Muzikantjes tonen zich aan Kloosterzande AL EEN KEER MISGELOPEN Kallo wil geen Progil- transport door dorp BEËDIGING VAN RESERVISTEN IN TERNEUZEN Uitspraak ui zaak Interconibio e Uitslagen schietingen Pastoor Jeunink verlaat Terhole stad streek 1 1 AXEL Verscherpt toezicht op riolering Zuiddorpe Drukke tijd voor koor school St.-Willibrordus Kerstviering in t Trefpunt ZVTM vernieuwt wachthuisjes Kersttritsing in Nieuw-Namen Nieuw-Namen Clinge St.-Jansteen NKV-A VOND IN HULST Axel Westdoroe Woensdag 20 december 1972 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Tweede kerstdag wordt een i-zeer gewichtige" dag voor de jonge muzikanten van de ko ninklijke harmonie „St Cecilia" in Kloosterzande. Niet van wege het feit dat het Kerstmis is, maar omdat ze zich voor het eerst in vol ornaat aan de plaatselijke bevolking zullen presenteren. De jonge muzikanten heb ben de afgelopen maanden in tensief geoefend op hun in strumenten. Schoorvoetend zijn ze met het afgelopen car naval voor het eerst als „koe terkapel" in het openbaar op getreden. Of er af en toe eens een scheve noot wordt gebla zen is bij zo'n lawaaierige aangelegenheid natuurlijk niet zo erg, maar op tweede kerst dag zal dat anders zijn. De afgelopen zomer heeft jong Caecilia zich ook gepre senteerd in Kwadendamme, waar ze tussen hun kornuiten beslist geen kwaad figuur sloegen. Momenteel zijn ze druk aan het oefenen om voor het eerst met de grote muzi kanten van de koninklijke harmonie in de kerk een uit voering te verzorgen. Ouders, ooms. tantes, buren en vrien den zijn via een stencil uitge nodigd om naar de pupillen te komen luisteren. Volgens voorzitter J. Menu van de harmonie is het ,.de moeite waard". Op tweede kerstdag om half elf helpen de jonge muzikanten de eucharis tieviering op te luisteren. Het dames- en herenkoor onder lei ding van mevrouw Magnus en C. Roctus .begeleid door orga nist Th. Totte, verzorgen de meerstemmige zang, terwijl de muzikanten de mis van Robert Martin zullen spelen. Tijdens de communie worden kerstlie deren gespeeld en het largo van Handel. Direkt na de h. mis wordt en concert gegeven, waarin onder andere worden gespeeld „In de kloostertuin", „Jeunes- se", „Klokkefeest", „Op stap" en „0"iliana". Voor de jonge muz" aten betekent dit een elangrijke stap naar een aardig aandeel in het 1 selijke harmoniekorf>s. - De Muzieklessen worden fi nancieel onder meer mogelijk gemaakt dank zij 'n vorstelijke gemeentelijke subsidie. Er wordt regelmatig intensief ge repeteerd. - 9 Dinsdagnamiddag werd in de St.-Antoniuskerk te Sluiskil de algemene repetitie gehouden van het kerstspel dat vanavond woensdagen morgenavond (donderdag) telkens om 19.30 uur wordt opgevoerd. Onder leiding van de leerkrachten van de lagere St.-Antoniusschool te Sluiskil spelen veertig leerlin gen dit uit zeven bijbelse tafe relen (hoofdzakelijk rond de geboorte van Christus), be staande kerstspel. Zij worden daarbij geassisteerd door het jeugdkoor „Players for Christ" en een eveneens uit Sluiskil afkomstig jeugd- en tienerkoor, in totaal ongeveer honderd personen. Een bijzon derheid bij dit kerstspel is dat er ook levende dieren, zoals schapen, kippen en duiven „een rol in spelen". Het fraaie decor kwam tot stand dank zij de be langeloze medewerking van ve le Sluiskilse parochianen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel gaat een verscherpt toezicht houden op de riolering van de de gemeente om te voorkomen