Conflict met Pol van Himst Op andere baan naar SIJBRANDS ALLEEN AAN DE LEIDING shoestring KtUttt Spelers: tactiek van Kessler was niet goed HEIJERMAN: „IK NEEM HET NIET" Chris Jcffers trainster van k unstzwemploeg Montreal de lekkerste snek Kwaad op arbiter Cijfers toto 21 Er is een aansteker voor iedereen. Overal verkrijgbaar! Spaarde S-jes" op de flesjes van bottelvers Kellerbier Vierde plaats sport dat't zo langzamerhand t.vd wordt datje zélf N~££n popwi neemt? j 'sküu£ fftiióemeh, folder en spaarkaart l alléén bij uw slijter! Donderdag 21 december 1972 f V/NDJËNIETv X, 6tBMUWH sunws- L KWUUHT. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Na de derde ronde van het inter nationale Suikerdamtoernooi, heeft Ton Sijbrands alleen de leiding genomen. Hij won van Hermelink door sterk aanvals- spel dat weer veel terrein winst opleverde. De oud-stu dentenkampioen verdedigde zich taai en zag kans het eer ste gevaar te keren en zich wat te herstellen tot hij in een weliswaar lastige stand een eenvoudige combinatie over het hoofd zag. Aindredlko had zeer groot voordeel tegen Smith, maar de verdediging vain de Amerikaan bleef gesloten en toen Smith een aardige finesse in de staind vlocht, moest de Russi sche kampioen met een pun- tendeling genoegen nemen. Dit was de enige remise in dez® ronde. Drost nestelde zich naast Andreiko op de tweede plaats door een zege op Van der Sluis in een pairtij van het klassieke speltype. De Am sterdammer zette in het ver gevorderde middenspel onjuist voort. De jonge Fries won op fraaie wijze. Wiersma behield aansluiting door winst op Roozenburg, die door terrein winst lange tijd het beste van het spel had. Toen Wiersma geleidelijk de positie in even wicht bracht, accepteerde Roozenburg een korte vleugel opsluiting, die tot verlies leidde. Baba Sy boekte zijn eerste zege en wel op Faal wiens spel wel rijk was aan sprankelende ideeën, maar niet geheel correct. De Seine- galees kreeg in deze ingewik kelde partij greep op de posi tie en buitte dit vakkundig uit. Ook de 16-jarige Hans Jansen uit Emmen kwam tot winst. Hij versloeg in een uit stekend gespeelde positiepartij zijn gerenommeerde tegen stander Mostovoy. De uitslagenHermelink (Ned) - Sijbrands (Ned) 02, Roozenburg (Ned) - Wiersma (Ned) 02, Faal (Gambia) - (ADVERTENTIE) Miljoenen Nederlanders hebben al kennisgemaakt met Shoestring, het kleine zusje van de gewone friet-Overheerlijk bij 't eten in plaats van aard appelen. Lekker warm als snek bij 'n borrel. Gemakkelijk en snel te bereiden: in de frituur, of zónder olie of vet in de oven. -^VOORGEBAKKEN 9 ^(R) In 't zakje met de rode ruit «m nieuw dlepvilespradukt van CHIPS Baba S (Senegal) 0—2, Drost (Ned) - Van der Sluis (Ned) 20, Andreiko SU) - Smith (VS) 11, Jansen (Ned) - Mostovoy (Fr) 20. Stand na drie ronden: 1 Sij brands 6 punten, 2 Andreiko en Drost 5, 4 Wiersma en Ba ba Sy 4, 6 Faal 3, 7 Roozen burg, v. d. Sluis, Smith en Jansen 2, 11 Hermelink 1, 12 Mostovoy 0. (ADVERTENTIE) dan komt u voordelig aan prachtige artikelen ver beneden de winkelwaarde I Snij heel gemakkelijk I de "S-jes" uit het etiket I en spaar 12 tot max. 72 J zegels. U komt dan I voordelig aan prachtige J artikelen: I o.a. fondueset, ovengrill, I pannenset etc. wordt verweten dat hij voor ziin ploeg er niet in slaagt de juiste tactiek te ontwerpen. Bovendien zeggen de spelers dat hij halveirwege het. seizoen veel te zware conditieoefenin- gem geeft. Daardoor is er te weinig veerkracht en animo over voor de competitiewedstrijden. Feit is dat zelden een elftal in de Belgische hoogste klasse 20 weinig geïnspireerd heeft .ge speeld als Anderlecht zondag tegen Sint-Truiden. De wrijving tussen Van Himst en Kessler ligt ook op het vlak van de tactiek. Kess ler wilde de techniek van Van Himst gebruiken door hem in de spits van de aanval te zet ten. De Belgische recordinter national beschouwt zich echter niet als „puntspeler". Zijn voorkeur gaat uit naar een plaats achter de aanval, waar hij meent dat zijn kwaliteiten het best tot hun recht komen. Van Himst meent dat Kessler. door hem de rol van spits op te dringen, onvoldoende