BITTERHEID OVER DE BUS „Je bent voor hen 'n hond" V.N. doet terrorisme „zachtjes" af MOLENBOEK VAN UTRECHT Weer drie paters uit Sabah uitgewezen SIMON EN ANNA HENRAATH AL TWEE JAAR AAN HET ZWERVEN binnenland buitenland van mens tot mens Kinderbijslag 1 EU. Verdwenen Ochtendjas Verholgen Ook pater Van Gastel uit Zevenbergen Barkeeper verdacht van verduistering huurauto's Voetgangers in woonstraten „Port betaald Amsterdam" Coördinatieorgaan Zeeuwse visserij papier uw pen Hartverwarmend Doodstraf geëist legen drie Spaanse studenten Woensdag 20 december 1972 IS Van de heer Ant. Raayma kers uit Beek en Donk ont vingen ook wij een brief waarin hij de volgende tries te gebeurtenis schildert„Op tweede kerstdag werden twee van mijn kinderen van zestien en dertien jaar door een bus van de Zuid-Ooster doodgereden onder Aarle- Rixtel. Mijn kinderen reden op hel fietspad maar werden door de rechtsafslaande bus gegrepenwaarbij zij de dood vonden. De chauffeur heeft twee boeten van vijfenzeven tig gulden gekregen, waar mee de zaak werd afgedaan. Nadien hebben mijn vrouw en ik geen leven meer. On danks het feit dat ik naar een andere woning verhuisde om de herinnering kwijt te raken, stopt sinds kort de Zuid-Ooster recht voor mijn deur. Ik heb overal mijn recht gezocht, bij de televi sie, bij de directie en com missarissen van de Zuid-Oos ter, bij de Justitie, maar al les vergeefs. Een kale band wordt beboet met vijfenze ventig gulden, net als het doodrijden van een kind. Wat moet ik beginnen tegen dit onrecht? Wie kan mij helpen in mijn actie tegen de busonderneming?" Tegenover het overstelpen de verdriet van vaders en moeders die hun kinderen hebben verloren is het moei lijk een nuchtere redenering op te zetten. Toch kan men, omdat de briefschrijver dat zo nadrukkelijk vraagt, daar niet onder uit. In de eerste plaats moet dan gesteld wor- kerd tegen wettelijke aan sprakelijkheid. De verzeke ringsmaatschappij „Zürich" te Den Haag, die de belan gen ua.ii alle dochteronderne- mingen van de Nederlandse spoorwegen behartigt, heeft aan de ouders zesduizend gulden smartegeld uitge keerd, een bedrag waarmee den dat de boeten zo laag zijn uitgevallen omdat er voor de buschauffeur ver zachtende omstandigheden konden worden aangevoerd: het ongeluk kan niet uitslui tend aan zijn onvoorzichtig heid worden geweten. De bus onderneming, net als elke an dere weggebruiker, is verze de advocaat van de familie Raaymakers, mr. A.L.A. van Grunsven uit Oss, akkoord is gegaan. De busmaatschappij zelf heeft schriftelijk van haar medeleven en deernis jegens de nabestaanden laten blijken. Dat het zien van een bus, en zeker een van de Zuid-Ooster. bij de heer en mevrouw Raaymakers bittere gevoelens oproept: wie zou dat niet kunnen begrijpen? Ook de Zuid-Ooster doet dat. Haar directeur, de heer L. Hortensius, verklaarde ons dan ook dat hij £o dat enigs zins mogelijk is, de halte voor de deur van de familie Raaymakers best wil ver plaatsen. Echter: dat heeft de Zuid-Ooster niet alleen voor het zeggen. Gemeentebestuur en politie spreken daarin mee. met name wat de ver keerstechnische kant van de halteplaats betreft. 