dat de beschermlaag daarvan wordt aangetast door zwavel waterstof. De mogelijkheid, bestaat, dat zwavelwaterstof op ver schillende punten zowel door particulieren als bedrijven wordt geloosd. Volgens een mededeling van burgemeester M. K. van Dijke is er nog geen sprake van, dat men op dit gebied al onprettige erva ringen heeft gehad, maar de maatregel is preventief be doeld. In Axel is onder andere een schoonmaakbedrijf gevestigd, dat met zwavelkoolstof werkt, maar het afvalwater komt eerst in een bezinkput alvo rens het in de riolering wordt geloosd, aldus de heer Van Dijke. Hij heeft dit gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Na vier en een half jaar werkzaam te zijn ge weest in de parochie Terhole, gaat pater Jeunink Terhole verlaten. Per 1 januari is hij benoemd tot medewerker in de zielzorg in Uithoorn. In de afgelopen jaren is in de parochie Terhole bijzonder veel tot stand gebracht. Daar bij kan onder meer gedacht worden aan de verfraaiing en vernieuwing van het interieur van de kerk met het priester koor, dat aangepast werd aan de moderne tijd en de nieuwe aanleg van het kerkhof. Ook het parochie en geloofsleven hebben in deze periode belang rijke impulsen gekregen en dat resulteerde onder meer irr de oprichting van een zang koor. vorming van gespreks groepen en nog vele andere activiteiten. Hij vond de juiste toon en had de gave om al datgene, wat er aan vernieu wingen en veranderingen en de daarmee samenhangende problemen in de katholieke kerk omgaat, over te brengen op zijn parochianen en hen hiervoor te interesseren. Ie ders problemen en zorgen maakte hij tot de zijne. Dins dag 26 december zal pater Jeunink, geassisteerd door de ken Blommerde, voor de laat ste maal voorgaan in de eu charistieviering, als 'pastoor van Terhole. Tijdens deze dienst zal hij afscheid nemen van zijn parochianen, die na de mis gelegenheid krijgen om hem de hand te drukken. Dat kan gebeuren in het kerkge bouw. Schieting In café Cen traal werd een schieting ge houden met een deelname van 41 schutters. De uitslag was: hoogvogel E. van Acker Asse nede België, eerste en tweede zijvogel A. van Damme Zuid dorpe, grootste aantal kleine vogels met 5 stuks A. Rottier te .Koewacht. Eerstvolgende schieting op zaterdag 23 de cember, daarna een prijsschje- ting op tweede kerstdag, beide vangen aan te 15 uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het koor van de St.-Willibrordusschool in Hulst heeft met kerstmis weer een aantal drukke dagen voor de boeg. Op eerste Kerstdag ver zorgt het koor de muzikale omlijsting van een viering in de basiliek. Zaterdag 19 uur is er een avonddienst in Bosch- kapelle en aanstaande zondag is het koor present op de ge wone dienst in Hulst, 's Avonds om half elf is er een nachtmis in Boschkapelle. Woensdag 20 december ver zorgt het koor om 15 uur in het klein patronaat een uitvoe ring van een half uur voor de bejaardenbond. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In- het bejaarden dienstencentrum 't Trefpunt wordt woensdagmiddag een kerstviering gehouden voor bejaarden. Ds. P. de Kuig zal de meditatie verzorgen en de heer D. Kuyken zal in ver band met zijn reis naar Israël een lezing houden over Beth lehem. Tevens zal mevrouw Risseeuw-Verdouw enkele kerstliederen zingen, terwijl ook het bejaardenkoor van 't Trefpunt medewerking ver leent. Deze middag, die om 16.00 uur begint, wordt beslo ten met een gezamenlijk kerstmaal. Alle