De Britse Kanaal-eilanden Informatie Jersey en Guernsey "Zuidzee" voor de Franse kust Spelevaren Thuis op een Deense boerderij Informatie vakantieftl Denemarken in een notedop HEEFT U ALLES t Door Gerard Kessels Collage Bier Ruimte Eten Jutland r— Door Peter Laken Melken Stoomschip Lego Kiezel De Kanaaleilanden? Een paar kille steenklompen tussen Engeland en Frank rijk waar een regiment wereldvreemde vissers da gelijks de netten uitwerpt. Dat' is zo het idee dat de gemiddelde Europeaan van de Kanaaleilanden heeft. Want zeg nou, hoeveel mensen weten dat Jersey behalve een tricotbreisel ook een eiland is met kilo meterslange zandstranden en goed gedijende palm bomen? Nederlanders we ten Jersey nauwelijks te vinden. Nog geen 2000 va derlanders vertoefden in 1971 in dit mini-paradijs. Anders is het met de En gelsen. De Britten praten trots over „ons Zuidzee- eiland". Niet ten onrechte. Jersey en Guernsey koes teren zich, dankzij de war me golfstroom, ook 's win ters in een aangenaam temperatuurtje. De eiland jes bieden vakantiegenoe gens die duizenden in Ita lië en Spanje vergeefs zoe ken. En één ding is er voor lopig nog erg kostbaar: rust. Legio is het aantal rustige baaien op de Kanaaleilanden Jersey en Guernsey. Dit jaar is de Britse luchtvaartmaatschappij BEA gestart met een wekelijkse rechtstreekse vlucht: Amsterdam-Jersey, 's Zondags heen en de daaropvolgende zondag terug. Enkele touroperators (o.a. Airtour en Rapstin bie den vliegreizen aan naar de Kanaleilanden. Een vlieg reis van 8 dagen met vol pension staat geprijsd vanaf 399.- bij Airtour en 7 dagen Guernsey met Raptim op basis logies/ ontbijt kost 445.-. De toerist die met de auto gaat, doet er goed aan naar St. Malo in Frankrijk te koersen. Vandaar kan hij zijn auto naar de eilanden verschepen. Beter is het echter om de wagen in Frankrijk te laten staan en op de eilanden een wagen te huren. De prijzen zijn redelijk. Caravans worden op Jersey en Guernsey niet toegelaten. Ook de kampeermogelijkheden zijn op beide eilanden vrij beperkt. Jersey en Guernsey hebben eerste klas hotels. De accommodatie voor de minder welgestelde toerist is echter dringend aan uitbreiding toe. Alle delen van de eilanden zijn steeds bereikbaar per bus. Naar kleinere eilanden als Alderney en Sark zijn bootdien sten. Tussen Jersey en Guernsey is een intensief luchtver keer met kleine toestellen. Prijzen van levensmiddelen zijn op de eilanden hetzelfde of iets hoger dan in Engeland. Drank, parfumerieën, horlo ges zijn 20 30% goedkoper dan in Engeland en op het continent. De voertaal op de eilanden is Engels. In restaurants spreekt bijna iedereen ook Frans. De eilanden hebben weinig culi naire specialiteiten. Zeekreeft (lobster) weten de Jerseymen echter heerlijk te bereiden. Maandag. Een wandeling door St. Hélier, de hoofdstad van Jersey. Alle straatnamen zijn aangegeven in h,it Frans en Engels. De stad wordt bewoond door mgeveer de helft van de 50.000 Jersey-men. Lijst van noodzakelijke artikeleadie men voor het kamperen niet mag vergeten We stappen het museum van het eiland binnen. In de hoek van de grote ruimte, achter een glazen wand, prijken enkele opgezette exemplaren van uit gestorven diersoorten. Voorop staan de haas en de vos, dieren waarop in Nederland nog volop gejaagd wordt Het museumpje zit volge stouwd met alles wat Jersey te bieden heeft of ooit te bieden heeft gehad. Beroemdste vrouw uit de woelige historie van het eiland: Lilly Langtry. Ze was de dochter van een heerser over Jersey in de vorige eeuw. Lilly verdiende haar brood met zin gen en acteren, zeer wufte be roepen in die tijd. Ze trad veel op in Amerika. Volgens de overlevering waren de Texa- nen zo kapot van de beeld- schone Lilly dat ze een stad naar haar noemden (Langtry). De tocht