De vedetten van de weg Rivaliteit met Bartali in Giro ontstaan BOVEN ALLES HAD COPPI KARAKTER rrico Opkomst Triomfen Stille zoon sport Geen kerst zonder kaas latewiag 23 december 19^2 Het nationale monument, waarvoor Tifosiuit heel Italië lire na lire bijeengebracht hebben Het licht hoog op een bergtop in het gehucht Castellania. Papa Coppi kijkt vol trots op deze foto naar zijn zoontje Fr tino, die op de arm. van Louison Bobet zit. FAUSTO COPPICOUREUR MET ONGELOOFLIJKE WILSKRACHT (Van een speciale verslaggever) BREDA Twaalf jaar na zijn dood is Fausto Coppi nog altijd een speelbal van menselijke sentimenten. Arme Fausto. Hij kende tijdens zijn leven al zo weinig-geluk. En zelfs nu, na zijn dood, is het hem niet gegund rust te vinden in de vorstelijke graftombe die rouwende Tifosi uit heel Italië hebben laten bouwen in het armoedige ge hucht Castellania, hoog gelegen op een bergtop temidden van een ruig landschap. Het is een schitterend monu ment dat schril afsteekt tegen de bouwvallige huisjes van het gehucht. Lire na lire hebben de Tifosi bijeengebracht om hun onvergetelijke wielerkampioen, aan wie ze twintig jaar lang' zoveel vreugde hebben be leefd, in zijn laatste rustplaats te omringen met marmer en brons. Maar het is zeer twij felachtig dat dit nationale mo nument het eindpunt van Cop- pi's laatste etappe zal blijven. Fausto lag aanvankelijk begra ven op het kleing kerkhof van Castellaria, maar hij werd met toestemming van zijn eerste vrouw Bruna Ciampolini, door de supporters naar het monu ment overgebracht. Giulia Oc- chini, Fausto's tweede vrouw, beter bekend als de „Dame Blanche" (de dame.in het wit) heeft echter gezworen dat Faustp in zijn oude graf zal worden teruggelegd zodra' Faustino meerderjarig wordt. Faustino is Coppi's enige zoon en erfgenaam, geboren uit het huwelijk met de „Dame Blan che". Faustino zal voor zijn vader, aan wie hij slechts een vage herinnering heeft overge houden omdat hij zo jong stierf, een nieuw graf laten bouwen op het kerkhofje van Castellania. Zo wil de „Dame Blanche" het en zo zal ge schieden. Over vijf jaar, want Faustino is nu zestien. wedstrijd genoeg gezien. Met de ondefinieerbare feeling, kampioenen eigen, wist Bartali dat de magere Coppi een grote toekomst wachtte. En om hem voorlopig uit te schakelen bood Bartali de jonge renner onmiddellijk een contract aan. Dat is een gebruikelijke tac tiek van vedetten als zij een jonge concurrent opmerken. Zo heeft ook Eddy Merckx enige tijd als knecht voor Rik van Looy gereden. Arme Fausto Coppi. Hoe wei nig geluk heeft hij gekend. Het noodlot achtervolgde hem tij dens zijn grandioze carrière met een ontstellende regel maat. Nimmer werd een ren ner zo geteisterd. Maar telkens weer kwam Fausto dank zij z'n ongelooflijke wilskracht terug. Hij werd in het volle seizoen door valpartijen 435 dagen uit geschakeld. Hij won niettemin 118 wedstrijden en hij reed meer dan 3000 km solo. De carrière van een man die zijn tijd ver vooruit was. Coppi was een pionier in zijn voor bereiding, z'n voeding en dis cipline, een man die in de ja ren '50 de ontwikkeling van de wielersport in een stroomver snelling bracht zoals dit. later ook Rik van Looy en Eddy Merckx zouden doen. Een in telligente en edelmoedige man aan wie allen die hem gekend hebben een goede herinnering bewaren. Veertien jaar lang lag de schaduw van Coppi over vrijwel alle grote wieler wedstrijden. Hij was reeds veertig en dacht er nog niet aan zich terug te trekken toen