bejaarden en invaliden uit Axel zijn wel kom. Degenen, die slecht ter been zijn, kunnen na bericht aan 't Trefpunt, thuis worden afgehaald HULST In Tilburg slaag de voor het staatspraktijkdi ploma boekhouden (spd) de heer Fr. Colman uit Hulst, ambtenaar ter gemeentesecre tarie te Hulst. (Van een onzer verslaggevers KALLO De gemeente Kallo heeft het vervoer van gevaarlijke stoffen voor Progil over het grond gebied van deze gemeente verboden, nadat er afge lopen vrijdag bij een van die transporten het een en ander is misgelopen in het centrum van het dorp. De plaatselijke bevolking ontkwam er aan een ramp, toen van een oplegger de wielen afliepen. Voor het gemeentebestuur was dat aanleiding om paal en perk te stellen aan de vervoerspraktijken van de op de linkerover gevestigde chemische bedrijven. Progil dreigt met dit besluit in grote moeilijkheden te qo- men, omdat eerder de gemeen ten, Kemzek en eSt.-Pauwels al een dergelijk aanbod heb ben uitgevaardigd. Als op de naleving daarvan streng wordt toegezien heeft dit als conse quentie, dat er nog slechts en kele alternatieve routes via andere gemeenten overblijven. De transporten zouden geheel gestaakt moeten worden als onverhoopt ook De Klinge en Kieldrecht nog een dergelijk besluit zouden nemen. Ook van De Klinge is bekend, dat het gemeentebesturu de ont wikkelingen met argusogen volgt en zich bezint over het (Van onze correspondent). HENGSTDIJK Aan de schieting op twee wippen bij P. van Dijk, hebben 25 schut ters deelgenomen. Op de eer ste wip werd de hoge vogel afgeschoten door H. van Wa terschoot uit Hengstdijk. De eerste en tweede zijvogel gin gen naar W. Pauwels uit Axel. Op de tweedie wip werd de hoge vogel, alsmede de eerste zijvogel in de wacht gesleept door P. Claessen uit Lams- waarde. De tweede zijvogel was voor H. van Waterschoot uit Hengstdijk. Het grootste aantal kleine vogels ging naar C. de Kort uit Kloostezande 4 stuks. KLOOSTERZANDE Aan de schieting op twee wippen in „het Witte Huis" hebben 43 schutters deelgenomen. Op de eerste wip werd de hoge vogel alsmede de eerste zijvogel in de wacht gesleept door F. van Kruyssen uit Kloosterzande. De tweede zijvogel ging naar K. Maayer uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vo gels werd bemachtigd door R. Durinck uit Walsoorden 5 stuks. Op de tweede wip werd de hoge vogel afgeschoten door J. Verhoeven uit Kloosterzande. De eerste zijvogel ging naar A. Romeyn uit Ossenisse. De tweede was voor H H.oop uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vogels werd in de wacht gesleept door L. de Koek uit Kloosterzande 4 stuks. LAMSWAARDE Aan de schieting op twee wippen in de zaal bij R. Heyens hebben 65 schutters deelgenomen. Op de eerste wip werd de hoge vogel afgeschoten door P. Ste vens uit St. Jansteen. De eer ste zijvogel was voor Th. Pau wels uit Groenendijk. De tweede zijvogel ging naar R. Herwegh uit Lamswaarde. Het grootste aantal kleine vogels werd bemachtigd door W.W. Strobbe uit Lamswaarde vijf stuks. Op de tweede wip werd de hoge vogel bemachtigd door P. Pauwels uit Groenendijk. De eerste zijvogel was voor W. Strobbe uit Lamswaarde. De tweede ging naar A. Roels uit Graauw. Het grootste aantal kleine vogels werd in de wacht gesleept door J. de Waal uit Groenendijk 4 stuks. nemen van maatregelen, nadat de gouverneur van de provin cie burgemeester Cambier heeft laten weten, dat het op de weg van de burgervader ligt om de bevolking van dit