Caféhouder gaf plaat uit van eigen mortierorgel zeeuws Met de paardentractie door Zeeuwsch-Vlaanderen Tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen in 1904 Zoek de verschillen Vrees voor schade kustrecreatie Brandweer rukt uit naar zilveren bruidspaar VERKOOP LOOPT GOED stad streek NAAR HUIS 0 Een brandweerman, die 25 jaar getrouwd is en die 25 jaar bij de brandweer is, kan erop rekenen dat de brandweer een grapje uithaalt. VROEG DAG OP WEG Woensdag 20 december 1972 eindredactie bas augustijn Hieronder volgt het verhaal van een gewo ne week en van 'n „ge wone" Terneuzenaar, midden - september 1904, dus bijna zeven tig jaar geleden. Die Terneuzenaar was voer man Van Kouteren, die met twee reizigers per rijtuig door Zeeuwsch- Vlaanderen trok, om de klanten op te zoeken. Zoals uit de loop van het verhaal zal blijken, waren de ontmoetings plaatsen een plaatselijk café, herberg of hotel. De gegevens van dit stukje geschiedenis uit een vervlogen tijd, toen Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet veel meer was dan een gebied, waar hoofdzakelijk de rust en de stilte heersten, wer den ons verstrekt door een Terneuzenaar, die dit allemaal beleefd heeft, de heer Joh. v. d. Ree. komen ze de douane tegen. „Wat de heren al zo vroeg op pad deden en of ze geen smokkelwaar bij zich hadden? De volgende keer zorgen voor papieren voor de goede ren, anders worden ze in be slag genomen." In IJzendij- ke, bij Hector de Witte smaakt de koffie uitstekend en zij bleven er ook eten. De beide heren doen er goeie zaken. Precies om halj zes stappen ze in Oostburg af in „Hotel Stamperius"naast de R.-K. kerk. In Oostburg, als centrumgemeente is het al tijd druk. Ook dit keer, om twaalf uur stapt de laatste klant de deur uit. De volgende dag zijn zij al heel vroeg op weg naar Zuidzande, bij de Witte in „De Drie Koningen'' Na een uurtje vertrekken zij naar Cadzand, dan naar Groede bij Catsman in ,/le Roode Leeuw" en tenslotte belan den zij in Breskens in „Hotel du Canon d'or". Daar wordt het rijtuig voor de volgende week besproken. Dat is maar twee dagen, Sluis en Aar denburg, met Schoondijke op de terugweg en als laatste Breskens. In Breskens, in het café van Mina Bezemer, wordt er afgerekend. Vijf dagen a vier gulden is 20 gulden, plus vier gulden voor de te rugreis, maakt 24 gulden. Meneer van Lierop geeft nog een kwartje als vergoeding voor het weggegooide dub beltje. Van Kouteren rekent uit dat hij om twee uur thuis kan zijn. Op de Kruisdijk ontmoet hij een vroege wan delaar, die zijn wandelstok opsteekt en vraagt of hij mee mag rijden. Hij moet naar IJzendijke naar de markt. Van Kouteren voelt er wel wat voor. Dan hoort hij weer eens wat nieuwtjes. Als hij in Philippine infor meert of hij door de Braak man kan rijden, blijkt dat niet het geval te zijn. 's Mor gens is de wind omgelopen naar het noorden en het wa ter is niet laag genoeg. Dan maar het laatste gedeelte over de Knol. Om klokslag twee uur rijdt hij de rolbrug in Ter- neuzen op. De kinderen ko men hem al tegen. „Morgen, met de dominee naar Sluis kil, want dominee Dekker is ziek. Dinsdag, woensdag en donderdag met meneer Dob- belman, een vertegenwoordi ger van een sigarenzaak in het land van Axel", zeggen ze. Als Van Kouteren de vol gende dag met de dominee naar Sluiskil rijdt, woont hij daar de dienst bij. Een late herfstzon schijnt laag door de ramen en de warmte maakt hem doezelig. De stem van