tenslotte de dood onverbiddel- 'lijk toesloeg. Fausto Coppi met z'n lange neus en wat uitpuilende ogen die zjjn benige gezicht zo sterk tekenden, werd op 15 september 1919 in Castellania geboren. Zijn ouders waren ar me boeren hetgeen in Castella nia de gewoonste zaak van de wereld is omdat niemand het daar breed had. Geen wonder dat de jonge Fausto al vroeg het dorpje verliet om zijn ge luk te zoeken in het 20 km verder gelegen stadje Novi Li- gure. Daar werd hij knecht van de slager Domenico Mar- lani. Op een gammele oude fiets bracht hij worsten en hammen bij de mensen aan huis. Hij hield van fietsen en werd wielrenner. Eerst heel bescheiden. Maar toch won hij af en toe in dat prille begin al een wedstrijd met grote voor sprong. In '39 boekte hij z'n eerte succes. In de ronde van Piémont, zogezegd zijn eigen streek, eindigde hij als derde achter de toen onaantastbare Gino Bartali (die een jaar daarvoor de Ronde van Frank rijk had gewonnen) en Ricci. De slimme Bartali had. in die Fausto Coppi, in die dagen al blij in een fabrieksploeg on derdak te vinden, startte in de Ronde van Italië van '40 dan ook als hulpje van de grote Bartali. De oorlog woedde al in een groot deel van Europa. Maar in het zonnige Italië be leefde men nog even de op komst van het fenomeen Cop pi. Na twee dagen in die Giro stond Coppi op de derde plaats in het klassement. Op de vier de dag klom hij naar de tweede plaats en in de elfde etappe van Florence naar Mo dena over de Abetone-pas de marreerde hij met zoveel kracht dat niemand zijn wiel kon houden. Bij de finish in Modena had hij een voorsprong van .3 min. en 45 secon den. Men hees hem in de rosa trui en Fausto behield die tot het eindpunt in Milaan. Hij was toen 291 jaar en- 9 maanden oud. Tijdens deze Gi ro werd ook de enorme rivali teit tussen Coppie en Bartali geboren die het land later in twee kampen zou verdelen waarbij het meer dan eens voorkwam dat supporters van 0 Fausti Coppi, vier dagen voor zijn dood, samen met Faustino en de Dame Blanche. beide kampioenen slaags raak ten en er gewonden vielen. De oorlog breidde zich steeds verder uit over Europa. Nog slechts korte tijd restte Fausto om triomfen op de fiets te voe ren. Hij werd in '41 kampioen van Italië en een jaar later vestigde hij op de snelle latten van de Vigorellibaan in Milaan een voor die tijd fantastisch werelduurrecord dat (45 km en 848 metër) 14 jaar lang zou standhouden eer er een nieuw fenomeen opstond. Jac ques Ansuetil, die 311 meter meer aflegde. Fausto werd in '43 als militair opgeroepen en ingelijfd bij het 38e regiment infanterie van de Ravenna-divisie. Hij bereikte de rang van korporaal. De Ra venna-divisie werd in Tunesië ingezet tegen de Engelsen en na een verbitterde strijd in de pan gehakt. Op 17 mei '43 viel korporaal Coppi in handen van de Engelsen die hem als krijgsgevangene van Cap Bo- nin in Tunesië afvoerden naar een interneringskamp. Bijna twee jaar later lieten de Brit ten hem weer vrij. De oorlog was voorbij en Fausto keerde terug naar Novi Ligure waar hij trouwde met Bruna Ciam polini, een meisje uit Genua, de havenstad die ongeveer 60 km van Novi Ligure verwij derd, aan zee ligt. Coppi trouwde op 22 november '45 en uit zijn huwelijk met Bruna werd een meisje geboren, zijn enige dochter, die hij Marina noemde. 