Nieuwe terreur over Vietnam Katholiek Nederlands Persbureau verdwijnt „Ouwe Koffergrammofoon" met Marie Cecile Moerdijk Brief aan minister na hart-actie ineens gevonden Wellicht Surinamers bij Amsterdamse politie TERWIJL „PARIJS" WEER EENS STOKT Wintersport 73 eze\v commentaar Drammen en douwen Hoogbetaald op de kast Russen ontdekken nieuw virus Priesterstudenten willen geen gesloten internaat 1 buitenland iMimi Israëlische super-Mirage operatief Meisje vermist in Leidschendam RECTIFICATIE OP PUZZEL Besprekingen Opgeschort Vier jaar geëist wegens medeplich tigheid moord op echtgenoot Onderzoek in Roermond Uitgespeeld Onderzoek Een uit reeks Al eerder mediae. mstefij Binnen zes jaar overschot aan artsen Brandt's nieuwe kabinet Pond sterling blijft zweven I Zaterdag 16 december 1972 Tn de sacrosante sfeer vari de medische bedrijfstak zullen ze ■*- de voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging, de heer H. Fievet, wel een lastige drammer vinden. Maar dat zijn specta culaire, door een kleine Gideonsbende met veel beheersing uitgevoerde acties de autoriteiten in verlegenheid en daardoor tot concessies brengen, lijdt geen twijfel. Immers: woensdag nog had het departement van dr. Stuyt verklaard dat er geen sprake kon zijn van het bedrijven van de open-hart-chirurgie in het Sint-Jansziekenhuis in Weert, dat daarmee een uitwijkplaats zou zijn geworden voor de hoogst bekwame hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, wie het werken in het Eindhovense Binnenziekenhuis onmogelijk is gemaakt. Maar ziet: donderdagavond, na de „bezetting" van het mi nisterie van Volksgezondheid, wordt ineens op de kamer van dr. Stuyt de brief gevonden waarin het bestuur van het Sint- Jansziekenhuis een gesprek met de bewindsman vraagt over de mogelijkheden van een hartchirurgisch centrum in Weert. Die brief lag er al een paar dagen. De agenda van een minister is altijd vol, zodat een ziekenhuisbestuur dat over zo iets futiels als een hartchirurgisch centrum wil komen praten, in de rij moet staan om te worden gehoord. Behalve wanneer acht eenvoudige hartpatiënten de departe mentale sleurgang komen verstoren. Dan herinnert iemand zich ineens die brief, dan heeft de minister toch nog een uurtje over, dan blijken beslissingen na een etmaal al hun geldigheid te verliezen. Het is jammer om te moeten constateren dat in de samen leving redelijk overleg minder effect sorteert dan drammen en doordouwen. TAe hoger betaalden, verenigd in de Centrale voor Hoger Per- ■*-' soneel, zijn wel een beetje al te hoog op de kast gespron gen. Onder geen enkel beding zijn zij bereid met de drie in dustriebonden die de lager betaalden vertegenwoordigen mee te gaan in hun wens om voor „hoog" en „laag" één cao af te sluiten. Die ene cao zou nl. inhouden: loonsverhogingen èn prijscompensaties in centen in plaats van in procenten, waar bij aan de compensatie voor prijsstijgingen dan nog een maxi mum van 250,— gesteld zou worden. Niemand zal er verbaasd van opkijken dat de hoger betaal den hier niet aan willen. Een procent van 30.000,— is nu een maal heel wat meer dan een procent van 10.000,—. En het is ook duidelijk waarom de betrokken bonden van de loons verhogingen in procenten af willen. Degenen die al veel ver dienen pakken immers bij dergelijke verhogingen ook een veel groter stuk van de nationale economische winst mee, dan zij die toch 'al weinig verdienen. Bij het compenseren van prijsstijgingen wordt het werken in procenten door de bonden helemaal als onrechtvaardig er varen, omdat tenslotte de prijzen van goederen en diensten voor iedereen, hoog- en laagbetaald, hetzelfde zijn. Loons- en salarisverhogingen in centen betekenen in feite een verdere stap op de weg naar inkomensherverdeling, het verkleinen dus van de kloof tussen rijken en minder bedeelden. (Als eerdere stappen op die weg zijn te noemen ons systeem van directe belastingheffing en het minimumloon, dat in ieder geval een „bodem" legt.) Wij menen dat omwille van de rechtvaardigheid naar loons- en salarisverhoging in centen gestreefd moet worden en dat er een maximum, een „plafond", moet komen. Het