VERHUIZING ZIEK ENHUIS GROOTSCHEEPSE OPERATIE Patiënten moeten in halve dag over zeeuws VOORSPRONG MINISTERIE IN STRIJD OM RIJKSWEG c c stad streék INGELICHT OVERZICHT L. A. B. SLUIS HULDIGT A. M. LEPPENS Mijn gevonden in Aardenburg Schieting bij Sint Sebastiaan Knipoogje uit Vlaanderen Bedding Strijdperk Speculaties Dode kraai jaagt mussen weg Oplossing Donderdag 14 december 1972 9 Blikvanger bij het nieuwe ziekenhuis is de grote krul in de balustrade bij de hoofdingang. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op 27, 28 en 29 december verhuist het Oostburgse Sint-Antoniusziekenhuis naar de nieuwbouw in de Veerhoekpolder. Aan dit grootscheepse karwei is een maandenlange intensieve voorbereiding voorafgegaan. Kernpunt was dat de patiënten vanuit een in werking zijnd ziekenhuis worden overgebracht naar een nieuw, dat ook al volledig tot hun beschikking staat. Opzichter P. Kamerman, en met hem een team van me dewerkers, heeft een draaiboek van de verhuizing gemaakt aan de hand waarvan de operatie plaatsvindt. Een der pro blemen was dat van de huidige ziekenhuisinventaris veel gebruikt wordt in het nieuwe en dus gelijktijdig met de patiënten moet meeverhuizen. De eerste dag van de ver huizing gaan directie en admi nistratie over. De donderdag is gereserveerd voor de patiën ten. Om 8 uur 's morgens zal de eerste patiënt zijn overge- gebracht naar de nieuwbouw en is het nieuwe ziekenhuis in feite dus in werking. Van het verpleegkundig personeel zal de helft in de nieuwbouw aan wezig zijn zodat de verzorging gewaarborgd is. Voor de verhuizing heeft de ziekenhuisleiding een gespeci aliseerd bedrijf in de arm ge nomen dat beschikt over trans portmiddelen om zonder pro blemen bedlegerige patiënten over te brengen. Daarnaast heeft men de volledige mede werking van gemeentepolitie en Rode Kruis. Deze laatste instantie verzorgt het vervoer van de ambulante patiënëten Ook zullen de ambulances van het ziekenhuis worden inge schakeld. Zonodig zullen am bulances uit Terneuzen en Sluiskil beschikbaar zijn in dien zij nodig zijn. Met de verhuizing van de patiënten denkt men ongeveer een halve dag bezig te zijn. In totaal telt het nieuwe zieken huis, evenals het oude, 121 bedden. Verwacht wordt dat tijdens de feestdagen hooguit 80 bedden bezet zullen zijn en die patiënten moeten dan wor den overgebracht. Iedere stoel, bed, tafel of kast, is beplakt met aanwij zingen in welke ruimte zij in het nieuwe ziekenhuis ge plaatst moeten worden. De heer Kamerman heeft hiervoor speciale plattegronden met aanwijzingen getekend. Het personeel is reeds uit voerig ingelicht over de wer king van de verschillende nieuwe apparaten. Want naast het meubilair wat overkomt, waarde ruim 8 ton, is voor eenzelfde bedrag aan nieuw materiaal aangeschaft. Daarbij is een auto en een fors aantal gamellen, want in het nieuwe ziekenhuis moet ook gekookt worden voor het bejaardenver- pleegtehuis dat voorlopig nog - tot toestemming voor nieuw bouw is verleend - in zijn oude omgeving gehandhaafd blijft. Het keukenpersoneel gaat zijn domein donderdagmiddag 19 december uitproberen. De verwarming in het gebouw werkt reeds bijna een jaar en gas, water en licht zijn uitge probeerd. Aan de bevolking wordt op Tweede Kerstdag de gelegen heid geboden de nieuwbouw te bezichtigen. Hiertoe moet- men zich middels een bon, die geplaatst gaat worden in een advertentieblad, bij de zieken huisleiding aanmelden, zodat een overzicht verkregen wordt van het aantal mensen dat in bezichtiging belangstelt. De nieuwbouw zal rond april volgend jaar officieel ge opend worden. (Van onze correspondente) SLUIS Tijdens de jaar lijkse feestavond van het per soneel van het Sluise aanne mingsbedrijf Leenhouts is de heer E. M. Leppens gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstverband. De heer Leppens was in de wederopbouwperiode de eerste werknemer diie Leenhouts vanuit Brabant aantrok om een bijdrage te leveren aian de heropbouw van het verwoeste West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De