Visie op city van Terneuzen COMMISSIE STEIT VOORWAARDE AAN VERPLAATSING MARKT DOORBRAKEN BELANGRIJK VOOR WONEN EN VERKEER RAPPORT OVER KANSEN EN VOORWAARDEN AANGEBODEN RENOVATIE EN BEPERKTE NIEUWBOUW IS MOGELIJK Privé-groen moet openbaar worden Duivenexpo in café Postduif Terneuzenaar schreef over oorlog Kam groot op verbetering lovenpoldersestraat ,'n stad streek In Sas van Gent Terneuzen VOORWAARDEN BASIS (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - In het Terneuzense stad huis is een rapport gepresenteerd over de toekomst van de Terneuzense binnenstad. HULST HET ADRES Groenendijk Eede zeeland Woensdag 20 december 1972 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Veel aan dacht besteden de samenstel lers van het rapport „binnen stad Terneuzen, kansen en voorwaarden" aan de moge lijkheid tot het verbeteren van het woonmilieu in de oude binnenstad, die momenteel wel iets in het gedrang is. Doorgaand verkeer kan ge weerd worden, doorbraken verbeteren de woonomstandig heden voor nu in „onderont wikkelde gebieden" gelegen huizen, aangepaste nieuwbouw moet mogelijk zijn, evenals de renovatie van bestaande hui zen, aangepast aan de behoefte en het stimuleren van openba re groenvoorzieningen. Nieuwbouw zien de archi tecten in de Lange Kerkstraat ter hoogte van de doorbraak, als compensatie voor verloren gegane opslagruimten en te bouwen aan de achterzijde van de winkels in de Noord straat. Nieuwbouw ook aan de Markt en o.m. de Burg. Geill- straat en de Smitswal. De re novatie van het huidige wo ningbestand in het westelijk woongebied en gedeeltelijk in het oosten is een mogelijkheid om een procesontwikkeling van verbetering op gang te krijgen en te houden. Hierbij wil men grote in spraak verlenen aan de bewo ners. Renovatie voorkomt, al dus de samenstellers, onteige- nings- en ontruimingsprocedu res (denk aan de onbewoon baar te verklaren wonin gen). Aangepaste nieuwbouw wil men gepleegd zien in het cen trumgebied en het noordelijk woongebied. Om openbaar groen meer kans te geven, willen de sa menstellers voor het zgn. groe ne hart van de binnenstad, direct achter de Noordstraat, een zgn. „afvloeiingsregel" in gesteld zien, waardoor nieuw bouw en renovatie op die plek niet gestimuleerd wordt. In het dan te ontstane groene hart moet een openbare bebouwing (gedacht werd aan overdag schoolgebouw en 's avonds ge meenschapshuis) mogelijk zijn. Ook aan de Grenulaan kan nieuwbouw worden toege staan, mits het daar nu over heersende groen niet wordt aangetast. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening in Sas van Gent zal het college adviseren de Weekmarkt slechts dan te ver plaatsen naar het Keizer Ka- relplein als duidelijk aange toond kan worden dat de ver keersveiligheid voor voetgan gers over de rijksweg gewaar borgd is. Een paar leden waren zon der meer tegen verplaatsing, juist vanwege de onveiligheid voor voetgangers op de rijks weg. Tijdens de maandaga vond gehouden vergadering werd van gedachten gewisseld over eventueel te nemen maatregelen bij verplaatsing van de weekmarkt. De heer De Roos opperde de mogelijk heid van een met verkeers lichten beveiligde voetgangers oversteekplaats (v.o.p.) ,.een gewone v.o.p. is onveilig, dat heeft een vroeger op die plaats gelegen oversteekplaats aangetoond", zo zei hij. De heer De Groff wees op de marktkooplieden die voor stander van verplaatsing wa ren, evenals verschillende be woners uit de huidige omge ving van de markt. Ondanks zijn pleidooi hechtte de overi ge leden van de commissie zeer veel waarde aan de ver keersveiligheid, „die primair moet zijn", aldus de