■p FLUISTERENDE ENGE DES DOODS Cursisten gedupeerd Tientallen miljoenen zoek via koppelbaas OPLOSSING WEEKENDPUZZEL 16 DECEMBER Prins Bernhard drie Bijna alle katholieken met Kerstmis 1971 naar de kerk eïrelF Laars legt het af tegen broekpak KINDERBIJSLAG, SOCIALE WETTEN, FISCUS schenken de slijter! i i Biyftu gerust nog maar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht wel... Informateur ontving alle adviezen DOOR HARTCONFLICT Studie over Dow- Philips G.M. breidt uit voor half miljard binnenland buitenland IRA-bestancl van 3 clagen 1700 mensen Warrig Contract voor Noors aardgas Ziekengeld Fabriek Zagreb: opzichter niet teruggeroepen wegens wangedrag Primeur in Goirh> Eeiigezinsliuis voor 155.- per maand ëJe HAARLEMSE SUPERMARKT VERBRAND i-aididag 23 december 1972 |iï55|* V 'f r L;v' - *K-' Jb 4 - IL.lllir'lÉiiiiillifr" 9 De B-52 straalbommenwerpervoorzien van acht motoren. Het vliegtuig kan intercontinen tale afstanden afleggen met een snelheid van meer dan 1.000 km per uur. WASHINGTON (UPI— AFP) In precies twaalf seconden „legt" een vlucht van drie B-52 bommenwer pers van de Amerikaanse luchtmacht een tapijt van 324 bommen met 90 ton ex plosieven. De achtmotorige luchtreuzen worden de „fluisterende engel des doods" genoemd omdat zij zo hoog vliegen (9000 meter) en haast niet worden gehoord waardoor de aanvallen zon der waarschuwing komen. Zij die niet onmiddellijk door de bomscherven worden gedood of gewond, geraken doorgaans in een toestand van shock door het onver wachte geweld. Majoor Ro bert S. Chubbuck van de strategische luchtmacht, waaronder de 400 B-52's van de Amerikaanse luchtmacht thuishoren, schreef vorig jaar: „Door het ontbreken van een waarschuwing voor de aanval van de doorgaans onzichtbare en onhoorbare B- 52 is er geen tijd voor het zoeken van dekking en vij andelijke militairen die niet onmiddellijk gedood of ge wond raken zijn doorgaans in zo'n shocktoestand dat zij niet te gebruiken zijn". Volgens de jongste berich ten zouden nu ongeveer 200 van deze luchtreuzen aan de bombardementen op Noord- Vietnam deelnemen. Uit het feit dat de Amerikanen het verlies van zes van deze acht miljoen dollar kostende bom menwerpers toegeven, blijkt dat zij niet onkwetsbaar zijn voor de Sovjet-luchtdoelra ketten waarover Hanoi be schikt, ondanks alle tegen maatregelen. Eén beman ningslid aan boord heeft als enige taak het opsporen van vijandelijke luchtdoelrakct- ten via radarschermen. Om deze onschadelijk te maken kan hij de doelradar van het projectiel in de war brengen door een scherm van repen aluminiumfolie uit te schie ten of een raket die door de uitstraling van warmte de luchtdoelraket van de B-52 afleidt. De B-52 wordt voorts geëscorteerd door tweemoto- rige „EB-66"-toestellen die zijn uitgerust met elektroni sche storingsapparatuur te gen vijandelijke radar en door de F-105 die vijandelij ke radar- en raketlanceerin- stallaties bestookt met raket ten. De „fluisterende engel des doods" is oorspronkelijk be doeld als kernbommenwer per, maar de Amerikaanse luchtmacht heeft ongeveer de helft van deze luchtvloot om gebouwd voor conventionele bombardementsvluchten. