BOUW SOCIAAL-CULTUREEL CENTRUM OFFICIEEL BEGONNEN Burgervader bedient zich van dragline Raadslid Kallo weert vracht auto's CEES las beschouwing van behang KEMPE WINT TOERNOOI VLIEGENDE HOLLANDER Uitvoering oratorium van Bach in Sint-Jansteen Vergadering havenschap Terneuzen HOSSE BOSSE TEUNE Stations langs kanaal blijven nog tien jaar 's-Gravenpolder Hulst onderzoekt vervoer gevaarlijke stoffen Geslaagde actie voor dierenasiel HELE STREEK CULTUUR LEDEN „DE^ VOGEL" BIJEEN Expositie van duiven in Axel Keuring in Den Bosch NA ONGEVAL OVERLEDEN Middelburg Hengelwedstrijd van De Vogel ZUIDDOKPK DC Walburg Pers in Zutp- hcn heeft een nieuw boek uitgegeven van Henk Krosenbrink met ais titel .Hosse bosse teune". Het staat vol met lied jes volksrijmen, raad sels, kinderliedjes, spot- liederen, aftelrijmen, over vrijen en trouwen, over beroepen van toen, volksgeloof, historie, ba keren en vele culturele en traditionele gebrui ken. De muziekbewer- kimg van de liedjes is van de Zeeuwach- Vlaaimse zangeres Marie- Céeile Moerdijk en de muztekcaïligrafie van Jos Moerdijk, oud-ge meentesecretaris van Zuiddorpe. Henk Krosenbrink heeft dit alles verzameld en is daarbij zeer terde ge te werk gegaan In het boek is vastgelegd wat de volksmond tot op de dag van heden nog bewaarde, aangevuld met hetgeen her en der in allerlei uitgaven werd aangetroffen. Het voor woord in het boek werd geschreven door Marie- Céeile Moerdijk. Ze zegt onder meer: „Zolang er nog boeken ontstaan als „Hosse bosse teune" om de herinnering levend te houden, is de traditione le volkscultuur nog niet gedoemd te verdwij nen". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De raad van bestuur van het Haven schap Terneuzen heeft gisteren met instemming kennis geno men van het besluit van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat over de goederen- stations die gelegen zijn aan de spoorlijn Terneuzen-Sas van Gent. De N.V. Nederlandse Spoor wegen was van plan deze laad- en losplaatsen te sluiten. Vol gens de staatssecretaris zullen de laad- en losplaatsen echter tenminste nog tien jaar in ge bruik moeten kunnen blijven. Aan dit principe kan alleen getornd worden als de ont wikkeling van de plaatselijke vervoersomvang in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone beneden aanvaardbaar niveau blijft. Het besluit van de staatssecretaris houdt in dat de fabrieksterreinen van DOW-Chemical, ook op langere termijn, verbonden blijven met het spoorwegnet. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De raad van bestuur van het Haven schap Terneuzen, dat gisteren in het Vlissingse stadhuis ver gaderde, had aan zeven minu ten genoeg om een agenda van tien punten af te werken: Het Havenschap Vlissingen, dat eerder op de dag bijeen kwam, had meer dan twee uur nodig voor een kortere agenda, waarop evenwel belangrijker punten voorkwamen. In de zé ven minuten van het Haven schap Terneuzen werd met een hamerslag van voorzittpr A. J. Kaland een voorstel be krachtigd, t>m kasgeldleningen voor het jaar 1973 aan te gaan ten bedrage van tien miljoen gulden, met een uitloopmoge lijkheid tot elf miljoen. De rekening-1971 van het Haven schap Terneuzen werd zonder hoofdelijke «temming goedge keurd. Het voorhanden zijnde batig saldo over 1971 blijkt ruim f 170.000 te belopen. Kerstfeest De bejaarden- soos, de Christen Vrouwenbond en de Hervormde vrouwen groep hielden woensdagavond gezamenlijk het kerstfeest in het verenigingsgebouw, onder leiding van mej. E. van Liere. Mej. P. E, Bakker hield een vrij verhaal. Medewerking ver leenden een zangkoor dat onder leiding stond van de 10-jarige Paulina Stroosnijder te 's-Gra venpolder, die ook de verschil, lende groepen begeleidde met het orgel. (Van een onzer verslaggevers) HULST De vorst heeft gistermiddag verhinderd, dat burgemeester P. Molthoff van Hulst de eerste spa in de grond zou steken voor de bouw van het sociaal- culturele centrum. In plaats daarvan bediende de Hulsterse burgervader zich van een dragline, waar mee hij de eerste schep zand ophaalde, om vervolgens na een rondje op dezelfde plaats weer neer te leggen. Overigens verzekerde voor zitter J. Stolte van de stich ting Den Dullaert, dat deze Burgemeester Molthoff als dragline-machinist. 