Nieuw reglement gevaarlijke stoffen in haven Terneuzen TERNEUZEN WINT MET ARNEMUIDEN Nieuwe kade in gebruik in Vlissingen „MODERNE DIACONAAT MOET ZOEKEN NAAR NIEUWE TAKEN" ZUIDWEST-NEDERLAND GAF GUL Gecombineerde teams strijden om dokter Van Gelder-beker Vrij zonnig ROLL-ON-ROLL-OFF SUCCES VOOR „DE KOMME" IN BIERVLIET Vlissingen geeft moed nog niet op stad streek Nieuwe camping- gids VVV Zeeland telt 59 kampeer- bedrij ven Praeses Provinciale Diaconale Commissie Goes BOTSING IN SCHOONDIJKE Acclamatie Maandag 18 december 1972 3 (Van onze correspondent» TERNEUZEN Per 1 janu ari zal de directeur van het havenschap Terneuzen enkele besluiten betreffende gevaar lijke stoffen in werking doen treden. Op grond van artikel 68, le lid vain hot Havenreglement havenschap Terneuzen worden als gevaarlijk aangewezen aee- toncyaia/nhydiriine, acrylnitril. chloofsulfansiuur. epiohloorhv- dnine, aeAhvleendichtoricie (dlichtlooraetaam) en zwavel zuur met meer dan 85 procent zuuir (H2S04). Voorts zullen per zelfde datum als gevaar lijk worden aangewezen ontplofbare stoffen als bedoeld in de Wet Gevaarlijke Stoffen. (Staatsblad 1963. no. 313). De directeur Kan voor deze stof ten vergunning verlenen tot het in een vaartuig laden of uit esn vaartuig lossen, voor gevallen dat de daartoe vereis te vergunning van de staatsse cretaris van Verkeer en Wa terstaat i randnummers 10.186a-ne. en 10.701 vam ae bepalingen betreffende het »ervoer over Dinnenwaieren van gevaarlijke stoffen. VGB) is verkregen. - radioactieve stoffen, be doeld in het K. B. van 15 me» 1963. (staatsblad no. 233) - een 25-tal stoffen, doch alleen indien deze zich in een vaartuig bevinden in grotere dan bepaalde hoeveelheden. Voor gevallen dat in een vaartuig meer dian deze stof fen zijin en-of wonden geladen. de gezamenlijke hoeveelheid dier stoffen als gevaarlijk aan te wijzen, indien zij te boven gaat een berekende hoeveel heid. verkregen door de sa menstelling van de percenta ges vam de geladen, respectie velijk te laden hoeveelheden der bedoelde stoffen in hun verhouding tot voor elk hun ner bepaalde hoeveelheid en aanpassing, waar nodig door reductie van een of meer dezer percentages, zodanig, dat hun soim niet groter dam hon derd zij. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De al- deling IJzendijke van de r.-k. EHBO organiseerde zaterdag in liet jeugd- gebouw te IJzendijke pro vinciale wedstryden waar aan werd deelgenomen door afdelingen van de r.-k. EHBO, de Kon. Ned. Bond voor EHBO en af delingen van het Neder landse Rode Kruis. Onder de vele belangstel lenden bevond zich ook bur gemeester Aschoff van Ter- neuzen. Onder de vele belangstellen den bevond zich ook burge meester Aschoff Terneuzen. Het doel vam deze wedstrijd was, niet alleen elkanders ca paciteiten te testen, met als inzet de dokiteir Van Geldjer- wisselbeker, maar zeker niet op de laatste plaats om de verschillende bomden, die in feite hetzelfde doel nastreven, het verlenen van de eerste hulp aan de medemens dich ter tot elkaar te brengen. De dokter Vain Gelder-beker is daartoe een gerede aanlei ding, daar deze arts, tezamen met zijn vrouw, tijdens zijn leven bijaoinder veel voor het verlenen van diie hulp heeft gedaan. Speciaal het in het leven roepen van kaderteams had destijds de speciale aan dacht van wijlen dr. v. Gelder. Het moet dan ook geen verwon dering wekken als de afdeling IJzetndiijke van de r. k. EHBO die onlangs zijn twintigjarig bestaiainisjuibileum vierde en daarom deze wedstrijden mocht organiseren, bloemen aan mevrouw Van Gelder stuurde Dit keer werd er niet met hoogwater Morgen, dinsdag 19 dec. Bergen op Zoom 2.10 en 14.33 Hansweert 1.29 en 13.53 Terneuzen 0.52 en 13.16 Vlissingen 0.23 en 12.46 Wemeldinge 2,00 en 14.2. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag 18 uur: Droog en vrij zonnig met overwegend lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: Aaintal uren zon: 2 tot 6. Min. temp. 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer non-maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor woensdag: Aaintal uren zon: 2 tot 6. Min. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode vian minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. HSMMHBM 0 Voor de EHBO-ers is er volop werk aan de winkel. teams van drae, maar van zes man gewerkt, gezien het „on geval" waaraan niet minder diain vijf gewonden te pas kwamen. Het geënsceneerde ongeluk gebeurde in het IJ- zendijkse jeugdgebouw, waar timmerlieden, metselaars en schilders hersteliingswerk- zaamiheden uitvoerden. Bij het ophijsen van een stalen balk met een lengte van elf meter, brak de takel, tengevolge waarvan vijf personen ver schillende verwondingen op liepen. Uiteindelijk won de combinatie Terneuzen (Rode 'kruis)-Arnemuiden de wissel- beker met 140 punten. Op de tweede plaats eindigde de r. k. EHBO St.-Jansteen-Terhole, met 137 pnt„ en als derde de Kon. Ned. Bond voor EHBO Ovezande-Oostkapelle, met 127 punten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse campinglijst voor het jaar 1973 van de provinciale VVV is verschenen. De oplage van dit informatieve druk werkje. is verhoogd tot 55.000 exemplaren. Er staan 59 kam- peerbedrijven in vermeld. Door middel van tekens staat aangegeven over welke accommodatie de kampeerbe- drijven beschikken, terwijl te vens de tarieven zijn vermeld. Een belangrijke verbetering ten opzichte van de camping- lijst 1972 is de opname van enkele kaartjes, waardoor kan worden nagegaan waar de kampeerterreinen liggen. De nieuwe lijst zal - evenals in voorgaande jaren - ver spreid worden via de VVV's in Nederland, de buitenlandse vestigingen van het Nationaal Bureau voor Toerisme en voorts met medewerking van vele bedrijven en instellin gen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In Vlissin gen is zaterdag in de contai nerhaven de roll-on-roli-off- kade van de NV Haven van Vlissingen in gebruik geno men. Om half een legde de Barranduna uit Gothenburg, een schip met een laadvermo gen van 25.000 ton vast aan de nieuwe kade. Onmiddellijk daarna begon men met een enorm tempo het schip te los sen. De containers werden door de containerkranen van de NV Haven van Vlissingen van het dek op de kade getild, terwijl de buik van het schip zich opende, en de stuklading met heftrucks van het schip zelf gelost werd. Er zijn vele voordelen ver bonden aan zo'n rij-op-rij af- kade. Het levert bijvoorbeeld grote tijdbesparing op bij la den en lossen. De Barranduna maakt deel uit van de Scan- Austral Groupe, een maat schappij die een vaste lijn dienst onderhoudt tussen Scandinavië en Australië, met o.a. als vaste tussenhaven Vlissingen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling aan deze eerste aankomst een feestelijk tintje te geven, maar doordat de aankomsttijd van het schip niet vaststond, heeft men daarvan af moeten zien. Zaterdagmiddag heeft de di recteur van de NV Haven van Vlissingen, de heer C. Oreel, de kapitein van het schip een presentje aangeboden. Bij deze korte bijeenkomst waren toch nog diverse belangstellenden aanwezig. Ook de burgemees ter van Vlissingen, de heer Th. Westerhout, en de direc teur van het Havenschap Vlis singen, de heer J. van Konij nenburg, hebben van hun be langstelling blijk gegeven. De schepen van de Scan-Austral- Groupe zijn allemaal uitgerust met een laadklep en hebben daardoor een diepe aanleg ha ven nodig. Het schip had 's avonds om een uur zijn 5700 ton lading, bestemd voor de Vlissingse haven, gelost, en was even later al weer op weg naar Bremen. Voorlopig zullen schepen van de Scan-Austral- Line 15 keer per jaar de Vlis singse haven aandoen. Kinderen van Biervlietse basisschool in actie. BIERVLIET Met groot succes hebben de leerlingen van de hoogste klassen van de r.-k. basisschool „De Komme" Vrijdag- en zater dagavond de kindermusici „Het koffertje van meneer Van Dalen" opgevoerd. Vrijdagavond deden zij dit in zaal Bracke voor ruim 80 bejaarden, die zichtbaar ge noten van het spontane kin derspel. De zaterdagavond was gereserveerd voor ..ie dereen". De belangstelling was erg groot en ternauwer- nood konden alle belangstel lenden in de zaal. Met verve brachten de kinderen ook voor dit pu bliek, in hun zelfvervaardig de decors het wel en wee van de huidige welvaarts maatschappij, want dit was het thema van de musical. Het onderwijzend perso neel, bestaande uit mevrouw Goossens-Verstraete en de heren Hamelinck en Du Puy kunnen met voldoening te rugzien op het vele werk dat zij hebben gehad om de kin deren de musical te laten instuderen. Vanavond (maan dag) wordt de musical voor het laatst opgevoerd in de school voor ouders en overi ge kinderen van de school. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Burge meester Th. Westerhout van Vlissingen heeft een korte re actie gegeven over het afwij zen van het regionaal winkel centrum Lammerenburg in Vlissingen door Gedeputeerde Staten van Zeeland. Burgemeester Westerhout die heit nieuws nog niet eerder had vernomen zei deze beslis sing niet im het belang van de bewoners van de kanaalzone te vinden. De uiltispaiaiaik vam GS heeft volstrekt geen juri dische betekenis meende de heer Westerhout. Wij hebben hier ook nog te maken met een principe-uitspraak van de raad die inhoudt dat het cen trum er wel moet komen. Er moet bovendien zo snel moge lijk een winkelvoorziening komen in Lammerenburg voor de nieuwe wijken aldaar. Ik wist dat er binnen het college van Gedeputeerde Staiten ver schillend gedacht werd over dit onderwerp. Ik moet ook stellen dot hierover het laatste woord nog niet gezegd is. Wellicht dat de mening -vam Gedeputeerde Starten zich nog zal wijzigen als we nog eens met zijn allen rondom de tafel gaan zitten, aldus de heer Westerhout die zich beslist niet geschokt toonde door het standpunt van Gedeputeerde Staiten. (ADVERTENTIE) Robur Het kerstklaverj as- concours van Robur, dat voor vrijdag 22 december was ge pland, is in verband met de organisatie van nog twee con coursen op dezelfde avond een dag vervroegd en wordt dus gehouden op 21 december in café Baarends aan de Voor stad. Begonnen wordt om 20 uur. Aanrijding Op de krui sing rijksweg 2-48-Arendstraat gaf een personenauto bestuurd door J. W. van D. uit 's-Heer Arendskerke geen voorrang aan zijn dorpsgenoot C. K. die met zijn brommer over het fietspad reed. C. K. kwam te vallen en moest met een wond aan het rechterbeen worden overgebracht nuar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Op de Willemsweg te Schoondijke is G. C. B. uit Schoondijke met zijn personenauto in aanrij ding gekomen met een perso nenauto, bestuurd door P. L. V. uit Terneuzen. Het ongeluk ontstond toen B. vanaf de rotonde in de richting IJzendijke draaide en de ventweg wilde oprijden Hij kreeg toen V. als tegenlig ger en een botsing was bet gevolg. B. is naar het zieken huis te Oostburg overgebracht. B. verkeerde in bewusteloze toestand. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het moderne dia conaat moet zoeken naar nieu we taken en moet de mensen prikkelen om activiteiten te gaan ontplooien. De diakenen moeten bijvoorbeeld niet steeds zelf in allerlei besturen zitting nemen, maar ze moeten anderen opwekken zich hier voor beschikbaar te stellen. Het diaconaat moet oog heb ben voor steeds nieuwe oprij zende moeilijkheden. Het moet helpen waar geen helper is". Dit zei de heer J.R. de Boer, praeses van de Provinciale Di- akonale Commissie, zaterdag morgen in Goes tijdens de provinciale kerkvergadering van de Nederlands Hervormde Kerk. De heer De Boer deed deze uitspraken in zijn inleiding voor de discussie over be schouwing van de Generale Diaconale Raad, getiteld: „Nieuwe taken voor het dia conaat". De praeses begon zijn betoog met een overzicht van het werk van de diaconieën vanaf enkele jaren voor de oorlog. Uit de, zoals de -heer De Boer het noemde „veredel de naastenliefde van de diaco nieën", zijn allerlei instellin gen voortgekomen, die werk zaam zijn op gebieden als ge zinszorg, bejaardenzorg, maat schappelijk werk en dergelij ke. Met de totstandkoming van de Bijstandswet werd die liefdadigheid hij de wet gere geld, hetgeen voor de diaco nieën de ruimte schept zich op andere taken te concentreren. En dat gebeurt volgens d« heer De Boer nog te weinig. Hij vond dat men zich inten siever dan tot nu toe het geval is gewerkt moet worden naar schaalvergroting op het terrein van de maatschappelijke in stellingen, omdat daarviainuit de verschillende geloofsover tuigingen vele instellingen be zig zijn, die beter en efficiën ter- zouden kunnen werken als ze samen zouden gaain Verder sprak de heer De Boer nog over de taken van het diaconaat in de eredienst, de geestelijke gezondheids zorg, het bejaardenwerk, de recreatie en het wereldddaco- naait. Hij vatte zijn betoog al dus samen: „Het is niet per se nodig door te -gaan met be paalde activiteiten. Dat