JEUGDNATUUR WACHTERS MET LOTEN DE STRAAT OP Braakman polders geen voorstander van fusie Politie uiterst zwijgzaam in affaire vermiste Pauline Samenwerking tussen Ovet en Swarttouw Sas van Gent krijgt algemene subsidieverordening DIJKGESCHOT BRAAKMANPOLDERS OMHOOG De Stem/De Vrije Zeeuw stad streek Voor bouw van kinderboerderij WESTSLUIS GESTREMD Heikant MET AXELER AMBACHT Moeder verloor vier van haar kinderen Achtergrond Duitser D. de Putter werd kampioen bij DY V Biervliet Groenendijk Revanche van schutters Voorstel aan algemene vergadering ïn zeeland Oitwdag 19 december 1972 5 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een aantal kinderen van diverse Terneuzense lagere scholen en lid van de Jeugd- natuurwacht, was gisternamiddag het belangrijkste bezoek in de Burgerzaal van het Terneuzense stad huis. pe voorzitter ven de Jeugd- natuurwacht, de heer J Timmer, hoofd van de schip- persschool, had deze leer lingen en een aantal onder wijskrachten bijeen geroe pen om de actie voor de i» (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandag morgen bleek een van de deuren van de zeesluis (West- sluis) te zijn gestremd. Een duiker moest er aan te pas komen om het euvel te ver helpen. Een zeeschip dat in de Westsluis lag, kon ten gevolge hiervan eerst na enkele uren vertrekken. Gisteravond tegen zes uur was het scheepvaart verkeer weer normaal. Toneel De toneelvereni ging Heikantse Komedie heeft het blijspel Een aap op visite, in studie genomen onder regie van Alf. Pierssens uit Terneu zen. De datum van opvoering van dit blijspel in drie bedrij ven is nog niet vastgesteld. aanbouw zijnde kinderboer derij te bespreken. De heer Timmer vertelde dat de grote schuur in aanbouw is De fundering is gelegd en spoe dig hoopt men beginnen met het optrekken van de boven bouw. Zonder al te veel stag natie wegens vorstverlet e.d. hoopt men de schuur over drie a vier maanden gereed te heb ben. De heer Timmer vertelde verder de leerlingen dat het de bedoeling is tienduizend lo ten a vijftig cent te verkopen. De verkoop zal beginnen op donderdag 11 januari 1973, na dat weer een aantal nieuwe Jeugdnatuurwachters in het Zuidlandtherater zal zijn ge installeerd. Te Hoek en Sluiskil zal de installatie van de nieuwe Jeugdnatuurwachters ter plaat se gebeuren. De verkoop van de loten zal voor de kinderen op een bijzondere manier aan trekkelijk worden gemaakt. Uit. degenen, die de meeste loten hebben verkocht, zullen er en kelen uitgeloot worden, die mee mogen om over enige tijd de dieren, als pony's, berg geit) es en verschillende soor ten schapen, aan te kopen. Het ligt in de bedoeling, als er meer geld beschikbaar zal zijn, om de kinderboerderij, gelegen nabij d hertenkamp, uit de breiden. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Het dagelijks be stuur (d.b.) van het water schap De Verenigde Braak- manpolders is geen voorstander van samenvoeging van hun waterschap met het water schap ,,Het Axeler Am bacht". Dit schrijft het bestuur in de begeleidingsbrief bij de be groting 1973. die donderdag middag tijdens de algemene vergadering in het water schapshuis in Hoek wordt be handeld. Gewezen wordt op een wens vain Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij wordt aange drongen op een onderzoek of een dergelijke samenvoeging niet wenselijk is gezien o.m- de opdracht van de zuivering vam het afvalwater in het ka der vam de WV.O., die in Zeeland aan de waterschappen zal worden opgedragen. Dit al thans is het hoofdmotief, aldus het d.b. „Meer in het bijzon der ward daarbij aangevoerd dat het noodzakelijk moet worden geacht de thans in beide waterschappen liggende afvalwaterleiding bij over dracht van de zuiveringstaak onder te brengen bij één be stuur. „Om competentie ge schillen te voorkomen is naar de mening van G.S. samenvoe ging zo niet noodzakelijk dan toch dringend gewenst", aldus de begeleidingsbrief. De Verenigde Braaikmainpal- ders zal medewerking verle nen aian een door het provinci aal bestuur in leven te roepen werkcommdssie die de wense lijkheid vam samenvoeging moet nagaan. „Wij stellen er prijs op te verklaren dat wij vooralsnog niet van de noodza kelijkheid van samenvoeging zijn overtuigd", aldus het be stuur van de verenigde