jubilaris begon in het bedrijf als timmerman, een bedrijf dat aanvankelijk be kend stond als wa/genma-kerij en nu is uitgegroeid tot een groot aannemingsbedrijf dat zijn vleugels heeft uitgestrekt tot ver buiten Sluis- De heer Leppens heeft deze ontwikkeling van het begin af aan meegemaakt en heeft hans als uitvoerder een zeer verant woordelijke taak. Directeur M. J. Leenhouts prees zijn mede werker voor de bijdrage die hierin was geleverd en bood hem een enveloppe met in houd aan. Mevrouw E. Lep- pens-Vam Hoornweder mocht een bloemenhulde in ontvangst nemen. De heer J. Barendregt, ge westelijk commissaris van de Nederlandse aannemers- en patroonsbond, en het hoofdbe stuurslid A. van den Hoek uit Rijsoord kwamen de bondson- derscheiding aanbieden. Na mens de personeelsvereniging huldigde de heer G. Rootsaiert de jubilaris die naast zijn za kelijke verbindingen met het bedrijf ook grote belangstel ling heeft voor de persoonlijke verhoudingen. In zijn dankwoord wees de heer Leppens op de goede sfeer en prettige verstandhou ding binnen het bedrijf en noemde diit de voornaamste reden van de opbloei. 0 Fraaie motieven sieren de gangen van het ziekenhuis. De 5. die aangeeft op welke ver dieping men zit, is fraai in het relief verwerkt. (Van onze correspondent) AARDENBURG Tijdens de werkzaamheden aan de burg - Heillc, even voorbij het duiker onder de weg Aarden landgoed .JDe Elderschans" werd een mijn gevonden. Op dezelfde plaats werden in het verleden al tweemaal mijnen opgehaald. De werkzaamheden aain de duiker werden stopgezet in af wachting van het ruimen van het oorlogstuig. Het projectiel wordt waarschijnlijk vandaag opgehaald door de opruimings dienst explosieven- ("Van onze correspondent) AARDENBURG De hand boogmaatschappij „Sint-Sebas- tiaain" hield een ietwat ver late sinterklaasschietin-g. De uitslag was als volgt: hoogvo gel D. van Hermon, le zijvo gel Rob de Rooze, le kal D. van Hermon, meeste kleine vogels G- Blondeel en Rich- de Wispelaere, extra-prijs vogels A. Ballegeer, H. Lippens. H. de Rijeke, P. Lippens. J. Cattoor, prijsvogels P. de Waille, H. van Iwaarden jr., Joh. Lanno- je. J. Houg, Rob de Rooze, J. H-eijboer, P. Blondeel, A. Bal- legeer, F. Wijffels, P. Lippens. J- Cattoor, R. de Clerak, Rob de Rijeke. J. van Iwaarden, J. Jansen, G. Blondeel, J. Puijen- broek, D. vain Hermon, R. de Wispelaere. H. Lippens, H. van Iwaarden sr. en H. de Rijeke. België wordt meer en meer een technocratische staat. Het laatst ondervond men dat in de streek tussen Gent en de Borinage. Er werd een tracé voor een nieuwe weg uitgestippeld door de mooiste groene landschappen. Het tracé is vastgelegd bij koninklijk besluit zonder dat de bevolking er zich klaarblijkelijk van bewust was. Dit is reeds een jaar of vijf geleden gebeurd. Nu, als de wegenbouwers de hand aan de ploeg gaan slaan ontwaken de groenco- mhté's en zien welk onheil hen te wachten staat. Te laat evenwel. Op een vraag van een senator uit de streek antwoordde minister De Sae- ger van Openbare Werken, de man, die de laatste dagen als informateur voor een nieuwe Belgische regering fungeert, dat de onteigingen reeds voor 65 procent gere geld waren en er niet meer op kon worden teruggeko men. De weg waarom het gaat is die tussen Gent en de Bori nage. Officieel heet deze weg rijksweg 56, een deel vor mend van de verbinding tus sen Valenciennes in Frank- rijk en Breskens, die via Ge- raardsbergen, Zottegem, Gent en Zelzate loopt. Van uit het zuiden Gent naderend doorkruist hij terreinen van de proefcentra van het mi nisterie van landbouw, knaagt aan de uitgestrekte tuin van een inrichting voor geesteszieken en loopt dich terbij Gent uitgerekend door de drie bossen, die ten oos ten van deze stad nog be staan. ministerie van openbare werken in Brussel uit angst om door gebrek aan toelagen eigen plannen te moeten uit stellen en dan is het beeld volledig. Wat zegt nu professor An- selin? Zijn eerste grote be daar is dat de „technocra ten" om het tracé van de nieuwe weg te bepalen staf