Vakantiereis kopen blijft sprong in het duister Van Kos tot de Kanaal eilanden Let op de garantie vakantie>3=tf Bestellen betalen en dan maar afwachten Misleiding Kwalijk Ontleden Airtour/Nespanda Sporthuis Centrum Eurotours De Magneet Hotelplan Redactie en samenstelling Hen Bollen Lay-out i Andreas Schelfhout Door Flip Versteegh Albert Heyn Door Hen Bollen 1 op 100 Heel anders V geschoteld, er ln de praktijk heel anders uitziet. Geen hotel op twee minuten van het stand, geen kamer met zeezicht, geen riant appartement maar een schamel optrekje boven een fri teskraam, geen goudgeel zand strand maar keiharde naakte rotsen, geen soepele service maar norse obers, geen over heerlijke maaltijden maar een kleffe hap, kinderkortingen die resulteren in het onttrekken van het dagelijkse toetje aan 1 grut. Zwijgen we dan nog over hotels die tweemaal volgeboekt zijn, zodat de vakantieganger in een dependance wordt on dergebracht die vaak klassen minder is dan het geboekte ho tel. Zwijgen we over reizen die op het laatste moment door de reisindustrie worden geannu leerd. Vergeten we dat er ook nu weer mensen zullen zijn die niet op de hotellijst voorkomen. Denken we niet aan de onbe nullige hostesses die van toeten noch blazen weten en die meer belangstelling hebben voor de avances van de lokale knullen dan voor de klachten van de klant. Al deze en nog vele andere mis sers (om het maar zacht te zeggen) zullen nooit voor de volle honderd procent verme den kunnen worden. Altijd zul len er problemen blijven ont staan, nooit zal elke reis tot ln alle finesses waterdicht ge maakt kunnen worden. Vaak berust de fout bij de tourope rator, vaak ook bij zijn relatie ter plaatse die met (zuidelijke) nonchalance noch de letter noch de geest van een contract hono reert. Wat doen we eraan? Beter: wat kunnen we eraan doen? Keuren, keuren en nog eens keuren en dan pas kopen. Ons kritisch opstellen, ons voortdu rend realiseren dat het om onze bloedeigen vakantie en om onze dure centjes gaat. Reisgidsen bestuderen en daarbij de kleine lettertjes in vredesnaam niet overslaan. Ons niet laten verlei den door faney-prijzen. maar liever wat meer geld uittrekken. En vooral vaststellen of de or ganisatie bij wie we gaan boe ken lid is van de ANVR en deel uitmaakt van het ANVR-garan- tiefonds. Naast dat alles moe ten we er dan ook nog op be dacht zijn dat de reisorganisa tie in kwestie ons kan mislei den. Bijvoorbeeld door, zoals in de winterprogramma's herhaal delijk het geval was, met koeien van letters een 8-daagse reis naar Mallorca aan te bieden voor het sommetje van f 190,-, terwijl NIET vermeld werd dat dit slechts de prijs is waar voor men die reis zou willen verkopen, maar dat er ettelij ke tientallen guldens méér moeten worden betaald, omdat de Rijksluchtvaartdienst voor Mallorca een minimum-ver koopprijs van f 255,- heeft vast gesteld. Maar u weet van niets. U hebt zin in die reis voor dat zachte prijsje en u komt niets vermoedend van de werkelijke prijs aan de balie van een reis bureau om voor f 190,- een 8- daagse vliegreis naar Mallorca te boeken. U krijgt dan te ho ren dat u niet f 190,- maar f 255,- moet betalen en dat u voor het verschil van f 65,- waardecoupons krijgt, die u op Mallorca kunt gebruiken om er maaltijden mee te betalen, souvenirs van te kopen, een auto te huren enz. enz. Tien tegen een dat u a) woedend, b) teleurgesteld, c) beide bent. En terecht. Want u bent misleid. Om te voorkomen dat een vakantie in het water valt en u geen aanspraak kunt maken op een schade vergoeding, is het gebiedende eis uitsluitend met reisbureaus in zee te gaan die zijn aangesloten bij het ANVR-garantiefonds. (Alg. Ned. Ver. van Reis bureaus). Mocht een bij het ANVR-garantiefonds aangesloten reisbureau in financiële moeilijkheden geraken, dan garandeert dit fonds