dorp veilig te stellen. Senator F. de Bondt van de CVP heeft inmiddels naar aanleiding van deze transporten parlementaire vragen gesteld. Hem interes seert het vooral wat men denkt te doen om de gevolgen van ongevallen te beperken en wie in een dergelijk geval verantwoordelijk gesteld moet worden. België heeft al enkele voorbeelden voor ogen van wat de uitwerking van een dergelijk ongeluk kan zijn. Volgens senator De Bondt denderen dagelijks honderd tankwagens via Kemzeke naar Sint-Niklaas en daaronder zou den diverse met ethyleen gela den tankwagens van Dow in Terneuzen zijn. Ook elders neemt het aantal transporten schrikbarend toe en met ang stige spanning wordt het mo ment afgewacht, dat er inder daad iets misloopt. Burgemeester Cambier van De Klinge heeft vorige week in een interview een indruk gegeven, hoe slecht de zaken geregeld zijn door te verkla ren .dat hij absoluut niet weet wat voor veiligheidsmaatrege len er ten behoeve van die transporten zijn genomen. Zo als bekend is een belangrijk deel daarvan geconcentreerd op het stationsemplacement van De Klinge. Volgens de Belgische spoorwegen mogen daar hooguit vier tankwagens tegelijk staan, maar er zijn momenten dat er tegen de veertig staan. Senator De Bondt heeft als alternatieve oplossing voor de toenemende tanktransporten over de weg. vervoer per spoor genoemd. Volgens hem kan hierbij de spoorlijn van Terneuzen naar Sint-Niklaas goede diensten bewijzen. Er is overigens op dit gebied in België totaal niets geregeld. Elke gemeente kan zijn eigen besluiten nemen of nalaten ze te nemen. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE De ZVTM heeft in Axel en Koewacht vele van de door de baldadige jeugd vernielde bushaltewacht huisjes gesloopt en vervangen door stevige nieuwe. Het is niet zo eenvoudig om ze te vernielen, maar de jeugd heeft er nu iets anders op gevonden. De nieuwe wacht huisjes worden namelijk ge bruikt als tekenbord voor ob scure creaties, die vaak een doorn in het oog van de bus passagiers zijn. 0 Een groot aantal mensen heeft gisteravond in een amu sementshal op het Szydlowski- plein in Axel deelgenomen aan de traditionele volkskerstzang. Daaraan werd onder meer mu zikale medewerking verleend door de gezamenlijke koren van de katholieke en Ned. Herv. kerk en de muziekvereniging Hosanna. Het Kerstevangelie werd gelezen door burgemees ter M. K. van Dijke en de me ditatie verzorgd door J. Th. Klein. (Van onze correspondent). NIEUW-NAMEN De sup portersclub van de voetbalver eniging Hulsterloo hield het afgelopen weekeinde in café Picavet een kersttritsing, waar van dé uitslag als volgt is: Hoog getal: 1. K. van Omber- gen Vrasene, 2. Van Reet Zwijndrecht, 3. J. v. d. Velde Nieuw-Namen, 4. Th. van Roeyen Nieuw-Namen, 5. E. Jaspers Kieldrecht, laag getal: 1.' O. van Laere Antwerpen, 2. F. van Roeyen Nieuw-Namen, 3. H. Jaspers Kieldrecht, 4. J. Joris KifJd recht. 5. Th.* v. d. Bossche Beveren-Waas. Shows Op eerste kerstdag en op zaterdag 30 december worden er nieuwjaarsshows ge houden in het parochiehuis van Nieuw Namen. Beide bij eenkomsten beginnen om half acht en worden muzikaal ver zorgd door „The Fifth Genera tion". Prijskamp Zaterdag 23 december wordt een prijs kamp gehouden op het groot biljart in café R .Thilleman. Er zijn vele prijzen, onder an dere kalkoenen, hazen, konij nen en pularden. Aanvang half aohg. Kerstavond Morgen wordt er door de KSO Nieuw Namen een kerstavond gehou den in