ren dement uit zijn mogelijkheden en daardoor uit die van de ploeg heeft gehaald. De training bij Anderlecht zal voorlopig worden verzorgd door Poliet van den Bosch. Als mogelijke opvolger van Kess ler wordt de Belgische bonds coach Raymond Goethals ge noemd. Met betrekking tot Kessler gaan er geruchten dat hij reeds contact met Feye- noord zou hebben gehad. Ma nager Guus Brox van Feye- noord zei woensdagavond dat er met Kessler geen gesprek is geweest. Een omschrijving van een part-time functie. Waarvan Sitters zelf opkeek. „Dat woord heeft sinds Carlile en Kerkhoven een nogal beladen •betekenis. Als de nationale zwemploeg naar het buiten land gaat, zal ik inderdaad als zodanig optreden. Tenslotte moet iemand de eindverant woordelijkheid hebben. Maar in eigen land zie ik mij meer als adviseur van de clubtrai ners". Het ligt voor de hand dat nu de taken, die na Mexico in 0 Cees de Vos, die zich zal inspannen voor betere trainings faciliteiten voor de kandidaten voor de Olympische Spelen. Overigens hield sportcom- missievoorzitter Klaas van de Pol zijn gehoor in Zeist voor, dat zijns inziens de prestaties in München niet waren tegen gevallen. Uit een berekening op grond van het aantal fina le-plaatsen blijkt Nederland met een aantal van tien op de vierde plaats te komen na de Verenigde Staten, Oost-Duits- land en Australië. „Maar er ontbrak een medaille en dat is nu eenmaal wat telt", merkte hij spijtig op. Het trainingsplan nieuwe stijl is in samenwerking met de trainersvereniging ontwor pen, maar nog niet tot in de tails uitgewerkt. Zo is bijvoor beeld nog in het geheel niet te overzien wat het Nederlands Olympisch Comité over drie jaar zal doen, als de zwem- bond aan trainers en begelei ders zeven of pakweg acht man voorstelt. Van de zijde van de trainers is de eis gesteld, dat tijdens de grote wedstrijden volgens een lijn gewerkt moet worden. Dat kan alleen als steeds de zelfde mensen meegaan, het geen inhoudt dat anderen met misschien evenveel rechten, niet aan bod komen. „Het is nu eenmaal niet mogelijk om elke deelnemer apart te laten begeleiden", aldus Klaas van de Pol. Ook is nog geen be slissing genomen over de vraag of de functies van da mesleider en herenleider ge handhaafd dienen te blijven of niet. Gezien deze onzekerhe den is het billijken dat Bert Sitters zich voorlopig niet lan ger dan één jaar aan de KNZB wil binden. Bert Sitters, die begin dit jaar na een succesvolle perio de als trainer van Abadell uit Spanje terugkeerde, was reeds door de KNZB gecontracteerd om het jeugdzwemmen in Ne derland te stimuleren. Dat zal hij voorlopig blijven doen, tot dat voor hem in deze functie een opvolger Is gevonden. 0 Pol van Himst: Liever achter de aanval. BRUSSEL (ANP) De moeilijkheden van Georg Kessler bij Anderlecht zjjn niet van recente datum. De Duits-Ne derlandse trainer „viel" moeilijk bjj de spelers en vooral bij de Brusselse record-international Pol van Himst. Na het vertrek van Pierre Sinibaldi, op dit moment werkzaam bij Las Palmas, is in het Astridpark geen enkele trainer aanvaard. Kessler stuitte op de meeste weerstand. De spe lers lieten de vergelijkingen tussen de beminnelijke Frans man, de spelersvriend zoals hij werd genoemd, en een Spartaanse Westduitser altijd in het nadeel van Kessler uitvallen. Er was bij de spelers duidelijk oppositie tegen het bewind van Kessler. De scherpe kantjes tussen de voetballers, aangevoerd door Van Himst en de trainer sleten er aan het einde van het vorige seizoen af toen An derlecht door het falen van Brugge, uit „kansloze" positie het kampioenschap greep en de niatkmalo beker verover de. In het nieuwe seizoen bleek echter opnieuw dat de spelers zich verzetten tegen Kessler. Het gevolg was diat de ploeg niet draaide, in de tweede ron de van het toernooi om de Europese beker al werd uitge schakeld door Spartak Trnava en afgelopen zondag zijn achtste piuinit achterstand op Club Brugge opliep door ge lijk te spelen tegen het laag geklasseerde Sint-Truiden. Dat gelijke spel was beslis send voor de positie van Kess ler. Manager Constant Van- denstock maakte na de wed strijd al