u dat u of wel toch met vakantie kunt gaan, of uw vakantie kunt voort zetten, dan wel dat u uw geld terugkrijgt. De bij de ANVR aangesloten reisbureaus voeren op hun deur of raam het ANVR-garantiezegeL Wat wij kwalijk vinden b dat de touroperator in zijn reis programma niet vermeldde dat de werkelijke prijs van die vliegreis naar Mallorca niet f 190,- maar f 255,- was, want dat was immers het bedrag dat de klant op tafel moest leggen wilde hij deze winter 8 dagen naar Mallorca gaan. En wat voor Mallorca gold dat sloeg op meer bestemmingen die deze winter voor aantrekkelijke prij zen werden aangeboden. Som mige touroperatoren maakten met forse cijfers melding van hun lage prijs en schreven er met piepkleine lettertjes bij wat de werkelijke reissom was; an deren hadden ergens in eeh Dit droeve beeld kennen we allemaal ongetwijfeld, van horen zeggen of zelf ondervonden. Hoewel iedere folder ongebreidelde zonne schijn belooft, behoren fikse regen buien tot de moge lijkheden en geen enkele reis-organi- satie geeft garantie op mooi weer. Bij Airtour/Nespanda heeft men een zeer groot aantal nieuwe be stemmingen. Het betreft allemaal appartements- dan wel hotel- reizen. Zij gaan naar: Finland (f 790,-); Ierland (f 450,-); Zuld- Portugal (f 650,-); Corsica (f 580,-); Kreta (f 500,-); Porec in Joe goslavië (f 400,-); Almeria in Spanje (f 410,-); Sorrento in Italië (f 680,-). Bovendien biedt Airtour/Nespanda in het komend sei zoen speciale naturisten-reizen aan naar Corsica en Joegoslavië. v Een van de duurste aanbiedingen is een zogenaamde flight-ride reis (heen met vliegtuig; terug met de bus) naar Finland. Deze komt op zo'n 900 gulden. De appartements-reizen naar Spanje vallen in de goedkoopste categorie. Voor kinderen gelden di verse reducties. Kinderen van 0 tot 1 jaar reizen gratis mee; van 2 tot 5 jaar worden reducties gegeven, die variëren van 40°/» tot 50% en kinderen van 6 tot 11 jaar krijgen 20°/» korting. Sporthuis Centrum is een van de operators die met voordeel data werkt. Men vertrekt op dagen die in het stille seizoen vallen. Nieuw is een aantal vliegreizen van 8 tot 22 dagen naar Roemenië (8 dagen aan de Zwarte Zee; voor 2 personen f 349,—); Kreta (8 dagen voor 2 personen f 484,-); Porec in Joegoslavië (8 dagen f 388,-); Split in Joegoslavië (8 dagen f 312,-); Salou ap partement in Spanje (8 dagen f 247,- per persoon). De goedkoopste reis van Sporthuis Centrum is een bus-vliegreis (heen met de bus, terug met het vliegtuig) naar de Costa Brava, die f 299,- kost. De duurste reis een róndreis van 15 (of 22) da gen in Israël, komt op 839 gulden. Kinderen van 0 tot 1 jaar reizen gratis, terwijl voor kinderen van 2 tot 4 jaar reductieprijzen gelden. Dus géén procentuele kortingen, maar lagere prijzen. Ze variëren van reis tot reis. verloren hoekje een stukje tekst geplaatst waarin werd mede gedeeld dat de reissom voor be paalde bestemmingen hoger kon liggen waarover men dan aan de balie van een reisbureau uit sluitsel kon krijgen. Weer anderen vermeldden net jes de minimum-verkoopprijs die de RLD heeft vastgesteld, verzuimden niet erbij te schrij ven dat de reis in kwestie wat de touroperator betrof best goedkoper had gekund en dat men daarom de klant het ver schil zou restitueren in waar- decoupons. Dat kwam natuur lijk in feite neer op hetzelfde wat de concurrentie deed, al leen was de laatste handelwij ze iets eleganter. Een derde groep touroperators deed het weer anders: men gaf een week verblijf cadeau, b.v. twee we ken naar Rhodos betalen, de derde week gratis, waarbij het natuurlijk de open vraag was hoeveel mensen daarvan ge bruik konden maken omdat ze niet over drie vakantieweken beschikten. Nieuwe bestemmingen bij Eurotours zijn: Kos, een eilandje in de Egeïsche Zee (bij Griekenland), dat nu rechtstreeks bereikt kan