Ook aandrang van links op onderzoek naar herstel van „oude vijf Vietnam Voor weigering vervangende dienst 21 maanden geëist Stuyt sprak over harten in Weert BOTERBERG E.E.G. AKZO NEDEREAND B.V. OPGERICHT Rechter beslisl volgende week over boek over kruidendokter Pak'n Sok voor een zacht prijsje. OM KVP TOT POLITIEKE KEUZE TE DWINGEN commentaar Krachtig protest binnenland buitenland Rotterdam mag geen voorkeur hebben voor letterenfaculteit Moeilijkheden bij varkensmester in Velddriel verwacbi ACTIES FIEVET VALLEN IN DEN HAAG NIET GOED Treinongeluk in Duitsland In Roermond Plaatsvervangers leden Kamerpresidium „Leiden" nodigt gevangen Rus uit uuuocrcioy 21 december 19/2 13 Kissinger: „Wat zeg je?" Le Due Tho: „Ik zei da's< dan de 3565ste zitting vandaag 0 De „grote drie" in een klein land. V.l.n.r. Andriessen, Ruppert en Den Uyl, Wie zal echt de lachende derde zijn Op de televisie hebben we de afgelopen dagen een aantal beelden gezien die op navrante wijze met elkaar contras teerden. Aan de ene kant de beelden van drie Amerikaanse ruimtevaarders, met gebogen hoofd luisterend naar een vloot- aalmoezenier die God dankt voor hun behouden terugkeer; aan de andere kant de ontstellende beelden van moderne vlie gende forten, die een regen van bommen neerlaten op Noord- Vietnam. „De grond trilde na als bij een aardbeving", zei een westerse ooggetuige. Hoe is dat getuigenis van dankbaarheid om het behoud van de drie Amerikaanse astronauten overeen te brengen met de ont stellende minachting waarmee de Verenigde Staten leven en goed van de Vietnamezen behandelen? Men kan redetwisten over gelijk of ongelijk van beide par tijen, over zin en onzin van een aantal bestandsvoorwaarden. Maar het gaat niet aan dat de president van een democratisch land het gesprek aan de onderhandelingstafel tracht te force ren met het vernietigende geweld van een meedogenloze oorlogsmachine. Er klopt iets niet meer in het Witte Huis. Er klopt iets niet meer met de oorlogsvliegers die hun daden voor de televisie recht vaardigen met een beroep op hun soldatenplicht. „Opdracht is opdracht", zeiden ze. En zoek daar in een Duits woordenboek de vertaling maar voor! Minister Schmelzer heeft nu in krachtige bewoordingen tegen de Amerikaanse bombardementen geprotesteerd. Namens alle Nederlanders, mogen we aannemen. Want wie zou, met een beroep op wat dan ook, de houding van Nixon en zijn raad gevers op dit moment nog durven verdedigen? (Vervolg van pagina 11 Amerikaanse vliegtuigen bom barderen alles van opslagplaat sen tot spoorbruggen bij voort durende luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Dit heeft woordvoerder Jerry Friedheim van het ministerie van defensie in Washington gisteren ver klaard. Op een vraag of het feit dat de achtmotorige B-52 bommen werpers hun bommentapijten leggen op dichtbevolkte gebie den rond Hanoi en Haiphong niet kan worden uitgelegd als „terreurbombardementen", zei Friedheim; „Ik zou die woor den niet gebruiken". De Amerikaanse bombarde menten zijn gericht tegen mili taire doelen, maar Friedheim erkende dat burgers kunnen worden geraakt. In Parijs confereerden de technische deskundigen van Noord-Vietnam en de Verenig de Staten gisteren gedurend een uur. Hanoi heeft daarop dat overleg voor onbepaalde tijd afgelast. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties ontving verscheidene ambassa deurs, onder wie die van de Sovjet-Unie, om hun mening te vragen over de mogelijkheid van een vredesinitiatief van de V.N. De beslissing van president Nixon om de bombardementen te hervatten is scherp aange vallen door een aantal voor aanstaande Amerikaanse con gresleden. De Amerikaanse dagbladen zijn in hun menin gen verdeeld. Senator Edward Kennedy heeft gezegd dat het congres „begin 1973" nieuwe pogingen zal doen een einde te maken aan de 'oorlog in Vietnam, als er geen vrede bereikt wordt. Kennedy zei dat de laatste bomaanvallen op Noord-Viet nam het „diepe en wanhopige gevoel geven dat de gebeurte nissen wijzen op een terugkeer naar de oude situatie". De.leider der democraten in de senaat, Mike Mansfield, noemde de, hervatting der bom bardementen een vergissing. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het idee van VVD-fractieleider Hans Wiegel, die wil dat kabinetsinformateur dr. M. Ruppert gaat onderzoeken of herstel van het oude vijfpartijenkabinet (confessionelen, VVD en DS'70) mogelijk is, heeft gisteren onverwacht steun gekre gen vanuit het linkse kamp. Ook PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman heeft Ruppert daartoe geadvi seerd, „maar niet omdat wij zo graag het oude vijf partijenkabinet terugzien," aldus de heer De Gaay, „maar omdat wij vinden, dat de KVP de verantwoor delijkheid voor een politieke keuze niet kan ont lopen." Bas de Gaay Fortman, die vindt dat de totstandkoming van een links minderheidska binet nog niet geheel van de baan behoeft le zijn na het gesprek Andriessen-Den Uyl, gaf toe, dat met deze manoeu vre het risico wordt gelopen, dat er inderdaad een vijfpar tijenkabinet komt. „Maar dat risico liepen we ook al nadat Andriessen zei, dat hij op dit moment niets voor een links kabinet voelt". Eigenlijk vindt De Gaay Fortman het niet zo logisch, dat er nu een onderzoek komt naar de mogelijkheden tot herstel van de oude coalitie. Ook CHU-fractieleider drs. Arnold Tilanus heeft infor mateur Ruppert inmiddels la ten weten, dat hij vindt dat deze mogelijkheid nu onder zocht dient te worden. Tilanus is trouwens al sinds de kabi netscrisiS afgelopen zomer voorstander van het vijfpar tijenkabinet. Hij was het voor al, die op een (mislukte) lijm poging aandrong. Informateur Ruppert, die aan de „tweede ronde" van zijn informatiepoging is be gonnen, heeft de fractieleiders gevraagd hem zwart op wit de standpunten van de fracties mee te delen inzake de zes mogelijkheden, die zich in de ze kabinetsformatie-periode voordoen. Voor Ruppert staan dus kennelijk nog alle moge lijkheden open, ook het linkse minderheidskabinet Den Uyl. VVD-leider Hans Wiegel, die gisteren als eerste bij Ruppert kwam, heeft de infor mateur gevraagd een gesprek te organiseren tussen de lei ders van de vijf fracties, die voor de crisis het kabinet- Biesheuvel steunden. Dat ge sprek moet dienen om vast te stellen of herstel van de „oude vijf" mogelijk is. „Lukt het niet, dan zien we daarna wel weer", aldus Wiegel, die op dit moment niet wilde zeggen, wat er dan wel gebeuren moet. De demissionaire minister president, mr. Barend W. Biesheuvel, ging in zijn kwali teit als leider van de AR- fractie, gistermiddag naar de informateur. Hij wilde na af loop nog geen voorkeur be kend maken, omdat er nog fractieberaad over de vraag stelling van de heer Ruppert gehouden moest worden. Dat beraa'd vindt vandaag plaats. Ook de KVP-fractie komt vandaag bijeen. Mocht er een onderzoek naar herstel van de oude vijf komen, aldus Bies heuvel, dan is vooral de hou ding van DS '70 van belang. Dat de KVP-fractie niet veel voor herstel van de oude vijf voelt (althans dat deelde An driessen verleden week mee) had Biesneuvel „voor kennis geving aangenomen". Biesheuvel noemde de ope ratie waar informateur Rup pert voor staat een moeilijke operatie. Hij zei het te betreu ren, dat de PvdA gebonden is aan de congresafspraak niet te onderhandelen met partijen waarmee dat voor de verkie zingen ook niet kon. Daardoor is deze belangrijke politieke partij uitgesloten van het nor male formatiespel, aldus Bies heuvel, die overigens in het midden liet of dit hem om louter technische redenen dan wel om politieke redenen speet. Hij wilde niet zeggen of hij in een later stadium, als ge bleken is, dat alle andere mo gelijkheden uitgesloten zijn, eventueel noodgedwongen zal instemmen met een kabinet- Den Uyl. Wel herhaalde hij, dat hij zich er tegen zal ver zetten als Den Uyl probeert „een neefje of een nichtje" in dat kabinet te halen. Biesheuvel zinspeelde