D'66 en PPR willen geen zeehavens in Zeenwseh-Vlaanderen SGP: geen mening over kernenergie B.P.: boeren maken frisse lucht KVP: vragen over lege woningen r P.v.d.A.: verdeling binnen GS Sirrauropa* in 12 verschillende In de nacht gratis AR: pleidooi voor schaalvergroting havenschappen VVD: ZEEUWSE ONTWIKKELING STAGNEERT AlsAirtourNespanda u adviseert: Wat doet u dan? CHUInspraakmethode weinig zinvol D'66ZUINIG ZIJN MET ENERGIE PPR MIST IN ..BEGROTING 1973 INSPIRATIE" stad streék 1M—mmmmÊmm Aanhoudend rustig VERDRIET VOLDOENDE 'n advies van Airtour Nespanda fttescfag -W deSBrnfeéi" W72 (ADVERTENTIE) boerderijdrop katjesdrop dubbelzoute drop £11IC111 knoopjesdrop griotten - valutadrop - komeetdrop - jujubes - salmiak pastilles honingdrop - bruine beertjes - milottes (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nagenoeg alle woordvoerders, die gisteren bij de begro tingsbeschouwingen in Provinciale Staten aan bod kwamen, hielden zich bezig met de jongste nota, die een kosten- en batenvergelijking tussen de mogelijke zeehavengebieden Ossenisse en Baalhoek bevat. Zoals bekend, hebben G.S. althans in meerderheid een voorlopige voorkeur voor situering van een nieuw zeehavengebied aan het Baalho ekkanaal. Het duidelijkst werd in deze, ook in het college van G.S. omstrèden kwestie, stelling genomen door de heren Van Waterschoot (PPR) en Roodenburg (D'66). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij zijn geschrokken van de berichten over de gevaren die bij het gebruik van kernenergie voor elektriciteitsopwekking in het geding zijn. Maar hoe moet een eenvoudig statenlid over deze gevaren oordelen, als zelfs de deskundigen het niet eens zijn?". Dit vroeg de heer A. Maljaars (SGP) zich af, tijdens de gisteren begonnen begrotingsbehandeling van provinciale staten. De heer Maljaars ging ook in op de af en toe blijkende verschillen van inzicht die big het provinciaal bestuur inzake heersende problemen bestaan. „Voorlopig geven wij de voor keur aan een afspiegelingscol lege", zei hij namens zijn fractie. „Pas als de moeilijk heden te groot worden, dan zouden GS tot meerderheids college kunnen worden omge vormd. Wij wachten in ver trouwen uw collegiaal ant woord af" zo zei de heer Mal jaars. Sprekend over het Ooster- schelde-probleem zei de heer Maljaars, dat de afsluiting in elk geval moet doorgaan- De actie- en pressiegroepen in de provincie verweet hij in dit verband, dat zij het werk dait de waterstaatsdeskundigen ook op het gebied van het milieu onderzoek verrichten, door hun activiteiten belemme ren- Voor de landbouw in Zee land zag de heer Maljaars, die daartoe een uitspraak hanteer de die hij in Brussel heeft opgevangen, nog duidelijke kansen voor het kleine, goed geleide familiebedrijf. Beiden wezen de aanleg van grote zeehavenindustrieterrei nen, waar dan ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, volle dig vain de hand. Het gebied achten zij eenvoudig te klein, terwijl de vestiging van het basis-industrieën volgens hen geen oplossin g kan bieden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „Schaf in de nachtelijke uren de tol- geidheffing op de Zeelandbrug af.'' Dit was een van de sug gesties die de heer Don (Pv dA) gisteren aan de provin ciale begrotingsbeschouwing bijdroeg. Zijn, naar twee kan ten kostenbesparend werken de voorstel (men spaart twee tolgaarders gedurende een achttal uren uit, terwijl het nachtelijk verkeer gratis de brug kan passeren) zal van daag door G.S. van Zeeland van commentaar worden voorzien. De heer Don informeerde eveneens naar de mogelijkhe den om tot een andere tariefs- opbouw te komen, en vroeg voorts openhaarheid van de aandeelhoudersvergadering van de Provinciale Brugmaat- schappij. Omtrent de exploi tatie van de Zeelandbrug merkte hij op, dat er een ach terstand in het afschrijvings plan ontstaat. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur- Aanhoudend rustig weer met plaatseljjk lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal, 90 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal, Max- temp-: van o ngevear normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uw: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. hoogwater Morgen, woensdag 20 dec. Bergen op Zoom 3.09 15.29. Hansweert 2.23 en 14.48. Terneuzen 1.43 en 14.06. Vlissingen 1.14 en 13.35. Wemeldinge 2.59 en 15.19. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 310 min 3, Rheinfelden 228 min 3, Straatsburg 224 min 8, Plittersdorf 389 min 6, Maxau 442 min 10, Plochingen 148 on-v, Mannheim 270 min 10, Steinbach 114 min 19 Mainz 285 min 6, Bingen 174 min 7, Kaub 200 min 12, Trier 291 min 9, Koblenz 220 min 8, Keulen 198 min 13, Ruhrort 366 min 11, lobith 996 min 14. Pannerdense kop 965 min 13, Nijmegen 795 min 14, IJssel- kop 875 min 9, Eefde IJssel 420 min 6, Deventer 290min 10 Monsin 5450 min 26. Borg haren 3922 min 59, Belfeld 1137 min 5, Grave ben. de Sluis 512 plus 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer W. Huson (AR) hield gisteren bij de begrotingsbehandeling in Provinciale Staten zijn mai denspeech als fractievoorzit ter. Zijn befaamde voorganger, J.A. van Bennekom, luisterde belangstellend op de publieke tribune toe. De heer Huson sprak o.m. over de wenselijkheid van -schaalvergroting der Zeeuwse havenschappen en hield om. een pleidooi voor goedkopere toeristische verblijfsvoorzie- nrngen. „De beperking van het vrij kamperen, zoals door de PPD voorgesteld, gaat ons wat te ver", merkte hij in dat verband op. Over de steeds in aantal toenemende nota's en rappor ten waarmee de statenleden worden overstelpt, zei hij, dat deze vloed het gevaar in zich bergt, dat beleidsbeslissingen naar een steeds verdere toe komst worden verschoven. De heer Huson had in het poiti- tieke deel van zijn rede gewe zen op de stabiliserende factor welke de AR in de vaderland se politiek vormt. Ook voegde hy de PvdA-fractie-voorzitter toe: „U verwijt de confessio nelen dat zij de polarisatie in de politie)? hebben veroor zaakt. Maar het is de PvdA. die het recht op de alleenver- koop van idealen aan niet- rechtse partijen bij herhaling op congressen heeft beleden". De industriële ontwikkeling van Zeeland besprekend, zei de heer Huson: „Wij dienen werkgelegenheid te scheppen voor onze natuurlijke bevol kingsaanwas. Zeeland kan pas een functie als overloopgebied voor de randstad vervullen, als aan twee voorwaarden is voldaan: beheersing van het milieuprolbem en stimule ring door de rijksoverheid met de nodige financiële injecties. De heer Huson uitte ook kri tiek wegens de langdurige ademnood waarin de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente verkeren, nu het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vim nderen maar steeds in de mist blijft hangen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In zijn algemene begrotingsbeschou wing stipte gisteren de heer W. Landheer (VVD) de om standigheid aan, dat Zeeland tot voor kort zo'n 60 industrie- en, die zich hier wilden vesti gen, „op de stoep" had staan. Dat aantal is nu tot nul gere duceerd, stelde hij nuchter vast. Hij achtte de bouw van de vaste oeververbinding over de Westerschelde, als centrale ader tussen de industriebek kens in België en de rand stad Holland, een belangrijke stimulans om de welvaart- stroom door Zeeland te laten vloeien. „Wij zullen actie moe ten voeren om onze stagneren de ontwikkeling op gang te brengen", zei hij. Hij vroeg zich overigens af. of België nog wel prijs stelt op het Baalhoekkanaal. „Of beperken zij zich tot de bochtafsnijding bij Bath", informeerde hij. De heer Landheer ontwierp ook een nieuwe planologische visie door te spreken over twee natuurlijke streekplange- bieden in Zeeland, nl. het Westerseheldebekken (havens en industrie, alsmede land bouw) en het Oosterschelde- bekken (recreatie en land bouw). Over de recreatie merkte hij op, dat Zeeland zich zou kun nen toeleggen op de bouw van complexen tweede woningen in' verschillende prijsklas sen. Het milieuprobleem bezag de heer Landheer door de bril van de voortdurende concur rentie met België. „Als wij door zware milieueisen hier de fabrieken weren, dan gaan zij naar België, vanwaar zij ons via grensoverschrijdende vervuiling nu precies datgene bezorgen, wat wij ons zelf hadden willen besparen", sprak hij. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Eerste spreker in de begrotingsdebat ten, die gisteren in provinciale staten zijn begonnen, was de heer A. de Waal van de Boe renpartij. Hij wees onder meer op de toon van aarzeling die de geleidebrief bij de be groting kenmerkt, maar zo zei hij „de regering is de belangrijkste inflatiemaker. Zij is er bovendien oorzaak van dat provinciale staten nauwelijks iets hebben in te brengen. In tal van belangrij ke Zeeuwse vraagstukken houdt de regering de troef kaarten in handen. Over de functie van de landbouw merkte hij op dat de boeren de onbetaalde fabri kanten van het schaarse arti kel „frisse lucht" zijn. Ook pleitte hij voor het onttrekken van de zogenaamde oneigenlij ke taken aan de Zeeuwse wa terschappen, waarmee hij on der andere doelde op de func ties: beheer van wegen en van zeeweringen. fr, voor het acute probleem van de werkgelegenheid. Wel wa ren de beide heren voor ont wikkeling van lichte en ar beidsintensieve industrie in de Kanaalzone Terneuzen. Voor de basisindustrie, als die al in Zeeland zou moeten komen, dient, aldus zei de heer Van Waterschoot, aansluiting te worden gezicht bij de arbeids markt vain West-Brabant, al dus de PPR-woordvoerder, die felle kritiek had op het feit dat wederom de inspraak van de direct betrokken bevolking achteraf moet plaatsvinden. De KVP-fractievoorzitter, drs. Dusarduijn, toonde zich teleurgesteld over de menings verschillen binnen G. S. over de industriële aanpak voor wat Oost-Z eeuwsch-V laande ren betreft. Met name het feit, dat Gedeputeerde Boersma kennelijk behoort tot de min derheid van G. S.. die wat de industrialisatie bij Baalhoek betreft niet verder wil gaan dan een terrein-reservering, deed de heer Dusarduijn ver driet. „Het vergemakkelijkt het overtuigen van derden niet, als je andermans mening, nl. die van de meerderheid, officieel moet veorstaan", al dus drs- Dusardui-jn, die in dit verband ook de vraag stelde of de bewuste minderheid in G. S- nu niet meer de doelstel lingen van de ontwikkelings- schets, die een half jaar gele den door de Staten van Zee land werd aanvaard, accep teert. De heer De Waal (Boeren partij) sprak zich zonder enig spoor van aarzeling uit voor industrie-vestiging langs het Baalhoekkanaal De heer Don (PvdA) verbond aan alle verdere industrie-ves tiging op welke plaats dan ook, enkele voorwaarden, die de rijksoverheid zal moeten durven dragen. Deze voor waarden zijn: zuivering van de Westerschelde tot een be paalde graad, eer nieuwe ves tigingen worden toegelaten: spoedige aanleg van groengor- dels (nog voor de industrieën beginnen te roken) en de be schikbaarstelling van geld voor de economische infra structuur en ter voorziening van de sociaal-culturele be hoeften- Gezien deze beperkingen wenst de PvdA aldus de heer Don, wat de zeehaven-ontwik keling betreft, niet verder te gaan dan „zekere planologi sche reserveringen", waarbij Baalhoek de voorkeur heeft. Gezien de nautische aspec ten en de gunstige ligging van de Axelse vlakte voor toele- verings- en dienstensectoren, sprak de Zeeuwse CHU-sta- tenfractiie gisteren de voorkeur u-it voor de aanleg van terrei nen voor zeehaven-industrie bij Ossenisse- Volgens <3e heer Roodenburg (D'66) is zeehaven-industrie geen oplossing voor het werk gelegenheidsprobleem. „Wij menen, dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen voldoende moge lijkheden zijn om andersoorti ge bedrijven te vestigen, die deze werkgelegenheid kunnen verschaffen. Wij denken dan slechts aan die Kanaalzone. Onze fractie is niet overtuigd van de noodzaak van een nieuw industrieterrein, noch bij Baalhoek, noch bij Osse nisse"- zei hij. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In zijn algemene beschouwing heeft KVP-fractievoorzitter drs. W. Dusarduyn de vraag gesteld over het feit dat in Zeeland nu heel wat woningen leeg staan, wat te wijten is aan het uitblij ven van de komst van nieuwe industrieën, of dat men het meer moet zoeken in de plan ning en verdeling van de te bouwen woningen. „Wordt bij de programme ring niet al te zeer de nadruk gelegd op verstedelijking en concentratie?", zo vroeg de heer Dusarduyn zich af. Hij toonde zich bezorgd om de woningbouw in de kleine ker nen. „Komen die voldoende aan hun trekken?", was zijn vraag. Hij meende dat het wo ningmarktonderzoek mogelijk voor wat de bouwactiviteiten in de kleine kernen betreft. Interessante gegevens kan op leveren. Drs. Dusarduyn sprak de hoop uit dat een beslissing over de aanleg van de vaste oeververbinding spoedig zal worden genomen, en hij wilde in dii-t verband van GS weten hoever het nu staat met de voorbereiding van de plannen- Over de voorbereiding van het streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen toonde de heer Dusarduyn zich beslist niet enthousiast. Wat de ZVTM betreft wilde de heer Dusarduyn weten waarom het gemeentebestuur van Oostburg niet is gekend in de benoe ming van een streekcommissa- ris. Wat de benoening van een werknemerscomimssa-ris bij de ZVTM betreft, vond de heer Dusarduyn de houding van G.S. erg ,-afhouwerig". G.S. zijn namelijk van mening dat pas hij een verdere concentra tie van de Zeeuwsch-Vlaamse busmaatschappijen een aan stelling van een werknemers- commissaris zinvol is. Drs. Dusarduyn vroeg in dit ver band GS nu al een discussie over het benoemen van een werknemerscommissaris op gang te brengen. Drs. W. Lockefeer vulde de algemene beschouwing van de KVP-fractie aan met een aantal kanttekeningen over het financiële beleid. Onder meer vroeg de heer Lockefeer hierbij om het bestuderen van een andere presentiegeldrege ling voor de statenleden. ispec- O (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De her haaldelijk blijkende menings verschillen binnen GS, demo cratisering bestuur, wezenlijke inspraak en de polarisatie, stonden groot geschreven in de algemene begrotingsbe schouwing welke de PvdA gisteren, bij monde van de heer W. Don, in provinciale staten hield. De heer Don, die de geringe maatschappelijke en politieke betrokkenheid in de geleide brief waarmee GS hun begro ting hebben aangeboden, wraakte, vond er geen schande in zitten als de verschillen in standpunt van de leden van GS over belangrijke onderwer pen, meer dan tot nu toe in de openbaarheid zouden komen. Dat wil echter niet zeggen, al dus de heer Don, „dat wij voor een meerderheidscollege in plaats van een afspiege lingscollege zijn''. De heer Don ging ook in op het verwijt dat men de pola risatie in Nederland nogal ge makkelijk aan links" toe schrijft. „Wie hebben polarisa tie als ideologie beleden?", vroeg hij. „Zeker niet wij!", in toelk verband hij verwees naar het bisschoppelijk man dement van 1952- „De confes sionelen hebben model gestaan voor polarisatie", zei hij. Hij achtte polarisatie tussen een nieuwe realiteit, die men niet te lijf moet gaan, doch waar mee men dient te werken als de zwaartekracht", zei hij. Hij vroeg ook hoever het stond met de medezeggenschap in de provinciale NV's. „Krijgen zij ondernemingsraden? Krijgt het personeel invloed bij de benoeming van de leden in de raden van bestuur of commis sarissen", zo vroeg hij. Hoewel de meetgegevens niet alarmerend zijn, meende de heer Don toch dat er met name in het Sloegebied geva ren liggen voor zogenaamde s mogvorming, vooral als de Total-raffinaderij in bedrijf komt. Hij vreesde voorts dat het tussen de PZEM en Total tot „energieruil" zou komen, waarbij Total zware, mogelijk zeer smerige stookolie levert in ruil voor elektrische ener gie. Over de milieugevolgen van kerncentrales zei hij dat zijn fractie zelfs tegen elk ge sprek over een tweede kern centrale is, a,ls niet definitief is vastgesteld dat deze appara ten geen gevaar opleveren, en dat hun consequenties (opslag van radio-actief afval) afdoen de zijn opgelost. 