Broak- manpoldars. Men is er voor stander van met concentratie van waterschappen te wachten totdat het eindrapport van de „diepdelverscommissie" is ge publiceerd- Het tipje van de situier over dit rapport dat onlangs werd opgelicht en waaruit bleek dat gedacht werd aan een herinde ling van Nederland in z.g. hoofdwaterschappen moet, al dus het bestuur van de Vere nigde Braakmanpolders, niet onverdeeld gunstig worden op gevat. „Wij menen dat aan een aparte bestuurslaag boven de geconcentreerde waterschap pen geen behoefte bestaat. Het zou alleen maar duur zijn en aanleiding geven tot conflic ten". (Von een onzer verslaggevers KLUNDERT De rijks politie in Klundert en Breda is uiterst spaarzaam met mededelingen over de zaak van de vermiste Pauline An- sems, wiens stoffelijk over schot vrijdagmiddag in een sloot bij Fijnaart werd ge vonden. Deze zwijgzaamheid kan er op duiden, dat de po litie ernstig rekening houdt met een misdrijf. Mensen, die ter plaatse goed bekend zijn, achten het onmo gelijk dat Pauline Ansems, die op 19 mei van het vorig jaar thuis wegging en nooit meer terugkeerde, in de sloot, waar in haar stoffelijk resten ge vonden werden, verdronken zou kunnen zijn. Daarvoor staat er nooit vol doende water in, zeggen zij. De politie zit met het pro bleem, dat de sporen na an derhalf jaar koud zijn. Men zoekt daarom ook in de breed te. In het kader van het on derzoek worden naar het heet bij wijze van routine ook nog eens de omstandighe den nagegaan waaronder in de afgelopen jaren drie broertjes van Pauline Ansems zijn ver dronken. De affaire van het vermiste meisje heeft een zeer tragi sche achtergrond. De moeder, mevrouw J. Meulenberg (zo geheten naar haar tweede man), staat thans alleen op de wereld met slechts nog haar 1 jarige zoon Gerard om voor te zorgen. In 1964 verloor de thans 38-jarige vrouw haar eerste kind: de toen 7-jarige Philip Ansems verdronk op 3 juli van dat jaar in een ri viertje te Rotterdam. Op dat tijdstip leefde mevrouw An sems gescheiden van haar man. In 1965 trouwde zij met de heer J. Meulenberg. Het gezin verhuisde naar Klundert en nog in datzelfde jaar stierf de heer Meulenberg aan een hartaanval. Op 3 april- 1969 verdronken haar zoontjes Ru dy (10) en Godfried (7) in een vijver, niet ver van hun huis. Na verluidt, verkeert de politie al langer in de mening, dat er met name rond de ver drinkingsdood van Rudy en Godfried wat vaagheden en vraagtekens zijn blijven be staan. Majoor K. de Maat, die thans het onderzoek in de zaak Pauline leidt, zegt ech ter: „Dat kan ik niet bevesti gen. Een dergelijke verklaring kan niet uit de kring van de politie komen". Hij bevestigt desgevraagd wel, dat er een routine onder zoek wordt ingesteld in de dossiers over de verdrinkings- gevallen. Intussen heeft de po litie nog geen uitslag van het onderzoek, dat het Gerechte lijk laboratorium op het stof felijk overschot uitvoert. Me vrouw Meulenberg zelf heeft tegenover vrienden en kennissen verklaard, bang te zijn voor haar laatste zoontje en haarzelf. Zij voelt zich be dreigd door een onbekende. Mogelijk is die angst mede afkomstig van kranteknipsels, die zij ontving kort na de vermissing van haar dochter. Onder het bericht over die vermissing stond op het knip sel geschreven: „Ik vermoord de uw kinderen". De afzender van dit fraais bleek een Duit ser te zijn, die in de gevange nis zat wegens moord op twee Duitse kinderen. De politie heeft toen vastgesteld, dat de ze man niets met de dood van de kinderen van mevrouw Meulenberg te maken kan hebben gehad. (Van onze correspondent). ZAAMSLAG In café Het Wapen van Zeeland werd D. de Putter kampioen van DVV. De verdere eindklassering is 2. D. Bareman 465, 3. G. van de Voorde 446, 4. Jac van Doorn 432, 5. Joh. de Feijter 427, 6. A. de Zeeuw 424, 7. J. de Feijter 422, 8. H. van de Voorde 421, 9. F. van de Ber gen 414, 10. J. van Doorn 399. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De direc ties van het Overslagbedrijf Terneuzen, „Ovet" b.v. te Ter- neuzen, en Frans Swarttouw's Havenbedrijf n.v. te Rotter dam, gaan samenwerken. „F.S.H." heeft een belang van 33,3 procent in „Ovet" ver worven, via een uitbreiding van het aandelenkapitaal van dit Zeeuwse op- en overslag bedrijf. „Ovet" werd in 1957 opge richt door de Cokesfabriek, A.C.Z.C. g.a. te Sluiskil en Manufrance b.v. te Rotterdam, die thans, evenals F.S.H. ieder eenderde van het aandelenka pitaal bezitten. „Ovet" b.v. houdt zich voor namelijk bezig met werkzaam heden verbonden aan het la den en lossen, alsmede de op slag van droge massagoederen in het gebied van het kanaal Terneuzen - Gent en aan de Westerschelde. Zij beschikt over drie mo derne diesel-elektrische drij vende kranen, waarmee zij een overslagsnelheid van 20.000 ton per 24 uur kan behalen. Het over 1972 behaal de tonnage bedraagt meer dan de helft van het totale over slagpakket van de haven van Terneuzen. Frans Swarttouw's Havenbe drijf (F.S.H.), waarin Tyssen- Bornemisza Group n.v. een meerderheidsbelang heeft, en waarin Internatio-Muller n.v. participeert voor 36,75 procent, neemt een zeer belangrijke positie in bij de op- en over slag in het Rotterdamse ha vengebied. Bovendien neemt F.S.H. deel in het Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte, dat begonnen is met de bouw van een ertsoverslagbedrijf op de Maasvlakte. Voor „Ovet" betekent de deelneming van F.S.H. een duidelijke versterking van haar positie, terwijl F.S.H. voortaan nauw betrokken zal zijn bij de ontwikkeling van de activiteiten in de Schelde- mond. Wandeltocht Wandelvere niging De Zwervers te Bier vliet hield zaterdag een 5- en een 10 km tocht, waarvoor een flinke belangstelling bestond. De wandelaars werden uitge leide gedaan door de plaatse lijke drumband. Alle deelne mers, die de tocht uitliepen, ontvingen een herinnerings- vaantje. 0 De Jeugdnatuurwachten krijgen in het stadhuis de no dige instructies. Biljarten In café Morcus te Groenendijk werd, een bil jartwedstrijd gespeeld tussen de aldaar gevestigde biljart vereniging GBV en de biljart vereniging Neutraal. De eind stand van deze eerste match werd 128 in het voordeel van de thuisspelende club. Van de Groenendijkse spelers wonnen G. Joos, F. Markus, A. van Himst, K. Verschuren, D. Vogelaar en J. van Jole, res pectievelijk van J. van Dame, L. Oele, H. de Bruijne, M. Wisse, G. Kombrink, en P. Bos. De Terneuzense overwin ningen werden behaald door S. Andriesse die twee maal op het groene laken zijn tegen stander C. Pauwels versloeg. L. van der Hooft die van A. Bisschop won en L. Scherpe- nisse die van Waes klopte. BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur: Liefde door de achterdeur 18 j. Roxy, 20 uur: Vers vlees 18 j. Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (t.m. 31 dec.), ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 GOES Grand, 20 uur: 200 Motels 18 j. HULST Boekh. van Geyt, Steen straat 20, expositie „Kunst '73" (t.m. 15 jan.). Werkd. van 9-12 en 13-18 uur, zon. van 14-17 uur. KRUININ GEN Galerie Fluctus Cantibus H- (Van onze correspondent). ÏJZENDIJKE De schut ters van De Eendracht te Vlis- singen, lieten het bij de return te IJzendijke niet op zich zit ten dat ze in eigen home ver loren hadden van de gerenom meerde IJzendijkse schutters en brachten deze op hun beurt in het Hofzicht Theater een verdiende nederlaag toe. Kunst en Genot moest alle zeilen bijzetten om de neder laag zo klein mogelijk te hou den en de beschikbaar gestel de beker door een groter aan tal punten verzameld in beide wedstrijden in IJzendijke te houden. Vlissingen scoorde 9 punten met een deelname van 10 schutters moyenne 0,90 punten. IJzendijke bracht het tot 16 punten echter met een deelname van 20 schutters, moyenne 0,80 punten. Na af loop klonk een warm applaus voor de pas een jaar oude Vlissingse sociëteit. De uiteindelijke uitslag be rekend over de twee wedstrij den is: IJzendijke gemiddelde moyenne 0,89 punten, Vlissin gen 0,69, De uitslag van de in IJzendijke gehouden schieting was: hoogvogel G. Doens IJ zendijke, eerste zijvogel R. Bazuin tweede zijvogel E. En gels beiden te Vlissingen, eer ste kal C. Neijssen IJzendijke, tweede kal J. van Antwerpen Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Vrijdagavond gaat de raad van Sas van Gent zich bezighouden met een algemene subsidieverordening. Reeds in de begeleidingsbrief bij de begroting vorig jaar was op de subsidieverlening uitvoerig ingegaan. In een uitvoerig schlrijven bij de