daarmee op een door Den Uyl gedane uit spraak, dat deze bereid is niet al te partijgebonden politici van confessionele huize in zijn kabinet op te nemen. „Ik zal dat neefje of nichtje proberen daar vanaf te houden, aldus de AR-leider. LEEUWARDEN (ANP) Officier van justitie mr G. R. Nube heeft gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden een maand gevangenisstraf en een tewerkstelling in een rijks- werkplaatsinrichting geduren de 21 maanden geëist tegen de 21-jarige journalist Ate de J. uit Weidum. De journalist, die vervangende dienst weigerde te doen in de psychiatrische inrichting te Franeker, wees er in zijn pleidooi op, dat hij gewetensbezwaren had tegen het feit dat de helft van zijn salaris teruggaat naar het mi nisterie van Defensie. De president van de recht bank, mr. C. J. Veder, las een brief voor van het bureau ge wetensbezwaarden van het mi nisterie, waaruit blijkt dat op de begroting 1973 de staat an derhalf miljoen uit algemene middelen bijpast om de kosten van vervangende dienst voor gewetensbezwaarden te dek ken. Dit was ook de kapstok, waaraan de officier zijn requi sitoir ophing. „Er wordt geen enkel kanon voor het geld van de gewetensbezwaarden ge kocht, zoals men de goege meente wil laten geloven. Het gaat hier om een apart hoofd stuk dat toevallig onder het ministerie van Defensie zetelt. Het zou net zo goed bij een civiel departement kunnen thuishoren, want de kosten worden toch bestreden uit al gemene middelen". Hij vond dat men in een absurde gedachtenwereld te rechtkomt, wanneer men de gedachte doortrekt dat alge mene middelen ooit wel eens ten goede zouden kunnen ko men aan defensie. „In dat ge val zou men ook geen weg moeten aanleggen, waa-rovei ooit wel eens een militair zou kunnen lopen of voedsel moe ten maken dat misschien wel eens bestemd zou kunnen zijn voor een militair kamp". Tegen Ale T. uit Mars- sum die ook vervangend! dienst weigerde bij de Staats drukkerij, maar alleen omdat hij met wilde, vroeg de offi cier drie maanden celstraf en 21 maanden tewerkstelling n een rijkswerkplaatsinrichting Uitspraak 3 januari. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer, met uitzondering van de frac tie van DS'70, is er niet voor, dat de nieuwe rijks universiteit te Rotterdam een voorkeurspositie ge niet als het gaat om uit breiding met een lette renfaculteit. Vestiging vhn deze faculteit in de Maasstad zal alleen die nen plaats te vinden op grond van onderwijskun dige, spreidings- en finan ciële motieven. Met ande re woorden: De Kamer wil, dat bij de toekenning van een faculteit in de letteren alle daarvoor in aanmerking komende universiteiten of hoge scholen op gelijke wijze in Je beschouwingen be trekken. De Kamer heeft giste ren haar standpunt neer gelegd op de regeringsta fel door het zonder hoof delijke stemming aanne men van een desbetref fende motie. (Van onze correspondent! VELDDRIEL Tijdens de openbare afslag vande uit verkoop van landbouwer Pav- doel in café de Byenkorf in Velddriel, die vandaag plaats heeft, worden grote moeilijk heden verwacht. Enige honder den mensen, waaronder gedu peerde boeren elders uit den lande, zullen met borden en spandoeken komen protesteren tegen deze uitverkoop. De ge moederen zijn zeer verhit. Zoals wij eerder berichten, betreft het hier een der „slacht offers" van een nieuw systeem voor varkensmesters, dat ge propageerd wordt door het vee voederbedrijf Trouw uit Am sterdam. Dit systeem bestaat erin via een nieuw venta'latie- systeem en voedersysteem de varkens in kortere tijd aan hun slachtgewicht te helpen. Maar nadat de varkens door middel van dit systeem een gewicht van veertig kilo bereikt had den, stierven de meeste door allerlei ziekten, meestal door longontsteking. Door dit hoge sterftecijfer verkeren de meeste van de 180 bedrijven die dit systeem hebben, in grote finan ciële nood. DEN HAAG (ANP) De botervoorraad in de Europese gemeenschap is gestegen van 60.000 ton in