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK „Onze eigen voorraad dameslaarzen is mi nimaal omdat wij onze pro- duktie aan de vraag kunnen aanpassen. Maar het is bekend dat er her en der bergen da meslaarzen zitten waar men mee in de maag zit. Normaal koop je een paar laarzen in voor f 20,-. Ik heb echter al vele aanbiedingen gehad van f 15,- per paar. Ik moest dan wel tenminste 20.000 paar ko pen, die allemaal nog van vo rig jaar waren. Maar ik praat nog eens niet over zo'n aan bod". Aldus de heer M. Wil- mont van Van Haren's Schoen fabriek n.v. te Waalwijk. Een woordvoerder van Bata vindt het spreken over een overschot aan dameslaarzen erg overtrokken. Niettemin is juist zijn bedrijf enige weken geleden als eerste in Neder land begonnen met een opruim- actie: 30 procent korting. Wel zei de woordvoerder dat er duidelijk minder belang stelling bestaat bij de dames voor laarzen. Oorzaken daar van waren volgens hem het broekpak en de pantalon en niet te vergeten het slechte weer. „Gegeven deze situatie, ga je het produkt aantrekke lijker maken wat de prijs be treft", aldus deze woordvoer der. Hij voegde hieraan toe niet bang te zijn met een voorraad te zullen blijven zit ten: „Als de laarzen nu niet verkocht worden, dan volgend jaar wel". Volgens een woordvoerder van de Bredase vestiging van Alfa Schoenen n.v. (veertien vestigingen in Nederland) was ervorig jaar sprake van een overschot aan dameslaarzen, maar dit jaar niet. Zijn firma althans had voor dit jaar haar inkoopbeleid aangepast aan de situatie, die sinds vorig jaar ontstaan was. „Wat de mo dieuze laarzen betreft zijn wij door de voorraad heen. Aan gaande de winterlaarzen: daar zijn we zo door heen, als het eenmaal werkelijk winter wordt", aldus deze woordvoer der. Van de voorraad die zijn firma voor dit jaar had inge kocht, was nog geen stuiver van de prijs afgedaan. Al met al kan gezegd worden dat de laars bij de dames uit de gunst is. Dit geldt dan voorna melijk de modieuze laars, die het heeft moeten afleggen te gen het broekpak. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) In formateur dr M. Ruppert za) na de kerstdagen zijn conclu sies en kanttekeningen geven bij de adviezen op zijn ver zoek door de fractievoorzitters van KVP, ARP, CHU, PvdA, PPR, D'66, VVD en DS '70 uitgebracht over de zes moge lijkheden tot vorming van een kabinet. Gistermiddag is mee gedeeld. dat alle adviezen wa ren ontvangen. Zoals gemeld had de informateur de fractie voorzitters gevraagd hem te informeren over de standpun ten van hun (volledige) frac ties met betrekking tot di» mogelijkheden. Ook is meege deeld, dat een enkele fractie voorzitter nog een verduidelij king of nadere opheldering van het uitgebracht advies zal worden gevraagd. BELFAST (UPI) De ex tremistische IRA-provisionals hebben bekendgemaakt dat zij alle offensieve acties tegen mi litaire en burgerdoelen drie da gen lang zullen stopzetten. Kringen van de voorlopige vleugel vertelden dat er welis waar geen formeel bestand zal worden afgekondigd, maar dat er in ieder geval een eind zal worden gemaakt aan het ple gen van bomaanslagen op win kels en andere bedrijven. Het bestand loopt naar ver luidt in de nach: van eerste op i tweede kerstdag af. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Tot de gedupeerden in het conflict tussen het Binnenziekenhuis in Eindhoven en dr. P. J. van der Schaar be horen niet alleen de hartpatiënten in Zuid-Nederland, maar ook een 'groep van zestig verpleegkundigen die in het Binnenzieken huis onder leiding van dr. Van der Schaar een cursus „intensive- care" volgden. Dr. Van der Schaar heeft zijn cursisten geschreven dat hij tot zijn spijt op het ogenblik de leergang moet onderbreken tot hij andere ruimte heeft gevonden. Hem is immers de toegang tot het Binnenziekenhuis ontzegd. Het ziekenhuisbestuur heeft zijnerzijds aan de verpleegkundi gen geschreven dat de cursus zonder dr. Van der Schaar wordt voortgezet. Wij vernamen echter dat negentig procent van de cursisten de