ontwerp-verordening gaan b. en w. nog in op taken van de overheid, waaronder de plicht tot subsidiëring. Hierbij moet wel onderscheid gemaakt worden, aldus het college tus sen het ondersteunen van in stellingen van particulier ini- tatief en het tot standbrengen en in stand houden van be paalde voorzieningen. Een subsidiebeleid, zoals men zich denkt dat te kunnen voeren moet aldus het college, gebasseerd zijn op wederzijds vertrouwen een vertrouwen dat tot uitdrukking moet ko men in maatregelen waarop de instellingen een constructief beleid kunnen bouwen. Ge lijktijdig met de algemene subsidieverordening wordt de raad een bijzondere verorde ning voor de subsidiëring van culturele instellingen aangebo den. In de raadsvergadering ko men verder garantiestelling voor het bouwen van eigen woningen aan de orde, evenals de verkoop van gemeente grond en het uitgeven van grond in erfpacht. Een bijzon der erfpacht gaat beëindigd worden. Gebleken is dat een stuk openbare weg, gelegen voor het voormalige gemeente huis in Philippine in 1859 in erfpacht werd uitgegeven, een (Van een onzer verslaggevers) HOEK In de algemene vergadering van het water schap Dc Verenigde Braak manpolders zal donderdagmid dag de begroting 1973 behan deld worden. Voorgesteld zal worden het basisdijkgeschot met f 2.- per ha. te verhogen. Dit is noodzakelijk door v"ort- gaande kostenstijgingen als mede het opvoeren van een zevental urgente kapitaalswer- ken. De begroting 1973 sluit met een post onvoorzien van f 30.168,89. In de begeleidingsbrief bij de begroting wijst het dage lijks bestuur (d.b.) op het stempel dat de in voorberei ding zijnde ruilverkaveldng3- plarnnen drukken op het wa- tei-schaps beleid. „Zoveel mo gelijk wordt gestreefd slechts die werken uit te voeren die bij doorgang van de ruilverka veling in <Se werkzaamheden ingepast kunnen worden", zo wordt geschreven- „Tooh zal het niet in alle gevallen zijn te voorkomen dat verschillen de werken tevergeefs zullen blijken te zijn uiitgewoerd, om dat niet altijd met het aan brengen van verbeteringen kan worden gewacht, te meer diaar het ai dan niet doorgaan van de aangevraagde ruilver kaveling onzeker is", aldus het d.b. Gewezen wordt op de noodzakelijke verbetering van de afwatering van de Van Re- mortelpolder. En van Oud Vo- gelschorpalder. Het d.b. komt tot de conclusie dat het onver antwoord is een aantal werken uitt te stelen. Ten aanzien v®n de ruilver kaveling wordt meegedeeld dat de betrokken dienst een gesprek heeft gehad met bui tenlandse (Belgische) eige naars, die ongeveer een kwart van de bij de ruilverkaveling betrokken gronden in eigen dom hebben. Gerekend wordt op medewerking van hen in dien de bij ruilverkaveling te maken kosten mogen worden doorberekend in die pachtprij zen. Het ligt in de bedoeling, als een redelijke kans op uit voering van de verkaveling bestaat, omstreeks 1975 de ruilverkaveling in stemming te brengen. Opgemerkt wordt verder in de begeleidingsbrief dat met betrekking tot de inpoldering van de mosselbamken zich nog geen nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan. Momen teel brengen G.S., bij de mi nister rapport uit over de in gediende bezwaren tegen in poldering. De Verenigde Braakmanpol ders zal op korte termijn be ginnen met een inventarisatie van de lozingen van ongezui verd afvalwater op het polder water. .,Het is bekend dat ook iln de bebouwde kom nog steeds een aantal lozingen plaatsvindt dat hoognodig dient te worden opgeheven", aldus het d.b„ dat verwacht dat in de loop van 1973 deze omvangrijke inventarisatie af gerond kan worden. De verhoging van het ddjk- geschot met f 2.- is voldoende, zo wordt gezegd, dank zij o-m de voortgaande toegroeiing. waarvan de meeropbrengst wordt geraamd op 3500 gulden en de groei van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen met ongeveer 2 ton, waarvan f 138 000,- be lastbare opbrengst van z.g. „o- pen inrichtingen besluit tot verlenging of be ëindiging is nimmer genomen, zodat volgens het b.w. de erf pacht in feite doorloopt. Mo menteel is „erfpachter" de firma Haers, die hoogstwaar schijnlijk zelf hiervan niet op de hoogte is. De gemeente is niet van plan de al sinds jaren niet meer be taalde erfpacht van f 6,- per jaar te innen, maar wil wel dit unieke feit zo sne 1 moge lijk uit de wereld helpen. s lusie, expositie kunstwerken van Teun Gijssen, dag. geo pend van 12-20 uur, zond. gei sloten. MIDDELBURG City, 20 uur: Klute 18 j. Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroën en Sam Middleton, di. t.m. zat. van 14-22 uur (t.m. 3 jan.). Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ovezande" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec.). Werkd. van 9-12.30 uur en van 13.30-17 uur. In dec. ook op zat. en op de 2e kerstdag van 14-17 uur. Coffeeshop St.- John, expositie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Rijk archief, expositie „Geschiede nis als hobby" (t.m. 24 febr.), ma. t.m.v vrijd. vn 9-12.30 en 13.30-17 UVU-, zat. van 9.30- 12.30 uur. Stadhuis, (Vlees hal), kerstexpositie met o.a. gouaches, beeldhouwwerk, ke ramiek, wandkleden enz. (t.m, 13 jan.), dagelijks van 14-17 uur, op 1 jan. gesloten. Kunstz. Benthem en Jutting, Lange Delft, expositie reli gieuze tekeningen van Rei- mond Kimpe (t.m. 6 jan.), ma, t.m. zat. van 9-17 uur. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur ;Blue Movie 18 j. ROTTERDAM De Doelen, (grote zaal)', 20.15 uur: Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Charles Mackerras, solist György Pauk (Viool). De Doelen, (kleine zaal), 20.15 uur: Kamermu- ziekvereniging „Mendelssohn Trio" met Jan van Meer (pia no), Henry Ravestein (viool) en Elias Arizcuren (cello). Groote Schouwburg, 20.15 uur: „My Fair Lady", m.m.v. Jan- neke Lucardie, John van Dreelen, Joop Doderer e.a. Hofplein Theater, 20.15 uur: „U spreekt met uw moorde naar", thriller m.m.v. Yoka Beretty en Ton Lensink. Schouwburg, 20.15 uur: Het Nationaal Ballet. Theater De Lantaren, 20.30 uur: Popcon cert door Rare Bird. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: French Coni nection 14 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Breng de Bismarck tot zinken 14 j. WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken en kera miek (t.m. 30 dec.), werkd. van 9-18 uur, zondags van 14- 18 uur. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20.15 uuf: „De tocht naar het duister" van Eugeen O'Neill door het Amsterdams To neel. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jacques Charlier (t.m. 7 jan ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevë, Hoogstraat 4, expositie Pieter Celie (t.m. 30 dec.), BRUGGE Kon. Stadsschouwburg, 20 uur: Opvoering van „Plotse ling thuis" van Francis Dur- bridge door KNS, Antwer pen. GENT Kon. Opera, BRT: Show spectrum. Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan). Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland f RAYONKANTOREN: TERNEUZEN- Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1> tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.1512.30 en 13.3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie. ters, Brouwerijstraat 4. tel 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE- EXPLOITATIE Breda: maandag t.m. vrijdag 19.0021.00 uur, tel. 01600-22341; zaterdag 9.0012 00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20.0022.00 uur, tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: teL 01140-3751 of 01150-6297; Midden. Zeeland 01100-4944. HUISAANSL UITINGEN REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel. 01150-5745 algemeen redac teur Zeeland: A F Koopman, kantoor Kromme Weele 4 Middel burg, tel. 01180-7764. privé tel. 01180-7438: redacteur Midden- Zeeland: B. Jansen, kantooi Klokstraat 1. Goes tl 01100-8030, privé tel 01100-7007; redecteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van Berkel, kantooi Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel. 01150-4866; redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Vertind, kantoor Steenstraat 14, Hulst, tel 01140-3751, privé tel 01140- 3103; redacteur W.Z.-Vlaanderen: R. van dei Helm, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel 01150-4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen, tel. 01155-1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer. Trumanlaan 10, Axel, tel, 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings. tel. 01150-6297 ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5