worden; Cyprus, Ismir in Turkije en diverse Kanaaleilanden. Prijzen van deze vliegreizen, die 1, 2 of 3 weken kunnen duren, zijn nog niet bekend: Goedkoopste reis van Eurotours is naar Torremolinos voor f 285,-. Reducties voor kinderen worden ook gegeven. In appartementen hoeft voor hen (tot 5 jaar) slechts half geld betaald te worden. Vanaf 5 jaar, gelden reducties, die variëren van KW» tot 25'/». Dat soort praktijken kan ook in de zomerprogramma's voor 1973 vorokomen, programma's die we op het moment dat we dit artikel schrijven nog niet in ons bezit' hebben. Maar niette min waarschuwen we iedere adspirant-vakantieganger de reisprogramma's tot op de bo dem te ontleden en eerst na rijp beraad (en na er een telefoon tje naar een reisbureau aan ge waagd te hebben met de vraag of de geadverteerde prijs ook de werkelijke prijs is) te beslui ten met organisatie A of B op vakantie te gaan. Bezoek dan een te goeder naam en faam bekend staand reisbu reau (let op het ANVR-vignet) en vraag er honderduit. Krijgt u op essentiële vragen geen be vredigend antwoord ga dan naar een ander en probeer het op nieuw. Wees niet te snel tevreden, houdt u voortdurend voor ogen dat het om UW vakantie, om UW geld gaat en dat een va kantie niet overgedaan kan worden. En bedenk, dat zelfs als alles kenrig in orde LIJKT, u nóg geen garantie hebt dat alles ook kenrig in orde IS. Want nog eens: het kopen van een vakan tiereis blijft een sprong ln het ongewisse. We kunnen na al le voorzorgsmaatregelen (zie bo ven) niets anders doen, he laas, dan er het beste van te hopen. Nieuw in het reizen-pakket van Fit zijn exclusieve rondreizen in Noorwegen en Finland. Voor Noorwegen is hier één mogelijkheid (één vaste route), die f 1082,- kost. Voor Finland kan men kie zen uit drie mogelijkheden. Deze routes kunnen onder andere langs Helsinki en Leningrad leiden. De prijs voor deze reis (alle drie mogelijkheden) bedraagt 1072,(all in). Nieuw is ook een 2-weekse reis naar het eiland Kos (Grieken land) die op 805 gulden komt (half pension). De goedkoopste aanbieding is een 8-daagse reis naar Ibiza, Prijs: f 288,- (volledig pension). Wil men zo duur mogelijk reizen, dan moet men voor Israël kiezen, waar rondreizen op zo'n 1100 gulden komen. Reducties voor kinderen worden gegeven, deze verschillen ech ter van bestemming tot bestemming. Reizen naar Zwitserland (Saasgrund, 10-daagse vliegreis vanaf f 425,-); Noorwegen (Fos, Bergen en Geilo, 15-dagen vanaf f 975,-) Joegoslavië (Rovinj, 15 dagen voor f 510,-) zijn nieuwe aanbie dingen van De Magneet. De goedkoopste reis is 8 dagen naar de Costa del Sol voor f 255,-. De reizen naar Noorwegen (15 da gen) vallen in de duurste categorie. De Magneet heeft ook zogenaamde kroost-reizen. Kinderen tot 2 jaar reizen gratis, een bepaald aantal van 27 jaren even eens gratis, terwijl in andere gevallen kinderen van 2—7 jaar reizen vanaf f 100,-. Hotelplan is vrijwel de enige touroperator, die geen nieuwe be stemmingen in zijn programma heeft. Wel werkt men met „re volutionaire inflatie-prijzen". De kosten worden voor zeer veel reizen verlaagd met gemiddeld 100 gulden ten opzichte van het vorig jaar. Hotelplan verleent ook reductie voor kinderen; deze verschillen echter nogal bij de diverse reizen. Zó'n zandstrand, zó'n baai en zoveel zonneschijn hoopt iedereen die opteert voor een strand- vakantie in de komende zomer in zijn vakantie-oord aan te treffen. Wat hebben de touroperators voo: onze vakan tie '73 in petto? Hebben zij nieuwe bestemmin gen? Wat zijn hun duurste en goedkoopste reizen? Geven ze reducties voor meereizende kinderen Die vragen hebben we voorgelegd aan enkele Nederlandse tour operators wier reisprogramma's op het moment waarop dit artikel geschreven werd nog niet van de persen waren gekomen. In tienduizenden hui zen brengt de post in