zaal Thilleman. De bij eenkomst begint om 19 uur met een eucharistieviering. Om 19.30 uur houdt pater Van Acker een lezing - over „eer bied voor het leven". Daarna is er nog een gezellige bijeen komst met een kerstverlo ting. Huldiging De kaartclub Verenigde Kaar ters uit Kieldrecht heeft A. de Deckere gehuldigd in verband met zijn deelname aan de vijf tig kilometer wandeltocht in Kieldrecht. De heer De Decke ren 69 jaar .bracht de tocht tot een goed einde. Hij was te vens de oudste deelnemer. Van zijn medekaarters kreeg hij voor deze prestatie een be ker. Rolschaatsbaan Het ter rein voor het gemeenschaps centrum Malpèrtuus langs de Malpertuuslaan is door het ge meentebestuur van Hulst in orde gemaakt als een rol schaatsbaan voor kinderen. Tegelijkertijd is de Malper tuuslaan verbreed en verhard. Bovendien is aan een zijde een trottoir aangebracht. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Burge meester Aschoff van Terneu zen heeft tijdens een feestelij ke bijeenkomst van een aantal leden van de reserve-politie met hun dames, in de kantine van het politiebureau 14 reser visten als onbezoldigd ambte naar van de gemeentepolitie beëdigd. Na het korte welkomst' woord van de hoofdinspecteur korpschef, de heer E. Hubregt- sen, zei de burgemeester in een korte toespraak bijzonder veel waarde te hechten aan het werk van de reserve-poli tie. Beëdigd werden (waarbij tevens het diploma „geoefend man" werd uitgereikt) de he ren: J.J. Bolleman, G.R. Fer- ket, B.Th. de Lavoir, J.M. Moes, Z. Wisse, J.J. Bakker, D. Bareman, P.F. Bosscher, G.R. Dees, A.C. Hamelink, J. Hofman, A.D. Leijs, L.M. Mi- chielsen en A.A. de Zeeuw. Vervolgens werden enkele reservisten gehuldigd wegens het feit dat zij 20, 15 of 10 jaar deel uitmaken van de re serve-politie. Dit waren: 20 jaar: de heren J.P. Crince en M. Thalen 15 jaar: de heren J.N. van den Bergen en M. Kolk en 10 jaar: de heer C.J.N. van Tiel. „Hoewel u lid bent van de reserve-politie, wordt u nu toch als een volwaardig lid Duivenkeuring In café E. Ottjes werd door de duivenso ciëteit de Zwaluw een duiven- keuring gehouden, waarbij als keurmeester optrad, de heer J. van Spaandonck uit St.-Jan- stëen. Er werden in totaal 163 duiven ter keuring aangebo den. Algemeen kampioen werd een duif van G. Kouijzer. De uitslag is als volgt: oude dof fers: 1. G. Kouijzer, 2. E. Rin- goot, 3. J. de Block, oude dui- vinnen: 1. Onice, 2. G. Duer- inck, 3. gebr. Thijs, jaarling doffers: 1. P. van Looy, 2. G. Duerinck, 3. G. Kouijzer, jaar ling duiven: 1. E. Ringoot, 2. J. de Block, 3. A. de Rooy, jonge doffers: 1. A. Sturm, 2. G. Kouijzer, 3. gebr. Van Ac ker, jonge duivinnen: 1. Th. Kints, 2. gebr. Thijs, 3. G. Du erinck. Freddy Ras Tijdens de voetbalwedstrijd Hansweertse Boys 1 - Clinge 1 werd de Clingse speler Freddy Ras we gens aanmerkingen op de lei ding, door de scheidsrechter uit het veld gestuurd. Daar Ras pas een schorsing achter de rug heeft, zal hij de voet- galschoenen moeten opber gen. Sportkeuring Het bestuur van de voetbalvereniging Steen heeft in samenwerking met de veteranenafdeling be reikt, dat de veteranen boven dertig jaar een nieuwe sport keuring kunnen krijgen, die door dr. L. Adriaansens zal worden verricht. van de gemeentepolitie be schouwd", zo zei de korpschef in zijn felicitatietoespraak. De heer Hubregtsen herinnerde er aan dat het reservekorps van de gemeentepolitie in 1948 werd opgericht, en dat dit thans 35 leden telt. „Wij