'n kerstkado vooruw zomervakantie Halen.Vóóruuwjas aantrekt kunnen wij u nog wat vertellen over uw kerstkado. Het is een boek. Geen gewoon boek, maar de nieuwe reisgids van Airtouropa. Spannend, hoor. Veelreizen staan erin. Ach,noem het maar een vakantieboek, zo veelzijdig en zo uitgebreid is't. Als u plannen maakt voor uw zomervakantie, is het Airtouropa vakantieboek tijdens de kerstdagen eigenlijk ver plichte lektuur.U moest uw kerstkado nu maar gaan halen, vindt Airtour Nespanda. Want dan weet u meteen meer over... (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer P. van den Bosse (CHU) heeft het gisteren tijdens de provin ciale begrotingsbehandeling een betreurenswaardige zaak genoemd dat de vaststelling van de streekplan voor Oost- Zeeuwsch-VIaanderen niet meer tijdens de huidige zit tingsperiode mag worden ver wacht. „Het is nauwelijks te aan vaarden dat we in deze toe stand moeten berusten", aldus de heer Van den Bosse. Naar zijn mening is de hele in spraakprocedure dermate uit gerekt dat van een slagvaardig beleid helemaal geen sprake meer is. „Het experiment met de streekcommissie kan voor mijn part met onmiddellijke ingang worden beëindigd", vond de heer Van den Bosse, die er verder aan toevoegde ge wei- dat naar zijn smaak de volgde inspraakmethode nig zinvol en erg tijdrovend is. Vandaar dat hij het advies gaf in de toekomst wat betreft de voorbereiding van streek plannen de hoofdpunten van een streekplan voor te leggen aan de betrokken gemeentebe sturen en de daarvoor in aan merking komende instanties. De heer Van den Bosse her haalde het CHU-standpunt, dat het werk voor de afsluiting van de Oosterschelde moet worden voortgezet. Hij wees tevens op het plan van de heer IJssel om een Ooster- seheldewad in zee aan te leg gen, waardoor in verband met ver in zee lopende dammen de natuurlijke ontwikkeling in het zeekustgebied iirrtaot blijft, blijft. De CHU-woordvoerder vroeg verder om een vervolg op de door de Staten aanvaar de ontwikkelingsschets. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG D'66-frac- tievoorzitter, J. Roodenburg, heeft gisteren gezegd dat de burger er zich onvoldoende van bewust is, dat hij zuinig moet zijn met energie, wil hij geen onzekere wissel trekken op de toekomst. Naar de smaak van de heer Roodenburg is een van de middelen om de mensen hier van wel bewust te maken, een bepaalde opbouw van de energietarieven, in die zin dat het verbruik van meer energie dan men nodig heeft om in de primaire levensbehoeften te voorzien, zwaarder belast moet worden. De heer Roodenburg pleitte voor het volledig afschaffen van de afdelingsvergaderingen en het openbaar maken van vergaderingen van commissies. „Juist nu er het komende jaar sprake is van het inbedrijf- stellen van de kerncentrale, is openheid dringend gewenst", aldus de heer Roodenburg. Wat het leggen van een lei dingstraat door Zuid-Beveland betreft, pleitte de heer Roo denburg voor het vestigen van een zakelijk recht in plaats van het aankopen van de be nodigde grond. De D'66-fractie- voorzitter voerde verder aan dat gezien de twijfels over de veiligheid van de kerncentrale pa» verder gewerkt mag wor den, als op fundamentele vra gen afdoende antwoorden zijn gegeven. MIDDELBURG „Een inet weinig overtuiging in ei kaar getimmerde brug, han gend tussen twee slecht gecon strueerde pijlers", zo typeerde gisteren PPR-woordvoerder Van Waterschoot de geleide brief bij de provinciale begro ting voor 1973. „Ik mis er de inspiratie in, die de burger ver trouwen zou kunnen schen ken", zei hij in een kritisch betoog, waarin hij o.m. de be trekkelijke „openbaarheid van bestuur" hekelde. „Wij hebben sterk de in druk. dat er met het begrip openbaarheid wordt gemar chandeerd". concludeerde hij. De PPR-woordvoerder viel ook de bestuurlijke structuur van de Zeeuwse havenschap pen aan. „Niet G.S. maar de Staten dienen de provinciale vertegenwoordigers in de ha venschappen aan te wijzen", vond hij, „zodat die vertegen woordigers ter verantwoording kunnen worden geroepen voor het door hen gevoerde In leid".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3