeftydsgroep onder leiding van enkele leden van de orga nisatie, leuke kerstwerkstukjes die ze mochten meenemen naar huis. De kerstfeestviering voor de leden vond plaats op woensdag 20 december jl. in de „Prins van Oranje". Hierbij was een groot aantal leden met gasten aanwezig. De presidente, mevr. De Grip-Stokmans, verwelkom de de aanwezigen en bracht, na het serveren van een glas wijn, een toast uit op de orga nisatie. Na nog even gezellig napraten, werd de avond voort gezet met een kofiüemaaltüd. Na 't scharen rondom de sfeer vol gedekte tafels en de kerst boom, werd begonnen met het gezamenlyk zingen van een kerstlied. Tydens kleine pau zes in de maaltyd werd door de secretaresse een kerstgedicht voorgedragen en er was een kerstverhaal, waarvan steeds door één van de bestuursleden een gedeelte werd gelezen. Na het gezamenlijk zingen van nog een kerstlied, werd de maaltyd door de presidente met een paar gevoelige woor den en de beste wensen voor het komende kerstfeest en nieuwjaar, afgesloten. Hierna kon men, indien men dit wilde, nog een poosje ge zellig by'een biyven en even tueel een dansje maken, waar van goed gebruik werd ge maakt. Ook dit gedeelte van de kerstviering van de Goese, TERNEUZEN Per 100 stuks glassla 2 20-33; per stuk knolselderij 32-42; per kg. boe renkool 42; breekpeen 8; knol selderij 22; prei 36-68; tomaten C-42; savooiekool 44-46; sprui ten 25-1,01; uien 34: wittekool 12; witlof A 1.64 A2 1,56 B2 1,46-1,71 afwükend 85-1.11. Elke zondag wordt in een van de Middelburgse kerken een gastdienst gehouden op verzoek van de Raad van Ker ken te Middelburg. Deze dien sten zijn mede bedoeld voor alle belangstellenden, ongeacht hun kerkelijke gezindte. De eerstvolgende gastdienst wordt gehouden op 24 december 1972 in de Oostkerk, aanvang negen uur. Voorganger is ds. De Boer. Uit de door de PSD ver strekte gegevens blijkt, dat de Provinciale Stoomboot diensten in het jaar 1971 een verlies van meer dan 16 mil joen gulden hebben kunnen noteren. Dit verlies wordt geheel door rijksuitkeringen gedekt. De balans als zodanig sluit op een bedrag van ruim 64 mil joen gulden. De rekening van kapitaalinkomsten en - uitga ven beloopt meer dan tien miljoen gulden. De jaarrekening over 1971 laat zien dat de brandstofkos ten voor de veerboten, lager zijn uitgevallen dan aanvanke lijk was geraamd, maar dat de personeelskosten daarentegen zijn toegenomen. De vervoers- opbrengsten komen vooma- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland krijgen in hun januari-vergadering de balans van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland ter goed keuring voorgelegd. Het gaat om de stukken over '71. melijk voor rekening van het autoverkeer, dat bijna vijf miljoen gulden per jaar aan veergeld betaalt. De passagiers zijn te zamen goed voor een inkomen van ruim twee mil joen. De dienst Hoedekenskerke- Terneuzen, die na het boek jaar 1971 ter ziele is gegaan, drukt tot een bedrag van ruim 1.1 miljoen op de begroting. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Tengevolge van de mist heeft de scheep vaart op de Westerschelde van af vanmorgen tot vanmiddag 3 uur nagenoeg geheel stilge legen. Vanmiddag om 12 uur werd er een zicht gemeten ter hoogte van Hansweert van 25 meter en in Terneuzen van 15 meter. De veerdienst Perkpolder- Kruindnigen is de gehele dag gestaakt geweest tot 4 uur. De diens Vlisaingen-Breskens heeft zeer onregelmatig geva ren. Ook de binnenvaart lag tengevolge van de mist stil. Op het veer Anna Jacoba- polder Züpe is de gehele dag gevaren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Mid delburg zijn dezer dagen de finales van de judokampioen schappen 1972 van de stichting EURO SPORT gehouden. Voor het eerst werd deze keer ge bruik gemaakt van een kerk en wel van het nieuwe kerk centrum de Hoeksteen in Dau- wendaele. Er werd gestreden in drie gewichtsklassen voor de meisjes en zeven voor de jon gens. De uitslagen waren als volgt: 1. Riita-Fay Sumapouw (afd. Magistraatwijk), 2. In- grid May (afd. Breeweg), 3. Juna Sumampouw (afd. Magi straatwijk). 1. Yvonne Nijs (afd. Goes- Zuid), 2. Loes Moerings (afd. Magistraatwijk), 3. Marijke Boomstra (afd. Dauwendae- le), 1. Gusta James (afd. Bree. weg2. Karine Kames (afd. Breeweg), 3. Lenie Boone (afd. Breeweg). 1. Edward Thijsen (Magi straatwijk), 2. Frits Wouts (Dauwendaele), 3. Ad de Jon ge (Magistraatwijk). 1. Patrick Konijnenburg (Magistraatwijk), 2. Ronny Moerings (Magistraatwijk), 3. Werner de Hamer (Dauwen daele). 1. Peter Tilroe (Goes-Zuid), 2. Gertjan Bommeljé (Goes- Zuid), 3. Jan Willem de Rijk (Breeweg). 1. Gorge Berh (Magistraat wijk), 2. Ronny Anthonisse (Goes-Zuid), 3. Kees Besuyen Breeweg). 1. Arthur Molendijk (Magi straatwijk). 