Tussen Middellandse Zee en de Pyreneeën Informatie Roussillon niet links laten liggen Het Engelse Merendistrict: Om helemaal verliefd op te worden Informatie vakantie73sl$Pit Vis Slaaptrein Door Jan Verdiesen Onbekend Graf Door Piet de Bont Uitsloven Kaarslicht Schapen Dorst Kris kras Aan de Vermiljoenkust, in het uiterste zuiden van Frankrijk, hebben de bergen het met de zee op een akkoordje gegooid. Tezamen schiepen ze er een stukje natuur dat de toerist alles te bieden heeft. Tussen het blauwe water van de zee en de witte toppen van de Pyreneeën groeien de druiven, de kersen en de perziken, waken de ruïnes van oude burchten over het land en duurt de zomer voor ons Nederlanders twee zomers lang. We zijn er met de autoslaaptrein heengereden en hebben na aankomst geen enkele aanleiding meer gevonden opnieuw in slaap te vallen. Vrachtprijzen voor de auto, afhankelijk van het aantal ge kochte plaatsbewijzen voor de trein en de grootte van de auto: f 142,tot 1 522, Reizigersprijzen: Tweede klasse, enkele reis f 108,40; retour 186,20. Eerste klasse, enkele reis 162,20; retour ,f 277,80. Slaap- en ligrijtuigtoeslagen variërend van f 22,retour (couchette) tot 345,— retour. Voor kinderen gelden gere duceerde prijzen, afhankelijk van leeftijd en bestemming. Prijzen van hotels en appar tementen in de Roussillon: gevarieerd al naar gelang luxe en accommodatie, maar in vergelijking met veel andere vakantiegebieden uiterst laag. Voorbeeld: volledig pension in zeer redelijk hotel: 23,50. Prijzen maaltijden: zeer acceptabel. Volledige menu's (vaak wijn inbegrepen) va riëren van 7,tot en met f 15,—. Prijzen dranken: zeer rede lijk. Vraag echter, wanneer u een biertje bestelt, nadrukke lijk om gewoon bier, want het importbier is duur en men merkt nu eenmaal dat u óók geïmporteerd bent. Volledige inlichtingen: Frans Verkeersbureau, Museumplein 11, Amsterdam. Tel. 718719. De septembriers. Zo heten in Frankrijk dc vakantiegangers die de vroege herfst prefere ren boven het drukke hoogseizoen. En we betreuren geenszins dat we ons bij hen heb ben aangesloten. Want als in het zuiden de wijn wordt geoogst en de bran ding van de zee zich niet meer laat overstemmen door het ge luid van duizenden badgasten, weet de zon nog altijd niet van ophouden. Plaats van handeling: de land streek Roussillon, in het wes ten klimmend naar de hoogten van de Pyreneeën, aan de oost kant begrensd door de zand- en rotsstranden van de Middel landse Zee. De hoofdstad is Perpignan en die naam spreekt veel Nederlanders wel aan, al was het alleen maar omdat ze, op weg naar de Costa Brava of nog zuidelijker kusten, de stad met uiterste omzichtigheid en een vuurrood hoofd voorbij zijn gereden. Want druk kan het er zijn, daar bij die grensovergang naar Spanje. Straatje in Ville- franches, het oude vestingstadje in de Conflent, voorland van de hoge Pyreneeën. voor een gulden of acht plezie rig en voldoende wil eten, kan in alle plaatsen van de Roussil lon terecht. Het wijntje is dan nog .inbegrepen. Men gaat bo vendien van tafel met de goed- Nederlandse voldoening dat met de prijskaart geen foefjes zijn uitgehaald. Heel anders is het wanneer men Perpignan tot reisdoel en uitgangspunt neemt en zijn auto op de trein zet. Men stapt dan om vier uur te Den Bosch in, komt de volgende morgen in Avignon tot de ontdekking dat men niet slecht geslapen heeft (slaaprijtuig of couchette) en neemt enkele uren later in Narbonne zijn auto weer in ont vangst, om de laatste zestig kilometer naar Perpignan op eigen kracht af te leggen. De Roussillon is even klein als gevarieerd. Men kan er 's mor gens een bad nemen in zee en 's middags een bezoek brengen aan de wintersportplaats Font Romeu. Men kan er dwalen over het eenzame hoogland van de Aspres, met zijn verlaten kerk jes en met dorpen