streven naar eerlijker inkomensverhoudingen is echter in onze maatschappij wat gecompliceerder, dan eenvoudig van rijke mensen geld afpakken en dat aan arme mensen geven. Geleidelijkheid lijkt hierin geboden, zonder onnodige vertra ging overigens. Deze zaak is duidelijk ook een kwestie van mentaliteitsverandering. Als werkelijk zou blijken dat de hoger betaalden in de in dustrie er door de voorstellen van de bonden reëel op achter uit zouden gaan, i^ het redelijk dat naar compromissen gezocht wordt. Door het prompte dreigen met acties, en zelfs „rigoureuze maatregelen", vóórdat er nog onderhandeld is, laat de Centrale voor Hoger Personeel zich wel wat erg in de kaart kijken. Sta ken om het centenzakje alleen is in dit verhoudingsgewijs rijke land ons inziens voor arbeiders al een discutabele zaak aan het worden, laat staan voor hen die zich dan nog eens tot de beter bedeelden mogen rekenen. DEN HAAG (KNP) Het Katholiek Nederlands pers bureau zal binnenkort op houden als zelfstandig pers bureau te bestaan. De verga dering van aandeelhouders van de N.V. K.N.P. besloot gisteren in Den Bosch tot li quidatie van de n.v. over te gaan. Het KNP werd in 1947 door de katholieke dagbladen opge richt met de bedoeling een ei gen nieuwsdienst voor kerke lijke berichtgeving te verzor gen. Het bureau onderhield daartoe geregelde contacten met soortgelijke bureaus in het buitenland en het nam met en kele buitenlandse partners ook deel aan de exploitatie van een nieuwsagentschap in Ro me. De ontwikkeling der nieuws- communicatie in de laatste ja ren maakte de voortzetting van deze gespecialiseerde bericht geving in dit bestek van een bureau van beperkte opzet op den duur in toenemende mate moeilijker. Aandeelhouders be sloten daarom met het ANP in overleg te treden teneinde tot een voortzetting van de nieuws diensten van het bureau in het kader van het ANP. In de vergadering van aan deelhouders werd respect be tuigd voor de wijze waarop di rectie en hoofdredactie van het KNP het bureau in moeilijke omstandigheden hebben geleid. TEL AVIV (AFP) De Is raëlische bladen., die geen in lichtingen mogen geven over militaire produktie, publiceer den gisteren zonder commen taar een bericht uit het Ameri kaanse blad voor de strijd krachten, volgens hetwelk de „Barak" operatief is. De Barak is de Israëlische superversie van de Franse jachtbommen werper Mirage vijf. Volgens het Amerikaanse blad heeft de Israëlische lucht macht al 24 van deze toestellen die twee en een half maal de snelheid van het geluid kun nen vliegen en een nuttige la ding van zes ton kunnen ver voeren. LEIDSCHENDAM (ANP) In Leidschendam wordt de 12- jarige Inez van Straten ver mist. Zij is donderdagmorgen 14 december met de fiets van huis vertrokken om naar school te gaan. De politie heeft de fiets een kwartierna het vertrek van het meisje gevonden in het parlf „De Zij de". Namens de ouders ver zoekt de politie de opsporing van het meisje. Inez ziet er volgens de poli tie uit als een meisje van vijf tien. BREDA Tot onze spijt is er in onze puzzel in onze week- eindebijlage Vrij uit een fout geslopen. De opgaven in de eerste en tweede kolom tot het kopje „Buitenste figuur' horen niet bij de opgave van deze week en kunnen worden overgeslagen. Van „Buitenste figuur" af slaan de opgaven op de tekening. Kissinger en ThS hebben de afgelopen drie en 'n halve week 58 u. met elkaar gespro ken maar blijkbaar nog geen overeenstemming bereikt. Op een vraag of hij vrede voor Kerstmis nog mogelijk achtte, zei Le Due Tho: „Ik ben altijd optimistisch". an onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON Op dezelfde dag dat de Noord- vietnamese onderhandelaar bij het geheime overleg met de Amerikanen, Le Due Tho, via Moskou en Pe king naar Hanoi vertrokken is, maakt het Zuidviet- namese opperbevel melding van toenemende terro ristische activiteit en sabotage-aanslagen rondom Saigon. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren hun zwaarste bombardementen op Noord- Vietnam uitgevoerd sinds het begin van de oorlog. Ze wierpen 1500 ton bommen af op militaire doelen bij de haven van Dong Hoi. De Vietcong bevestigde, dat dat guerrillaoorlogvoering in de onmiddellijke nabijheid van de Zuidvietnamese hoofdstad „nieuw leven is ingeblazen". Doelwit van de hernieuwde terreur en sabotage zijn mili taire installaties en olieterrei nen ten noorden van Saigon. Ten oosten van Saigon is Zuid- Vietnams grootste munitie-op slagplaats getroffen. De Viet cong werkt met Russische 122 mm-raketten. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Elsworth Bunker, zocht gistermorgen president Nguyen Van Thieu op. Bijzonderheden over het besprokene zijn niet meege deeld. Waarnemers vermoed den dat het is gegaan over de afwjjzing door het Witte Huis van Theus afzonderlijke kerst- wapenstilstandsvoorstel en voorstel om krijgsgevangenen uit te wisselen. Le Due Tho zal, ondanks zijn reis naar Hanoi, in contact blij ven met Henri Kissinger. Over de onderhandelingen in Parijs wilde hij niets zeggen. Een da tum voor zijn terugkeer naar de Franse hoofdstad is ook niet vastgesteld. De besprekingen zijn voor onbepaalde tijd afgebroken. ZUTPHEN (ANP) De of ficier van justitie bij de recht bank in Zutphen heeft giste ren vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 31-jarige leer ling-verpleegster Joke van D. uit Deventer wegens mede plichtigheid aan de moord op haar echtgenoot, de veehande laar T. Poppe uit Wesepe (O). In de nacht van 19 op 20 maart van dit jaar werd de veehandelaar, terwijl hij per fiets onderweg was naar zijn woning door de minnaar van zijn echtgenote, met wie hij in een echtscheiding lag, met een auto doodgereden. De minnaar, de Deventernaar B. S. werd hiervoor eind september tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Joke van D. stond nu te recht omdat zij de moord op haar man uitgelokt zou heb ben. De als getuige gedagvaar de minnaar verklaarde voor de rechtbank dat Joke hem nooit had opgejut om Poppe om te brengen. Dit plan zou geop perd zijn door zijn inmiddels tot drie jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid ver oordeelde zwager Johnny T. uit Holten. MOSKOU (AP). Een groep Russische geleer den is erin geslaagd een nieuw virus te isoleren waarvan sommige onder zoekers te Moskou gelo ven dat het de verwekker van leukemie is, aldus het Russische persbureau Tass. Tass zei dat het virus werd ontdekt in het bloed van een leukemiepatiënt nadat een „soortgelijk" virus bij een andere pa tiënt was gevonden. Tass zei dat de virus sen onderzocht worden in het instituut voor virolo gie in Moskou. Deze onderzoekers „zijn nu bezig het bewijs te vinden van de beslissen de rol van dit virus bij het ontstaan van verschil lende kwaadaardige groei processen bij mensen en dieren" zo voegde Tass hieraan toe. HEERLEN (ANP) De stu denten en het kader van de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat (HTP) te Heerlen zijn niet bereid mee te werken aan het uitvoeren van de wens van bisschop mgr. dr. J. Gijsen van Roermond tot oprichting van een zogenaamd studenten- convict (gesloten internaat) voor priesterstudenten. De HTP-studenten zijn van oordeel dat opleiding in een convict een onaanvaardbare scheiding teweeg zal brengen. Men blijft evenwel bereid tot een gesprek met mgr. Gijsen. Wintersportseizoen 19721973 betekent voor velen een her nieuwde kennismaking met de ski-leraar om de fijne kneepjes van de sport te leren. In de „Goeie Ouwe Koffergrammofoon" van de NCRV-tv dins dagavond 19 december aanstaande zingt Marie Cecile Moerdijk aan de vleugel. (Van ëen onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM De plotselinge beslissing van minister Stuyt van Volks gezondheid om de volgende week het bestuur van het Sint - Jansziekenhuis te Weert alsnog te ontvangen heeft bij de betrokkenen veel voldoening gewekt. De voorzitter van het medische stafbestuur, dr. J. L. Janso- nius, die zich eerder op de dag heel somher had ge toond over de mogelijke vooruitzichten dr. Van der Schaar open hartoperaties in zijn ziekenhuis te laten ver richten, zei dat het nu wel licht mogelijk wordt dat de opleiding rvan meer ver pleegkundigen voor de „in tensive care" (vakterm voor nauwgezette begeleiding van hartpatiënten) in