Westdorpe zonder post kantoor zeeuws De van hout bezeten pastoor Inschrijvingen handels register Gunstig perspectief voor beheer Grevelingen- bekken Studiedag voor fruittelers mmm stad streek Schieting in Aardenburr Breskens Wolphaartsdijk Aardenburgse bolkampioen gehuldigd Vormen Bron open Formaat Onderhorig Kerk Donderdag 21 december 1972 9 (Van onze correspondent) WESTDORPE Nadat eerst het gemeentehuis te Westdorpe werd gesloten wordt nu ook bin en enkele maanden het postkantoor op geheven. Dit is door middel van een huis-aan-huis-circulal re aan de inwoners meege deeld door PTT. Het postkantoor zal worden vervangen door een postagent schap. Over enkele maanden zal de heer R.P.L- Hemelsoet, thans kantoorhouder in West dorpe, het kantoor verlaten om in Hansweert een andere func tie bij PTT te gaan vervul len. Dit is het gevolg van een landelijke .reorganisatie bij PTT die reeds in verschillende plaatsen in Nederland is door gevoerd. Het nieuwe agent schap in Westdorpe zal, zoals elders gebruikelijk, worden gevestigd in een bestaande winkel. De winkelier of zijn personeel ziften als beëdigd postbeambten alle voorkomen de postzaken aan een in te richten afzonderlijk loket in zijn winkel behandelen. Het publiek kan nagenoeg alle uren van de winkelopenstel- ling terecht voor alle zanen die op een postkantoor afge wikkeld wolden. Het is nog niet bekend in welke winkel in Westdorpe de PTT dit nieu we postagentschap zal onder brengen. Zodra hieromtrent iets bekend is zal het publiek op de hoogte worden ge bracht. (Van onze oorrespondent). TERNEUZEN Bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch Vlaan deren werden de volgende be drijven ingeschreven. Dames- confectie Batselaere-Bavin Kaai 4, Sluis. Kleinhandel in damesconfectie. Eigenaar R. P. Gevaert. Broodbezorgbedrijf P.C. Vermeulen Albert-Polder- straat 20 Sluiskil; zelfstandig broodbezorger. Rudolf Meyer, Groete Zwanenstraat 7 Hulst; kleinhandel in antiquiteiten, schilderijen en kunstartike- len. Administratiekantoor H.P.L. de Ridder Kanaalkade 28 te Axel; administratiekan toor assurantiebemiddelings- en financieringsbemiddelings- bedrijf. Op het adres; Molen straat 10 te Axel. onder de naam: Sexshop Axel: klein handel in boeken, tijdschrif ten. sexartikelen en hygiëni sche artikelen; eig. H. P L.. de Ridder. Bouwkundig adviesbu reau „Tmit" Keizer Karei- straat 21 Biervliet, bouwkundig advies- en teken bureau, eig. H. Smit. Aanne mersbedrijf firma A. F. Bo gaard en zoon Lange Wolstraat 4 Sluis; aannemersbedrijf op het gebied van burgerlijke- en utiliteitsbouw, metselaarsbe- drijf. Venn. A. F. Bogaard en J.H. Bogaard. Pension Robbert Markt 15, Biervliet pensioen- bedrijf is v.o.f. venn. mw. K. Vermuë en mw. P.K. Vermuë. Goethals St. Janstraat 2 Sas van Gent; zelfstandig brood- en banketbezorger, eig. J.A. Goethals. NV Aannemingsbe drijf gebr. Geldof, Lovenpol- der bil Hoek; aannemingsbe drijf voor grond, water- en wegenbouw, verhuurbedrijf van machines voor grond-wa ter en wegenbouw: is filiaal hoofdzaak te Veere, Seroos- kerke. Foto-film H. Wentzler Clausstraat 15 Hulst; kleinhan del in fotografische artikelen, eig. H.J.E.M. Wentzler. Peter Kisner wielersport Ridder straat 5 Sluis; import en ex port van en commissiehandel en agenturen in wielersportar tikelen en sportkleding (speci aal voor de wielersport), eig. P.F. Kisner. Eeneneen. Dubbe le Poort 11 Hulst; coffeeshop en postershop. eigs. mevr. A.M. van Riel-van Remmen. Tuincentrum Terra Nova Abs- daalseweg 70 Hulst; hove niersbedrijf tuinarchitectuur boom- en bloemkwekersbe- drijf. kleinhandel in tuinbeno- digdheden, planten, heesters, bomen en grasmaaiers, eig. A.M.M. van Haelst. Trans- world Marine Agency Compa ny nv Westkolkstraat 22 Ter- neuzen; scheepvaart-agentuur. „Unie Textiel" Berliozhof 13 Terneuzen; markthandel in textielgoederen. eigs. mevr. E.D. Timmer-de Visser. examens GRONINGEN Aan de universiteit te Groningen slaagde' voor het artsexamen de heer Ant. Luteyn-Ant.zn. afkomstig uit Breskens. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Er zijn gunstige vooruitzichten voor een optimale beheersvorm voor het Grevelingenbekken. De stuur groep Grevelingenbekken, die lang bezig is geweest met de vraag „wie van de deelnemers in de aan te gane gemeenschappelijke regeling betaalt wat?" kan thans, wat de kostenverdeling be treft, met een verdeelsleutel gaan werken. De gemeenschappe lijke regeling, waar men nu nog op wacht om het belangrijke recreatiegebied tot ontwikkeling te brengen, zal nog slechts een kwestie van (korte) tjjd zijn. De projectgroep Grevelin genbekken werkt thans aan de®lprojecten, respectievelijk voor de Plaat van Oude Ton- ge, de Punt (bij Goeree) en de Kabbelaarsbank, die teza men goed zijn voor de opvang van vele tienduizenden recre anten. Langzamerhand wordt op deze wijze een inrichtings plan voor het Grevelingenbek ken zichtbaar. Een en ander deelde de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Geesbergen dinsdag me=, sprekend over de recreatie en cultuurproblematiek van de naaste toekomst. Wat de recre atie-projecten in Zeeland be treft, wordt men zwaar getrof fen doordat de regering uiterst zuinig is met het geven van gelden in het kader van het regionaal welzijnsbeleid- Hij kon ook nog meedelen, dat de stuurgroep voor de in richting van het Zeeuwse Meer (de afgesloten Ooster- schelde reeds a.s. vrijdag een eerste bespreking zal hebben met de gemeentebesturen rond het Zeeuwse Meer. „Daar zal een Zeeuwse visie ontworpen kunnen worden- Ook Brabant is, evenals uiteraard het Rijk, bij de besprekingen vertegen woordigd", verklaarde de heer Van Geesbergen. Hij wijdde ook uitvoerige aandacht aan het onderwerp „openbaarheid van bestuur" waarover hij waf Zeeland betreft na een doorwrocht betoog concludeerde, dat het openbaar maken van zgn. be leidsadviezen, die aan het col lege worden uitgebracht, vol gens G.S. van Zeeland te ver zou gaan. (Van onze correspondent) AARDENBURG De uit slag van de zesde puntenschie- ting van de Aardenburgse handboogmaatschappij Sint- Sebastiaan had de volgende uitslag: Hoogvogel: J. Cattoor; zij vogels: I. Puijenbroek en A, Ballegeer; kallen: H. de Rijc- ke en J. van Iwaarden; meeste kleine vogels (5 stuks): I. Puijenbroek, J. Jansen en J. van Iwaarden. De stand voor het kampi oenschap na deze wedstrijd is: 1. H. van Iwaarden 35 p. 2 H. de Rijcke 34 p. 3 J. van Iwaarden 28 p. 4 de Wispelae- re 27 p. 5 I. Puijenbroek 27 P- De uitslag van de 6e klep- schieting was: 1 J. Cattoor en P. Lippens, 3 kleppen, 2 H. de Rijcke, R. de Wispelaere, I. Puijenbroek en P. Blondeel, 2 kleppen. De stand voor het kampi oenschap luidt hier: 1 J. Cat toor, 14 kleppen, 2 H. van Iwaarden 13 kleppen, 3 R. de Wispelaere 10 kleppen, 4 I. Puijenbroek 9 kleppen en 5 P. Blondeel, 9 kleppen. Visserij Zondag zal op de Belgische televisie om kwart over vijf in het programma „Deur toe - deur open", een toeristisch programma over Zeeuwsch-Vlaanderen worden uitgezonden. De Breskense visserij en recreatie zullen ruime aandacht krijgen. U.D.I Onder leiding van L. C. Wisse hebben meisjes en jongens van de gymnas tiekvereniging U.D.I. te Wol phaartsdijk weer hun jaarlijkse jeugdvaardigheidsproeven af gelegd met het volgende resul taat: A: A. Liere 3714 p, W. Klei- nepier 39 p, J. Klompe 40 p, P. Kramer 3614 p, J. Spruyt 3814 p, en R. Kole 3314 p. B: J.v. Ruiten 39 p, A. Rijn hout 3614 p, L. Verboom 35 p, L. Klippel 35'/a p, J. Kleine- pier 37'/i