0 St.-Caeciliakoor uit Sint-Jansteen. (Van een onzer verslaggevers) KALLO De Belgische ge meente Kallo krijgt een speci ale omleidingsweg voor het vervoer van gevaarlijke stof fen, waardoor deze transporten in de toekomst niet meer door het centrum hoeven. Deze omleidingsweg gaat van de Keetberg (aan de ex presroute) in een S-bocht rond de dorpskern naar fort De Perel en zal zo De Schelde volgen in de richting Lief- kenshoek. Parallel zal een spoorlijn komen te lopen. Het project zal pas in 1974 klaar zijn. De werken, waarmee een bedrag van 14 miljoen gulden is gemoeid, moeten op een verhoogde berm worden uitge voerd. De eigenlijk geplande in dustrieweg met spoor, die on der het kanaaldok in de tun nel zal lopen, is voorlopig nog toekomstmuziek en zal pas rond 1980 klaarkomen, als een deel van de grote ring rond Antwerpen gereed zal zijn. In middels is bekend gemaakt, dat het voornemen van de ge meente Kallo om in navolging van Kemseke en St.-Pauwels het zware transport in de dorpskom te verbieden, voor lopig niet zal worden uitge voerd. Het schepencollege van Kallo heeft wel aan de dienst Dolso (dienst ontwikeling lin ker Schelde-oever) van St.-Ni- klaas voorgesteld, om het overladen Van gevaarlijke pro- dukten in de Melselepolder aan de expresweg te laten ge beuren en daar een laadstation te installeren. Het is belang rijk, dat de omleidingsweg rond Kallo samen met het spoor zo vlug mogelijk klaar zal komen, omdat Bayer en Haltermann reeds volgend jaar met de produktie beginnen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster raadslid W. Colsen heeft tij dens de raadsvergadering zijn zorg uitgesproken over de ont wikkelingen rond het vervoer van gevaarlijke stoffen op Belgisch gebied. Hij verwees daarbij naar de maatregelen, die sommige Bel gische gemeenten de afgelopen dagen hebben genomen. De heer Colsen vroeg zich af hoe veel van die gevaarlijke trans porten ook de Belgisch-Ne derlandse grens passeren. Bur gemeester Molthoff heeft hem beloofd een en ander te laten uitzoeken. (Van onze corresnondent) TERNEUZEN Tijdens een samenkomst in de kantine van de dependance van de Terneu- zense L.T.S. heeft de voorzit ter van de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, ir. J. P. Korbee, de prijgen uit gereikt aan de L.T.S.-leerling, die de meeste artikelen had verkocht en de prijs, die werd verloot. De 12-jarige Herman Kuyer uit Terneuzen, leerling van de basisklas, had ten bate van het nieuwe dierenasiel voor een bedrag van 333.ver kocht. Het was wel toevallig, zo merkte, de heer Korbee op, dat ook bij de trekking van de lo terij bleek dat een leerling van de Terneuzense L.T.S., Ivo van Overmeeren uit Hulst, de ge lukkige was. Beiden kregen een fraaie transistor-radio, die be schikbaar was gesteld door de firma „Eksakt" en door het ta xibedrijf Van der Schans-Vis ser. De heer Korbee bleek uiterst tevreden te zijn over de be reikte resultaten In ongeveer een maand tijd hebben de leer lingen van de laagste klassen van de LTS'en in Zeeuwsch- Vlaanderen artikelen verkocht, waarvan de netto-opbrengst van 2.800,zal worden be steed voor de inrichting van I het bijna voltooide dierenasiel. wat onpraktische werkwijze de komende maanden niet karakteristiek zal zijn voor het nieuwe sociaal-culturele centrum. Het is daarentegen de bedoeling, dat het vol gend jaar rond deze tijd kant en klaar opgeleverd kan worden. De feestelijke bijeenkomst, waarmee deze officiële daad van burgemeester Molthoff was omgeven, is gistermiddag door tal van prominenten van onder meer de Heidemij. be zocht. Alleen de provinciale vertegenwoordigers moesten vanwege de mist verstek laten gaan, omdat de pont was uit gevallen. Aan de feestvreugde deed dat overigens niet zo heel veel af. Voordat burgemeester Molt hoff de dragline in het harde Hulster