opleiding alleen wil voortzetten als dr. Van der Schaar daaraan verbonden blijft. Alleen zijn handtekening op het diploma biedt, volgens onze zegslieden, de waarborg dat de verpleegkundigen ook bevoegd zijn bij cardio-chirurgie assistentie te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De Sociale Verzekeringsraad heeft een geheim rapport samengesteld over een monster achtige ronselorganisatie die de laatste jaren tien tallen miljoenen guldens bij elkaar gezwendeld heeft. In het rapport zou staan dat de knoeierijen zouden bestaan uit onterecht aangevraagde kinderbijslag uitkeringen, belastingfraudes en ontduiking van de sociale wetten. Als meesterbrein achter deze organisatie wordt de Nijmeeg se koppelbaas Antoon (Toon tje) van Eldert genoemd. Hij zou aan de malversaties een jaarinkomen van rond de 16 miljoen gulden overhouden: zijn stromannen en agenten weekinkomens van tussen de f 1500,— en f 5000.— Toontje van Eldert heeft vol gens raming van officiële zijde rond de 1700 mensen in Duitsland aan het werk. Voor hen worden geen sociale pre mies betaald. Van Eldert is de de man bij wie enkele maan den geleden 350.000 en 160.000 aan juwelen werd ge stolen. De Duitse opdrachtgevers, die verplicht zijn naar documen ten te vragen die aantonen dat aan de wettelijke verplichtin gen is voldaain, worden om de tuin geleid met valse docu menten. De adjunct-directeur van het Nijmeegse GAK noemt deze documenten „nauwelijks van origineel te onderschei den". Bovendien vermoedt men dat Van Eldert zich bedient van minstens 22 firmanamen, maar een wettelijk bewijs hiervan is niet te leveren. De Sociale Verzekeringsraad geeft deze feiten op hun zake lijke basis toe. en heeft een on derzoek ingesteld op verzoek van staatssecretaris Rietkerk (WD), die reeds het rapport met de resultaten van het on derzoek heeft ontvangen. Mo menteel wordt nagegaan hoe een dergelijke zwendel in de toekomst kan worden voorko men en voor welke zaken Van Eldert nog juridisch vervolgd kan worden. Voor enkele ge vallen moest de koppelbaas zich al verantwoorden. Een opgave van het bedrag dat Toontje van Eldert bij elkaar gezwendeld heeft is zelfs bij benadering niet op te geven. De koppelbaas houdt, kenne lijk opzettelijk, zijn admini stratie bijzonder warrig. Er is zelfs door de belastingdienst die de papieren eens in beslag nam, geen touw aan vast te knopen. Het Nijmeegse GAK heeft al eerder de Raden van Arbeid en de ziekenfondsen voor de praktijken van Van Eldert ge waarschuwd, maar omdat de gevallen steeds pas aan het licht komen wanneer een werknemer van Van E. om een uitkering vraagt, kwamen de waarschuwingen te laat. In ju ni van dit jaar ging de waar- plat in de Noordzee. PARIJS Een Europees con sortium, waarin gasbedrijven uit Duitsland, Nederland (Gas unie), België en Frankrijk verenigd zijn, heeft met de Amerikaanse oliemaatschappij Phillips een contract afgeslo ten voor de levering van een zeer grote hoeveelheid aardgas afkomstig uit het Noorse deel (Ekofisk) van het continentale (ADVERTENTIE) imM schuwing zelfs landelijk uit. waardoor ook zwendelgevallen in o.a. Roermond aan het licht kwamen Toontje van Eldert, 42 jaar. houdt zich inmiddels van de domme. „Ik doe zo iets niet' zegt hij, „Ik heb 120 mensen in dienst en ik heb een eerlijk bedrijf met een goede admini stratie. Het GAK probeert mij een poot uit te draaien". Daarnaast beweert hij een ern stige hartkwaal te hebben, reeds vier maal een hartin farct doorstaan te hebben en in feite in aanmerking te ko men voor een uitkering van het GAK. Met het GAK kan Van Eldert trouwens