bekend dat een oplos sing van het conflict tussen spelers en trainer nabij was. De „oplossing" van de leiding van de Brusselse club is in het voordieel van de opstandige spelers uitgevallen. De grond van meningsver schillen tussen Kessler en de spelers (voornamelijk Van 0 George Kessler, die veel weerstanden opriep bij de spelers Himst) ligt in de manier van van Anderlecht. werken van Kessler. Hem (Van onze sportredactie). ROTTERDAM Sparta's rechtsbuiten Nol Heijerman is beslist niet van plan genoegen te nemen met een boete of een schorsing als de strafcommis- sie van de KNVB daartoe mocht besluiten naar aanlei ding van de gele kaart die de Rotterdammer tegen de FC Twente door scheidsrechter Van der Kroft getoond kreeg. „Als ik een veroordeling krijg zal ik beslist in hoger beroep gaan, desnoods zal ik mijn recht zoeken bij de hoofdin stanties van de KNVB of zelfs voor een burgerlijke recht bank, maar ik wil niet de dupe worden van een fout van Van der Kroft". Voorlopig wacht Heijerman echter vrij rustig het vonnis van de strafcommissie af, on- ZEIST (ANP) De 22-jari- ge Amerikaanse Chris Jef- fers is door de KNZB gecon tracteerd als trainster van de Nederlandse kunstzwempioeg die naar de wereldkampioen schappen in Belgrado gaat. Bij de wereldkampioenschappen in de Zuidslavische hoofdstad vormt het kunstzwemmen naast zwemmen, waterpolo, en schoonspringen een officieel onderdeel van het programma. Chris Jeffers was van de zo mer al enige tijd in Neder land. Zij komt op 15 januari terug en blijft dan tot na de wereld kampioenschappen. Bij de Eu ropese kampioenschapen die tot dusverre een officieus ka rakter hadden, was Nederland een klasse apart. Sinds de FI- NA (wereldzwembond) echter WIELRENNEN Voor de eerste maal in de geschiedenis is de Timone d'Oro. de trofeo voor de beste wielrenner in Italië, uitgereikt aan een bui tenlander. de Belg Eddy Merckx. Een jury van wieier- journalisten kwam tot de con clusie dat de trofee aan nie mand anders toekwam dan aan de onvergelijkelijke Belg. Merckx won dit seizoen onder aindere de Ronde van Italië, de Ronde van, Frankrijk, de Ron de van Lombardije, Milaan- San Remo en verbeterde het werelduurrecord. heeft besloten het kunstzwem men tot een officieel program maonderdeel te maken, is de belangstelling in het buiten land sterk toegenomen. Bij het schoonspringen zal Nederland het komende jaar niet beschikken over een nati onale trainer. De KNZB heeft bij deze tak van sport dezelf de lijn willen volgen als bij het zwemmen vier jaar gele den: het inschakelen van de clubtrainers. Voor Joop Braamzeel, die de afgelopen veertien jaar vrijwel in zijn eentje zorg droeg voor de op leiding, had men de functie van adviseur gedacht. Daar voor echter heeft de Hagenaar, die is onderscheiden met het erelidmaatschap, bedankt. Hij blijft wel trainer van de club Joop Stotijn. De KNZB zal proberen betere trainingsmo gelijkheden te verschaffen Voorts zullen meer wedstrij den worden gehouden. De training van het toren- springen zal wel centraal ge schieden. Om de eenvoudige reden dat er in Nederland in de overdekte baden slechts een toren (en dan nog slechts van vijf meter) is te vinden: na melijk in Den Hommel in Utrecht. Anita Smith, die evenals haar collega's Eljo van Laarhoven. Marriet Dom mere en Hans Feis de wed strijdsport vaarwel heeft ge zegd, zal optreden als train ster. danks het feit dat hij nog een voorwaardelijke straf op "zijn conto heeft staan. „Ze kunnen me gewoon niet ver oordelen, dacht ik. Die heren van de strafcommissie kijken tóch ook naar de t.v. en daar was nog eens duidelijk te zien dat ik geen overtreding maak te". Volgens de Sparta-speler besefte Van der Kroft later ook dat hij een fout had ge maakt door de gele kaart te trekken. „Want", zo vervolgt Heijerman, „hij kwam na af loop met een aantal tegenstrij dige verklaringen. Op het veld zei hij me dat ik die gele kaart kreeg omdat ik hem zou hebben vastgepakt, maar op het formulier schreef hij later dat ik door woord en gebaar aanmerkingen maakte op de leiding. Hij heeft zeker lopen nadenken hoe hij er een draai aan kon geven, want werke