door het museum leert ook dat struise Denize Suzette le Pennec op 25 september van het jaar des heren 1969 zomaar rond het eiland is gezwommen. Kordate Denize deed daar 13 uur en 55 minuten over. B.T.W. en betalen maar zeer weinig belasting. Net als Guernsey heeft Jersey zelfbe stuur. De baljuw, bij ons al eeuwenlang van het toneel verdwenen, zwaait hier nog de scepter. De eilanden hebben be halve eigen munten en postze gels, ook nog een hele rits an tieke, feodale, wetten. Engeland „doet" voor zijn Kanaaleilanden alleen defensie en buitenlandse zaken. De plaatselijke jongelui kennen de dienstplicht alleen van horen zeggen. In het geheel uit reus achtige Lego-stukken opgebouwde stadje is het zelfs mogelijk met een van Lego gemaakt bootje te varen, een spannende attractie voor de kinderen. Een „bruine" kroeg in het centrum. Autochtonen conver seren druk met elkaar in een taaltje dat doorspekt is met Franse termen, maar toch dui delijk Engels is. Jongeren zijn er haast niet bij. De beperkte werkgelegenheid drijft de jeugd naar het moederland Engeland. Uit vijf pompen stroomt het bier. Een oud heertje, in veel te groot kostuum, zit op een be morste bank voorzichtig aan zijn „ale" te nippen. Moeder's boodschappentas stevig tegen zich aangedrukt, de stiekemerd. Door de nauwe winkelstraat jes schuifelt één grote stroom toeristen, meest Engelsen. De Britten besteden met graagte hun afkalvende ponden op Jer sey. Naar Engelse begrippen zijn drank, horloges, parfume rieën etc. hier zeer goedkoop. De Jerseymen kennen geen Denemarken, dat bestaat uit het schiereiland Jut land. honderd bewoonde en vierhonderd onbe woonde eilanden, heeft 'n rijk gevarieerd landschap. „Éen lieflijk land", zoals het Deense volkslied zegt van bossen, heuvels, hei. riviertjes en meren, met 7500 km kustlijn In oppervlakte (43.000 km2) is Denemarken een derde groter dan Neder land. maar het telt slechts vijf miljoen inwoners. Anderhalf miljoen Denen wonen in en rond Kopen hagen. Met uitzondering van Lolland en Falster is het land golvend. Jutland wordt door een heuvel rug verdeeld in twee landschappenachter de duinen aan de Noordzee kust veen-, zand- en grindgronden en in het oosten keileemgrono met vruchtbare akkers en weiden. In de maanden meJ tot en met augustus heeft Denemarken gemid deld 265 zonuren per maand. Dinsdag. We maken een tocht over het eiland. Bij tijd en wijle valt er een bui. De smalle we gen worden omzoomd door heg gen en nog eens heggen. Vaak zijn de toppen van de begroei ing, als een soort triomfboog, boven de weg in elkaar ver strengeld. Van de grijze hemel zie je niets meer. In het stru weel fluiten en kwinkeleren tal loze vogels. Jersey's landschap is een col lage van groene tinten. Telkens duikt vanachter een heuvel de alom aanwezige zee weer op. Nu eens brokkelige rotskusten, dan weer zandrijke baaien. Mooiste zandstrand: St. Ouen's Bay aan de westkust. Een kilo meterslang blank strand. Vanuit zee tollen kleine figuurtjes naar de kustlijn: surfers. De stromingen zijn er vrij gevaarlijk en tussen St. Ouen's Bay en New-York is rfiets an ders dan zee, wind en lucht In 1971 visten de Australische strandwachten 80 mensen uit de verraderlijke wateren. een bordje langs de weg dat we bedacht moeten zijn op rondsuizende golfballen. Golf en modelvliegtuigbouw zijn de populairste sporten, op Jersey en Guernsey. De eilanden be kampen elkaar daarin op leven en dood. We bezoeken de dierentuin. Jersey's artis legt er zich op toe dieren in leven te houden die met uitsterven bedreigd worden. De dierentuin is bijna even beroemd als het befaamde Jersey-rund; een dier dat zich van zijn Europese soortgenoten onderscheidt door zijn knokige uitstekende, beenderen. Woensdag. Met een mini- vliegtuigje reizen we in een kwartiertje