KERSTMIS ONDER DE ZON Geen publikatieverbod foto's kruidendokter tar las li schepten vil Hanoi: Kissinger wilde akkoord grondig wijzigen Kabinet besloot tot bezuiniging voor ambtenaren Suikerunie verweert zich tegen Europese Commissie t Klimi Muiden wil geen vuurwerk afsteken op Oudejaarsavond Minder loon na fusie AUTOWEG BRUSSEL- PARIJS GEREED ezeW hip de slijter Wie sag dit meisje Machteloosheid binnenland buitenland WÊ—m—m—Êrni P.v.d.A. probeert nog ingreep AANVAL OP BORSCHETTE „Onzorgvuldig" Grote diefstal in Hamburg Verwondering BOMMENZEE OP NOORD-VIETNAM Hoe je elke dag vlees kunt eten zonder er een baantie bij te nemen. l Verrassing:Vleeslianbestwordeligziin. Bombardementen ING." ERKENDE TITEL Voor 35 mille drank gestolen Woensdag 20 december 1972 LAS PALM AS De zon schijnt heerlijk op de Canarische eilanden en zelfs de kerstboom (zie links) ontbreekt niet op het strand. Zullen we dan toch maar Tpöen kort' na de dramatische gebeurtenissen in het Olympisch *- dorp in München de secretaris-generaal der V.N., Kurt Waldheim, aankondigde de kwestie van het terrorisme in de algemene vergadering aan de orde te stellen zullen velen dit initiatief ongetwijfeld hebben toegejuicht. De wereld was ontzet door de afschuwelijke moordpartij. Des te meer zal men teleurgesteld zijn over de manier, waarop de algemene vergadering de debatten heeft beslaten. Niet met een gedegen aanpak maar slechts met een „zacht" voorstel een commissie te formeren, die alle facetten gaat bestuderen. Suggesties voor een eventuele aanpak van het kwaad kunnen bij die commissie worden ingediend. Het kardinale punt, waardoor men in New York niet tot een krachtige uitspraak kwam, is de juridische benadering van het begrip terrorisme. Wat door de ene groep domweg als bandi tisme wordt aangemerkt is voor bepaalde andere groepen de enige uitweg in de strijd tegen onderdrukking. Daarom ook konden Arabische en Afrikaanse landen hun steun niet geven aan een verstrekkend voorstel: het zou hun eigen zaak slechts schaden. Israël was het felst in de veroordeling van deze „slappe" opstelling,- begrijpelijk na wat o.m. in München is gebeurd. Maar datzelfde Israël is een van de grootste „geldschieters" voor de bevrijdingsbeweging in Angola. Dit feit alleen al illustreert de machteloosheid van de gedelegeerden om een krachtig front te maken tegen het terrorisme, wat men er dan ook onder verstaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het laatste moment probeert de PvdA- fractie in de Tweede Kamer nog in te grijpen in een aantal bezuinigingsmaatregelen voor ambtenaren, waartoe het kabinet reeds besloten heeft. Het gaat hierbij om een forse verhoging van het pensioenbijdrageverhaal (de ambtena ren moeten gezamenlijk 100 miljoen méér aan pensioen premie opbrengen), om verlaging van de kindertoelage voor het eerste kind en om intrekking van de premiespaar- wet voor ambtenaren. De besluiten van het kabi net liggen reeds ter advisering bij de Raad van State. Tot een open overleg met de ambtena- renorganisaties over deze UTRECHT (ANP) Drs. K. C. van Kempen, voorzitter van de Coöperatieve Vereniging Suikerunie, heeft in de giste ren in Utrecht gehouden jaar vergadering van deze coöpera tie een aanval gedaan op het lid van de Europese Commissie A. Borschette. Deze had, zoals gemeld, maandag in Brussel meege deeld dat geen van de suiker fabrieken, die wegens overtre ding van de EEG-kartelbepa- lingen tot hoge boeten zijn ver oordeeld, zich erop hadden be roepen dat ze hun suikerprij zen pas na overleg met de be trokken ministeries in hun land plachten vast te stellen. Noch in de schriftelijke proce