lijk er is niks gepasseerd". Heijerman, in Rotterdam door iedereen „Linke Loetje" genoemd door zijn uitgekookte en soms ook provocerende spel vindt dat een aantal scheids rechters bevooroordeeld ten aanzien van zijn persoon is. „Ik heb dit seizoen al drie maal een gele kaart gekregen. Ik ben een keer geschorst en heb een boete opgelegd gekre gen. Ik geloof dat ze op me loeren, maar als je soms ziet wat de tegenstanders mij flik ken zonder dat er ingegrepen wordt dan geloof je het zelf niet". Het Sparta-bestuur zal overleg plegen over de maat regelen die men kan nemen om de schorsing van Heijer man te voorkomen. In afwach ting daarvan zal de 32-jarige rechtsbuiten, die nog altijd op valt door zijn specifieke haar dracht, zelf geen stappen on dernemen. „Heus ik ben geen lieve jongen en ondertussen wel doorgewinterd in het voetbalvak. Maar deze keer voel ik me in mijn recht aan getast. Zo'n scheidsrechter kan je zomaar een stuk van je inkomsten afnemen op dubieu ze gronden, en daar kan ik toch echt niet akkoord mee gaan". 0 Nol Heijerman DEN IIAAG (ANP) De premie van sporttoto nummer 18 is ten deel gevallen aan de houder van formulier no f 4460033. De winnaar ontvangt nu aan prijs en premie een to taalbedrag van bruto fl 156.280.30. Cijfers sporttoto no. 21 d.d. 16-17 december 1972. Aantal deelnemers 615.646, Inleg fl 1419.026. Prijzenbedrag fl 600.248. Ie prijs 6 winnaars die elk bruto fl 25.010,30 ont vangen, 2e prijs 121 winnaars die elk f 1240,10 bruto ontvan gen, 3e prijs 1479 winnaars die elk fl 101.40 ontvangen. De premie ten bedrage van fl 150.062 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn op woensdag 10 januari a.s. bij loting toegewezen aan een der le prijswinnaars. ZEIST De tegenvallende resultaten van München zijn voor de KNZB geen aanleiding geweest tot het maken van een duikelkeerpunt, maar wel is een forse koerswij ziging in het vooruitzicht gesteld. De zwembond zwemt als het ware op een andere baan naar Montreal. Afgeschaft is het systeem van de bondsadviseurs. De scheidende Olympische leiders Nico van Dam en Jo Schreurs werden onderscheiden met het bondsereteken. Gecontracteerd wordt de 31-jarige MO'er Bert Sitters. „Als bondscoach", liet de voorzitter van de sportcommissie Klaas van de Pol weten. eerste instantie door vier man en later door twee werden vervuld, in een hand zijn ge komen, de positie van de club trainers nog meer aan belang rijkheid heeft gewonnen. Zij zullen op uitgebreide schaal worden ingeschakeld tijdens de grote wedstrijden. Tijdens de Olympische Spelen klaag den Van Dam en Schreurs er over dat de clubtrainers hun pupillen zo weinig zelfstandig heid hadden bijgebracht. Elke (veelal tegenvallende) presta tie in het water werd vooraf gegaan door een menigte tele foontjes naar huis. „De KNZB kan twee rich tingen uit", stelde Nico van Dam. „Je kunt proberen de jongens en meisjes meer zelf standig te maken, of je kunt aanvaarden dat ze zelf standigheid missen en ze tot aan v-t «Hrtblok door de clubtral- ners laten begeleiden". Het ziet er naar uit dat de KNZB voor die laatste mogelijkheid heeft gekozen. Wellicht als tegenwicht daartegen is een selectiesys teem ontworpen. Het systeem van kwalificatiewedstrijden in de winter en aangepaste en zorgvuldig bijgestelde contro letijden in de zomer, dat de laatste vier jaar buitengewoon inspirerend heeft gewerkt, wordt vervangen door het Amerikaanse systeem: wie mee wil naar de wereldkampioen schappen in Belgrado, 31 au gustus tot 10 september 1973, zal bij de all-in-finale van dé nationale kampioenschappen op 28 en 29 juli in het Vlaar- dingse Kolpa-bad een tijd moeten maken van de nummer acht van de Olympische Spe len van München of beter. De winterkampioenschap pen, waar de selectie voor München plaatsvond, geven al leen recht op toegang tot de kandidatenploeg. AJs daar ten minste de tijd van de nummer zestien van München wordt geëvenaard of verbeterd. Op name in de kandidatenploeg opent uitzichten op betere trainingsfaciliteiten, waarvoor bondscoördinator Cees de Vos zich zal inspannen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17