Gesprek over zeehavennota VELE ZEEUWEN VIEREN KERST IN RESTAURANTS Hulster Gemengd Koor KABO NIET BLIJ MET OPTREDEN ZIEKENHUIS DIRECTIE INDUSTRIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHADELIJK VOOR SLOEGEBIED Fors tekort op begroting van stichting Zeeland Staatssecretaris Van der Stee: niet adverteren met pachtgronden stad streek ZMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊ TOEKOMST BELASTING Matige vorst NADEEL PRETTIG GELIJK MENING (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen zal een buitengewone vergadering wijden aan de vraag of de aanleg van zeehavenindustrieterreinen in Zeeuwsch-Vlaanderen, schadelijk kan zijn voor de uitgifte- politiek die het Havenschap Vlissingen met de tot dit lichaam behorende zeehavenindustriegronden in het Sloe, beoogt. verontwaardigd getoond over de invoering van die onder- houdsbelasting. Voorzitter Ka- land zei daarvan: „Ze wisten op het moment dat zij beslo ten zich in het Sloe te vesti gen, dat de kosten die het havenschap maakt voor bag- gerwerken en dergelijke in de haven, zouden worden doorbe rekend!" Drs. F. W. Dirker (rijksver tegenwoordiger) vond de be zwaren van het bedrijfsleven nogal overtrokken. „Het gaat om 20 cent per vierkante me ter grond", betoogde hij. „De bezwaren van het bedrijfsle ven komen mij nogal opgepept, voor" De vergadering zal op 19 januari plaatsvinden, en wel.... in Terneuzen, waar die zelfde dag ook de raad van beheer van het Havenschap Terneuzen zich zal beraden over de zeehavenproblematiek. Voor beide vergaderingen Is het uitgangspunt de onlangs, en nu reeds fel omstreden no ta .Ossenisse-Baalhoek". Het Havenschap Terneuzen zal zich voornamelijk bezighouden met de vraag of een eventueel Baalhoek-zeehavengebied on der beheer van het Haven schap Terneuzen moet komen, terwijl ook de plaatsbepaling uiteraard onderwerp van ge sprek zal zijn. Voor het Havenschap Vlis singen speelt de meer funda mentele vraag; is zeehavenin dustrieontwikkeling, onver schillig waar die ook in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt voor genomen, niet nadelig voor de toekomst van het Sloegebied? Hier immers lig gen nog honderden hectaren industrieterrein voor uitgifte gereed. Gisteren, toen de raden van bestuur van de beide haven schappen achtereenvolgens in het Vlissingse stadhuis verga derden, vertelde de voorzitter van deze beide colleges, gede puteerde A. Kaland, al dat zich de laatste maanden geen enkele belangstellende voor vestiging in het Sloegebied meer heeft vertoond. „Vroeger waren wij altijd wel met een paar mogelijke gegadigden in onderhandeling", zei de heer Kaland. „Maar in 1972, met name in de laatste maanden, is de belangstelling bij eventuele vestigingskandidaten nihil" De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen besloot gisteren om met terugwer kende kracht tot een januari van dit jaar een onder- houdsbelasting in rekening te brengen aan de bedrijven die zich in het Sloe hebben geves tigd, maar uiteraard ook aan degenen die wellicht nog zul len komen. De adviescommis sie van het havenschap uit het bedrijfsleven, heeft zich hevig Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: lichte, hier en daar ook matige vorst met plaatselijk mist. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: 3 of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 1 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: 2 of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 pro cent. hoogwater Morgen, zondag 24 dec. Bergen op Zoom 6.24 ei 18.49 Hansweert 5.37 en 18.05 Terneuzen 4.55 en 17.25 Vlissingen 4.29 en 16.53 Wemeldinge 6.14 en 18.39. Eerste kerstdag 25 dec. Bergen op Zoom 7.08 ei 19.32 Hansweert 6.17 en 18.43 Terneuzen 5.39 en 18.06 Vlissingen 5.13 en 17.35 Wemeldinge 6.58 en 19.22 Tweede kerstdag 26 dec. Bergen op Zoom 7.52 en 20.18 Hansweert 7.00 en 19.29 Terneuzen 6.26 en 18.55 Vlissingen 6.00 en 18.25 Wemeldinge 7.42 en 20.08. Woensdag 27 december Bergen op Zoom 8.35 e 21.04 Hansweert 7.48 en 20.19 Terneuzen 7.16 en 19.48 Vlissingen 6.51 en 19.18 Wemeldinge 8.25 en 20.54. Drs. P. A. Wolters (advise rend lid en burgemeester van Middelburg) hief de waar schuwende vinger op. „Onze concurrentiepositie ten opzich te van de andere binnenlandse en buitenlandse havengebie den is toch al niet sterk", zei hij. „Nu voegen we er nog een extra nadeel aan toe", (de overige zeehavengebieden in Nederland kennen het begrip „onderhoudsbelasting" niet redactie). Een andere rekening die de actievelingen in het Sloe ge presenteerd krijgen, is een verhoging van de havengelden met 20 procent. Daarvan zijn vooral de verladers de dupe. Het lossen van een container schip van 20.000 ton gaat een rederij globaal, voortaan zes duizend gulden kosten, in plaats van vijfduizend gulden. Het havenschap is zowel met de onderhoudsbelasting als met de verhoging van de ha vengelden gekomen om de be groting sluitend te kunnen krijgen De burgemeester van Borse- le (die overigens zelf een fer vent strijder is voor extra hef fing van twee gulden per vier kante meter grond, zulks ten behoeve van de gemeentekas van Borsele) zag het allemaal niet zo somber met de concur rentiepositie. „Ik hoorde van een bedrijf dat momenteel in het Sloe aan het bouwen is (Total) dat het voor buiten landse ondernemers juist zo prettig is, dat zij in Nederland altijd weten waar zij aan toe zijn De Vlissingse wethouder' Fi- lius was even beducht dat de lastenverhoging die in de Sloehaven geldt, nadelig zou werken op het proces dat voorzichtig gaande is en waar bij landbouwtransporten, die nu de haven van Hansweert aandoen, naar Vlissingen-Oost worden verplaatst. 0 Aardewerk uit de 15de en 16de eeuw, opgegraven in het voor malig kasteel van West-Souburg. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Uit de ruïnes van het in 1971 her ontdekte kasteel Aldegonde zijn bij de verrichte onder zoeken een aantal interes sante vondsten boven water gekomen. Het kasteel, dat zo ongeveer in de dertiende eeuw werd gebouwd, werd in 1572 weer verwoest door een aantal Wa tergeuzen op het 80-jarige oor logspad. Zo'n 400 jaar later kwam het kasteel dus weer op de proppen. Slot Aldegonde was rijk aan grachten, priva ten en afvalputten en daar kwam veel, zo niet alle vond sten die gedaan werden, van daan. Uit die putten en grachten kwamen vele duizenden scher ven aardewerk te voorschijn, en bijna al die stukjes konden met eindeloos geduld weer aan elkaar worden gepast. Op die manier ontstond er een fraaie collectie kannen, kruiken, va zen en borden, allemaal ge bruiksgoederen. Er waren ech ter ook andere goederen. Ook haalde men voorwerpen op die herinnerden aan de weelde waarin de Bourgondische vor sten in die tijd leefden. In de grachten werd een aantal fragmenten van kachel ovens gevonden, voorlopers van de centrale verwarming. Deze kachel was een stille ge tuige van de rijkdom van de vroegere heersers, want alleen die konden het zich veroorlo ven zo'n kachel aan te schaf fen, de kachels werden ver sierd met gebakken en gegla zuurde tegels, waarin vaak heel fraaie motieven verwerkt waren. Door deze motieven zijn de onderzoekers er in ge slaagd, te bepalen uit welk jaar de kachel afkomstig is. Dat bleek het jaar 1469 te zijn, omdat in dat jaar Anna van Bourgondië in het huwe lijk trad met Adolf van Cleef. De beide wapens van de fami- 