INFORMATIE OVER „ABORTUS Mi EN STRAKS" Oeganda naast alle buitenlandse firma's Meer helderheid in kansen op links kabinet Felle kritiek op suikerindustrie VOORAL BRITTEN GETROFFEN Kort geding tegen uitgever boek over kruidendokter VANDAAG NA GESPREK) DEN UYL-ANDRIESSEN Respijt tot eind januari voor universiteiten en hogescholen KERSTMAN BIJ DE PSYCHIATER I )e^e|Bd w Vietnam Teken van hoop Er is altijd plaats vooreen droogautomaat van Erres. VEEHOUDER HEEFT WEER UITSTEL VAN DIENST Vijf maanden voor Pauckseh Een bank die gelooft in vele kleintjes buitenland Subtiel Fifty-fifty? Hangijzers Duizend-gulden Uw droogproblemen zijn de wereld uit met Protest reserve- officieren tegen straf VVDM'ers NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK unioucig IV üecemuer 19/2 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De stichting Bio-Wetenschappen en Maat schappij te Utrecht heeft het eerste van een serie Cahiers het licht doen zien. Het eerste handelt over Abortus Nu en Straks en wordt ingeleid door voorzitter van de stichting, mej. dr. M. Klompé. Zij con stateert, dat het niet de bedoe ling van de stichting is om een eensluidend ethisch oor deel te geven over deze en andere aangelegenheden, die in de toekomst behandeld zul len worden. In de Cahiers draagt een aantal deskundigen van verschillende achtergrond informatie aan om de lezer in staat te stellen beter dan voor heen zelf een standpunt in t» nemen. In dit eerste Cahier wordt eerst een hoeveelheid basisin formatie gegeven, die een overzicht geeft van de bio medische en maatschappelijke achtergronden van de abortus problematiek. Dat gebeurt door artikelen van de gyne- coloog Madlener en de socio loog Van Driel. Verder zijn er bijdragen van de arts Van Keep over prostaglandine, het nieuwe anti-vruchtbaarheids middel, waarover De Stem, als een van de eerste kranten in Nederland reeds uitvoerig heeft geschreven, de medisch- juriste mevrouw Van Till over de abortusrechtspraak in Ne derland, de sociaal-demograaf De Hoog, die de invloed van het legaliseren van abortus in Oost-Europa en Japan heeft bestudeerd. Mr. Van de Brandeler schrijft over de opvattingen over abortus in andere cul- tuurgroepen dan de westerse samenleving en de biochemi cus Lucas Reijnders vraagt zich af of de farmaceutische industrié wel voldoende doet aan het onderzoek naar goede en goedkope voorbehoedsmid- delen. Het geheel wordt beslo ten met een nabeschouwing van de filosoof Nauta. Hoe verschillend deze schrijvers ook denken over abortus, het wordt uit dit Ca hier wel duidelijk dat zij het over één punt allemaal eens zijn: de maatschappij zal zich er met grote kracht op moeten toeleggen om te bereiken, dat een kind niet langer onge wenst zal zijn en dat dus abor tus provocatus anders dan door strikt medische nood zaak overbodig zal worden. (ADVERTENTIE) feestelij ke mode Breda Tilburg Goes Roosendaal Middelburg 26 oktober, ruim twee weken voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen, zei Nixons toponderhandelaar Henry Kissinger met betrekking tof Vietnam: „De vrede is nabij". Af gelopen zaterdag, ruim vier weken na de verkiezingen, die Nixon een spectaculaire overwinning opleverden, zei Kissinger: „de vrede kan nabij zijn, maar hiervoor is een beslissing in Hanoi nodig". De laatste voorwaardelijke zin heeft voedsel gegeven aan spe culaties als zou Nixon, nu hij toch een nieuwe ambtstermijn mag volmaken, (nog geen) vrede willen in Vietnam. Die spe culaties krijgen enige grond door (bevestigde) berichten, dat