Paniekerige reacties in Frankrijk op links front Ontvoerders ontvoerde veroordeeld en Raiffeisenbank m Boerenleenbank PRINSES IRENE EN PRINS CARLOS: Wekelijks clandestien contact met Spaanse cariisten BLANKE WILDE ÜIT MET NEGERINNETJE: NT IN CEL IN ZUID-AFRIKA Peter van Gogh droomt van een klimatologische stad voor een miljoen mensen Voor'n vakantiereis loop ie niet stad en land af. Daar ga ie eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank.' Kom morgen de reisgids even halen Grote buit bij overval in Lyon binnenland buitenland Demonstratie van pianist de bank voor iedereen Appeloogst '72 kwart minder dan van vorig jaar VIJF NIEUWE BESTELLINGEN VOOR FELLOWSHIPS Een vakantiereis bespreek je bij de (Van onze correspondent) PARIJS. Terwijl de Franse regering vandaag de da tum voor de algemene verkiezingen zal afkondigen, wordt de positie van de Gaullistische meerderheid (als men de opinie-peilingen mag geloven) met de dag zwakker terwijl die van de oppositie beter wordt. Volgens de meest recente pei ling hebben de Gaullisten en hun bondgenoten andermaal drie procent potentiële kiezers verloren en kunnen ze dien tengevolge nog maar op 39 procent van de stemmen reke nen tea-wijl de zogenaamde re formatoren (de centnisten-for- matie) nu op 17 procent van de stemmen zou kunnen reke nen. dat is drie procent meer dan bij de vowgepeiling- De linkse eenheid (communis ten, socialisten en linkse radii- oalén) blijven onveranderd op 44 procent staan. Terwijl in politieke kringen rond de meerderheid verklaard wordt dat de oppositie-centristen zich uiteindelijk vermoedelijk via enkele af te dwingen con cessies aan de zijde van de Gaullisten zullen scharen en de kans op een linkse regering dientengevolge gering is blijkt de beurs, de meest gevoelige barometer voor de politieke weersvoorspelling, het anders te zien. De positie van de Franse franc gaat voortdurend achteruit, de goudprijzen blijven stijgen en liggen nu ruim 100 francs per gouden baar hoger dan het vo rige record dat in augustus j.l. bereikt werd. De franc zakt gestadig als gevolg van kapi taal-vlucht naar het buitenland aangezien de kapitaalbezitters uit vrees voor maatregelen van een link-s bewind hun bezit aan gene zijde van de grenzen in veiligheid proberen te bren gen. De pers wijdt uitvoerige be schouwingen aan de financiële en economische ramp die het aan het bewind komen van een MILAAN (AFP) Mauri- zio Pollini, een van de beste Italiaanse pianisten, heeft in Milaan voor opschudding ge zorgd. Voordat hij een concert in het conservatorium begon las hij een verklaring voer over de jongste ontwikkeling in Vietnam. Het publiek bleek verdeeld er werd geapplaudisseerd en gefloten. Daarop eisten de organisators van het concert dat Pollini zijn verklaring zou herroepen. Toen hij dit wei gerde ging de uitvoeringniet door. linkse regering voor Frankrijk zou betekenen en een groot fi- nancieel-economisch weekblad heeft er een boeiende fictieve reportage van zeer realistische aard aan gewijd die nogal in druk gemaakt schijnt te heb ben. De communisten beschuldigen de regering ervan dit soort ar tikelen in de hand te werken en een pami-ekcampagne te or ganiseren om de Fransen de schrik op het liijf te jagen voor een eventuele linkse verkie zingszege, met name voor de financieel-economische gevol gen da®rvan. De verkiezingen, zullen vermoedelijk in maart gehouden worden hoewel er ze kere druk uitgeoefend is om ze tot februari te vervroegen voor namelijk om een nieuwe rege ring de mogelijkheid te geven zo vroeg mogelijk zoveel moge- de regering die enkele weken lijk armslag te krijgen om de inflatie te bestrijden. De Gaullistische regering voelt evenwel meer voor maart dan voor februari omdat zij van oordeel is dat de te vroeg ten strijde getrokken lünkse partij en tegen die tijd hun