Apollo-17 weer in de ban van de aardbol PRIESTERS ZOEKEN IN SITTARD UITWEG UIT IMPASSE ASTRONAUTEN OP ZOEK NAAR SCHAAR Simonis mist communicatie middelen PONTIAC Papadopoulos heft staat van beleg voor Saloniki op Jongeren van CHU en KVP willen nieuwe partij Boeing - 160 passagiers - slipte door CALCULATORS MOTIE VMZ TE UTRECHT: GEEN EIGEN RISICO Ziekenhuisvoorzieningen afstemmen op behoefte v.d.zwaan |V00RTAAN helpt Nederlandse - acht jaar blind - ziet wee binnenland buitenland Groepje gelovigen protesteert Protest Rode» Jeugdlid vrijgelaten Eerste DC-10 voor KLM op Schiphol geland Taxichauffeurs mishandelden automobilist Wel nog in Athene en Piraeus Tannalbin Belg Sinionet kandidaat Euro-Commissie ■\aspa-bredabv STEENEN HOOFD 14-(01600) 79338' Eigen risico Ziekenfonds - -huis Betrapte dief reed etalage binnen Vermist meisie verzon verhaal van ontvoering Maandag 18 december 1972 5 (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De drie astronauten van de Apollo-17 hebben gisternacht definitief afscheid genomen van de maan en koers gezet naar de aarde. Een van de zorgen, die de astronauten tijdens de thuisreis nog zullen hebben, is echter de onverwachte opdracht om een schaar te zoeken, die ergens in het ruimteschip moet rondzweven. SITTARD, (ANP-KNP) Ongeveer 500 leden en intro ducés van de solidariteits- groep Limburg meren deels priesters en religieuzen waren zaterdagochtend bijeen in de Jozefkerk te Sit- tard, niet voor een betoging tegen de jongste beslissingen van mgr. Gijsen, maar om een uitweg te zoeken uit de impasse. Doelend op het ontslag van de personeelsfunctionarissen dr. W. van Kempen en H. Korsten zei drs. H. Sanders, pastoor te Oirsbeek en voor malig hoogleraar in de dog matiek aan het diocesaan grootseminarie: „Waar een kerk, die zich ais liefdesge meenschap presenteert, onder de rechtsnormen blijft, zoals die zelfs in arbeidsverhoudin gen geldend zijn, daar is de afbraak vain het christelijk getuigenis compleet". En ver der: „Als je volwassen, hoog gekwalificeerde mensen be handelt onder het niveau van een schoolkind van 12 jaar, dan mag je dat nog zo heilig bedoelen, maar dit kan niet gebeuren uit naaim van Jezus Christus". Vanuit deze situatie pleit- te hij ervoor om eenlingen „bij iedere nieuwe oekase" niet aan him lot over te la ten. „Dan moeten wij elkaar bij de hand houden". Hoe dat kan gebeuren werd uiteengezet door drs. A. Reü- nen, redemptorist en direr tem- van de afdeling pastorale opleidingen van de Hoge school voor Theologie en Pastoraat (HTP) te Heerlen. Hij somde de genomen maat regelen op en de gevaren die andere diocesane diensten het kapittel, dekens en pas tores bedreigen. Ook zei hij dat een aantal zaken binnen kort wel geürgeerd zullen worden: onder meer ver plichte invoering van het Ro meinse missaal, de ethiek volgens de encycliek „Hu- msnae Vitae", inperking van oecumene, verplichting van een bepaalde spirituele vor ming van de priesters en drastische veranderingen in de opleiding van pastores, hun toekomstkansen en sta gemogelijkheden. De vergadering zond een telegram aan kardinaal Al- frink om de bisschoppenver gadering te danken voor zijn bemoedigend communiqué van dinsdag 12 december. Luid en demonstratief de rozenkrans en de litanie van alle heiligen biddend, stond zaterdagmorgen een groepje van nog geen 20 leden van de Gebedsactie Limburg voor de ingang van de parochiekerk van Stadtbroek Sittard, protesterend tegen de dienst binnen in de kerk van de progressieve solidariteits- groep Limburg. Het protest vain het groepje overwegend oudere katholie ken werd onderstreept door voor zichzelf sprekende leu zen op witte vellen papier, zoals „Wie niet met mij is, is tegen mij". „1517 Witten berg, 1972 Sittard", „Pries ters gehoorzaam uw bis schop", Priesters houdt u aan de zuivere leer van de R.K. Kerk" en „Wacht u voor de valse profeten". Politieagenten en recher cheurs in burger hielden een oogje in het zeil, omdat men aanvankelijk rekening hield met de mogelijkheid dat de leden van de gebedsactie Limburg het kerkgebouw zouden bezetten om de dienst van de solidaritei tsgroep te verhinderen. Het protest verliep echter rustig. 