'Onze conclusie kan slechts tuiden dat in de mate van het menselijk mogelijke alles is gedaan. Maar dat zal altijd te weinig blijven om het verdriet over twee dode kin deren weg te nemen. Dezelfde onvrede met ogenschijnlijk willekeurig gekozen halteplaatsen voor bussen zonder rekening te houden met het belang van de mensen die er gebruik van moeten maken spreekt uit de brief van de heer Ph.G. van Gastel uit Breda. Hij schrijft naar aanleiding van het verkeersomgeval aan de Liesboslaan in Breda, waarbij twee zusters zijn omgekomen onder meer. „Waarom is het zo moeilijk om die halte te verplaatsen. Heeft men geen gevoel voor de ongeveer honderd bejaar de zusters van huize Liesbos, die ook eens graag naar Bre da gaan voor inkopen of fa miliebezoek. Men heeft de mond vol over de bejaarden om ze te helpen en behulp zaam te zijn, maar op de bureaus van waterstaat denkt men er anders over Wat nu gedaan?", aldus de briefschrijver. Er zijn na tuurlijk talloze ■factoren, die meespelen in de beslissing waar een bushalte te plaat sen. Maar het zou naar ons gevoel toch dienstig zijn daarbij in het vervolg wat meer rekening te houden met de passagiers. Ze zitten immers niet alleen in de bus, maar moeten er ook naar toe lopen. De kans is groot, dat wer kende jongeren, die ouder zijn dan zestien jaar en een dag per week onderwijs vol gen, in de toekomst kinder bijslag zullen krijgen. De Tweede Kamer heeft de wet, die hiertoe is ontworpen, reeds goedgekeurd. Enige tijd geleden hebben wij hier over een bericht in de krant gehad. Nu blijken er over deze nieuwe wet, die de Eer ste Kamer nog moet goed- keuren, nogal wat misver standen te bestaan. Verschil lende ouders verkeren blijk baar in de veronderstelling, dat de wet nu al wordt toe gepast. Een vader van zo'n werkende jongere bijvoor beeld schreef ons, dat hij van de Raad van Arbeid een brief heeft gekregen, waarin staat, dat hij voor zijn zoon geen kinderbijslag ontvangt. Nu vraagt hij zich af, of misschien slechts de jonge ren die zeer weinig verdie nen van deze nieuwe wet profiteren. Dit is niet het geval Wordt de wet goedge keurd, dan zullen alle ouders van werkende jongeren bo ven de zestien kinderbijslag krijgen over de dagen, dat er onderwijs wordt gevolgd. Er zullen dan dezelfde maatsta ven worden aangehouden als bij kinderen, die volledig on derwijs volgen. Het enige verschil is dus, dat in het geval van de werkende jon geren slechts een dag per week wordt uitbetaald. Als de Eerste Kamer de wet goedkeurt zal deze waar schijnlijk worden toegepast met terugwerkende kracht van 1 juli 1972. Tot de wet is goedgekeurd blij ft de oude regeling van kracht. Deze houdt in, dat werkende jon gere n, die ouder zijn dan zestien kinderbijslag krijgen als ze meer tijd aan studie dan aan werk besteden en als de ouders wekelijks meer dan een bepaald bedrag voor het kind moeten beste den. Dit bedrag wordt steeds herzien en bedraagt voor dit jaar 23 gulden per week. REDACTIE VAN MENS TOT MENS Het echtpaar Henraath voor de woonwagen in Doetinchem. (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM „Ze slepen je zo ver mogelijk weg om niet de kans te lo pen dat je morgen weer op je ouwe plek staat. Je wordt neergelaten tussen wildvreemden met de be doeling dat je je rustig zult houden. Je verspeelt daar mee je handel en mag bjj de gemeente je hand ophouden voor een veel te lage uitke ring'. Simon en Anna Henraath (22 en 20) spreken in termen van: „behandeld worden als een hond" en het is net of de concentratiekampen weer te ruggekomen zijn". Het kind kruipt over de vloer van de woonwagen en peutert aan de schoenveters van de bezoeker. Bij: „Ik heb dag en nacht ru zie met de mensen hier" en zij: ..We leven op de toppen van onze zenuwen- Meneer, wij hebben in twee jaar tijd meer meegemaakt dan welke woonwagenbewoner ook". Simon en Anna waren een maand geleden aanleiding tot het kort en kledm slaan van het kampkantoor op het woonwa genkamp in Venlo. Er werd toen voor anderhalve ton scha de aangericht- Het was een woede-explosie van de Lim burgse kampbewoners tegen het feilt dat de familie Hen raath zonder