COOPERTEST UITSTEKENDE GRAADMETER Advies van „SCHAF EEN HOND AAN" Oefening 1 Oefening 2 Direct Happy Simpel maar verstandig GENIETEN VAN WELVAART Drie Welzijn Tempo Vier jaar Punten Dom Maandag 18 december 1972 t - s" I STAAN: De voeten zijn gesloten en de armen vóór op schouderhoogte. Eerst gaan we twee rondzwaaien maken met de beide armen en wel éénmaal aan de linkerkant en éénmaal aan de rechterkant van het li chaam. De zwaaien worden naar beneden ingezet. Daarna zwaaien de armen van vóór aan weerszijden van het lichaam langs de grond naar achteren en weer op dezelfde manier terug naar vóór. Als de armen voor op schouderhoogte zijn, is de romp rechtop en kunnen we dus opnieuw beginnen met de rondzwaaien. Meeveren in de knieën! De voeten moeten recht naar voren blijven wijzen! Bij de vele brochures die de Nederlandse Sport Federatie uitgeeft teneinde het trimmen populair te maken, be vindt zich eveneens een boekje met oefeningen dat is aangeboden door de verzekeringsmaat schappij „De Nederlan den van 1870". Het zijn een aantal eenvoudige oefeningen, vervaardigd door Nel Tabak en Riet Vastenhoud. Twee van die oefeningen willen wij u niet onthouden. Op deze manier kunt u een beeld krijgen hoe uw welzijn te bevorde ren is. Mocht u meer willen weten: richt u dan lot de NSF in Den Haag. Telefoonnummer 070 - 632963. 1 t LANGZIT; Zitten met de benen giestrekt en gesloten. Nu het gestrekte linkerbeen hoog heffen en zover mogelijk links op de grond leggen. Dan het rechterbeen heffen en naast het linkerbeen neerleggen. Dan het linkerbeen weer heffen en ver links neerleggen, om daarna het rechterbeen weer aan te sluiten. We draaien bij deze oefening dus met de benen om onszelf heen. Nadat we linksom gedraaid hebben, doen we dezelfde oefening nog eens, maar nu rechtsom. LANGER EN GEZONDER LEVEN DOOR TRIMMEN (Van onze sportredactie) BREDA Ook in de provincies Noord-Brabant en Zee land is de door de Nederlandse Sport Federatie indertijd in Nederland op touw gezette trim-actie aangeslagen. Weke lijks zijn er duizenden mensen in ons land bezig te pogen hun conditie te verbeteren dan wel enigszins op peil te houden. Bijna elke dag kan men de verstandigen van deze welvaartsmaatschappij in de vroege ochtenduren tegen komen. Hevig transpirerend, ploeterend, maar vol enthou siasme. Het besef dat het leven gerekt kan worden door een regelmatige inspanning is een machtige stimulans ge bleken. Achtergrond van de grote succes is volgens de heer L. Akkers van het Nationaal Trim Comité, het feit dat de aspirant deelnemers geen en kele verplichtingen hebben. BREDA „Nederland kent, als zovele andere welvaartslanden, het probleem van hart- en vaatziekten. Een ziekte beeld dat door de we reldgezondheidsorgani satie als belangrijkste plaag van de moderne mens wordt gekenschetst en door cardiologen epi demisch wordt genoemd. Dit ziekteverschijnsel ligt opgesloten in onze levenswijze, dat zo glas helder wordt aangeduid met „bewegingsarmoe de". Bovendien roken wij te veel en eten veel te veel vet, hetgeen onze gezondheid nadelig beïn vloedt. Ook in ons land beseft men te weinig welke na delige invloeden de wel vaart op de lichamelijke gesteldheid van het volk heeft. Het is misschien een beetje vreemd om te moeten concluderen, dat vele mensen minder van de toegenomen welvaart zullen genieten, omdat hun lichamelijke condi tie dat niet toelaat." Dat zegt dr. Roelof J.H. Kruisinga, ex-staatsse cretaris van volksge zondheid, zelf een groot voorstander van sport die als het maar even kan iedere zaterdag ten nist. „Ik juich de TRIM-ac- tie van de NSF, die in samenwerking met de lerarenvereniging licha melijke opvoeding en de ambtenaren sportzaken enerzijds en de hartstich ting anderzijds wordt gevoerd, van harte toe. De Nederlandse hart stichting in curatief en de sport en de lichame lijke opvoeding in pre ventief opzicht." „Iedereen kan doen wat hij wil. Er is geen enkele voor waarde aan verbonden. Voor schriften zijn er niet. Er zullen nooit vragen worden gesteld van: waar was je. En waarom ben je niet gekomen. Het is gewoon een andere wereld waarin de deelnemers terecht komen. Het zijn mensen die min of meer een andere men taliteit hebben, die het fijn vin den in een ander sfeertje recre atie-sport te bedrijven". Het