de dominee gaat steeds maar op dezelfde toon ver der. Van Kouteren doezelt zachtjes in en een buurman moet hem wakker maken als de dienst is afgelopen. Het rubriekje „Zoek de verschillen", zal vanaf van daag niet meer in het Zeeuws Dagboek staan. U kunt de tekeningen voortaan op de radio- en televisiepagi na vinden. (Van een onzer verslaggevers) DRAAIBRUG „Ik heb klanten uit België, tot voorbij Oosten de, die iedere week hier naar toe komen om dit originele mortier orgel te horen spelen. Deze orgels worden momenteel niet meer gemaakt en er zijn er niet zoveel meer. Reden voor mij om van dit orgel zelf een grammofoonplaat uit te geven". De heer F. Schout (35) ex ploitant van café Tramzicht in Daaibrug is trots op het mor tierorgel, dat sedert ruim een jaar in zijn zaak prijkt. „Ik heb het gekocht in Clinge, waar het jaren heeft gestaan bij de familie De Vilder. Voor die tijd stond het orgel in Sas van Gent", aldus de heer Schout, die vlak nadat de op namen voor de grammofoon plaat waren beëindigd, een nieuw front heeft aangeschaft voor het orgel, waardoor de opstelling van de instrumen ten er anders uitziet, dan op de hoes van zijn plaat. De heer Schout heeft menig uurtje besteed aan het orgel. „Ik heb het totaal verwaar loosd aangetroffen. Het had een tijd vochtig gestaan en het heeft wel een maand of drie geduurd voordat de pijpen echt „los" kwamen. Maar nu zit er dan ook een mooi geluid in". Hoe mooi wordt wel bewe zen door een Belgische collega van de heer Schout, die ook een mortierorgel heeft. „Die heeft mij gevraagd of hij pla ten van dit orgel mocht verko pen, omdat het geluid mooier is dan van zijn orgel". Voor een kwartje speelt het orgel twee nummers. De me chaniek werkt op luchtdruk en kijkend naar het orgel ter wijl het speelt, lijkt het of een onzichtbaar iemand de toet sen van accordeon en saxofoon indrukt. De heer Schout heeft een fors aantal boeken, waarop het orgel kan spelen. „Veel num mers zijn erg oud en ik heb er een stel bij die in een brandje zijn geweest. Bij een paar heb ik zelf in karton nieuwe gaten geperforeerd en daarop speelt het ook". Wat de Draaibrugse café houder opvalt is dat ook veel jongeren nog altijd getroffen worden door de muziek van een mortier, een muziekinstru ment dat furore maakte in de tijd van hun grootouders. Vroeger trokken tijdens de kermissen rijdende mortiers Zeeuwsch-Vlaanderen rond, om kermisgangers in de plaatselij ke etablissementen tot een dansje uit te nodigen. De opnamen gemaakt ter plaatse door een Belgische grammofoonplatenmaat schappij heeft een gehele dag geduurd. Met 5 microfoons heeft men een stereo-opname weten te bewerkstelligen en op de plaat klinkt het orgel nog iets geperfectioneerder dan in werkelijkheid. „De verkoop van de platen loopt vrij goed", aldus de heer Schout. Ze zijn dan ook -te koop in verschillende zaken in west-Zeeuwsch-Vlaanderen. „De maatschappij gaat haar ook uitbrengen in Belgi," al dus de heer Schout die zegt dat in het jaar dat het orgel in Tramzicht staat er ruim 40.0400 boeken zijn gespeeld. „Het trekt dus wel", zo besloot hij. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht contact met de Belgische rege ring op te nemen over de mo gelijke gevolgen voor de Zeeuwsch-Vlaamse kust als de havenplannen in Zeebrugge verder worden uitgevoerd. Naar aanleiding van vragen van statenlid, J. Hoekstra, zeggen GS inderdaad bang te zijn dat er schade gaat ont staan voor de zeewering en de kustrecreatie. 