pardon in de ta kels gehangen werd en dit zonder opgave van redenen. Hij: „Miijn zwager lag in het ziekenhuis te Maastricht. Toen ik terugkwam van ziekenbe zoek was mijn wagen verdwe nen. Met een dieplader op weg naar Doetinchem. Onder toe zicht van dertig met wapen stokken en schilden uitgeruste politiemannen hadden ze het karweitje geklaard. Ik ben on middellijk naar Doetinchem gereisd en ben met heel het hebben en houwen weer terug gegaan naar Venlo. Opnieuw werd de wagen van het kamp gehaald en toen naar- het poli tiebureau gebracht. Een ander slot erop gemaakt en de wagen aan de ketting. Ik mocht er nog ineens niet meer in. En die agenten hebben alles overhoop gehaald. In mijn papieren en alles hebben ze zitten neuzen. Dat kan toch zo maar niet, meneer". Zij: „Wij wilden niet meer naar Doetinchem en ik ben 's nachts met het kind naar het politiebureau gegaan. We kon den niet -bij onze kleren en ik hen om kleertjes voor het kind gevraagd. Even later kwam een agent aandragen met een ochtendjas en een hemd van mijn man. Te gek toch. Ik vroeg of ik het kind kon overnachten. Maar die agent Ndjhuis heette hij weigerde. Ze hebben wel een week Lang het bedje vain het kind op dat bureau gehad- Een raadsel voor mij. We werden midden in de nacht van dat bureau gestuurd- Gelukkig zijn we opgevangen door (wild vreemde) mensen die ons on derdak gaven- Daarna hebben We nog een week in een hotel gezeten. En het kind maar steeds in dezelfde kleertjes. Ze hadden de wagen weer naar Doetinchem gebracht en wij daar toen met de trein heenge- reisd. Met het vervoer van de wagen waren er vernielingen aangericht. De kachel was om gevallen en kapot. De pijp was eraf gesloopt, omdat ze niet onder een bepaald viaduct door konden. En er zaten krassen op de wagen". Hij: „Een schade van zo'n 2.000 gulden. We hebben hier met de kleine weken lang in de kou gezeten. Toen kregen we een kachel. Maar de pijp zit er nog steeds niet op. Le vensgevaarlijk, als je het mij vraagt". Simon en Anna trokken twee jaar lang door het Limburgse. Ze liepen een groot aantal nog niet betaalde bekeurin gen op wegens het ongeoor loofd staan langs de openbare weg. Hij laat het bundeltje be keuringen zien. Totaal voor over de duizend gulden- Hij: „En nu gingen we voor het eerst netjes maar een kamp en nou is het ook al weer niet goed. Ik weet het niet meer' De familie vond op het Venlo- se kamp een zogenaamde pas santenplaats. Zeven dagen staan daarvoor en dan moet men wegwezen. ,Maar tegen mij hadden ze gezegd dat ik daar best mocht blijven. Dat ik op een vaste plaats kon reke nen. Dat had onder anderen de politie van Venray gezegd en de kampbeheerder in Venlo. Anderen die op zo'n- trekkers plaats stonden waren er we ken later nog. Ik ben gaan kij ken. Ik begrijp het niet. En dat mensen ons mochten blijkt toch wel uit het feit dat ze allemaal achter ons stonden, toen de politie tot actie over ging". Simon Henraath is verbolgen. Afgezonderd van zijn familie in Venlo. Te ver weg om van de kleine uitkering steeds weer voldoende benzine te ko pen om de afstand te over bruggen. Bovendien its zijn au to in beslag genomen wegens mankementen aan remmen, ac cu („dat is toch belachelijk"), het gas dat blijft „hangen". Hij wil niet wachten op de uitke ring om een andere walgen op de kop te tikken. Hij zegt: „Morgen gaan we naar Maas tricht. Ik haal wel een wagen op bij een van mijn broers iin Venlo. Hier blijven doe ik niiet. Ik heb dag en nacht ruzie met de mensen hier". Simon en Anna zeggen te gaan proberen rond Maastricht een plaatsje te vinden. Ze hebben daiar goede hoop op. In Venlo en ook in Sittard hoeven