die uit de rotsen gekapt lijken, en even later genieten van de milde en rustgevende natuur van de Vallespir, met het schilderach tige Amélie les Bains en het even pittoreske Arles sur Tech. Argelès), indrukwekkende rots partijen met baaien en kleine stranden in het zuiden, en wel tussen Collioure en de Spaanse grens. De landstreek Roussillon is het land van beroemde kunste naars en beroemde wijnen. Het graf van Aristide Maillol ligt verscholen tussen de wijngaar den van het stadje Banyuls, dat met de prachtige, oude kust plaats Collioure charme en kleur geeft aan dit laatste stukje kust vóór de kale en grillige Costa Brava. De Cóte Vermeille: de Ver miljoenkust. Zo noemt men de kuststrook tussen Le Barcarès en Cerbère. Uitgestrekte zand stranden vindt men er in het noorden (Canèt, St. Cyprien, Eigenlijk moet men zich er over verbazen dat een streek die zoveel biedt als de Roussil lon in Nederland nog zo weinig bekend is. Wat overigens niet betekent dat men dit ook moet betreuren. Want behalve bij Le Perthus, aan de Spaanse grens, waar men de benen breekt over de wisselkantoren, heeft dit ge zegende stukje Frankrijk veel van zijn ongereptheid behouden. Ook de prijzen zijn er niet aan getast door het toerisme. Wie Liefhebbers van visgerechten moeten eens vragen naar de bouillabaisse van de streek en wie minder van vis gechar meerd is moet eens een coq de vin au Roussillon bestellen. Hij zal nauwelijks kunnen geloven dat een kip zoiets prettigs kan overkomen. Wie de zon niet schuwt kan de Roussillon in het hoogseizoen bezoeken. Wij echter prefereren de herfst of de lente. De kleu ren zijn er dan mild en men heeft meer energie om aandacht te schenken aan de rijkdom van romaanse bouwwerken, die eveneens een indrukwekkend kenmerk is van dit Franse «tuk Catalonië. En tenslotte: neem voldoende tijd voor Perpignan zelf, want de stad, met haar oude centrum, het oude paleis van de koningen van Mallorca en haar wirwar van gezellige winkelstraten, is het tenvolle waard. De sardane hebben we niet meegedanst. Maar dit betekent niet dat het zou moeten laten. Het Britse Meren- district is ook voor vissers een para dijs. Diepe meren, hoge bergen, smalle pas sen, dat is Lakeiand., een van de mooiste en indrukwet kendste streken van good old England. Het merengebied met zijn adembenemende vergezichten, Het Engelse merengebied ligt op circa tweehonderd ki lometer afstand van Huil, dat een uitstekende verbinding heeft met Rotterdam en het Belgische Zeebrugge. Van Rotterdam-Europoort vertrekt elke avond om 6 uur een veerboot van de North Sea Ferries naar Hull. Aankomst 8 uur 's morgens. In de tarie ven (voor informatie tel. 010- 142066) zijn de maaltijden in begrepen. Het goedkoopste re tour kost 104, De verbinding Zeebrugge Huil wordt onderhouden door Ellerman's Wilson Line. Heen op maandag, woensdag en vrijdag, terug op dinsdag, don derdag en zaterdag. Vertrek uit Zeebrugge om 19.30 uur Aankomst Huil de volgende morgen om 9.30 uur. Vertrek uit Huil 16.00 uur. aankomst te Zeebrugge de vol gende dag om 7 uur. Voorts bestaat er nog een veerdienst AmsterdamIm- mingham (bij Hull) v.v., die door d« Torline wordt geëx- ploiteerd.Vertrek alleen op zaterdag. In het Lake District vraagt men in een hotel voor logies met ontbijt ongeveer f 20, Een goede maaltijd kost er een tientje. Benzine kost in Enge land 36 pence voor een gallon. Een pence is circa 7% cent, een gallon 414 liter. Uw reisbureau kan U alle nlichtingen geven. Ook het Britse Toeristen Bureau in Amsterdam, Leidseplein 5 tel. 02j 234004 is graag bereid alle gewenste informaties te ver strekken. schilderachtige stadjes en dorp jes, zo uitbundig geprezen in kleurige folders van het Britse Toeristen Bureau, behoeft zoals goede wjjn eigenlijk geen krans. Het is een streek waar de opgejaagde