zand liet bijten had hij in de foyer van de sport hal, evenals voorzitter J. Stol te, de gënödigden tóegespro ken. „Het is ongeveer drie jaar geleden, dat we hier de sporthal iri gebruik zijn gaan nemen en na die periode, zijn we zover, dat we kunnen star ten met dit unieke project," al dus de burgemeester, die daar aan toevoegde, dat het hier gaat om een „brok infra-struc- tuur, waaraan de hele streek duidelijk behoefte heeft". Voordat hij achter de handles van de dragline kroop, merkte hij in foyer nog op, te hopen niet al teveel vorstverlet te zullen hebben. „Ik heb gehoord dat je, als je een kwartier in de bouw hebt gewerkt, je al onder de vorstverletregeling valt. Dat opent toch altijd weer aardige perspectieven," aldus de heer Molthoff. Wethouder J. Blommaert liet zich na die uitspraak niet onbetuigd en informeerde of hij de .heer Molthoff dan niet méteen lid kon maken van de vakbond. Ook de heer Stolte wees er in zijn toespraak op, dat het in dit geval gaat om een uniek project, waarmee Hulst eigen lijk een oud principe uit de Griekse tijd weer uit de kast haalt. Ook in die Griekse tijd be stond er een nauwe band tus sen de sport en de cultuur. In „Den Dullaert" zal dit straks ook zo zijn omdat het culturele centrum aan de sporthal wordt gebouwd. Een bijzonder woord van dank sprak de heer Stolte aan het adres van Gedeputeer de van Geesbergen, die overi gens niet aanwezig was. „Hij is in ieder geval de man geweest, die er in is geslaagd om 1 mil joen van de in totaal 12 naar Hulst te halen, die er dit jaar in Nederland voor dit soort voorzieningen aanwezig wa ren." Het nieuwe culturele centrum krijgt het karakter van een soort amfibie-theater met tal van mogelijkheden. Hoewel het centrum en de sporthal aan elkaar worden gebouwd zijn er voorzieningen getroffen, dat de culturele en sportieve manifestaties elkaar niet in de wielen behoeven te rijden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dat de ta feltennissport in Zeeuwsch- Vlaanderen ook buiten de tal rijke successen van St. Aloysi- us steeds meer volwassen wordt, werd afgelopen week door de verenigingen Effect, RWS en De Hoop in Terneu zen bewezen. Deze sinds, an derhalf jaar bij de NTTB aan gesloten verenigingen, hielden voor de eerste keer een eigen tafeltennistoernooi dat onder (Van een onzer verslaggevers) HULST De prijs voor de meest originele algemene be schouwing van dit jaar, ver dient het Hulster raadslid W.P.A. Colsen. Hij las zijn betoog gisteren niet af van een onduidelijk stuk beschre ven papier, maar confronteer de b. en w. met een grote rol behangselpapier, waarop de koppen van kranteartikelen waren geplakt, die duidelijke taal spraken. „Als je die kranteknipsels ziet, dan vraag je je af: waar gaan we met de streek naar toe?", aldus Colsen, die ver volgens een aantal alarmeren de voorbeelden gaf van de meest uiteenlopende uitspra ken van provinciale beleids mensen en vakbondsbestuur ders. „In dit grote gebied wo nen mensen, die tot 1975 moe ten wachten tot ze weten waar ze aan toe zijn. Iedereen zit in de zorgen, en dat moet onder hand maar eens gedaan zijn. We willen nu wel eens weten waar we aan toe zijn, want we hebben er nog geen donder over te zeggen gehad", aldus deze dierenarts. De heer Colsen voegde daar aan toe zhh voor te kunnen stellen, dat b. en w. zich „een balletje voelen, dat van de ene naar de andere kant wordt gerold". De heer van Ruymbe ke besteedde weer aandacht aan een heel ander aspect. Hij had het onder meer over het gebrek aan eigen initiatief bij sommige verenigingen, die wel vooraan staan bij het vragen van subsidies. Hij gaf b. en w. voorts in overweging om eens ernstig studie te maken naar de vraag waar het toekomstige overdek te zwembad van Hulst het best gevestigd kan worden. Verder had de heer Van Ruymbeke ook waardering voor het gemeentelijke beleid, r.oals dat de afgelopen maan den is gevoerd. Met betrekking tot de woningbouw vroeg hij zich af of het idee van de doorstroming van goedkopere naar duurdere huizen welhe