0 De caféhouder bij het geres taureerde mortierorgel. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Met loeiende sirenes en brandende zwaai lichten baanden de Oostburgse brandweerlieden zich dinsdag avond een weg door de Van Ostade.straat. Aangekomen bij het huis van de heer A. Buyck werden ladders tegen de gevel geplaatst en slangen uitgerold. Inmiddels vormde zich al een klein volksoploopje. De brandweer van Oostburg bezocht op deze unieke Wijze het bruidspaar Buyck dat 25 jaar was getrouwd. De heer Buyk. brandwacht in Oost burg, was bovendien enige tijd geleden 25 jaar bij de brand weer. Commandant Bronnen- berg zei dat een brandmelding op dit adres was binnengeko men. „Wij hebben het huis omsingeld, maar deze (liefdes) brand die al 25 jaar duurt is niet meer te blussen, al het water van de zee zou nog te weinig zijn". Hierna overhandigde de heer Bronnenbergh namens de brandweer het bruidspaar een geschenk, waarna het gezel schap overging tot het blussen van een binnenbrandje. 0 Sluis rond 1910. 0 Hulst, ongeveer 70 jaar ge niet vlot van de hand. Dat volk is veel te gezond. Maar wacht maar tot de winter voorbij is, dan zullen ze blij zijn als ze hem weer zien. Clinge en Steen zijn vlug afgewerkt. Op Heikant is het niks. Daar stropen Belgen de boel af. Koewacht is beter, de vlassers zijn erg royaal. De tocht gaat verder naar Zuiddorpe, naar café Dhert. Als alles een beetje vlot ver loopt zijn ze om half zes in Axel. In hotel „de Lausanne" is het goed. De gelagkamer zit vol. Er zijn ook een paar Belgen, uit Wachtebeke. De as van hun mallejan, waar mee zij hout voor de firma de Doelder hebben gebracht, is gebroken en nu moeten zij in Axel blijven. De baas is aan het regelen om ieder voor de nacht onderdak te verschaffen. De twee Vla mingen komen op de boven zaal op een kermisbed te recht. Zij vinden alles best en zouden zelfs in de stal slapen, als het daar niet we melde van de ratten. Terwijl de beide reizigers hun klanten bewerken, zitten de voerlui rond de gezellige buiskachel, vertellen nieuw tjes, en grappen, drinken bier en de avond vliegt om. De volgende morgen is het alweer vroeg dag. Westdorpe, Sas van Gent en Philippine zijn nu aan de beurt. Meneer Van Lierop is uit zijn hu meur: Bij het nazien van zijn hotelrekening vindt hij een verschil van 10 cent. Lo gies en ontbijt fl 1,10, warme maaltijd f 0,65, drie koppen kof ie fl 0,16Maar waar komt dat dubbeltje van die twee biertjes vandaan? Hij heeft helemaal geen bier ge dronken. Van Kouteren be kent dat hij twee biertjes heeft gedronken, maar niet betaald heeft. Van Lierop blijft erover doorzagen. Om van het gezeur af te zijn geeft hij Van Lierop een dub beltje, maar die neemt het niet aan. De voerman legt het naast zich op de bank, maar als meneer Van Lierop het aan de Zwarte Hoek nog net heeft opgeraapt, gooit Van Kouteren het zover het vliegen wil. Tot Westdorpe wordt er geen woord gespro ken. 