0 De grote rivaal van Coppi, Bartali. In het voorjaar van '46 vierde Fausto een grandioze come back met een zege in Milaan - San Remo. Alsof er geen oor log was geweest en hij als krijgsgevangene geen ontberin- ge had moeten doorstaan, liet Coppi halverwege de strijd tij dens de beklimming van de Turchine zijn enige overge bleven Fransman Lucien Teis- seire, achter om na een solo van bijna 150 km met een voorsprong van 14 minuten op de Via Roma in San Remo aan te komen. Coppi had de draad van zijn fantastische carrier» weer opgepakt. Een carrière die hem grotere triomfen een een nog grotere vermogen zou opleveren. Hoe wel het „grote geld" in de wie lersport eerst in de jaren '57- '58 met de komst van de zo genaamde extra-sportieve fir ma's (industriële concerns dia een groot deel van hun recla me-budget besteden aan het formeren van een wielerploeg) te verdienen valt, werd Fausto Coppi in het begin van de ja ren '50 toch al meervoudig miljonair. Coppi kreeg in de etappe-wedstrijd Parijs - Nir» destijds als 3500.- startgeld per dag. Fausto Coppi heeft zich door al dat geld nooit laten impone ren. Hij bleef de gentleman die hij altijd is geweest. Een man die zijn knechten en helpers goed behandelde en die respect had voor zijn concurrenten. Zonder de oorlog en zonder zijn zeven fatale valpartijen, zou de erelijst van Fausto Cop pi ongetwijfeld nog veel en veel groter zijn. Maar datzelf de kan men ook van Gino Bar tali zeggen en van nog andere renners. Zij hadden nu een maal de pech dat tijdens hun loopbaan Europa dreunde van kanongebulder en bominsla gen. Voor Coppi waren er trouwens nog andere gebeurte nissen die zijn carrière nega tief beïnvloedden. Op 29 juni 1951 stierf zijn broer Serce, na een valpartij in de Ronde van Piémont. Serce viel op 1 km van het motorcircuit van Turijn, \vaar de aankomst plaatsvond met het hoofd op het wegdek. Hij krabbelde overeind èn fietste zelfs nog op eigen kracht naar zijn ho tel. Later op de avond kreeg hij hoofdpijn. Men bracht hem over naar een ziekenhuis waar hij diezelfde nacht overleed, tengevolge van een schedelba- sisfractuur. Deze tragische dood bracht Fausto moreel aan de grond. In 1954 zou er een zeer ingrij pende verandering in Coppi's leven plaatsvinden, die hem uit z'n evenwicht bracht. Het ka rakter van Fausto kwam niet zo goed overeen met dat van zijn vrouw, Bruna. Fausto was niet erg gelukkig meer bij haar en hij raakte hevig verliefd op de mooie Giulia Occhini, de „Da me Blanche", die hij sinds '46 kende, omdat ze de vrouw was van Dottore Locatelli uit Vara- no Borghi, een plaatsje op 16 km van Varese, en Fausto de dokter nogal eens consulteer de. Dé „Dame Blanche" op haar beurt, toen moeder van twee kinderen, Lolly (7) en een jongere broertje van 3, ver liet haar man en kinderen en ging samenwonen met Fausto. In het kathdlieke Italië van die dagen stond zoiets gelijk aan een ernstige misdaad. De schandaalpers stortte zich op de wielerkampioen en zijn im- (ADVERTENTIE) metvergeten.,. Fricoeten mer in witte, zijden gewaden geklede en met gouden arm banden en gouden ceintuur op gesmukte geliefde en Fausto had geen rustig moment meer. Fausto toonde echter ook in- deze moeilijke dagen een on verzettelijk man te zijn. Hij schonk Bruna en zijn dochter tje Marina een grote villa van 30 kamers aan de Viale delle Remenibrenze in Novi Ligure en enige miljoenen guldens en zette, ondanks alle druk van buitenaf, z'n wil door. Voor de „Dame Blanche" kocht hij even buiten Novi Ligure een fraaie villa en ging daar wo nen. Als wielrenner had Faus to toen al zijn beste tijd gehad. Hij raakte ook verzadigd, want hij had bijna alles ge wonnen wat er te winnen