p, M. Vleugel 33 p, N. Verstelle 3414 p, K. Dron- kers 3714 P, G. Houtekamer 36 p, J. Koeman 3714 p, A. Ver boom 36 Va P. K. Kloet 35 p, E. Korstanje 3814 p, L. Tram per 35 p. en K. Strijd 3714 P C: E. Kole 3614 p, P. Ver- stelle 35 p, H. Noordhoek 3614 p, L. Breijl 38Vz P, A. Egge- been 36 p, C. Bliek 37 p. en H. Schuit 40V4 P- De hoogst geplaatsten J. Klompe, J. v. Ruiten, E. Kor stanje en H. Schuit kregen een prijs aangeboden. „Als men op rijksniveau tot een beslissing over openbaar making van beleidsadviezen is gekomen, kunnen wij op de zaak terugkomen", zei hij. De zgn. technische adviezen, die bijdragen aan de besluitvor ming bij G.S.. zijn wel open- baaT. De heer Van Geesbergen stelde zich nogal verontwaar digd op tegenover de lieer Van Waterschoot (PPR), die had gesuggereerd, dat de beleids vorming in de provincie zich achter een bewust opgeworpen rookgordijn voltrekt. „Hier is sprake van een wantrouwen, waarbij de de beste bedoelin gen verkeerd warden uitge legd", zei de heer Van Gees- 'largen. „Het zijn de ingewik keldheid van de onderwerpen, waarmee wij bezig zijn en de vele nuanceringen, die oorzaak worden van de ons verweten onduidelijkheid van be stuur". (Van onze correspondent) KAPELLE In samenwer king met de drie centrale landbouworganisaties gaat de kring Zeeland van de Ned. Fruitteleraorganisatie op don derdag 11 januari in Kapelle e«n antwikkelingsdag voor de fruitteelt organiseren. 's Morgens zal er in de vei linghal een show zijn van werktuigen voor het fruiitbe- dirijf en houden medewerkers van de N-F.O. en het consu- lentschap voor de Tuinbouw zitting voor fruittelers die pro blemen widen bespreken. De middagbijeenkomst wordt gehouden in het ge meenschapshuis „De Vroone" in Kapelle en begint om 2 uur- Dr. ir. S. J. Wertheim, fruit- teeLtdeskundige van het proef station voor de fruitteelt te Wilhelminadorp spreekt over „nieuwe fruitteeltkundige on derzoekingen" en na de pauze zullen de heren C. v. d. Vrie an H. Wiedenhoff medewer kers van het consulentschap voor de tuinbouw te Goes ver tellen over hun ervaringen tij dens een enige tijd geleden door hen gemaakte studiereis naar de Ver. Staten om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling aldaar rond het mechanisch oogsten van fruit. (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aar denburgse boldersclub A.B.C. heeft de nieuwe clubkampioen 1972, Roger Martens uit de Belgische Lovendegem, op grootse wijze gehuldigd. Voorzitter E. Rijckaert me moreerde eerst de belangrijk ste feiten uit het afgelopen verenigingsjaar en de onge woon spannende competitie die achter de rug lag. In de laatste wedstrijden viel pas de beslissing wie zich kampioen van A.B.C. mocht noemen. De heer Rijfckaert wees erop dat gemiddeld 26 deelnemers per wedstrijdbol- ling aanwezig waren, wat een verheugend aantal werd ge noemd. De heer Rijckaert stipte aan dat in Aardenburg de belang stelling voor de aloude bol- sport groeiende is, getuige het feit dat zich regelmatig nieu we leden komen aanmelden. Bij de huldiging van de heer Martens was het gemeen tebestuur vertegenwoordigd door loco-burgemeester G. Bonte. De heer Bonte zei tij dens de huldiging dat hij blij was dat A.B.C. zo'n bloeiende vereniging was en sprak de hoop uit dat deze oude sport •nog lang in ere mag blijven. Vervolgens trok de loco-burge meester de heer Martens de kampioenstrui aan. Nadat de clubprijzen aan de desbetreffende winnaars wa ren uitgereikt schoof ieder aan voor de traditionele mossel maaltijd. Ja, van hout bezeten, dat is hij, Omer Gielleit, sinds 1967 pastoor van het vissersdorp Breskens. Naast de voordeur van zijn huis hangt een bewerkt stuk hout waarop staat: Van mij mag het! Het is zo te zien een aardige