Raadslid pleit voor aanstelling van ombudsman Visserij legt loodje bij water vervuiling KPJ-dames versloegen PVH-team Pater Jeunink verlaat parochie in Terhole AXELSE GEMEENTERAAD Raad Hontenisse zegt „nee" tegen stichting in Hulst VURIG PLEIDOOI VOOR MEER NIEUWBOUW IN KERNEN Nieuw-Namense disc-jockey's veel gevraagd stad Hulst ZEVIBEL: JUBILEUM KVO IN IJZENDIJKE Hulst VOORAL LAATSTE TIJD VEEL SUCCES Zuiddorpe Herfstkampioen topbiljart „De Scheldegalm" St.-Jansteen Donderdag 21 december 1972 (Van onze correspondent) AXEL Het raadslid de heer Dierick uit Koewacht heeft gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering van Axel gepleit voor de aanstelling van een „ombudsman" in de gemeente Axel. „In veel grotere gemeenten zijn zogenaamde rechtswinkels", aldus het raadslid, „maar zoiets is voor Axel natuurlijk niet weggelegd". Daarom pleitte hij voor de aanstelling van een ombuds man, die hij zag als een ver trouwensman waar de mensen hun klachten kunnen spuien en hun informaties inwin nen. De gemeenteraad had overi gens weinig moeite met de agendar Bij de behandeling van het voorstel tot het vast stellen van de „algemene poli tieverordening Axel", maakte de heer Apers b. en w. attent op wat hij noemde ,.de erger lijke manier van bekladding van bushaltehuisjes in Axel met onder meer smerige spreu ken". Wethouder Dieleman zei dat wanneer er abri's staan, be krassing niet achterwege kan blijven, maar hij betwijfelde het of dit in Axel erger is dan in andere plaatsen. ,,De politie houdt toezicht, maar we kunnen niet bij elke abri een politie man zetten", aldus de wethou der. Daarom stelde de heer Apers voor op de scholen stencils te verspreiden en daarin de jongeren op te roe pen op dit gebied mee te wer ken. „Natuurlijk zullen ook de Axelse lieverdjes best wel eens woorden kalken", aldus burgemeester Van Dijke". maar ik ben met het schrijven van circulaires aan de school jeugd toch voorzichtig. Bijna altijd zijn het immers de kin deren die met de vinger wor den aangewezen, terwijl het in de regel de meer opgeschoten jeugd is die dergelijke dingen doet". Bij de vaststelling van het bestemmingsplan Koewacht vond de heer Dierick het jam mer dat de doorbraak Schut- tershofweg Wouterij in dit plan was vervallen. Hij vond dit straatje bijzonder geschikt voor bejaardentehuizen. Voor zitter Van Dijke zei dat het doortrekken planologische niet nodig was en dat het bouwen van huizen uit het oogpunt van exploitatie een bijzonder dure zaak was. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Apers of het niet mogelijk was ook in Koewacht een des- tructieberging te maken want nu moeten onder andere de eigenaars van kippenfarms en een nertsfarm en die men sen die te maken hebben met slachtafval, over een grote af stand zelf hun afval vervoe ren naar de destructieberging in Axel. Duivenshow De leden van de duivensportvereniging de H.L.B. houden maandag 25 december een duivenshow in lokaal W. Blommaert te Hulst. De duiven zijn te bezichtigen tussen 10 en 14 uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Voor vele be drijven schijnt een bijdrage voor een behoorlijke waterzui vering en afvoer een sluitpost te zijn. Als die door de over heid niet goed wordt aange pakt zal de visserij het loodje leggen. Gelukkig zien velen meer en meer in, dat industrie en zeker zgn. basisindustrie niet alleen zaligmakend is voor de welvaart en beslist niet voor het welzijn". Dit schrijft Zevibel-voorzit- tor A. L. S. Lockefeer uit Hulst in het kerstnummer van de ..Visse<rijwereld".het vak blad vooir het Nederlandse vis serijbedrijf. Het nummer is vandaag (donderdag) versche nen- Onder de titel „om het behoud vain de Zeeuwse visse rij" geeft de heer Lockefeer, daarin een kritische bescnou- wing van de ontwikkelingen in het afgelopen jaar, waarbij hij uiteraard ook niet voorbij gaat aan de problemen. Over de bedrijfsresultaten mogen de Zeeuwse vissers over 1972 niet mopperen, zo meent de voorzitter. De Oos- tersehelde dioet het goed en ook de Westerschelde. leverde mooie vangsten, meest van garnalen. „Zeeland telt nog mee in de Nederlandse visse rijwereld", zo concludeert de