viel. Op 10 december '59 reisde Coppi met Anquetil, Geminia- ni, Hassenforder, Rivière en Anglade naar Afrika voor een toernee in Haute Volta. Daar in West-Afrika reed hij op 13 december nog een bijzonder goed criterium in Ouagadou gou, waar hij als tweede ein digde. De renners namen later deel aan een jachtpartij en op de 18e december keerde Faus to weer in Italië terug. Op 27 december voelde hij zich voor het eerst niet lekker. Fausto had lichte koorts die op 31 de cember hoger werd. In Cler mont-Ferrand worstelde Gemi- niani eveneens met hoge koorts. Het was duidelijk dat beide renners een infectie had den opgelopen tijdens hun ver blijf in Afrika. Coppi werd opgenomen in het ziekenhuis van Tortona waar hij op 2 januari '60 overleed. In Castellania droeg een paar dagen later de rouwende sportwereld een van zijn grootste kampioenen ten grave. Nee, dan ziet de riante, rood bakstenen villa van Bruna Coppi, naast een kerk in Novi Ligure gelegen, er heel wat luxueuzer uit. Fausto mag haar en z'n dochter Marina dan wel verlaten hebben, bij heeft hun toekomst financieel verzekerd. De luxe die Bruna zich kan permitteren, is zelfs de „Dame Blanche" onthou den. Zij woont even buiten Novi Ligure in de „Villa Coppi". Het is een prachtig huis met een paar hectaren grond er omheen, bijgebouwen, een fontein, oude Romeinse beel den en een fraai prieeltje. Maar de „Villa Coppi" ziet er onderkomen uit. Het huis had al jaren geleden geverfd moeten worden, zo ook de rest van de gebouwen op het land goed. Het smeedijzeren hek voor de oprijlaan is gesloten. Via een weggetje langs het huis geraakt men toch op het landgoed. De „Dame Blanche" woont er met Faustino en haar dochter uit het eerste huwe lijk met dottore Locatelli, Lol ly (25). Ze leeft er vrij een zaam. Bijna nooit komt er ie mand op bezoek. De jaren zijn niet zonder tekenen aan haar voorbij gegaan, maar toch ziet ze er voor haar 46 lentes nog geweldig goed uit. Je kunt je voorstellen dat Fausto destijds verliefd op haar raakte. Ook binnenshuis valt op dat de „Dame Blanche" het niet breed heeft. Zij schenkt whis ky en vertelt: „Ik leef van de huuropbrengst van een paar appartementen die Faustino van zijn vader geërfd heeft. De rest van het vermogen is geblokkeerd totdat Faustino 21 wordt. Zelf heb ik geen cent en zal ik ook geen cent krij gen. Ik ben volledig afhanke lijk van mijn zoon die Lolly en mij moet onderhouden. Faustino Is een rustige jon gen, die als twee druppels wa ter op zijn vader lijkt. Dezelf de blauwe ogen, dezelfde oog opslag, dezelfde sterk teke nende neus in het smalle ge zicht. Hij is een stille jongen. Dit jaar studeert hij af aan het lyceum in Novi Ligure. De „Dame Blanche" zegt: „Hij is een slechte student, hij wil nooit leren. Maar hij zal de wil van zijn vader uitvoeren en ingenieur worden. Fausto zei altijd: „Giulia, hij moet ingenieur worden". En zo gaat Faustino binnenkort naar de universiteit in Genua of Mi laan om er elektronica te stu deren. Zo heeft zijn vader het gewild, zo zal geschieden. Er zijn nogal wat mensen die betwijfelen of de „Dame Blanche" ooit van Fausto Cop pi heeft gehouden. Boze ton gen beweren dat zij alleen uit was op zijn geld en roem. Wanneer de „Dame Blanche" met deze vraag geconfronteerd wordt schieten haar dqnkere ogen vuur. „Ik heb veel van hem gehouden", zegt ze fel, „het was geen lolletje om des tijds mijn man te verlaten. Ze hebben me vier dagen in de gevangenis van Alessandrië gestopt. Toen Faustino gebo ren moest