0 Kevin Steen, een 12-jarige kankerpatiënt uit Arizona, be vindt zich op het ogenblik aan boord van de „Ticonderoga" het vlaggeschip dat de Apollo 17 uit de Stille Oceaan zal vis sen. De jongen, die altijd astro naut heeft willen worden werd aan boord als „VIP" (Very Im portant Person) ontvangen en kan nu de berging van de cap sule van dichtbij meemaken. UTRECHT (ANP) Bis schop Simonis van Rotterdam zou heel veel willen zeggen over het geloof en de kerk en over actuele vraagstukken als abortus, seksualiteit en huwe lijkstrouw, maar hij krijgt er onvoldoende de kans voor. In „Onkerst", een gezamenlijke en volgens de bisschop negatie ve uitgave van vrijwel alle bij het NKV aangesloten bon den, zegt hij: „Waar vinden wij als bisschoppen nog de commu nicatiemiddelen. De kerkbladen zijn immers opgeheven en alles wat je in het openbaar zegt, wordt verknipt weergegeven. Daarom ben je bang om te spre ken". De bisschop: „Allerlei dingen zou ik omstandig willen zeggen en ik zou ze breedvoerig willen argumenteren, maar je krijgt er als bisschop de kans niet meer voor". De bisschop heeft geen vrede met de kerk zoals die op het ogenblik in ons land functio neert („Nee, ronduit nee"). De eenheid en de eensgezindheid zijn ver te zoeken. „We zijn een verdeelde gemeenschap gewor den en dat vind ik een afschu welijke zaak. Dat is recht streeks tegen het Evangelie". Wanneer de Apollo namelijk dinsdag in de dampkring te rugkeert kan de schaar, door de sterke aantrekkingskracht van de aarde als een mes naar beneden flitsen. Volgens een functionaris in Houston zou het instrument dan als een ko gel door iemands lichaam kun nen gaan. De schaar, die werd gebruikt voor het open maken van voedselpakketten weegt op aarde maar 400 gram, maar door de grote lan dingssnelheid zal het voorwerp een gewicht krijgen van bijna drie pond. De terugreis naar de aarde begon gisternacht om vijf mi nuten over half een met een stoot van twee minuten en vierentwintig seconden op de hoofdmotor, toen de America nog achter de maan was. De snelheid van de Apollo werd toen opgevoerd met 3.342 kilo meter per uur om aan de zwaartekracht van de maan te ontkomen. Kort tevoren had de Ame rica voor de eerste keer televisiebeelden uitgezonden van de achterkant van de maan. Bij het vertrek richtte de bemanning van de Apollo haar camera door een venster op de snel kleiner wordende maan. Daarbij verkregen Evans, Cernan en Schmitt een verrassend duidelijk beeld op de Tsiolokowsky krater. Bij het vertrek vormen de (ADVERTENTIE) H< IKIlHihS V.CUUIHPLbIN EINDHOVEN (ANP) De 23-jarige T. van E„ die samen met de 22-jarige P. van H. ge arresteerd was op verdenking van bomaanslagen, is op vrije voeten gesteld, omdat de offi cier van justitie van Den Bosch, mr. J. Peijnenburg, geen gron den had hem nog langer in voorarrest te houden. Zijn vrij lating betekent echter niet dat de justitie hem laat schieten. Er zal een nader onderzoek worden ingesteld, aldus mr, Peijnenburg. Tegen de andere arrestant heeft mr. Peijnenburg een vordering tot bewaring in gediend. astronauten in emotionele be woordingen afscheid van de maan en speelde men vanuit mission conrol "I'm going back to Houston" van Dean Martin. De astronauten antwoordden met „God bless America". (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Het eerste vliegtuig van het type DC-10, dat bestemd is voor de KLM, is zaterdag om achttien minu ten over elf op Nederlandse bodem aangekomen. Het vliegtuig, dat „Ludwig van Beethoven" is gedoopt, is de eerste van zes door de KLM bestelde machines. De laatste wordt in mei van het volgend jaar afgeleverd. AMSTERDAM (ANP) In de Frans Halsstraat in Amster dam heeft zich zondagmorgen omstreeks iialfvier een vecht partij