kruit grotendeels verschoten zullen hebben. De met de dag toenemende in flatie is uiteraard niet gunstig voor de kansen van de meer derheid terwijl de oppositie da-ar vanzelfsprekend propa gandistische munt uitslaat. De anti-inflatiemaatregelen van de regering die antoele weken geleden afgekondigd werden zijn niet erg overtuigend ge bleken. (Van een onzer verslaggevers) LAPSCHREURE De rechtbank in Brugge heeft vonnis gewezen in de ontvoe ringszaak door zijn eigen kinderen van Florent de F. uit Lapschreure. De ontvoerde, vader De F., en twee ontvoer ders, twee van zijn zoons, kre gen een boete van elk 3000 frank. Daarbij kregen ze een voorwaardelijke straf, die geëffectueerd zal worden wan neer ze elkaar nog eens het leven zuur maken. Bovendien moeten ze eikaars woning mij den. Een werknemer van het fa miliebedrijf, die bij de ontvoe ring van de steenbakker De F. behulpzaam was, kreeg 'n boe te van 780 frank. De dochter van De F. kon met een beris ping naar huis gaan. Florent de F., steenbakkers firmant in Lapschreure, even over de grens bij Sluis, werd eind 1970 door zijn eigen kin deren ontvoerd en overge bracht naar een tehuis voor geesteszieken in Bierbeek. De ontvoering geschiedde in Brugge waar De F. woonde na een jarenlang wegens familie twisten gedwongen verblijf in Frankrijk. Zijn kinderen be schikten over een medische verklaring waarin stond dat De F. gevaarlijk aggressief was. Op grond hiervan had de burgemeester van Lapschreure een opnamebevel in de inrich ting ondertekend. Bij het op pakken van De F. waren, be halve de veroordeelden, ook een dokter en een.veldwachter aanwezig die door de recht bank zijn vrijgesproken omdat zij slechts een opdracht uit voerden. De advocaat van De F. dien de echter tegen de „kidnap ping" een klacht in. In op dracht van het parket te Brug ge stelde een expert vast dat Florent de F. geen gevaarlijke geesteszieke was. Daarop be val het parket De F. uit de inrichting te ontslaan. Hierna diende De F. een klacht in tegen zijn kinderen. Maar ook de kinderen dienden een klacht in tegen hun vader omdat hij geslagen had. Het proces kwam op 3 okto ber voor de rechtbank. Na lang beraad heeft de recht bank deze week vonnis gewe zen. Donderdag 21 december 1972 (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Prinses Irene en Prins Carlos vieren met hun kinderen waarbij waar schijnlijk ook de jongste doch ter prinses Margarita, die im mers geruime tijd na haar ge boorte in het ziekenhuis moest blijven het kerstfeest op S/>estdijk. Deze week gaan ze dus niet naar de Frans-Spaan se grens om clandestiene con tacten te onderhouden en te gen de dictatuur te opere ren. Dit laatste blijkt uit een in terview dat prinses Irene heeft verleend aan de hoofdre dacteur van Elseviers Magazi ne, dr. F. A. Hoogendijk. De prinses zegt in dat ge sprek onder meer dat het haar man niet in de eerste plaats om de troon1 of een uiterlijke machtsvorm gaat: „maar we koesteren de hoop een ander politiek stelsel in Spanje in te kunnen voeren. Namelijk een democratisch in plaats van een dictatoriaal stelsel". Over het zogenoemde carlis- DEN HAAG (ANP) De handelsproduktie van appelen wordt dit jaar geraamd op 400 miljoen kilo tegen 520 miljoen in 1971. De handelsproduktie van peren komt dit jaar uit op 100 miljoen killo tegen 110 miljoen vorig jaar. Dit blijkt uit de tweede en laatste oogstramipg voor 1972, opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de bedrijfsvoorlich- tmgsdinst voor de fruitteelt van het ministerie van Land bouw en Visserij. De 'X>gst voor zowel appelen als peren is belangrijk kleiner dan bij de eerste oogstraming voor dit jaar werd verwacht. me zegt de prinses dat het de grootste politieke volkspartij is na de communistische partij in Spanje. Dat carlisme vecht volgens haar voor drie vrijhe