worden vloog ik geheel alleen naar Mexico Ci ty waar ik met de handschoen met Fausto getrouwd ben. Daarna ging ik naar Buenos Aires waar Faustino geboren werd. Wat dacht u dat zoiets betekent? Moederziel alleen in den vreemde. Maar het was noodzakelijk om Faustino de naam Coppi te kunnen geven. Hij is trouwens nu nog altijd Argentijn". „Weet u", zegt de „Dame Blanche", dat Fausto door de fout van een professor is ge storven? Hij voelde zich hele maal niet zo ziek. Wel wat koortsig maar dat was ook al les. Toen ging hij voor een onderzoek naar professor As- taldo in Totina, Die wilde dat hij in het ziekenhuis werd op genomen. Fausto bleef liever thuis. Maar tenslotte kreeg de professor zijn zin. Fausto nam Faustino in z'n armen en zei: Bye, bye, love kuste hem en ging naar het ziekenhuis. Op 1 januari was dat. Meteen kwam de televisie opnamen maken. Ik hoorde de professor 's avonds zeggen dat Fausto pneunomie (longontsteking) of iets dergelijks had. Dat kwam mij onwaarschijnlijk voor, want ik heb een paar jaar aan een universiteit farmacie ge studeerd en ik dacht dat hij malaria had. Maar de profes sor had z'n diagnose gesteld en Fausto kreeg het genees middel cortison, dat de na tuurlijke weerstand verlaagd. Het ging daarop van uur' tot uur steeds slechter. Ik bleef die nacht van 1 op 2 januari '60 bij Fausto. Hij sprak niet meer tegen me, maar als ik opstond en .door de kamer heen en weer liep, volgden z'n ogen mij overal. Een uur voor zijn dood werd Fausto nog bloed afgenomen voor een nieuwe analyse. Het bloed spoot uit zijn arm, z'n hele trui zat er onder. Ik heb die trui bewaard. Tegen zeven uur stierf Fausto, hij was tot het laatste moment volledig bij kennis, al was zijn tong dik opgezwollen. Ik verzeker u dat een beetje kinine zijn leven gered zou hebben en dat hij nu bij ons zou zitten. Want een nieuwe analyse wees uit dat hij inder daad malaria had en de toe diening van cortison was do delijk geweest. Dat vertelde mij later de dokter die de analyse had gemaakt. De pro fessor kwam mij ook nog op zoeken. Sorry, zei hij. Na Fausto's dood werd het spoe dig stil hier. De een na de ander bleef weg. Ook een per soonlijke vriend van hem, die directeur van een privé bank was, Gaino Acqui heet hij. Fausto had hem voor 500 mil joen lire (f 300.000,-) aan Franse francs in bewaring ge geven. Maar in '66 ging de bank failliet en het geld is weg. Voordat hij de gevange nis inging heeft Gaino Acqui met nog slechts 5 miljoen lirs (drieduizend gulden) terugge geven. Mooie vrienden zijn dat. „Die vrienden leerde ik ook kennen met betrekking tot zijn graf. Faustino, Lolly en ik gaan elke week het graf van Fausto bezoeken. Ik wist wel dat men geld ingezameld had voor een monument, maar ik heb geweigerd m'n toestem ming te geven om Fausto in dat monument te leggen. Op een dag kwamen we echter bij zijn graf in Castellania, en het was leeg. De supporters had den met toestemming van Bruna, Fausto toch naar het monument overgebracht. Maar ik verzeker u dat Fausto over 5 jaar naar z'n oude graf.zal terugkeren. Nationaal monu ment of niet. Ik wens dat Faustino een graftombe zal la ten bouwen als hij 21 is". En zo zal Fausto Coppi straks, als de „Dame Blanche" haar wil doorzet, nog eenmaal de voor pagina's halen. Arme FaustoT „Uit: „De vedetten van de weg", door Jean Nelissen. Uit gave De Boekerij, Baarn, prijs f 12,50). (ADVERTENTIE) Breda'Tilburg Goes Roosendaal Middelburg

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 19