Zuid oost-Nederland kan worden gegarandeerd. Ook dr. Van der Schaar zei nieuwe hoop te hebben dat zijn Eindhovense team alsnog in tact kan blijven. Dat team heeft al aan de directeur-gene raal van de Volksgezondheid getelegrafeerd dat het graag met dr. Van der Schaar wil blijven werken. Blijft de vraag waarom de actie.van de Hartpatiëntenver- enigütg in het ministerie plot seling een gesprek over hart- chirurgische mogelijkheden in Weert in uitzicht kon worden gesteld, terwijl een dag eerdei- bekend werd gemaakt dat Weert voor dat doel afgeschre ven was, „omdat dit niet in het beleid past". Een woordvoerder van het ministerie verklaarde gisteren: „Wij herinnerden ons dat het Weertse ziekenhuisbestuur de minister om een onderhoud had verzocht. Die brief lag bij de minister zodat er in de gegeven situatie (we wilden ook reke ning houden met de toestand van de bezetters) aanleiding was om dat gesprek toe te zeg gen". In een deel van onze edities meldden we donderdag reeds dat voor het Eindhovense Bin nenziekenhuis een hartopera tiestop geldt. Door het conflict tussen de medische staf en dr. Van der Schaar is Eindhovens rol in de hartchirurgie wel uit gespeeld. De inspecteur voor de Volks gezondheid in Limburg zal een onderzoek instellen op de af deling hart- en vaatziekten van het Sint-Laurensziekenhuis in Roermond, waar een noodtoe stand zou bestaan door een te- tekort aan bedden voor gewone gevallen van hartziekten. Zoals wij hebben gemeld overleed daar maandag een 64-jarige hartpatiënt, die niet eerder op genomen kon worden door plaatsgebrek. De voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging, de heer H. Fievet, heeft ook een onderzoek aangekondigd. (Van onze Amsterdamse re dactie) AMSTERDAM Opleiding van Surinamers tot agenten van het Amsterdamse politie korps zou wellicht kunnen bij dragen tot een betere ver standhouding tussen de hoofd stedelijke politie en de tiendui zend Surinamers in deze stad. Deze suggestie is gedaan in een gesprek tussen burgemees ter dr. I. Samkalden, de gevol machtigd minister voor Suri name dr. J. Polanen en hoofd commissaris P. Jong, dat deze week heeft plaatsgevonden naar aanleiding van de be weerde regelmatige mishande ling door de politie van Suri naamse arrestanten. In Suri naamse kringen in de hoofd stad staat men zeer positief te genover deze gedachte. Men heeft er al eerder od aange drongen. Maar bij de beëindiging van het gesprek zijn geen vastom lijnde afspraken gemaakt om Surinamers speciaal voor poli tiefuncties en voor inzet op die bureaus, waarover van Su rinamers klachten komen, te gaan aanwerven. Van welke der gesprekspartners het idee afkomstig is, werd niet mede gedeeld. De suggestie was slechts een onderdeel van een reeks ideeën welke zouden kunnen bijdragen tot een ver betering van de situatie. Volgens de politie zijn er op dit moment geen Surinamers in dienst bij het korps. Wel wordt regelmatig stage gelo pen door Surinaamse aspirant officieren, die echter na de voltooiing van hun opleiding in eigen land een functie krij gen. Er bestaat geen enkel be letsel voor Surinamers om bij de politie te solliciteren, als men maar aan de gestelde ei sen voldoet. Gezien het grote personeelstekort wordt elke sollicitant met open armen ontvangen. Volgens de politie woordvoerder zou het onzin zijn om speciaal Surinamers te gaan aantrekken, terwijl op dit moment in het politieblad ge regeld oproepen staan om Ne derlandse politiemensen naar de West te krijgen. Welsuria. de Stichting tot Be vordering van het Welzijn van Surinamers in Amsterdam, heeft het thans officieel aange kaarte idee al vele malen eer der geopperd, telkens na mo menten, dat het weer tot een botsing was gekomen tussen politie en Surinamers. Zo ook toen deze zomer de 24-jarige Paul Heesbeen op de vlucht werd doodgeschoten, toen hij zich plotseling omdraaide en een mes liet flikkeren. Het wordt door Welsuria een volstrekt normale zaak geacht, dat als er in de bevolking van een stad een bepaald percenta ge aan minderheidsgroepen groeit, die ook in normaal ge zinsverband leven, ook mensen uit deze groepen bij de over heid dienst