lemaal tot zijn recht zou ko men. Sprekend over de streekont- wikkelingen merkte hij op, niet zo te geloven in het mo- geljke verdwijnen van Graauw. Er moet wel meer werkgelegenheid komen om de mensen in Zeeuwsch- Vlaanderen te houden, zo vond hij. Maar dat mag niet ten koste gaan van het milieu, al dus dit raadslid, dat de me ning was toegedaan, dat de bèdrijven maar wat langer over hun afschrijvingen moe ten doen en meer moeten in vesteren in het tegengaan van milieuvervuiling. „Wie de lucht vervuilt moet hem ook weer schoonmaken", zo zei de heer Van Ruymbeke. de naam Vliegende Hollander m het verenigingsgebouw van Effect ten doop werd gehou den. De deelnemers waren in gedeeld in poules van vier spelers waarbij in eerste in stantie alleen de laagstgeplaat- ste afviel. Bij de laatste acht kwamen uiteindelijk W. v. d. Weide en C. Verplanke (Ef fect), H. Schelfhout (RWS), Den Deurwaarder en Tanghe (Hoop) en gastspeler C. Roose (Atac), terwijl C. Kempe (Hoop) en B. Roeland, die de (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Joke Bongaarts (sopraan), Marianne Klep (alt), Nico Boer (tenor), Meinard Kraak (bas), Dirk Hol en mevrouw C. Hemelaar (beiden viool): dit zijn enkele van de solisten, die op zater dag 6 januari te zamen met het St.-Caeciliakoor uit St.-Jan- teen, het Breda's en Dordts Kamerorkest en het Ooster- houtse Kamerkoor het Weih- nachtsoratorium van J. S. Bach zullen uitvoeren. Dat gebeurt onder leiding van dirigent Wim Bartz in de parochiekerk van St.-Jansteen. Het is de zevende uitvoering in successie, maar de vijfde in deze bezetting. Vorig jaar trok het St-Caeciliakoor met deze traditie zoveel mensen, dat ze niet eens allemaal in de kerk konden en dirigent Bartz ver wacht, dat het ditmaal al niet anders zal zijn als de weers omstandigheden gunstig zijn. Het Weihnachtsoratorium kan zich verheugen in een groeien de belangstelling bij een zeer breed publiek, waarin overi gens de jeugd nog ont breekt. Van deze kant blijkt het erg moeilijk om enig interresse op te brengen voor dit muzikale initiatief van allure. Dirigent (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De zeehengelsportvereniging „De vogel" te Kloosterzande orga niseerde een zeehengelwed- strijd voor haar leden waarbij de prijzen bestonden uit wild. De vangsten waren matig tot goed te noemen. De uitslag (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De zeehengelvereniging 'De Vogel' zal vrijdag 29 december in ho tel Van Leuven een algemene ledenvergadering houden. De reden daarvan is. dat door de Westerschelde-federatie is be sloten om ondermaatse vis niet meer met punten te waarderen op de internationale wedstrij den van deze federatie. Tot nu toe werden de onder maatse vissen door „De Vogel" wel gewaardeerd. In verband met de organisatie van hun vijftiende internationale zee- hengelwedstrijd wil men van de leden van de club hun stand punt weten. kleinste nederlaag hadden ge leden, eveneens de kwartfina le haalden. In de halve finale wist Tanghe in twee games Van der Weide uit te schake len, terwijl Kempe de eind strijd bereikte door de Axe laar Roose te kloppen. In de spannende finale bleek Kempe de sterkste, door met 2111 en 2116 over teamgenoot Tanghe te zegevieren, waar door de eerste zege van het nieuwe evenement naar vere niging De Hoop ging. De per- Wim Bartz betreurt dat en wijt deze ontbrekende belang stelling aan het gebrekkige muziekonderwijs, vooral op la gere scholen, waar het vaak helemaal ontbreekt. „Ik heb de indruk, dat ze op de mees te scholen gewoon te weinig aan muzikale vofming doen", vertelt hij. „Men zou eigenlijk al op de lagere school moeten beginnen. Muzikaal onderwijs zou vanaf het begin deel moe ten uitmaken van de opvoe ding, maar helaas is dat niet zo. Trouwens wat wil je: zelfs de meeste onderwijzers heb ben er nauwelijks belangstel ling voor. Ik zie ze,, tenminste nooit bij de uitvoering van het Weihnachtsoratorium". Vorig jaar was er-al on: lof voor de zesde uitvoering. ÜHet \vas fantastisch", aldus de heer Bartz, die daaraan toevoegt, dat er ook vanuit België een grote belangstelling blijkt te bestaan. De afgelopen jaren heeft het St.