Zeeland besluit tot aanleg nn naar Biesbosch DRIE WEKEN VOOR MESSTEEK GS WIJZEN REGIONAAL WINKELCENTRUM AF B I GEMEENTEN WERKEN AAN NOTA Consirnient niet tot elke prijs bereid rundvlees te eten 1 FINANCIËLE VOORWAARDEN NOG NIET AFGEWERKT Lichte vorst „Inwonertal Walcheren te klein" SCHOOLBESTUUR IN BEROEP BIJ DE KROON Over ziekenhuisconcentratie Kidnapping van man die recht zocht wondermooi zoals het een bij het ander past m streek 1 Aandachtig vrouwelijk gehoor in raadzaal Oostburg PPR gelooft niet in Reimerswaalplan Geen Goese lts •Ispèel HI-FI STEREO Tentoonstelling in Terneuzen Auto ramt mast Diefstal bij PZEM A_' '1 1 «.JdVJ ft ij', (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het feit dat verdachte B. zijn broer fnet een mes een diepe snij- wond vlak bij zijn longen had toegebracht, zorgde er voor dat diezelfde B. zijn vrouw en kinderen voor drie weken noodgedwongen zal moeten verlaten. Hij werd namelijk door de officier van justitie mr. Blok, uitgenodigd vier we ken elders te verblijven. Poli tierechter mr. Mulder vond het toch kennelijk iets te veel en maakte er drie weken van. Oorzaak van de ruzie tussen beide broers waren de vrou wen van de twee, die al gerui me tijd in onmin met elkaar leefden. Met de broers was dat niet het geval en ze waren dan ook een keer op bezoek in een café geweest, waar zij een potje gebiljart hadden en alco hol hadden genuttigd. Hoe het Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 14; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. Voor maandag: aantal uren zon: 1-4; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans opeen droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een gereel droog etmaal: 80 pro cent. Hoogwater Morgen, ber zondag 17 decem- Bergen op Zoom 12.33 Hansweert 11.47 Terneuzen 11.15 en 23.54 Vlissingen 10.47 en 23.25 Wemeldimge 12.23 Maandag 18 december Bergen op Zoom 1.11 13.35 Hansweert 0.28 en 12.55 Terneuzen 12.21 Vlissingen 11.52 Wemeldinge 1.01 en 13.25 waterstanden Konstamz 319 -1, Rheinfel- dien 238 -3, Straatsburg 248 - 10, Plittersdorf 410 -9, Maxau 472 -8, Plochingen 156 -4, Mannheim 303 -9, Steinbach 138 plus 5, Maiinz 306 -13, Biinigen 196 -7, Kaub 228 -8, Trier 321 -8, Koblenz 242 -20, Kenden 232 -19, Ruhrort 413 - 15, Lobith 1046 -11, Parmer- dense kop 1012 -10, Nijmegen 842 -11, IJsselkop 905 -7, Eef- de IJssel 446 -10, Deventer 320 -10, Monsin 5472 -6, Borg haren 3989 plus 23, Belfeld 1162 plus 7, Grave beneden de sluis 513 -1. kwam werd niet duidelijk, maar op een gegeven moment hadden ze over hun vrouwen ruzie gekregen. De caféhouder had de zaak weten te sussen, maar kon niet voorkomen dat de vechtpartij zich buiten voortzette, waarbij B. zijn mes had gehanteerd. Waarom wist deze niet, maar hij had zich bedreigd gevoeld, vertelde hij. Het kwam misschien wel om dat B. als eens eerder door zijn broer met een mes was verwond en B.'s raadsman hield het dan ook op nood weer. Daar was mr. Mulder het niet mee eens, omdat B. gestoken had toen zijn broer hem de rug had toegekeerd. Dit alles leverde B. dus een straf van drie weken op. Voor kwam ook de zaak te gen de Terneuzenaar Van H. wiens zaak enkele maanden geleden geschorst was, omdat een van de getuigen meineed pleegde. Van H. werd ervan beschuldigd dronken achter het stuur te hebben gezeten en abnormaal te hebben gereden, wat tot gevolg had dat hij tegen een container was gere den. Van H. ontkende gedron ken te hebben maar verklarin gen van twee getuigen bewe zen hte tegendeel. „Ik had de indruk dat Van H. of aan het stuntrijden was, of flink was aangeschoten", aldus een van de getuigen. Mr. Mulder vond het bewijs dat de getuigen le