2. Anton Wester- weele (Magistraatwijk), 3. Marcel van Peenen (Dauwen daele). 1. Nico Oreel (Breeweg), 2. William Poppe (Breeweg), 3. Kjeld v.d. Lijke (Dauwendae le) 1. Jasper Jobse (Breeweg), 2. Carel Behr (Magistraat wijk), 3. Jot Kouwer (Magi straatwijk). Kampioen alle categorieën: John de Lange (Breeweg). (Van een onzer verslaggevers! SAS VAN GENT De leer lingen van de -Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent hebben een dezer dagen een brief voor hun ouders meege kregen, waarin staat dat ouder comité en personeel van deze school niet zullen meewerken aan de opening van het ver bouwde schoolgebouw om dat naar hun mening het onmoge lijk is om met wethouder W. Garskamp samen te werken op een manier, die aldus de brief „het onderwijs en de school" verdient. Desgevraagd verklaarde wet houder Garskamp gisteravond zich niet van een conflict tus sen hem en het personeel en oudercomité van de school be wust te zijn. „Ik zie geen en kele aanleiding tot een con flict". zei hij. Vandaar dat het gemeentebestuur nu aan het oudercomité en het onderwy- zend personeel heeft gevraagd hun grieven tegen het gemeen tebestuur nader te verklaren. (Van onze correspondent! HULST „Het praten is in, het doen is uit. Nooit is er zoveel gepraat als in onze tijd. Nooit kwam er zo'n lawine van lege, holle en zinloze woorden over de hoofden van mensen. Iedereen wil praten. Iedereen wil inspraak, maar weinigen hebben iets te zeg gen, omdat weinigen de stilte en de inspanning van het den ken kunnen verdragen". Met deze inleiidlinig begon gisteren in de lts dm. Hulst een bijzondere kerstviering, die vooraf werd gegaan door een toespraak vam pater De Ko ning. Nadat directeur Maasak ker de riuim 350 leerlingen en 15 personeelsleden had ver welkomd begon men met het lied „Wij komen te zamen". De gehele viering stond in het teken vam de jeugd. Het was een begrijpelijk thema, dat de jeugd goed aansprak. Het mu zikale gedeelte werd verzorgd door een orkest, gevormd uit leerlingen en onder leiding van de heer Laimpo, die niet alleen een goed leraar metaal- bewerken is, maar ook als di rigent van het orkest een goe de indruk maakte. Na de dienst sprak directeur Miaas- akker nog een dankwoord aam het adres vam de medewerkers en wenste iedereen een prettig kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar. 0 De succesvolle judoclub. DEN HAAG MIDDEL BURG Er zal waarschijnlijk geen „proces gemeente Bpr sele Versus Havenschap Vlis singen" voor de Raad van Staten worden gevoerd. Volgens welingelichte krin gen lm Den Haag zal het verzoek van b. en w. van Borsele, om een uitspraak van het hoogste rechtscollege te krijgen over een extra hef fing op de grondprijzen in het Sloegebied, niet ontvan kelijk worden verklaard. De reden daarvan is, zo vernamen wij, dat hier feitelijk geen sprake is van een geschil in de zin der wet. Zoals gemeld wenst het ge meentebestuur van Borsele een heffing van twee gulden te leggen op elke vierkante meter grond die (voor indu strie en seimi-industriële be drijven) in plannen van de gemeente Borsele wordt uitgegeven. Een aanzienlijk deel van het Sloegebied dat onder beheer vam het Havenschap Vlissin gen valt, behoort tot het ge meentelijk domein van Borse le, en is met gemeentelijke bestemmingsplannen, .belegd'. De gemeente Borsele beroept zich nu op het feit', dat in normale bestemmingsplannen wel een heffing van twee gul den per vierkante meter mag worden geheven, die dan wordt gebruikt voor het fi nancieren van zogenaamde bovenwykse voorzieningen, Borsele heeft voor dit denk beeld in het Havenschap Vüssingen, waarvan het zelf ook deel uitmaakt, geen steun kunnen krijgem, om welke reden de gemeente in beroep by de Kroon is gegaan. (Van onze correspondent). VLISSINGEN M.A.C. De Zeeuwen houdt de traditionele kerstrit op 26 december. Inschrijven kan vanaf 13 uur geschieden in de sporthal alwaar omstreeks 13.30 uur de eerste deelnemer van start gaat. (Van onze correspondent). MIDDELBURG Zaterdag 23 december houdt de motor en automobielclub Scheldegou wen de traditionele kerst-wild- rit. De uitzetters hebben een be trekkelijk eenvoudig parkoers uitgezet. De start is om 14 uur aan het het parkeerterrein van de Nadorstweg. Inschrijving kan vanaf 13.30 uur in de kantine van het Nadorstter rein. (Van een onzer verslaggevers) Kerstboomverbranding Eigenaars van kerstbomen kun nen die voor wat de gemeente Hontenisse betreft op vrijdag 5 januari kwüt. Om 19.00 uur worden dan grote kerstboom verbrandingen gehouden aan de Populierenstraat, bij de Kas- tanjestraat en de Lindenstraat in Vogelwaarde en in Klooster- zande op het speelterrein bij het zwembad. Een en ander gebeurt met medewerking van de plaatseiyke brandweer.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7