mens tot rust komt, een dorado voor de toerist die hier alles van zijn gading vindt. Dit paradijselijk stukje En geland, kostelijk bezit van drie graafschappen (Cumberland, Westmoreland, Lancashire), ligt om precies te zijn, tussen de stedentrits Liverpool Man chester Leeds en de Schotse grens. Begin september, toep het golvende landschap al bruin be gon te worden (de herfst dient zich in deze noordelijke vakan tiestreek iets eerder aan dan bij ons) ben ik in het Lake District gaan kijken. Het is liefde op het eerste ge zicht geworden. Standplaats: Bassenthwaite, een vlek vlakbij het gelijkna mige meer, dat hengelaars en zwemmers in verrukking brengt. termere, stille wateren met die pe gronden, cyigelooflijk mooi gelegen. Op het erf van een oude boerderij voor nog geen twee gulden: thee met bruine en witte suiker, sandwiches, cakes, chocolaatjes, thee met te veel om op te noemen, in feite een complete maaltijd. kris kras door het merengebied getrokken. Derwent Water, Windermere, Ullswater: grote meren, kleine meren, drukke meren, stille meren. Keus ge noeg in dit district, dat één van de meest geliefde vakantiestre ken van Engeland is. In de zo mer is het er druk, maar niet hinderlijk vol, zo heeft men mij verzekerd. Het Lake District is zo groot, dat er plaats is voor iedereen. Windermere is druk, Ullswater rustig. In de zomer maanden bestaat er gelegenheid om een tochtje per motorboot te maken. drukke winkelstraten en grap pige kroegen die overigens best eens dicht kunnen zijn als men razende dorst heeft, want in Engeland wordt op menig uurtje niet getapt. Laat u echter door bordjes „The pub is closed", „The bar is closed", niet ont moedigen. Weswick heeft een miniatuur spoorbaan die keurig opgesteld staat in het afgedankte station van het stadje. Toegang vol wassenen 10 pence, kinderen 5 pence. Leuke stadjes in de buurt zijn Cockermouth m Kanrich «et Een paar kilometer van Kes wick ligt Braithwaite, van waaruit men met de auto een onvergetelijke bergtocht kan maken. Ik heb dat op een zon nige middag gedaan. Bergje op, bergje af, door de Whinlatter Pass, waar overstekende scha pen absolute voorrang eisen, naar Crummock Water en But- Van Buttcmere ik vind dit het mooiste meer van het Lake District via de door meer dan duizend meter hoge bergen ge flankeerde Honister Pass terug naar Weswick en Bassenthwaite waar het door de BTA gereser veerde hote' mij vergast op een diner bij kaarslicht. Goedge mutste koks helpen deze avond het continentale sprookje de wereld uit, dat de Engelse keu ken veel te wensen overlaat. Het menu: een zelfgecompo neerde hors d'oeuvre, felrode tomatensoep, kalfsvlees om van te watertanden, aardappelen en friet, zeer groene boontjes, rij kelijk met vruchtjes, gelardeerd ijs en koffie na in de lounge bij knappend haardvuur. Zéér En gels, zéér sfeervol. Een dag of vier. vilf bon i 1, Van Huil, dat een uitstekende verbinding heeft met Rotterdam evenals met Zeebrugge, lei den vele wegen naar het meren gebied Alle lopen door het in teressante graafschap Yorkshi re, een land vol vriendelijke mensen die zich uitsloven om het de toerist naar de zin te maken. Hoofdstad van dit grootste aller Engelse graaf schappen is York, stad met kilo meterslange wallen, een gewel dige kathedraal en knusse win keltjes, waar men fijn op de snuffeltoer kan gaan. Yorkshire is een groot stuk Engeland, met veel afwisseling. De natuur is er nog ongetemd. Woeste heide velden, valleien en rivieren, charmante stadjes en dorpjes: dat zijn de ingrediënten van deze bloeiende streek, geboorte grond van de vermaarde Bronte's die hier hun gedichten en romans schreven. „Kom nog eens terug" roe pen mijn nieuwe vrienden, als zij mi) hun mooie land uitwul- G,3!>e tot ziens dan!

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 35