0 Albarello van Spaanse majolica, daterend uit het tweede kwart van de 15de eeuw. lies zijn in de tegels verwerkt, zodat mag worden aangeno men dat de kachel behoorde tot de uitzet van bruid en bruide gom. Er kwam ook een kostbare tinnen kan uit ongeveer 1450 hoord aan Anna's eerste hoordx aan Anna's eerste echtgenoot, de heer van Bors- sele, en Brigdamme. De kan werd samen met speelgoed, aardewerk en sieraden gevon den. Ook ontdekte men een zoge naamd fopkannetje uit de 15e eeuw, waaruit slechts op een bepaalde manier gedronken kon worden, en een bord met daarin een wapen, waarvan men de herkomst niet precies kon vaststellen, evenals men nog in het duister tast omtrent het materiaal waarvan het bord gemaakt is. De vondsten kunnen door het publiek bewonderd wor den, in 1973 is er in het ge> meentelijk museum van Vlis singen namelijk een tentoon stelling van de gevonden voor werpen uit de vorige eeuw. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De kerst sfeer in de diverse Zeeuwse restaurants is weer van dien aard dat vele hongerige lieden eerste of tweede kerstdag de kerstboom thuis laten voor wat hij is, en met de hele familie naar die restaurants trekken om daar een gezellig avondje of vooravondje etend en drinkend door te brengen. Als we tenminste de eigenaren van die gelegenheden moeten geloven, die allemaal om het hardst roepen dat al hun ta feltjes gereserveerd zijn en dat er geen kip of kalkoen, om in de kerstsfeer te blijven, meer bij kan. Reden om te twijfelen aan de woorden van die heren hebben we niet, ie dereen weet dat er met Kerst mis veel en lekker gegeten wordt, en om de vrouw eens een dagje vrij te gunnen, gaat men naar een restaurant, waar soms ook nog gedanst kan worden, en zo iets doe je thuis tenslotte niet. Volgens die zelfde restau ranteigenaars wordt het ieder jaar drukker, en dat blijkt ook dit jaar. Vele gelegenheden gaan dit jaar een dag langer open, en ook die extra dag is volgeboekt. Opvallend is trou wens dat eerste kerstdag lang niet zo'n drukke dag voor de restaurants is als tweede kerstdag. De reden hiervan is dat veel mensen dan naar de kerk gaan of die dag in huise lijke kring vieren. Dan komen we op de prij zen. Die gaan ook ieder jaar omhoog, en willen blijkbaar niet bij het stijgende aantal bezoekers achterblijven. De kerstdiners variëren in prijs van f 20 tot om eens een populaire uitdrukking te ge bruiken wat de gek er voor betalen wil, maar het gemid delde ligt zo ongeveer tussen f 30 en f 40. De prijs blijkt echter geen belemmering te vormen gezien het aantal reserveringen. Vele mensen brengen dus dit jaar het kerstfeest in de restau rants door, waarschijnlijk tot ongenoegen van de vele konij nen en kalkoenen, die ook dit jaar weer het slachtoffer van de vraatzucht der Nederlan ders worden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vandaag komt er weer een eind aan de grote stroom van speciale „kerstpla ten", boeken met „kerstverha len" en nog tal van andere tra ditionele aanbiedingen, die bij deze tijd van het jaar horen en het kerstfeest vaak al weken van tevoren aankondigen. Aandacht in die stroom ver dient dit maal ook een kerst plaat van het Hulster Gemengd Koor, waarvoor vorig jaar in de weken voorafgaand aan het kerstfeest in de Hulster basi liek de opnamen zijn gemaakt. Een wat ruimere aandacht voor deze grammofoonplaat is op zijn plaats, omdat de LP is vol- gezongen met populair-klas- sieke werken, die een breed pu bliek zullen aanspreken. Nog afgezien van de kwaliteiten, Het Hulster Gemengd koor. die het Hulster koor zonder meer al de moeite van het be luisteren waard maken, is het een lust om naar de sfeervolle muziek te