decoratie maar je kunt er lelijk je kop aan stoten, iets dat van hem blijkbaar óók mag. Je gaat zijn huis zijn huis dat meestal voor iedereen openstaat ook als hij zelf niet aanwezig is binnen en in de gang zie je hout, bewerk te stukken en door de tijd en de seizoenen gevormde objects trouvés. De wanden In zijn keuken, waar hij eigenhandig zijn met een bevriende pastoor gedeelde maaltijden zelf toe bereidt, bestaan uit met de bunsenbrander bewerkte planken, de bank naast de keukentafel waarop hij je uitnodigt te gaan zitten is samengesteld uit een paar grove balken. Hij heeft het burgerhuis dat hij bewoont de sfeer van een Canadese blokhut gegeven, een berg hut in de Van Zuyenstraat. In het middaglicht staat hij nu aardappelen te schillen met de handen van een werkman, maar het gaat snel en hanldig. Zijn peper- en zoutkleurig haar van de bijna vijftigjarige draagt hij lang tot op de schouders, in de wind over dijk of vlakte moet hij het met een band of een haarnet bij elkaar hou den, hij zou er een knot in kunnen leggen en hij ziet er uit als een monnik van de Atohs, denk ik. „Je vindt het dus wel ge zellig hier" vraagt hij, ter wijl hij voorbereidingen treft om koffie te zetten. „Ja," zeg ik, „enorm sfeer vol!" „Ik ben gek op sfeer", zegt Omer Gielleit. Hij manipu leert geloof ik met een per- kulator waaruit heerlijke aroma's opstijgen, die de at mosfeer van blok- en berg hut nog versterken. Dan schenkt hij het gitzwarte vocht in een mok, zijn han den zijn op enkele plaatsen ontveld, stel ik vast en gaat tegenover mij aan de tafel zitten. Kijkt mij een ogen blik recht in het gezicht met zijn wat uitbollend ogen; om zijn sensibele mond speelt een geheimzinnig glimlachje: „Ja, ja" zegt hij. „Ja, ja" zeg ik, „hoe ben je eigenlijk tot het snijden van beelden gekomen?" te komen les had fnoeten hebben?" Hij kijkt een ogen blik nadenkend voor zich uit, zegt dan: „Nee, daar had ik eigenlijk geen behoefte aan. De natuur gaf veel, gaf meer dan de techniek kon geven Ik kon meewerken met de natuur." „Dat weet ik nog goed", zegt hij, „jaren geleden ben ik een tijdje uit de roulatie geweest; ik was overspannen en toen liep ik een keer te kuieren op een dijk en vond een stukje hout en dat ben ik gaan bewerken met een simpel mes. Toen ging er om zo te zeggen een bron voor mij open en van dat ogenblik af heb ik me steeds met hotit beziggehouden." „Heb je nooit het gevoel gehad dat je om tot een wer kelijk plastische vormgeving Dat is het ook wat Omer Gielleit in zijn houten beel den meestal doet: hij volgt en werkt met de natuur mee. Een bepaalde stronk hout heeft bepaalde vormen en door die vormen te vervor men komt hij tot zijn beel den, een secundaire wijze van werken die in tegenstel ling staat tot die van de meeste beeldhouwwers die (met alle respect voer de gegeven eigenschappen van het materiaal) dat materiaal toch hun innerlijke voorstel ling opleggen. Maar ik hou van afwisse ling", zegt Omer Gielleit. „Ik volg niet alleen de natuur, ik vorm ook wel zelf, nu eens het ene dan het andere. Al leen steen bijvoorbeeld ligt me niet." „Waar komt al dat hout dat je verwerkt vandaan?" „Och ,ik zoek en vind het of boeren of vissers bellen op dat ze een mooi stuk ge vonden hebben en of dat niet iets voor me is. Soms zijn er ook toeristen die iets ontdek ken: Daar ligt iets moet je dat niet hebben? Ja, ik ben een groot houtverslinder." Omer Gielleit verslindt het hout als het grote stukken of bomen zijn met behulp van de motorzaag en vele beitels en hij ziet niet 'op tegen grote formaten. Op een vrije strook aan de kant van de straat langs zijn huis staan enkele beelden die hij pas, staande op een stelling, heeft afgewerkt, elk meer dan drie meter hoog. Wat