Toekomst Zeeuws vliegveld onzeker Kamerlid tegen plannen vuilnisbelt STATEN IN HET KORT Nog geen plannen voor hogere veertarieven STATEN WACHTEN ETI- RAPPORT EERST AF Uitspraken van rechtbank in Middelburg Streek plannen van groter formaat" GDAGCVERS Afscheid van twee Statenleden Lichte vorst BOETE VAN DUIZEND GULDEN f;»» «9 Veranderingen DEMPING ARNE-Z1JKANAAL CLEMENTINES laar voor overvalster stad streek Progil: personeel onvoorzichtig G. J. Fonteyne benoemd in Zeeland PERSONEEL AANDACHT Kamervraag over schieten op vogels Raad van bestuur A.W.L. vergadert G.S. WILLEN: 99 7251 a ^wc-vUler~allef~cBeSte kguze MALSE ROSBIEF 500 gram l49 DOYENNE MJCOMICE een fijne handpeer 1kifo mandarijnen net a 1 «fit ca. 1 kilo OcmSerésg 2>l decemfeer T972 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - KVP- fractievoorzitter, drs. W. Dusarduyn, heeft giste ren, toen hij wees op Je voorzitterswisseling bin nen verschillende frac ties, op een grappige ma nier de snelle verande ringen in dit opzicht bij de Zeeuwse PvdA-fractie gesignaleerd. „De heer Stenvert is een blauwe maandag fractievoorzit ter van de PvdA geweest, de heer Prins was dat tijdens een dolle dinsdag, het is nu woensdag, en het is goed te beseffen dat het ook zo weer don derdag kan zijn". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heren C. van der Peijl en mr. K. Keuning hebben gisteren af scheid genomen als Statenlid. De heer Van der Peijl deed dit om gezondheidsredenen, de heer Keuning vanwege zijn vele werk als Kamerlid. De commissaris der konin gin, mr. J. van Aartsen, dank te de beide vertrekkende Sta tenleden voor al het werk, dat ze in het belang van de pro vincie hebben gedaan. Met na me betuigde hij zijn spijt over het vertrek van de heer Van der Peijl, die nu naast 18 jaar Statenlid ook 15 jaar Kamerlid is geweest. Over de persoon Van der Peijl zei mr. Van Aartsen: „U was iemand, die niet het conflict^ maar de har monie zocht". De heer Van der Peijl zei in zijn dankwoord dat Zeeland nu voor heel wat zware problemen gesteld is, Ook wees hij erop dat de taak van een Statenlid steeds zwaarder is geworden.Ook mr. Keuning bracht dit onderwerp in zijn dankwoord ter spra ke. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: droog en rustig met lichte vorst- Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land: Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; miin. temp: 0 tot 5 graden onder normaal, max. temp: 0 tot 5 gradein onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur' 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp- 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. hoogwater Morgen, vrijdag 22 dec. Bergen op Zoom 4.53 17.14 Hansweert 4.06 en 16.32 Terneuzen 3.21 en 15.50 Vlissingen 2.54 en 15.17 Wemeldingê 4.43 en 17.04 waterstanden Konstanz 306 - 2, Rheinfel- den 219 onv., Straatsburg 208 - 6, Plittersdorf 368 - 10, Maxau 421 - 16, Plochingen 147 - 2, Mannheim 252 - 10, Steinbach 127 plus 9, Mainz 263 - 9, Bingen 158 - 4, Kaub 186 - 2, Trier 278 plus 8, Koblenz 208 - 2, Keulen 174 - 13, Ruhrort 342 - 15, Lobith 972 - 11, Pannerdense Kop 942 - 8, Nkjmegen 771 - 11, IJssel- kop 861 - 1, Eefde IJssel 400 - 9. Devender 270 - 20, Monsin 5446 - 6, Borgharen 3931 - 7, Belfeld 1122 - 18, Grave ben de sluit 505 - 10. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met enige moeite heeft de meerderheid van Provinciale Staten gisteren besloten het met het vliegveld Midden-Zeeland nog even aan te zien en met het nemen van een beslissing over het lot van dit vliegveld te wachten tot het ETI een onderzoek naar de levensvatbaarheid er van heeft in gesteld. Dit in tegenstelling tot de SGP-, D'66- en PPR-fracties, die van mening zijn, dat er nu maar meteen met de exploitatie van het vliegveld moet worden gestopt. De SGP-fractie had overwe gend principiële bezwaren, de leden van D'66 en PPR von den dat het vliegveld, waar van de verliezen alleen maar groter zijn geworden, niet le vensvatbaar is. „We zijn tegen verdere sub sidieverlening, omdat dit maar uitstel van executie is' (Van een onzer verslaggevers) KALLO De directie van Progil heeft een communiqué naar aanleiding van enkele re cente bedrijfsongevallen verklaard, dat daarbij de schuld lag bij de betrokken werknemers zelf. Zoals we eerder schreven zijn de afgelopen weken drie werknemers va,n de zwavel- koolstoffabriek in verschillen de ziekenhuizen opgenomen met vergiftigingsverschijnse len. De oorzaak daarvan lag volgens de directie bij het verzuim om gasmaskers te dragen bij het toepassen van foute bewerkingsmethodes. (Van vers). een onzer verslagge- MIDDELBURG Met in gang van 1 januari is de heer G.J. Fonteyne uit Vlissingen benoemd tot Rijkshoofdinspec teur van het Verkeer in het district Zeeland. De heer Fonteyne, die sinds 1 september 1960 bij de Rijks verkeersinspectie te Middel burg werkzaam is, volgt de heer D. de Vries op, die met het oog op zijn pensioenge rechtigde leeftijd, met ingang van dezelfde datum eervol ontslag is verleend. was de mening van de heer J. Roodenburg (D'66). De heer C. van Waterschoot (PPR) vond, dat alsnog de provincia le subsidie voor 1972 moet worden verleend voor de af ronding van deze zaak en dat er daarna een streep onder moet worden gezet. De andere fracties zaten ook wel een beetje in hun maag met het vliegveld, maar het pleidooi van gedeputeerde A. Kaland deed hen stemmen voor dit voorstel om niet al leen voor 1972 de gevraagde subsidie te verlenen, maar ook voor 1973 en 1974 in principe de subsidie beschikbaar te stellen, op voorwaarde, dat. indien uit het in te stellen ETI-onderzoek blijkt, dat het laten voortbestaan van het vliegveld geen zin meer heeft, onmiddellijk de Staten een be slissing kunnen nemen om er een punt achter te zetten. De heer Kaland kreeg de meerderheid van de Staten mee door er op te wijzen, dat het geen zin heeft om de sub sidieverzoeken nu af te wij zen. Voor 1972 dient de subsi die naar zijn mening zonder meer te worden verleend. Ook voor 1973 en 1974 dient de provincie in navolging van een aantal Midden-zeeuwse gemeenten de subsidie in principe te verlenen. Dit dan niet alleen omdat anders het personeel van het vliegveld op zeer korte termijn op straat zou staan, maar ook om, als aan de hand van het ETI- rapport blijkt, dat er voor het vliegveld wel goede toekomst mogelijkheden zijn, het rijk er van te overtuigen, dat de rijkssubsidie voor* het vlieg veld Midden-Zeeland geconti nueerd moet worden. „In enige zin is de economi sche betekenis van het vlieg veld op dit moment mogelijk gering, maar in ruimer ver band is de economische bete kenis er, volgens mij, zeker. We zullen ons best doen het Rijk duidelijk te maken, dat een vliegveld in Zeeland wel een functie heeft in het kader van de spreiding van dergelij ke vliegvelden over het gehele land. Ik ben ervan overtuigd, dat dit gaat passen in een vervoerspatroon, dat we over een jaar of vijftien zullen kennen", aldus de heer Kaland, die er op wees, dat pas naar Den Haag zal worden gestapt als het ETI-rapport de levensvatbaarheid van het vliegveld aantoont. Blijkt die levensvatbaarheid daaruit niet, dan zal aan de Staten worden gevraagd het vliegveld op te doeken. Inmiddels zal overi gens nog getracht worden te sleutelen aan de bestuurssa menstelling en het op een zo goedkoop mogelijke manier aandacht schenken aan de ac quisitie van het vliegveld. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft gis teren acht Zuidmolukkers veroordeeld. J.J.T., 21 jaar uit Souburg, kreeg vier maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk, een proeftijd van twee jaar en toezicht van de protestants-christelijke reclas- seringsvereniging (PCRV) en tenuitvoerlegging van de lo pende straf. De eis luidde vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk. F.A.T., 23 jaar, kreeg vier maanden gevange nisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van de PCRV. Dit vonnis was conform de eis. J.J.M. uit Souburg, 20 jaar, werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en toezicht van de PCRV. Dit vonnis was conform de eis van de officier. 8.A.B. 17 jaar, uit Middelburg, kreeg vijf maanden gevange nisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, twee jaar proeftijd, en toezicht van de PCRV. eveneens conform de eis. Het vonnis tegen P.I.M., 20 jaar, uit Middelburg, luidde drie maanden, waarvan een maand voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar. De eis was drie maanden onvoor waardelijk. W.S.T. uit Middelburg, 19 jaar, vijf maanden, toezicht van de PCRV. De eis luidde vijf maanden onvoorwaarde lijk. K.J.W. uit Souburg, 17 jaar, drie maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, en toezicht van de PCRV. Deze uitspraak was conform de eis. A.N.L., 21 jaar, uit Vlissingen, drie we ken gevangenisstraf voorwaar delijk, een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 200,-. Ook deze straf was eon- form de eis. De civiele vorde ring van een gedupeerde win kelier uit Middelburg werd ook toegewezen. R. van H., 21 jaar uit Middelburg, werd vrijgesproken van schuldhe- ling, en veroordeeld wegens heling van een kostbare came ra, tot f 100,- boete. De eis luidde drie weken onvoor waardelijke gevangenisstraf. De acht Zuidmolukkers heb ben een groot aantal inbraken, diefstallen (o.a. uit auto's) ge pleegd in Middelburg, in de afgelopen zomermaanden. Tot de buit behoorden rookwaren, radio's, fototoestellen, kijkers en dergelijke. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid J.C. Terlouw (D'66) vindt, dat het Arne zijkanaal beter maar niet ge dempt kan worden met de be doeling er een vuilnisbelt van te maken. Alleen al omdat die vuilnisstortplaats komt te lig gen te midden van de woon kernen Middelburg, Nieuw- en Sint-Joosland en Arnemuiden moet, volgens Terlouw, vol doende reden zijn om naar andere mogelijkheden om te zien. Hij stelt dat in schriftelijke vragen aan minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhy- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid D. S. Tuijnman (VVD) heeft staatssecretaris Vonhoff van CRM schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van beweringen, dat in de om geving van het Veerse Meer door buitenlanders op be schermde vogels wordt ge schoten. Als dait waar is, vraagt het kamerlid, wil de staatssecreta ris dan maatregelen nemen die er toe leiden, dat aan dit soort stroperijen een eind wordt ge maakt? giëne. Volgens de heer Ter louw zijn 303 bewoners van Nieuw- en Sint-Joosland bij de Kroon in beroep gegaan tegen een in februari van dit jaar door de provincie aan de gemeente Middelburg verleen de hinderwetvergunning, waardoor het storten van grof vuil op het te dempen zij ka naal mogelijk wordt. De vra genstelder wil weten waarom over deze bezwaarschriften nog geen beslissing is geno men. Hij vestigt ook de aandacht