luisteren. Op de eerste plaats omdat er nage noeg alle traditioneel bekende kerstliedjes op staan, die de romantiek van vroeger oproe pen. Maar bovendien is de plaat interessant omdat er ook ruimte is gemaakt voor minder bekende uitvoeringen. Tot de overbekende horen onder meer „Nu syt wellecome", „Er is een roos ontsprongen" en „Herders, hij is geboren" in een arrange ment van Jo Ivens. Uiteraard ontbreekt ook het „Stille nacht' niet. De verschillende werkjes worden aan elkaar gespeeld door Jo Ivens, die daarvoor verschillende orgelfragmenten heeft uitgekozen. Kortom, een uitschieter in het gebruikelijke aanbod van deze tijd van het jaar. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het kringbestuur van de KABO (katholieke bond voor overheidspersoneel) Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, is teleur gesteld over het feit, dat men van de ziekenhuisdirectie in Hulst niet de gelegenheid heeft gekregen om het personeel tijdens een bijeenkomst in het ziekenhuis zelf, te informeren over de kandi daatstelling voor de ondernemingsraad en het vakbondswerk. Een verzoek om een derge lijke bijeenkomst te mogen houden in het ziekenhuis is door de directie zonder nadere motivering afgewezen, aldus het bestuur. In dit kader heeft kring-voorzitter P. Blommaert in Sint-Jansteen zich gisteren afgevraagd of het bestuur en de directie van het St.-Lidui- naziekenhuis misschien ook „niet helemaal gelukkig is met de inmenging van de vakbon den in de kwestie van de zie kenhuisconcentratie". Een aan tal maanden geleden heeft de Kabo, de directie in een brief laten weten, deze concentratie van de hand te wijzen en alle initiatieven van de directie daartegen, te zullen ondersteu nen. „We zullen voor de belangen van de bevolking in een goede gezondheidszorg blijven vech ten, maar als het ziekenhuis in Hulst ons niet beschouwt als gelijkwaardige partners, gaat het ons voor wat dit zieken huis betreft toeh niet van har te", aldus het commentaar van P. Blommaert, die daaraan toevoegt, dat indien het be stuur zich van de steun van deze vakbond wil verzekeren er het een en ander moet veranderen. „We onderschrijven de mo tie van het NKV in Groenen dijk, zoals die vorige week is aangenomen", aldus het com mentaar van de Kabo-bestuur- der. „Op de hoorzitting in Axel willen we binnenkort als Kabo wel pleiten voor het voortbestaan van het zieken huis in Hulst, maar dan willen we eerst beschouwd worden als gelijke partners.. De Kabo heeft toch al wel bewezen geen revolutionaire actiegroep te zijn, maar we willen met de directie normaal kunnen praten over de gezondheids zorg in deze streek". Overigens vraagt kring voorzitter Blommaert zich af of de hoorzitting in Axel nog wel enige zin heeft. „Met de fusie tussen de twee zieken huizen in Terneuzen is de ves tiging van een streekzieken huis in de kanaalzone al een feit", zo meent hij. Hij is van mening, dat de Zeeuwsch-Vlaamse zieken huisbesturen al veel eerder stappen hadden moeten onder nemen om te komen tot een goede samenwerking. „Dan zou dat streekziekenhuis niet nodig zijn geweest", zo vindt hij. „Het grote probleem bij die ziekenhuisbesturen is, dat ze veel te weinig contact heb ben met hun achterban. Ze weten totaal niet wat er leeft. De Kabo vindt dat het Hulster ziekenhuisbestuur opengebro ken moet worden. We willen meer medezeggenschap, niet om lekker autoritair te kun nen meepraten, maar om in formatie aan t.e dragen vanuit die achterban". Het kringbestuur is volgens de voorzitter van mening, dat men daartoe tot op heden te weinig gelegenheid heeft ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Van der Stee (Financiën) wil niet per advertentie