deze donkere decem berdagen kleurrijke en zonnige folders propvol vakantiebe stemmingen voor'73. In alle toonaarden be zingt de -eisindustrie de lof van haar pro- dukt, dat in vergelij king met 1972 zo'n 7 tot 10% duurder is geworden. BH het snuffelen ln die pro gramma's moeten we voortdu rend ln gedachten houden dat wij als klanten op geen enkele manier kunnen vaststellen of dat zo hemelhoog aangeprezen produkt in de praktijk inder daad voor de volle honderd pro cent beantwoordt aan de fraaie aanprijzing in het reisprogram ma- Er is nauwelijks een ander ar tikel denkbaar waarbij het ri sico een kat in de zak te ko pen zo lévensgroot aanwezig is als bij een door anderen voor ons georganiseerde vakantiereis. We kopen, we betalen de reis som vooruit en verder moeten we maar afwachten op hoop van zegen. Valt het produkt straks tegen dan is er geen ruiltje mo gelijk en al het geld terug is er ook niet bij. We kunnen een klacht indienen bij de Geschil lencommissie voor het reiswe- zen die tegen betaling van f 15 serieus nagaat of onze klacht gegrond Is, waarna in het gun stigste geval een schadevergoe ding, laten we het smartegeld noemen wordt uitbetaald. Maar de smart is intussen geleden, de vakantiedagen zijn opgesou peerd, de vakantie kan niet overgedaan worden. Het enige soelaas dat ons rest is dat de reisorganisatie in kwestie in de familiekring vele malen over de tong gaat en wij als gedu peerden putten dan een schrale troost uit de kreten uit de fa miliekring dat men zich wel tweemaal zal bedenken alvorens bij die vermaledijde organisa tie die Jan en Mien maar wat heeft aangesmeerd een vakan tiereis te boeken. Een niet zo'n opgewekt begin van een vakantiekrant, maar toevallig gaat het hier om een groep van meerdere duizenden mensen die op de een of andere wijze jaarlijks in hun vakantie teleurgesteld worden. Men her- innere.zich in dat verband de reacties van vele lezers op on ze oproep om onder het motto "Dat nooit meer" hun vakan tie-ervaringen op schrift te stel len. Dat cijfer van enige dui zenden is geen slag in de lucht. Een grote tour-operator schreef aan een reclamerende klant: "U hebt het helaas slecht ge troffen, wjint 99 van de 100 mensen die met ons op vakantie gaan zijn tevreden; u bent toe vallig die een op de honderd". Een rekensommetje leert dan snel dat op een totaal van en kele honderdduizenden mensen die een buitenlandse vakantie reis boeken verschillende dui zenden de kous op de kop heb ben gekregen. En wat erger is en nooit hele maal te vermijden: hetzelfde dreigt ook voor het vakantie seizoen van 1973 weer te gebeu ren. Want wéér zuilen iegio mensen vol goed vertrouwen met een aantal reisorganisaties de lucht ingaan, omdat deze een zo lekker-goedkope aan bieding doen. Wéér zullen dui zenden vakantiegangers ervaren dat de mooie wereld die hen in de reisprogramma's werd voor Albert Heyn gaat zich in 1973 vooral toeleggen op reizen die aan trekkelijk en voordelig zijn voor vooral grotere families. Het is zelfs zo dat alle kinderen tot en met vijf jaar (in één gezin) gratis meereizen. Het betreft hier dan voornamelijk appartements-rei zen in Spanje en Italië. Ook nieuw is het systeem van reizen met eigen vervoer, waarbij Albert Heyn voor de accommodatie zorgt. Deze reizen gaan naar Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. De goedkoopste reis in het pakket van Albert Heyn ia een 1B- daagse vliegreis naar het Gardameer, die op f 363,- komt De duur ste, een 15-daagse reis met verblijf in het vijf-sterren hotel Bo nanza op Mallorca, kost f 868,-. Behalve de voordelige familie-reizen biedt Albert Heyn ook ge wone reducties voor kinderen. Voor kinderen van 2 tot 7 jaar krijgt men 20% korting. Uniek is dat dit zelfs geldt voor vijf kin deren in één gezin.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 33