ze voorlopig niet meer te probe ren. Van de B. en W.'s van beide gemeenten heeft de fa milie Henraath een brief ge- haid. Daarin wordt verordon neerd dat het hen verboden is een jaar lang op het kamp te komen. Hij„Het ministerie wil zo graag dat we (vast) op een kamp terecht komen. Maar op deze manier zijn we wel ge noodzaakt om te trekken. Met alle gevolgen van diiien". De processen-verbaal laten aan duidelijkheid niets te wensen over. NEW YORK (Reuter) De algemene vergadering van de V.N. heeft het debat over ter rorisme, dat weken geduurd heeft, besloten met een zacht aardige uitnodiging aan de le den, hun zienswijze op de ma nier waarop terrorisme moet worden bestreden bij een commissie in te dienen. De Israëlische ambassadeur, Yosef Tekoah, uitte vernieti gende kritiek op dit besluit, dat hij „de genadeslag voor het aanzien en de betekenis volle rol van de V.N. in het internationale leven" vond. Het vraagstuk was een der voornaamste punten van de huidige zitting. Het was inge diend op verzoek van secreta ris-generaal Kurt Waldheim, kort na de massamoord op de Olympische spelers uit Israël in München. De resolutie werd aangeno men met 76 stemmen voor, 35 tegen en 17 onthoudingen. De V.S. en Israël en Nederland stemden tegen. De Amerikaanse ambassa deur, George Bush, zei dat de resolutie niet onder woorden brengt wat er leeft en geen programma voor te nemen ac tie bevat. Twee amendementen van Zambia werden aangenomen: indiening van het resultaat voor 10 april in plaats van 1 juni en het vormen van een speciale commissie van 35 le den in plaats van 40. Al spoedig nadat het vraag stuk in de V.N. ter sprake kwam, ontstond verzet tegen behandeling in de V.N. Vooral de Arabische en enkele Afri kaanse afgevaardigden meen den dat een sterke resolutie gebruikt zou kunnen worden tegen „bevrijdingsbewegin gen". Het kwam niet tot een ver oordeling van het terroris me. Wel veroordeelde de alge mene vergadering „het voort zetten van onderdrukking en terreur door koloniale racisti sche en vreemde regeringen, die volkeren hun wettige recht op zelfbeschikking en onaf hankelijkheid en andere men senrechten en fundamentele vrijheden ontzeggen". De vergadering toonde zich „ernstig bezorgd over het toe nemen van gewelddaden die onschuldige mensenlevens in gevaar brengen of fundamen tele vrijheden schenden". -vV WW r ABCOUDE „Stichting de Utrechtse molens" heeft gisteren het „Molenboek provincie Utrecht" uitgegeven. In die provincie staan 28 molens, waarvan er nog 13 in bedrijf zijn. We zien hier een molen aan het Gein bij Abcoude, die de Broekzijderpolder bemaalt sinds het bouwjaar 1641. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN/ ROOSEN- DAAL Nadat eergisteren een drietal paters werd uit gewezen uit de deelstaat Sa bah in Borneo, zijn gisteren ook de al weken geleden ge arresteerde paters W. van Gastel uit Zevenbergen, J. Goedhart uit Tilburg en K. Vissendonk uit Oldenzaal zonder vorm van proces op het vliegtuig naar Hongkong gezet Het zijn alle drie missiona rissen van Mill Hill. Sabah is een deelstaat van de federatie Maleisië en de problemen waarmee de paters geconfron teerd worden, zijn het gevolg van de halsstarrige houding van de chief-minister van Sa bah, Tun Haji Mustafa, een islamiet, die de christen in zijn staat vreest en die met name bang is voor de katho lieke parochiecomités die on der leiding staan van de Mill- Hillers. Het is te verwachten dat de uitgewezen paters zo snel mo gelijk naar Nederland komen, maar in het Roosendaalse mis siehuis van Mill-Hill aan de Boerhaavelaan kon gisteren nog niet bericht worden wan neer ze in Nederland verwacht