heer Bockstael, die voor handha ving van de huidige toestand was. Meer ingenomen toonde de commissie zich met een alter natief plan voor de aanleg van aan- en afvoerwegen voor de suikerfabriek „Sas van Gent" van de CSM Het eerste plan behelsde o.m. een aanpassing van de Canadalaan. In het al ternatieve plan, „waarmee het college erg gelukkig is", aldus wethouder A. de Beleir, „speelt het gehele vervoer zich af op het fabrieksterrein en komt geen zwaar verkeer voor deze fabriek meer door de bebouwde kom. De aanvoer gaat rechtstreeks van rijksweg het terrein op. Het terugke- Zondagmiddag, tussen kwart over vijf en half acht weril tijdens de afwezigheid van de bewoners, die naar de kerk dienst waren, ingebroken in de woning van de familie D. te Spui. De dieven verschaften zich toegang door de deur te forceren. Er werd een bedrag van vijfentwintig a dertig gul den gestolen. Uit de personenauto van J. C. uit Goes werd, toen de auto aan de Burgemeester Geill- straat te Terneuzen stond ge parkeerd, een autoradio, tevens cassetterecorder en een foto toestel gestolen. Hoewel de auto was afgesloten zag de dief kans het portier te openen. Kinderkerstfeest Alle Terneuzense kinderen tot 14 jaar zijn vandaag welkom in het gebouw van het Leger des Heils in de Donze Visserstraat, voor deelname aan het kinderkerstfeest. Er wordt een kerstspel opge voerd, een kerstverhaal voor gelezen, dia's vertoond gezon gen en de kinderen zullen worden getracteerd op versna peringen. Op Donze Visser straat 61 kunnen de kaarten worden afgehaald (tel 4111). Het feest begint om 2 uur en de toegang is gratis. rende materieel verlaat het terrein via de Suikerdijk, richting Rijksweg". De heer Bockstael wees op de enorme investering die de CSM zich zal moeten getroos ten, een investering die door de heer Duitemeier ,o,nhaal- baar" werd genoemd. „Reden waarom men om een bijdrage bij de gemeente zal aanklop pen". De heer Bockstael wees op de kosten die de gemeente volgens hem zal moeten dra gen bij reconstructie van plan 1 (Canadalaan) en stelde voor het hiervoor benodigde bedrag in het alternatieve plan te stoppen. De directie van de fabriek wil over dit plan met het ge. meentebestuur van gedachten wisselen, liefst nog dit jaar, omdat men voor de campagne 19731974 het aan- en afvoer, probleem opgelost wil zien. Geadviseerd werd door de commissie aan het college van b. en w. de alternatieve oplos sing te bevorderen met de aantekening van de heer Dui temeier spoed erbij. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Om sneller te kunnen handelen voor aanko pen ten behoeve van de ver betering van de Lovenpolder sestraat vraagt het bestuur van het waterschap De Vere nigde Braakmanpolders dele gatiebevoegdheid aan de alge mene vergadering. Tijdens de donderdagmiddag te houden vergadering zal hierover worden beslist. Erop gewezen werd dat niet gere kend moet worden dat in 1973 de verbetering een feit zal zijn- Wel is de mogelijkheid aanwezig d'ait een subsidie van f 100.000 wordt verkregen voor de kasten van grondver werving. Het verbeteringsplan is overigens ook aangemeld als D.A.CW.