de Amerikanen weer mijnen leggen in de haven van Haiphong en de bombardementen boven de twintigste breedtegraad eind oktober gestopt als teken „van goede wil" hebben hervat. Hiermee zou Nixon Hanoi willen pressen om alsnog die con cessies te verkrijgen, die Kissinger bij het geheime overleg in Parijs niet los kreeg. Welke concessies Hanoi moet doen is niet geheel duidelijk, maar de Amerikaanse pressie op Hanoi in de vorm van bommen zal nooit het gewenste resultaat voor Ame rika opleveren. Nixon heeft al geprobeerd Noord Vietnam terug te bombar deren naar het stenen tijdperk maar al die bommen, meer dan tijdens de Tweede Wereldoorlog op Duitsland en Japan zijn gegooid, hebben het verzet van de Noordvietnamezen niet kunnen breken. (Christelijk Nederland kan een verdraaid irritante bevolkings- groep zijn. Met hef Evangelie in de hand weet men an dersdenkenden haarfijn te vertellen hoe het allemaal wel en niet moet in deze wereld maar onderling is men het zelden eens. Ondanks datzelfde evangelie bloeit het giftig onkruid van verkettering en verguizing welig in de zwaar verkavelde landouwen der Nederlandse christenheid. Maar dan opeens laat diezelfde verdeelde, kibbelende groep christenen zich van een heel andere kant zien. Zoals bij de actie „Kom over de brug". Dat was geweldig: een opbrengst van rond zestig miljoen, niet verkregen door te speculeren op sentimenten maar door een goed voorbereide, rationele bena dering van de kerk overzee. Christelijk Nederland heeft zich op spectaculaire wijze solidair getoond met de kerk der armen in de ontwikkelings landen. Zo overtuigend was de oproep tot solidariteit dat ook vele niet-christenen er door gegrepen werden. Zij hebben eveneens een belangrijke bijdrage geleverd van het welslagen van de actie. Soms raak je ontmoedigd als je ziet hoe verdeeld de ge meenschap der christenen is, maar dan zie je ineens weer wat mensen van goede wil met elkaar kunnen bereiken. Dat was uniek, dit is een teken van hoop, meer nog voor christelijk Nederland ?elf dan voor de met zo'n blijde kerstgave bedachte kerk in de arme landen. KAMPALA (Reuter) President Idi Ainin heeft gisteren bekendgemaakt, dat Oeganda alle buitenlandse thee-ondernemingen en acht van de grootste buitenlandse bedrijven waaronder ze ven Britse zal overne men. Ijl een radiorede van 70 mi nuten kort na middernacht zei hij dat deze een eerder aange kondigde maatregelen een nieuwe stap zijn op de weg om de economie van het land (ADVERTENTIE) -1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac in hamden van Oegandese Afri kamen te leggen. Generaal Amin verklaarde dat bepaalde categorieën vam de aan buitenlandse handel maatschappijen in Oeganda verleende handelsvergunnin gen in 1973 niet zouden wor den verlengd. Hij zei echter niet welike dit waren. -.Hij deelde niet mee hoe of wanneer schadevergoeding zou worden betaald. De Oegandese regering zei dat de regering niet tegen in dividuele Britse burgers wi-1 optreden. De 780 Britten die in Oeganda aan hulp-projecten werken, zouden kunnen blijven a-ls zij dat wilden. Zij zouden echter genoegen moeten nemen met de plaatselijke geldende sa-la- risregelirtgen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Mr. Van der Plas uit Veldhoven heelt namens de familie Van de Moosdijk een kort geding aan gespannen tegen uitgeverij Kerco te Ridderkerk wegens het verschijnen van het boek „Koopman in ijdele hoop" over het leven van kruiden dokter Willem van de Moos dijk. Het kort geding zal mor genmiddag halfdrie dienen voor de rechtbank te Rotter dam. Gisteren werd bekend dat de familie v. d. Moosdijk zelf een boek wil samenstellen over de ondervindingen van de kruidendokter. 