dures, noch tijdens de verho ren zouden de fabrieken dit ar gument hebben aangevoerd. Wat betreft de Suikerunie (veroordeeld tot een boete van 2,9 miljoen gulden) weersprak drs. van Kempen dit. Deze on derneming, zo vertelde hij, heeft in juni jl. in 'n perscom mentaar, in september in een officieel verweerschrift en in oktober tijdens een hoorzitting in Brussel gesteld, dat de sui kerprijs af fabriek in Neder land wordt vastgesteld in over leg met en na verkregen toe stemming van de Nederlandse overheid. Telkens als een wijziging van de EEG-prijs ook een wij ziging van de prijs af fabriek in Nederland nodig maakt, vra gen de Suikerunie en de Cen trale Suiker Maatschappij zoals gemeld eveneens veroor deeld daartoe toestemming van het Ministerie van Econo mische Zaken. Het overleg met dit ministe rie leidt tot een maximum prijs, tot inachtneming waar van de Suikerunie zich ver plicht, een maximumprijs die eenderde tot vijfachtste pet. boven de interventieprüs ligt. Het kan zijn, aldus drs. Van Kempen, dat de heer Borschet te ons eerste commentaar van juni tegenover de pers niet heeft gelezen. Het kan ook zijn dat de heer Borschette bij het doorlezen van Suikerunies ver weerschrift de betrokken pas sage over het hoofd heeft ge zien. Het kan zelfs zijn, dat hetgeen de Suikerunie tijdens de hoorzitting in Brussel over de prijsvaststelling van suiker in Nederland heeft gesteld, niet tot de heer Borschette is door gedrongen. In dit geval, aldus de heer Van Kempen, is er sprake' van grote onzorgvuldig heid van deze hoge functiona ris. De Dordtse advocaat mr. F. Salomonson, die in deze verga dering een inleiding hield over het Europese kartelrecht, merk te over het geval onder meer op, dat in ons land de consu mentenprijs van suiker tot stand komt in het kader van wat men naar Frans en Bel gisch juridisch vakjargon „een economisch contract" noemt. Bij het geven van zijn toestem ming gaat de minister niet uit van de richtprijs voor suiker de prijs die de producenten zouden moeten opvangen vol gens de EEG-ministerraad maar van de interventieprijs (de noodprijs voor het uitzon derlijke geval dat de bodem uit de markt valt). (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De free lance-journalist Rolf Boost uit Landsmeer is vrij de fo to's van de Helmondse foto graaf Peter .van den Meu- lenhof te gebruiken voor zijn boek over de kruiden dokter Van de Moosdijk. Dit heeft de Amsterdamse rechtbank mr. U. Stheeman gistermorgen beslist in het kort geding dat de fotograaf had aangespannen om een pu blikatieverbod van de foto's te verkrijgen. Van den Meulenhof wilde niet dat zijn foto's voor een nega tief boek over Van de Moos dijk gebruikt zouden worden, omdat hij daarmee verwacht relaties te zullen verspelen De president overwoog dat Van den Meulenhof niet vol doende gegevens had verstrekt om te kunnen beoordelen ir> hoeverre hij goede redenen heeft van de gedaagde te ver langen geen gebruik te maken van de foto's. Vlak voordat vorige week het kort geding zou dienen ont ving de fotojournalist van de naar Spanje vertrokken Boost de foto's in kleur met de me dedeling dat hij er geen be hoefte meer aan had. Van den Meulenhof zette het geding toen toch door, omdat hij grond had aan te nemen dat de foto's waren gereprodu ceerd en alsnog gebruikt kon den worden. HAMBURG DPA) Uit een geldtransportauto in Ham burg is gisteren een bedrag van ruim 860.000 gulden gestolen. De chauffeur had de wagen neergezet voor een grootwin kelbedrijf en was met zijn bij rijder naar binnen gegaan om zakken geld op te halen. Toen zij na een kwartier naar buiten kwamen, ontdekten zij dat