voel je je nu meer: pastoor of beeldensnijder?" vraag ik. Omer Gielleit denkt even na en glimlacht: „Ik kan het een niet van het ander los denken. Voor ik met hout werkte waren er veel minder mogelijkheden voor mijn persoon en in mijn leven, in contacten met mensen ook. Je loopt gemakkelijker tus sen de mensen in een werk pak." „Zou je niet liever (llléén beelden willen maken?" „Nee, het beelden maken is voor mij toch onderhorig aan het pastoorschap. In de eerste plaats is er voor mij het Woord. Dcut druk ik in beelden uit en daardoor wordt het woord duidelijker. Beide hangen samen als aar de en hemel, water en lucht, nee, beelden alléén zouden voor mij toch niet genoeg zijn. Maar het is wel zo dat ik door die beelden vrijer in het leven sta. Ik hoef niet te grijpen tuiar een dogma of iets dat buit en mij gesteld is. Je merkt er door dat hei leven sterker is dan de leer. En zo moet het ook zijn: het leven omvat de leer, maar niet omgekeerd." Onlangs schonk Omer Gielleit een aantal grote hou ten beelden aan de gemeente Breskens, IJzendijke en Groot-Souburg bestemd voor Oostburg, waar ze resp. ge plaatst zullen worden in de buurt van de visserijhaven, aan het Ravelijn of de brandweerkazerne en aan de Erasmusstraat cp het plant soen van de n.h. kerk. Ik spreek mijn bewondering uit voor deze grootmoedige daad voor de gemeenschap. „Ja zegt Omer Gielleit, dat heb ik maar eens gedaan.." „Maar normaal verkoop je je beelden toch voor geld?" „Ja zeker, ik leef zelfs gro tendeels van de verkoop van mijn beelden. Ik aanvaard mijn salaris als pastoor maar voor de helft voor mijn auto kosten, de andere helft schenk ik de Kerk. Zou ik het hele salaris aanvaarden, dan zou ik te rijk worden en bovendien maakt het dat ik vrijer leef, Paulus zei ook: ik zal wel netten breien, dan ben ik jullie niet tot last.. „En wat zegt de bisschop van de kerk?" vraag ik. „Nou, hij zegt het niet met zoveel woorden, maar ik heb het gevoel dat hij dit alles wel waardeert. Hij weet, ge le:f ik, een pastoor zonder zwart pak welte waarde ren." Heb je werkplannen voor de toekomst?" vraag ik als wij hand in hand staan voor het afscheid. Gielleit glim lacht, maakt zijn hand uit de mijne los en betrekt de wij de omtrek in zijn gebaar: „O ja, ik zou het liefst mijn beelden in alle wereld delen willen zetten!" WILLEM ENZINCK Dan gaat Gielleit mi] voor naar de kerk, of liever ge zegd naar zijn kerk. Want de r.k. kerk in Breskens is een Gielleit-kerk. Met een door hem gesneden kruisweg, met andere beelden van zijn hand, en met boven het door hem ontworpen altaar van ij§ prachtige zwarte oude opge viste balken een kruis dat eigenlijk geen kruis is, maar een Christusfiguur waaraan een mens zich vastklampt. De zoldering en de deuren zijn met planken betimmerd en de altaaruimte wordt ge markeerd door een paar zwaarden van oude vissers boten ,door Gielleit met figu ren besneden. Wanneer is deze verande ring tot stand gekomen?" „Nou, in maart van dit jaar zijn we begonnen en in juni was het klaar. Alleen moet ik zeggen, minstens vijftig mensen, gedoopten en ongedoopten hebben me er bij geholpen met sjouwen, dragen, betimmeringen ma ken enzovoort." „Hoe reageerden de paro chianen erop?" „De algemene reactie is dat deze inrichting een ge voel van bezinning geeft, de mensen voelen zich thuis en huiselijk in de kerk. Inder daad ademt de kerk een sfeer van warmte en gebor genheid, die weldadig aan doet. Iets van het intieme en belokene van een Byzantijn se kapel." Byzantijnse atmosfeer, Athasatmosfeer komt mij ook weer in herinnering als ik met Gielleit naar huis waMel. Hij draagt een ge borduurde Afghaanse jas, zijn haar golft over de witte kraag. eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9