voorgedaan, waarbij de 22-jarige automobilist R. B. door een twintigtal taxichauf feurs zou zijn mishandeld. De chauffeurs waren via de mo bilofoon te hulp geroepen door hun 52-jarige collega M. J. die in conflict was geraakt met de automobilist. De jongeman was de taxichauffeur achterna ge gaan, omdat deze hem op het Weteringplansoen zou hebben gesneden, In de Frans Hals straat ontstond een vechtpartij dat voor de taxichauffeur aan leiding was om assistentie in te roepen. Enkele te hulp gescho ten chauffeurs zouden zijn ge beten door de hond van een voorbijganger, die de jonge man wilde beschermen. Deze getuige, die onbekend is gebleven, liet de politie later telefonisch weten dat hij met een revolver was bedreigd. Volgens de politie maakten de taxichauffeurs de foto's die een persfotograaf van het gevecht nam, onbruikbaar door de rol letjes uit de camera te halen. ATHENE (AFP) Premier George Papadopoulos van Griekenland heeft zaterdag bekendgemaakt dat de staat van beleg voor Saloniki, de op een na grootste stad van Griekenland, zal worden opgeheven. Voorts kondigde hij aan, dat 250 politieke gevangenen die door krijgsraden zijn veroordeeld op beschuldigingen van niet uitsluitend als terrorisme aangeduide misdrijven, herziening kunnen vra gen van hun proces door de burgerlijke rechter. (ADVERTENTIE) Wd of THUIS BRUSSEL (ANP) Het Bel. gische ministerie van Buiten landse Zaken heeft zaterdag ochtend officieel bevestigd, dat de 41-jarige Waalse socialist Si. monet de Belgische kandidaat is voor het lidmaatschap van de Europese Commissie. Simonet is minister van Economische Zaken in het aftredende kabi net Eeyskens. De Belgische kandidaat voor de commissies was de laatste die nog aangewezen moest wor. den. EEN reddingsploeg heeft acht mijnwerkers naar boven ge haald, die zaterdag opgesloten kwamen te zitten na 'n ontplof fing in een kolenmijn in West Virginia. Vijf van hen zijn later overleden aan hun brand wonden. Drie geredden ver keren in zorgwekkende toe toestand. demonstraties en inlichtingen: el-803 basisfunkties, ;X,-rkwadrateren, machtsverheffen, kuberen konstante faktor drijvende komma overflow indikatie kompakte uitvoering prijs: f 480.-, excl. OB sharp geeft u veertienmaal keus uit het beste importeur: ormas bv, de bilt Coupon portvrij in envelop Aan Aspa-Breda BV Antwoordnummer 2000 Breda Zend ons uw dokumentatie over Sharp EL-803 van f 480 - exclusief O.B. HgH naam: t.a.v.: straat: plaats: UTRECHT (ANP) Afstem ming van de ziekenhuisvoor zieningen met inbegrip van de academische ziekenhuizen op de werkelijke behoefte, is volgens de federatie van door Verzekerden en Medewerkers bestuurde Ziekenfondsen (V.M.Z.) een van de maatre gelen die moeten worden geno men in plaats van invoering van een eigen risico in de zie kenfondsverzekering. Dat staat in een motie die de algemene vergadering van de federatie V.M.Z. zaterdag in Utrecht met algemene stemmen heeft aangenomen. Andere maatregelen die daarin worden genoemd zijn het sti muleren van de eerstelijnge- neeskunde (huisarts e.d.), con frontatie van de medewerkers met de kosten van de praktijk voering door onder andere een goede voorlichting over prijzen en tarieven, een strenge bewa king van de prijzen van ge neesmiddelen en beëindiging van het overhevelen van lasten van de algemene middelen naar de sociale verzekering. Het bestuur van de federatie zal deze alternatieven voor de invoering van een eigen risico voorleggen aan de regering. Invoeren van een eigen risi co is, zegt zij in haar motie,, volstrekt onaanvaardbaar om dat de ervoor aangevoerde ar gumenten op onbewezen stel lingen berusten. Andere bezwaren van de federatie V.M.Z. tegen het ei gen risico zijn dat de lasten verdeling er onbillijker door wordt, dat de uitvoering meer gaat kosten en dat de maat regel een bedreiging kan vor men voor de volksgezondheid. Staatssecretaris Rietkerk van Sociale Zaken heeft onlangs gezegd, dat er andere