„EEN VOORBEELD VOOR DE JONGEREN" Zilver" voor twee CPC-jubilarissen Overstelpende drukte op kampioenendag Hontenisse heeft uitkerm Duivensporters huldigen 2 voormannen OPEN AVOND HOUTENKWARTIER De Stem/De Vrije Zeeuw 99 Uitstekende voorstelling in De Halle UIT GEMEENTEFONDS IN RLOOSTERZANDE „Vlissingse raad zal moeten beslissen' stad streek IN SAS VAN GENT Vogelwaarde FEESTAVOND DIEFSTAL IN BRAAKMAN WEG PONT AXEL NOG GESTREMD Een kar OVER BRUG SOUBURG maanaag 18 december 1972 2 De heer G. Hemelsoet Te-rijgt de versierselen opgespeld. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Tijdens de huldiging zaterdag morgen van een 15-tal jubilarissen bij de C.P.C. Sas van Gent, kregen de heren G. Hemelsoet (50 jaar in dienst) en O. Krieckaart (40 jaar in dienst) de zil veren eremedaille behorend bij de Orde van Oranje- Nassau. 9 Het belangrijkste moment voor de heer O. Krieckaart. De versierselen werden de heren opgespeld door loco- burgemeester W. H. M. Col heer A. de Causemaeker, sen van Sas van Gent. De heer Hemelsoet kreeg zijn onderscheiding bij bevorde ring. De heer A. de Cause- matker, eveneens 50 jaar in dienst bij de CPC, had reeds bij een eerdere gelegenheid deze onderscheiding gekre gen. De feestelijke bijeenkomst in het sociaal gebouw van de fabriek werd geopend met een welkomstwoord van de heer dr. Th. Gauer, country mana ger van de C.P.C. Hij noemde de jubilarissen, naast de drie genoemden waren er nog 12 zilveren jubilarissen. „een voorbeeld voor de jongeren' Hij ging nog even in op de veranderde arbeidsomstandig heden en wees op dè belang, rijke taak van de onderne mingsraad binnen de onderne ming. „De tegenstellingen zijn verminderd en binnen de on dernemingsraad wordt met wederzijds vertrouwen gespro ken over de problemen zonder (Van onze cor respondent) AXEL Ruim 260 toneellief hebbers hebben zaterdagavond in het cultureel centrum D" Halle te Axel de opvoering bijgewoond van de thriller II spreekt met uw moordenaar van Frederick Knott, in een vrije produktie van René Sleeswijk onder regie van Guus Oster. Deze thriller in drie bedrij ven was een stuk vol spanning dat door het uitstekend spel van de acteurs zeer goed is overgekomen bij het pu- bliek. Guus Oster, die de zieke Ton Lensink verving, schitter de in de rol van de moordt» naar Tonnv Wendice. Yoka Berretty was eveneens voor treffelijk als het slachtoffer, terwijl ook Wim van den Brink, Bob Goedhart en Ton van Beek hun rol buitenge woon goed beheersten. De enige wanklank was het feit. dat het stuk 20 minuten te laat begon omdat een van de spelers Ton van Beek te laat kwam. (Van onze correspondent! SAS VAN GENT „Ik heb negentig gulden, daar achter in het café....honderd gulden hier in de zaalhondedr en tien gulden geboden, geboden hier vooraan". Luid schalde de stem. door de luidspreker van speaker-verkoper Desir- Ac- ke te Zelzate over de hoofden van een grote schare duiven- Aanrijding Op de Provin cialeweg ter hoogte van do Cambrondijk reed J.T. uit Axel met zijn personenauto achter op een tractor bestuurd door E.B. uit Hulst, toen deze links af wilde slaan. De auto werd als gevolg hiervan zwaar beschadigd, doch niemand liep verwondingen op. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Volgens burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse zal deze ge meente er niet in slagen om uit eigen kracht uit de moei lijke financiële positie te ko men. Verhoging van belastin gen en drastische bezuinigin gen zijn daarvoor geen af doende oplossing. De enige mogelijkheid om verandering te brongen in de financiële positie is door mid del van een hogere uitkering uit het Gemeente-fonds. Over het afgelopen jaar heeft men al een aanvullende uitkering uit het Gemeentefonds toege zegd gekregen en ook voor het komende jaar zal weer een dergelijk verzoek ingediend