13 A M A (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Of de vorming van een links min derheidskabinet-Den Uyl een redelijke kans van sla gen maakt, hangt in belangrijke mate af van het gesprek dat oppositieleider drs. Joop den Uyl en KVP-fractievoorzitter mr. Frans Andriessen vandaag met elkaar voeren. Over de sinds midden verleden week actueel ge worden vraag of dit hoogst belangrijke gesprek nu al dan niet zou doorgaan, heeft kabinetsformateur dr. M. Ruppert gisteren het stilzwijgen verbroken: Den Uyl en Andriessen gaan vanmiddag in het bijzijn van Ruppert om de tafel zitten Hoewel Andriessen steeds heeft verklaard, dat de KVP- fractie geen steun wil geven aan een links minderheidska binet (.,We willen geen parle mentaire bijwagen zijn") zal inzet van het gesprek waarschijnlijk toch de vraag zijn in hoeverre zo'n kabinet kans vam politiek leven heeft. Ruppert wil dat zien vast te stellen. Hij zal vanavond in ieder geval de standpunten van de beide gesprekspartners bekend maken, maar of hij er ook direct al conclusies uit zal trekken is afhankeijik van de vraag of de informateur kans ziet het tot nu toe door Den Uyl en Andriessen gespeelde woordenspel te vertalen in concrete politieke (on) moge lijkheden. Het gaat daarbij om uiterst subtiele begrippen als „steun" en „een zakelijke en construe tieve opstelling". Andriessen. die mede namens de beide an dere confessionele partijen (ARP en CHU) zal spreken, wil een links minderheidska binet, zoals bekend, niet steu nen. Den Uyl van zijn kant neemt al genoegen met een zakelijke opstelling van de confessionelen tegenover zijn eventueel kabinet. De enige zekerheid, die Den Uyl wil. is dat de confessionelen niet reeds de eerste dag van het optreden van een links kabi net een motie van wantrouwen helpen aannemen, waardoor het kabinet naar huis wordt gestuurd. Intussen wordt in politiek Den Haag verschillend geoor deeld over de kansen van een kabinet-Den Uyl. Enerzijds houdt men rekening met_ de mogelijkheid, dat zo'n kabinet er inderdaad komt, als over gangsperiode naar een echt links-confessioneel bewind, anderzijds acht men het even min uitgesloten dat het ge sprek van vandaag zal leiden tot de conclusie, dat een links minderheidskabinet er gewoon niet inzit. Informateur Rup pert zal in dat laatste geval twee mogelijkheden van de zes die hij onderzoekt kunnen schrappen: een links-confessi oneel meerderheidskabinet (dat toch al bij voorbaat een zuiver formele mogelijkheid was) en het linkse minder heidskabinet. Dat Ruppert zelf terdege met die laatste moge lijkheid rekening houdt, blijkt wel uit het feit. dat hij giste ren begonnen is aan de voor bereidingen van de twee fase in deze informatieperiode: een nieuwe ronde van gesprekken met fractieleiders. Naar verluidt zou Den Uyl, zo hij inderdaad formateur wordt, bereid zijn in zijn link se kabinet ook een aantal niet al te veel op de voorgrond tredende politici van confessi onelen huize op te nemen. In dit verband zijn al genoemd: oud-minister Marga Klompé, en de Groningse hoogleraar Meeuwissen. Ook minister Boersma, zou hoewel hij op dit moment politiek actief is en deel uitmaakt van het ka binet-Biesheuvel, een aan vaardbare figuur zijn voer ■Den UvL Of Den Uyl vanmiddag over deze en dit soort kandidaturen met Andriessen praat is niet zeker. Wel staat vast, dat