plannen voor een eigen risico moeten komen. De voorzitter van de federatie V.M.Z. de arts H. A. J. J. M. Speleers, verklaarde zaterdag op de vergadering van de V.M.Z. in Utrecht, dat zijn organisatie ook daar „neen" tegen zegt. Het eigen risico is volgens hem geen oplossing voor de stijgende kosten in de gezond heidszorg. De federatie voelt veel meer voor het alternatief, namelijk voor planning van de gezondheidsvoorzieningen en kostenbewaking. In de gezondheidszorg bepaalt het aanbod in belangrijke mate de vraag, aldus dokter Spe leers, en daarom moet het aan bod in de hand worden gehou den. Hij voegde hieraan toe, dat zelfs een opschorting van de ontwikkeling en de uitbrei ding van de geneeskunde wel eens noodzakelijk zou kunnen zjjn. Het standpunt van de zie kenfondsen is, dat een scher pere kostenbewaking ook in houdt dat de fondsen zich meer willen gaan bemoeien met de gezondheidszorg zelf. Om over de daarvoor noodza kelijke informatie te kunnen beschikken starten de geza menlijke ziekenfondsorganisa- saties op 1 januari met een „landelijk informatiesysteem ziekenfondsen" (LISZ). Voor de interpretatie van de verzamelde gegevens zullen enkele deskundigen worden aangetrokken terwijl contacten met de beroepsorganisaties van de medewerkers (artsen, apo thekers, enz.) zullen moeten waarborgen dat de conclusies die de ziekenfondsen aan de gegevens verbinden juist en dat de eruit voortvloeiende maatregelen veranwoord zijn. De omvang van de invloed van de ziekenfondsen op het ziekenhuiswezen is omgekeerd evenredig met de geldstroom die gestadig van de ziekenfond sen naar de inrichtingen vloeit. De relatie ziekenfondsen - zie kenhuizen is hoofdzakelijk ge bouwd op papieren die ten ge tale van tienduizenden als een noodzakelijk kwaad tussen de partners heen en weer wor den gestuurd. In termen van werkgelegenheid is dat toe te juichen, in termen van doel matigheid niet. De heer M. G. M. van Oss, arts, medisch adviseur van de Tilburgse ziekenfondsen, zei dit op deze vergadering van de federatie V.M.Z.. In het overleg met de zie kenhuizen nemen de fondsen volgen hem over het algemeen een „underdog-positie" ia. DEN HAAG (ANP) In de Grote Marktstraat in Den Haag heeft een op heterdaad betrapte dief zo'n haast gemaakt om aan de politie te ontkomen, dat hjj met de auto vol gestolen suèdekleding een etalage van De Bijenkorf binnenreed. De man, de 20-jarige Haagse schil der A. R., sprong nog uit de wagen, en rende weg. maar werd toen door de politie aan gehouden. De bemanning van een sur veillancewagen van de politie zag dat de schilder met twee anderen, die nog spoorloos zijn. bij een kledingmagazijn tegen over De Bijenkorf snel de kof ferruimte van hun auto sloten toen de politie naderbij kwam TUSSEN Londen en Brighton zijn zaterdagavond twee trei nen tegen elkaar gebotst. Drie entwintig personen liepen ver wondingen op. Veertien personen die om preventieve of administratieve redenen worden vastgehouden, komen voor Kerstmis op vrije voeten, terwijl vijf buitenlan ders die op beschuldiging van terrorisme zijn veroordeeld, zullen kunnen vragen te wor den uitgewezen in plaats van hun straf in Griekenland uit te zitten. In een overzicht over het geen zijn regering dit jaar heeft gedaan en wat zij van plan is komend jaar te doen, verklaarde de Griekse leider dat er in 1973 geen politieke of constitutionele wijzigingen te verwachten zijn. Volgens hem zullen de nog niet van kracht verklaarde artikelen van de grondwet van 1968 ook het komend jaar opgeschort blijven. Deze artikelen betref fen de verkiezing van een par lementaire regering. De staat van beleg blijft van kracht voor Athene en de havenstad Piraeus. Deze maat regel die nu nog geldt voor ongeveer 2,5 miljoen Grieken, stamt uit april 1967 toen een grote groep officieren onder leiding van Papadopoulos, toen nog kolonel bij de artillerie, zich van de macht meester maakte. In december vorig jaar had de premier de staat van