moeten worden. Overigens blijkt uit een brochure van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, dat 20 procent van de Nederlandse gemeen ten met dezelfde problemen kampt als Hontenisse en aan genomen wordt, dat dit per centage de komende jaren nog aanmerkelijk zal stijgen. Als gevolg van de moeilijke finan ciële positie is Hontenisse ge dwongen een groot aantal pro jecten voorlopig nog in de ijs kast te stoppen. „Overigens proberen we met de beperkte middelen toch nog zoveel mo gelijk te bereiken. We zitten echt niet bij de pakken neer, maar het wordt op deze ma nier wel wat meer puzzel- werk", aldus burgemeester So mers. In de eerstkomende edi tie van het gemeentelijke voorlichtingsblad zal op popu laire wijze aandacht worden besteed aan de begroting. liefhebbers gistermiddag in de grote zaal van cafe Reseda te Sas van Gent tij,dens de aah het slot van de in alle opzich ten geslaagde internationale kampioenendag die ditmaal voor de 27e keer in successie werd georganiseerd door de duivenmaatschappij De Vre de. Tenslotte leverde deze jonge duif, geschonken aan de orga nisators van deze dag door de Belgische kampioen van Oost- Vla-anderen tevens eerste ma- rathonkarnpibem, Pi-et Smet te Sint-Niklaas, hert bedrag op van f 140,-. Het hoogste be drag wat deze middag voor een bon of een jonge duif waaird bleek te zijn. Daarvoor echter waren reeds bedragen neergeteld van f 120,- (voor een bon v-a-n de provinciale Zeeuwse kampioen Staf Du- sa-rduyn te Groede), f 100,- voo-r een duif va-n Marcel van de Sdjpe te Gent en f 110,- voor een vogel van de plaatse lijke kampioen Bennie van de Berghe. De belangstelling was ook dit keer- weer zo als van ouds overstelpend en vooral in de middaguren was het „voet je-voor-voetje" schuifelend langs de tentoongestelde dui ven geblazen, die waren bij eengebracht door een uitgele zen groep van kampioenen uit binnen- en buitenland. Reeds in de morgenuren werden de duiven binnenge bracht en vanaf 10 uur w-aren deze te bezichtigen. Dat de Sasse karnpdoenenjdag is uitge groeid tot een van grote bete kenis, werd bewezen door het feit dat zelfs liefhebbers uit Haarlem op de verkoping aan wezig waren. daarbij eikaars belangen uit het oog te verliezen". Namens het bedrijf bood hij de oudste jubilarissen een geschenk aan. Drs. G. Geursen haalde in een persoonlijk tot iedere ju bilaris gerichte toespraak her inneringen op en overhandigde hen geschenkbonnen en een herdenkingsspeldje, waarbij hij opmerkte dat die voor de 50-jarige jubilea speciaal ge maakt moesten worden, „want dat kennen ze niet in Ameri ka". De heer J. Barendregt, be stuurslid van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde de feestelingen de erepenning en het daarbij behorende getuig schrift van de maatschappij. „Wees er trots op", aldus do heer Barendregt. Daarna was het de beurt aan loco-burgemeester Colsen die aan het eind van zijn rede kon meedelen dat twee konink lijke onderscheidingen waren toegekend. Na-dat de aanwezi gen de jubilarissen hadden ge lukgewenst dankte de heer G. Hemelsoet namens hen voor de gulle gaven en vriendelijke woorden. Het gezelschap begaf zich toen naar het MS Flan- dria 17 waarna in Antwerpen de feestmaaltijd plaats vond. Na terugkeer in Sas van Gent werd in het sociaal gebouw een feestavond aangeboden De zilveren jubilarissen wa ren de heren: F. de Bakker, J, van den Broeke, F. van Dam. G. Droesbeke. H. van den Eijnde, J. Moelker. H. Schel- faut, P. Schinkelshoek, F Standaert, J. Tack. C. Vale en J. van der Woude. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In het af gelopen weekeinde werd inge broken in een in de Braakman staand zomerhuis van A.C. uit Assenede (B). De dieven, na men drie stel z.g. onderschuif bedden. matrassen en dekens mee. In totaal zes eenper soonsbedden. Andere voorwer pen van waarde werden onge moeid gelaten (Van onze correspondent) SLUISKIL Het personeel van de cokesfabriek te Sluis kil heeft zaterdag pogingen in het werk gesteld om het weg gedeelte Pont-Axel voor het verkeer vrij te maken. Het is hierin niet geslaagd, het boven de weg hangende gebroken deel van de cokes-laadinstal- latie begon verder door te zakken. Vandaag (maandag) begint de firma Van Driessche uit Gent met haar op een na zwaarste kraan, de kraange deelten, zowel aan de kanaal als aan de fabriekszjjde te verwijderen. Verwacht wordt dat dit werk wel enkele dagen in beslag za) nemen. Dr. W. Colsen en H. Marquinie werden uitbundig gefêteerd. (Van onze correspondent) RLOOSTERZANDE Het mag dan in sommige redevoe ringen mogelijk wat overtrok ken zijn, vaststaat in ieder ge val dat zaterdagmiddag tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Zee land van de Zuidnederlandse Bond van Postduivenhouders, gehouden in de „Krokodilbar" van het hotel „De Linde" te Kloosterzande, twee mensen op uitbundige wijze gehuldigd werden die hun sporen in deze tak van vrijetijdsbesteding duidelijk hebben verdiend. Dr. W. P. Colsen te Hulst, die vanaf de oprichting in 1947 de voorzittershamer han teert en de heer H. Marquinie te Sas van Gent, oud-secreta ris, thans nog bestuurslid van de jubilerende afdeling. Twee pijlers waarop de duivensport in Zeeland en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, zich heeft gegrondvest. Dat dit geen loze kreten zijn bewees de enorme belangstelling. Zelfs van ver buiten Zeeland, die voor dit gebeuren in hote] „De Linde", vertegenwoordigd was en waarbij vele geschen ken werden aangeboden. Het vrijwel voltallige afdelingsbe stuur, dat uiteraard ook in de hulde werd betrokken was aanwezig toen de secretaris van het Provinciaal Sportco- mit de heer M. Willaert te Clinge deze bijeenkomst open- de. Wethouder van sportzaken in de gemente Huist, de heer J. A. Blommaert, bood namens het Hulster gemeentebestuur een bloemenhulde aan verge zeld van passende woorden. De hepr H. de Jong te Zundert, voorzitter van de Zuid-Neder landse Bond noemde de afde ling Zeeland een belangrijke en volwaardige afdeling bin nen de Z.N.B. De meningsverschillen er in het verleden zijn die ge weest konden altijd op sportie ve wijze worden opgelost, wat zeker niet in het minst te danken was aan de vergader techniek van de Zeeuwse ver tegenwoordiging, zei hij: Hij noemde beide jubilarissen twee markante figuren in de Zeeuwse duivensport die op bestuursniveau heel wat heb ben gepresteerd. Ook hij was niet met lege handen gekomen en bood namens de Z.N.B. en tevens ook namens de afdeling Midden-Brabant enige ge schenken aan. In diezelfde geest sprak zich ook uit de penningmeester van de Fond club Zuid-Nederland, de heer A. Buijsse te Etten-Leur en dat tevens namens de afdeling West-Brabant. „Het is nog nooit gebeurd dat de fondclub 'n cadeau geeft, maar dit keer wil zij een uitzondering ma ken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Postduiven-Orga nisatie werd vertegenwoordigd door de secretaris, de heer G. van Hout te Mill. Voorzitter dr. W. Colsen dankte allen vor de vele aangeboden cadeaus. „We hebben straks een kar nodig om ze allemaal op te laden". Hij liet de afgelopen 25 jaar nog eens de revue passeren. De druk bezochte receptie werd besloten met een diner van bestuur en ge nodigden waarbij tijdens dit diner het afdelingscadeaunaan diner het afdelingscadeau aan digd. (Van onze correspondent) HULST „Het scheppen van een eigen „ik" voor de jeugd": dit was vrijdagavond ecu onderwerp van gesprek tijdens een open avond van de creatieve vorming in 't Hou tenkwartier in Hulst. Voor de open avond bestond een over weldigende belangstelling. Mevrouw R. Sanders opende deze avond met de medede ling. dart ze bijzonder ingeno men was met het