naar Guernsey, het andere kanaaleiland. Guernsey is toch weer anders, mooier eigenlijk. Slechts hier en daar wordt het landschap ontsierd door de kassen van de tomaten- en bloemenkwekers. Maar ja wat wil je, de Guernsey-men willen ook brood op de plank. Paspoort en andere off. papieren. Geld of kredietbrief. Huissleutel. Closetpapier. Potlood en pen. Pomp voor l\et lucht, bed. Landkaarten. Reiswekker. Zeep en tandenborstel Zaklantaarn. ■Z Lucifers. Blikopener. Zonnebrillen. Naaigereedschap. E.H.B.O. materiaal. Hamer etc. Water, zakken, Insecten, bestrijdingsmiddel. Veiligheidsspelden Fototoestel en films. Herhaalde malen waarschuwt De landelijke sfeer die op Jersey langzaam aan het ver dwijnen is, bestaat op Guernsey nog helemaal. Het is bovendien een zeldzame ervaring om hartje zomer schitterende zand stranden te zien waarop volop ruimte is voor alle zonminnen- den. De zee is op verscheidene plaatsen fabelachtig blauw. Net als Jersey is Guernsey doodvoorzichtig met het toela ten van vreemdelingen. Hon derden vermoeide Britse miljo nairs staan te trappelen van on geduld om hun levensavond op de Kanaaleilanden te slijten. De Nederlander Pieter Noordam weet hoe moeilijk het is. De rozenkweker heeft, er tien jaar over gedaan voor hij toestem ming kreeg om te bouwen. Recht om te stemmen zal hij nooit krijgen. Dat is uitslui tend voorbehouden aan de ge boren en getogen Guernsey- men. De rozenkweker maalt er diet om. „Een hoop mensen zou- Regenkapje. Badpak! ken. Goed zakmes. Briefpapier.Adres. sen waarheen men een briefkaart wil zenden. Pannespons, Zonne. brandcréme. Asbakje, Reserve zakdoeken. Reparatiemateriaal voor de luchtbedden. den hier wel willen wonen. Niet in de laatste plaats van wege de belastingen. Op Guern sey leeft men veel gemakkelij ker dan in Nederland". Uiteraard is het voor de Guernsey-men ook niet alle maal rozegeur en manenschijn in dit ondermaanse bestaan. Sociale voorzieningen zijn er nauwelijks. Voorbeeld: een werkgever hoeft zijn zieke ar beider na zes weken geen cent meer uit te betalen. De toerist zal dat laatste niet veel interesseren. Het zit er dik in dat hij zijn beste vakantie sinds jaren beleeft. En dat vlak bij huis. eigenlijk. Op de Zuid- zee-eilanden tussen Engeland en Frankrijk. In Denemaiken is de boerderiivakantie al jarenlang een door de VW gepropageerde vakantiemogelijk heid. Deze organi«a tie ziet erop toe, dat de geboden accommo datie aan bepaal 1-* voorwaarden voldoet en stelt ook de prijs vast, die de gastei moeten betalen. Van verschillende kennissen hadden we gehoord, dat de va kantie In Denemarken hen zo goed bevallen was. Een land met vriendelijke en gastvrije mensen en een rijke natuur. Veel bossen en veel water. van Denemarken viel de keuze op het midden van het schier eiland Jutland, een gebied rijk aan bossen en meren. Maar toch ook weer niet te ver van de Noordzee of van het badplaats je Ebeltoft ,aan het Kattegat De keuze van Silkeborg bleek ook op de dagen met wat m.nder zonnig weer gunstig te zijn, om dat dit stadje ook weer niet al te ver ligt van de oude konings stad Viborg en de havenplaats Aarhuus, een stad welke be roemd is om zijn Gamble By. een nagebouwd oud Deens stad je, waarin men gratis kan wan delen en dat fraai is gelegen temidden van een groot park. Aan de hand van een kaart De aangeboren Deense vrien delijkheid en behulpzaamheid maakt dat men zich snel op de boerderij thuisvoelt, ook al moet men die eerste dagen toch wel wenner aan de geheel an dere levensgewoonten van de Denen. Vooral de maaltijden zullen van de Nederlander wel enige aanpassing vragen. Bil de warme maaltijden krijgt men nauwelijks groente en de brood- maaltijden wijken in zoverre af, dat de Deen van elke boter ham een smörrebröd maakt. Het duurde niet lang