hij Andriessen programmatisch een eind tegemoet zal willen ko men door een aantal plannen van het schaduwkabinet als „niet meer opportuun" van het prioriteitenlijstje te schrap- pen. Het gaat hier om twee be langrijke hangijzers: een prijs- stop, die de PvdA nodig vindt, maar waarvan geen effect meer wordt verwacht als die maatregel pas begint volgend jaar geëffectueerd Iran worden en de defenssebezuinigingen, die de indiening van een „aan vullende" begroting vragen, een operatie die ook al niet meer schijnt te lukken. Informateur Ruppert heeft in zijn persconferentie van gisteren met enige nadruk ge wezen op de tegemoetkomende houding van Den Uyl. „Ik heb begrepen", aldus Ruppert, „dat Den Uyl heeft gezegd, dat het programma van de linkse drie toch veranderd moet worden en dat men daarom wel reke ning wil houden met verlan gens die bij de confessionelen leven". Ruppert heeft voorts gezegd, dat het niet zijn taak is om te bemiddelen. „Ik wil alleen klaarheid brengen in de stand punten van de beide heren. Die standpunten zijn mij nog niet geheel duidelijk. Ik wil weten wat kan en wat niet kan en wat de heren willen of niet willen. U moet uit het feit dat er nu een gesprek komt niet afleiden, dat ik be zig ben met een bepaald kabi net. Vooralsnog blijf ik me bezighouden met alle zes de mogelijkheden". De informateur wil met. na me klaarheid over wat nu pre cies het verschil is tussen de opvatting van Den Uyl, die aan een zakelijke opstelling genoeg heeft en die van An driessen, die geen bijwagenrol wil spelen. „Je kunt je toch ook treinen voorstellen met twee locomotieven", aldus Ruppert. „Mij ontbreekt tot nu toe een scherp beeld". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Van Veen heeft de besturen van hogescholen en universi teiten tot eind januari respijt gegeven wat betreft de uitvoe ring van maatregelen, die de minister getroffen heeft om de boycot tegen de duizend-gul den-wet te breken. Volgens de voorlichtings dienst van het ministerie wordt de naleving van de du: zend-gulden-wet bemoeilijkt omdat verschillende universi teiten en hogescholen hun ad ministratie niet in orde heb ben. De besturen van hoge scholen en universiteiten heb ben tot 23 januari de tijd ge kregen om hun administratie in orde te maken. De voorzitters van de hoge scholen en universiteiten be twijfelen echter sterk of de wet, administratief-teehnisch gezien, wel uitvoerbaar is. Zij menen dat er mazen in de wet zitten, die door de besturen van hun instellingen niet ge dicht kunnen worden. De mi nister denkt daar evenwel an ders over. De universiteiten en hoge scholen hebben een werkgroep gevormd, die de besturen moet adviseren over het te voeren beleid. (ADVERTENTIE) Regen op wasdag. Dat probleem lost u op met een droogautomaat, maar u hebt er gelijk een nieuw probleem bij: waar laat ik hem in m'n overvolle keuken? Met een Erres droger is dat geen punt meer. Er zijn 2 Erres droogautomate'n: 1 voor 4 kg en 1 voor 2'Akg droog- gewogen wasgoed. De laatste kunt u eventueel - met behulp van-een apart te leveren ophangset-heel slim ophangen boven bijvoorbeeld uw wasautomaat. Meer weten? Dan 'n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V., Postbus 1481, afd. D., Rotterdam. Erres droogautomaten: reeds vanaf f 449,- (bruto adviesprijs). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-ROTTERDAM -BRUSSEL „Wij blijven bij onze verklaring van de vorige week: Wij gaan in beroep bij het Europese Hof van Justi tie". Aldus de lakonieke ver klaring van de woordvoerders van zowel de Centrale Suiker- Maatschappij als de Suiker- Unie nadat het lid van de Eur ropese Commissie Borschette gisteren in Brussel op een persconferentie officieel beves tigde dat de CSM een boete van 2.160.000,en de Co- operatieve vereniging Suiker- Unie een van 2.880.000,is opgelegd wegens overtreding van de kartelbepalingen. Van deze boeten en het beroep heb ben wij in onze edities van 14 en 15 december jl. gewag ge maakt. De heer Borschette uitte zich op de persconferentie bui tengewoon fel: „Di-t is het bes te en tegelijkertijd het slecht- DALLAS (Reuter) „Santa Claus", de Amerikaanse „Sinter klaas of Kerstman", moge fysiek goed in vorm zijn, aan zijn geestelijke vermogens wordt klaarblijkelijk getwijfeld. Dr. Eugene Bumpus, een psychiater in Dallas in Texas, stelt een gedetailleerd onderzoek in naar Santa Claus en zijn belang rijkheid voor kinderen. „Santa Claus raakt een zeer groot aantal mensen, maar nie mand heeft zich tot dusver op wetenschappelijke wijze afge vraagd wat er allemaal achter schuilt," zegt dr. Bumpus. „Ik wil er nu achter komen hoe groot de rol is die Santa Claus speelt in het leven van het opgroeiende kind." ste dossier dat we ooit gehad hebben. Het beste omdat het geheid in elkaar zit, zodat de commissie overtuigende bewij zen heeft gevonden dat de sui kerindustrie - het gaat om zes tien bedrijven uit alle EEG- landen- langdurig en ernstig de Europese bepalingen heeft geschonden. Het slechtste om dat tot nu toe nog nooit zo duidelijk is vastgesteld dat on dernemingen bewust en moed willig de EEG-regels ten na dele van de consument schon den". Ten aanzien van de gestrafte Nederlandse bedrijven zei Bor schette dat ze in de jaren en '70 misbruik gemaakt heb ben van hun dominerende po sitie door, onder bedreiging met economische maatregelen plus benadeling, suikerexpor- t.eurs tot bepaalde distributie- praktijken te dwingen. In to taal heeft zoals vorige week reeds aan ons gemeld de com missie van 23 bedrijven de praktijken onderzocht. Zeven zijn er niet gestraft. De opgelegde boeten maken 0,9 tot 1 procent van de om zetten van de bedrijven uit. De oommissie heeft dit dossier „ongehaast" afgewerkt, aldus Borschette. Dat betekent dat ze de bedrijven in een schrif telijke procedure plus in een mondelinge ondervraging op 17 en 18 oktober alle gelegen heid gegeven heeft hun ziens wijze te geven. Borschette blpek er niet van onder de in druk dat bepaalde bedrijven al aangekondigd hebben het commissiebesluit te zullen aan vechten voor het Europese hof. 0 Boer Herman Oosterloo leest hier de brief, waarin hij op nieuw uitstel van dienst krijgt. NIJBEETS (ANP) Be 24-jarige ongehuwde veehou der H. Oosterloo uit het Friese Nijbeets, die zich maandag middag om 12 uur had moeten melden hij de Isabellakazerne in Den Bosch om dienst te nemen bij de Koninklijke Landmacht, heeft opnieuw uit stel gekregen. In de brief die de heer Oos terloo van het ministerie van Defensie heeft ontvangen, staat dat verlenging van het verleende uitstel plaatsvindt in afwachting van de uitslag van het nader onderzoek. Her man Oosterloo vermoedt dat dit onderzoek nog deze week door iemand van de Sociale Raad zal worden ingesteld „Eerder dit jaar in juli, was dat nameliijk ook het geval en ze weten dus wel hoe de za ken er voor staan", aldus de jonge boer, die weigert in dienst te gaan, omdat hij geen plaatsvervanger op de boerde rij heeft en zegt zijn 35 stuks vee niet onverzorgd achter te kunnen laten. Op 22 juli haal de de marechaussee