OBSTAKEL OPGERUIMD OPENBARE VERKOPING IN SAS VAN GENT Gezonken Tai-pan brengt slechts 100 gulden op Miljoen extra voor nieuwe brug Veiligheidsexpositie Geschiedenis van T erneuzen herdrukt Hardrijders voor kantonrechter Bij cokesfabriek in Sluiskil «VER KANAAL DOOR WALCHEREN Eert bai}k Waar je Wijzer Var} Wordt stad streek iMMgMBaa Expositie van konij nen en sierduiven in Westdorpe Axel zeeland NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Sas van Gent Donderdag 21 december 1972 (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Gisteren kon de weg bij de cokesfabriek in Sluiskil weer worden vrijge geven. De firma Van Dries- sche uit Gent was met behulp van zijn zware kranen erin geslaagd de obstakels, die na het breken van de cokesover- laadinstallatie van de fabriek resteerden voor wat het ge deelte openbare weg betreft te verwijderen. Van deze 400-tons kraan werd een gedeelte, dat buiten de silo uitstak, met snijbranders doorgesneden en verwijderd. De heer Oranje, directielid van de cokesfabriek was blij dat de openbare weg weer vrijgegeven kon worden. „Wij zijn echter zeer erkente lijk voor het begrip dat aller wegen door ons werd ondervon den", aldus de heer Oranje. Het uitvallen van de cokes- verlaadinirichting heeft, zo werd meegedeeld nog geen nadelige gevolgen gehad voor de produktie. De firma V an Driessche is overigens nog niet klaar met zijn werkzaamheden. Het lag bij de eokesfabriekdirectie al geruime tijd in de bedoeling de oude cokeskraan, die door de nieuwe 400-tons overslagin- stallatie overbodig was gewor den op te ruimen. ,Nu de fir ma Van Driessche met zijn materieel toch aanwezig is, la ten wij dit slopen gelijk maar doen", aldus de heer Oranje. „Het gaat in een moeite door". Door dit sloopkarwei zal volgende week donderdag en vrijdag de openbare weg langs de fabriek wederom voor het verkeer gesloten zijn, aldus de heer Oranje, die meedeelde dait het personenvervoer die dagen zal worden omgeleid via het fabrieksterrein. Het vrachtverkeer volgt dezelfde omleiding als afgelopen dagen het geval is geweest. Over de schade die de co kesfabriek heeft opgelopen door het breken van de 400- tons kraan is nog niets exact bekend, „maar het loopt in de tonnen", aldus de heer Oran je. TERNEÜZEN Bij druk kerij b.v. v.h. Firma P.J. van de Sande te Terneuzen is de tweede druk verschenen van De Geschiedenis van Terneu zen door dr. J. Wesseling. De in maart 1958 uitgekomen eer ste druk was reeds na een half jaar uitverkocht. „Het is een bewijs", zo merkt de in Groningen wonende schrijver op. „dat de Terneuzenaars en oud-Terneuzenaars grote be langstelling koesteren voor de geschiedenis van hun stad en streek, voor hoe het vroeger was en hoe het geworden is." Op enkele 'aanvullingen en geringe aanwijzingen na is de tweede druk gelijk aan de vo rige. Ook nu kenmerkt het boek zich door een kloek for maat en een uitstekende typo grafische verzorging. In ruim 400 pagina's en 12 hoofdstuk ken laat dr. Wesseling de naar schatting 700-jarige geschiede nis van Terneuzen de revue passeren. Een historie die be gint bij het nietige ter Nose, genoemd naar het neusvormi- ge noordeinde van het toenma lige eiland tussen Zoutvliet en Otenee (het huidige Othene), en die heden ten dage voort gang vindt in een gemeente van omstreeks 32.000 inwo ners, na Vlissingen wat zielen tal betreft de grootste van Zeeland. Aan het slot van zijn boek zegt de schrijver: „Er bestaan plannen om de ontwikkeling van