verden overtuigend genoeg en veroordeelde van H. tot een straf van,een week gevangenis en negen maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. Dan was er nog C.J.K. uit Nieuwerkerk, die de gevolgen van zijn dronkenschap wel had ondervonden. Hij loopt namelijk met een been in een beugel, nadat hij met een te- geligger in botsing was geko men. Vaststond dat K. enkele uren na het ongeluk, toen hem in het ziekenhuis de bloed proef werd afgenomen, in staat van dronkenschap ver keerde. Maar er waren geen bewijzen dat K. niet in staat was geweest, zijn brommer naar behoren te besturen en bij gebrek aan bewijs werd K. vrijgesproken. Évenals vorige week, toen er twee aardappeldieven moesten voorkomen, was er nu ook een dief van landbouw- produkten. A. van G. uit Spij- kenisse. Hij had een zak uien meegenomen, denkende dat er aardappelen in zaten. Hij kwam dus van een koude ker mis thuis, evenals gisteren trouwens want Van G. moet conform de eis van de officier van justitie f 50 aan 's lands kas afdragen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De aandeelhouders van de Watermaatschappij Zeeland heBben gisteren het sein op groen gezet voor de aanleg van de waterleiding van de Biesbosch naar Zee land. Deze leiding zal begin 1976 gereed moeten zijn. Voo de aanlegkosten zullen geldle ningen worden gesloten, die voor 85 procent door het rijk en voor 15 procent door de provincie gegarandeerd zullen worden. De vertegenwoordiger van de gemeente Axel, de heer D. J. Oggel, vond het toch wel een „duistere aangelegenheid" om nu al een beslissing te nemen terwijl de voorwaarden waaronder de garanties zullen worden verstrekt, nog niet exact bekend zijn. Hij kwam tot deze opmerking, nadat de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer A. J. Kaland, had verteld dat het overleg over de rijksgarantie voor de Biesbosch-leiding met de minister!es van Financiën, Volksgezondheid en Milieuhy giëne en Binnenlandse Zaken vrijwel rond was, maar dat het laatst genoemde ministerie toch nog wat bedenkingen had tegen de concept-brief waarin het akkoord werd uitgespro ken. De heer Oggel had er wat moeite mee een beslissing te nemen over een aan te gane geldlening als de voorwaarden voor de garantie voor die le ning niet exact bekend waren. W. M. Z.-direoteur ir. P. Sto ter en deer Kaland legden hem uit dat de waterprijzen naar berekening door de aan leg van de Biesbosch-leiding niet meer zullen stijgen dan 10 procent per jaar, afgezien van de inflatie. „Als de garan tie-voorwaarden die men ons oplegt, een tariefsverhoging van meer dan tien procent in houden, dan komen we hier mee in de aandeelhoudersver gadering bij u terug", zo zei de heer Kaland. Daarmee kon de heer Oggel akkoord gaan. De aandeelhouders waren het er ook mee eens dat filtra tie van het Haringvlietwater in de duinen van Schouwen- Duiveland goedkoper is dan het ontzouten van het wa ter in een waterfabriek. Ze verleenden een krediet van een ton naar een verder on derzoek naar de mogelijkhe den hiervan. Voor de verwe zenlijking van het project zul len later voorstellen worden voorgelegd. Met het financieringsplan voor het komende jaar hadden de aandeelhouders eveneens geen moeilijkheden. Ze be noemden verder de heren M. J. van Poelje (als vertegen woordiger van het provinciaal bestuur) en H. P. Everwijn (als vertegenwoordiger van de Schouwse gemeenten) in de raad van commissarissen. O Kijkje in Oostburgse raadzaal. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Ruim 60 dames, leden vain het katholiek vrouwengilde en de katholieke boerin- nenbond, volgden don derdagavond de verga dering van de Oostburg se raad. De dames hadden in een viertal voorafgaande vergaderingen reeds ver- sehi'llene uiteenzettingen gekregen over het reilen «en zeilen van een ge meentebestuur, waarbij de heren Van de Lijke, Hoekstra en Robijn ie der een inleiding hadden gehouden over de speci fieke taken van een ge meente. Het bijwonen van de raadsvergadering was het sluitstuk van de oursds. De raad deed zijn best. Elr heerste een ge zellige sfeer, wanklan ken werden niet gehoord en er werden spitsvon digheden gedebiteerd. Cursusleidsters willen volgende keer het Sta- tenbestuur doorlichten om vervolgens, indien mogelijk, ook het lands bestuur onder de loep te nemen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Zeeuwse PPR gelooft niet erg in de moge lijkheden om het Reimers waalplan zoals dat er nu ligt uit te kunnen voeren. Dit liet het PPR-staterilid C. van Wa terschoot tijdens een vergade ring in Hulst duidelijk blij ken. Wat het Reimerswaalplan volgens hem tegenzit is de af sluiting van de Oosterschelde, zodat als het in de Ooster schelde aan te leggen indus triegebied bereikbaar moet zijn voor schepen van enige omvang er dwars door Zuid-Beveland een superka naal gegraven zal moeten wor den naar de Westerschelde. Vooral omdat Zuid-Beveland nu al door het Schelde-Rijnka- naal wordt doorsneden zal vol gens de heer Van Waterschoot het graven van nog een groot kanaal door dit gebied op veel weerstanden stuiten. (Van onze correspondente) VLISSINGEN G.S. van Zeeland willen geen regionaal win kelcentrum in de wijk Lammerenburg te Vlissingen. Volgens een vrijdag uitgegeven verklaring hebben G.S. zich uitvoerig beraden over het plan van de gemeente Vlissingen. Hoewel binnen het college een genuanceerde opvatting bestaat over de betekenis van nieuwe vormen van winkelvoorzieningen buiten de binnen steden, hebben G.S. ten aanzien van het plan-Lammerenburg een afwijzend standpunt ingenomen." Voor de bepaling van dit standpunt zijn de door de ge meente Vlissingen overgelegde rapporten en ook het op ver zoek van GS door het ETI uitgebrachte rapport (centrale winkelvoorzieningen in de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de christelijke lagere technische school (in oprich ting) te Goes is bij de Kroon in beroep gegaan tegen het feit, dat deze school voorlopig nog niet voor verwezenlijking in aanmerking komt. De school is niet geplaatst op het scholenplan voor de komende drie jaar. Omdait het beroep nog han- geinide is weigert onderwijsmi nister Van Veen mee te delen waarom de chr. lts in Goes niet iin het scholenplan 1973- 1975 is opgenomen. Hij zegt dat in amitwaand op schriftelij ke vragen van de Tweede Ka merleden Van Leyenihorst (CHU), Veerman en Vermaat (ARP) en het oud-CH-Kamer- liid Hiuijsen. (ADVERTENTIE) elektnvnika Hoofdstraat 16 St Janstean .Hulst Tel 01140.2491 agglomeratie Middelburg-Vlis- singen) van belang geweest. G.S. hebben bij het nemen van hun beslissing de belan gen van de binnensteden, de distributie, planologie, de con sumenten en het verkeer, be trokken, Een regionaal winkel centrum in Lammerenburg zal de binnensteden aantasten, terwijl het behoud en de ver sterking van de binnensteden, die gekenmerkt worden door een geconcentreerde verschei denheid van functies, van groot belang worden geacht, zeggen G.S. Een regionaal winkelcentrum in Lammeren burg past naar de mening van het college niet in het patroon van een verantwoorde opbouw van winkelvoorzieningen. Het inwonertal van Walche ren is nu en op langere ter mijn, te klein om het regiona le winkelcentrum en de bin- nesteden te laten functioneren. Daarnaast vrezen G.S. dat het gedachte winkelcentrum in verband met dg overbewinke- ling in Vlissingen en Middel burg het functioneren van de bestaande en toekomstige buurt- en wijkwinkels be- moeilijker kan. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In het buurtcentrum „de Sluis", in de Dijkstraat te Terneuzen van de centrale stichting voor soci aal cultureel werk, is een schilderijententoonstelling geo pend. van leerlingen (hoofdza kelijk dames) van genoemde stichting. Tot vrijdag 22 de cember is de tentoonstelling toegankelijk; dagelijks van 10.00 uur tot 14.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. (Van onze correspondent) SLUISKIL Autobestuur der L. M. uit Axel is op de Oostkade te Sluiskil, door on bekende oorzaak met zijn auto tegen een lichtmast gereden. Hij liep een hersenschudding en een beenbreuk op en werd per ambulance van de Neder landse Stikstof Mij n.v. naar het Elisabethziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De gemeenten Hontenisse en Hulst hebben een nota in voorbereiding, waarin het standpunt van de beide colle ges van b. en w. ten aanzien van de ziekenhuisconcentratie nader wordt toegelicht, r j no ta zal dienen als uitgangspunt voor twee speciale raadsverga deringen, die op 10 januari in Hontenisse en op 11 januari in H"*st V."1-'*- - -"!,■>,if>„ Op 19 januari zal vermoede lijk wethouder J. Stolte van de gemeente Hulst, mede na mens Hontenisse het stand punt van beide gemeenten ver dedigen tijdens een hearing in Axel. Volgens burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse zal bij de standpuntbepaling in deze gemeente ook de mo tie worden betrokken, zoals die donderdagavond is aange nomen tijdens een vergadering met kamerleden van het Ne derlands Katholiek Vakver bond (NKV) in Groenendijk. „Waar wij als gemeentebestu ren voor staan, zijn de belan gen van de regio. Naar onze mening is er in Zeeuwsch- Vlaanderen plaats voor drie C - z i eken 11 ii i ze n en zal er een goede onderlinge samenwer king moeten komen", aldus burgemeester Somers, die daarmee het standpunt van het Hontenisser college van b. en w. verkondigt. Het gaat naar zijn mening om zo'n com plexe materie, dat de gemeen tebesturen zich wel zullen moeten beperken tot het doen van uitspraken over aspecten voor zover deze de streek be treffen. „Men kan van ons geen medisch-technische uit spraken verlangen", aldus de heer Somers, die tevens van mening is, dat het voor de bevolking erg moeilijk zal zijn om een duidelijke standpunt te bepalen. „Er is in Zeeuwsch-Vlaande- ren naar onze smaak geen plaats voor een B-ziekenhuis". Zelfs voor een raadslid is' het moeilijk om in heel deze ma terie te duiken, zo meent de Hontenisser burgemeester, die uitspraken van „belangengroe pen" ziet als een mogelijkheid om de bevolking bij deze pro blemen te betrekken. „Maar dan is het toch nog de vraag tot in hoeverre die be langengroepen representatief zijn voor de hele bevolking, we zullen nogmaals voorname lijk aandacht moeten besteden aan de speciale aspecten voor deze streek en dan zitten er in het proefplan toch wel hia ten". (Van onze correspondente) MIDDELBURG „Wat er op 13 november in Vlissingen gebeurde, kon goed dienen als thema van het scenario voor een slechte film". Dit zei poli tierechter mr. Mulder tijdens de zitting. Op die bewuste avond reed een Vlissingse automobilist de auto aan, waarin de 22-jarige W. 't G. uit Middelburg meereed als passagier. Omdat het zo regen de kwam de Vlissinger H. even in de aangereden auto zitten om de schade te regelen. Ze konden het niet erg goed eens worden, en H. zei toch liever even langs het politiebureau te willen gaan. 