van de minister op het feit, dat in het gebied rond het Arne-zij kanaal veel water- en weidevogels vertoeven en dat het kanaaltje bovendien een recreatieve functie heeft. (Van onze correspondent) MIDELBURG De hotel houder M. A. B. 40 jaar, uit Terneuzen, hoeft niet zoals de officier van justitie aanvanke lijk had geëist, drie maanden de gevangenis in. Hij hoorde woensdagmorgen een maand voorwaardelijke gevangenis straf, en een geldboete van f 1000 over zich uitspreken. De Terneuzenaar legde op 12 oktober voor de politierech ter een valse verklaring af, ten gunste van een klant van- hem, die terecht moest staan wegens het rijden onder in vloed. 0 Gedurende het weekend en de heide daaropvolgende Kerst dagen houdt de Vereniging De Zeeuwsch-Vlaamse Vogel vrienden in de bovenzaal van de Breda-bar aan de Gentse vaartstraat in Axel een inter nationale vogelshow. De vogels, die een week onder de hoede zullen blijven van de organisa tors, werden gisteren aan een deskundige keuring onderwor pen. Kwaliteit en conditie van de vogels zijn, volgens de me ning van de keurmeesters, uit stekend. De belangstelling bij de kwekers voor deze show was dit jaar zo groot, dat de organi sators een vijftiental aanmel dingen voor deze expositie niet meer konden opnemen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad van bestuur van de afvalwa terleiding kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen komt vrijdagmorgen om 10 uur voor een vergadering bijeen in het Terneuzense gemeentehuis. Op de agenda staat een aan tal saiiardsvoo<rstellen. Voorts vraagt het dagelijks bestuur machtiging tot aankoop van benodigde grond in verband met de aanleg van pompputten e.d. ten behoeve van de riool trajecten Axel-Smitschorre en Ziaamslag-Spui. Tevens krijgt de raad van bestuur een nieu we retributieverordening voor geschoteld, waarin wijzigingen voorkomen van de grondslagen en tarieven. Dit is. aldus het dagelijks bestuur, noodzake lijk geworden om een sluiten de exploitatie te waarborgen Voorts zullen mededelingen worden gedaan over: de lozing van afvalwater door Zelzate en de studie inzake afvalwate- en de studie inzake afvalwater zuivering. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer J. Roodenburg (D'66) heeft gisteren de suggestie gedaan om in plaats van een afspiegelingscollege of een politiek college een z.g. programma-college te formeren, dat een door de Staten ontwikkeld programma krijgt uit te voeren. Gedeputeerde A. Kaland zei voor een dergelijk college weinig te voelen. Naar zijn mening past dit niet in het huidige staatsbestel en bovendien functioneert het huidig (afspiegelingscollege) naar zijn mening naar behoren. Gedeputeerde Kaland was A. Visser (PvdA) en C. Balk- het met drs. Lockefeer (KVP) nede (AR) over het feit, dat eens, dat meer aandacht aan het midden- en kleinbedrijf moet worden geschonken. Hij was niet voor de suggestie van de heer Lockefeer om voor middenstandszaken een aparte statencommissie in het leven te roepen, hij voelde meer voor de Middenstand. De heer P. van den Bosse (CHU) vond, dat meer voor lichting over de voorbereiding van de vaste oeververbinding moet worden gegeven. De heer Kaland zei toe, dat, indien er nieuws is, dit ook bekend wordt gemaakt. Hij voegde er aan toe dat het geen eenvoudige zaak is om de kwestie van de vaste oeververbinding rond te krij gen. Het gaat om een investe ring van 500 miljoen tot zes honderd miljoen gulden voor de voorziening in een betrek kelijk dun bevolkt gebied. Gedeputeerde J. van den Bos deelde de Staten gisteren mede, dat het door Dr. Bierste ker te .verrichten onderzoek