er zakken met geld uit de auto waren verdwenen. In deze zak ken zat een bedrag van in to taal ruim 860.000 gulden. maatregelen is het niet geko men. P.v.d.A. - kamerlid Laban herinnerde gisteren minister Geertsema aan diens eerdere toezegging, dat de Kamer op de hoogte gesteld zou worden van het gesprek over deze maatregelen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. De bewindsman heeft aan die toezegging niet vol daan. Vandaar het verzoek van Laban om de maatregelen niet door te voeren, voordat die belofte aan de Kamer alsnog is waar gemaakt. Mi nister Geertsema was daar niet happig op. „Het betekent zonder meer, dat de schatkist schade lijdt, want de maatre gelen kunnen dan niet, per 1 januari ingaan" De maatregelen werden in de miljoenennota aangekondigd. Bij de algemene beschouwingen maakte KVP-fractieleider An- driessen zich boos over het feit, dat hierover niet met de ambte- narenorganisaties overlegd was. Hij vroeg in een motie alsnog om een open overleg. Op 7 december moesten de ambtenarenorganisaties con stateren dat de regering niet tot een dergelijk overleg be reid was. Het wekte dan ook gisteren verwondering dat de KVP-fractie het initiatief in deze zaak verder overliet aan de P.v.d.A.-fractie. Enig commentaar daarop van de vice-voorzitter van de KVP-fractie Weijters (oud voorzitter van de KABO): „We zijn er niet aan toegekomen". (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) le weken geleden de kruitfa- Dat geldt ook voor de huisdie- Vivivrr»r»r Hf» viorHo maal na vod MUIDEN Het gemeentebe stuur van Muiden heeft een dringend beroep gedaan op de bevolking dit jaar met oud en nieuw geen vuurwerk af te steken. In een schrijven aan elke bur ger van het stadje, waar enke le weken geleden de kruitfa briek voor de vierde maal na de oorlog ontplofte, zeggen B. en W. dat elke knal of ontplof fing tot onnodige onrust zal leiden, vooral onder kleine kinderen die misschien net als op 8 december gillend door het huis zullen rennen en nog uren lang van de kook zullen zijn. Dat geldt ook voor de huisdie ren. Laten we toch van alles wat maar herinneringen kan oproe pen aan die zwarte dag voor Muiden vermijden, aldus B. en W., die ditmaal geen vergun ningen voor een verkoop van vuurwerk aan de middenstand zullen uitreiken. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/HANOI De leider van de Noordvietnamese delegatie in Parijs, Xuan Thuy, heeft meegedeeld dat iNixons adviseur Henry Kissinger tijdens het geheime overleg 126 wijzigingen wilde aanbrengen in de in oktober tot stand gekomen vredesregeling. Hjj zei dit op een pers conferentie in Parijs. Thuy, die aan talrijke gesprekken van Kissinger en de Noordvietnamse speciale onderhandelaar, Le Due Tho, deelnam, verklaarde dat Kissinger de n^gen punten van de overeenkomst geheel wilde wijzigen. Verder zei hij dat Hanoi het Amerikaanse voorstel inzake een internationale controlecommissie in Zuid-Vietnam had verworpen, daar dit tot de vorming van een bezettingsleger zou leiden en aldus de soevereiniteit van het land zou aantasten. Xuan Thuy dreigde met een mogelijke opschorsing van het wekelijkse vredesoverleg en de afzonderlijke technische onderhandelingen over een be stand uit protest tegen de her nieuwde Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietna- mees grondgebied. Thuy zei: Als de VS werkelijk een rege ling willen voor het Vietname se conflict, dan zullen zij zich moeten houden aan het at koord dat op 20 oktober tussen Kissinger en Le Due Tho werd bereikt. De VS zijn be gonnen met een uiterst ernsti ge escalatie van de oorlog ter wijl onderhandelingen gevoerd worden