Terneuzen een nog grote re stimulans te geven door op het grondgebied van de voor malige gemeente Ossenisse een nieuw industrieterrein van plm. 3000 ha te projecteren. Mocht een vaste oeververbin ding met overig Nederland nog eens verwerkelijkt worden, dan zal deze voor Terneuzen en Zeeuwsch-Vlaanderen van enorme betekenis zijn. Het is zonder meer duidelijk, dat het vroeger zo geïsoleerd gelegen en rustige stadje aan de Wes- tersehelde is opgenomen in de stroomversneling van de tijd." Het zij de auteur gaarne ver geven hij schreef dit toe komstbeeld in november 1970 dat inmiddels het haven en industrieplan Ossenisse naar alle waarschijnlijkheid geen doorgang zal vinden doordat de voorkeur wordt ge geven aan een industriële ont wikkeling rond de mond van het aan te leggen Baalhoeka- naal. „De geschiedenis van Ter neuzen" is voor een ieder die daarin belang stelt een bijzon der lezenswaardig boek, dat een overzichtelijk, met foto's en kaarten verlucht, beeld geeft van de ontwikkelingen en veranderingen die Terneu zen op velerlei terrein heeft doorgemaakt. Veranderingen, die echter ook ten koste gin gen van de rijkdom aan histo rische momumenten die het vroegere vestingstadje Ter neuzen eens de poort van Vlaanderen genoemd bin nen zijn wallen had. Waar zijn de negen bastions en poorten gebleven die Terneuzen nog geen 150 jaar geleden van alle kanten beschermden? De mo kers van de modernisering lie ten niets heel van- deze monu mentale waarden. Ook deze wat trieste conclusie kan uit de Terneuzense geschied schrijving van dr. Wesseling worden getrokken. G. VAN BERKEL (Dr. J. Wesseling: De ge schiedenis van Terneuzen. Uit gave Drukkerij n.v. v.h. Firma P.J. van de Sande. Terneuzen f 35.-). (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Zaterdag en zondag houdt de vereniging van konijnen- en pluimvee houders „Westdorpe en omstre ken" de jaarlijkse tentoonstel ling in het verenigingsgebouw Concordia. Dit jaar worden, in verband met de heersende pseudi vogelpest, geen hoen desrs tentoongesteld Voor de tentoonstelling is «en groot aantal inzendingen aangemeld. De keuring vindt vrijdag plaats door de juryle den G.J. Martens, Eindhoven en A.A. Clement, Arnemuiden voor de konijnen en de heer J.M. van de Zwaluw, Gouda voor de sierduiven. De tentoonstelling is voor het publiek geopend: zaterdag 23 december van 9-22 uur en zondag 24 december van 11-18 uur* Deze enorme hijskraan gaat de neergestorte la adinstallatie verwijderen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde mr. J. Schlingemann heeft gisteravond min of meer voor kerstmannetje gespeeld door naast het miljoen dat de provincie al bereid was te be talen >n de kosten van de aanleg van een nieuwe brug over het kanaal door Walche ren bij Vlissingen, uit de re serves van de provincie nog een miljoen extra voor dit project beschikbaar te stel len. Dit aanbod werd door de Statenleden enthousiast aan vaard en de motie, die de heer W. Huson, de AR-fractievoor- zitter in petto had met het doel de provinciale bijdrage voor dit project te verhogen, hoefde niet meer te worden ingediend. Uitdrukkelijk werd door gedeputeerde Schlingemann ■gesteld dat het beschikbaar stellen van dat extramiljoen slechts bij wijze van uitzonde ring geschiedt. Een uitzonde ring, die gemaakt is omdat de verkeersproblemen bij de hui dige keersluis in Vlissingen zo groot zijn dat ze zelfs een provinciaal probleem genoemd kunnen worden. Voor de verdere financiering van dit