naar de volksgezondheid in Zeeland in relatie tot de lucht verontreiniging inderdaad door het rijk zal worden ge subsidieerd. In verband met het her haalde aandringen van Drs. W. Dusarduijn (KVP) op het wèl instellen van een permanent overlegorgaan waar de ge meente Goes om heeft ge vraagd, zei Gedeputeerde Van den Bos meer te voelen voor overleg wanneer dat nodig is. Hij had overigens ook staats rechtelijke bezwaren tegen het permanent overleg orgaan en wees er tenslotte op, dat de ge meente Goes nu zijn mening deelt. -&■ De plannen van het CHU- Statenlid IJssel om in de Noordzee voor de Zeeuwse kust strekdammen aan te leggen, zo dat daar een nieuwe „kinder kamer" voor de vissen gaat ont staan, zullen met het contact orgaan voor de Zeeuwse visse- j-ij worden doorgesproken. Dit deelde gedeputeerde Van den Bos mee. Gedeputeerde Mr. J. Schlingema-nn bleek bereid te zijn het plan ook in de werk groep Oosterschelde aan de or de te stellen, alhoewel naar zijn mening uitvoering van di' plan al eerder bestudeerd is. -fr Gedeputeerde A. van Gees- bergen gaat op verzoek van de heer W. Don (PvdA) bekijken in hoeverre in het kader van de te verwachten landelijke kam- peerwetgeving, die in de maak is, en waarvoor straks in inter provinciaal verband ook het oordeel van het provinciaal be- stuur van Zeeland wordt ge vraagd, het laten staan van caravans op campings in de winter kan worden verboden. -si- Gisteren is door diverse fracties weer gewezen op de nog niet beantwoorde vragen over het gevaar van kerneen- trales. Met name ging het hier over het probleem van de af voer vam radioactieve afval stoffen. „We hebben hier in derdaad nog geen oplossing voor. Het gaat hier ook om de vraag' welk risico men wel of niet aanvaardbaar vindt", zei gedeputeerde Mr. J. Schlinge mann. •ij- Naar aanleiding van de op merkingen van de Statenleden naar hun mening de subsidies voor culturele doeleinden nog te veel de „bovenlaag" van de bevolking ten goede komen, zei gedeputeerde A. van Geesber- gen, dat door het huidige sub sidiebeleid alle lagen van de bevolking aan hun trekken komen. De heer C. van Waterschoot vroeg waarom het verzoek om subsidie van West-Zeeuwsch- Vlaamse operettevereniging nog niet in de begroting voor 1973 wordt verwerkt. „Deze vereniging heeft pas voor 1974 subsidie gevraagd. Voordat die subsidie verleend wordt, zal eerst een advies van de cultu rele raad nodig zijn", was het antwoord van de heer Van Geesbergen. Gedeputeerde Van Gees bergen deelde overigens nog mede, dat gestreefd wordt naar een decentralisatie van de Zeeuwsehe muziekschool. Daarna wordt dan gepraat over integratie van de Zeeuwsche- muziekschool en de stichting Kunstzinnige Vorming. De wens van de heer S. Nieuwkerk (CHU) om ter ver hoging van het kostenbewust zijn het ETI voortaan per ob ject te honoreren in plaats van een totale subsidie te geven, gaat voorlopig niet-in vervul ling. De heer Kaland was van mening, dat het te omslachtig is. Wel nam hij de suggestie van de heren Nieuwkerk en drs. (W. Lockefeer KVP) ove>'. om het ETI-bestuur te vragen nog een of meer Statenleden in dit bestuur op te nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar aan leiding van vragen van Staten leden heeft Gedeputeerde J. Stenvert gisteren meegedeeld dat er nog geen plannen be staan de veertarieven te ver hogen. Wel wees hij er op dat gezien de inflatie en de hogere exploitatietekorten een tariefs verhoging mogelijk sneller noodzakelijk zou kunnen zijn dan men nu verwacht. De heer Stenvert deelde mee dat aarzeling bij het rijk om de veerhaven bij Vlissin gen geschikt te maken voor