kun nen ook andere verenigingen of instellingen doen. Wel moe ten we er in onze activiteiten duidelijk blijk van geven dat we kerk zijn". De directeur van het maatschappelijk werk, ds. H. M. Strating, gaf tijdens de discussie nog een nadere toelichting op de beschouwing van <Je Generale Diakonale Raad. Hij ging ook nog even in op de plannen voor de or ganisatie van een zogenaamde Zeeuwse week, om gehandi capte mensen eens op vakantie te kunnen laten gaan. Verder lichtte hij de problemen rond de bouw van zieken- en ver pleegtehuizen toe. De heren A. Langebeeke en M. Dijke werden bij acclama tie in de Provinciale Diaconale Commissie (PDC) herkozen. Het jaarverslag van de PDC werd voor kennisgeving aan genomen. BREDA-MIDDELBURG Zuid-West-Nederland heeft bepaald geen gek figuur gesla gen bij de landelijke actie „Kom over de brug" van afge lopen week. Over de bruggen, die het Nederland van boven de rivieren en de Zeeuwse wateren verbinden met Zee land en Brabant stroomde een kleine drie miljoen gulden naar het actiecentrum in Den Haag. Van de precies 179 ste den, dorpen en gehuchten in West-Brabant en Zeeland was alleen van 19 plaatsen geen voorlopige of definitieve op brengst bekend geworden. Tus sen die plaatsen waren opval lende verschillen te noteren. Zo waren er kleine dorpen die het veelvoudige opbrachten van veel grotere stadjes. Zo viel in Zeeland (dat in het doorgeven van bedragen veel vlotter was dan West- Brabant) op, dat Vlissingen met f 129.791 veel meer gaf dan bijvoorbeeld Middelburg (f 56.363,-) of Terneuzen (f 57.026,-). Het iets kleinere Goes deed het weer erg goed: (de stadskern had f 68.000,- als tussenstand en van de kerkdorpen maakte Kloetinge met f 23.707,- een geweldig totaal. Van de dorpen in Zee land gaf Koudekerke f 22.210.- een opvallend verschil te zien met broertje Biggekerke f 9366.-); Hansweert (f 21.965,-; Rilland f 12.659,- en vooral 's-Heer-Arendskerke (met f 54.015,- Terneuzen be naderend..) waren absolute toppers, zonder dat andere plaatsen overigens met kleine re bedragen minder te waar deren zouden zijn. In Zeeuwsch-Vlaanderen vallen zo nog te vermelden: Sluiskil f 17.500,-; Hulst f 15.033,-; Axel f 8825.-; Sas van Gent f 9183,-; Hoek f 8482,- en Oost- burg f 13.156,. Zeventien Amro-personeels- leden en familieleden waren voor al deze bedragen de ge hele vrijdagavond belangeloos in touw in het Amro-hoofd- kantoor voor Zeeland en West- Brabant, in Breda. Een goede organisatie zorgde ervoor dat het compleet aan cijfertjes en getallen van 179 plaatsen, zo wel in vele tussenstanden als in „laatste meldingen" over zichtelijk gemaakt kon wor den. Een stelsel van codenum mers en namen zorgde ervoor dat getallen op de goede plaats kwamen en dat er geen ..bedrog" kon worden gepleegd (bijvoorbeeld door grappen makers in de regio). Overigens werd de actie versierd met mooie getallen. Zo was daar in de handenar- beidles door een Sleeuwijkse school vervaardigde produk- ten. De ouders betaalden hier f 1.111.11 voor.- Ook „esthe tisch verantwoord" was de eerste aan Den Haag doorge geven stand voor het gehele gebied (dat toevalligerwijs sa menviel met het lezersgebied van De Stem en met het bis dom Breda): f 666.615,-. Toen de actie begon was al een bedrag binnen van f 135.000.-, precies hetzelfde bedrag als de eerste melding van Breda- stad. Enige paniek veroorzaakte een Zeeuwse die een tussen stand doorgaf en eindigde met de woorden: „Dit was het voor vandaag. Morgen bellen we wel weer voor de op brengst van de kerken". Voor de verbijsterde Amro-functio- narissen het beseften, was er „bedankt" en „goedenavond" uitgewisseld en werd het dui delijk dat de gullje bank, en dat had men niet voorzien, het de komende dagen nog druk zou krijgen met late meldin gen'. De basis voor een nieuwe Belgenmop werd tenslotte ge legd. toen een Belg zich meld de: „Awel, goedenaovend, gij spreekt met den Bels, in St.- Niklaas. ik wilde een bedrag opmelden". De telefoniste vroeg trouw zijn codenummer, niet beseffende dat het organi satieschema niet voorzag in Belgen, en kreeg daarop te horen: 47.112.359.556. En dit terwijl de codenummers slechts drie cijfers hoorden te bevatten. Het bleek het bank rekeningnummer van de man te zijn. MAARTEN KERSTEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3