project zijn twee mo gelijkheden. Voor de nieuwe brug is aan de provincie Zee land een bijdrage van drie miljoen gulden uit een infra structurele pot gevraagd en er zal moeite gedaan worden om op die manier dat bedrag te krijgen. Verder is er de moge lijkheid om een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden van rijkswaterstaat te krijgen op voorwaarde dat de brug over het kanaal bij Souburg verdwijnt. En juist het feit dat deze brug „ingeleverd" zal moeten worden zat diverse Statenleden dwars. Gedepu teerde Schlingemann, die er op wees dat er bij Souburg toch een tunnel voor fietsers en voetgangers onder het ka naal door zal moeten komen, deelde mee dat het zaak is van de gemeente Vlissingen om met rijkswaterstaat hiero ver tot een overeenstemming te komen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Van het vrij groot aantal strafzaken dat op het kantongerecht te Terneuzen werd behandeld en bijna allemaal verkeersover tredingen waren, waren er zes, die ongeveer op dezelfde plaats (nabij Sluiskil) hadden plaatsgehad. De r >rzaken, als men de verdachte beluisterde, waren wegwerkzaamheden. A. S. uit Vught had ter plaat se 84 km in plaats vaA 50. km gereden. Eis f 90.-, uitspraak f 70,- De kantonrechter, mr. C. van Hees, noemde C.I., auto handelaar te Zelzate (B) een ■Jiaastmannetje". Verdachte reed 44 km te hard. Het was niet de eerste keer dat hij voor te hard rijden werd be boet. Eis: f 180.- uitspraak f 160,-." Student F. uit Ter neuzen. thans te Utrecht woonachtig, had op dezelfde plaats met een snelheid van 93 km gereden. De kantonrechter hield blijkbaar rekening met de financiële toestand van verdachte en maakte van de eis f 150, f 80,- G.v.d.S. acquisiteur voor een dagblad hoorde voor dezelfde overtreding f 50.- tegen zich eisen en kwam er met f 40,- af. Tegen A. de W. uit Ter neuzen. die ook op dezelfde plaats had gereden, werd eveneens f 50,- geëist en ook voor hem werd het f 40,- De laatste, die ter plaatse gever baliseerd was, was J.G. uit Sas van Gent. Hij reed met een snelheid van 81 km. De officier eiste f 80.-. uitspraak f 70,- S. den D. uit Terneuzen had op het kruispint nabij garage Voet te Terneuzen een aanrij ding veroorzaakt, door het niet vrijlaten van de doorgang voor het, voor hem van rechts ko mende, verkeer. De moraal van het lied is: „wachten in deze situatie, zei mr. Van Hees, die zich aansloot bij de door mr. Mijnssen geëiste f 75,-. P.v.d. V. uit Sas van Gent reed in zijn woonplaats 66 km, waar slechts 50 km is toege staan. Dat kwam omdat hij. vanwege de zandauto's het bord niet had gezien. De offi cier van justitie vond dat Sas van Gent niet zo'n wereldstad is. met alle respect voor Sas van Gent overigens, waarmee hij alleen maar wilde zeggen, dat verdachte ter plaatse de situatie toch wel moet ken nen. f 40,- eiste mr. Mijnssen. de kantonrechter maakte er f 30,- van. J.R. uit St.-Jansteen, die op 10 juli zijn auto met draaiende motor aan de zeedijk te Hon- tenisse had laten staan, hield tot het einde toe vol dat zijn vrouw op 3 meter afstand van de auto de wacht hield, terwijl verdachte zich verwijderde om zijn visgerei in orde te maken. Ook al verklaarde een wacht meester van de rijkspolitie dat de vrouw zich op ongeveer 50 meter afstand bevond, toen hij er aan kwam. Eis en uitspraak f 20,- Twee leden van de Terneu zense gemeentepolitie moesten voor mr. Van Hees nadere uit leg geven aangaande het rij den door het rode licht aan het kruispunt St. Anna te Ter neuzen, door M. de L. uit Erem- bodegem, die niet verschenen was. De uitspraak luidde con form de eis: f 50.