dubbeldekkers, nu wat is ver dwenen nu een wat goedkope re oplossing is gevonden, een oplossing waarbij het NS-sta- tion te Vlissingen niet hoeft te verdwijnen. Uiteraard speelt in de hele besluitvorming rond de outillage van de veerhaven Vlissingen de problematiek van de vaste oeververbinding een belangrijke rol. In de beantwoording van de opmerkingen die de Statenle den in de algemene beschou wingen hebben gemaakt, zei de heer Stenvert de aanstel ling van een bejaardenwerk- adviseur voor Zeeland nood zakelijk te achten. De consu lente wordt momenteel ook te veel met het uitvoerende werk belast. Om budgettaire redenen zal, volgens de heer .Stenvert, de aanstelling van een bejaar- denwerkadviseur voorlopig nog een onvervulde wens blij ven. Hij deelde ook mee dat in het kader van de bejaar denzorg gestreefd wordt naar het creëren van zogenaamde gesloten circuits. In januari wordt in verband hiermee een plan door de Walcherse werkgroep besproken. Wat de planning van de woonwagenkampen betreft, was de heer Stenvert van me ning dat de nieuwe visie dat in plaats van slechts enkele grote er beter meer maar dan kleinere woonwagen kampen kunnen komen, zowel in Midden-Zeeland als in Zeeuwsch-VIaanderen, door de bestaande stichtingen van woonwagenwerk zal moeten worden besproken. De kritiek op de Stichting Zeeland, die na de verkiezingen een ver kiezingsanalyse voor Zeeland maakte, wees de heer Stenvert van de hand. „Er waren moge lijk instellingen die dat werk beter hadden kunnen doen. maar die hebben dat niet ge daan". zo was zijn conclusie. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde mr. J. Boersma heeft tij dens de provinciale begrotings behandeling gisteren gesteld, dat er in Zeeland behoefte is aan streekplannen van groter formaat, dan men nu gewend is. Hij zei dit in antwoord op een opmerking van de heer L. Elen- baas (WD), die graag voor ge heel Zeeland maar twee streek plannen wilde hebben. Zover wilde de heer Boersma echter niet gaan. „We willen liever di verse grotere plannen en wil len minder detaillistisch wer ken dan vroeger en meer op de hoofdlijnen letten", was zijn mening. De heer Boersma vond, dat de studie over de hiërarchie der kernen noodzakelijk is om te bekijken wat het beleid ten aanzien van de kleine kernen zal moeten zijn. Vroeger lag dat beleid volgens hem eenvoudi ger, omdat toen werd gesteld, dat kernen met minder dan 2000 inwoners bevroren moes ten worden. Nu is de filosofie veranderd in die zin dat klei ne, levensvatbare kernen toch mogelijkheden moeten krijgen om in een eigen tempo te groeien. Het beleid met betrek king tot de z.g. tweede wonin gen wilde de heer Boersma aan de gemeenten zelf overlaten. Gedeputeerde A. van Geesber gen zei toe de problematiek rond de tweede woningen in de studie voor de regionale basis plannen op te nemen. gebraden rollade 100 gram achterham -g 99 100 gram X easselerrib *19 100 gram X Gehlig t/m 23 december U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3 van Uw damesblad (Van onze correspondente) MIDDELBURG De 18-ja- rige Uia K. uit Goes is woens dagmorgen door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, twee jaar proeftijd. Deze zomer overviel Lia, sa men met haar uit Helmond afkomstige vriend, tot twee keer toe de 80-jarige muziek winkelier Giessen in Goes. Verder haalde ze een spaar bankboekje en een geldkist weg van een inwoner uit een bejaardentehuis in Kloetin- ge,e n brak ze in bij een hui* in 's-Heer Hendrikskinderen. De buit bedroeg duizenden guldens. Het meisje, verwacht in april een baby.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3