niet al te best op schieten. Het hoofd Algemene Zaken van deze instelling werd eens door Van Eldert en twee van zijn kornuiten ten burele mishandeld, maar dien de geen aanklacht in. „Die man liegt", aldus Toontje Van E.. „Hij heeft me eens opge beld en gezegd dat hij geen aanklacht in zou dienen als ik vijfduizend gulden door z'n brievenbus zou gooien. Ja ik ben gek". Hij beweert ook dat het GAK hem bij de ziekenfondsen zo zwart heeft gemaakt dat hij „zijn mensen" particulier heeft moeten verzekeren. „Al die mensen moeten eens wat. min der maffiaboeken lezen", mop pert hij. „Ze moeten zich wat meer bij de werkelijkheid hou den. Hoe kan ik nou valse kin- derbijsla-glijsten invullen De werknemer moet toch zijn ei gen deel invullen En als .ik een oplichter bep, waarom stuurt het GAK mijn mensen dan ziekengeld En waarom is er dan geen aanklacht tegen me ingediend Triomfantelijk legt hij een door een ambtenaar van het GAK ondertekende verklaring op tafel waarin staat dat all» werknemers van Van Eldert in Nederland verplicht zijn verzekerd ingevolge de sociale wetten. „Zie je wel", zegt de koppelbaas, „Ze kunnen me nooit pakken". ZAGREB Een woordvoer der van het Zuidslavische me- taalbewerklngsbedrijf „Jugo- montaza" in Zagreb heeft gis teren ontkend dat de in Neder land werkende opzichter, ir. M. M.. die enige tijd geleden werd teruggeroepen naar Zuid- Slavië, zich aan wangedrag heeft schuldig gemaakt. Dp man was in Vlissingen aange steld om toezicht te houden op 150 Zuidslaviërs, die samen met hun Nederlandse collega's en de Industriebond-NVV van me ning waren dat hü hen terrori seerde. Na een klacht van de Neder landse arbeiders bij de bond belegden de Zuidslaviërs zelf een vergadering, waarop 103 van hen zich tegen de inge nieur uitspraken. Toen vaardig de men op eigen kosten twee man af naar de fabriek in Za greb, waarna de man werd te ruggeroepen. Dit zou volgens de fabriek echter gebeurd zijn omdat men hem op een ander» plaats nodig had. In een aantal Europese landen werken na melijk ploegen van „Jugomon- taza" onder contract bij Euro pese metaalbedrijven. Buitenste figuur. Van linksboven naar rechtson der: 1. leges 2. leder 3. menen 4. totem 5. leger 6. rebel 7. Tegelen 8. ore 9. snert 16. stier 17. harem 18. grens 19. niets 20. spoor 21. toren 22. laken 23. kater 24. arena 25. beleg 26. tronk 27. teder 28. asiel 29. naast 30. koper 31. speen 32. loten 33. kerel 34. vismand 35. Leeds 36. stoom 37. galop 38. grein 39. tabak 40. barak 41. lasso 42. pil. Van linksonder naar rechtsbo ven: 9. sol 10. Sodom 11. renet 12. netel 13. mager 14. rabat 15. legio 16. stengel 17 halte 18. griet 19. noren 20. speer 21. treem 22. loods 23. karos 24. anker 25. beton 26. trein 27. te ler 28. aroma 29. nodig 30. kriek 31. staat 32. lepel 33. kreet 34. veter 35. Laren 42. Pasen 43. laars 44. droog 45. melig 46. prent 47. nabob 48. Karei 49 kasteel 50. ons. Van linksboven naar rechtson der: 1. manen 2. leder 3. rege len 4. net 5. kalot 8. klaar 9. koren 10. model 11. gevat 12. kaper 13. liaan 14. reder 15. norit 16. Asten 17. kraak 18. soldaat 19. sneer 20. steeg 21 snoep 22. pop. Van linksonder naar rechtsbo ven: 5. kam 6. neder 7. regen 8. kolonel 9. kalot 10. maart 11. garen 12. kader 13. loven 14. repel 15. naast 16. ander 17. koran 18. sater 19. start 22. Po len 23. paars 24. Trees 25. gro tesk 26. por. Binnenste figuur. Van linksboven naar rechtson der: 1. en 2. den 3. erg 4. uur 5. mol 6. los 7. sta 8. els 9. vis 10. do. Van linksonder naar rechtsbo ven: 2. de 3. een 4. urn 5. mug 6. lor 7. sol 8. ets 9. vla 10. dis 11. os. PRIJSWINNAARS: EERSTE PRIJS 25,—): J. CARAN, SPIJTENBURGSTR. 