kaarten van.... 1938 gebruik ten. Kaarten waarop de mil joenvilla's (miljoenen in francs althans) nog niet ston den aangegeven, villa's die nu onteigend moesten worden. Noch staan op deze kaarten de kostbare tuinbouwbedrij ven, noch de rijkstuinbouw school. ,,Maar eens dat men begonnen is met knoeien moet men voortdoen", zegt prof. Anselin. De eerste gro te vergissing was dat men de buitenste ringweg van Gent, die meteen een deel van de betwiste rijksweg 56 is, langs de binnenkant van het ringkanaal rond Gent projec teerde. Het gevolg is, dat men ivu een verkeersuitwis- selaar zal moeten bouwen, die 100 hectaren in beslag neemt, een oppervlakte, die miljoenen Belgische franken aan onteigeningsvergoeding zal vergen. Men kan zich afvragen hoe dit in 1972 nog mogelijk is. Veel wordt echter duidelijk als men aanneemt wat de Gentse professor Anselin, be kend om o-a. zijn ongezouten kritiek op de Belgische ha- venpolitiek, beweert over het tot stand komen van dit pro ject. Voeg daarbij de vrees van de gemeentebestuurde ren om in het strijdperk te treden tegen het almachtige Volgens prof. Anselin is de schade alleen te herstellen door de voorgenomen bed ding enigszins te wijzigen en gebruik te maken van wegen en van aansluitings- punten op de autoweg van Oostende naar Brussel, die al bestaan. „Het aldus gespaar de geld zou men veel beter kwnnen spenderen aan de bouw van. waterzuiverings stations ten behoeve van Gent, waar de stadskanalen veranderd zijn in open rio len," is zijn stelling. Overigens betwijfelt hij sterk de economische beteke nis van de weg. De Borinage is industrieel dood en het drukke verkeer op de huidi ge bochtige weg bedraagt niet veel meer dan 2000 au to's per dag. ,Moet men daarvoor een weg aanleggen van tweemaal twee rijvak ken vraagt hij. Zijn be zwaren zijn hoofdzakelijk van planologische en budget taire aardEr worden name lijk diverse woonmilieu's en mooie natuurgebieden ver knoeid. En voorts zijn er de enorme onteigeniingskosten. Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. „Deze weg komt twintig jaar te vroeg en wij beleven dezelfde farce als met de Route de Wallonië, waar op grote delen geen verkeer is", stelt prof. Anselin. Met ver- keerscijfers en prognoses wordt er volgens hem in België helemaal geen reke ning gehouden. Integendeel men schijnt hier op vele ge bieden bestuurd te worden door technocraten. Met de woorden van Anselin heet het „dat wij momenteel ge confronteerd worden met een manier vam werken, die tot nadenken stemt en waarte gen wij in opstand moeten komen. Ergens bimmenska- mers wordt er een nieuwe weg geprojecteerd en daar valt dan niet aan te ontsnap pen. Het komt neer op een geheim beleid vcun de ambte naren en wat op die manier gebeurt, daar is een luchtje aan. Wellicht liggen er ande re speculaties aan hun beslis singen ten grondslag. Maar helaas kunnen wij het niet bewijzen," betreurt deze Gentse universiteitsprofessor. MANU DE TREMERIE JTen dode kraai hangt aan een touw op het erf van André Maenhout in Heille waar bin nenkort het pas gestichte st reeklandbouwmuseum ge vestigd wordt. Het is voor de mensen die er voorbij komen een onprettig gezicht. De ma cabere aanblik doet denken aan een of andere heidense afzwering van een vermeend kwaad of een ander bijge loof. Boer Maenhout ondervindt echter last van... mussen die het rieten dak van de schaapskooi bij de boerderij zouden vernielen. Om dat te voorkomen heeft de zwartrok op de foto de kraaienmars moeten blazen na een welge mikt schot. Een dode kraai schijnt namelijk in staat te zijn om mussen te verja gen. Het is toch fijn dat men niet steeds iets groots moet verwerven om iets kleins te verjagen en men vaak slechts een spiering moet hebben om een kabeljauw te vangen... •sjfufx '[30js UBA jood 01 'sjtpaj üeut uauaq 6 'jaapiodsauiep jeeq 8 'Jsba SuuaisjaA i 'jads do uaajs 9 's>['uij juqd q 'sjqoaj ubui •iasuta f 's2juïj ub ui Suiu -naqaojs g 's^uij ubui p-iooq Z 'sjqoaa doomjjaqauBUi j eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9