hem van huis, maar Herman nam toen enkele drachtige koeien mee naar de Willem III kazerne in Amersfoort. Hij kreeg toen enkele maanden uitsteL UTRECHT (ANP) In een ope-n brief hebben twintig re- serve-officieren (apothekers, artsen, tandartsen) de minister van Defensie verzocht gratie te bewerkstelligen voor de ze ven bestuursleden van de Ver eniging' Van Dienstplichtinge Militairen die door het Hoog Militair Gerechtshof werden veroordeeld tot een maand mi litaire detentie wegens het or ganiseren van de groetweiger- dag op 1 augustus jl.. Zij drin gen er tevens bij de minister op aan in de toekomst het geven van zulke buitenpropor tionele straffen te voorkomen. De reservisten schrijven dat het onbegrijpelijk is, dat aan personen die op een vreedza me en niet verstorende wijze voor hun democratische rech ten opkomen, een weken lange detentie wordt opgelegd. Kijk eens even hieru moet even goed begrijpen dat, als de liefde werkelijk door de maag zou gaan, de wereld een onge kend paradijs zou zijn. Knoopt u zich dat even goed in de oren. En hier bedoel ik na tuurlijk niet de hoeveelheid voedsel die een ieder krijgt, want de verschillen daarin zijn bijna net zo groot als de inkomensverschillen in dit land. Neen, ik bedoel voorzeker de smaak van ieder artikel. Ik - persoonlijk voor mij zelf sprekend - vind geen boontjes lekkerder dan die uit Rood- China, bijna net zo lekker zijn de Franse boontjes. En wat te denken van de Russische ka viaar, een sjiek- produkt, dat ik uitsluitend ken van „krij gen". En ik heb ook eens van een Amerikaanse vriend (Nixon was dat nieteen T-bone voorgeschoteld gekregen, waar ik „u" tegen zei. Ik bedoel maar ieder land heeft zo wel een gerecht dat bijster smake lijk is. En dan maakt het geen verschil of zo'n land nu wes ters of oosters vs. Als nu de liefde door de maag zou gaan (nogmaals), dan moet het zo zijn dat een smakelijk diner, samengesteld uit een internationaal gereeh- tenpatroon (hum), tot de vre de bijdraagt subs- het weder zijds begrip verbetert, meer subs, zelfs Nixon aan het den ken zet. Hoewel? Zaterdagavond even op Christine Deutekom gelet. Zij zingt hoog en zuigt wellustig de adem naar binnen. Mollenvanger de heer M. (van Marie) Dokter uit Nij- kerk kon zijn ogen niet gelo ven, toen hij in Scherpenzeel twee witte mollen ving. De mollenvanger noemde het een zeer grote zeldzaamheid. Eens in de tien jaar is al opmerke lijk maar twee van die albi no-molletjes tegelijk is zeer opmerkelijk, aldus de heer Dokter. En eindelijk worden ook ou ders voor vol aangezien. Daar kijkt u van op. Zeer prille ouders nog wel, om zo te zeg gen. Want voortaan zullen de ambtenaren de akten van de burgerlijke stand bij de aan gifte van geboorten niet meer voorlezen. Ik vermoed dat zulks nog stamt uit ons feodale verleden, ons analfabetische verleden. Toen alleen enkelen nog maar konden lezen en zeker de amb tenaren. De ouders van nu weten toch wel waar Abraham de mosterd haalt, dus wat moet ze nog voorgelezen worden? Saluut. MERIJN (Van onze correspondent) DEN BOSCH De 33-jari- ge koopman Karl Pauckseh uit Ubach Palenberg (Duitsland) is door het Bossche Gerechts hof veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Hij stond op 4 december jl. in hoger beroep terecht wegens het feit, dat hij in Nederland ver bleef terwijl hij tot ongewenste vreemdeling was verklaard. De Maastrichtse rechtbank had hem daarvoor tot vier maan den gevangenisstraf met af trek veroordeeld. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13