heer Lockefeer. De aanvoer in de havens van Breskens, Co- liijnsplaat, Schevemmgen, Vlis- sin-gen en IJmuiden zal die van 1971 voor zover het de leden van de Zevibel betreft, mogelijk nog overtreffen, on geveer 19 miljoen gulden. In zijn artikel memoreert de heer Lockefeer. dat een stu diecommissie van bedrijfsge- noten zich op dit moment buigt over de toekomst van de visserij. Dat gebeurt in nauw overleg met deskundigen op waterstaatkundig. biologisch, planologisch en economisch gebied. Het is de bedoeling dat daarover een rapport ver schijnt, waarin tevens sugge sties voor de toekomstige ont wikkeling zulilen voorkomen. „Mogen we aanbevelen om dit rapport af te wachten, het zal een basis vormen, ook voor de overheid om zich samen met het bedrijf te beraden over de te volgen weg in de toekomst", aldus de heer Loc kefeer, die daa-raan toevoegt: „Er worden nu wel vele kre ten geslaakt, dat er in Zee land een visserijpolitiek moet komen, maar laat men in elk geval even wachten tot er een goed en deskundige gebouwd fundament is,- waarop men al les onder het oog kan zien. Wij beschouwen het primair als de taak van het bedrijfsle ven om de bouwstenen aan te dragen". Tot slot: „Beladen met werk, overstelpt door delta- problemen gaan we in 1973 constructief verder. We trach ten onze gevoelens van wrok en verzet tegen de afbraak van onze visserij te onder drukken, al kost het moeite. We blijven vechten voor een open Oosterschelde en bezien tegelijk de kansen voor het geval we dit gevecht onver hoopt zouden verliezen. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De uit meer dan honderd leden be staande afdeling IJzendijkc van de Katholieke Vrouwenor ganisatie (KVO) van de NCB (de voormalige boerinnen- bond) heeft met een beschei den feest haar zilveren be- staansjubileum gevierd. Tij dens de feestavond kregen veertien leden, die sedert de oprichting lid zijn, een eervol le vermelding. Om zes uur waren meer dan honderd leden en genodigden in de „Hof van koophandel" te IJzendijke bijeen aan een feestelijk diner, waarna, om half acht een plechtige eucha ristieviering werd bijgewoond. De geestelijk adviseur, pastoor Laanen, sprak tijdens deze dienst, in de sfeervol versier de kerk een woord van geluk wens. Het resterende deel van de avond brachten de dames op nieuw in de „Hof" van koon- handel" door. Als belangrijk ste genodigden waren hierbij aanwezig, de geestelijk advi seur, de afgevaardigden van de NCB en de Boerenleenbank, de kringvoorzitster, mevrouw Dierilvx-Buijch, de technische adviseuse, mejuffrouw Marrel- gem, directrice van de huis houdschool en twee oud-voor zitters van de afdeling IJzen dijke. de dames Dellaert en Buysse. Marco en Luc achter hun in stallatie. Schieting In café Seraph. Blommaert te Hulst werd een prijsschieting gehouden op de liggende wip, waairaan 53 schutters deelnamen. Er werd geschoten op een wip. Succes volste schutter werd P. de Koster uit Graa/uwse Paal die er ln slaagde de hoogvogel etn de eerste zijvogel af te schie ten. De uitslag luidt als volgt: de hoogvogel en eerste zij vo gel werden geschoten door P. de Koster van de Graauwse Paal, de tweede zijvogel ging naar Jos Asselman te HulsJ. De meeste kleine vogel stuks, waren voor P. Reyns te Kapeltebrug. Dinsdag 26 de cember, wordt een kerstschie- ting georganiseerd. Aanvang om drie uur. Zaalvoetbal In sporthal Den Dullaert te Hulst werd een zaal voetbalwedstrijd ge speeld tussen een teaim van de PTT uit Hulst en twee teams van T.S., evenee<ns uit Hulst. De uitslagen waren: PTT - T.S. 1 0—0, PTT - TS 2 4—2, TS 1 - TS 2 2—0. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Met zeven tegen zes stemmen heeft de gemeenteraad van Hontenisse een voorstel van B. en W. af gewezen om de gemeente Hon tenisse toe te voegen aan het terrein van de Stichting Ge- meenschapswerk in Hulst. Vol gens de zeven raadsleden, on- aei wie wethouder P. Everaert, is cr aan ae diensten van deze stichting geen behoefte. De afwijzing kwam eigenlijk als een donderslag bij heldere hemel, en na een zeer lange tijd van voorbereiding. De plannen van de Hulster stichting zijn met dit besluit als een kaar tenhuisje in elkaar gevallen, voor zover het de uitbreiding van de activiteiten betreft. Het raadslid K. Collot d'Escury was de eerste, die opmerkte de noodzaak van een uitbrei ding niet in te zien. ,Het wordt allemaal wel prettig' voorge steld', aldus de heer Collot, die er duidelijk blijk van gaf het niet allemaal zo ,leuk' te vin den, vooral niet als hij daarbij de financiële consequenties voor Honitenisse in aanmerking nam. Hij sprak uiteindelijk de vrees uit, dat de stichting in Hontenisse een soort staat' in de staat' zou gaan vormen en hij kwalificeerde de uitbrei ding der werkzaamheden als een soort .nieuwe regionale bestuurslaag. De heèr Collot vond P. Maingnus aan zijn kant. „Dat het niet aangesloten zijn bij deze stichting voor Hontenisse beschouwd moet worden als een gemis, is nog niet duide lijk gebleken', zo luidde zijn oordeel. Hij wees onder meer op het tekort van 33.000 gul den op de begroting van de stichting. Burgemeester Somers nam het op voor de stichting en wees er de raad op, dat de ac tiviteiten van het opbouwwerk zich moeilijk in concrete resul taten laten uitdrukken. Hij sprak die veronderstelling te gen, dat de stichting een staat in de staat' zou gaan vormen. Dhr. Somers zag, getuige de uitslag van de stemming, geen kans om het pleit te winnen. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Het Hon- tenisser gemeenteraadslid C. Schelfhout heeft gisteravond in de begrotingsvergadering tijdens zijn algemene beschou wing een vurig pleidooi ge houden voor het ontplooien van meer bouwactiviteiten in kleinere kernen. Bovendien drong hij er bij b. en w. op aan om het personeelsbestand van de gemeente grondig door te lichten. De heer Schelfhout wil op deze manier de mogelijkheid laten onderzoeken „om nog ef ficiënter te werken". Dit raadslid was overigens het enige, dat een algemene be schouwing hield over de Hon- tenisser begroting, die er van wege het grote tekort niet zo florissant uitziet. Zelfs de raadsleden, die anders vol kri tiek zijn, zwegen gisteravond m alle talen, toen ze bij de begrotingsbehandeling de gele genheid kregen om in een uit voerig betoog vooraf alle grie ven eens te spuien. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling werden later wel wat zaken aan de kaak gesteld. De heer Schelfhout ging tijdens zijn betoog onder meer nog in op de hoge kosten voor sociale zaken. „Ik voel me niet com petent om daar veel over te zeggen, omdat we daarvoor te weinig inzicht hebben in deze materie", zo merkte hij op. De toekomst van het recreatie park „De Vogel" dat even eens met een exploitatietekort kampt bleek hij wat gun stiger in te zien. Hij was er voor de tarieven te verhogen, maar daar moet dan naar zijn mening wel een verbetering van het voorzieningenpeil te genover staan. „Het financieel tekort kan niet weggewerkt worden met bezuinigingen, maar wel met het treffen van nieuwe voorzieningen". Hij was het niet eens met de stel ling, dat alle geld, dat aan „De Vogel" wordt gespendeerd ei genlijk voornamelijk ten goe de komt van buitenlandse gas ten. Weliswaar maken veel Belgen gebruik van deze ac commodatie maar daar staan 9000 overnachtingen van Ne derlanders op het ka neerter rein tegenover. „We hebben hier te maken met een streelc- belang en niet met een louter plaatselijke aangelegenheid", zo meende de heer Schelfhout. Verder ging hij nog in op de scherp gestegen grondprijzen. Hij vroeg b. en w. deze prij zen meer geleidelijk op te trekken. Aan b. en w. vroeg hij tot slot om er bij de officiële instanties op aan te dringen wat duidelijkheid te brengen in een aantal planologische aangelegenheden, zoals het streekplan en het probleem van de vaste oeververbinding. De onzekerheid van dit mo ment is fnuikend voor de ver dere ontwikkeling van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus de heer Schelfhout tot slot. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN „Je leert je publiek wel kennen en daar passen we het pro gramma bij aan". Marco Jou- ret en Luc van Walle uit Nieuw-Namen praten met kennis van zaken als ze het hebben over hun drive-in-dis- cotheek „The fifth generati on". Al twee jaar lang trekken ze daarmee de stad en land af. waarvan vooral de laatste tijd met redelijk veel succes. De komende d'agen blijven ze met hun drive-in-show in Niieuw-Namen, waar zowel op 25 als 30 december dansavon den worden gegeven, die om 19.30 uur beginnen. De shows worden gehouden in het paro chiehuis en zullen ditmaal ui' teraiard in het téken van Kerstmis en nieuwjaar staan. Taan Maroo en Luc twee jaar geleden met hun drive-in be gonnen waren ze in Zeeuwsch-Vlaanderen zowat de enigen. Sindsdien zijn de discotheken als paddestoelen uit de grond gerezen. Van gro te concurrentie ite volgens het tweetal uit Nieuw Namen nog niet zo heel veel te merken, ai realiseren ze zich, dat dit niet lang meer kan uitblijven. „The fifth generation" ope reert behalve in Zeeuwsch- Vlaanderen ook op Belgisch gebied en zelfs alls ze in de eigen omgeving optreden ko men er opvallend veel jonge ren uit het aangrenzende Bel gische gebied luisteren en kij ken. De twee Nieuw-Namense disc-jockey's zijn op alles be rekend: „We kunnen met ons programma alle kanten uit", vertellen ze. „Of het nu 'carna val is of iets anders: dat maakt allemaal niets uit. We hebben ook al wel roek-avon den verzorgd- Het publiek is bij ons de baas". De drive-in-show heeft een aantal vaste contracten, die vooral in de winter regelmatig werk verzekeren. Overigens is het geen ramp a-ls de zaak even stilligt, zoals in de zo mermaanden, want Marco stu deert nog aan het Hulster Jan- senjius Lyceum en Luc volgt er de LTS. „Alles wat er naast die vaste contracten nog bij komt is ons welkom", vertelt Luc. Over hun publiek zijn ze meestal wel tevreden: „Het Lachfilm De jeugdraad van Zuiddorpe zal op 13 janu ari de gehuwde of gehuwd geweest zijnde inwoners van Zuiddorpe van 65 jaar en ou der, en de alleenstaanden van 50 jaar en ouder, trakteren op een lachfilm in het Parochie huis. Aanvang halftwee 's middags. Recreatiezaal Het hoofd gebouw van het bejaardente huis Lindenhof zal met een verdieping worden verhoogd. De steigers zd-jm reeds aange voerd, zodat weldra met de bouw zal worden begonnen. De verdieping is bedoeld als recreatiezaal voor de bejaar den. fijne is, dat de mensen meest al snel warm lopen. Vaak ook te snel, want er zijn wel eens klachten, dat de, zaak zowat wcjrdt afgebroken. Maar dat zijn uitzonderingen", aldus het tweetal. (Van onze correspondent) HULST In de topbiljart- competitie Oost-Zceuwsch- Vlaanderen valt zaterdag de beslissing omtrent de herfst kampioen. De wedstrijd Ona - Marionette is daarvoor belang rijk. Bij winst van) Ona is Ona herfstkampioen en bij een ge lijkspel mag debutant Mario1- nette zich herfstkampioen noe men. Verder staat er de wed strijd BC 't Raedhuys - KOT op het programma. De wed strijd 't Anker-STC is uitge steld. (ADVERTENTIE) UITSLAG LOTERIJ TONEELGROEP 2591 1268 1525 1821 3544 2293 3482 4026 2309 2557 173 3652 De prijzen kunnen worden afgehaald bij: J. v. Over- meeren, Past. Smulders- str. 67, Kloosterzande. Kaarten Zaterdag 23 de cember wordt in café De Kroon een pnijskaartAng ge houden waarvoor tamme ko nijnen, poularden en vlees be schikbaar' worden gesteld. Ook voor de verliezersronde zijn er prijzen. De kaarting begint om halfacht. Voetbal Nu het competi tievoetbal enkele weken is stilgelegd blijft de voetbalver eniging Steen toch actief. Van middag (donderdag 21 decem ber) speek Steen 1 een vriendschappelijke lichtwed- strijd op eigen terrein om half acht tegen Stekene 1. Vrijdag 22 december speelt Steen 2 een lichtwedstrijd tegen Ste kene 2. Tweede kerstdag speelt Steen 3 op eigen terrein een wedstrijd tegen Graauw 3. Zondag 24 december speelt Steen 1 een wedstrijd te Kloosterzande tegen Hontenis se 1. (Van een onzer verslaggevers) HULS? KPJ behaalde in de dames eerste klasse van de bedrijfsvolleybalcompetitie af deling Hulst nog eens een overwinning. Het won ver diend met 12 van het even eens laaggeklasseerde PVH dat door deze nederlaag onder aan de ranglijst komt te staan. De toekomst ziet er voor het gemeen-te team maar donker uit, en het zal niet meevallen om de degradatie te ontlopen. EIV maakte opnieuw een slechte beurt; voor de tweede keer in deze