den; die van vakorganisatie, van ideologie en van regiona lisme. De monarchie is daarbij nog steeds in discussie. In eco nomisch opzicht heeft het car lisme volgens prinses Irene nogal wat ideeën op het socia lisme geënt. Over de contacten met de Spaanse cariisten zegt zij dat haar man en zij bijna weke lijks naar de Spaanse grens vliegen of er met de nacht trein heen gaan. Daarom kun nen zij» ook niet in Nederland wonen: „Dan zouden onze con tactlijnen te lang worden". Op de vraag of het niet gevaarlijk is voor de Span jaarden om met haar en haar man in contact te treden, ant woordt de prinses: „Dat is een moeilijke vraag, daar geef ik SCHIPHOL (ANP) Fok- ker-VFW heeft bekendge maakt, dat deze maand van drie afnemers in totaal vijf nieuwe bestellingen zijn ont vangen voor de levering van een F 28 Fellowship. Daarmee is een totaalbedrag gemoeid van ongeveer 80 miljoen gul den, inclusief de te leveren reserve-onderdelen. De order- lijst van de F 28 is met de nieuwe opdrachten gestegen tot 60 stuks. Van de 5 orders zijn er 3 afkomstig van Garuda Indone sian Airways, die reeds 6 Fel lowships bezit en daarmede de grootste klant van de fabriek is voor dit type vliegtuig. liever geen antwoord op. Het is' tenslotte clandestien werk om tegen een dictatuur in te gaan". Dr. Hoogendijk stelde ook een aantal vragen in de privé- sfeer van de prinses, met na me over haar rooms-katholiek worden in 1963, De prinses ontkent dat zij katholiek is geworden om haar toekomsti ge echtgenoot. Zij denkt dat zij ook zonder prins Carlos ontmoet te hebben wel katho liek zou zijn geworden. Over de beroering die haar over gang destijds verwekte, ant- woofdde de prinses: „Laat ik eerlijk zijn: nu ik qua levens ervaring rijper ben geworden zou ik zeker een andere pro cedure hebben gevolgd". De prinses verklaart verder dat zij nog wel contact heeft met kardinaal Alfrink, die haar destijds in Rome her doopte: „Er bestaat een zekere band van vriendschap en res pect voor zijn werk en open houding". LYON (AFP) Vier gewa pende overvallers hebben gis terochtend in Lyon bijna een miljoen franc (ongeveer 650.000 gulden) buitgemaakt. Kort nadat een geldtransport auto bij een metaalbedrijf geld had afgeleverd, kwamen twee personenauto's het fa brieksterrein oprijden. Er kwa men vier mannen uit die ma chinepistolen bij zich hadden. Zij dwongen de kassier de juist gebrachte 325.000 franc af te geven. Voorts lieten zij de directeur de brandkast ope nen waaruit zij ongeveer 650.000 frank haalden. Met de ongeveer een miljoen frank die oorspronkelijk bedoeld waren voor de kerstgratificatie van het 500 personen tellende personeel, verdwenen daarop de overvallers. PRETORIA (DFA) De 35-jarig eDuitse geoloog Elmar Klesse is in Pretoria tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij gesproken had van „krankzinnige Zuidafrikaanse wetten" en een negerinnetje dat in zijn hotel als serveerster werkte, voor een autoritje had uitgenodigd. Klesse verklaarde voor de rechtbank dat hij, evenals zoveel andere immigranten, de voorkeur geeft aan negerinnetjes boven blanke meisjes. Dit kon rechter Kotze echter niet vermurwen. Hij zei dat Zuid- Afrika een democratisch land is en dat de wetten in dit land door meerderheidsbesluiten tot stand zijn gekomen. Een Zuid afrikaanse immigrant in West-Duitsland, aldus rechter Kotze, moet zich ook houden aan de daar geldende wetten. Hij ver klaarde met nadruk, dat blanken uit het buitenland die zich in Zuid-Afrika met negerinnetjes of andere, uiet-blanke meisjes inlaten, niet alleen de kans lopen uit het land gewezen te wor den, maar ook rekening moeten houden met gevangenisstraffen. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Een stad, die van tevoren geheel in de fabriek is ge maakt, waarin een mil joen mensen komt te le ven, waarin alles geza menlijk wordt gedaan en waarin banken, thea ters en dergelijke van de gemeenschap zijn. Dit is in het kort de klimatologische stad, zoals Peter van Gogh, gespecialiseerd in bouwkunde en filosofie, die zich voorstelt. Al zo'n dertien jaar zet hij zijn ideeën tegenover allerlei mensen uiteen. Deze week deed hij dit bijvoorbeeld voor een groep leerlingen van de kunstacademie St. Joost in Breda. Verschillende mensen hebben Peter van Gogh veklaard wel iets in zijn ideeën te zien. Onder hen bevinden zich volgens Van Gogh architec ten. economen en mensen uit het bedrijfsleven. Prof. dr. C. van Peursen uit Leiden zei onder andere dat het idee meer dan een technische en economische onderbouw is. Dat het een visie is op het wezen van de mens en de samenleving. Met medewerking van een aantal mensen is Peter van Gogh nu bezig met het ma ken van een boek, dat vol gend jaar zal verschijnen. Hij zal een blauwdruk hier van aanbieden aan de rege ring, zodat een concreet plan zal kunnen ontstaan. Peter van Gogh ziet de nieuwe stad als een enorm grote ring met een doorsnede van tien kilometer, een om trek van 33 kilometer en een hoogte van driehonderd me ter. De driehonderdduizend woningen voor de miljoen mensen zouden ringsgewijze worden opgebouwd. En wel op een zodanige manier, dat men geen last heeft van elk aar. Enorme wandelgangen zouden het geheel een ruime indruk geven. In de ring zouden banken. theaters, sportcomplexen, industrieën, Scholen en dergelijke worden gebouwd. Volgens Van Gogh kan een dergelijke stad in drie jaar worden gebouwd. Zij zou ongeveer 25 mil Jard gulden kosten. De tech nische opbouw is volgens Peter van Gogh ondergeschikt aan het leefklimaat van de nieuwe stad. Van Gogh gaat uit van een inwonertal van een miljoen per stad. Kleine re aantallen maken de steden duurder. Deze mensen zou den op eigen initiatief om te beginnen een tijdje in de stad kunnen leven. Daarna zouden ze kunnen- beslissen of ze al dan niet in een dergelijke stad zouden willen wonen. Een mentaliteitsver andering zou wel noodzake lijk zijn. maar volgens Peter van Gogh hoeft dat geen problemen op te leveren, om dat ook nu de mensen vaak in een heel nieuwe omgeving komen als ze verhuizen of van baan veranderen. Het in dividualisme zou verdwijnen. Alles zou gezamenlijk wor- (ADVERTENTIE) den gedaan. Bank, verzeke ring en industrie zouden van de gemeenschap zijn. De werktijd zou kunnen worden verkort tot ongeveer drie uur. Bewust leven is volgens Van Gogh wel noodzakelijk. Dank zij de afwezigheid van problemen op het gebied van vervoer, sociale voorzienin gen en dergelijke zouden de mensen volgens Van Gogh tijd krijgen om aan problemen te denken, waaraan men nu vaak niet toe komt, zoals ja loezie en hartstocht. In de woningen, die zo neutraal mogelijk zouden moeten zijn, zou de persoon lijkheid., tot uiting kunnen komen in de inrichting er van. Hoe het er precies aan toe zal gaan in de klimatologi sche stad, is volgens Peter van Gogh niet te zeggen. Dit met name omdat naar zijn zeggen de dingen altijd hele maal anders worden beleefd, als ze er eenmaal zijn. De financiële kant van het project hoeft volgens Van Gogh geen bezwaar te zijn. Een aantal landen zou het project bijvoorbeeld samen kunnen uitvoeren. Bovendien noemt hij het bedrag, dat nodig is, niet zo enorm hoog in vergelijking met bedra gen. die bijvoorbeeld aan het leger, de ruimtevaart of de ontwikkeling van vliegtuigen worden besteed. 3000 vestigingen 0 De klimatologische stad van Peter van Gogh is rings- gewijs opgebouwd. De ring heeft een doorsnede van 10 kilometereen omtrek van 33 kilometer en een hoogte van K 300 meter. De ring telt 66 ver diepingen, waarin 300.000 wo ningen zijn ondergebracht. In het midden staan de gemeen schapsgebouwen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15