het begin van dit jaar tot 340.000 ton per 1 okto ber. Dit heeft de Europese com missie meegedeeld in antwoord op vragen van een Frans lid van het Europese parlement. (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM Gis teravond heeft de minister van Volksgezondheid, dr. L. J. B. Stuyt, een gesprek ge had met het bestuur van het Sint-Jansziekenhuis te Weert over de mogelijkheden van open hartchirurgie in die in stelling. Officieel werd geen commentaar na deze ont- ARNHEM Akzo NV is overgegaan tot de oprichting van Akzo Nederland BV. Dit is gisteren bekendgemaakt aan de werknemers in Nederland. De oprichting is geschied na overleg met vakorganisaties en de voorlopige centrale onder nemingsraad, aldus een bericht van Akzo. Zoals begin maart 1972 is gemeld, wordt hierdoor het or ganisatorische kader gevormd waarbinnen de nieuwe uit de wet voortvloeiende bevoegdhe den van commissarissen en pefsoneelsvertegenwoordi- gers verwezenlijkt kunnen worden. Tevens wordt de mo gelijkheid geschapen om de specifiek Nederlandse ontwik kelingen op sociaal economisch terrein gecoördineerd tot hun recht te laten komen bij de vele en tot verschillende divi sies en groepsmaatschappijen behorende Akzo-onderdelen in Nederland. Akzo NV zal de enige aandeelhouder zijn van de Akzo-Nederland BV, waar in de Nederlandse bedrijven van Akzo zijn onderge bracht. Tot commissarissen zijn be noemd de heren K. Soesbeek (voorzitter), dr. ir. J.S.A.J.M. van Aken, drs. S.C. Bakkenist, prof. mr. N.E.H. van Esveld, drs. D. Roemers (oud-burge meester van Vlissingen) en ir A. Stikker. PEGNITZ (WEST-DUITS- LAND) (AP) Een rangeer locomotief is gisteren op het station van Pegnitz ingereden op een expresstrein. Hierbij werden 42 personen gewond. Vijftien van de gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De overi gen kregen ter plaatse eerste huln. (ADVERTENTIE) moeting verstrekt Het was een vertrouwelijk beraad. Insiders nemen aan, dat de minister weliswaar met be langstelling zal kennis nemen van de Weerter argumenten, maar geen verwachtingen zal wekken nu hij aan de Com missie Nieveen een nader rap port heeft gevraagd, dat op korte termijn, namelijk voor 7 januari, moet worden uitge bracht. De Commissie-Nieveen heeft reeds globaal geadviseerd de uitbreiding van de mogelijk heden van de hartchirurgie te beginnen vanuit de bestaande academische centra. In dat licht zou er voor Eindhoven noch voor Weert plaats zijn. Het advies van de commis sie, gepaard aan de moeilijk heden in het Eindhovense Bin- nenziekenhuis. waardoor een zeer bekwaam hartchirurg als dr. P. J. van der Schaar bui ten spel werd gezet, leidden tot een spectaculaire actie yan de Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten in het de partementsgebouw. De leiding van het ministerie' vond toen een oplossing door het gisteren gehouden overleg tussen mi nister Stuyt en het Weerter ziekenhuisbestuur toe te zeg gen op grond van een brief van het laatste. Op het ministerie lijkt de actie van de heer Fievet toch niet helemaal goed gevallen te zijn. „De heer Fievet komt hier niet meer binnen", werd ons gisteren door een woord voerder verzekerd. De Roermondse hartspecialist dr. M. Waelen is blij. dat de Hartpatiëntenvereniging bij de justitie een onderzoek heeft gevraagd naar de gang van zaken rond de dood van de Roermondenaar G. Wingens. „Dat vind ik fijn, dan kan ik eindelijk eens open en eerlijk praten. Tot nu toe moest ik me altijd op de medische ethiek beroepen". In Hanoi, zwaar gebombar deerde hoofdstad van Noord- Vietnam, bevindt zich een aantal westerse journalisten. Om alle twijfels weg te ne men, mensen van als zeer be trouwbaar te boek staande persbureaus als AFP, Reuter, DPA. Dit is een stukje verslag van de AFP-correspondent: „De Amerikaanse luchtmacht is in de nacht van dinsdag op woensdag van tactiek veran derd. Na de grootscheepse, 1 langdurige, hevige en elkaar snel opvolgende bombarde- mentsvluchten van maandag