of onze zoons waren vertrouwd met de koeien, kalveren en varkens. Na enkele dagen dreven zij de koeien uit de wei naar de stal of zij geboren boerenzoons wa ren. Ook het voeren van de die ren en het machinaal melken had toen geen geheimen meer voor ze. Maar de grootste bele venis was het zelf met de hand melken. Het eerste iele straaltje melk werd met vreugdekreten begroet. Toch bleef het helpen op de boerderij op enkele ochtenden na. wanneer zij met de boer op de tractor meemochten naar 5» "akkers, beperkt tot de vroege ochtend en de namiddag. Voor de rest werd er als in elke an dere vakantie op uit getrokken. Met het warme weer naar het strand of het meer en met min der zon naar de bossen of naar een van de toeristische attrac ties in de wijde omgeving. De meren alleen bieden al voldoende recreatiemogelijkhe den. In Silkeborg kun je boot jes huren voor het maken van tochtjes op het meer, waarop het ook goed vissen is. Maar voor wie gevaren wil worden zijn er de rondvaarten naar het Himmelbjerget. Vooral de tocht met het meer dan honderd jaar oude stoomschip de Hj ellen is door zijn schoepraderen voor de jeugd een belevenis op zich. mooie zandstranden te vinden. In de bossen rond de meren van Silkeborg kan men niet alleen uren wandelen zonder ooit het bordje „Adgang Forbudt" tegen te komen, maar ook genieten van de fraaie vergezichten door het hoogteverschil van de oever. Het Noordzeestrand bij Ring- köping valt door de vele kie zels tegen, maar de vrij toe gankelijke duinen vergoeden dan wel weer veel. Trouwens in Denemarken zij/» voldoende Een bijzondere bezienswaar digheid is Legoland. Lego, het ook in ons land bekende spele- goed, is een vinding van een Deense timmerman. Van dat Lego heeft men in Billund een stadje gebouwd in de geest van Madurodam. Het is uniek, om dat in het stadje ook tal van attracties zijn opgenomen. Ter wijl de Deense vaders en moe ders op het terras rustig hun smörrebröd verorberen met een goed glas Carlsberg of Tuborg, gaat de jeugd varen met boot jes, vliegen met de helikopters of rijden met het treintje, alles gemaakt van maxi-lego. Vervelen hoeft men zich dus niet op zo'n boerderijvakantie, een beetje aanpassen wel. In elk geval doen wit het in 1973 weer. Denemarken kan men vanuit Nederland snel be reiken via de Autobahn Bremen-Hamburg-Flens- burg, maar ook met de veerpont bij Putgarden. Het Deense wegennet is uitstekend. In de zomermaanden geldt een maximum-snelheid van, 80 km. en op de snelwegen van 100 km. Hotels: Een éénpersoons kamer zonder bad kost minimaal 50 Kr. en met bad of douche 80 Kr. Een tweepersoons ka mer zonder 90 Kr. en met 150 Kr. Missionshoteller en Kro's zijn meestal goedkoper. Langs de kust zijn goede kampeerterreinen. Met toestem ming van de eigenaar is vrij kamperen toegestaan. Men kan ook zijn vakantie doorbrengen in Herregaard Pensioner, die meestal zijn gevestigd in oude landhuizen of boerderijen. Bij streek VWs kan men zomerhuizen of bungalows huren. Prijzen van ca. 400 tot 1000 Kr. Hiervoor kan men ook terecht bij het Centralkontor for Sommerhus Udlejning, Falkonneralle te Kopenhagen. Boerderijvakanties kan men via de VWs reserveren. Prijzen: voor volwassenen ca. 300 Kr. en voor kinderen ca. 230 Kr. per week. Ook halfpension is mogelijk. Men mag invoeren: Levensmiddelen voor enkele dagen, 200 sigaretten of 250 gr. tabaksartikelen, 1 liter wijn, 2 liter bier en liter sterke drank. De prijzen van bier, alcohol en sigaretten zijn zeer hoog. Een pakje sigaretten kost al gauw 8 Kr., een flesje van 30 cl. bier in de supermarkt 2 Kr. De levensstandaard ligt ongeveer 25 procent hoger dan in ons land. De Deense Kroon is ca. 47 cent. Informatie: Deens Verkeersbureau, Keizersgracht 528 te Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 41