-object, ian het kader van de werkgelegenheidsver- ruiming. Het waterschapsbe stuur wil zo spoedig mogelijk het eigendom van de voor ver betering benodigde gronden hebben om zo snel mogelijk na een eventuele subsidietoe kenning te kunnen begin nen. Dow Chemical wil een wo ning met opslagloods in de Nieuw-Neuzenpolder kopen van het waterschap. De daarin thans woonachtige ambtenaar zal dientengevolge moeten verhuizen- Het waterschapsbe stuur wil tot verkoop advise ren gezien de woningvoorzie ning in de omgeving en het minder geworden „woonkli maat", daar de woning ligt ingeklemd tussen de ter plaatse aanwezige fabrieken. De in de opslagloods opgeborgen ge reedschappen en machines kunnen ondergebracht worden in een loc 's met erf, die het waterschap kan kopen van mevrouw D.A. de Putter-De Jonge. Verder komen in de verga dering salarismaatregelen aan de orde, de vernieuwing van de uitwaterdmigsduiker Ver- gaertpolder en het aanbrengen van puinverharddng op diverse weggedeelten. Plannen rond de molen. (Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN De binnenstad van terneuzen kent vrij veel groen, ofschoon het meeste daarvan niet te. zien is. Het ligt opgesloten en is sterk door bebouwing omsloten en in het alge meen privé bezit. De samenstellers van het rapport „Binnenstad Terneuzen, kansen en voorwaarden" willen dit groen meer in de openbaar heid brengen en zowel visueel als lijfelijk toegankelijk maken. Een van die stukjes is de grote tuin nabij de oude mo len. Het gebied rond de molen, met een tiental woningen, een winkel, grote privé-tuin en molen, is door de samenstel lers het „Molenterf" genoemd en moet volgens hen coüte que coüte in de oude binnenstad bewaard blijven. Sterker nog: men wil het meer bij het binnenstadsgebeu- ren betrekken en daarom heeft men de gedachten laten gaan over de mogelijkheid dit gebiedje te regenereren. De drie architecten Gruisen, Kerstjens en Van Wageningen, samenstellers van het rapport, noemen dit gebiedje uniek door de vrijblijvende besloten heid ervan, waardoor het met name geschikt is voor een so ciaal-culturele functie. Om het Molenterf te regene reren wordt gedacht aan een soort tweede straat, waarvoor op de markt aan de kant bij Kersstraat, objecten of bomen worden geplaatst, die een overgangsgebied markeren van de openheid van de markt naar het Molenterf. Opgemerkt wordt dat het hoekpand Jongestraat voor de molen vanuit de Noordstraat - Kersstraat visueel zeer belem merend werkt. Opknappen van het woningbestand zal no dig zijn en voorgesteld wordt de tuin op het Molenterf open baar te maken. Om de kansen, die voor de oiity aanwezig zijn, te benutten zal echter aan een aantal voor- waanden moeten worden vol. daan. De binnenstad en vooral het centrum moeten zoveel mogelijk openbaar zijn en de randen van de binnenstad moeten goed ontsloten worden terwille van de toegankelijk heid. Uitgangspunt hierbij is dat het centrum voor alles voetgangersdomein is (in doorsnee is de city plm. 700 meter). De samenstellers plei ten er voor het huidige veel zijdige karakter van de bin nenbad te bewaren, waarbij grote instellingen geen eenzij dig beslag mogen leggen op een relatief groot of waardevol deel ervan. Het woonmilieu moet kleurig ziijn met eigen karakteristiek. Bebouwing van historische waarde, o.m. in de omgeving van de Vissteeg en de oude molen, moet gehand haafd blijven en op zodanige wijze worden aangepast dat zij een bijdrage kunnen leve ren aan het „beleven van de binnenstad". Bij de presentatie gisteroch tend was ook wethouder A. Ramondt aanwezig. Hij wees er op dat het huidige bestem mingsplan voor de binnenstad dateert uit 1946 en niet meer van deze tijd is. De drie afgestudeerden heb ben mauw contact onderhouden met gemeentelijke afdelingen tijdens hun studie en waren vol lof over de wijze van me dewerking. De heer Ramondt zei dat dit studieobject een basis gewor den is voor het eventueel te voeren beleid. Het rapport is reeds besproken binnen het .college en de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. „Bestudeerd moet worden of met deze opzet doorgegaan