over een regeling van de kwestie-Vietnam. Wij vra gen onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam en het onder mijnen van het kustgebied". De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim, heeft gisteren de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de VN, George Bush, bij zich geroepen. Hij uitte jegens hem de ongerustheid die door het afbreken van de (ADVERTENTIE) DE FUSIE van het Staatsbe drijf der Artillerie-Inrichtingen met het Duitse Nobelrbedrijf heeft voor de werknemers bij de Artillerie-Inrichtingen een inkomensvermindering van 25 tot 40 gulden per maand tot ge volg, aldus het PvdA-kamerlid Stemerdink. Hij heeft de mi nisters van Defensie en van Sociale Zaken gevraagd pogin gen in het werk te stellen deze vermindering van inkomsten ongedaan te maken. i i cervelaat, klein tomaatje. b. Klein worstje omhuld met plakje bacon of ontbijtspek, stukje ui, 1 driehoekje boterhamworst, g stukje paprika. c. Blokje ontbijtspek, blokje gekookte lever, stukje ui, blokje spgk, blokje appel. d. Rolletje gebraden gehakt, zilver- •it!/-, s-islAbnol/io Kz-vtorhamu/rtrcst Alles wat u nodig hebt: een beetje kookfantasie en voordelig vlees. Dit leuke feestidee bijvoorbeeld kost kompleet maar ca. 2.60 per persoon.- Vuurpijlen Aan de satépennen de volgende hapjes steken: ve warmen. J sirRolletje ham, augurk, rolletje uitje, driehoekje boterhamworst, stukje kaas. Een mooie, gave groene kool in het midden uithollen en hier metablokjes in leggen. De satépennen rondom in de kool steken. De kool op een versierde schotel zetten en de metablokjes aansteken. Bijv. op Kerstavond of Oudejaars- avond presenteren, ledereen kan naar verkiezing zijn stokje X vredesonderhandelingen en de hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam i» veroorzaakt. Meer dan honderd Ameri kaanse B-52-bommenwerpeis en ongeveer 500 gevechtsbom menwerpers hebben gisteren bij Hanoi en Haiphong be stookt tijdens de tot dusver zwaarste luchtaanval van de oorlog. „De grond bleef trillen als bij een aardbeving", zeiden ooggetuigen. Het Amerikaanse opperbe vel zei niet wanneer de aan vallen, die maandagavond be gonnen en gisteren dag en nacht voortduurden, zouden eindigen. Twee B-52-bommen- werpers en een F-lll-ge- vechtsbommenwerper gingen verloren, het zwaarste verlies aan vliegtuigen op een dag in deze oorlog, aldus het Ameri kaanse opperbevel. Volgens radio-Hanoi is nog een derde B-52 neergehaald en gingen drie Amerikaanse jachtbom menwerpers verloren. De bombardementen hebben vol gens het Vietnamese voorlich tingsbureau zeker zestig men senlevens geëist. In Hanoi hebben de autoriteiten gistera vond zes Amerikaanse vlie gers, onder wie leden van een neergeschoten B-52. aan de pers getoond. li DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer had gis teren een verjaarsge schenk voor minister Van Veen Onderwijsdie vijftig werd: de goedkeu ring van het wetsontwerp tot regeling van de titel „Ing.". In dit ontwerp wordt aan afgestudeerden van hogere technische scholen en van hogere landbouwscholen het recht toegekend tot het voeren van de titel „Ing.". In de nieuwe wettelijke regeling is ook een voor ziening getroffen inzake diploma's, die in het bui tenland zijn verkregen. Personen die in het buitenland een opleiding hebben gevolgd die ge lijkwaardig is aan de H.T.S., mogen eveneens de titel „Ing." voeren, mits daarvoor toestem ming is verleend. Ook zij, die bij de inwerkingtre ding van de wet in het register van de stichting Ing.-register staan inge schreven zijn volgens het wetsontwerp gerechtigd de Ing.