zijn activiteiten die om drie redenen worden ont plooid. Er is een groep waar bij het angstmotief centraal staat. Mensen die zich bewust zijn van het gegeven dat een gebrek aan lichaamsbeweging fataal is. Er is ook een groep met mensen die zich gewoon gammel voelen en iets willen doen teneinde te voorkomen te corpulent te worden en ten slotte is er ook nog een aantal dat is het trimmen een geeste lijke ontspanning vindt. De- heer Akkers: „Deze groep wordt steeds groter. Hierbij bevinden zich ook de beste trimmers. Het zijn mensen die blijven komen, omdat zij hun zorgen gewoon eens lekker kunnen vergeten". Het heeft allemaal vrij lang geduurd maar langzamerhand worden de ook de bij de geor ganiseerde sport betrokkenen zich er van bewust dat de trimsport de nodige aandacht verdient. Al is het alleen maar omdat er tevens geld kan wor den overgehouden. Het beste voorbeeld aarvan is de zoge naamde Trimgroep Midden- Nederland. Deze door de heer Stötel in het leven geroepen instelling, is zo gegroeid dat de oprichter zijn werk er aan heeft gegeven en nu een volle dig bestaan heeft dankzij het trimwerk. Elke week melden zich zo'n achttienhonderd lief hebbers die graag een gulden neertellen om de door de heer Stögtel voorgeschreven oefe ningen en spelletjes te doen. helemaal niet meer aan te pas komt. Dat is eigenlijk weer jammer want er liggen hier voor de verschillende sport bonden grote mogelijkheden. Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, de Ko ninklijke Nederlandse Zwem Bond en de Waterski bond zien het al helemaal zitten. Zij hebben hun structuur reeds gewijzigd of zijn daaarmede bezig. De zwembond wil ie dereen de kans geven te zwemmen. Ook niet leden. Al leen als aan wedstrijden wordt deelgenomen is een lidmaat schap wel verplicht. Bij de waterski-organisatie is dat al lang zo. Iedereen kan skiën leren zonder een bewijs van lidmaatschap op zak te heb ben. Zodra echter aan officiële Het besef dat trimmen het welzijn van ons volk kan be vorderen, dringt dus door. Zo zijn er een aantal plaatsen waar de gemeentelijke over heid heeft ingegrepen. Zelfs komt het voor zoals in Am sterdam dat de zogenaamde georganiseei de sport er dan wedstrijden wordt deelgeno men moet de nodige contribu tie worden betaald. De trimactic is aangesla gen. Vijf jaar geleden is er een begin gemaakt en nu is het zo ver dat niet minder dan 254 miljoen mensen elke week op een of andere manier bezig zijn zich in een goede conditie te houden. Dat gebeurt in bos sen, op trimparcoursen, via zo genaamde Keep fit clubs, huisvrouwenbijeenkomsten, en fin noem maar op. Nu is het moment aangebroken dat de georganiseerde sport wordt ingeschakeld. Zoals ge zegd: hier en daar gaan de ogen open bij d® bondsbe- stuurders al open. Het zou echter goed zijn wanneer het tempo wat wordt verhoogd. De heer Akkers weer: „Ne gentig procent van de mensen wil zo maar iets doen. De sport is indertijd begonnen via de gezelligheidsvereniging. Daaruit is een groep tevoor schijn gekomen die het maken van wedstrijden centraal heeft gesteld. De besten zijn top sport gaan bedrijven. Door nu de georganiseerde sport in te schakelen bij het uitbreiden van de trimsport komen wij eigenlijk weer terug bij het uitgangspunt; de oorspronke lijke gezelligheidsvereniging. ging. Natuurlijk zitten daaraan consequenties vast. Misschien moeten in de toekomst andere Sporthallen worden gebouwd Moet meer naar recreatiesport objecten worden gekeken. Zou het zogenaamde kijkgroen bui ten (grasvelden en gazons, red) als loopgroen moeten worden beschouwd". Het spreekt voor zich dat er nog wel enige maandjes zullen verstrijken voordat alles per fect is geregeld. Toch zijn er al veel geïnteresseerden die willen weten hoe fit zij nu eigenlijk zijn. Een van de mensen die zich over dat vraagstuk hebben gebogen is de Amerikaanse arts Kenneth Cooper. Hij is de man gewor den die een test heeft weten samen te stellen die door de Nederlandse Sport Federatie in een brochure is vastgelegd. De hiervolgende gegevens zijn daaraan ontleend. Kenneth Cooper heeft bij de Amerikanse luchtmacht onder meer de invloed van lichaams- punten, allerlei vormen van li chaamsoefeningen van het li chaam vergen. Uithoudings vermogen lijkt de beste vorm van (en maat voor) fitheid. Hiervoor