13, OOSTERHOUT. TWEEDE PRIJS 15,—): P. STROOBAND, STEENSE- DIJK 27, HULST. 9 APELDOORN Een door mr. P. van Vollenhoven vervaar digde foto van zijn zoon prins Bernhard die op 25 december a.s. zijn derde verjaardag viert. Op de foto het prinsje met het hertje „Spot". DEN HAAG (KNP) Vo rig jaar Kerstmis hebben ca. 3,7 miljoen katholieken, meer dan een derde van de Nederlandse bevolking, aan een katholieke eucharistie viering deelgenomen. Dat blijkt uit een zojuist gepu bliceerd resultaat van eeD telling die door het KASKI (instituut voor sociaal-reli gieus onderzoek en studie) in 1972 namens de bisschop pen is gehouden. Op basis van de gegevens van meer dan 90 procent van de ruim 1800 parochies in Neder land kan het aantal katholieke kerkgangers met Kerstmis vo rig jaar bepaald worden op 3.627.000 personen. Daarbij ko men nog de in Nederland ver blijvende priesters, broeders en zusters (38.250) en de per sonen die in instellingen en inrichtingen verblijven en daar de mis hebben bijgewoond (32.000). Betrekt men dit aantal mis bezoekers op alle gedoopte ka tholieken, waarbij de kinderen tot 7 jaar buiten beschouwing worden gelaten, dan resulteert, dit in een deelname van circa 78 procent. Betrekt men dit misbezoek evenwel op het aan tal personen, dat blijkens re- EINDHOVEN (ANP) De N.V. Philips Gloeilampenfa brieken en Dow Chemical Com pany (Midland, Michigan) heb ben besloten gezamenlijk de mogelijkheid te bestuderen van participatie van Dow in Philips Duphar. Deze farmaceutisch- chemische hoofdindustriegroep van Philips heeft al een lang durige relatie met Dow. Zij brengt bepaalde Dow-produk- ten via dochterondernemingen op de markt. De gemeenschappelijke stu die zal uitsluitsel moeten ge ven over de vraag of een ver dere bundeling van krachten de activiteiten zal kunnen be vorderen. aldus een bericht van Philips. cente onderzoekingen (volks telling, Margriet-enquête) ziel feitelijk tot de r.-k. kerk rekent, dan komt men tot een deel name van circa 85 procent. Op grond van enkele andere gegevens, aldus het KASKI kan veilig gesteld worden, dat de overige 15 procent van de Nederlandse katholieken ver hinderd was de mis bij te wo nen, vanwege een fysieke han dicap, hoge ouderdom, ziekte of verblijf elders. Conclusie van het KASKI: praktisch alle Nederlandse ka tholieken, die zich feitelijk tot de kerk rekenen en niet om een of andere reden verhinderd waren, hebben met Kerstmis 1971 de mis bijgewoond. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE Een goede, cen traal verwarmde eengezinswo ning. Huur f 155,- per maand. Met di toch wel opzienbaren de priimeur heeft de Woning stichting Goirle zich gepresen teerd. „Een woning, er komen er voorlopig 104 in deze ge meente. die er zijn mag. Voor de mensen met de heel kleine beurzen. Voor dat geld huren zij een huis met voor- en ach tertuin, een royale entreehal, een L-vormige woonkamer, die overgaat in een fraai betegelde keuken, met staler, aanrecht, pen douche en een geiser, een open trap naar de overloop, en drie slaapkamers boven- In de tuin staat een bergruimte. Het woningtype is van archi tect C. Peeters uit Ulvenhout. Hij is met de wqningbiuwbe- stuurders en de aannemer aan tafel gaan zitten. Met de op dracht een huis te ontwerpen dat voor de mensen met een mi nium inkomen - f 12.000,- - niet meer dan 15 procent van dat in komen mocht gaan kosten. Die norm is bij de hele voorberei ding van het plan vastgehou den- IN DEN BOSCH zal op 20 ja nuari a.s. een open informatie- en discussiedag