competitie kwam het niet op voor een wedstrijd. Nu waren het de dames van Watneys 1 die hiervan profi teerden om reglementair met 0—4 te winnen en zo twee kostbare punten rijker te wor den. Hoewel de competitie nog lang niet is afgelopen, lijkt de voorsprong v-am Clitex Sport voor de rest stilaan onover-. brugbaar te worden. Mavo 1 toonde zich zoals verwacht de meerdere van Doordouwers, het zegevierde na een weinig interessante wedstrijd vrij ge makkelijk met 03. Tweede klasse: Voorwaarts heeft zich tegen het hoogge plaatste GVC knap verdedigd, maar kon toch de ietwat te verwachten, nederlaag niet ontlopen. Öe Graauwse meis jes bleven met 0-3 aan de win nende hand en staan thans met Lybeert-Verstr-aeten op een gedeelde tweede en derde plaats. Hekkesluitster Monres 2 was zo,als verwacht te zwak voor Watneys 2, maar smaakte toch het genoegen huin tegen standster een set af te snoe pen. Watneys 2 toonde zich met 13 duidelijk de betere. Voor Olmulo waren er tegen Mavo 3 weinig problemen weggelegd. De koploopsters hadden het vrij gemakkelijk en konden het rustig aan doen, zij zegevierden met 04. Ra cing Daf behield de vierde plaats in de rangschikking dankzij een royale 30 over winning op Mavo 2. Voor die bekercompetitie werd bij de dames een wed strijd gespeeld. Morres 1 won met 0—3 van CVC. HULST „Een zielzorger moet een bruggenbouwer zijn en bestaande tegenstel lingen zeker niet verscher pen. Ik kan over mgr. Gijsen uit Roermond niet oordelen. Ik wil het er ook niet over hebben, als ik weet, dat ik er niet genuanceerd over kan praten. Niet uit angst, maar omdat ik het niet verant woord vind. In de beperking toont zich vaak de mees ter." Aan het woord is pater B. Jeunink, marist in Hulst, godsdienstleraar aan de Cle- mensmavo en pastoor van de parochie in Terhole. Binnen kort gaat hij Zeeuwseh- Vlaanderen verlaten om zich in Uithoorn aan de zielzorg te wijden. Het wordt een afscheid na ruim vier en een half jaar hard werken, waar in met name in Terhole wel het een en ander is bereikt. Pater Jeunink laat er geen gemakkelijke taak achter zich. maar wel een dankba re. „Ik heb er met plezier ge werkt", vertelt hij. Met de hulp van de plaatselijke be volking slaagde hij er in om materiële en geestelijke ver nieuwingen aan te brengen. „Het is geen solospel ge weest", zegt hij, „maar een erg goed samenspel." Terhole is beslist geen gemakkelijk werkgebied geweest. De af stand tussen de oudere en jongere bevolking is er wat het beleven van het geloof betreft groter dan elders en dat stelt bijzondere eisen aan de zielzorger. Pater Jeunink is zich daar steeds van be wust geweest. ..Terhole", vertelt hij. „is een nogal vergrijsd dorp. Vooral de bejaarden en zie ken moeten er de nodige aandacht hebben. Dat vind ik in deze plaats „een stuk kerk zijn". Het is belangrijk, dat je niet domweg met je „blijde boodschap" rondloopt en iedereen dwingt om te luisteren. Je moet goed kij ken wie je moet aanspreken en hoe je dat moet doen. Ik geloof niet, dat ik compro missen heb geslotenl maar ik heb wel klemtonen ge legd." Ook de jongeren hebben pater Jeunink's bijzondere aandacht gehad. Dat - kwam onder meer tot uitdrukking in de oprichting van jonge renkoor. waardoor hij met deze categorie jonge mensen, intensieve contacten had. „Die jongeren koren zijn er niet om daverende presta ties te leveren, maar gewoon om er voor te zorgen, dat die jongeren op hun manier een liturgie kunnen vieren. Er moet een motief achter zit ten", aldus de scheidende pastoor op wie in Uithoorn een grote parochie wacht. „Een priester", vervolgt hij, „moet alle zorg kunnen be steden aan het „geloven" van de hem toevertrouwde men sen. Dat is zijn voornaamste taak. In Terhole was dat wel eens een probleem, omdat je er zo verschrikkelijk veel bij had. Ik dacht wel eens: „Nu, sta ik hier een koor te repe- terem, maar zou dat niet be ter iemand anders kunnen doen". Van de andere kant lever de juist dit werk me een belangrijk contactpunt op met die jongeren. De scheidslijn van wat er nu eigenlijk wel en niet bijhoort is verschrikkelujk moeilijk te trekken."

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2