kunnen worden. Men heeft er gisteren slechts het bericht van de uitwijzing ontvangen. In Sabah leven 600.000 men sen. Een minderheid is zuiver islamiet. De cijfers die de au toriteiten in Sabah zelf in de wereld bekendmaken, zouden moeten aantonen dat praktisch de hele bevolking islamiet is, maar deze cijfers worden bij Mill-Hill aangevochten. Ze moeten, aldus Mill-Hill, dienen om de arrestatie en de uitwij zing van de katholieke pries ters te rechtvaardigen. Pater Van Gastel uit Zeven bergen is na zijn priesterwij ding in 1959 meteen naar Sa bah vertrokken waar hij het onderwijs in de plaats Penam- pang mede gestalte gaf. Ruim een jaar geleden was hij in Nederland met vakantie. Na een korte aanvullingscursus op de Philippijnen g.ing hij terug om in het zuivere pasto raat te werken. Zijn levens werk is hem nu door deze uitwijzing onmogelijk ge maakt. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche heeft een onderzoek afgesloten te gen de 25-jarige barkeeper G. S. uit de hoofdstad, die er van wordt verdacht in de af gelopen acht maanden zeven tien huurauto's in de prijsklas se van f 10.000 te hebben ver duisterd. Verdachte, die vorige week werd aangehouden, maakte bij het huren gebruik van gestolen rijbewijzen, die hij vervalste. De verkoop van de auto's waarbij de barkeep er vervalste kentekenbewijzen leverde, bracht naar schatting f 70.000 op. Van het geld zou niets meer over zijn. DEN HAAG (ANP) De woonomgeving moet weer vei lig worden gemaakt voor voet gangers: kinderen moeten daar weer zonder gevaar op straat kunnen spelen. Woonstraten moeten daartoe zowel door een bijzondere stedebouwkundige vormgeving als door een nieuw te ontwerpen verkeers bord duidelijk de functie van woonerf terug krijgen waar de voetganger prioriteit heeft bo ven het rijverkeer. De Neder landse Vereniging Bescher ming Voetgangers heeft dit opnieuw onderstreept met dit voorstel. Gericht aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat omdat deze bewindsman nog niet had gereageerd op het daartoe reeds op 15 maart 1972 door de vereniging inge diende verzoek. DEN HAAG (ANP) De Europese commissie stelt een onderzoek in naar het ver schijnsel dat niet Nederlandse bedrijven hun circulaires via Nederland verzenden met de opdruk „Port betaald Amster dam" omdat in Nederland spe ciale lage tarieven gelden voor voorgesorteerde post. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid ir. H. Vre- deling (PvdA), die meent dat de faciliteiten welke de Ne derlandse PTT biedt ook in andere landen van de gemeen schappelijke markt zouden kunnen worden ingevoerd. Als gevolg van de huidige situatie zou een niet geheel verant woorde verlegging in het han delsverkeer op het terrein van de postverzending kunnen op treden. (Van een onzer verslaegevers) MIDDELBURG In januari van het volgend jaar zal er een provinciaal visserij-coördi natieorgaan worden opgericht. Daarin hebben twee afgevaar digden van Verkeer en Water staat, en twee van Landbouw en Visserij zitting. Van elk departement wordt een bioloog afgevaardigd. „Zevibel" krijgt twee leden (waarvan er een in dubbele kwaliteit zitting neemt), het Overlegorgaan Visserijge meenten mag drie vertegen woordigers sturen, twee leden worden uit en door G.S be noemd. en tenslotte stuurt het ETI een afgezant. Dit deelde gisteren de heer J. van den Bos (visserij-gede puteerde) mee. in zijn ant woord aan provinciale staten, naar aanleiding van de provin ciale begroting voor 1973. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Diegenen, die vrijdagavond en -nacht de tv-uitzending der gezamenlijke kerken van de aktie „Kom over de brug" niet hebben gezien, hebben wat ge mist. Oorspronkelijk dacht ik dat deze, overigens goed voor bereide en goed georganiseer de aktie, als alle giften op vrijdagavond bekend waren, zou besluiten met de nuchtere mededeling hoeveel het totaal bedrag was dait de aktie had opgebracht. Verder dacht ik, en met mij velen, dat men toch wel wat hoog mikte met die 50 min. En om zo maar 1% van het jiaiarinkoimen te vragen, nou ja, brutaal vond ik 'n groot woord, maar toch- laat ons zeggen vrijpostig. Na lezing van het proigraim waarin alle ruim 700 projecten dn de verschillende ontwikkelings landen stonden opgesomd die verwezenlijkt moesten worden met deze 50 mil-n- kreeg ik een andere kijk op de zaak. maar ik bleef vinden dat men te hoog mikte- De vrijwillige lo per (Gods postbode) reikte mij op maandagavond de enve loppe over, en haalde deze gevuld, vrijdagavond weer bij me af. Ik wenste hem veel succes, maar er bleef een groot vraagteken bij me han gen. De nuchetere mededeling, na de Vuist van Willem Duys en het laatste nieuws, die ik verwachtte, groeide uit tot een manifestatie die z'n weerga niet kende. Hartverwarmend en ontroerend was het, te zien en te horen hoeveel mensen, en vooral ook jonge mensen, vrijwillig hun tijd hebben ge geven om deze aktie te doen stagen. En de u-itzending zelf: een dinidi'anenpastoor uit Peru, een zuster uit Suriname, een ne gerbisschop uit Afrika, diverse zendelingen, missionarissen, zendingsartsen, noem maar op, uit alle delen van de wereld. Een groépje kinderen uit Lith diie hun gaive kwamen bren gen. Een zangkwartet uit Huis ter Heide, bestaande uit jon gens van 3 verschillende ras sen dat op prachtige en zin volle wijze eigentijdse christe lijke liederen ten gehore gaf, en de gehele uitzending als het ware van een uitroepteken voorzag! Ik kan zo doorgaan maar kan geen woorden vin den. Het scorebord was wel spannend, en zou spannender moeten worden al naiar gelang de 50 min naderde. Bij mij was dit niet zo! Toen de 30 min reeds was gepasseerd wist ik al dat men het halen zou en kwaim het scorebord voor mij op de 2e plaats. Ik was alleen miaar geluk kig. dat ik mij katholiek mocht noemen, christen, lid van die wereldomvattende ge meenschap door Christus zelf gesticht. Verscheurd? Ja Maar zijn'wij dan niet de Strijden de Kerk? Heeft de aktie „Kom over de brug" niet be wezen, dat er op velerlei wij ze samenwerking mogelijk is tussen de verschillende ker ken? En werd niet de juiste opmerking geplaatst, dat onze politieke partijen hiervan nog iets konden leren? Ik praat niet over de me- nitoigsvenschili-eij in ons eigen Nederlandse katholieke kamp. Ik ben niet bevoegd daartoe. Ik wil alleen maar benadruk ken dat, waar zovele, en voor al jonge mensen, in vuur en vlam raken voor een echt christelijk en menselijk doel, de wereld de hoop nog niet behoeft te verliezen. BREDA J. HUYBEN ZARAGOSSA (Reuter) De openbaar aanklager heeft de doodstraf geëist tegen ilrie Spaanse studenten, die worden beschuldigd van moord op de Franse consul, Roger Tur, in Zaragossa. Begin november werd de consul op zijn stoel in het consulaat vastgebonden, waarna een bom tot ontplof fing werd gebracht. Tur over leed vijf dagen later aan zijn verwondingen. De politie ar resteerde drie studenten, die lid zouden zijn van een maoïs tisch „collectief van de hamer en sikkel". Ze zouden wraak hebben willen nemen voor de beperkingen die de Franse re gering heeft opgelegd aan Baskische ballingen in zuid west-Frankrijk. De openbaar aanklager eiste executie door het vuurpeloton toen de aanklacht werd voor gelezen,

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15