feit. dat er nu eindelijk een open avond gehouden kon worden. Daar- voor bestond in dit geval vooral belangstelling van de zijde van de ouderen. De „Kreatieve vorming" in Hulst omvat vele vormen van kunst voor de jeugd en is volgens de voorzitster, „uniek in Zee land". Tijdens deze open avond werd een kerststuk opgevoerd. De acteurs varieerden in leef tijd van 8 tot 15 jaar. Ze wei'ken niet volgens „hert boekje". Alles wat gespeeld en gedaan werd, werd geïmprovi seerd. Het was een spel, waar bij alle medewerkenden naar eigen inzicht hun aandeel kan den leveren. In totaal deden er zo'n 50 jongeren aan mee »n dart gebeurde met volle over gave. Daarbij vielen met name Peter de Vlieger met zijn cre atie van Govert de Stroper en de figuur van Dracula" op. Tijdens de pauze konden de bezoekers diverse tentoonge stelde attributen bekijken. Het waren onder meer textiele werkvormen, waaronder ge knoopte, geweven en geverfde produkten. Ze waren vervaar digd door jongeren van rond de 16 jaar. Wat vooral opviel waren de fraaie kleuren. Ook van boetseren weet de jeugd van het. Houtenkwartier mee te praten. De vaardigheid waarmee dit werk wordt ge daan is de moeite waard om naar te kijken. Dit alles ge beurt onder deskundige lei ding. Bij het tekenen en schil deren werd veel met ruimte en natuur gewerkt. Verder kon de peuterspeelzaal worden bezocht en werd er een judo demonstratie gegeven, terwijl Henk Wentzler in de foto-stu dio een film draaide ovar deze avond. BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur, Liefde door de achterdeur, 18 j. Roxy, 20 uur, Vers vlees, 18 j.- Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (t.m. 31 dec.), ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Grand, 20 uur, 200 Motels, 18 j. HULST Boekh. van Geyt, Steen- straat 20, expositie „Kunst '73" (t.m. 15 jan.). Werkd. van 9-12 en 13-18 uur, zon. van 14- 17 uur. KRUININGEN Galerie Fluctus Cantibus Il lusie, expositie kunstwerken (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Uitein delijk zal de raad van de ge meente Vlissingen tegen el kaar moeten afwegen welk belang het grootst is, het be lang van het handhaven van de brug bij Souburg of het belang dat wordt gediend met het totstandkomen van de half hoge brug ten noorden van de PZEM-centrale. De eventuele opheffingen van de brug bij Souburg behoeft formeel niet de goedkeuring van Gedepu teerde of Provinciale Staten, omdat de brug in eigendom en beheer is bij het rijk". Dit antwoordden Gedepu teerde Staten van Zeeland op vragen van het Statenlid J Roodenburg (D'66) over de mogelijke opheffing van de brug als mogelijk gevolg van de bouw van een nieuwe, halfhoge brug over het Kanaal door Walcheren na'bij Vlissin gen. GS delen het Statenlid mee dat het project geplaatst is op de lijst van infrastructuur-ver- beterende-projecten en als zo danig voor rijkssubsidie in aanmerking komt. Verwacht wordt d-at die bijdrage van het rijk er niet komt aks de brug bij Souburg niet wordt ingele verd. Daarbij komt nog dat de spoorbaan Vlissingen-Middel- burg voor de te bouwen half hoge brug gelijkvloers ge kruist zal moeten worden. Dit mag van de Nederlandse Spoorwegen alleen als dan de spoorwegovergang bij de Sou- burgse brug wordt gesloten. Overigens zijn GS op grond van verkeerstellingen van- me ning dat de Souburgse brug een belangrijke functie heeft voor de ontsluiting van Oost- Souburg. Dit geldt met name voor het fiets- en bromfiets- verkeer. Ruim 58 procent van de fietsers en bromfietsers die Oost-Souburg verlaten of bin nenkomen, maken gebruik van de brag. Voor het autoverkeer is dat dertig prooent. „Als schakel tussen West- en Oost- Souburg is deze brug de beste verbinding", aldus GS. van Teun Gijssen, dag. geo pend van 12-20 uur, zond. ge sloten. MIDDELBURG City, 20 uur, Klute, 18 j. Nieuwe kerk, 20 uur, kerst concert door het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool o.i.v. Evert Heijblok en de or ganist G. W. Bergman. Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroen en Sam Middleton, di. t.m. zat. van 14-22 uur (t.m. 3 jan.). Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ovezande" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec.). Werkd. van 9-12.30 uur en van 13.30-17 uur. In dec. ook op zat. en op 2e kerstdag van 14- 17 uur. Coffeeshop St.-John, expositie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Rijksarchief, expositie „Ge schiedenis als hobby" (t.m. 24 febr.), ma. t.m. vrijd. van 9- 12.30 en 13.30-17 uur, zat. van 9.30-12.30 uur. Stadhuis (Vleeshal), kerst expositie met o.a. gouaches, beeldhouwwerk, keramiek, wandkleden enz. (t.m. 13 jan.), dagelijks van 14-17 uur, op 1 jan. gesloten. Kunstz. Benthem en Jutting, Lange Delft, expositie reli gieuze tekeningen van Rei- mond Kimpe (t.m. 6 jan.), ma. t.m. zat. van 9-17 uur. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur, Blue Movie, 18 j. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur, kerstconcert door The Young Creda Singers en Deo Cantemus. Solisten Renate Heemskerk (mezzo-sopraan) en Henry Blackmon, bas, m.m.v. het Radio Filharmo nisch Orkest o.l.v. Arie Pronk. Grootc Schouwburg, 20.15 uur, „My Fair Lady", m.m.v. Jan- neke Lucardie, John van Dreelen, Joop Doderer e.a. St.- Laurenskerk, 20.15 uur, kerst concert bij kaarslicht. Albert de Klerk, organist te Haarlem. Solisten Max van Egmond, ba riton, en Heonz Friezen, ho bo. TERNEUZEN Luxor, 20 uur, French Con nection, 14 j. Zuidland-theater, 20 uur, „Maldoror", eenmansproduktie van Jules Croiset. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur, Breng de Bismarck tot zinken, 14 j. WESTDORPE f Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met piasteken en kera miek (t.m. 30 dec.), werkd. van 9-18 uur, zondags van 14- 18 uur. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur, „Hobsons dochters" van Harold Brighouse. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jacques Charlier (t.m. 7 jan.). ASSENEDE (B.) Galerie Marg. de Boevé, Hoogstraat 4, expositie Pieter Celie (t.m. 30 dec.). GENT Kon. Opera, 20.15 uur, „Rendez-vous au Plaza" van N. Simon. Kon. Ned. Schouw burg, 20 uur, „Paradijsvogels", mirakelspel van Gaston Mar tens. Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan.). Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN: TERNEUZEN- Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14. tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.1512.30 en 13.3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pi 8- ters, Brouwerijstraat 4. tel. 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19 0021 00 uur, tel, 01600-22341; zaterdag 9.0012 00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20.0022.00 uur, tel. 01600-22341 BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel. 01150-5745 algemeen redac teur Zeeland- A F Koopman kantoor Kromme Weele 4. Middel burg, tel 01180-7764, privé tel. 01180-7438: redacteur Midden- Zeeland B Jansen, kantooi Klokstraat 1, Goes tl 01100-8030, privé tel 01100-7007: redecteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel 01150-7920, privé tel 01150-4866: redacteur O.Z Vlaanderen- A. Verlind, kantoor Steenstraat 14, Hulst, tel 01140-3751, orivé tel. 01140- 3103: redacteur W Z - Vlaanderen: R van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel 01150-7920 privé tel 01150-4865; sportredactie Zeeland- R van Deursen. tel. 01155-1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer. Trumanlaan 10. Axel, teL 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings. tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel 01100-4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2