kan worden", aldus de heer Ramondt, wie vooral de flexa- biliteit van de neergelegde ge dachten aansprak. „Het uitgangspunt voor de studie was de bestaande situa tie" aldus de architecten. „Wij zijn met dit rapport wel dege lijk met de benen op de grond gebleven en hebben de veran deringen gezien in het kader van de huidige mogelijkheden." Het rapport is het resultaat van het afstudeer project van de architecten Theo Gruisen, Martin Kerstjens en Hans van Wageningen. Het rapport, getiteld „Binnenstad Terneuzen, kansen en voor waarden" is geen stedebouwkundig eindconcept, zoals de opstel lers zeggen. „Het geeft een mogelijke ontwikkeling van die binnenstad, die „city" van Terneuzen, aan. Nieuwe mogelijk heden en inzichten kunnen in de loop der tijd hieraan toegevoegd worden, waarbij een belangrijke taak via gestructureerd overleg voor de bevolking Is weggelegd." „Kansen en voor waarden" moet gezien worden als een continuproces, waarin op ieder gewenst moment kan worden bijgestuurd. Kansen zijn er genoeg voor de oude binnenstad, begrensd door zeesluizen, oostelijke ka- naalarm, de oostkolk en de Westerschelde. De binnenstad is bij uitstek geschikt voor alle centrumaotoviteiten die, om nog beter te functioneren, versterkt moeien worden. Erop gewezen wordt dat de „city" vain Terneuzen niet uitsluitend winkelcentrum is, maar daarnaast wel degelijk woongebied. Het wonen echter komt in het gedrang doordat het niet als een volwaardig aspect wordt bezien. Leeg stand komt echter nog niet voor. De excentrische ligging van de oude kern wordt door de architecten niet als be zwaarlijk aangemerkt. „Het ontwikkelen van een nieuw centrum moet wel als dood steek worden gezien voor de oude kern", aldus de samen stellers, die een uitdijen van de kern gerealiseerd willen zien vanuit een versterkte city in oostelijke richting (plan Ja va). (Van onze correspondent). OOSTBURG In haar club lokaal dat de toepasselijke naam draagt van café de Post duif hield de Oostburgse dui vensportvereniging de Snel vliegers haar jaarlijkse vereni gingsexpositie. Deze show kan zowel gezien het aantal inzen dingen als de belangstelling hiervoor alleszins geslaagd ge noemd worden. Wethouder G. A. Cleays van Oostburg reikte na afloop de beschikbaar gestelde prijzen aan de kampioenen uit. Als keurmeesters fungeerden de heren Hamelijnck en Temmer man te Hoofdplaat die de 174 duiven nauwgezet aan een keuring onderwierpen. Kampioen oude doffers werd een vogel van J. Ver sprille. Kampioen bij de dui- vinnen een oude duivin van J. Ritico. De verdere klassering is: jarige doffers, combinatie Verkeste - Van de Bossche. Jonge doffers, J. Ritico. Late doffers, Jac. Versprille. Jaar ling duivinnen, M. Simpelaar. Klasse jonge duivinnen, J. Versprille. Late duivinnen, J. Simpelaar. (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL OF UURWERK Kerstviering Vanmiddag en morgenmiddag wordt in het bejaardentehuis in Groenen dijk de traditionele kerstvie ring gehouden voor de bejaar den uit de gemeente. Het aan tal leden van die organisaties is zo groot, dat het niet moge lijk is ze allemaal in één keer te ontvangen en vandaar, dat er twee bijeenkomsten zijn gepland. Tijdens deze bijeen komsten zullen domina De Neeling en pastoor Verster een kerstdienst houden. De middag wordt verder opgeluis terd met passende muziek. Kom over de brug De inzameling ten bate van de actie Kom over de brug heeft in de woonkern Eede in totaal f 1502,50 opgebracht. Hiermee is de totale opbrengst van de gehele gemeente Aardenburg gebracht op f 13.503.46. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Van de hand van de Terneuzense amateur-historicus, de heer J. L. Platteeuw, verscheen bij de plaatselijke drukkerij Van Aken, het boek „Vijf woelige jaren", 1940-1945. Gebeurte nissen uit de twede wereld oorlog van Hoek, Sluis, Terneuzen en Zaamslag. De schrijver is erin geslaagd in 175 bladzijden, na ongetwijfeld vele nasporingen en gesprek ken met ooggetuigen een vrij volledig beeld te geven van de toestand in die sombere oor logsdagen. „Ér zijn er, die een wrange nasmaak in de mond krijgen, bij het denken aan de jaren 1940-1945", zo zegt de heer Platteeuw in zijn voorwoord. Dat zal bij degenen, die deze jaren hebben beleefd onge twijfeld waar zijn, maar men kan het er mee eens zijn als hij verder zegt dat het toch niet goed zou zijn om die re den de oorlogstijd in het ver geetboek te doen belanden. Nadat in enkele bladzijden de situatie 1939-1940, „tot en met de mobilisatie", is be schreven, volgt een dagelijks verslag van 10 tot en met 24 mei 1940, de dag waarop 's nachts om een uur de Belgi sche troepen waren terugge trokken uit de kom v an de stad en vervolgens, in de me ning dat de Duitsers er al waren, Terneuzen vanuit Bier vliet beschoten. De rest van het boek is gewijd aan de eerste ervarin gen onder de Duitse bezetting, onderverdeeld in de „rest van 1940" en het tweede, derde en vierde oorlogsjaar tot de inva sie en van invasie tot bevrij ding. Tenslotte: „Na de bevrij ding, van 20 september tot 31 december 1944 en „1945, het jaar van de vrede". Het boek is verlucht met een groot aantal foto's uit die dagen. De kwaliteit ervan laat in sommige gevallen nogal te wensen over, hetgeen om twee redenen verklaarbaar is. Ten eerste was het materiaal nog lang niet wat wij er heden'ten dage van kunnen verwachten en zeker niet op de laatste plaats, heel wat foto's werden lang niet zonder gevaar geno men. Al met al is „Vijf woeli ge jaren" een met veel zorg samengesteld document ge worden, waarin degenen, die de oorlog in Terneuzen en de andere genoemde plaatsen hebben meegemaakt, veel, zij het trieste, herinneringen zul len terugvinden. BERGEN OP ZOOM •Roxy: 20 uur: Vers vlees 18 j. Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (tm. 31 dec-)- ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. HULST Boekh. van Geyt, Steen straat 20 expositie „Kunst '73'' (tm. 15 jan.). Werkd. van 9-12 en 13-18 uuir, zon. van 14- 17 uur- KRUININGEN Galerie Fluctus Cantibus Il lusie, expositie kunstwerken van Teun Gdj6sen, dag. geo pend van 12-20 uur. zond. ge stoten. MIDDELBURG Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroen en Sam Middleton. di. t.m. zat van 14-22 uur (t.m. 3 jan.). Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ove- zande" van Helena van der Kraoin (t.m. 29 dec.). Werkd. van 9-12.30 uur en van 13.30- 17 uur. In dec. ook op zat. en op de 2e kerstdag van 14-17 uur. Coffeeshop St-John, ex positie grafisch werk van Ge rand Wiegmans. Rijksarchief expositie „Geschiedenis als hobby" (t.m. 24 februari.), ma. t.m. vrijd, van 9-12.30 en 13.30-17 uur, zat. van 9.30 12.30 uur. Stadhuis (Vlees hall), kerstexposdtie met o.a. gouaches- beeldhouwwerk, ke ramiek, wandkleden enz. (t-m. 13 jan.), dagelijks van 14-17 uur, op 1 jan. gesloten. Kunstz. Benthem en Jutting, Lange Delft, expositie reli gieuze tekeningen van Rei- mond Kimpe (t.m. 6 jan.), ma tm. zat. van 9-17 uur. ROTTERDAM De Doelen (Hal) 12.45 uur: Koffieconcert met Teresia Rieu (harp) en Raymond Del- noye (fluit). De Doelen(Grote zaal): 20.15 uur: Rotterdams Phii'lhairmonisch Orkest o.l.v- Charles Mackerras. Solist György Paiuk (viool). Groote Schouwburg: 20.15 uur: „My Fair Lady", mm.v. Janneke Luoardie, John van Dreelen, Joop Doderer e.a. Hofplein Theater: 20.15 uur: -,U spreekt met uw motxrdenaar". thriller m.m.v. Yoka Beretty en Ton Lensink. Piccolo Theater: 20.15 uur: „Moeder Adam" van Charles Dyer. Schouw burg: 20.15 uur: Uitvoering door het Zuidelijk Toneel Glo be met ,Kooi van geluk"- VLISSINGEN Geref. Kerk, Oost-Souburg. 