- boete. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Bij een openbare verkoping, ingevolge de Wrakken- wet, is de Tai-pan, een gewezen mijnenveger en op 10 september dit jaar gezonken bij het kanaal eiland in Sluiskil, ver kocht voor zegge en schrijve f 100. Trotse eigenares werd mevrouw Lijcke-Dugardijn uit Blankenberge (B.). De Tai-pan werd op 16 oktober op last van het havenschap Terneuzen ge licht en afgemeerd bij de groenvoerdrogerij op het kanaaleiland. De kosten hiervan, ongeveer f 28.000. wilde het havenschap graag terug ontvangen van de Belg Van S., op dat moment eige naar van de Tai-pan. Het geld kwam niet op tafel en het havenschap droeg het schip over aan de burgemees ter van Sas van Gent om het krachtens de Wraikkenwet te verkopen. De opbrengst was bestemd voor delging van de bergimgskosten. Vain S. was gisteren niet op de verkoping aanwezig, hij is enige tijd ge- I leden uitgeleverd aan België waar hij momenteel in Den- dermonde een gevangenisstraf uitzit. Bij het zinken van zijn schip had Van S. de pech diat juist een dag daarvoor de ver zekering van het schip was afgelopen. Op grond hiervan keerde de verzekering niets uit. De heer W- Blok, directeur van het havenschap Terneu zen, zei dat het bestuur nu moet besluiten of tot een ci vielrechtelijke procedure te gen Van S. wordt overgegaan, om op die manier te proberen de bergingskosten (plm 100 gulden) te innen. Tijdens de openbare verko ping gisteren was naast me vrouw Lijcke haar boekhouder aanwezig en een enkele be langstellende. Op de vraag van de heer Colsen of een der aanwezigen een bod wilde uit brengen kwam aanvankelijk geen antwoord. „Moet-ie gelijk vertrokken worden?" infor meerde mevrouw. „Liefst zo snel mogelijk", aldus de heer Blok, die erop wees dot dage lijks gepompt wordt om over tollig water te verwijderen. „Waar is de schroef?" wilde mevrouw weten. „Men moest het antwoord schuldig blijven, want bij de berging was het schip zonder schroef bovenge komen.- „Ik wil het wel hebben, voor f 100,-", zei mevrouw Lijc ke. Voor die prijs liet de heer Colsen het aan haar. Toen be taald moest warden bleek zij alleen franken bij zich te heb ben en wisselde mevrouw geld bij de bank naast het gemeen tehuis in Sas van Gent. De bedoeling is het schip naar scheepswerf De Klerck Lezing Morgenavond om acht uur begint de heer Hugo Arens, burgemeester van Dak- nam, een lezing over „de volksmentaliteit der Waeslan- ders" voor de leden van de oudheidkundige kring de Vier Ambachten. Deze lezing wordt gehouden in het culturele cen trum „de Halle" te Axel. Na afloop woa-dt er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. té brengen waar het opge knapt moet worden. „De spul len zijn ervoor", aldus me vrouw Lijcke. Op de vraag wat zij ermee ging doen ant woordde zij geheimzinnig: „Let volgend jaar maar eens op". Daarna ging zij snel haar bezit inspecteren. (ADVERTENTIE) jn BERGEN OF ZOOM Luxor. 20 uur: Lucky Luke a.l. Roxy, 20 uur: Vrouwelijke vampiers 18 j.- Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (t.m. 31 dec.). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. HULST Boekh. van Geyt, Steen straat 20. expositie „Kunst '73" (t-m. 15 jan.). Werkd. van 9-12 en 13-18 uur, zon. van 14- 17 uur. KRUININGEN Galerie Fluctus Cantibus Il lusie, expositie kunstwerken van Teun Gijssen, dag. geo pend van 12-30 uur. zond. ge sloten. MIDDELBURG city. 20 uur: De rode zon 14 j. Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroen en Sam Middiletoh, di. t.m. zat. van 14-22 uur (t.m. 3 jan.). Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Bueys en expositie „Het leven in Ovezande" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec-). Werkd. van 9-12.30 uur en van 13.30-17 uur. In dec. ook op zat. en op de 2e kerstdag van 14-17 uur. Coffeeshop St.- John, expositie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Rijks archief, expositie „Geschiede nis als hobby" (t.m. 24 februa ri). ma. t.m. vrijd. van 9-12-30 uur en 13.30-17 uur zat- vn 9.30-12.30 uur. Stadhuis (Vleeshal), kerstexpositie met o.a. gouaches, beeldhouwwerk, keramiek, wandkleden enz. (tm. 13 j-an). Dagelijks van 14-17 uur. op 1 jan. gesloten. Kunstz. Benthem en Jutting, Lange Delft, expositie reli gieuze tekeningen van Red mond Kirnpe (t.m. 6 jon), Ma. t.m- zat. van 9-17 uur. ROTTERDAM De Doelen, (grote zaal), 20.15 uur: Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Charles Mackerras. Solist György Pauk (viool). De Doelen, (kleine zaal), 20.15 uur* „Neerlands hoop in Panama" met Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Groote Schouw burg, 20.15 uur: ,-My Fair La dy" m.m.v. Janneke Lucardie. John van Dreelen, Joop De clarer e.a. Hofplein Theater, 20.15 uur: „U spreekt met uw moordenaar", thriller met Yo- ka Beretty en Ton Lensink. Piccolo Theater, 20.15 uur: „Moeder Adam" van Charles Dyer- Schouwburg, 20.15 uur: „Liebelei" van Arthur Schnitz- ler door het Rotterdams To neel. SINT-JANSTEEN E. Otjes, 13.30 ting. uur: Schie- VLISSINGEN Alhambra, up doc a.l. 20 uur: What's WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte- Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken en kera miek (tm. 30 dec.). Werkd. van 9-18 uur. zondags van 14- 18 uur. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Hobsons dochters" van Harold Brighouse. Zaal Kon. Elisabeth, Kon. Astridplein. 20-30 uur: Philh-aimonieooncert o.l.v. Eduard Flipse met als solisten Sheila Armstrong) So praan) en Alfreda Hodgson (alt). Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jacques Chairider (tm. 7 jan). ASSENEDE (B) galerie Marg. de Boevé, Hoogstraat 4, expositie Pieter Cèlie (it.m. 30 dec.). BRUGGE Kon. Stadsschouwburg, 20 uur: „Wuhrer Kammerorches- ter Hamburg" o.l.v. Friedrich Wuhrer met werken van J. S* Bach. .Korrekelder, Kraan plaats, 20.30 uur: „Een einde loze liefde" van André Rous- sin. GENT Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Paradijsvogels", mira kelspel van Gaston Martens. Mus van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan.).* Volkskerstzangavond Za terdagavond wordt er om half acht in de kerk een volks kerstzangavond gehouden. Me dewerking wordt verleend door de harmonie De Verenig de Vrienden en het dames i en herenkoor van de r.-k, kerk. Begeleid door de harmo nie worden door alle aanwezi gen bekende kerstliederen ge zongen, terwijl er nog kerst liederen en muziek ten gehore wordt gebracht van o.a. Prae- torius, Mendelssohn, Handel, Johan Chr. Bach en M. Boe kei. Loco-burgemeester W, Colsen zal lezen uit de Schrift, De avond is voor iéder toegam kelijk. In de gebouwen van de NSM wordt door middel van een expositie aandacht besteed aan d« vele veiligheidsaspecten. De tentoonstelling is overigens alleen voor het NSM-personeel toegaiv» kelijk.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5