worden gehou den voor al diegenen in het bisdom Den Bosch, die zich inzetten voor vredeswerk, ont wikkelingsvraagstukken, missie en zending. Mét matige vorst, mist, de langste nacht, slecht startende automobielen, tassen vol, ge vaar voor bevriezende water leidingen, rode neuzen, hand schoenen en dikke jassen zijn we omstreeks deze datum be gonnen aan de komende 89 dagen. Zolang duurt de winter namelijk. Negenentachtig lan ge, koude dagen en nachten. En het vervelende is dat de geleerden het er nog steeds niet over eens zijn op welke datum precies de winter begint. Men houdt het maar op circa 22 december. Eén ding is zeker: we kun nen er in ons landje niet meer onderuit. Gelukkig zijn zij, die nu in warmere streken vertoe ven. Het ziet er nu toch werke lijk naar uit dat ons volk te 1 weten gaat komen welke par tij met welke partij zal gaan of althans wil gaan regeren. De heer Ruppert, een_onver- biddelijk heer, heeft van alle politieke fracties in de Twee de Kamer gisteren vernomen hoe de fractieleden er over denken. Nu heeft hij meegedeeld er de komende vrije dagen eens flink voor te gaan zitten. Na de kerst weet hij meerzegt hij. Het land wacht in span ning. We zijn inmiddels met 13.400.000 Nederlanders. Een heer uit Brabant, zo heeft informateur Ruppert be kendgemaakt, heeft een kant en klare oplossing voorgedra gen voor de vorming van een kabinet. De heer uit Brabant vindt, dat Ruppert alle fractie leiders bijeen moet roepen voor een geheime vergadering in Brabant en dat dan het lot moet beslissen wie van hen premier moet worden. De overige politieke leiders worden minister of staatsse cretaris in dat op die manier te vormen kabinet, waarin tenslotte ook enkele politici moeten zitten „die Nederland niet kan missen' We hebben gisteren, samen met een aantal collega's even geloot wie er premier zou worden als er geloot zou wor den. Zou zou, zou. Nou, De Uyl zou premier worden. Zou. De heer Nixon heeft niet opgeroepen tot vrede. Voordat we voor heel wat daagjes afscheid nemen, moet ik u verzoeken de komende dagen wat rustiger te rijden. Mist, groot licht overdag, hier en daar gladde wegen. U kent de ellende wel. Prettige kerstdagen! Maak er iets goeds van! MERIJN ROTTERDAM (ANP) Ge neral Motors heeft een belang rijke uitbreiding van onder meer haar beide fabrieken in Antwerpen aangekondigd. Het totale ui'tbreidingsproject zal ongeveer een half miljard gul den gaan kosten. Volgens de fa briek zal in het najaar van 1974 de gehele uitbreiding een feit zijn. De totale capaciteit van de Europese afriebreken Europese fabrieken van GM, die Opel-automobielen bouwen, zal dan zijn opgevoerd tot ruim één miljoen eenheden per jaar <de produktie over 1972 bedroeg ruim 850.000 eenheden). Fabriek no. 1 van GM in Ant werpen zal het assemblage-vo lume vrijwel gaan verdubbelen, terwijl de capaciteit van de au- to-radiatorenfatoriek en de af deling binnenbekleding in fa briek no- 2 zullen worden ver hoogd. Het aantal werknemers bedraagt in Antwerpen op het ogenblik 9700, eind 1974 zal het personeelsb tand ruim 11.700 bedragen, aldus GM (Van onze redactie binnenland) «AAR LI].tl Een felle brand heeft gistermorgen le vensmiddelensupermarkt Vo- mar in Haarlem voor een groot deel in de as gelegd. Experts hebben de schade aan bedrijfsruimten en voor raad geschat op f 5 miljoen. Hierbij komt nog de schade die Vomar I'jdt omdat de ver koop lamgelegd is. Een deet van het tachtig man tellend» personeel zal in andere vesti gingen van Vomar in Kenne- merland werk kunnen vim- den.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13