20 uur: Adventsavond, mm.v, muziékver. „Vlijt en Volhar ding", Souburgs Mannenkoor. Chr. Zaïngver. „SoM Deo Glorir a" en Chr. Zangver. „Hosan na". WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken en kera miek (t.m. 30 dec.), werkd. van 9-18 uur, zondags van 14- 18 uur. ANTWERPEN Kon. Museum van Schone Kunsten- expositie Jacques Charlier (t-m- 7 jan.). ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevé. Hoogstraat 4, expositie Pieter Celie (t.m. 30 dec.). BRUGGE Korrekelder, Kraanplaats, 20.30 uur: „Een eindeloze lief de" van André Roussin. GENT Kon. Ned. Schouwburg: 20 uur: Uitvoering door het Nieuw Rotterdams Toneel. Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan.). (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Twee doorbraken in de binnenstad van Ter neuzen zijn belangrijk, zowel voor verbetering van het woon klimaat als voor de verwerking van het verkeer. Die doorbraken zouden volgens het rapport „Binnenstad Terneuzen, kansen en voorwaarden" gerealiseerd moeten worden tussen Lange Kerk- straat/Schoolweg en een doorbraak van de Nieuwediepstraat. Bij de doorbraak Lange Kerkstraait-Schoolweg kan worden voorkomen dat het verkeer vanuit de Noord- straat-Nieuwstraat via de woongebieden van de oude binnenstad in het zuidweste lijk deel van de kern het ge bied verlaart. Momenteel gaat al het ver keer voor het winkelgedeelte van de kern nog door de woongebieden. De Schoalweg krijgt aansluiting op een ge projecteerde ringweg rond de kern, zodat bij de Schoolweg het verkeer als het de stad in komt al gesorteerd wordt in verkeer voor woon- en ander De doorbraak van de Nieu wediepstraat zal het westelijk woongebied duiideffijker ont sluiten en schept mogelijkhe den tot het creëren van speel- gelegenheden en groen in de nabijheid van de woningen, die dit nu nog ontberen. De ringweg rond de city is ook voorwaarde voor een nieuw circulatieplan voor de binnenstad. De ringweg, een doortrekking vanaf Sint-Anna tot de watertoren, zal de Axelsestraat ontlasten en een verdere stiimulering van het huidige winkelbestand daar tegengaan. Vanaf die ringweg, die moet komen te lopen rond de huidi ge binnenstad inclusief het plan-Jiarva, moeten drie aftak kingen komen naar de binnen stad, t.w. via de Schoolweg (te reconstrueren), via de Nieuw- straat (bestaand) en tussen Scheldekade en raadhuis (nieuw te maken). Bij deze ingangen moeten pacrkeergele- genheden gecreëerd worden, zodat de loopafstand van elk dar parkeerplaatsen naar het hartje van de city 2-3 minuten is. Evenals hij de Schoolweg kan het verkeer ook bij 'de andere entrees kiezen voor een route woongebied of city- gebied en komt vermenging van beide verkeersstromen niiet meer voor, wat voor het wonen alleen maar bevorder lijk is. Tijdens de presentatie van het rapport gistermorgen op het Terneuzense gemeentehuis werd de doorbraak van de Lange Kerkstraat als eerste karwei gezien. „Die is hard nodig", aldus de heer B. van Wouwe, die de kosten van grondverwerving en recon structie schatte op nidm 8 ton. „Hier zal dan wel een dikke subsidie uit de algemene mid delen van het rijk aan te pas moeten komen", zo meende hij. Hier zal een nieuwe straat komen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5