zou den er nog 13 bij willen", aldus de korpschef. Hij wees de nieuw-beëdigden ook op hun plichten. „Wij leven in Zeeuwsch-Vlaanderen nog in een vrij rustig gebied", zo merkte de korpschef op, „maar in tijd van nood moeten wij toch op u kunnen rekenen. Een politieman is ook maar een mens, en het is tegen woordig vaak heel moeilijk om in bepaalde omstandighe den, als minderheden hun wil willen opleggen, tactisch op te treden". De heer Hubregtsen zei tenslotte te hopen dat de reservisten de goede naam van het Terneuzense gemeentelijke politiekorps steeds hoog zullen weten te houden. (Van een onzer verslaggevers) HULST De NKV-centrale Hulst heeft in de stadsherberg een kaart- en pieravond ge houden, waaraan door veertig leden werd deelgenomen. Uit slag: 1, de heren P. van Caute- ren en J. Schauwaert, J. Weemaes en Th. Schauwaert, 3. L. Blankaert en E. Leeraert, 4. L. de Bilde en Th. de Vet. Verliezers: 1. Th. van Immer- seel en Fr. de Wit, 2. P. Dop- hemont en A. Luyks, 3. H. de Bruin en A. Jansen, 4. J. Geernaert en R. v. d. Velde. Pierders: 1. A. Schauwaert 155 punten, 2. J. Taalman 149, 3. P. Schelfhout 148, 4. E. Thijs 144 punten. Receptie In Axel wordt de nieuwjaarsreceptie van b. en w. dinsdag 2 januari gehou den om zeven uur. De plaats van handeling is de raad zaal. Kerstviering KVO Vandaag organiseert de ka tholieke vrouwenorganisatie in 't bejaardencentrum 't Ver- laet te Westdorpe, 'n kerstvie- rin. De inleider, pater Van Acker zal spreken over eerbied voor het leven. Daarna zal 'n forum worden gevormd door pater Van Acker, dokter Die- rick en de maatschappelijk werker, de heer Van Dongen, dat de vragen en problemen van de aanwezige zal beant woorden. Afgetreden De heer G.C. van Haelst, die meer dan veertig jaar voorzitter was van de voetbalvereniging RIA heeft als zodanig ontslag geno men. (Van onze correspondent) KORTRIJK De rechtbank te Kortrijk heeft gisteren (dinsdag) van de 29 beklaar- den, die in verband met de internationale bank „Intercom- bio" te Sluis werden verdacht van zwendel met effecten en obligaties, slechts twee veroor deeld. V. F. uit Marke kreeg- achttienduizend Belg. franken boete of drie maanden hechte nis en W.S. uit Wondelgem werd veroordeeld tot zesdui zend franken, of twee maan den. Bovendien werden zij ver oordeeld tot het betalen van de proceskosten. De kosten van de Nederlands-Belgische Rogatoi- re Commissie te Sluis komen ten laste van de staat. De klacht werd ingediend door de Belgische bankcom- missie, die zich beriep op art. 2 van het Koninklijk Besluit van 1970, dat „leuren" met effecten en obligaties verbiedt. In het vonnis stond vermeld dat de huiszoeking in de kan toren van het destijds te Sluis gevestigde „Intercombio" is gedaan onder voorwaarden die niet door het Beneluxak- koord worden toegestaan. Vol gens dit akkoord zijn huiszoe kingen slechts dan toegestaan als het gevallen van uitleve ring betreft en in zaken waar voor minder dan zes maanden" gevangenisstraf kan worden ge geven. Daar de Kortrijkse raad kamer de beschuldiging .valsheid in geschrifte" niet accepteerde, kon van het te Sluis in beslag genbmen mate riaal (o.m. steekkaarten) geen gebruik worden gemaakt. Ver scheidene beklaagden werden 'liervoor vrijgesproken andere 'in totaal 27) waarvan het leuren" met effecten en obli- 'aties niet kon worden bewe- :en, werden eveneens van "■chl vervolgin, vrijgesteld.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2