nacht wordt nu een intimida tie-tactiek" gevolgd. De vlieg tuigen komen nu met grotere tussenpozen, wat een langdu rig luchtalarm nodig maakt, en vliegen dan soms hoog en dan weer eens in duikvlucht laag over de stad." Dit gebeurt zoals u bekend zal zijn, door een persoonlijk ingrijpen van de man die in Deense kranten „Bloody Nixon" wordt genoemd. Hij wil door riicksichtslose bom bardementen Hanoi tot conces sies dwingen. Terreur vanuit de lucht zou je het ook kun nen noemen. •ir Nou ja, hij is weer gekozen. Hij kan weer vier jaar z'n gang gaan. En zelfs het Amerikaanse Congres en het Huis van Af gevaardigden kunnen daar weinig aan veranderen, zoals in de afgelopen jaren is geble ken. Eigenlijk ben ik- om strikt eerlijk te zijn nauwe lijks meer in stemming om méér te schrijven. Ik stop dan ook maar. Tot morgen. MERIJN DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren in het college van plaatsver vangers van de leden van het kamer-presidium onder meer ■gekozen vertegenwoordigers van fracties, die niet in het presidium gepresenteerd zijn. Het zijn CPN-fractievoor- zitter M. Bakker, mejuffrouw mr. A. Goudsmit (D'66) en m-r. K.A. Keuning (DS'70). De zes gekozen plaatsver vangers zijn; voor voorzitter Vondeling (PvdA)Franssen (PvdA), voor eerste onder voorzitter Weijters (KVP) Kleisterlee (KVP), voor twee de ondervoorzitter Portheine (WD): mevrouw Veder- Smit (WD), voor derde ondervoor zitter Roolvink (ARP): Bakker (CPN, voor vierde ondervoor zitter Jurgens (PPR): mejuf frouw Goudsmit (D'66) en voor vijfde ondervoorzitter Van der Mei (CHU): mr. Keu ning (DS'70). Een belangrijk deel van de kamer wilde de communist Bakker niet gekozen zien tot plaatsvervanger van de anti revolutionair Roolvink. ROTTERDAM (ANP) „Deze man is totaal afgebroken en vernield. Moet er dan ook nog een boek over hem verschijnen, waar niet alleen hij maar ook zijn familieleden tot in lengte van jaren schade van zullen ondervinden?" Dit zei mevrouw mr. M. J. van der Pias-Kluit, gistermiddag tijdens een kort geding voor de plaatsvervangend president van de Rotterdamse rechtbank, waarvan het boek „Kruidendokter Van de Moosdijk, koopman in ijdele hoop" inzet is. Namens de kruidendokter en zijn zoon hield de advocate een bewogen pleidooi, waarin zij fel aandrong op stopzetting van de uitgave van het boek dat inmiddels in een oplage van 10.000 exemplaren over de boekhandels is verspreid. In het kort geding dat is aangespannen tegen de uitgeverij Ridderhof in Ridderkerk, zal de rechter, mr. L. Erades volgende week woensdag uitspraak doen. Zijn poging beide partijen te be wegen tot een vergelijk, waarbij de uitgeverij de uitgave tot de eerste druk zou beperken, mislukte. Volgens de eisers is het boek, geschreven door drie journalis ten (Rolf Boost, Peter Dillen en Karei van Son)„nodeloos grie vend en krenkend". De pleiter voor de uitgeverij, mr J J van Wessem, bestreed dit. Als je al voor 3,95 een juweel van een sok kunt kopen, waarom zou je dan met jubeltenen blijven lopen? Pak 'n Sok is een nieuwe kwaliteitssok. In 23 kleuren. Stijlvol, sterk en verpakt in een keurig doosje. En op de gekste plaatsen verkrijgbaar. Classy f 3,95. Trendy f 4,50. LEIDEN (ANP) De rijks universiteit van Leiden heeft de 30-jarige Sovjet-Russische dissident Wladimir K. Boe- kovski uitgenodigd zijn biolo- giestudie in Leden voort te zetten. Dit is gebeurd op hu manitaire gronden: Boekovski geniet geen vrijheid van me ningsuiting, zijn gezondheids toestand is slecht en hem is de toegang tot universitair on derwijs in Rusland verbo den. Twee studenten, die dit jaar in Rusland waren, hebben via de universiteitsraad gedaan gekregen, dat het college van bestuur de Rus, die de laatste tien jaar herhaaldelijk gevan gen was gezet en ook thans gevangen wordt gehouden, uit nodigde. De financiële geran- ties en toezeggingen voor d* verblijfsvergunning zijn in middels verkregen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13