aan kondigen welke Kroondomein- gronden in Zeeland vrijkomen voor verpachting. Hij zegt in antwoord op schriftelijke vra gen van het Kamerlid P. Roels (PvdA) dat dit in strijd met de geldende gedragsregels is, omdat dit ook niet gebeurt met vrijkomende gronden in gewone staatsdomeinen. Bij de verpachting van gronden wordt er vanuit ge gaan dat toewijzing geschiedt aan bedrijven die voor be- drijfsvergroting in aanmerking komen waardoor nog een aan vaardbaar inkomen verdiend kan worden. Er wordt daarom selectief te werk gegaan, aldus de bewindsman, had. 190 mensen van de 250 personeelsleden van het Hul ster ziekenhuis zijn overigens nog niet-georganiseerd. De heer Blommaert is ook van mening, dat de gemeente Hulst, die garant staat voor verschillende leningen, geslo ten ten behoeve van het Hul ster ziekenhuis, in het bestuur daarvan te weinig medezeg genschap heeft. „Men verwijt de vakbonden misschien dat we polariserend werken, maar daar worden we toe gedwongen. Ze zien die polarisatie als een moderne klassenstrijd, maar zo willen wij het zelf niet beschouwen, ken huis bestu kenhuisbesturen nu eens niet We willen, dat er in die zie kenhuisbesturen nu eens niet alleen over ons, maar ook met ons wordt beslist", aldus het commentaar van de heer Blommaert, die zegt, hiermee het standpunt van het hele kringbestuur te verkondi gen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Een fors tekort", zo noemt het provinci aal bestuur van Zeeland het „gat" in de begroting voor 1972 van het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland. De omvang van dit gat is ruim f 74.000, en het werd gesigna leerd bij een tussentijdse her ziening van de begroting van de Stichting Zeeland. Het zijn voornamelijk de hogere personeelskosten die aanleiding voor het bestuur van de stichting zijn geweest, om zich met het verzoek om aanvullend subsidie tot pro vinciale staten te wenden. Op 26 januari aanstaande zal over het verzoek worden beslist. Het provinciaal opbouwor- gaan ontvangt over het jaar 1972 een provinciale subsidie van f 346.150. Inwilliging van het subsidieverzoek betekent dat de Stichting Zeeland voort aan minstens f 400.000 aan provinciale subsidie zal dienen te ontvangen om bevredigend te kunnen blijven werken. G.S. zijn van plan de aanvul lende subsidie toe te keninen. Behalve de gestegen perso neelskosten, zijn er bij de Stichting Zeeland ook extra kosten ontstaan als gevolg van het vele drukwerk, dat moest worden vervaardigd in ver band met de thans in voorbe reiding zijnde sociaal-culturele ontwikkelingsschets van de provincie. De bouwstenen die de diverse raden die in de stichting samenwerken, voor de ontwikkelingsschets hebben aangedragen, hebben in drukwerk rond de twintig mille gekost. Een ander financieel voor stel dat provinciale staten op 26 januari zullen behandelen, betreft de provinciale bijdrage aan de in Zeeland werkzame organen van samenwerking voor het maatschappelijk werk. Het provinciale aandeel zal aldus een voorstel van G.S. van 45 tot 47 procent van de zogeheten subsidieabele lasten worden opgetrokken. Het rijk heeft, wat dit betreft, het goede voorbeeld gege ven. Konstanz 301 -3, Rheinfel- den 209 -3, Straatsburg 198 -4, Plittersdorf 359 -1, Maxau 411 -12, Plochingen 143 -1, Mann heim 235 -5, Steinbach 133 p!8, Mainz 249 -10. Bingen 144 -j, Kaub 170 -8, Trier 271 -6, Koblenz 190 -10, Keulen 160-6, Ruhrort 326 -9, Lobith 952 -9, Pannerdense kop 923 -8, Nij megen 751 -8, IJsselkop 860 onv, Eefde IJssel 388 -6, De venter 268 -2, Monsin 5450 - 10, Borgharen 3902 -28, Bel- feld 1120 -1, Grave beneden de sluis 504 onv.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3