't G. voelde daar niets voor. Hij deed het portier op slot, gaf de man een paar forse dreunen, en riep tegen de chauffeur „rijden maar". Onderweg probeerde de Vlis singer nog uit de auto te sprin gen. Maar die pogingen werden steeds hardhandig door 't G. de kop ingedrukt. Midden op een stille landweg in Koude- kerke zetten ze de automobilist uit de auto. De officier van justitie, mr. J. Blok, stelde in zijn requisi toir, dat hier sprake was van een onaangename manier van vrijheidsberoving. Het gaat hier om een vorm van terreur, die door de justitie met kracht bestreden moet worden. De of ficier eiste zes weken gevan genisstraf onvoorwaardelijk. En bovendien nog een tenuit voerlegging van een nog lopen de straf van een maand hech tenis. De politierechter vonniste 't G. conform de eis, zodat de kidnapping hem komt te staan op twee en een halve maand gevangenisstraf. (Van een onzer verslaggevers) GOES „De consument is bereid voor een stuk vlees goed te betalen. Dat is een optimistisch geluid. De bereid heid heeft echter een grens. Extra hoge rundvleesprijzen geven echter een verschuiving te zien naar andere vleessoor ten: de consument gaat dan varkensvlees kopen". Dit zei ir. E. F. Geessink, directeur van de directie veehouderij en zuivel van het ministerie, gis teren tijdens de studiedag over „rundvleesproduktie voor Zuidwest-Nederland in Goes. „De stijging van de vraag en de produktie van rund vlees", zo verklaarde heer Geessink, „is voor een belang rijk deel toe te schrijven aan de grote vraag naar kalfs vlees". Hij merkte verder op dat er wat dit betreft in de diverse EEG-landen sterke verschillen zijn. Een verheugend verschijn sel is het feit dat Nederland wat rundvlees betreft een ex portoverschot heeft, terwijl in de andere EEG-landen een im portoverschot is, dat in de af gelopen tien jaren van vijf tot negen procent is gestegen. De heer Geessink wees er verder op dat de rundvleesproduktie in een belangrijke mate afhan kelijk is van de melkveehou derij. Hij wees er in dit verband op dat van de overschake- lingsregeldng die enkele jaren geleden in Nederland gold, op vrij beperkte schaal (slechts vijf- a zeshonderd bedrijven) gebruik is gemaakt. Hij ver wachtte dat de Nederlandse rundveehouders kunnen reke nen op een grote vraag naar rundvlees van goede kwaliteit. Die vraag zou dan vanuit de hele nieuwe EEG ko men. Hij vond verdei"^dat de rundvleeshouderij duidelijk in betekenis is toegenomen, al komt dat niet al te duidelijk in de prijzen tot uiting. De produktie moet volgens de heer Geessink wel gericht zijn op jonge dieren. Na hem spraken de heren ir. G. A. Meijer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees in Den Haag en ir. W. L. Harmsen, medewerker van het. proefstation voor de ï-undvee houderij in Wageningen, res pectievelijk over de commer- cialisatie van het rundvlees en de financiële en organisatori sche aspecten ervan. De studiedag werd besloten met een forumdiscussie. In het forum haddden naast de inlei ders zitting de heren J. W. Diepeveen, voorzitter van de Nederlandse bond van veehan delaren, drs. P. Bergstrom, medewerker van het instituut voor veeteeltkundig onderzoek. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in het maga zijn van de PZEM aan de Industrieweg. Uit een bureau werd een geldkist met f 87, ontvreemd en er werd enige schade aangericht. De dieven zijn via het dak binnengeko men. (ADVERTENTIE) Barok is en vogue. Bewonder de prachtige WMF collectie in barok koffiekan, suikerpot, roomkan, couvert model Dresden. Het couvert is WMF Hardpleet. 2,5 maal zo hard als normaal pleet. Dat ontdekt u na verloop van tijd met vreuade. Vraag folders. JUWELIER - HORLOGER Axelsestraat 28 TERNEUZEN Tel. 3904

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3