's Middags komen ze in Sas van Gent aan en stappen daar af in „Hotel Rotterdam" bij Napoleon Acke. Als zij Sas verlaten loopt het al te gen vieren. De tocht langs het rustige kanaal verloopt voorspoedig. Over een uurtje kunnen zij in Philippine, bij de familie Mussche zijn en daar overnachten. Halfweg de Zandstraat ontmoeten zij een tegenlig ger. Dat moet boer Peerke zijn. Ze zien hem wel niet, maar dat verwondert Van Kouteren niets. Peerke ligt meestal in zijn rijtuig te sla pen. Het paard vindt de weg toch wel. Op het moment dat zij elkaar op de wat smalle weg passeren, schrikt Peerke wakker, rukt aan de leidsels en daar heb je het gegooi in de glazen. Het paard van boer Peerke schrikt, springt opzij en de wielen van de beide rijtuigen raken elkaar. Meneer Van Lierop tuimelt door de schok achterover, benen in de lucht. De voerlui vegen elkaar de jas uit, maar gelukkig zijn de paarden niet op hol geslagen en valt de schade wel meeAls Peerke twee tientjes betaalt zal Van Kouteren nergens meer over praten. Van Lierop begint te kla gen over tandpijn. „Neem toch een Groene Kruispoe- der", raadt Hamann aan, „Je verkoopt ze zelf". Ze komen een uur later dan verwacht werd in Philippine. De klan ten zijn vlug afgewerkt. Dan komt Jan Breeweg binnen. Hij is de koetsier van Hotel „Des Pays Bas" in Terneu- zen en op stap met meneer Boasson, een groothandelaar in stoffen uit Middelburg, die vandaag zitdag hield in hotel „Au Port" bij Voerman Jan bofte; bij peillaag water kon hij met zijn rijtuig door de Braakman en dat scheelde nogal wat. Philippine, de Posthoorn, over de „Vrije Dijk" naar de Maagd van Gent, een weg vol kuilen. Op de Vrije Dijk Bijna op hetzelfde ogenblik dat de torenklok van de Hervormde Kerk halfzes in de morgen slaat, ratelt de wekker in een slaapkamer in het nauwe Terneuzense Walstraatje. Voerman van Kouteren komt steunend uit zijn bed. Hij voelt de kilte van de vroege septembermor gen. Het is maandag 12 sept. 1904, er wacht een zware week. Om negen uur moet hij met zijn rijtuig aan de boot staan om reizigers op te wachten, waarmee hij een hele week door Zeeuwsch-Vlaanderen moet trekken. Als hij voor die gelegen heid zijn zondagse kleren heeft aangetrokken, valt er, na het ontbijt, nog van alles te regelen: het werk voor de knechten moet voor een hele week geregeld worden, het paard moet worden gebor steld en geroskamd, de schoenen gezwart, de bak die onder het rijtuig hangt moet gevuld worden met snijsel en haver en dan de eigen mondvoorraad en de tabak niet te vergeten. Zijn sleperspaarden moe ten de hele week zand en stenen rijden voor de ge meente. Van Kouteren heeft dit bij inschrijving aangeno men, voor fl. 2,75 per dag, man en paard inbegrepen. Na de sleperspaarden wordt de merry Betsy verzorgd; een slank en vlug 3-4 paard, bijzonder goed voor rijtuig- werk. Het is een Ierse loper, enkele jaren geleden gekocht van dokter Van Es. Hij heeft het voor een koopje gehad, want de dokter ging naar Indië, dus moest hij dat paard kwijt. Het rijtuig van Van Koute ren is een juweeltje, ge maakt door de Axelse wa gen- en rijtuigbouwer, Jan de Kraker. Het was het eer ste op gummibandenAls hij van de week in Axel komt zal hij nog eens met de Kra ker praten over de nieuwe brik. Die is nog moderner, met veel meer kofferruimte van achteren. Maar dan moet hij wel eerst nog eens met de Kraker naar Gent, om zo'n model eens extra goed te bekijken. Zo'n brik kost wel twee keer zoveel als een gewoon rijtuig, maar je hebt dan ook iets bijzonders. Hij heeft één troost, voor ver voer per brik kim je twee gulden meer vragen. Boven dien is hij op feestdagen als een soort Jan Plezier te ge bruiken. Als Van Kouteren aan de haven komt, vaart de „Wal cheren", een oude raderkast, net binnen. Voor zijn doen toch een snel schip. Een ho telknecht helpt de koffers en valiezen inladen, nog even naar de stalhouderij om de koffie en de tocht