is nodig algehele ge zondheid d.w.z. van hart, lon gen, bloedvatenstelsel, overige organen en spieren. Het unieke van het systeem schuilt in de puntentabellen. Het streefgetal voor mannen is dertig punten per week, voor vrouwen twintig tot vieren twintig punten per week. Dit puntenstelsel is met behulp van een omvangrijke en kost bare uitrusting in het labora torium ontwikkeld. Maar het enige dat de beoefenaar nodig heeft, is een horloge. oefeningen op piloten en astronauten moeten bestude ren. Teneinde de juiste con clusies te trekken heeft hij dc beschikking gekregen over de modernste apparatuur en 15.000 mensen. Vier jaar lang heeft Cooper allerlei gegevens verzameld. Daarna heeft hij wetenschonelijk aangetoond hoeveel energie, omgezet in Het voor elke oefening vast gestelde aantal punten vormt een maatstaf voor de hoeveel heid zuurstof die in een be paalde tijdsduur door het li chaam wordt verbruikt. Een groter aantal punten betekent meer verbruikte energie, dat wil zeggen een snellere ver branding dor het lichaam van een grotere hoeveelheid zuur stof. Als u b.v. 1600 meter aflegt in elf minuten en dertig seconden, dan kunt u drie punten verdienen. Loopt u die afstand in acht minuten en der tig seconden dan behaalt u vier punten. Aangezien de puntentabellen het mogelijk maken de hoe veelheid energie te meten die wordt verbruikt, kan iedereen (Van onze sportredactie) BREDA De direc teur van de dienst jeugd en sport in Breda, de heer J.M. Christiaansen kent geen twijfel. „Een van de beste dingen om fit te zijn en te blijven, is de aanschaf van een flinke hond. Ook als je op een flat woont. Het verplicht de eigenaar het dier twee keer per dag uit te laten. Er flink mee te gaan wandelen. En op die manier is er nooit sprake van bewe gingsarmoede. Zowel dier als mens blijven op die manier in conditie". De heer Christiaansen is een realist. Dat is trouwens al gebleken toen zo rond 1967 een oefeningen van toenemende zwaarte gaan doen. En dat is nu erg belangrijk. Het lichaam moet namelijk wennen aan die toenemende inspanning. Dat is dan ook de reden waarom de conditioneringstabellen van week tot week nauwkeurig omschreven porties lichaams oefeningen aangeven. Overigens bestaat geen en kele manier om liet doel een puntentotaal van dertig voor mannen te omzeilen, onverschilig tot welke leef tijdsgroep men behoort. Dit aantal is pas vastgesteld nadat duizenden mensen zijn ge traind en getest. De proeven hebben uitgewezen dat tachtig procent van alle mannen die de programma's volgden, zich pas na het bereiken van dertig punten hebben kunnen opwer ken tot de minimale norm van fitheid. Maar dat zou dom zijn zich daardoor te laten af schrikken. PETER VAN PUTTEN eerste begin is gemaakt met de trimsport. Na het verschijnsel bestudeerd te hebben, heeft hij de NSF direct laten weten er niet in te geloven. „Althans niet op die ma nier. De eerste proeven waren weinig aanspre kend en te veel geënt op het bezighouden- Het sloot niet aan bij wat de mensen zochten. Later is de trim-actie aan die in de Scandinavische lan den aangepast. En nu kan ik zeggen dat er sprake is van een nut tigheidselement. Iïet gericht bezig zijn van tegenwoordig heeft dan ook de volledige in stemming van deze di recteur jeugd en sport zaken. Hij is ook de man geweest die vervol gens direct de grote mo gelijkheden zag. „Er zijn al verschillende clubs, Sprint b.v., waar men de ontwikkeling goed ziet. Het is dè wijze om meer leden en contributie te krijgen. Bovendien kun nen uit deze groep sportmensen de nieuwe leiders en scheidsrech ters worden gehaald. De belangstelling om iets te doen is duidelijk aanwe zig. Dus waarom er dan ook op organisatorisch gebied geen gebruik van maken?" Een andere reden waarom trimmen zo'n succes is geworden is volgens de heer Christi aansen het feit dat de mensen zich minder gaan schamen voor hun eigen lichaam. „Iemand met een buikje voelt zich niet happy naast een goed getrainde, ge spierde kerel. Wanneer hij nu bezig is met een groep soortgenoten inte resseert hem dat buikje niet meer. Bovendien zijn de activiteiten vaak onttrokken aan het oog van voorbijgangers om dat met name dc par- coursen die in bossen zijn gelegen beschutting bieden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12