kunnen nemen. Zo zijn er momenteel al heel wat Surinamers in dienst bij het gemeentelijk vervoerbedrijf als bus- en trambestuurders. Het zou ideaal zijn, wanneer het politiekorps in de hoofdstad een gemengde afspiegeling van de samenstelling van de bevol king zou zijn. (ADVERTENTIE) geeft een koel en opgelucht gevoel Bij apotheker en drogist AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. Jr. G. Borst verwacht dat er binnen zes jaar een over schot aan artsen zal zijn. Hij raadt daarom iedereen, die niet beslist de geneeskunde wil gaan uitoefenen, aan nu een andere loopbaan te kiezen, bijvoorbeeld iin de chemie. Prof. Borst stelt in een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde dat het moeilijk is uit te maken wat het juiste aantal artsen moet zijn. Dat hangt volgens hem af vam de criteria die men stelt. In de Verenigde Staten met 200 miljoen inwoners studeer den in het studiejaar 196970 8.370 artsen af, in Nederland met 13 miljoen inwoners 955, in verhouding bijna tweemaal zoveel. Tot mijn overgrote vreugde vernam ik gisteren uit mijn favoriete dagblad, dat mijn al even favoriete rookgenot goed koper zal worden. jawel, de sthag. (Sjek). Om maar meteen met de deur in huis te vallen: ik vvnd de doordraver van de week de missionair minister Stuyt van volksgezondheid en zijn amb tenaren, Hoorns van telefoon toestellen afschroeven, politie machten laten aanrukken. Nou, nou. Da's allemaal niet best voor de volksgezondheid, als u het mij vraagt. Turkse gevangenen: Dan- k(ert) uwel. Engels zal de VPRO nou wel z n (Ser)vet geven. En hier enige wijze raadge vingen voor het geval u in het weekeinde een wandeling wil maken in het bos. Weest voor zichtig. Er zijn ook in deze streken nogal wat door de jongste stormramp getroffen bomen. Loop niet onder half omge vallen bomen door- Maar klim ook niet op omgevallen bo men. Deze bomen en him tak ken staan namelijk vaak „on der spanning" en kunnen plot- selig xerugzwiepen. Overigens is wandelen in het bos zeer gezond en aan te bevelen. Over moedertje natuur raak je nooit uitgepraat, hetgeen moge blijken uit het volgende. Een doorgaans zeer be trouwbare collega meldde mij gisteren, dat dat er in zijn tuin nou?u mag drie keer raden Jawel hoor: daar zijn cro- cusjes aan het opkomen. En hyacinten. Nog wel geen bloe men, maar het groen steekt al duidelijk, de kop op. Volgens mijn collega moeten het zogeheten vroegbloeiers zijn. i Nog even zij het wat laat de binnengekomen post. Heeft mijnheer Verschoof uit Etten-Leur wel eens gehoord van bijv. de vigilie van pasen, pinksteren enz? In vroeger da gen begonnen christelijke feestdagen altijd al aan de vooravond van de eigenlijke dagEn zo is „pakjesavond" eigenlijk de vigilieviering van de naamdag van St.-Nico laas. De vrienden van „De dubbe le tweewieler" uit Zundert worden gefeliciteerd met hun werelduurrecord-voor-tandems, U moet voortaan eerlijkheids halve wel de tijd vermelden. Voor het overige zij eenie der gegroet! MERIJN BONN (DPA) Bondskan selier Willy Brandt van de Duitse Bondsrepubliek heeft gisteren zijn nieuwe kabinet ge presenteerd dat met inbegrip van hemzelf 18 leden telt. Twaalf ministers komen uit Brandts' SPD en vijf uit de li berale FDP. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het pond ster ling krijgt vóór de toetreding van Engeland tot de EEG op I januari a.s. zijn vaste koers niet terug. Dat heeft de Britse minister van financiën, Anthony Bar ber, geantwoord op een schrif telijke vraag uit het parlement of de sinds juni „zwevende" koers van het pond voor de toetreding weer een vaste pa riteit wordt. Naar het oordeel van minis ter Barber zijn de omstandig heden nog niet geschikt voor terugkeer naar een vaste wis selkoers met een bepaalde schommelruimte aan weerszij den daarvan. DE politie van Huizen heeft gisteren de luitenant-ter-zee teruggevonden, die daags tevo ren in zijn woning in Bussum zijn echtgenote en dochtertje steekwonden had toegebracht. De officier bleek in een shocktoestand te verkeren. Hij is opgenomen in het Majella- ziekenhuis in Bussum.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11