kan begin nen. Van Kouteren wordt op gehouden door fotograaf Van Overbeke, die daar „heel toevallig" staat. Hij wil een foto maken van de juist aan gekomen passagiers om er prentbriefkaarten van te ma ken. Het duurt wel even voor van Overbeke onder de zware zwarte doek alles naar zijn zin heeft geregeld. Het is bijna tien uur als Van Kouteren met zijn twee passagiers de Axelse brug overrijdt, richting Zaamslag. Zij komen allebei uit Mid)- delburg. De ene, mijnheer Hamann (in geen enkele re latie met de huidige in Ter- neuzen wonende familie van die naam) heeft een aartsva derlijke baard en vertegen woordigt een firma in da meshoeden en veren. De an dere, ene meneer van Lierop, verkoopt pinkpillen en aller lei andere dorgisterij-artike- len. In hotel „de Appel" bij de familie de Regt in Zaamslag, zijn beiden gauw afgewerkt. Er zaten maar een klant of drie en nu gaat de reis ver der naar „den Bos" (Bosch- kapelle); de klanten uit de andere kerkdorpen zullen wel bij van Leuven op het Hof te Zandeplein in Kloos- terzamde zitten. De rit verloopt buitenge woon- De reizigers vinden die gummibanden enorm; je voelt bijna geen schokken. Het paard loopt als de wind. Om twee uur is het gezel schap al op Kloosterzande en als het een beetje vlot gaat, kan het om zeven uur in Hulst, in „Het Bonte Hert" bij de familie Brand zijn. Als zij om kwart voor zeven Tivoli passeren komen zij heel wat rijtuigen en sjezen tegen van boeren, die naar Hulst naar de Moandagmarkt geweest zijn. Op de Markt in Hulst is het nog een drukte van be lang en het valt niet mee om tussen de statige kanstanjes een plaatsje te vinden. Bij „Daantje" zitten nog wat „plakkers" uit Graauw en Clinge, maar dat zal niet lang meer duren, want over een half uur is het donker. Tassen en valiezen worden uitgeladen, Betsy op stal ge zet en het rijtuig binnenge duwd. De boeren tonen een grenzeloze bewondering voor dat rijtuig op gummibanden. Vroeger heeft Van Kouteren zijn rijtuig wel eens buiten, op de Markt laten staan. De Hulsterse jeugd was er toen mee gaan rijden en had de tremen gebroken. Dam liever tien cent betaald voor de stalling. De zuurkool met lappen spek en een goed glas Ja- vabier smaken uitstekend. Om acht uur kunne n de klanten ontvangen worden, de voerman kan dan zijn paard afvoeren, het rijtuig wassen en om negen uur naar bed gaan, want morgen vroeg om zes uur is het weer appèl. Het weer is goed voor de tijd van het jaar. 's Morgens een beetje fris, maar als de zon er door komt, tovert het najaar een gouden glans over het landschap. Na het ont bijt, het is dan al acht uur geworden, vertrekt het ge zelschap naar Clinge, St.- Jansteen, Koewacht, Zuid dorpe en Axel. Van de fami lie Brand wordt afscheid ge nomen als van goede, oude vrienden. Even buiten de Gentse Poort breekt de zon door. Het wordt een beetje watrm en er hangt een pittige geur van hout en bladeren- Aan de linker kant het blin kende water, de steile hoge wallen met hun statige bo menrijen en ver boven bo men en daken uit, de prach tige, slanke toren van de ba siliek. Meneer Hamann zit zachtjes te neuriën, hij heeft gisteren in Hulst goed ver kocht. Over een maand, als de bestellingen afgeleverd zijn en de Hulsterse vrouwen met 'hun nieuwe hoeden en veren naar de kerk gaan, zullen zij gezien mogen wor den. De stemming van me neer van Lierop is niet zo best. De pinkpillen gingen

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9