-Caeeiliakoor rond het Weihnachtsoratorium een vaste publiek-kern weten op te bouwen en verheugend daarbij is ook de interresse van de zijde van de categorie mensen, die er normaal ge sproken niet zo gemakkelijk toe komen om een concert bij te wonen. Waarin schuilt dit succes? was: 1. R. de Smit, Sluiskil met 7 vissen en 1458 punten, 2. H. Jonkheym, Kloosterzande 7 vissen en 1304 punten, 3. H. van Puymbroeck, St.-Gillis- Waes (België) (5) 966, 4. K. van Kerckhoven, Kloosterzan de 6 v 939 p, 5. P. de Waal, Kloosterzande 4, 913, 6. S. van Duysse Clinge 4, 907; 7. T. de Kort jr, Terneuzen 5, 905; 8. P. van Vooren, Ossenisse 4, 827,; 9, A. de Waal, Walsoor den 4, 669, 10. G. de Wilde. Antwerpen 4, 668. (Van onze correspondent) AXEL De duivensport vereniging „VWA" (Axel) en „EVN" (Stoppeldijk) organi seren op eerste kerstdag een tentoonstelling. Deze wordt gehouden in ca fé „Het witte paard" te Axel en is voor eenieder toeganke lijk. De duiven zijn te bezich tigen vanaf 9.30 uur tot 16.30 uur. Omstreeks 14 uur volgt de uitreiking van de prijzen en de huldiging van de kampi oenen 1972 van de combinatie. Tot slot volgt verkoping van gratis geschonken bonnen voor jonge duiven. soneelsvereniging van dit be drijf had voor enkel e fraaie prijzen in natura gezorgd, die na afloop door de voorzitter van Effect, de heer Roeland, werden uitgereikt. De eind uitslag werd; 1. C. Kempe (Hoop), 2 J. Tanghe (Hoop), 3 C Roose (Atac), 4 W. v. d. Weide (Effect), 5 C. den Deurwaarder (Hoop) 6 H. Cchelfhout (RWS), 7 C. Ver planke (Effect). 8 P. Roeland (Effect). Wim Bartz: „Je moet dit op de eerste plaats doen met een enthousiast koor, want je be grijpt, dat het niet die ene avond van de uitvoering is. Er zit nogal wat voorbereiding aan vast. Verder is het een zeer afwisselend werk. Het wordt in de streek niet uitge voerd. Het is, zou je kunnen zeggen, zowel uniek voor Zeeuwsch-Vlaanderen als voor Vlaanderen". En over de fi nanciële keerzijde van de me daille vertelt hij: „We komen zelfs met de gemeentelijke subsidie nagenoeg elk jaar te kort. We moeten uit eigen middelen bijpassen. Dat wil niet zeggen, dat we niet tevre den zijn over de medewerking van het gemeentebestuur, want die is buitengewoon goed". Het Weihnachtsoratorium, zoals het op 6 januari in Sint- Jansteen wordt gebracht, is een uitvoering van amateurs. „Het is geen opgeblazen lief hebberijtje", aldus Bartz. Voor de plaatselijke bevolking heeft het komende concert een bij zonder karakter, omdat de muzikale begeleiding voor het eerst voor een belangrijk deel wordt verzorgd met het orgel van het St.-Caeciliakoor, waar voor de bevolking van Sint- Jansteen zelf 4000 gulden bij een heeft gebracht. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag 11 januari wordt in de Bra banthallen in Den Bosch een centrale keuring onder auspi ciën van de koninklijke vere niging „Het Nederlandsche Trekpaard" gehouden. Hier worden dan hengsten verwacht uit Zeeland, Brabant en Limburg, Utrecht en Zuid- Holland. Naast de oudere hengsten, die voor de keurin gen zijn aangegeven verschij nen bovendien nog circa 30 jonge, driejarige hengsten, voor het eerst ter keuring een keuring, die zoals in het verle den is gebleken veel belang stelling trekt. (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE Donderdag avond is op de Kennedylaan in Zelzate de 74-jarige mevrouw Irma Stevens uit Zelzate tij dens dichte mist door een auto gegrepen. Mevrouw Stevens werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Gent, waar ze korte tijd later overleed. Alcoholcontrole In de nacht van woensdag op don derdag tussen 22 tot 2 werd eenalcoholcontrole gehouden. Gecontroleerd werden 152 au to's en 10 bromfietsen; 21 be stuurders werden betrapt op het gebruik van alchol; 18 hadden geen rijbewijs bij zich; terwijl 19 hun kenteken bewijs niet konden tonen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2