beleg voor het gehele land opgeheven met uitzondering van de drie steden Athene. Saloniki en Piraeus. Volgens de premier, die zich zelf ook tot regent heeft ge maakt zolang koning Constan- tijn in het buitenland verblijft, is het inkomen per hoofd van de bevolking gestegen tot 1200 dollar (ongeveer 3900 gulden) per jaar, terwijl de reserves aan buitenlandse betaalmidde len gestegen zijn tot een mil jard gulden. Op de foto de doorgeslipte Boeing. Links onder staan be manningsleden bij een van de motoren. MIAMI (Florida) (AP) Een Boeing 747 straalpassa- giersvliegtuig van de Ameri kaanse Northwest Orient lucht vaartmaatschappij is tijdens slecht weer op de internationa le luchthaven van Miami van de startbaan geraakt. Vier van de 160 personen aan boord van het toestel liepen lichte ver wondingen op. De Jumbo-Jet gleed ongeveer 200 meter naast de startbaan door, nadat het neuswiel in het ongerede was geraakt. De pas sagiers en bemanningsleden verlieten het vliegtuig via de nooduitgangen. o LEIDSCHENDAM (ANP) Het 12-jarige Leidschendamse meisje Inez van Straten blijkt het verhaal dat zij ont voerd was door Italianen aan wie zij pas in Zwit serland had kunnen ont komen, volledig verzon nen te hebben. Het meisje was, zoals wij in onze edi tie van zaterdag hebben gemeld, vrijdagavond bij de grenspost in Venlo door de marechaussee aangehouden toen zij met enkele Amerikanen per auto Nederland binnen kwamen. Zij werd sinds donderdagmorgen ver mist. Haar fiets was, met haar schooltas achterop, teruggevonden in een park in Leidschendam. Haar eerste verklaring luidde vrijdagavond dat Italianen haar in Leid schendam in een auto hadden gesleurd en had den ontvoerd naar Zwit serland, waar zij op een parkeerplaats uit de auto zou zijn ontsnapt. Later bekende zij, dat ze wegens moeilijkheden op school niet naar school was gegaan, maar de bus naar Rotterdam had ge nomen en vandaar naar Duitsland was gelift. Zij bracht de nacht door in een stationswachtkamer en liftte terug toen zij spijt van haar daden kreeg. Haar idee om een flink eind te liften was geïnspireerd door het verhaal van de Neder landse schooljongen die onlangs van huis wegliep en naar Marokko en te rug wist te liften. DEN HAAG (ANP) De federatie van CHJO en KVPJG willen spoedig een nieuwe partij oprichten. Zij meent dat er een krachtige politieke beweging binnen de christen-democratische partijen moet ontstaan, waar de partijleidingèn op moeten inhaken. Dit is namens de federatie van jongeren van CHU en KVP bekendge maakt. De federatie is hiertoe geko men, omdat zij zegt niet meei te geloven in de resultaten van overleg aan de top van de ARP. CHU en KVP. De compromis sen die na eindeloos gepraat dan toch tot stand komen, zul len niet wezenlijk een nieuwe partij tot resultaat hebben, al dus de jongeren. Vandaar dat zij, dwars door de partijkaders van de drie christen-democra tische partijen heen, een nieu we volkspartij gaan propage ren. De eenwording moet van de basis af geschieden, zeggen de jongerengroepen van CHU en KVP De aanpak moet dynami scher en democratischer zijn. De federatie heeft de actie groep „Nieuwe partij" gefor meerd, die men wil samenvoe gen met andere progressieve groepen uit christen-democra tische kring. Ook wil men zich richten tot politiek gelijkgezin de buiten-christen-democrati sche partijen. CHRISTCIIURCH (RTR) In Nieuw-Zeeiand heeft de 25-jarige uit Nederland afkomstige telefoniste Lia van Lent na acht jaar haar gezichtsvermogen gedeeltelijk terugge kregen. Zij was aan één oog blind geboren en verloor acht jaar geleden het licht uit haar andere oog toen het bij een ongeluk door een breinaald werd doorboord. Deze week werd ze op een nacht wakker, deed de slaap kamerlamp aan en ontdekte dat ze met het gekwetste oog weer kon zien. Haar vader, kapitein H. J. van Lent, zei: „Wat zullen we een geweldig kerstfeest hebben. Het is een wonder".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5