-titel te voeren. PARIJS (DPA) President Georges Pompidou van Frank rijk en koning Boudewijn van België hebben gisteren het laatste stuk weg opengesteld van de nieuwe autoroute Pa rijs - Brussel. Bij de grensovergang van Saint Aybert noemden beide staatshoofden de nieuwe ver binding „een symbool voor het verdere samengroeien van do Europese landen". Door de nieuwe weg die voor veertien kilometer op Bel gisch en voor 42 kilometer op Frans gebied loopt worden met elkaar verbonden. Via het niet alleen Parijs en Brussel Belgische wegennet zijn Ne derland en West-Duitsland er op aangesloten. (Van een onzer verslaggevers) GRAVE Onbekenden heb ben afgelopen nacht een groot aantal flessen drank ter waar de van ongeveer 35.000 gulden in Grave buitgemaakt bij de firma Walter en Zn. aan de Koningin nedijk. Zij verschaften zich toegang door een ruitje in te slaan waardoor ze bij het slot kon den komen. Binnen namen zij o.a. 500 flessen cognac mee en een zeer grote hoeveelheid sherry. Voor het vervoer van de buit namen zij een wagen van de firma. Nu weten we het dan einde lijk: de ziel. onze ziel, uw ziel weegt 21 gram. Dat is interessant. Hoewel het wel vraagtekens oproept. Want hoe kan een ziel, die 21 gram weegt, nu ontstijgen aan het vlees dat gestorven is. Iets dat gewicht hepft valt nu eenmaal altijd naar beneden op deze aarde. ■ir Misschien dat de godsgeleer- den, die hebben beweerd, dat. de hemel niet boven is, maar cmder ons in het diepst van de aarde dan toch gelijk hebben. ■Ir Want, even rekenen, de ge zamenlijke zielen van de men sen wegen toevallig wel 63 miljoen kilo. Voluit geschre ven is dat 63.000.000. Eigenlijk nog niet veel als je weet, dat de hele aarde 6.030.000.000.000.000.000 000.000 kilo weegt. Maar let even op, het gaat hier wel om de zielen van alle levende mensen. Nog maar één stap en we constateren, dat de aarde net zoveel weegt als alle zielen van alle mensen die ooit heb ben geleefd. Ir Iedereen weet, dat je een ziel niet kan zien, ook al weegt-ie dan 21 gram. Daaruit kun je dan weer afleiden, dat je eigenlijk die hele aarde niet kunt zien, met wat fantasie zo gezegd. Ir We dénken maar dat we die aarde zien. Maar in wezen is het niet meer dan een onzicht baar gewicht. Een soort ge zichtsbedrog dus. Eén grota goocheltruc. Je hoeft alleen maar even je ogen dicht te doen en weer open en dan is-ie weg. Wie dat niet gelooft moet het maar vragen in Vietnam: zó denken ze daar dat ze er nog zijn en zo zijn ze weg. Met één klap. •ir We waarschuwen Nixon nog eenmaal. Over naar ons land, als dat ook niet één grote truc is, tenminste. In 1967 werd een interdepartementale commissie ingesteld, die het een en ander moest rapporteren over de kruitfabriek in Muiden. Kamerleden stelden nu vra gen over de jongste „big- boom" in Muiden. Minister De Koster van Defensie zegt in zijn antwoord dat het concept van antwoord van die interde partementale commissie 8 de cember jl. gereed was. De ex plosie van de kruitfabriek had juist die dag plaats, aldus de minister. Allicht, je zult niet ontplof fen na vijf jaar wachten op antwoord. Dit is een te lange afleve ring. MERIJN 0 DEN BOSCH De commis saris van politie te Den Bosch verzoekt namens de ouders te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van de 16-jarige Anna Adriana Persoons. Het meisje heeft op 26 oktober de ouderlijke woning verlaten. Signalement: lang 1.80 mtr., donkerblond haar. Zij droeg bij haar vertrek een groen loden jagersjas, een blauwe lange broek en zwarte laarzen. Inlich tingen worden ingewacht bij de gemeentepolitie Den Bosch, tel, 04100-22222 of bij de politie ter plaatse.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13